B uI Yën land. BINNENLAND. Eerste Kamer. Vorstelijk bezoek. Roode Kruis. GEMENGD NIEUWS" Lit Egmond aan Zee. Trambaan Bergen - Betgen aan Zee. Antl-mllltarisme. Stakkers. (Hbld.) Moord Vei klezlngsljve*. Een aardige verrassing. Aen'schok. De bijeenkomst der Eerste Kamer, aanstaanden Maandag des namiddags om twee uur, is op dat uur belegd in verband met het vertrek, nog in den avond van 28 dezer, van de ministers van buiten- en binnen- landsche zaken naar Groningen, ter bijwoning, den volgenden dag, van de inwijding van het nieuwe I ni- versiteitsgebouw. - i i ii Ook zijn bij de Kamer nog ter afdoening aanhangig I gezamenlijke garantie groot J 1418.04 reeds is gedaald tot 1169.33 ren, sloot het eerste jaar van exploitatie met een te kort van 1418.04, waaraan door Alkmaar voor aan- leel in de garantie werd bijgedragen .1 496.31, door Broek op Langedijk 702.02 en door Zuid-Soharwoude f 212.71. Het tweede jaar der exploitatie, van 30 April 1908 tot 1 Mei 1909 gaf reeds een gunstiger uitkomst en wel een overschot groot 248.71. Hiervan kwam ten goede aan Alkmaar voor aandeel in hare garantie 87.05, Broek op Langedijk 99.48 en Zuid-Soharwoude 62.18, zoodat het tekort voor de de wetsontwerpen betreffende de weduwenpensioenen der militairen beneden den officiersrang bij de zee macht en de wijziging van de Ongevallenwet, welke met 1 Juli in werking moeten treden. Z. K. H. begroette hedenmiddag om half vijf het Prinselijk echtpaar van Japan aan het Ilollandsche Spoor-station in den Ilaag om het naar het Koninklijk paleis te begeleiden, alwaar Z. K. H. hedenavond een diner ter eere van de vreemde gasten geeft.- Prins en Prinses Kuni vertrekken Zaterdagochtend in een salonwagen via Utrecht en Baarn naar Soestdijk ter audiëntie bij II. M. de Koningin-Moeder, die het Keizerlijk echtpaar aan een lunch houdt, tot deelne ming waaraan mede genoodigd zijn de Japansche le gatie, de minister van buitenlnndsche zaken en de mi nister van koloniën. Oin 4.37 keert het gezelschap naar den Haag terug. IX' vorstelijke bezoekers denken tot 30 dezer hier te lande te blijven. Zij reizen onder den naam van graaf en gravin Kanio, incognito, dat zij echter afleggen bij vorstelijke ontvangsten en bezoeken. Ministerraad Di' ministerraad vergaderde gisteren in buitengewo ne zitting. De voorzitter van den raad, de minister van binnenlandsche zaken mr. Heemskerk, vertrok he den naar het Loo ter audiëntie bij 11. M. de Koningin. Staatscommissie voor de spellingkwestie. De Stet. no. 146 bevat een Kon. besluit van 22 de zer, waarbij eene Staatscommissie wordt ingesteld, aan welke wordt opgedragen: te onderzoeken, welke de gedrags lijn der regeering behoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Nederlandsche taal, wanneer inzichten omtrent die schrijfwijze met elkander in strijd gera ken, met bepaling, dat het door haar uit te brengen rapport een beredeneerd voorstel zal inhouden, bevat tende de uitwerking van hare denkbeelden. Dr. Kuy- per is tot voorzitter benoemd. Onder leiding van den voorzitter van het hoofdco- mité, Z. K. II. den Prins der Nederlanden, werd gis termiddag in het gebouw van den ITaagschen Kunst kring een buitengewone vergadering gehouden van de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis, hoofdza kelijk belegd tot het kiezen van candidaten ter aanbe veling aan H. M. de Koningin voor het lidmaatschap van het hoofdcomité en tot behandeling van wijziging der statuten naar aanleiding van het koninklijk be sluit van 2 April j.l.. waarbij doel en grondslagen der Vereeniging nader zijn geregeld. De werking der vereeniging is daarbij uitgebreid, want bij de nieuwe statuten wordt haar doel als volgt omschreven lo. het verleenen van hulp aan zieke of verwonde personen, behoorende tot do legers of vloten van oor logvoerende mogendheden 2o. mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen- en buitenland. Zij bereidt zicb daartoe in vredestijd voor volgens de bepalingen van genoemd K. B. Zij kan daarbij ook hulp verleenen bij ziekten en ongevallen en zich in betrekking stellen met andere vereenigingen en in stellingen, die dergelijke hulp in vredestijd brengen. De Prins heette de aanwezige dames en heeren wel kom in deze algemeene bijeenkomst, waarin hem voor de eerste maal liet voorrecht te beurt viel met de aan wezigen te mogen samenwerken voor een groot en ver heven doel. De Prins wensehte tevens de verzekering te herhalen van zijn ernstig voornemen om den arbeid en den invloed der vereeniging meer en meer te doen gedijen tot een zegenrijke instelling van ons volk in vrede en oorlogstijd. Spreker herinnerde vervolgens aan de oprichting in het begin dezer maand van het Oranjekruis, den Nati onalen Bond, waarbij ook het Roode Kruis zich heeft aangesloten, geheel naar de bedoelingen van het nieu we koninklijke besluit, dat aan de vereeniging teil plicht heeft gesteld zich méér dan voorheen in vredes tijd te wijden aan het maatschappelijk werk. Na ver volgens gewezen te hebben op de beteekenis van het nieuwe koninklijk besluit van 2 April 1909, wensehte Z. K. H. de Prins alvorens over te gaan tot het behan delen van de aan de orde gestelde onderwerpen te vol doen aan een plicht der piëteit jegens den man in wiens plaats hij thans de eer heeft de vergadering te leiden, Karei Jan Gijsbert, baron van Ilardonbroek van Bergambacht, den in Juni 1908 overleden voorzit ter. Z. K. II. bracht hulde aan de nagedachtenis van ba ron van ÏTardenbroek, wiens naam zal blijven voortle ven in de geschiedenis van het Roode Kruis, r.ls een zijner beste vrienden en trouwste aanhangers. Hierop werd overgegaan tot de behandeling van d statutenwijzigingen. Alle wijzigingen werden zonder stemming of discussies goedgekeurd. Alleen werd na dat dr. Ruijseh namens het Mannencomité van het Roode Kruis te 's-Gravenhage op de wensohelijkheid bad gewezen om het mogelijk te maken dat ook na kor ter tijdsverloop dan van twee jaren een algemeene ver gadering van ile vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis te houden, een redactiewijziging in dien geest aangebracht. Pot candidaten ter aanbeveling aan de Koningin voor het lidmaatschap van het hoofdcomité werden ge kozen: prof. dr. J. Rotgans; jhr. mr. L. II. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule; beiden te Amsterdam; ds. F. C. Fleischer, te Winterswijk; mr. Th. A. de Meester, te 's-Gravenhage; A. A. J. Quanjer, dirigee rend officier van gezondheid le klasse; mr. II. J. 0. van Tienen, te Zaandam; gepens. luit. generaal J. <k Waal, te 's-Gravenhage en Th. J. Wynoldy Daniels, t< Santpoort. Alvorens de vergadering te sluiten, vestigde Z. K IT. de Prins er alsnog de aandacht op, dat de heer R I.ehmans, consul-generaal van Griekenland, te Amst dam, bij Kon. besluit is benoemd tot eere-lid der veree niging, als blijk van waardeering voor een door hem gedane kostbare schenking van twee automobiel-zie kenwagens, aan liet Nederl. Roode Kruis. (Applaus.) De burgemeester beeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij hij wegens valsehheid in ge schrifte tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroor deeld. Als zijn raadsman voor het Amsterdamsehe Hof zal optreden mr. J. Kappeyne van de Copello. Alkmaar B-oek op Langedijk, De lokaal-personendienst der H. IJ. S. M. van Alk maar naar Broek op Langedijk, waarvoor de gemeen ten Alkmaar, Broek op Langedijk en Zuid-Scharwou- de eene jaarlijksehe opbrengst van 10.000 garandee- Het was gisteren voor de gemeente Bergen een zeer gewichtige dag. Tiet ijzeren paard „de Neushoorn'- zou officiëel voor het eerst de baan berijden die de Bergsclie bossohen door Hollands duin met Neerlands strand verbindt, welke verbinding er ongetwijfeld veel toe zal bijdragen door de verscheidenheid, die men op het gebied van natuurschoon thans in de gemeente Bergen kan ge nieten, deze plaats tot een der eerste plaatsen van ont spanning' te maken van Nederland en daarbuiten. Bergen gaat vooruit, dank zij het initiatief en het krachtig optreden van den heer J. van Reenen, burge meester. Mocht zooals wij in ons verslag van de trambaan EgmondAlkmaarBergen lazen, eerst in Februari 1.1. de totstandkoming van de baan Bergen naar Bergen aan Zee definitief zijn besloten, thans, 24 Juni die baan te zien geopend, toont dat „men laat er gras over groeien" voor deze onderneming in 't minst niet van toepassing was. De Raad van Toezicht van de Ilollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij vertegenwoordigd door de hee ren lvalff, 's Jacob, Bogaerdt, Roessing van Iterson en den heer de Kanter, Ingen., kwam gistermorgen aan het station te Alkmaar aan, waar een extra tram ge reed stond om hen met nog eenige andere heeren, waaronder wij opmerkten de heeren jhr. mr. P. van Foreest, mr. W. C. Bosman, van Manen, Rottema en mr. Voute naar Bergen te brengen. Bij aankomst aldaar waren aan het station aanwezig ae heer en mevrouw van Reenen en familie en de le den van den Raad. Na een kort oponthoud aldaar werd door den heer Roessing een kort woord gesproken, Waarbij hij wees op het groote belang dat er voor Bergen aan de tot standkoming van deze lijn is verbonden, op de kracht en energie die de heer van Reenen bij de totstandko ming had getoond en waarbij hij ten slotte er den wensch aan toevoegde dat Bergen moge bloeien, dat de heer van Reenen nog langen tijd dien bloei zal mogen aanschouwen. Nadat het gezelschap in den trein, bediend door den machinist Moijboer en den conducteur Kaptein had plaats genomen, werd de reis naar Bergen aan Zee aanvaard. Moeilijk zal men in ons land een tweede tram kun nen vinden die zulk een phantastischen weg af te leg gen heeft, vol bewondering is men daarover, een trein door bergen of door bosschen heeft men meer, maar een trein door de duinen, men vindt haar alleen van Bergen naar Bergen aan Zee. Bergen aan Zee, voor een jaar of drie nog een on- aangestipte plek op de landkaart, is thans een plekje (lat dezen zomer door duizenden zal worden bezocht. Plannen zijn aanhangig tot het bouwen van verschil lende huizen, terwijl de grondslagen zijn gelegd tot het stichten van een dorp, hetgeen zal geschieden on der leiding van den bekenden architect Berlage. Direct na aankomst van de tram aan het station dat zeer goed is ingericht en even groot is als het station te Bergen en waarvan chef is de heer A. J. Pc ters, begaf het groote gezelschap zich langs den nieuw- aangelegden straatweg naar het hotel Nassau Bergen, waar de familie van Reenen den gasten een luncheon aanbood. Dat het op dit luncheon niet ontbroken heeft aan menig hartelijk woord getuigende van belangstelling in de grootsehe onderneming, uitende de beste wen schen voor den verderen bloei, zal onnoodig zijn aan te halen. Vermelden wij slechts nog dat de muziek van bet Rerger fanfarecorps, onder leiding van den leer Otto, eenige nummers ten gehoore gaf. Een Liefdesdrama Een jongmensch te Amsterdam, wiens liefde niet be antwoord werd door het meisje dat als winkeljuf frouw werkzaam is in den manufactuurwinkel Haar lemmerstraat 26 vroeg gistermorgen, na een poos voor den winkel op en neer gedrenteld te hebben, wan neer de patroon ging eten. „Twaalf uur," was het ant woord. Toen het nu twaalf uur was, ging hij naar binnen, deed een kleinen inkoop, en vroeg het meisje te spreken, liet meisje was boven en wilde hem niet moer te woord staan. Nog eens gevraagd, nog eens geweigerd. Toen haalde hij een pistool uit den zak eii schoot zich, vóór in den winkel, met scherp voor 't hoofd. De kogel schampte, dc schutter viel, en schoot vullend voor de tweede maal, ditmaal zonder zichzelf te raken. De kogel kwam onder de etalage terecht. Met een rijwielbrancard van den Gemeentelijken Ge- neeskondigen Dienst werd de jonge man, vrij ernstig gewond, naar het Ziekenhuis vervoerd. zijn kiezersplicht aan 't stembureau te Boven-Knijpe vervuld. Zijn woning is twintig minuten van het stem bureau verwijderd en de heen- en terugreis heeft hij te voet afgelegd. Gisteren voor de 4e kamer te Amsterdam (in de kleine zaal) voortzetting van het anti-militaristische proces, waarvan de behandeling de vorige week Don derdag plotseling geschorst werd met het in gijzeling stellen van den getuige O. Kriller, die weigerde den eed af te leggen. Er was spanning, toen beklaagde, Jan Willem Smit, binnentrad. Het wachten was op getuige Kriller, die echter wel dra werd binnengeleid. Hartelijke begroeting tusschen Smit en Kriller, en aatstgenoemde gaf zelfs door een luid „Dag Smit" uiting aan zijn gevoelens. „Stil, stil," riep de president, mr. Meinesz, die ver volgens aan den getuige de vraag stelde, of hij thans bereid was den eed al' te leggen. Kriller (niet duidelijke stem): Neen, meneer! De president gaf hierop het teeken Kriller weg te leiden. Wat nu?. Toen Kriller de zaal reeds uit was, gelastte de pre sident hem in vrijheid te stellen, nadat de ambtenaar van het O. M., mr. Besier, te kennen had gegeven van het gehoor van dezen getuige af te zien. Kriller derhalve weer op vrije voeten en de recht bank moest het zonder diens getuigenis stellen. Hierop werd liet woord gegeven aan mr. Besier, ubst.-officier van justitie, die een jaar gevangenis straf eischte. Beklaagde was zijn eigen verdediger en gewaagde van een niet geparafeerde doorhaling in zijn dagvaar ding-, waarvan hij tevens enkele naar zijn oordeel; va ge uitdrukkingen aan critiek onderwierp. Blijkbaar gevoelde beklaagde zicb volkomen op zijn »emak en met bedaarde, duidelijke stem voerde liij zijn pleidooi, daarbij de door hem gehuldigde theorie ën uiteenzettende. Mag het overtuigende bewijs geleverd zijn, aldus be klaagde, het wettig bewijs is niet geleverd. Niet één der getuigen heeft met zekerheid kunnen verklaren, dat ik de schrijver ben. Ten overvloede zal nietigheid moeten volgen, omdat 4 der getuigen gedwongen zijn een eed af te leggen, welke niet is, overeenkomstig bun godsdienstige overtuiging. Vrijspraak zal derhalve op bovenstaande gronden niet achterwege kunnen blij ven. Wanneer de rechtbank hem desniettemin als schuldig- zou willen beschouwen, dan is het opruiende karakter van het geïncrimineerde artikel nog voor critiek vat baar. Waarin schuilt die opruiing en sedert wanneer is het strafbaar, een beroep op iemand's geweten te doen? O ja, 2000 jaar geleden, betoogde beklaagde, voortgaande. Ik ben Christelijk opgevoed en altijd zeer aangegrepen door de bergrede van Jezus. Beklaagde citeerde daaruit vervolgens verschillende leerstellingen als: „Zalig zijn de vreedzamen." „Zalig, die vervolgd worden om der gerechtigheids- wille." „Zweert ganschelijk niet, enz." Ziedaar eenige leerstellingen, door Jezus verkon digt en die Zijn kruisiging tengevolge hadden. En nog lieden ten dage worden zij, die liun overtuiging boven alles liefhebben, vervolgd. In bet artikel lieeft be klaagde zich niet tot den gewonen soldaat, docli tot de meer g-evoeligen gericht. Trouwens was het ook niet de bedoeling aan te wijzen, hoe men zich als soldaat, maar als menscli moet gedragen. Beklaagde legde er den nadruk op, dat hij hier staat wegens het aansporen tot het achterwege laten van moorden, terwijl de anarchist Luhrs indertijd terecht stond wegens aansporing tot moord. Alleen staatslieden mogen zich ongestraft op de eene of andere wijze uit- laten, daarbij een uitlating van den ex-minister van Oorlog, Ridder van Pappard, citeerende en een zinsne de van dr. Kuyper uit „Ons program." Eindigende, stak beklaagde een peroratie af ter ver lieerlijking van de anti-militairistisohe idee. Hedennacht, 24 Juni, nam ik omstreeks 1 uur 10 min. een lichten aardschok waar, blijkens een zwak schudden van het raam mijner kamer en het slingeren van de hanglamp. Uit het onbeweeglijk hangen van het gordijn voor liet geopende raam, bleek mij, dat er geen wind op stondhet was overigens doodstil op straat en er werd ook geen gerij of dichtslaan van deu ren gehoord. De gevangenen in de maritieme gevangenis te Cherbourg zijn aan het muiten. Eenige zeelie den waren wegens ongehoorzaamheid gestraft met cel straf. Toen zij vernamen, dat men ze zou opsluiten, werden zij woedend en dreigden de bewakers met voor werpen uit de kamers. Deze moesten aftrekken. De hoofdbewaker riep de hulp in van de maritieme politie, wie het 'slechts met geweld gelukte de orde te her tellen en zich meester te maken van de muiters. Do overheid besloot twee van dc ergste belhamels naar de kerkers op het eiland Pelée te zenden, een harde straf, die gewoonlijk na eenige dagen wordt ge volgd door een verzoek 0111 gratie. Het bericht van het vertrek der beide gevangenen wekte in de gevangenis nieuw verzet, zoo heftig, dat weer de gendarmerie te hulp moest komen. De ge- vaarlijksten moesten opgesloten wórden in cellen, maar er waren niet genoeg beschikbare cellen om al len ouder te brengen. Zoo moesten de gendarmerie en de cipiers bijna den gelieelen nacht waken tegen herhaling van het rumoer. Nog steeds komen er berichten over Frafisch-Ttali- aausche verbroederingsfeesten. De vertegenwoordigers van de Fransche hoofdstad hebben te Rome een feestmaal gegeven ter eere van de Fransch-Italiaansche vereeniging. Nathan, do burgemeester van Rome, was er tegenwoordig. De heer Pamelier, bet hoofd der I' ransche delegatie, be dankte de Fransch-Italiaansche vereeniging voor haar hartelijke ontvangst. Ook de burgemeester van Rome hield een toespraak. De Fransche delegatie, die gisteravond weer Parijs vertrokken is, werd door liet bestuur van vermelde vereeniging naar het station gebracht. naar meer- De Amsterdamsehe rechtbank veroordeelde gisteren een 58-jarigen gebrekkigen zwerver, die, niet meer tot werken in staat, een paar sokken uit de portiek eener woning te Hilversum had weggenomen, tot 7 dagen gevangenisstraf. Geëischt was 14 dagen. Hij had het feit gepleegd nagenoeg onder de oogen van een politieagent, zeggende dat het hem te doen was om in de gevangenis onderdak te vinden. Voor de rechtbank te Assen heeft gisteren te recht gestaan de gedetineerde Veenhuizer verpleegde A. D., die in den namiddag van 19 Mei brand stichtte in oen bergplaats voor tonnen, grenzende aan een bergplaats voor petroleum. Hij deed dat, om in de gevangenis te komen. Het O. M. eischte 6 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. A. W. Stork, op ver zachtende omstandigheden wijzende, vroeg een lichtere straf. Verklezlngsvarie Plaats der handeling: Parelseliool te Amsterdam. Een kiezer komt in !t gymnastieklokaal, thans stem bureau. In zijn handen de oproepingskaart, benevens een bundel paperassen hem door de gedienstige geesten aan den ingang der school uitgereikt. De kiezer: „Ja, mijnheer, ik wil wel stemmen, maar ik heb er twee uur voor verzuimd. Kan ik nu mijn verlet betaald krijgen, dan zal ik stemmen." De voorzitter: „Neen, vriend, geld kan je hier niet krijgen." De kiezer: „Net zooals u wilt dan stem ik niet." En met oen gezicht van: „ik doe het lekker niet," verdwijnt de man. Een Watergeus*. Een kiezer in Vier polders (kiesdistrict Brielle) zet te er Woensdag in zijn ijver om tijdig zijn stem uit te brengen, zóó veel vaart achter, dat hij met fiets en al van den dijk tuimelde en in een watering kopje-onder terecht kwam. Maar dat verkoelende bad vermocht het vuur van dezen kiezer niet uit te blusschen. Zoo nat s hij was, ijlde hij naar het stembureau, om in het kiesdistrict der oude waterrotten als een echte Water geus zijn stem uit te brengen! -Uit den trein gevallen. De dienstvrouw der Staatsspoor T. t.e Vlissingen is gisteren te Dinslaken uit de mailtrein gevallen en was op slag dood. Kmnt een kleine jongen van een jaar of twaalf op dagen. Een lid Van het bureau: De jongen: „Stemmen." Het lid: „Voor wien?" De jongen: „Voor mijn baas." Het lid„Complimenten aan mooi weer is. Dag, ventje." De jongen met een verbluft gezicht af. Verdwenen. Toen de kermisreiziger G. S. zicb gisteren overtui gen wilde of liet houtwerk van zijn kraam, opgeslagen op een stuk land aan den Bcukelsdijk te Rotterdam Wol ventje, wat wou je?" I nog in goeden staat was, zocht bij daar te vergeefs naar dit houtwerk. Omwonenden hebben de kraam verzaagd en vertimmerd in konijnen-, kippen- en var kenshokken. je baas en dat liet noch ba staat erf Een kiezer komt binnen zegt boe werpt zijn oproepingskaart op de tafel en verwoed te kijken. De voorzitter: „Meneer, men geeft den voorzitter de oproepingskaart in handen." De kiezer zegt niets, pakt zijn oproepingskaart beet, en verdwijnt schielijk. Zijn blik zegt alles! Omtrent den onder Bnrneveld dood gevonden man, kan nog worden gemeld, dat bet vermoeden, dat aan misdaad gedacht moet worden veld wint. Na een on derzoek ter plaatse van den subst.-officier van Justitie en den reehter-commissaris, is het lijk naar Utrecht overgebracht. Als verdacht van doodslag, wordt naar het spoor van een landlooper gezocht. De verslagene was eveneens landlooper, afkomstig van Muntendam. Te Rhenen heeft zich het feit voorgedaan, dat de oudste ingezetene, de 95-jarige J. v. O., nog van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt. Hoewel hij een uur van het stembureau afwoonde, wilde hij nog per voet dien weg afleggen, doch men noodzaakte hem dit per voertuig te doen. Een 94-jarige veenbaas te Beneden-Knijpe heeft bij de herstemming in het distriet Scho.terland nog De firma P. Mars Co., Kalverstraat .te Amster dam verrastte het personeel barer zaak, bestaande uit eirea 170 persouen, met de mededeeling, dat ze gedu rende de zomermaanden des Zondags gratis naar Zandvoort kunnen gaan. Onnoodig te zeggen, dat deze alleraardigste attentie met vreugde aanvaard werd. Een abonné van de Tel. schrijft: Berichten uit M arokko melden, dat de Zem- moers, Moetai el Gebir liebben uitgeroepen tot Sul tan. Deze beweert, dat hij den troon wil heroveren voor Abdoel Aziz. De Sjerardas, de Gueroeans, Beni Mtir en de Mejats zouden zich met hem hebben ver bonden. De stam van Beni-IIassem wacht het eind van den oogst af, 0111 zich bij hen te voegen. Dagelijks komen uit Fez talrijke soldaten van de mehalla van Glaoei, van Si Aïssa en M'Toegui, om hij hun troepen dienst te nemen. De correspondent van de „Times" te Marokko heeft gehoord van een verzoening tusschen Moelai Haf id en zijn vizier. Volgens een telegram aan de „Frankf. Ztg. uit Telier a n wordt uit verschillende provinciën de re geering gewaarschuwd voor de opgewonden stemming van het volk over de Russische bezetting en over de daden van geweld in Azerbaidzjan. De gisting moet zoo groot zijn, dat vrees bestaat voor een aanval op de Europeanen. IX' regeering waarschuwde voor overhaaste maat regelen en verzocht telegrafisch aan Rusland en En geland, Perzië aan zichzelf over te laten. Het Kabi net, dat wordt beschuldigd het land aan Rusland te hebben verraden, wil aftreden, indien Ruskind met een bevredigend antwoord geeft. Te Werhun, in Pennsylvania heeft gisteren gen ontploffing plaats gehad in een kolenmijn van de Lackawanna-maatschappij. De explosie viel voor in een pas geopend gedeelte der mijn. Het was bekend, dat het nieuwe gedeelte der mijn gevaarlijk was. Omtrent den omvang der ramp luiden de berichten zeer tegenstrijdig. Enkele telegrammen behelzen, dat er een 150 werkers in de mijn zijn opge sloten, andere weer stellen het totaal der vermoedelijk verongelukten op niet meer dan 20. Vast staat dat reeds vele dooden en ook tal van zwaargekwetsten zijn bovengebracht. Uit de opening der mijn, welke niet ver ten noorden van Pittsburg is gelegen, stijgen rook wolken op. In de onmiddellijke omgeving van de schacht spelen zich allerlei droeve tooneelen af. Later wordt gemeld, dat zestig mijnwerkers bedol ven bleven in de mijn. Elf mijnwerkers werden ge dood en twintig gewond. De ontploffing werd ge volgd door een brand, waardoor het reddingswerk zeer werd bemoèilijkt. Men weet niet of er van de ingesloten mijnwerkers nog in leven zijn en kan bun niet naderen tengevolge van de gassen, die uit de vernielde gangen ontsnappen. Gemengde M c d c tJ e c 11 a g e d. Dckzpitein van Köpenick. Wilhelm Voigt, de kapitein van Köpenick, is te Parijs en heeft daar aan een man van het Journal ver teld, dat hij binnenkort naar Luxemburg zou gaan, om er te trouwen. Diefstal te Tarente. Te Marseille is gearresteerd de zoon van een Ita- liaansch beambte, die met zijn vader 500.000 Lire heeft gestolen van het arsenaal te Tarente. Veertien dagen geleden ontdekte men daar de ge lijktijdige verdwijning van 500.000 Lire in bankpapier en van een der voornaamste opzichters, Serafino Li- castro, een man van 52 jaar. Men bemerkte, dat ook diens 28-jarige zoon, Guiseppo, gevlucht was met zijn vrouw en kinderen. De opzichter genoot zoozeer het vertrouwen van de administratie, dat hij in het bezit was van een sleutel van de brandkast. Er was dus geen twijfel mogelijk. Het signalement van de rami- lie Licastro werd overal heengezonden en nu werd de zoon ontdekt in een Griekseh hotel te Marseille, on der den naam Watzilis. Cholera. Sedert Woensdag lijden te Sint Petersburg 76 per sonen aan de cholera. Er zijn 13 personen gestorven, hans is het totaal aantal zieken 386. I Xe ministerraad moet hebben besloten St. Peters burg van een nieuw stelsel riolen en van een nieuwe waterleiding te voorzien. Hiertoe zal een erediet van 100 millioen roebels geopend worden. Men denkt dat er 15 jaar voor dit werk noodig zijn. Aardschokken. Woensdagavond te half elf is te Messina een vrij sterke aardschok gevoeld, die zes seconden aanhield. Uit Grass-valley, in Californië, wordt d.d. giste ren geseind, dat daar en ver in den omtrek een zoo hevige aardbeving is waargenomen, als in geen jaren. Omgeslagen. Op het Killarney-meer in Ierland is een boot met negen toeristen en vier roeiers in een storm omgesla gen. De toeristen, ouder wie vijf vrouwen waren, zijn allen verdronken en van de roeiers zijn er maar twee gered. In 1902 zijn er ook bij een dergelijk ongeluk dertien toeristen verdronken. Nu waren zij ook met hun der tienen in de boot. Een zonderlinge dame. Een zonderlinge dame, Hedwig Egge, die in een

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2