DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S CACAO lo. 148 Honderd en elfde jaargang 1009. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P /kmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, M aderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 29 JUNI DAALDERS De groote vacantie n. BINNENLAND. Teleteonmmr kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. Door de tram gedood. Wrakken. 7 chip gezonken. Uit Schagerbrug. Uit de Rijp. Een dief. De Amsterdamsche gemeente-telefoniste. Uit Helloo. De vllegproef te Leur. s. ALKMAARSCHE COURANT. In een vorig artikel schreven wil. dat de vaeanties ten onrechte niet gebruikt worden om de ontwikkeling van lichaam, karakter en gemoed, van hand en oog ook onzer jeugd te bevorderen. Het meest valt dit in het oog waar het welgestelde mensehen en hun jongens betreft. Men bedenkt blijk baar niet, hoezeer men in het belang en tot het "genoe gen der jongens de vacantiegewoonten zou kunnen wij zigen. Laten wij een voorbeeld mogen geven en ons daarbij beperken tot zoons van welgestelden. Als wij ons daarbij een ideale vaeantie-passeering willen voorstellen, moeten wij eerst een buitenhotel hebben voor families met kinderen van een jaar of 4 tot een jaar of 8, 10. I)e hygiënische inrichting van het hotel moet aan de allerhoogste eischen voldoen. Bovendien zij de voeding, het geheele leven zeer een voudig. Mensehen, die men met kinderherrie kan erge ren, zijn er niet. De kinderen kunnen zich dus uitle ven, al zijn zij onder toezicht. Het hotel zij omringd met speeltuinen, kindertuintjes, een flinke zandvlakte, kortom met alle inrichtingen en eenvoudige speeltui gen, waarnaar een kinderhart maar kan haken. Worden de kinderen ouder, dan hebben wij een an der hotel noodig. Dit zij zeer eenvoudig, zoodat de jon gens er lang zonder groote kosten kunnen blijven. Ouders kernen er niet te veel meer. Men late de jon gens zich zooveel mogelijk zelf helpen, desnoods hun eigen bedden en slaapkamers in orde houden. De kinderachtige speeltuin zij ferdwenen. In plaats daarvan veel ruwe grond, veel oud materiaal en de ge legenheid om wat van de ambachten te leeren. Gele genheid voor openluchtspelen zij er evenzeer als ruime wandelgelegenheid, ja konden de jongens er zwemmen en roeien (mits onder de noodige beperkingen voor de veiligheid) dan ware dit nog mooier. Langzamerhand worden nu de jongens grooter en beter bestand tegen vermoeienissen. Thans komt de tijd voor het eampingou, waarbij men aan het begrip kamp niet al te veel hechte (een groot gebouw zonder binnen verdeeling is zelfs verkieslijk), wèl aan het zich gezamenlijk zelf voor een minimum kosten leeren red den. Nu zijn de oude lui geheel verdwenen, de jongens moeten zichzelf leeren een plaats in deze gemeenschap te veroveren, moeten verdeeling van arbeid in geregeld samenwerken bestudeeren, gemeenschappelijke spelen en tochten ondernemen enz. enz. Een nieuwe phase van ontwikkeling komt nu als de jongens oud genoeg zijn om zelfstandig op reis te gaan. In de eerste plaats dient daarbij de grootst mo gelijke eenvoud betracht. Een voorbeeld neme men aan de Duitsche „Wandervogel," groote vereenigingen wel ke zich het organiseoren van dergelijke sehooljongens- toehten ten doel stellen. Een dezer vereenigingen met 3000 leden deelde onlangs mede, dat de reiskosten per persoon door elkaar genomen niet meer bedroegen dan 60 cent per dag. Natuurlijk moet men dan zijn eigen potje kooken, natuurlijk moet men stroo en hooi als de beste gezondlieidsmatrassen beschouwen, natuurlijk laat men de biertjes en de sigaren thuis. Maar aan den anderen kant wat een genot in de lichaamsontspan ning, wat een gelegenheid de natuur heel mooi en in nig te zien, wat een uitstekende gelegenheid het li chaam te harden, gezonder en dan ook mooier te ma ken. Wat een les in zelfhulp, in eenvoud krijgt de jon gen zoo, wat een gelegenheid goede vriendschap te sluiten en den nabuur anders te zien dan door de rui ten der D.-wagens en langs de paadjes van een of an der nesterig, pretentieus badplaatsje. Hoe leert men zoo inderdaad de bevolking zelf kennen en niet uit sluitend kelners en treinconducteurs. Nu is het niet noodig zulke reizen altijd te tweevoet te doen. Even goed kan men. bezit men een fiets, het tweewiel bestijgen, of, knn men een boot machtig wor den, een bootreis maken. Doch ook in die gevallen behoort men de jongens te leeren eenvoudig te zijn. Met een minimumgeldsom moeten zij een flinken tijd onderweg blijven en zichzelf heljicn. Zij zullen dan in den regel als gezonder, potiger, zelfstandiger menschen terug komen. Nu is er in het bovenstaande natuurlijk vrij wat va riatie te maken. Bovendien bleek ons al dadelijk, dat waar wij van welgestelden spraken, die welgesteldheid altijd betrekkelijk is. Hoevelen zijn er niet, bereid en in staat om hun jongens 20 gulden mee to geven, in dien zij daarvoor vier weken onderweg kunnen blijven en terug kunnen komen, flinker en gezonder dan zij zijn heengegaan. Doch wij willen thans niet verder in bijzonderheden treden. Wij willen liever in het algemeen nog eens herinneren aan de helaas te weinig gekende mogelijk heid om de vaeanties voor het profijt en het genot van den jongen heter in te richten dan thans in den regel geschiedt. Wannéér zal hier in Nederland eens het initiatief genomen worden om den weg in te slaan, dien wij in het bovenstaande met enkele stippellijnen hebben aan- Eerste Ksmer. t Goedgekeurd werd gisteren het wetsontwerp betref fende de toekenning van pensioen en weduwen en wee gen van militairen en gepensioneerde militairen der land- en zeemacht, beneden den rang van officier, en het wetsontwerp, waarbij tot October gelegenheid wordt gegeven oude muntbiljetten in te wisselen. Mocht deze termijn te kort blijken, dan zal Minister Kalkman een nadere termijnverlonging voorstellen. Nog werd o. m. aangenomen het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst tot ruiling met de stich ting Insula Dei. Bij de behandeling van de wijziging der Rijkspost- spaarbankwet opperden de hoeren van Nierop en Stork het denkbeeld om gelden dier bank ook te beleggen voor sociale doeleinden, b. v. den bouw var\ arbeiders woningen. Minister Regout beloofde overweging, al kwam hem een dergelijke belegging nogal bezwaarlijk voor. Bij de behandeling van de Schepenwet critiseerde de heei llahusen deze wet als een overbodige Staatsbe moeiing en als strijdig met de Grondwet. lieden voortzetting. De Kamervoorzitter. Er gaan door de pers verschillende geruchten in ver band met de benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer. Er was een strooming om dr. Kuyper voor zitter te maken, maar één der redenen, waarom dat ten slotte wel ïiiet zal geschieden, is de doofheid, waaraan do heer Kuyper in eenige mate lijdende is. Vast schijnt nu te staan, dat de benoeming zal geschieden uit de Christelijk-Historische fractie en dat er drie candida- ten zijn: dr. De Visser, graaf Van Bijlandt en de heer Van Dedem. De heer De Savornin Lobman wenschte niet in aanmerking te komen. De heer Ankersmit, (Ghr.-hist.) predikant bij de Hervormde Gemeente te Wommels (Fr.), zal de can- didaat der rechtsche partijen zijn bij de a.s. verkiezing in het district Harlingen, noodig geworden door het bedanken van dr. De Visser. Kamerverkiezingen De hoer De Meester seinde gisteren aan de libe rale centrale kiesvoreeniging „Schoterland"Ik heb nog geen beslissing genomen." Prov Staten van Noordholland. Ged. Staten stellen o. a. voor aan de gemeente Mar ken, over de jaren 1009 tot 1918, als subsidie toe te kennen telken jare de helft van de in dat jaar ge maakte kosten can buitengewone maatregelen ter be vordering der volksgezondheid aldaar, (bestaande in het uitdiepen van slooten ei> het aanvullen van dijks- putten met de uit die slooten verwijderden grond), tot een gezamenlijk bedrag over dat geheele tijdvak van 5000. Ter vaststelling wordt aangeboden de provinciale re kening over 1907. De ontvangsten zijn 2.085.126.88, de uitgaven 2.010.445.47', zoodat 't voordeelig slot 74.681.355 is. Voorgesteld wordt aan de gemeente Zaandam voor elk der jaren 19101912 een bijdrage van 510 te ge ven voor den handelsavondcursus. Voor 1909 werd aan de maatschappij Alkmnar Packet 4000 subsidie verleend voor den stoomboot- dienst HarlingenVlielandTerschelling. Nu wordt 7000 gevraagd. Ged. Staten stellen voor over de ja ren 19101912 5000 toe te kennen. Ged. Staten stellen voor. elk der jaren 19101912 3350 bij te dragen in de exploitatie eener proefzui- velboerderij te Hoorn. Aangeboden worden ontwerpen van reglementen voor 't verleenen van pensioen aan de hoofdambtenaren, be ambten en verder personeel verbonden aan 't provin ciaal krankzinnigengesticht „Duinenbosch," en om trent de oprichting van een pensioenfonds. Bij de aanbieding van voorstellen tot voorloopige vaststelling der verpleegkosten in 't gesticht „Duin en Bosch" en tot herziening der tarieven voor de hoogere klassen in „Meerenberg," gaven Ged. Staten in 1908 al te kennen, dat zij voornemens waren een nadere re geling der verpleegkosten voor beide gestichten met ingang van 1810 aan de orde te stollen. Nu worden de ze voorstellen door Ged. Staten ingediend. Ingediend is de begrooting van „Duin en boseh" met 241,500 als eindcijfer, 't Tekort bedraagt 79.285.50. GEMENGD NIEUWS, Een onwettig besluit. In den raad van Ilaarlemmerliede c. s. had de secre taris een verzoek ingediend om salarisverhooging. De heeren verzochten hem en de pers zich even te verwijderen en deelden, nadat de deuren weer open wa ren, mede, dat zij met 6—5 stemmen hadden besloten, over het verzoek met gesloten briefjes te stemmen. Aldus geschiedde, en met 83 stemmen werd toen het verzoek geweigerd. Deze stemming is in strijd met artikel 52 der ge meentewet, dat over zaken mondelinge stemming eischt. Te Dedemsvaart is Zaterdagavond een zevenjarig dochtertje van den machinist der Dedemsvaartsche stoomtram van Giessel, dat schrikte voor een tegen haar keffend hondje, achteruitloopend onder de tram geraakt en door do locomotief gegrepen. De dood trad onmiddellijk in. Ter nagedachtenis aan een verpleegster. Donderdag 1 Juli a.s. zal te Lemmer op het graf van mej. A. G. Bartelsman, op' initiatief van de afdee- ling Lemsterland van het „Groene Kruis" en eenigo burgers, een steen worden geplaatst, als een bewijs van sympathie voor hetgeen zij heeft verricht, tijdens de in het voorjaar in die gemeente heerschende vlektyphus. Zij zelf werd als verpleegster door die ziekte aangetast en stierf daaraan op 14 April. Onweer. Tijdens een hevig onweer, dat Zondagnamiddag over den Bisschopsberg in de gemeente Ilavelte trok, werd aldaar de buisleiding bij het pompstation der Meppeler waterleiding getroffen, liet gevolg was, dat eensklaps te Meppel de toevoer van water stilstond. Vanwege het Rijk zijn genietroepen bezig de wrak ken van de op de kust vergane schepen met dynamiet o^) te ruimen, men is thans bezig met de „Alba." Ook komen aan de beurt de wrakken van een. stoomtrawler van hot in 1883 verbrande petroleumsohip en van de in 1896 gestrande „J. IT. von Lindern." Op dezelfde plek voor de haven van Lemmer, waar eenigen tijd geleden een ernstige ramp plaats vond, is gisterochtend het schip van schipper Van Dijk uit Lekkum, doordat het een lek kreeg, gezonken. De schipper, zijn vrouw, 4 kinderen en de knecht konden bijtijds worden opgenomen door schipper R. Hoekstra, die juist met zijn schip voorbijvoer. Het schip van Van Dijk was beladen met grint. De zee was zeer kalm. Zoete winst. De Haagsche correspondent schrijft aan de Tel.: Bij vorige verkiezingen voor den gemeenteraad heeft de verhouding, waarin verschillende raadsleden ston den tot speculeerende bouwgrondmaatschappijen, die met de gemeente onderhandelden, een groote rol ge speeld. Thans is in dit verband een feit openbaar ge worden, dat inderdaad een schel licht werpt op die verhouding. In den laatsten tijd zijn in den Raad be sluiten genomen van groot belang voor eenige bouw grondmaatschappijen. Deze gingen met de gemeente transacties aan, waarbij, naar gerust mag worden ge zegd, het voordeel was,aan de zijde der maatschappij en. Deze nu hebben aan twee raadsleden, de heeren W. B. van Liefland en B. Janse Johsz., een bedrag uitgekeerd van eventjes 131.000, voor „provisie, kos ten en bemoeiingen." Het betreft de maatschappijen „Zandoord" en „Wijk VII." Do eerste maatschappij zag den 6en Juli 1905 haar plan door den Raad goed keureu en 18 Juli d.a.v. ontvingen de beide raadsle den hun „provisie, kosten en bemoeiingen." De heer Van Liefland trad zelfs in den Raad op als onderhan delaar voor de maatschappij „Wijk VII," waarvan hij 40.000 provisie ontving Gonclusie Wij concludeeren niet. Iedereen, die zuivere toestan den wil in onze gemeentelijke verhoudingen, iedereen die waarborgen wil voor een ongerepte, hooge vervul ling van het raadslidmaatschap, vrage zich af, of op feiten als deze maar rustig moet worden toegezien, en of de heeren Van Liefland en Janse niet zullen moeten bekennen, dat hun plaats in den gemeenteraad.... maar neen, wij concludeeren niet. Naar het Volk verneemt, zal het lid der S. D. A. P., de heer Hoejenbos, in de eerstvolgende zitting van den Ilaagschen gemeenteraad een interpellatie aanvragen over het bouwgrondschandaal, waarbij o. a. de raadsleden Janse en Liefland betrokken zijn. Aangenomen: het beroep naar Kampen ds. Com. Vis Jzn., alhier. Letterlijk ertacld. Uit een vertaling van den leerling van een school, die wij maar niet zullen noemen „Ne faites pas savoir a la main gauche ee que fait le juge." (Hbld.) Hleuwe gymnastiek Een verslag in „De Echo": „Van de gelegenheid tot hielgymnastische behande ling werd door 130 personen gebruik gemaakt." „Tuinbouw Onderlinge In de „Tuinbouw Onderlinge" (het onderling dra gen van het bedrijfsrisico) is als deelneming door 1041 leden reeds een loonbedrag ingeschreven groot 1.310.150. Hiervan bij de plaatselijke commissieleden resortee- rende onder Alkmaar en de Langedijk en Omstreken een bedrag van 318.150. Bij de plaatselijke commis sieleden in iedere gemeente, is voor de tuinbouwers die zich nog niet hebben aangesloten alsnog gelegen heid loonlijsten in te vullen. De hoer W. J. ten Dam Ham, directeur van de ver- eeniging „Het Groot Noord-IIollandsch Begrafenis fonds" alhier, zal Donderdag 1 Juli a.s. den dag her denken waarop hij voor 35 jaren aan dat fonds ver bonden werd. De inwendige versterking Uit een hoofdartikel in „Land en Volk": „Voor onze geestverwanten breekt een tijd aan, waarvan geen maand mag verloopen zonder dat wordt gewerkt aan inwendige versterking." Gebrek aan plaatsruimte. In de „Mededeelingen" van de Ned. Journalisten kring, schrijft de redactie: „Wegens de uitgebreidheid van den inhoud dezer aflevering was het noodzakelijk de plaatsing van verschillende stukken uit te stellen." Doch dan volgen er twee bladzijden onbedrukt, blan- l eo papier. Een aangename proef. In de „Arnh. Crt." lezen wij in een artikel over „Bestrijding van bladluizen" hoe verschillende midds- len aanbevolen worden, waarbij de slotzin echter luidt „Onze lezet-s en lezeressen moeten nu in de komende weken zelf maar eens de proef nemen." Reclame. Uit een zeep-reclame-biljet: „De vorm, het gewicht, de toestand evenzoo harali- teit en reuh veranderen zelfs na een oplewaren van ja ren nich. Bij gebruik is deze zeep byzonder zacht, gast voloss schuins, op ent de poren en ecreiydert alle onzuiverheden der huid teruyl zy de huid frisch en fluacelachtig maalit. Om namaah te voor hmen werdt reycht op de naam der firma en het mat acht te guen." De logementhouder M. E., uit de Zevenhuissteeg te Rotterdam werd gisternacht gewekt door een gerucht, dat hij in zijn slaapkamer hoorde, waar hij met zijn vrouw sliep. Hij zag een man, die bezig was de zakken van zijn kleeding, nabij het bed op een stoel liggende, te doorzoeken. Fluks greep de logementhouder een geladen revolver ide onder zijn bereik was en loste op den dief een schot. Dit schot verwondde den dief aan een oor en bleek daarna, dat de gtroffene is de slo tenmaker A. HL uit Kifersfelden in Duitschland, die tijdelijk in dat logement verblijf houdt. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van de gemeente-telefoniste te Amsterdam, vervolgd wegens schending van het telefoongeheim. De Hooge Raad, het door gerequireerde ingesteld incidenteel beroep in cassatie ongegrond achtend, ver- eenigde zich mot het oordeel van het Openbaar Mi nisterie, dat, in verband met de telegraaf- en telefoon- wet, ook schending van het telefoongeheim strafbaar is. Mitsdien werd het arrest van het Amsterdamsche hof vernietigd en de telefoniste veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Gymnastiek. Op Zondag 27 Juni vond te Bussum plaats de aan gekondigde voorturnles voor dames, vanwege het ge west Noord-Holland van het Ned. Gymnastiek Ver bond, onder leiding van mej. A. C. P. Bolland, turn- leerares te Amsterdam. Opgekomen waren 15 dames, vertegenwoordigende de navolgende vereen.: „IJmui- den," IJmuiden; „Carna," Zaandam; „Minerva," KoogZaandijk; „A. G. V.", Amsterdam en de Bus- sumsehe D. G. V.," Bussum. De oefeningen bestonden uit: a. Stokoefeningen (zooals die gehouden zullen worden op de gewestelijke uitvoering op 29 Aug. a.s. te Den Helder) b. Toestelturnen, le aid. Tremplinbrug en Ringen 2e afd. Ringen en PaarcTocfeningen. e. Vuistbalspel. d. Tamboerijnbalspel. Ten circa halftwee was deze les afgeloopen. Den len Juli zal alhier de plechtige eerste steenleg ging plaats hebben van de kapel voor O. L. vrouwe ter Nood. Om half tien zal in de parochiekerk een plech tige II. Mis worden gezongen, terwijl om twaalf uur door monseigneur, deken, J. J. Graaf de eerste steen zal worden gelegd. Eene feestrede zal daarbij worden uitgesproken door Z. E. heer P. Stroomer, pastoor. Door de R. C. kiesvereeniging zijn tot candidaten ge steld voor den gemeenteraad de aftredende leden de heeren H. Mulder en N. Apeldoorn. 't Lijkt wel een volksverhuizing hier op de hei tus- schen de Brabantsehe dorpen Etten en Rijsbergen, schrijft de verslaggever van het N. v. d. D. Hoeveel duizenden er gelegerd zijn rond de roode vlaggetjes, die het eigenlijke vliegterrein aflijnen, is moelijk te schatten. En nog steeds houdt de stroom aan. Per rijtuig, auto en fiets kwamen ze aan, heele zwermen tegelijk on als ze een poosje rondgeslenterd hebben en zich moegekoken op den hangar, de blijde verwachting verbergende van heden, dan zoeken ze een goed plaats je op in de bruine hei en. wachten. Gelijk wij, met veel geduld en blootgesteld aan de grillen van het bui ige weer. Telkens weer loerende naar de open loods in de verte, waar vlugge monteurs aldoor bezig zijn aan het toestel-Wright, dat gister-(Zaterdag-)avond al gereed leek. De motor draaide toen al en de schroe ven sloegen in duizelende vaart 1400 slagen per minuut in het rond. U bent er nu ongeveer mee klaar? vroegen we den ingenieur Lefebre, den man, onder wiens leiding- het toestel in elkaar is gezet. De ingenieur lachte eens. Er is nog een en ander aan te doen, zeide hij. En nu, Zondagmiddag 3 uur.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1