BUITENLAND. Margarine-reclame. Een ongeluk. Een jeugdige dief. Diefstal. Doodgevallen Mazelen. Bloembollencultuur. Uit Heerhugowaerd. Uit Bergen. Uit Schagen. Candldaatstelling-Gemeenteraad. Wij moeten hier opmerken, dat <lr. Kuyper de mo gelijkheid van persoonlijke geldschenkingen aan den minister zeer goed inziet. Ofschoon met geen enkel woord daarop gezinspeeld is door den heer Tideman, acht de gewezen eerste minister het noodzakelijk, te verklaren, dat -„na of in verband met deze deeoreering, door mij niets, onder wat vorm ook, is ontvangen noch voor mij zelf. Een treurig schouwspel voorwaar." Vliegen te Leur Leur heeft gisteren weer duizenden teleurgesteld. De graaf De Lambert heeft n. 1. niet kunnen vliegen wegens te sterken wind. Een publiek van naar schat ting 20.000 personen wachtte geduldig op den straat weg langs het vliegterrein van vier uur tot half negen. Kermisgasten (het was in een naburig dorp kermis) trachtten de menigte bezig te houden. Op borden was aangekondigd dat zoolang de vlag op de loods niet ge streken zou zijn, de kans bestond, dat gevlogen zou worden. Zeker 'n practische methode om ook 't buiten- publiek op de hoogte te houden. Nabij de loods bevon den zich een vijftigtal genoodigden en journalisten. [11 de voorwaarden waarop gevlogen zou worden was door den heer ITeerma van Voss eenige verandering gebracht. Voor den vliegtocht van Zondag, die niet aan de gestelde voorwaardeli voldeed, was toegekend 7500, en indien Dinsdag nog zou worden gevlogen, eenmaal vijftien minuten, dan zou deze som tot 20.000 worden verhoogd, met dien verstande, dat voor elke minuut minder dan een kwartier acht hon derd vijftig gulden zou worden afgetrokken. Toen dui zenden zich tegen drie uur op weg naar het terrein bevonden, vielen er hevige regenbuien. Later op den middag bleef het althans droog. Er stond een krachtige noordenwind, terwijl zelden boven een winddruk van 7 a 8 wordt gevlogen, bedroeg de winddruk den gehee- len middag ongeveer 11. Toch kan worden verwacht dat, nl> het vliegen eenigszins mogelijk was te achten, men een tocht zou wagen, daar het onherroepelijk de laatste dag- was dat de uitgeloofde som kon worden gewonnen. Degenen echter, die vreesden, dat de im- pressario Schurmann, een menschenleven voor geld in de waagschaal zou stellen, hebben zich gelukkig ver gist. Men bleef wachten of de wind wellicht tegen zonsondergang zou gaan liggen. De machine voerde 25 a 30 L. benzine mede, een voorraad, voldoende om ongeveer drie uur te vliegen. Graaf de Lambert was van plan, ook indien hij na een kwartier vliegen den prijs zou hebben gewonnen, ongeveer een uur lang te blijven doorvliegen; oen strenge wind is slechts ge vaarlijk bij de opstijging, doch daarna niet meer. Het meest gevreesd zijn de z.g. valwinden. Te 6 uur 10 min. werden de touwen, die de opening der loods afsloten, verwijderd en het toestel naar bui ten gebracht. Lit de dichte haagtoeschouwers, die op den weg stonden, steeg een eindeloos gejuich op. De machine werd op de rails geplaatst en toen begon men weer van voren af aan dapper te wachten. Men liet de geweldige motoren even doordraaien om dadelijk een gunstig oogenblik te kunnen benutten. Dat oogenblik bleef echter uit, maar al werd het nog zoo laat, dacht bijna niemand aan heengaan, zelf niet toen het tegen half acht ook nog stevig begon te plasregenen. De wind draaide naar het Oosten, doch bleef krachtig. Men had Zondag het geduldig wachten al geleerd. Tegen halfnegen daalde de Fransche vlag, ten tee lten dat van vliegen werd afgezien. E11 ordelijk trok de ontzaglijke menigte af. De Antwerpsche vlieger Wilfort, met wion het eerst een overeenkomst was gesloten om hier te komen vlie gen, was den geheelen middag als belangstellende op het terrein tegenwoordig. Ons land schijnt voor de vliegerij niet bepaald ge schikt. Zaterdag a.s. moet graaf De Lambert te 's-Oravenhage vliegen, indien tenminste de gezond heidstoestand zijner moeder hem niet eerder naar Parijs doet terugkeeren. Als terrein is Hanenburg uitgekozen, vlak bij de zee. Een open terrein, waai de wind vrij «j>el heeft en zich zelden onthoudt. Inwijding Academiegebouw. Zeer groot was 't aantal genoodigden gisteren in de Martinikerk te Groningen, het grootsche gebouw, vaar dc inwijdingsplechtigheid van Oroningen's nieu we academie plaats had. Tegenover den kansel ston den oj) een platform de zetels voor de hooge gasten: Koningin-Moeder en Prins, hun gevolg en de voor naamste autoriteiten. Binnen het doophek hadden cu ratoren plaats genomen en de hoogleeraren van de roningsche en andere universiteiten. Voorts bevon den zich onder de genoodigden nog verschillende auto riteiten uit de provincie en gemeente, de reünisten, de leeraren bij het gymnasiaal- en middelbaar onderwijs, hoofden van scholen en alle lagere universiteitsbeamb ten. 11. M. en Z. K. Tl. waren aan den ingang ontvangen door den roctor-magnifi cus, prof. dr. G. C. Ileymans. err den secretaris van het curatorencollege, prof. dr. J. W. Moll. En terwijl van het orgc-l het oude „Wil helmus klonk, door alle aanwezigen staande aange hoord, werden de orstelijke Bezoekers naar hun ze tels geleid. De beide universiteitspedellen gingen vooraan in den stoet. 1 oen allen ge&t-en waren nam de commissaris der Koningin, mr. C. Geertsema, als president-curator het woord, waarna als rector van de Groningsche hoo- geschool ptof. G. C. Heymans sprak en er op wees dat fiesten, naast hunne historische, tevens een symboli- -ehe en een zedelijke beteekenis bezitten. Daarna wijdde Prins Hendrik het gebouw aldus in: „Het is voor mij eene aangename taak, het nieuwe gebouw dezer rijks-universiteit in te wijden, mij daar bij kwijtende van de mij door de Koningin verstrekte opdracht. Het doet Haar oprecht leed, deze plechtig heid zelf niet te kunnen bijwonen en aldus van Hare onverflauwde belangstelling te doen blijken voor deze instelling, die gedurende bijna drie eeuwen van zoo groot nut is geweest voor de wetenschap en waarop dit gewest en in het bijzonder deze stad met recht trotseh kunnen zijn. De Koningin heeft mij verzocht, u de verzekering te geven, dat het welvaren der Groningsche universiteit Haar zeer ter harte gaat, en dat Zij met groote vol doening en waardeering heeft gezien, hoe door samen werking verkregen is, dat binnen weinige jaren het straks door ons te bezichtigen schitterend gebouw is verrezen, dat nog meer dan het oude aan de eischen van onderwijs en wetenschap zal voldoen. Ts groote belangstelling voor de inwijding de reden, dat deze niet in het gebouw zelf plaats heeft, de om standigheid, dat belangrijke en heugelijke plechtighe den, deze universiteit betreffende veelal in dit kerk gebouw plaats hadden, stemt ons dankbaar en hoopvol voor de toekomst. Immers, die toekomst is hoopvol, waar een groot verleden achter ons ligt; hoopvol, voor al waar hoogleeraren en studenten bij wederzijdsche waardeering beseffen, dat wetenschap een volk groot maakt, het individu verheft. Ik besluit met den wensch, dat het der Groningsche universiteit wel moge gaan, en verklaar, in naam dei- Koningin, het nieuwe gebouw geopend." Vervolgens spraken nog namens de burgerij de heer J. Roelfsema Hzn., raadslid en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die wees op de belangstelling van oud- en tegenwoordige leerlingen en de burgerij voor den wederopbouw van de academie en mr. V Stheeman, rechter te Leeuwarden, na mens het genootschap „Pro Exeolendo Jure Patrio'*. Om half acht begon in het Provinciehuis het diner, TL M. en Z. K. 11. aangeboden dooi' curatoren en se naat van de universiteit en waar o. a. mede aanzaten minister Heemskerk en genoodigden, te zamen 160 personen. Achter een winkelraam prijkten zeep, handdoeken enboter, 't Was een boteraff aire, of betermar garinezaak. Een klant stapte binnen om een stuk zeep te koopen en kreeg het volgend pleidooi van de eige naresse der zaak: „Wat hebben de menschen aan al die vaasjes en popjes, die ze tegenwoordig op de margarine toe krij gen? Neen, wij zijn modern en practisch! Wij doen zoobij elke 5 pond margarine geven we een bonnetje. Vijf bonnetjes geven recht op een stukje zeep. Dat is tenminste frisch. Als men 12 stukjes zeep heeft krijgt, men een handdoek. Dat is dan om te wasschen en af te drogen." „Dus de natte menschen moeten 300 pond marga rine eten eer ze zich kunnen afdrogen?" „Dat is hun zaak. Als ze dan 12 handdoeken heb ben krijgen ze een kaartje voor een volksbad. Twaalf volksbadkaartjes geven recht op een half uur pianoles en 11a 12 halve uren pianoles krijgen de klanten een maand een piano in huur. Wie zes piano's te huur heeft mag er een houden, en wie 12 piano's heeft „Verkoopt ze en haalt in een bonneloozen winkel echte prima grasboter." „Pardon meneer, we geven hem een margarine- verteringsmachine." (Hbld.) Een ongelukkige val. In een woning aan de Rustenburgerstraat te Am sterdam was gisteravond de vrouw des huizes bezig, op een trapje staande, wasehgoed op te hangen. Zij gleed uit en kwam ongelukkig te vallen boven op haar kindje van anderhalf jaar, dat bewusteloos naar het Lieve Vrouwe-Gastliuis werd overgebracht. Daar werd geconstateerd dat de kleine een schedelbreuk had bekomen. Toen gistermiddag de le af deeling van het le reg. veld-art. uit Utrecht, onder commando van den luite nant-kolonel 1. Frangois, Nijkerk binnentrok om daar te worden ingekwartierd op de reis naar de legerplaats van Oldebroek, had een stukrijder het ongeluk op twee plaatsen zijn been te breken tusschen het wiel van het stuk, waarop hij gezeten was. Per brancard werd de man naar het stedelijk ziekenhuis in de nabijheid over- •gebracht. L)e dochtertjes van 0. J. Z. en A. v. d. P., zijn, ter wijl zij voor de ouderlijke woningen in de Tweede Lom bardstraat te Rotterdam speelden, beroofd van een paar zilveren en van een paar verguld-zilveren oorbel letjes. De dader is vermoedelijk een jongen van S jaar. Ernstige twist. Maandagavond kregen de ruim 60-jarige G. en de Belg Fr. D. in de woning van laatstgenoemd in de Hoogtestraat, te Tilburg, twist. Buiten werd de twist voortgezet, waarbij, naar het voorloopig getuigenis luidt, D. zijn tegenstander zoodanig mishandeld heeft, dat deze op den grond bleef liggen. In dien toestand werd hij gevonden door een in de buurt wonend per soon, die den ouden man achter zijn woning sleepte, waar gistermorgen zijn lijk werd gevonden. D„ die een gevaarlijk persoon is, bevindt zich in arrest. Gistermiddag had het justitiëel onderzoek plaats. De sectie werd verricht door de doctoren Butner en Schrijver. Daarbij bleek, dat de verslagene zoodanig geschopt was, dat inwendige verbloeding ontstond, die den dood tengevolge had. De dader, die zijn mis daad bekend heeft, is naar Breda overgebracht. Op het politiebureau in de Meermanstraat te Rot terdam werd gisteren in bewaring gesteld de 14-jarige II. 11. L„ uit de Van Reijnstraat. Zijn patroon, de heer II. B„ die een ijzerhandel in de Jonkerfransstraat aldaar heeft, betrapte hem op het stelen van geld uit een kistje, dat op zijn kantoor stond. Reeds meermalen was hij, telkens voor kleine bedragen, bestolen. E11 1111 komt uit, dat al deze diefstallen door denzelfden jon- gen gepleegd werden, die van het gestolen geld o. 111. een fiets van .1 17, een fietslantaarn, sigaren en ver schillende snuisterijen kocht. Etn vetboden optocht. Maandag hielden eenige onafhankelijke vakorgani saties in de „Sociëteit" te Almelo, een meeting, welke door een optocht werd voorafgegaan. Ondanks het verbod van de politie, werden in dezen optocht roode vlaggen gedragen. Wegens dit feit is tegen de bestuur ders proces-verbaal opgemaakt. Protest Bij de opneming der stemmen voor lid van de Twee de Kamer, op het eiland Marken is (de vorige week) geprotesteerd, en in het procesverbaal het feit ver nield „dat de burgemeester zich in den morgen op den openbaren weg had begeven om sinaasappelen te koopen Roodvonk Wegens het heerschen van roodvonk te Deventer is ne komst van het eerste escadron huzaren naar Zut- phen voorloopig uitgesteld. Tijdelijk komt daar een peleton ordonnancen in garnizoen. I e Heelsum had Maandagavond een 92-jarige vrouw bij het openen van.een verkeerde deur, liet ongeluk in den kelder te storten, met het gevolg dat zij denzelf den avond is overleden. Kippendieven. Te Hilversum werden in den laatsten tijd herhaalde lijk kippen en konijnen gestolen, zonder dat men de dader kon pakken. Steeds werden de dieren geslacht, bij poeliers teruggevonden. Thans zijn op verzoek van dc Ililversumsehe politie te Amersfoort 3 mannen aan gehouden, als verdacht van deze diefstallen. Het bleek, dat 2 van hen, de gezochte kippendieven waren. Zij zijn naar Amsterdam overgebracht, en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. In het dorp Gelselaar en in de buurtschap Noor dijk onder Ncode komen in vrij hevige mate de mazelen voor, zoodat enkele scholen in die buurt, bijna geheel ontvolkt zijn. De ziekte draagt geen kwaadaardig ka rakter. 1 v In de jongste vergadering der Aigemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur te Haarlem is besloten uitbreiding te geven aan het handelsregleinent door liet scheidsgerecht te machtigen uitspraak te doen in zaken door één partij aanhangig gemaakt. Dat besluit is gevallen bij meerderheid van stemmen der afgevaar digden. Thans hebben niet minder dan 78 bloembollen- handelaren, waarbij de grootste uit Noord- en Zt,'id- Holland, bekend gemaakt, dat zij, zoolang dit artikel van kracht blijft, geen rekenschap zullen houden met het scheidsgerecht. Zij verlangen in tegendeel wijzi ging van het handelsreglement. Gisterenavond is den landbouwer P. Blaauw een vrij ernstig ongeluk overkomen. Een paar logé's naai de Halte brengende, is het paard bij het uitstappen dei- passagiers er van door gegaan en werd Blaauw door het misgrijpen van de teugels onder de wagen geslin gerd, waarbij hij zich zeer ernstig bezeerde. Aan de gehouden harddraverij, tijdens de kermis al hier, namen 11 paarden deel en werden de prijzen ge wonnen als volgt Je prijs door Tobar van K. Kruijer. 2e prijs dooi de Bruine Ruin van D. Wijnker. 3e prijs door Cata- rien van Jb. Weel. 4e prijs door de Schimmelruin van W. Oudhuis. Van den Langertdijk. In de vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk aangevoerd 8780 zak aardappelen en 401.300 bos wortelen. Van de laadplaats aldaar wer den in die week verzonden 29 wagonladingen groen ten. De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen, onder voorzitterschap van den heer J. van Reenen, burgemeester. Bij opening der vergadering wensehte de voorzitter het gisteren bij enkele candidaatstelling herkozen Raadslid, den heer Baltus, geluk met zijne herbenoe ming, onder mededeeling dat ook hij als zoodanig was herbenoemd. Het lezen der notulen van de vorige vergadering werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Aan de orde werd gesteld: a. De af- en overschrijvingen op enkele posten der begrooting dienst 1908, tot een bedrag van 10006.83 in ontvangsten en uitgaven. b. Het besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven tot een som van 176.32. c. De suppletoire begrooting dienst 1908 tot een be drag in ontvangst en uitgaven van 4687.65. Deze finantiëele regelingen werden zonder bespre king en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na gedane rondvraag werd de vergadering gesloten. Voor het examen Apothekers-adsistent slaagde te Rotterdam mej. M. C. Hommes alhier. Bergen. De beide aftredende leden van den Ge meenteraad, de heeren J. van Reenen en M. Baltus zijn gisteren bij enkele candidaatstelling als zoodanig herkozen. Castricum: Als candidaten zijn gesteld de hee ren G. Kuijs Pz„ J. Sengers, C. Spaansen, J. Twisk en P. J. Volkering. Graft. Tot leden van den Gemeenteraad van Graft zijn bij enkele candidaatstelling gekozen de twee aftredende leden de heeren W. Schoehuijs en P. Ko nijn. In plaats van wijlen den heer J. Rol werd geko zen de heer K. van der Meer. H e e r-H ugowaard. Door de Pr. en Roomsch Katholieke Kiesvereenigingen zijn de beide aftredende leden van den Raad, de heeren D. de Boer en P. Won der Az. opnieuw candidaat gesteld, zoodat beide hee ren bij enkele candidaatstelling als leden van den Raad zij 11 gekozen. Harenkarspel. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den Raad dezer gemeente herkozen de heeren C. Bijpost en W. Zut. Hoorn. Ter verkiezing van 5 leden voor den Ge meenteraad werden gisteren ten Raadhuize de volgen de candidaten gesteld: J. C. van de Blocquery (lib.) vac. M. de Jong, G. H. van Iloolwerff (aftr. lib.), G. J. van Leersum (aftr. lib.), G. Lippits (aftr. R. K.), Dr. K. H. M. van der Zande (aftr. Lib.), die dus bij candidaatstelling zijn gekozen. K o e d ij k. Bij de verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren: P. Geus Cz„ N. Jol en H. Kramer. Ni e u w e-N i e d 0 r p. De heeren K. Wit Cz. en B. J. Wilkens zijn bij enkele candidaatstelling herbe noemd tot lid van den Raad. Oud e-N i e d o r p. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den Raad benoemd de heeren A. Strijbis en J. Wit. De eerste aftredend en de laatste in de plaats van den heer C. Hille, die zich niet meer herkiesbaar stelde. O b d a m. Bij candidaatstelling als lid van den Gemeenteraad zijn gekozen op 29 Juni Cornelis Wie- ring-, Klaas, van Diepen en Jan Blauw, drie aftredende leden. O t e r 1 e e k. Gekozen de heeren R. Groot en K. Sehoone, aftredende leden. O 11 il o r p. Candidaat gesteld zijn de heeren LI. Bruijn (aftr,), J. Buren, J. Bijman (aftr.) en P. Cou- wenhoven (aftr.) Purmerend. Tot candidaten voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad werden gesteld de hee ren: B. II. Jurgens (lib.) aftredend, J. Lankelma (lib.) aftredend, II. O. Maats (lib.) aftredend, D. Uitentuis Jz. (lib.) aftredend. A. F. Velzeboer (kath.), G. de Wolf (kath.) In De R ij p zijn den 29en candidaat voor den Ge meenteraad gesteld de beide aftredende leden de hee ren P. Dil en P. Geerlce en de heer E. Hoedemaker. Schermerhor n. Bij enkele candidaatstelling herkozen tot leden van den Gemeenteraad de heeren K. Govers, W. Hartog en Th. J. Westerhof. St. P a 11 e r a s. Gisteren zijn alhier vijf candi daten gesteld en wel de heeren P. Bakker Pz„ lib., K. Duif Oz„ aiiti-revolutionnair, A. Kroonenburg, anti- rev., Jb. Tol, lib. en Jn. Wagenaar Cz. lib. S ij b e k a r s p e 1. De heeren J. Bakker Cz., P. Bakker Jz. en J. M. II. Iluygens zijn bij enkele can didaatstelling tot lid van den gemeenteraad alhier ge kozen. S c h o 0 r 1. Heden zijn tot leden van den Gemeen teraad herkozen de heeren A. J. Peeek en S. den Das Jz., terwijl door de kiesvereeniging aldaar als candi daat voor den Gemeenteraad is gesteld de heer G. Pol- Ie Jz., in de plaats van wijlen den heer C. Louwe. IT r s e m. Tot leden van den Gemeenteraad alhier zijn bij candidaatstelling gekozen de heeren A. Hille, P. Koppes en G. Schouten. W i e r i 11 g e r w a a r d. Bij enkele candidaatstel ling zijn gekozen tot leden van den gemeenteraad de aftredende heeren A. D. Sleutel, wetli. en O. A. Wai- boer. De suffragettes deden gisteravond te Londen 11a een vergadering in Caxton Hall, verschillende po gingen om het Lagerhuis binnen te komen om den pre mier te spreken. Een politiemacht van 4000 man en 200 bereden agenten had groote moeite om de ontzag lijke menigte in bedwang te houden. De hekken van het plein van Westminster Palace waren gesloten. Te negen uur waren reeds meer dan twintig suffra gettes gearresteerd, onder wie mrs. Pankhurst, die aan een inspecteur van politie, welke haar mededeel de, dat ze heen moest gaan, daar de eerste minister haar weigerde te ontvangen, twee klappen in het ge laat gaf, om toch maar gearresteerd te worden. De politie veegde de straten rondom het parlements gebouw over grooten afstand schoon en liet het ver keer stoppen. De suffragettes wierpen de ruiten in van het Admi raliteitsgebouw. Te tien uur waren 108 betoogsters ge arresteerd. Drie werdén gewond naar het ziekenhuis gebracht. De crisis in de kolenmijnen van Wales is waar schijnlijk op het punt uit te breken. Talrijke vergade ringen hebben plaats gehad in het zuiden van Wales en Monmouthshire. 100.000 mijnwerkers hebben besloten gezamenlijk de eindvoorstellen van de eigenaars der mijnen te weige ren. Alle arbeiders-afgevaardigden zullen zich Maan dag te Cardiff vereenigen, maar men gelooft, dat ze volkomen op hun stuk zullen blijven staan. De mijnwerkers van de mijn Swalwell bij Gateshead hebben het werk neergelegd, omdat verschillenden van hen vervolgd waren en tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld, nadat zij plotseling, zonder voorafgaande kennisgeving aan de directeuren der mijnen hadden gestaakt. De stakers weigeren het werk te hervatten zoolang hun kameraden de gevangenis niet hebben verlaten. Een honderdtal van deze arbeiders zullen nu op hun beurt vervolgd worden wegens plotselinge staking zon der voorafgaande waarschuwing. In Schotland zijn de betrekkingen tusschen de mijn werkers en de eigenaars der mijnen ook nog zeer ge spannen. De laatsten hebben echter erin toegestemd te Glasgow een bijzondere delegatie te ontvangen van den mijiiwerkersbond van Groot-Brittannië. De National Miners federation heeft gisteren tc Londen een vergadering gehouden, om de quaestie te overwegen, of de bond de mijnwerkers in Wales zal steunen in het geschil met de mijneigenaars. De ver gadering heeft eenstemmig besloten zoo noodig de mannen in Wales te steunen, door de aigemeene sta king uit te roepen. De vergadering werd daarop uitgesteld ten einde al le mijnwerkers over het geheele land in staat te stellen hun stem uit te brengen over de zaak. Den 7en Juli zal het tweehonderd jaar geleden zijn, dat Karei XII van Zweden, totdiepin 't Russische rijk doorgedrongen, in den slag bij Poltawa, heel in het Zuiden, tot staan werd gebracht en op de vlucht gedreven. Met zoo lezen wij in de Tagliche Rund schau grooten luister zal die herinneringsdag ge vierd worden. Op het slagveld zullen te zamen worden gebracht manschappen uit alle regimenten, die aan het groote gevecht hebben deelgenomen. Uit de verste uithoeken van het rijk zullen zij komen. En de tsaar zelf zal erbij wezen. Dat is een zaak van gewicht, want voor het eerst, sedert in Januari 1905 te Petersburg bij de wijding van de Newa dat geheimzinnige kartets schot in de richting van den tsaar werd gevuurd, heeft de tsaar zich in zijn land nog alleen in zijn paleizen Peterhof en Tsarskoje Selo aan een kleinen kring en zijn gardetroepen vertoond. Nu zal hij door een groot stuk van zijn land moeten reizen, zich waarschijnlijk ook te Moskou ophouden, de oude hoofdstad waarop de tsaar sedert den opstand van 1905 vergramd is ge weest. Die feestviering te Poltawa zal dus een ver zoening van den vorst met zijn volk wezen. In heel het rijk zal de dag plechtig herdacht worden. v Naar 't heet, heeft de D u i s c h e keizer om de poli tieke crisis in zijn land de reis naar Noorwegen opge geven en zal hij op de Duitsche kust blijven kruisen. De keizer heeft 30.000 mark geschonken aan de ver- eeniging van Duitsche Arbeidsbeurzen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Pest in China. Volgens officiëele mededeeling zijn de laatste veer tien dagen te Amoy 117 mensehen overleden aan de builenpest. Liefdadig. Te Fernley in Kent is in Mei overleden een juffrouw Ellen Emily de Zoete, die nu blijkt haar vermogen van een kleine vier ton, aan liefdadige instellingen ver maakt te hebben, o. a. bijna een halve ton aan dr. Bar- nardo's opvoedingsgesticht en 12.000 aan 't Leger des Heils. Een nieuwe brug. Ilet plan is ontworpen voor een nieuwe brug over de Theems te Londen, n.l. van het punt waar Southwarkstreet en Southwark Bridge-road bijeenko men, in drie spanningen over de rivier en voortgezet in een viaduct over Upper Thames-street. De brug zou een 26 M. breed worden, ook voor een tram worden in gericht en een 20 millioen gulden kosten. Men wil ook een kleine drie millioen besteden ter verbetering van de oude Southwark-brug. Moord. In den zak van generaal Beckman's moordenaar te Stockholm is een schrijfboekje gevonden, waarin deze woorden„Door mijn kameraden verlaten en aange zien ik niet op den tsaar heb kunnen schieten, doe ik dit." De politie bewaart er het zwijgen over en is ook zeer geheimzinnig over hetgeen de moordenaar op zijn sterfbed heeft gezegd. Er gaan geruchten, dat de jong socialisten (anarchisten) een aanslag op den tsaar hadden beraamd, maar het plan wegens de strikte af zetting van de straten niet volvoerd kon worden, en zij toen besloten een paar hoofdofficieren te dooden. Menschen, die in de buurt waren, toen de moord plaats had, beweren, dat zij. nadat de generaal gevallen was, een langen kerel uit het struikgewas van den konink lijken tuin hebben zien stormen en op den moordenaar schieten, waarop hij ijlings verdween. Dat zou dan een handlanger zijn geweest, die wilde verhoeden, dat de moordenaar levend de politie in handen viel. Dit ver haal is in strijd met het getuigenis van majoor Dahl- gren, die zegt, dat de man, die generaal Bechman in den rug had geschoten, daama tweemaal op hem, Dahlgren, schoot en toen zichzelf een kogel door het hoofd joeg. Geheimzinnig. Eenigen tijd geleden nam de vrouw van zekeren pro fessor Gervais te Antony des nachts in het bijzijn van haar man vergif in. Zij had verteld dat haar man haar kwelde, sloeg en liet hongerlijden, omdat zij wei gerde aan bepaalde personen onfatsoenlijke brieven te schrijven. Daarentegen beweerde de professor dat liij zijn vrouw uit huis gezet had, omdat zij ongeoorloofde betrekkingen onderhield, en in hechtenis genomen stond te worden wegens diefstal en een ander misdrijf. Zij had hem weer opgezocht, was in zijn slaapkamer gedrongen en liad, toen hij zeide, niets van haar te willen weten, vergif ingenomen. Tegen den geleerde die een goeden naam genoot rezen nu verdenkingen. De justitie gelastte een huis zoeking en vond een groote menigte vergiften in een open kast. Prof. Gervais zeide dat hij die preparaten voor zijn studie gebruikte. Het onderzoek wordt nu uitgestrekt tot de omstandigheden van zijn huwelijk; de overleden echtgenoote was zijn derde vrouw, een dei- beide vorige moet onder verdachte omstandigheden ge storven zijn, terwijl de andere na scheiding in een krankzinnigengesticht werd opgesloten. Een vrouwenbond. In Tiflis heeft zich een groep ontwikkelde vrouwen vereenigd, om een vrouwenbond te stichten, welke sta-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2