BUITENLAND. STADSNIEUW S. OEMENOO NIEUWS. Uit Oude Niedorp. Verdronken. Mislukte oogst. Moord. Donderdagavond vergaderde de Protestantsche Kiesvereeniging alhier in het lokaal van den heer P. de Geus. Nadat de voorzitter de vergadering met gepaste woorden had geopend volgde lezing en goedkeuring der notulen van de laatst gehouden vergadering. Ingekomen waseen schrijven van den heer C. Hille, waarin hij te kennen gaf bij zijne a.s. aftreding als lid van den gemeenteraad, geene nieuwe candidatuur meer weuschte te aanvaarden. Genoemd schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Algemeen werd het echter jammer gevonden, dat de heer Hille zich niet meer herkiesbaar wilde stellen. Een schrijven van de R. K. Kiesvereeniging te Zij dewind, houdende mededeeling dat door hen voor den Gemeenteraad candidaat waren gesteld de heeren A. Strijbis (aftredend) en J. Wit, de laatste in de plaats van den heer C. Hille, met verzoek die candidaten te willen steunen of over te nemen. Hierop werd met algemeene stemmen besloten ge noemde candidaten evenals te Zijdewind te candida- teeren. Niets meer te verhandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald dat zooiioodig de stemming en herstemming gehouden zal worden op 12 en 21 Juli a.s. De aftredende leden van den Raad zijn de heeren C. Hille en A. Strijbis. beiden wethouders. Uit Kolhorn. De ansjovisvisscherij is te Kolhorn zoo goed als ge ëindigd. De netten worden weer voor een jaartje ge borgen; de resultaten waren ongunstig; alleen de eer ste week was de vangat bevredigend. De ansjovissloepen, tot dusver vrijgesteld van ha vengelden, werden vanaf dit jaar belast met 50 ets. leggeld per sloep. Zulks in verband met eene gebouw de steiger aan 't havenhoofd, ten behoeve dezer vis- scherij, van Gemeentewege. De visschers zijn met de ze laaggestelde belasting zeer tevreden, de dienst van de steiger is groot. Museum van Kunstnijverheid. De thans in het museum van Kunstnijverheid te Haarlem plaats hebbende tentoonstelling der oorsrpon- kelijke werken van Walter-Crane vervaardigd voor de boekversiering van den Wereldbijbel, wekt groote be langstelling bij hen die een dergelijk werk weten te waardeuren. De teekenaar heeft zich hier in zijn volle kracht kunnen toonenschijnen op het eerste gezicht deze verluchtingen eenvoudig en sober, bij nadere be schouwing' ontwaart men al spoedig met welk eene knapheid en zekerheid de figurale en ornementale composition zijn opgevat en uitgevoerd en op welk een hoogte de artistieke hoedanigheid van het werk staat. Het is derhalve eene ware lust om deze zeldzame ver zameling met aandacht te beschouwen en er van te genieten. Draverijen te Bergen Het publiek was gisteren in Bergen niet in grooten getale opgekomen, hoewel het programma aanlokkelijk genoeg was. De uitslag was als volgt; T. Schagen-prijs, prijzen-draverij voor Nederl. paar den, prijs 250, 50 en 25. Deelnemers; Marie W., Meta en Hetha. I. Marie W. van G. J. de With, Siderius, 2060 M. in 4.31/b. 2. Meta van Stal Eendracht, Verwoert, 2030 M. in 4.51/. en 3. Hetha van O. J. Harmeyer, Snoeck, 2030 M. in 4.63/5. II. Helder-prijs, record-draverij voor Nederl. paar den, prijs 275, 50 en j 25. 1. Goudmijn van Stal Jan Steen. Alkomade, 2740 M. in 4.282/5, 2. Bertha Emil, van W. de Leve, Ock- horst. Jr., 2700 M. in 4.29 eu 3. Locomotief van mej. E. C. Kuijs, eigenaresse, 2380 M. in 4.291/,;. III. Hoorn-prijs, handicap. Heat-draverij, prijs 600 en 50. Eerste heat: 1. André Schönrock, 1600 M. in 2.344/ri, 2. Minnie II-, Th. Monsieur, 1660 M. in 2.35s/5, 3. Fe dora, Alkemade, 1690 M. in 2.36. Tweede heat: 1. André, van M. J. Oppelaar. Schön rock, 1600 M. in 2.37. 2. Varro, van Stal Kennemerland, Snoeck, 1645 M. in 2.383/0. IV. Enkhuizer-prijs, handicap, heat-draverij voor Nederl. paarden, prijs J 600 en 50. Eerste heat: 1. Lord, Koster Sen., 1690 M. in 2.55s/,, 2. Baron Axel, Doeleman, 1735 M. in 2.56 en 3. All right, Siderius, 1735 M. in 2.56. Tweede heat: 1. Baron Axel in 2.531/B, 2. Lord in 2.54'/., 3. Bertha Emil. Derde heat: 1. Baron Axel, van Vaandrager, Doe lernan, 1735 M. in 2.574/5, 2. Bertha Emil, Ockhorst, 1825 M. in 2.582/,, en 3. Tallien's Pride, Bultman, 1720 SL in 2.59. De drank. In de godsdienstoefening der Gereformeerde Kerk tf Delft werd gisteren namens den kerkeraad medego deeld, dat ds. van Lummel wegens gebruik van sterken drank zijn plichten niet nakwam en deswege berispt is geworden. Ds. van Lummel heeft daarop zijn ontsla genomen. Onweer. Tijdens liet hevige onweder te Schoonhoven is de landbouwer J. Iloogendoom, op het hooiland werkzaam zijnde, door den bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. De getroffene laat een vrouw en vier kinderen ria. Beleed.ging van H. M de Koningin. De ITtrechtsche arrondissementsrechtbank veroor deelde A. V., stoelenmatter, zonder vaste woonplaats, gedomicilieerd te Harderwijk, wegens opzettelijke be- leediging' van H. M. de Koningin tot twee maanden gevangenisstraf. De eiscli was ook twee maanden. Zaterdagnamiddag, te omstreeks 5 uren, werd de 3 jarige O. H. W. J. vermist, aan boord van haar vaders fjalkschip, Verandering, liggende aan de Maashaven O. Z. te Rotterdam. Een uur later is het meisje le venloos opgehaald en aan boord van dit tjalkschip gebracht. Hit Friesland zijn deze week, wegens den mislukten hooioogst, ongeveer 200 grasmaaiers en hooiers onver riehterzake naar hun woonplaatsen in de provincie Oroningen teruggekeerd. Velen hunner hadden, zonder werk te kunnen ver krijgen, 8 en 9 dagen in de provincie rondgezworven en moesten nu, wegens gebrek aan reisgeld, de terug reis te voet maken. worden weggemalen. Het gevolg daarvan is dat reeds pl. m. 200 II. A. wei en hooiland onder water staan. De boeren zijn genoodzaakt het vee en het afgemaaide gras van de landerijen te verwijderen. Het water in de polders stijgt circa 10 duim per etmaal. Men tracht thans de reservemachine, die in reparatie is, in gebruik te stellen. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de landlooper TI., wiens lijk Dinsdag in de beek bij Barneveld gevon den is, Zondagavond reeds vermoord is. Den geheelen Zondagmiddag hebben een 10- a 12-tal landloopers op een heideveld van de boerenhofstede De Tweel, waar dit volkje meermalen bijeenkomt, vertoefd. Nadat de noodige alcohol gebruikt was, hebben enkelen hunner ruzie gekregen, welke twist later in de nabijheid dei- plaats, waar het lijk gevonden is, werd voortgezet. Hier is, zooals uit alles blijkt, de vermoorde wel ernstig mishandeld, doch nog levend te water geworpen. Al thans met kracht afgerukte takken van aan den kant der beek staande struiken, had de verdronkene, toen hij gevonden werd, nog met zijn handen omklemd. In ver band met den moord zijn Vrijdag door de politie aldaar gearresteerd en naar Utrecht overgebracht twee land loopers, de gebroeders Z., die Zondag eveneens de land- loopersbijeenkomst bezocht hadden. Als hoofddader- wordt evenwel gezocht de landlooper G. W., Duitscher van geboorte. Deze is namelijk Zondag liet laatst met den verslagene gezien, en toen men hem later, alleen zijnde, vroeg waar zijn collega H. was, antwoordde hij, dat die misschien wel verzopen was. Aardbeien. Zaterdag werden de eerste wagons aardbeien van Beverwijk naar Duitschland verzonden. Onder water. Door een defect aan den motor van het stoomgemaal der polders Vettenbroek en Broekvelden, onder Reeu- wijk bij Gouda kan het water uit die polders niet meer Bij het onderhoud dat prins Biilow Vrijdag met den Duitschen Keizer heeft gehad over den staatkundigen toestand, aldus wordt gemeld, heeft hij dezen verzocht om onmiddellijk ontslag. De Keizer weigerde echter op het oogenblik den wenseh van Bii low te vervullen en wees erop, dat volgens de eenpari ge overtuiging der verbonden regeeringen de spoedige totstandkoming van de financiëele hervorming, zoowel voor de binnenlandsche welvaart als voor de positie van het Rijk tegenover het buitenland een levensquaes- tie is en dat hij derhalve over de vervulling van den wenseh der Rijkskanseliers niet kon denken, alvorens de arbeid voor de hervorming van de financiën des Rijks een positief en voor de verbonden regeeringen aannemelijk resultaat zou hebben opgeleverd. Uit uitlatingen in de Norddeutsche Allgemeine Zeitung blijkt, dat Biilow den Keizer in Kiel geen ont slag of Rijksdagontbinding gevraagd heeft. De alge meene indruk is, dat hij aanblijft om voor de Rijksfi nanciën tot stand te brengen wat hij kan. De koning en de koningin van Zweden bene vens de minister van buitenlandsche zaken Taube, voeren Vrijdag de Standart, aan boord waarvan de Tsaar, de Tsaritza en de Russische minister van bui tenlandsche zaken zich bevonden, te gemoet. Op de Standart had een hartelijke begroeting plaats. De Standart en de begeleidende schepen voeren daarop door naar Stockholm, waar de vorstelijke per sonen zich aan wal begaven en toen, gevolgd door eene eere-escorte, naar het paleis reden. Hier ontving de koningin-moeder Sophia den Tsaar en de Tsaritza. De Tsaar droeg Zweedsche en de koning Russische marine-uniform. 's Avonds werd ten paleize een gala-diner gegeven ter eere van den Tsaar en de Tsaritza. Driehonderd- vijftig gasten zaten aan. De Koning en de Tsaar spraken beiden zeer hartelijke toasten uit, waarin zij uiting gaven aan de hoop, dat de goede betrekkingen tusschen de beide landen steeds inniger mogen worden. Na het diner begaf het Russische Keizerlijk paar zich weder aan boord van de „Standart.'" Tegen 1 uur had Zaterdagmiddag aan boord van het Russische keizerlijk jacht Standart een dejeuner plaats, waaraan de koning en de koningin van Zweden, en de leden der koninklijke familie waren uitgenoo- digd. Te 4.25 lichtte de Standart de ankers, en vertrok be geleid door de Russische en Zweedsche oorlogssche pen, naar het slot Tullgarn; de koninklijke familie volgde in een automobiel. Voor zijn vertrek schonk de Tsaar 10.000 kronen voor de armen van Stockholm. Er zijn Zaterdag te Salon iki Turksche trans portschepen aangekomen met ladingen munitie, gewe ren, granaten, ambulance-materieel, pontonniers-mate rieel, drie mitrailleuses en gepantserde automobielen. Er is een bevel uitgevaardigd tot mobilisatie van 16 regimenten redifs met officieren. Het derde legercorps, dat naar huis was gezonden, heeft bevel gekregen, met spoed onder de wapens te komen. De groot-vizier heeft aan de vali's geseind, dat zij zich, wanneer er ernstige troebelen mochten ont staan. hebben te verstaan met de militaire autoriteiten en den staat van beleg moeten afkondigen. De staking te Marseille is thans geëindigd. Er is door tussehenkomst van den minister van mari in.-, een overeenkomst getroffen tusschen de „inserits maritimes" en de reeders, waardoor er een einde is ge komen. Heden zon de arbeid hervat worden. Omtrent de mijnontploffing in de Vereen igde Staten kan nader gemeld worden Eenige honderden personen waren Woensdag in de mijn der maatschappij der Kolenmijnen van Lackwan- na, te Werhun (Pensylvanië), toen om 8 uur des mor gens een ontploffing plaats vond in het gevaarlijkst gedeelte der mijn, dat onlangs geopend is. Om 10 uur 's morgens had men drie vreeselijk ver minkte lijken bovengehaald en tien gekwetsten, waar van eenigen, wier toestand hopeloos is. Men denkt dat het aantal dooden ongeveer twintig bedraagt. Verscheiden gekwetsten werden buiten ken nis boven gebracht. De dokters gebruikten zuurstof om hen tot het le ven te roepen. Honderden vrouwen en kinderen staan om de ope ning van de put gehoopt. Hun droefheid is bijna niet om aan te zien. De reddingswerken kunnen maar langzaam uitge voerd worden door de uitwaseming van vergiftige gas sen. Saad-ed-Dauleh, de eerste-minister van P e r z ië heeft verschil met zijne ambtgenooten en daarom den Sjah om ontslag gevraagd, wat deze hem echter wei gerde te geven. Maar de moeielijkheden zijn daarmede de wereld niet uit. De andere ministers werken hun voorzitter tegen, door de openbaarmaking van de nieu we kieswet op de langebaan te schuiven, geen maatre gelen tot bescherming van de residentie tegen de op rukkende Backtiaren en nationaliteiten te nemen en ook niet mede te werken tot het sluiten van een lee- ning en de benoeming van een verantwoordelijk kanse lier van de schatkist. De Times verneemt uit Teheran, dat de Russische kolonel Liackof maatregelen neemt, om den Sjah te beschermen. Men zegt, dat de kolonel bereid is, voor de verdediging van den vorst zelf te velde te trekken. De constitutionalisten trekken middelerwijl in groo ten getale naai- de dorpen, waar dc Engelsche en Rus sische gezantschappen 's zomers verblijf houden. Zij zijn namelijk bang, dat de royalisten wraak op hen zullen nemen. De toestand is onbegrijpelijk, zegt de correspondent, maar zeker is, dat de openbare meening in Perzië de tegenwoordigheid yan de Russische troepen te Tabris en Medzjed wantrouwt. De onderhandelingen, die sedert geruimen tijd tus schen Bulgarije en Fanta, den vertegenwoordi ger van de Oosterspoorwegen, zijn gevoerd, zijn nu tot een goed einde gebracht. Bulgarije zal, behalve de schadevergoeding van 211/? millioen die de Porte aan dc spoorwegmaatschappij moet betalen, nog 2.100.000 frs. voor inventaris en be- drijfsontvangsten vergoeden en bovendien het geheele rollende materieel aan de spoorwegmaatschappij terug-- GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Het weer. In het Duitsche Rijk heerscht koel weder met re gen. In Beieren kwamen gisteren plaatselijke onwe- ders voor, die gevolgd werden door bewolkte, donkere lucht met regen. In de bergen was het over het geheel nevelig, met sneeuwval. Berichten uit Tirol melden overal donker, be wolkt weder, met regen, behalve in Toblach, Cozen en Levico, waar het mooi weer is. Zwitserland zendt bericht dat de regens ophouden en de lucht langzamerhand opheldert. Gisteren waren nog in de meeste plaatsen regens gevallen, met weinig wind en langzaam stijgende temperatuur, hoewel over het geheel nog onder de normale blijvend. In New-York heeft een donderbui Vrijdagavond den ondraaglijk heeten dampkring opgefrischt. De menschen juichten toen de eerste druppels vielen. Op den middag had de thermometer in de straten van New York 99 graden in de schaduw en te Phoenix in Arizona zelfs 106 graden aangewezen. Duizenden boeren hadden het veldwerk gestaakt en ook in vele fabrieken lag het werk stil, omdat de werk lui het niet vol konden houden. Donderdagavond verkeerde New Tork half in de duisternis, omdat de mensehen de warmte van het kunstlicht niet konden verdragen. Er bezweken tus schen Donderdagavond en Vrijdagochtend negen men schen tengevolge van de hitte. In de tramrijtuigen en spoortreinen zag men de menschen van de beurs in hemdsmouwen met palm bladwaaiers zitten. Op hun hoofd hadden velen een strooien hoed, die met vochtige groene blaren gevuld was. Weer anderen droegen witte helmen, als in de tropen. Het malste was, dat de politie in de 125ste straat Vrijdag werd opgebeld, om een einde te maken aan een sneeuwbalgeveclit op den hoek van de 130ste straat en Broadway. Men dacht met een gek te doen te heb ben. maar zond er toch een mannetje op af. Bij aan komst vond de agent werkelijk een aantal jongens be zig met het gooien van handen vol sneeuw naar elkaar, die zij verzamelden langs de geleidingsbuizen van een koelhuis. Te Bonneville (Haute-Savoie) is een twaalfjari ge schaapherdersjongen, die Dinsdagnacht uitgegaan was om naar schapen te zoeken, in de sneeuw ver dwaald. Er zijn expedities op uit gestuurd om hem te zoeken. Een stad verwoest. Een windhoos, gepaard met ontzettende onweders, heeft in den Noord-Amerikaanschen Staat Texas de stad Saphir verwoest, waarbij zes-en-twintig personen gedood en zes ernstig gekwetst werden. In de handels wijk zijn door den wind en het vuur vijftig gebouwen vernield, waaronder een paar kerken en een school van drie verdiepingen hoog. De Fransche leeraar vond den dood onder de puinhoopen en zijn vrouw werd ernstig gekwetst. Aardschokken. Te Rognes, het Eransche dorp dat 11 Juni door een aardbeving verwoest is, is weer een aardschok gevoeld. De bevolking was zeer verschrikt, maar er werd geen schade aangericht. Ook in de Yendée is Vrijdagavond half acht in ver schillende dorpen een schok gevoeld, die ongeveer seconden aanhield. Vliegen. Spanje heeft bij een Fransche firma een luchtschip besteld, dat in October geleverd moet worden en dan naar het militaire luchtschipperspark te Guadelajaia overgebracht zal worden. De Spaansche militaire in genieurs zijn ook bezig, een luchtschip te bouwen, dat einde Augustus klaar moet zijn. Zaterdagavond deed Blériot een welgeslaagde vlucht met zijn monoplan te Issy Moulinealix, die 37 minuten duurde. Twee doodvonnissen. De jury te Ilirschberg in Silezië heeft een groot moeder, beschuldigd haar twee kleinkinderen te heb ben vergiftigd, ter dood veroordeeld. Te Maagdenburg werd eveneens een doodvonnis ge veld tegen den koopman Theurkauf, die zijn huis in brand gestoken had, waarbij zijn vrouw en zijn drie maanden oud dochtertje waren omgekomen. Draadlooze telegrafie. De Amerikaansche maatschappij, die op Spitsbergen naar steenkool graaft, wil daar een post voor drade- looze telegrafie oprichten, als de Noorsche staat 't niet doet. Een doorbraak. In het havenbekken van de Elbe te Hamburg zijn ongeveer 100 werklieden bezig met den aanleg van een 400 M. langen tunnel, die in 1911 moet gereed zijn en een directe verbinding tusschen de stad en de overzijde van de Elbe vormen moet. Zaterdag is in den Elbe tunnel een doorbraak ontstaan, waardoor liet werk voor een langen tijd onmogelijk wordt gemaakt. Ge lukkig waren geen werklieden aanwezig-, zoodat nie mand is omgekomen. Maar de materieele schade is zeer belangrijk. „Alcmarla". „Alcmarin," de vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer voor Alkmaar en omstreken vierde gisteren haar 121/2 jarig bestaan. Het weerbericht, dat Zaterdagmorgen verscheen meldde „weinig of geen regen" en dat gaf wat moed aan hen die de voorbereiding van deze feestviering op zich hadden genomen. Het had er immers de laatste dagen niet bemoedigend uitgezien voor een feest in de open lucht. Zondagmorgen dan ook: geen wind geen regen. Aardig was het de menschen van buiten aan boot tram- of spoorstation te zien binnenkomen, om in Alk maar feest te vieren met „Alcmaria," des te aantrek keiijker door de welwillende medewerking van den Bond van gemengde zangvereenigingen in Noord Holland, die op dezen dag hier zijn 3de zangersfeest wilde houden. Opvallend is het dat men buiten „Alcmaria" en den „Bond" zoo weinig van uiterlijke feestvreugde zag. Geen vlagje wapperde er, zelfs niet van het feest lokaal „de Harmonie." Bij het prachtigste weer dat men verlangen kon onder heerlijken zonneschijn, begon de zanguitvoering van den Bond, precies om 1 uur. Elke vereeniging, 'n enkele met een banier, zong on der leiding van haar eigen directeur twee nummers naar keuze. Er waren er bij die bepaald een zeer guu- stigen indruk maakten, ook directeuren merkten we op die muzikaal en beschaafd lieten zingen, maar ook waren er die niet zoo veel presteerden en niettegen staande dat toch blijken gaven van hun goeden wil. Vooral voor de minder goede koren kan een dergelijke bijeenkomst van veel nut zijn, door goed te luisteren hoe de hooger staande koren iets uitvoeren, en voor deze is het een spoorslag steeds zoo goed mogelijk voor den dag te komen en daardoor een voorbeeld te geven ter navolging. Toen deze 16 vereenigingen hun programma alge- werkt hadden, werd er door sommige te samen gezon gen. Men had voor die samenzang drie groepen, le (le Noordergroep, onder directie van den heer A. O. Bro- vily te Krommenie, omvattende 6 vereenigingen waar van er echter maar twee zongen. „Gemengd koor van Zuid-Scharwoude en „Thalia" van Hoogkarspel. 2e de Zuidergroep, directeur de heer J. Sluis, van Am sterdam met 6 vereenigingen („Ons Genoegen van Assendelft,' „Ooncordia" van Westzaan, >>DanleI de Lange" van Koog a. d. Zaan, „Zanglust van Broek in Waterland' „Koorvereenigmg" van Aalsmeer, en „Spaarndamsch gemengd koor.") 3e, de Middengroep, directeur de heer J. Paardekoper Jr. van Purmerend met 7 vereenigingen. (Onderling Genoegen van Pur- merend, „Zang en Vriendschap' van Edam, „Harmo nie" van Beemster, „Advendo" van Beemster „Voor uit" van Sehermerhorn, „Crescendo' van de Kijp, Kerkelijk koor" van Bergen). „Euphoma van bcha- gerbrug, „Crescendo" van Anna-Paulowna en „Nieuw Leven" van Wieringen waren absent. Deze groepen zongen elk vier liederen, waarvan een paar tot het volkslied behoorden. Voor zulk samenzin- gen zijn dergelijke liederen (volksliederen n.m.) zeer aan te bevelen, omdat zij eenvoudig zijn en er uit den aard der zaak met de gezamenlijke vereenigingen zeer weinig kan gerepeteerd worden. Er werd door een der •roepen o. m. gezonden „liederen in koraalvorm van Frans Coenen, het tweede couplet van „Geloovend werd weggelaten. Waarom? Te ruim 1 uur begonnen, was men door lolwaariüg vlug afwerken om half 5 gereed. De uitspraak der commissie van beoordeeling, bestaande uit de heeren Barend Kwast, Amsterdam, W. Petri, Utrecht en Ant. M. Tierre, Amsterdam wordt bij deze bijeenkom sten niet publiek gemaakt, de heeren zenden hun aan- en opmerkingen schriftelijk aan elke vereeniging. Veel publiek was er niet, en dat er was behoorde grootendeels tot hen die buiten de stad wonen. Nauwelijks waren de woorden door de laatste veree nigingen gezongen, weggeklonken, of een zeer dikke regenbui, vergezeld van hevigen bliksem en zwaie donderslagen ontlastte zich boven de stad. Gelukkig, het eene gedeelte van het feestprogiam, dat buiten moest worden afgespeeld, was geëindigd, een stormgeloop naar binnen om een zitplaatsje te verkrijgen, niet het minst een gelegenheid te vinden om den inwendigen, en om een afwachtende houding aan te nemen voor het weer, want om 7 uur moesten de zangers in de Hout zijn en het publiek wilde daai weer graag bij zijn. Zeer druk was het daar dan ook, waar het Stedelijk Muziekkorps, van 6 tot 8 een concert gaf door het ge meentebestuur aangeboden. De heer Maas, die behalve de orkeststukken ook de twee nummers voor koor „Wilhelmus en Bonds lied" van Paardekoper dirigeerde, had hiermee zeer veel succes. Al verminderde de regen, de lucht bleef grauw en dreigend; droog werd het niet. Na afloop van de mu ziek in den Hout begaven de meesten der daar aanwe zigen zich naar de Harmonie, om tegenwoordig te zijn bij het bal masqué-champêtre, dat op het Doelenveld zou worden gegeven. Hoe Alcmaria haar best ook had gedaan dit bal te doen slagen, niet alleen door het beschikbaar stellen van prachtige prijzen, die in de afgeloopen week in den winkel van den heer Van der Horst in de Uange- straat te bewonderen waren, maar ook door het aan brengen van een flinke en aardige verlichting, door een ruime en gezellige gelegenheid om langs het even ruime plankier het dansen gade te slaan, het heeft niet mogen baten. Ten eerste was er in het geheel maar een twaalftal gecostumeerdende tijd van het jaar en de korten tijd van voorbereiding waren zeker wel de voornaam ste oorzaken van deze geringe deelname, en daarbij en dat was wel het ergste, het regende weer; op som mige plaatsen van het veld kon men wel eendjes laten zwemmen. De stoelen en tafeltjes werden onbruik baar, het plankier modderig, kortom het bal masqué viel in het water, doordat het water er in viel. Een wijle had men zich nog zoo goed en zoo kwaad als het ging in deze omstandigheden geamuseerd, maar al spoedig joeg de regen alles naar binnen, èn publiek èn muziek èn stoelen en tafels. De groote zaal en de foyer waren in een ommezien zoo gevuld, dat velen er geen behagen in schiepen daar langen t-ijil te blijven en naar huis gingen. Het bal werd evenwel voortgezet onder de flinke leiding van den heer Hartog J. Polak. Het publiek, voor het grootste gedeelte bestaande- uit buitenmensehen, verminderde tegen het vertrek van de' laatste tram of boot zeer vlug. De heer Lutterot had het genoegen namens de feest vierende vereeniging om elf uur de behaalde prijzen aan de gelukkige dames en heeren, wier costumes uit blonken of de aandacht trokken, uit te reiken, waarbij hij zijn spijt er over uitdrukte dat de animo voor het gemaskerd bal niet grooter was geweest. Hij wensohte do winnaars en winnaressen geluk met het door hen behaalde succes en hoopte dat zij het gewonnen voor werp nog lang met een aangename herinnering aaii dit feest van Alcmaria zullen mogen gebruiken. De prijzen warenvoor de dame in het Hongaarsche costnum een gouden horloge, voor den haar vergezel- lenden heer in eenzelfde costuum een regulateur. Voor de dame in het mooiste symbolische costuum, (het zangersfeest aanschouwelijk voorgesteld) een schemerlamp; voor een herderinnetje: een wandbord waarin een spreuk; voor de dame, den winter voorstel lende: een tegeltableau; voor het Tyrolertje een paar vaasjes en voor het meisje in oud-Hollandsch costuum een spiegel, voor den Harlekijn een rookstel. De namen van de dames en heeren kunnen wij niet vermelden daar een démasqué niet plaats had. Nog een paar uurtjes bleven de toen nog aanwezi gen bijeen, om ongeveer te 1 uur te scheiden. Zeer te betreuren is voor Alcmaria ongetwijfeld het feit dat de belangstelling van de zijde van Alkmaar's ingezeten en leden van Alcmaria zoo buitengewoon gering was. Zeker is het, dat wanneer de vele leden van den Bond na afloop van de zanguitvoering huis waarts waren gegaan, het feest niet in 't water had behoeven te vallen, maar door te weinig belangstelling van de leden bijna niet had kunnen doorgaan, ten minste niet onder den naam van een feest van een vereeniging met ongeveer 700 leden. Verruiming V aegpleln. Men seint ons DEN HAAG, 28 Juni. De Eerste Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot onteigening van eigendommen voor verruiming van het Waagplein te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2