DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. r Honderd en elfde laargang. 1909. BINNENLAND. No. 146 ZATERDAG 26 JUNI. Uil den Raad. Vorstelijk bezoek. (Hbld.) Historisch. Tweede Kamer-vcklezlng. Dr. De Visser en het predikambt. Leidache feesten In den Haag. Gevallen. Varia. Beroovlng. Vliegen te Leur. Rood en groen Uit Broek op Langendijk. lil oen vorig Raadsoverzicht is gezegd, dat de beide 11 i uwe bruggen twee monumenten voor een slechte behandeling van zaken waren. Woensdag heeft de ge- m.- f nteraad weer hard gewerkt aan den bouw van nog zuo'ii monument, waarvan de beteekenis vooral niet onderdoet voor die der anderen. JTet is niet aangenaam een dergelijk ontmoedigend verschijnsel telkens opnieuw te moeten constateeren, en het kost inderdaad moeite daarbij zijn kalmte en ziin bezadigdheid te behouden. Wij hebben dezer dagen gelezen, dat men in een kirsyereeniging zich unaniem heeft uitgespoken „dat een verandering in de tegenwoordige samenstellin van den Gemeenteraad niet gewenscht is." Niemand zal het zeker met ons oneens zijn, als wij zeggen, „dat ren verandering in de tegenwoordige werkwijze van d' n Gemeenteraad ten zeerste gewenscht is." En nu klinkt het wel heel schoon, dat men een gemcentepro gramma wil ontwerpen, om als leiddraad bij de ver kinzingen dienst te doen, maar wij gelooven, dat van zulk een tijdroovend werk weinig te verwachten valt. Zoolang het in den Raad blijft haperen aan samen werking en gemeenschappelijk overleg, zoolang ook overigens de methode van werken veel te wenschen overlaat, zoolang kan men de verwezenlijking van een g c meenteprogram gerust op den bef aamden Griek sehen kalender schrijven. Laat men in den Raad eerst eens toonen, dat men flink de zaken wil aanpakken en afdoen, dat men ee nerzijds zoekt naar de meest mogelijke sa men werk in nmt het College van B. en W., anderzijds dit College, w, tineer noodig, stuwt in de goede richting, laat men zieli over en weer w e 1-willend en wel-w i 11 e n d be toonen, dan moet er wel verbetering komen in de werkwijze, waarvan wel niemand, noch in den Raad noch daarbuiten, de verdediging op zich durft nemen En wanneer men hetgeen er ontbreekt erkent, waarom treeft men er dan niet naar, het aan te vullen? Wij zouden zoo graag eens zien dat er in den Raad zelf eens een flinke discussie over dit punt werd gevoerd ilnt de Voorzitter, desnoods in een besloten zitting, ziin meening hieromtrent zei en enkele Raadsleden ook het hunne in het midden brachten. Is men wer kelijk bezield met den wil van het goede en het te gi ndeel mag niet verondersteld worden dan zal zulk i n discussie tot opklaring en daardoor tot verbete ring leiden. I)e tegenwoordige toestand kan misschien nog een tijdje voortduren, een einde eraan komen moet er toch Deze inleiding is natuurlijk te wijten aan hetgeen er Woensdag is voorgevallen met de verordeningen voor de Handelsdagschool. Ook van de voorgeschiedenis dezer inrichting kan gezegd worden, wat wij reeds zoo dikwijls in verband met de Alkmaarsche gemeentezaken schrevenzij is een lijdensgeschiedenis. Den 13den April 1907 hebben wij in een hoofdarti kol krachtig bestreden een voorstel van de heeren 11. J. Vonk en C. van Buijsen, dat bedoelde het vast koppelen van een inrichting voor handelsonderwijs aan Burgerschool en Burgeravondschool. Het voorstel werd door ons een lapmiddel genoemd, waarmede de middenstand niet gebaat was. In het overzicht van 12 Mei d.a.v. hebben we naar aanleiding van hetgeen de heer Van Buijsen over dit punt in den Raad had gezegd, onze kritiek gehandhaafd en verscherpt. Wij hebben aangedrongen op een eerlijke proef met het handelsonderwijs en den wensch uitgesproken, dat de Alkmaarsche middenstand zich ook zou laten hooren. Tn de Raadsvergadering van 22 Mei kwam een adres van de besturen der beide middenstandsvereenigingen in. waarin B. en W. werden verzocht geen definitief besluit of voorstel aan den Raad aan te bieden, noch eenig rapport uit te brengen, voordat de middenstand gelegenheid had gehad zijn inzichten mede te deelen. De heer Van Buijsen drong toen aan op spoed,' opdat de inrichting uiterlijk half Augustus (van 1907!) zou kunnen worden geopend. Den 20sten September verscheen in dit blad een adres van den Alkmaarschen Middenstand, waarin werd gegeven een leerplan en een kostenberekening voor een handelsschool met driejarigen cursus. Voor boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht i - uur samen) was J 1500 uitgetrokkenvoor han- delsaardrijkskunde, -geschiedenis, Ned. taal en schrij ven (samen 1G uur) 1600, terwijl dezen leeraar liet directeurschap tegen een vergoeding van 500 zou worden opgedragen; voor Fransche taal 9 uur 1000; voor Engelsche taal 12 uur J 1000; voor Duitsche taal 12 uur 1000; voor kennis der natuur 7 uur 700; voor wiskunde -1 uur J 400; voor gymnastiek 3 uur 1 200; voor teekenen 2 uur 200, totaal 8100 aan salarissen. In het geheel zou de gemeente jaarlijks hebben bij te dragen 4990 op een provinciaal sub sidie was niet gerekend. Dit plan en deze begrooting waren opgemaakt na gepleegd overleg met den toen pas benoemden inspecteur van het handelsonderwijs dr. Fockens. Den 21sten September hebben wij dit adres bespro ken, hulde betuigd aan de ontwerpers, nog eens nage gaan waarom ons het plan zoo sympathiek was en ten slotte de verwachting uitgesproken, dat de heeren onk en an Buijsen hun voorstel zouden intrekken. Dit laatste is evenwel in de eerstvolgende vergade ring van 5 October niet geschied, vermoedelijk in verband met de mogelijkheid, dat de Raad een derge lijke handelsschool wel eens niet wenschelijk kon vin den. In de vergadering van 4 Maart 1908 werd zonder hoofdelijke stemming besloten een openbare handels school met 3-jarigen cursus op te richten, onder voor waarde, dat de jaarlijksche kosten voor de gemeente niet hooger zouden komen dan 3500. In liet over zicht van i Maart hebben wij gevraagd of het zich binden aan dit bedrag geen struisvogelpolitiek was, ot men zich in den Raad niet had weggestopt achter een bepaling om zich te dekken, vreezend het spook der kostenvermeerdering in de oogen te zien. In de vergadering van 14 Maart kwamen B. en W. reeds met een ander voorstel, daar, in verband met het besluit van Provinciale Staten om niet 3000, gelijk was verwacht, maar 2500 subsidie toe te staan, de bijdrage der gemeente moest worden verhoogd tot 2850. Had de heer Fortuin, den ouders van toekomstige leerlingen der handelsschool beloofd dat de inrichting September 1908 zou worden geopend, het bleek al spoe dig, dat daarvan geen sprake zou zijn. De verordeningen, welker vaststelling aan de ope ning moest voorafgaan, werden den 7den -Tuni door B en W. ingediend en Woensdag j.l. zouden ze worden behandeld. Wel is waar zeggen B. en W. in bijlage no. 61 „dat door ons college in eene op 3 Juni 1.1. met den In specteur van het Middelbaar Onderwijs, belast met het toezicht op de inrichtingen van handelsonderwijs, den heer dr. P. Fockens, gehouden conferentie de navol geilde ontwerp-verordeningen voor de Handelsdag school zijn opgemaakt," maar Dinsdag j. 1. is geble ken, dat deze redactie niet geheel juist was. De feite lijke stand van zaken is deze: B. en W. hebben ver ordeningen ontworpen en aan den inspecteur gezon den, die er echter zooveel in gewijzigd heeft, dat B. en W. hun eigen ontwerp nauwelijks herkenden. Van wel ken ingrijpenden aard de wijzigingen waren moge blij ken uit het volgende: Volgens het ingediende ontwerp zou er een leeraar in boekhouden, handelsrekenen, algemeene handelsken nis en handelsrecht zijn, die 15 uren les gaf per week een bezoldiging genoot van 100 per uur, terwijl hem bij voorkeur het directeurschap zou worden opgedragen tegen een salaris van 1200 per jaar; de leeraar in staathuishoudkunde en staatsinrichting zou 2 uur les hebben en ook 100 per uur ontvangen, de leeraar in het Nederlandsch en correspondentie, geschiedenis en aardrijkskunde 22 uur a 100 per uur, de leeraar in de natuurkunde 9 uur ii 100, voor wiskunde was uitge trokken G uur a 90, voor Duitsch 12 uur a 90; voor Franseh 9 uur a 90, voor Engelsch 13 uur a 90, schrijven en stenografie 3 uur a 70, teekenen 3 uur a 70 en gymnastiek 2 uur a 70. Men vergelijke nu eens deze bedragen met die, welke genoemd waren in het ontwerp van deii middenstand, welke waren opgemaakt in overleg met den inspecteur voor het handelsonderwijs. Wij willen den inspecteur van dit verschil geen verwijt maken. Maar wel moeten we onze bevreemding er over uitspreken, dat B. en W de ingrijpende wijzigingen in hun ontwerp, welke door den inspecteur werden aangebracht, hebben overgeno men. zonder dat ze blijkbaar in staat waren deze be hoorlijk te verdedigen. Zij spreken in hun bijlage van den waarborg dat wanneer deze ontwerpen door den Raad werden vast gesteld, van de zijde der regeering geene bezwaren daartegen zullen verrijzen, waardoor de kans grooter wordt, dat de school nog met September e. k. in wer king zal kunnen treden." Zulk een waarborg is zeker veel waard, maar wij kunnen ons uitstekend begrijpen, dat een raadslid niet op grond daarvan zijn stem aan een ontwerp wil ge ven. De Raad heeft recht op motiveering van hetgeen hem minder gewenscht voorkomt. Het moge waar zijn, dat de gemeente de instelling niet alleen bekos tigt, dat ook rijk en provincie bijdragen en dus mede zeggingschap hebben, tenslotte is de inrichting echter een gemeentelijke, waarvoor de Raad verantwoordelijk is. Te meer dient de Raad de oogen "open te hebben, {waar de adviseur in casu iemand is, die niet volko men „nourri au serail" is te achten. In de bedenkingen van den heer van Buijsen leek ons dan ook veel juists. Maar geheel onjuist vinden wij de wijze waarop ook nu weer die bedenkingen te berde werden gebracht. Had de heer van Buijsen zoo spoedig hem dit moge lijk was, gezegd tot B. en W.„mijneheeren, ik heb tegen uwe verordeningen die en die bezwaren, welke ik in de vergadering, waarin ze in behandeling geno men worden, zal ter sprake brengen, tenzij ge ze er kent en ze zult wegnemen, of mij van ongelijk over tuigt, dan was zijn oppositie de zaak veel meer ten goede gekomen dan nu, dan had men vermoedelijk de behandeling niet behoeven uit te stellen, was de kans niet zoo groot, dat de handelsschool op z'n vroegst in 1910 zal worden geopend. En zoo zien we dus alweer, dat de fouten van een slechte behandeling zoowel het college van B. en W. als den Raad aanbleven, en dat met een klein beetje goeden wil die fouten zoo gemakkelijk zijn te vermij den. Waarom vermijdt men ze dan niet? De heer van Buijsen heeft succes gehad met zijn voorstel inzake de verbouwing der Meisjesschool. Leek liet ons aanvankelijk dat zijn plan niet de voorkeur verdiende en vond deze opvatting steun in de bestrij ding van zijn voorstel in de vergadering van 17 Maart, gaarne erkennen we tijdens de vergadering van Woensdag overtuigd te zijn, dat zijn voorstel het meest aannemelijk was. Dat buiten de leden van het dagelijksch bestuur slechts twee leden vóór het plan van B. en W. stemden, zal de heer van Buijsen met genoegen geconstateerd hebben, omdat het getuigt, dat hij er in geslaagd is door zijn flinke argumentatie de overgroote meerderheid voor zijn plan te winnen. De heer Boelmans ter Spill had de ondankbare taak het plan van B. en W. te verdedigen, des te ondankbaar der, omdat niemand hem in discussie bijviel. oor het overige valt er van de vergadering niet zoo heel veel te zeggen. Vermoedelijk heeft zij den stoot gegeven tot het voorgoed verdwijnen van de „steentjes des aanstoots" in de Langestraat, op wel ker gladheid nu de meest pal-staande voorstanders zich nu wel niet lang meer staande zullen kunnen hou den. I en opzichte van het harde rijden der Ilaarlemsche tram in deze gemeente, welk euvel door ons dagelijks wordt waargenomen, hopen we, dat de bemiddeling van B. en W. meer resultaat zal opleveren, dan bij de u a t erlei din gk west i e. De houding van de directie zou grappig zijn, als de zaak niet zoo ernstig was. Daar komen ingezetenen met een o. i. volkomen gerechtigd verzoek aan den Raad om stappen te doen tot wijziging van de bepalingen wat betreft „ar beiderswoningen in zake de tarieven voor «wat erle ve ring- B. en A\zenden een gemotiveerd schrijven, waarin ze de wensehelijkheid van wijziging betoogen en met een ander tarief komen, aan de „Maatschappij tot Exploitatie van aterleidingen in Nederland." En de maatschappij antwoordde met zooveel woor den, dat ze hot schrijven in goede orde heeft ontvan gen, een rijp onderzoek heeft ingesteld en daardoor gesterkt is in de meening dat het tarief practisch en billijk is. Graag zouden we vernomen hebben, waarop die ver sterking berust, maar dat zal wel een vrome wensch blijven. De maatschappij geeft geen opheldering aan B. en W., waarom zou ze liet dan wel doen aan het publiek. B. en waren dus genoodzaakt aan den Raad voor te stellen adressanten te antwoorden, dat er niets aan de zaak veranderd kon worden. Ons troffen echter in de toelichting van dit advies de tusschen haakjes geplaatste woorden in den volgen den zin „Wij staan hier voor een in 1884 voor den tijd van 99 jaren gegeven (z Ij het n i e t-u i t s 1 u i t e n d e) concessie, waarin zonder de medewerking van beide partijen geen wijziging kan worden gebracht." Zouden die door ons gespatieerde woorden misschien de beteekenis bobben, dat er naast de tegenwoordige waterleiding, nog wel eens oen andere, bijv. een ge meentelijke, kan worden aangelegd? Tenslotte heeft het ons wel verbaasd, nog altijd niets oi 1 iciëels gehoord te hebben in verband met hetgeen de heer II. J. Vonk in ons nummer van 8 Mei schreef over den verkoop van cokes. Deze kwestie is toch zeker wel een vraag van ieen Raadslid waard. De Vorstin-weduwe van Wied, geboren Prinses Ma rie der Nederlanden, heeft gisterochtend na een ver blijf van een zestal weken, grootendeels te Schevenin gen, de residentie verlaten om na korte bezoeken aan Arnhem en Olst, naar Haar woonplaats Neuwied te rug te keeren. Onder groote belangstelling aan het Staatsspoorsta tion had dit vertrek plaats. Zeer vele dames en hee ren. die door de Vorstin tijdens Haar verblijf op de badplaats ontvangen waren, hadden zich vereenigd, in de Koninklijke Wachtzaal, om de steeds zoo minzame orstin nog een afscheidsgroet te brengen. Velen dier dames boden II. K. TT. prachtige ruikers aan, zoodat de Ooupé van het voor de Vorstin bestemde salonrijtuig een schat van bloemen vertoonde toen de trein weg reed. Reeds te Scheveningen had de vertrekkende orstin bloemen ontvangen, o. a. een ruiker welke de aandacht trok, saamgesteld als dat bloemstuk wns, uitsluitend uit oranjekleurige rozen, sanmgehoiiden door een breed lint in de zelfde kleur. scken. Dan gaat de lieer Duys aan het vertellen en zijn medepassagiers, die weinig vermoeden dat de jon ge mijnheer met het grijze hoedje en het helblauwe costuum zoo pas geroepen is om als Volksvertegen woordiger ook hunne belangen in 's Lands vergader zaal te behartigen, vangen zoo nu en dan brokstukken op van het op levendigen toon gevoerde gesprek, waar bij de heer Duys bijna alleen aan het woord is. Hoe hij niet dacht gekozen te worden. „Toen ik met de Juliana-feesten al die menschen ||met Oranje zag loopen, zei ik tegen mijn vrouw: „Ik krijg geen één stem! En nou meer dan vierdui zend!" Dan hooren de mede-lijn-vierders de interessante mededeeling dat de heer Duys het jongste Kamerlid is met zijn twee-en-dertig lentes. En verder vernemen ze de dreigende woorden: „Nou. ik zal Ku.vper niet sparen, in de Kamer!" Volgt de gratuite mededeeling, dat de liberalen „stomme honden" zijn, omdat ze hun verkiezingswerk niet zelf doen. Zoo kon het gebeuren liet is altijd nog de heer Duys die vertelt dat een man, die verkiezingsbiljet ten voor de vrijzinnigen moest verspreiden, een pak ervan in een sloot gooide en terugkwam met de mede deeling, dat de biljetten verspreid waren! „Meneer (hier volgde de naam van een bekend Zaansch industrieel) liet automobielen loopen om kie zers te halen voor de vrijzinnigen," zoo verhaalt het jongste Kamerlid verder, en hij laat er met zichtbaar welbehagen op volgen, dat een van die automobielen „roode" kiezers gehaald heeft, omdat de chauffeur „een van de onzen" was. En dan hooren de passagiers ook nog iets over „Piet Nolting, dien zo zoo gemeen behandeld hadden." Midden in het district van Ketelaar stapt- de Ben jamin der Tweede Kamer uit. Rood en groen" de tram gelijdt voort In de school 3e klasse Jensiusstraat te Rotterdam, 4e leerjaar, werd de volgende les gelezen: Vier jaren blijf ik uit, Dan keer ik weer terug. Zeg nu eens wie ik ben, Ik wed, ge raadt het vlug. Een leerling, die de oplossing moet geven, zegt la chend „Dirk de Klerk." Het Hbld. verneemt dat de heer J. W. IJzerman, gekozen tot lid der Tweede Kamer in het District Am sterdam TV, (leze benoeming niet heeft aanvaard. In District IV moet dus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Deze geschiedt, volgens de Kieswet, binnen veertien dagen, nadat de minister van binnen- landsche zaken van den burgemeester, aan wien. be richt van do niet-aanneuiing is gezonden, deze mede deeling heeft ontvangen. Bij den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Amsterdam, is de mededeeling van dr. J. Th. de Visser ingekomen, dat hij tegen 1 September a. s. afstand doet van zijn bediening als predikant bij deze gemeente. GEMENGD NIEUWS. Op heeterdaad betrapt- Een politieagent zag gisternacht een man in ver dachte houding staan voor een winkel op den Singel bij de Brouwersgracht te Amsterdam. De man was na melijk bezig aan het slot van de straatdeur te morre len. Hij moest mee naar het bureau en daar bleek dat de aangehoudene een oude bekende van de justitie was. De inhoud zijner zakken wees er op dat hij niet veel goeds in den zin had gehad. Deze bestond uit eenige sleutels, een zagenvijltje, een breekijzer, een schaartje en schijnbaar onschuldig bezit. twee doosjes lu cifers. Door een waker van den Gecontroleerden Parti culieren Nachtveiligheidsdienst te 's-Gravenhage werd gisternacht m den tuin van iemand, die uit de stad was, wonende in de Banstraat, een" man aangetroffen die zieli daar verborgen hield. Ondanks zijn hevig ver zet, werd hij door den waker gegrepen, die door fluiten de politie waarschuwde en hem aan de toegeschoten agenten overleverde. Op het bureau van politie in de Archimedesstraat bleek het. dat de waker een goede vangst had gedaan, daar op den man een paar beitels en verdere inbrekers werktuigen werden gevonden. Hij bleek een goede be kende der justitie te zijn. De commissie ter regeling van de maskerade 1910 te Leiden, heeft onderhandelingen geopend met de autoriteiten te 's-Gravenhage, met het oog op een mo gelijke opvoering der middagvoorstellingen (waeter- speelen) in verband met de moeilijkheden die zich voor doen bij de onderhandelingen over een geschikt feest terrein met den Leidsehen gemeenteraad. Als terreinen worden genoemd de Vijverberg of de vijvers in het Haagsche Bosch. Do 62-jarige pensionhoudster, mej. jle wed. d. R., te de Steeg, is gistermorgen bij het naar beneden ko men van vijf traptreden gevallen. Zij kwam zoo on gelukkig terecht, dat zij, na uog eenige oogenblikken bij bewustzijn te zijn geweest, binnen een paar uur stierf. ^Geschilderd op de winkelruit van een winkel in de Kinkerstraat: ,Ivom en Eiseh en Kruidenierswaren." ITet is zoo'n aardige fout, dat het bijna opzettelijk lijkt. Gelezen in een buurt-advertentie-blaadje I e^ huur aangeboden een vrij frisch slaapkamertje." Indien hier het woord „en" opzettelijk is weggela ten, veronderstellen wij dat het kamertje ons niet frisch genoeg zou zijn. Op telegrafisch verzoek van de justitie te Elberfeld zijn m het logement van het leger des Heils te Rotter dam aangehouden, een conducteur uit Solingen en een keilnerin uit Elberfeld, verdacht van berooving van een fabrikant uit Elberfeld. Ze zijn naar het huis van be waring overgebracht, in afwachting van hunne uitle vering. De heeren Heerma van Voss en de Ilondt berichten beiden dat het Wright-vliegtoestel te Leur aangeko men is. Er zijn ingenieurs en werklieden meegekomen om het in elkaar te zetten. 't Vliegen, zoo meldt de heer Heerma van Voss, blijft bepaald op Zondagnamiddag a.s. Di lieer de Ilondt meldt: Bij gunstig* weer Zondag vliegtochten van graaf de Lambert. Aangehouden. Gistermorgen hebben twee inspecteurs van politie te Gouda twee personen gearresteerd, die zich voor eeni- gen tijd te Gouda hebben gevestigd in een buitenwijk. Huiszoeking en visitatie brachten verschillende voor werpen aan het licht, die in beslag genomen zijn en waarschijnlijk afkomstig zijn van verschillende inbra ken in de bank van leening te Gouda. Nï'ar bij de Ahisterdamsclie recherche ingewonnen inlichtingen is gebleken, dat de aangehoudenen belmoren tot de vroe ger beruchte bende van Lammefle Zondag. Het on derzoek wordt voortgezet. Toonoel: een tramwagen van lijn 4 te Amsterdam welker kleuren rood en groen zijn. Op de Munt beent het meuwgekozen Kamerlid voor Zaandam, de heer Duys, den wagen in. Even daarna snelt een partij genoot binnen, dié den nieuwbakken afgevaardigde ontdekt heeft. Vreugdevolle begroeting. Gelukwen- De buitenlandsche bladen maken melding van de aanhouding van den hoofdman van een der beruchtste dievenbenden in Griekenland. De man hee't Klepthojiannis, hetgeen men zou kunnen vertalen door: Jan-dief. - „Wist u, dat zelfs het Amsterdamsche stadsbe stuur gisteren reclame gemaakt heeft voor de herstem mingen „Nee, hoe dat zoo?" ('l, op straat kon u op de deksels van de water leiding-putten lezen: „Vecht Links." ,Och kom!" „Ja, maar om de zaak te neutraliseeren waren er ook deksels gemaakt, waarop staat: Vecht Rechts." (Hbld.) Uit St. Pancras. De ontdekte oude vuurplaat, in de woning van C. booj alhier, schijnt nog wel eenige oudheidkundige waarde te bezitten. Gp^de plaat zijn afgebeeld een tweetal portretten in medaillonvorm, vereenigd door een band waar op staat: ^.Historia vom Konige David und Bersabe II Sam In het groote vierkant bevinden zich eenige mannen en vrouwen bij een fontein op een binnenplaats tus schen groote gebouwen. Een der mannen (bepaald David) schijnt te worden gezalfd. Behalve het ondereinde is de vuurplaat nog vrij gaaf. Door de commissie van beheer der afslagmarkt te Broek op Langedijk, is voor die afslagmarkt, als afge ver der nummerblikjes voor de loting voor de aanvoer ders der producten, benoemd de heer T. Keizer van Broek op Langedijk.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1