DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 150 Honderd en elfde Jaargang. 1009. DONDERDAG 1 JULI BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, A* jinderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer g. De Japansche gasten. Een slakkengang. Mr. De Meester. Brand aan boord. Bflna geslikt. Een klopjacht Ongelukken. Verduistering. Zoete winst. Een gedenkplaat. Burengerucht. Een martelaar. Gevaarlijk zeilen. Gevaarlijk werk. Een spookhuis. Stand der bloembollen. De parapluie. ALKMAARSCHE COURANT. Het perron van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage stond gisteravond bij de wachtkamer le ld. vol van mensehen, die nieuwsgierig waren om den Japansche Prins en de Prinses, die sedert j.l. Vrijdag in de residentie doorbrachten, bij hun vertrek naar En geland te zien. Haar het station begeleid door kamerheer Baron Taets van Amsongen en adjudant Jhr. Van Mühlten, toefde het koninklijk echtpaar met gevolg nog eenigen tijd in een der salons, alwaar aan H. H. K. K. H. H. een afscheidsgroet gebracht werd door den opper-stal- meester Baron Bentinck, den wethouder Jansen, waar nemend burgemeester; den wd. gouverneur der resi dentie, generaal-majoor de Meester. Alvorens den ter hunner beschikking gestelden sa lonwagen van den trein te bestijgen, namen den Prins en zijn Gemalin van ieder der tot uitgeleide aanwezi gen met een handdruk afscheid, zoomede van den sta tionchef, den heer Arnoldy. De Japansche gezant vergezelde zijn Vorstelijke landgenooten tot aan de grenzen des lands. Aan den nieuwen afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Enschede, den heer Elhorst, zal door de Kamer van Koophandel aldaar worden opgedragen, aan te dringen op spoediger behandeling van stukken door de hooge colleges. Wat toch is het geval? De firma J. Menko Zonen te Enschede heeft bij (de K. v. K. een ernstige klacht ingediend. Zij heeft 24 Dec. 1908 tot de Koningin het verzoek gericht om vergunning tot het verbouwen barer fabrieks-inrich- ting aan de Molenstraat, gelegen aan de spoorlijn En schedeGronau en ontving op dit verzoek nog geen antwoord, niettegenstaande herhaaldelijk daarop wekl aangedrongen. Van de Staatsspoor heeft de firma wel een mededeeling dat er tegen het verbouwen geen be zwaar bestaat en zij zal er dan ook toe overgaan, daar zij anders in groote moeilijkheden zal komen. In den toestand van den oud-minister, mr. De Mees ter valt nog geen verandering te bespeuren. De heer De Meester is nog steeds verplicht het bed te houden, maar zijn toestand is niet direct zorgwekkend. GEMENGD NIEUWS, liet lintje. ITet Volk weet nog mee te deelen dat mej. West- meijer zich eens aldus heeft uitgelaten tegenover een onbekend, betrouwbaar persoon: „Ik deed altijd za ken voor Kuyper." En als bewijs drukt het blad het volgende briefje af, geschreven op officieel papier: Departement van Binnenlandsche Zaken. 's-Gravenhage, 6-7-1905. Mejuffrouw. Alleen voor TTtreoht zou noodig zijn 43.500. Er kan alzoo geen sprake van zijn, zelfs voor één Univ. is die som veel te hoog. Ik zal bij W. dan wel (volgt een onleesbaar woord). Hoogachtend Uw dw. dr. K. In het gisteravond verschenen nummer van „De Tijd" is ook het antwoord van dr. Kuyper afgedrukt, doch het blad voegt er bij, dat die ophelderingen niest voldoende zijn: „Indien men zegt, dat het verband tusschen de toekenning van de begeerde decoratie aan den hr. Lehman en de uitbetaling van verschillende gel delijke bedragen door denzelfden heer Lehmann, voor verkiezingsdoeleinden aan dr. Kuyper en om niet vermelde redenen aan mejuffrouw Westmeij- er, niet is bewezen dam zegt men hetgeen op dit oogenblik de volkomen waarheid uitdrukt; mits daarbij de volle nadruk worde gelegd op het woord bewezen. De door dr. Kuyper erkende feiten geven ech ter, in hun onderlingen samenhang beschouwd, den onpartijdigen beoordeelaar zóóveel stof tot vragen en gissingen, dat een nader onderzoek in deze, om verschillende redenen, voor ons pijnlijke zaak niet mag uitblijven. En dit te minder, wijl in de verstrekte ophelder ringen van dr. Kuyper ten minste op één punt, zooals de „H. Rott. Ct." terecht opmerkte, een klaarblijkelijke tegenspraak voorkomt, terwijl zijno verklaringen op een ander punt doen denken aan woordenspel." Meer licht vraagt „De Tijd," die niets liever zal zien, dan dat de tegen dr. Kuyper, het hoofd van het bevriende Rechtsche Kabinet van 1901, ingebrachte be schuldiging volkomen worde weerlegd. Maar daartoe is meer noodig, dan het door „De Standaard" gepubli ceerde stuk: „Ook de daarin voorkomende verwijzing naar Engelsche en Amerikaansche verkiezingspractij- ken dunkt ons weinig geschikt, om de gemoederen gerust te stellen. Een van de zaken, waarop ons vaderland tot heden mag groot gaan, is de onge reptheid onzer politieke zeden, in zóóverre omkoo- perij van regeeringspersonen, lintjeshandel en on behoorlijke bemoeiing van een zittingnemend Ka binet met politieke verkiezingen hier te lande tot de onbekende zaken behoorden; evenzóó het optre den van zekere, elders voorkomende klasse van betaalde personen, welke ten bate öf van de Re geering óf van particulieren in de binnenlandsche politiek geheime diensten verrichten. Van het eene zoowel als het andere hopen wij voor altijd verschoond te blijven. Maar ook indien voor zóó iets geen vrees be hoeft te bestaan, dan nog zou het kunnen wezen, dat door grove onvoorzichtigheid in den omgang- met personen, welke een Minister van de Kroon, zoolang hij zijn ambt bekleedt, op afstand behoort te houden, ernstige belangen waren geschaad. Het zij daarom herhaald, dat o. i. zoowel ter wille van den ongerepten naam van Minister Kuy per, welke naam naar wij hopen, ongedeerd uit het onderzoek zal te voorschijn komen, alsook ter wil le van het algemeen belang, dringend nadere op helderingen geëischt wordt." Gisternacht kwam het stoomschip Helena, Dinsdag avond uit IJmuiden vertrokken, den Hieuwen Water weg binnen met brand in het groote ruim waarin zak ken aardappelen, kisten glaswerk en kisten met bussen cacao, geladen waren. Ha kennisgeving aan het kan toor van den haven- en loodsdienst te Rotterdam, is de havenmeester de heer L. J. H. Willinge gisteroch tend met de stoombooten Havendienst I en II, aan boord waarvan zich eenige manschappen van de red dingsbrigade bevonden, het stoomschip Helena tege moet gestoomd. Toen men dit stoomschip nabij de grens der gemeente ontmoette, bleek de brand daar aan boord reeds door de opvarenden met eigen brand slangen te zijn gebluscht. Het stoomschip Helena heeft aan de Eerste Ka- tendrechtsche haven te Rotterdam ligplaats genomen. Daar werd de beschadigde lading gelost. Tn de Rustenburgerstraat bij de Van der Helststraat te Amsterdam werd gistermorgen half negen een jong gehuwd echtpaar bewusteloos in het slaapvertrek aan getroffen. Bij onderzoek werd een tamelijk sterke gaslucht waargenomen en bleek, dat het gaskraantje open was blijven staan. Dadelijk werden maatregelen genomen om het bewustzijn te doen terugkeeren en na eenige moeite mocht dit boven verwachting gelukken. Eerst kwam de man weer eenigszins bij kennis en daar na de vrouw. Toen het gevaar geweken was, werden beiden tot verder herstel van krachten overgebracht naar 't Binnengasthuis. Aan de grenzen bij Dinxperlo heeft tusschen Duit- schers uit Suderwick en Hollanders uit Dinxperlo een ernstig gevecht plaats gehad. De eersten die het feest van den Krieger-Verein vierden, werden door de Hol landsche belhamels bemoeilijkt. De Duitschers namen hooivorken, schoppen enz. en hielden daarmee een klopjacht op de Hollanders, waarvan eenigen gewond, kermende van pijn op de vlucht werden gedreven. Gisteravond kreeg de bootwerker P. H„ wonende in den Vogelenzang, bij het lossen van papierhout uit het aan paal 10 in de Rijnhaven te Rotterdam liggende stoomschip Megrez een rol hout, die over boord in een lichter viel, op het hoofd. De man is met een schedel breuk naar het ziekenhuis gebracht. Aan de glasfabriek te Diemen is bij het verrich ten van graafwerk een man in een kuil gevallen en met het hoofd op de steenen fundeering terecht geko men, waardoor hij zoo ernstig gewond is, dat voor zijn leven gevreesd wordt. De heer G. M., wonende in de Essehenlaan te Rot terdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat van hem op een kantoor aan de Westerkade een bedrag van 200 is verduisterd. In verband met hetgeen dezer dagen geschreven werd over de 131.000 helooning-, die de Haagschê raadsleden Van Liefland en Janse ontvingen van bouwgrondmaatschappijen, die groote belangen hadden bij sommige raadsbesluiten, wordt medegedeeld, dat spoedig nog wel meer dergelijke feiten aan het licht zullen treden. Meer en meer wint in den Haag de meening veld, dat genoemde raadsleden verplicht zijn, hun mandaat ter beschikking van de kiezers te stellen. De volgende week wordt de kwestie in den raad be handeld. Zooals onlangs is gemeld, had de heer W. Elliot Griffis, te Ithaca, H. Y., het prov. bestuur van Fries land, mede namens eenige andere Amerikanen, aange boden, op een geschikte plaats te Leeuwarden een ge denkplaat te doen aanbrengen ter herinnering aan het feit, dat de Staten van Friesland het eerst van al de geünieerde provinciën aan hun gecommitteerden ter Staten-Generaal bij besluit van 26 Febr. 1782 hebben opgedragen, het daarheen te leiden, dat John Adams als gezant der Vereenigde Staten in ons land zou wor den erkend. Als plaats werd gekozen een der zijwanden vani de vestibule van het gouvernementsgebouw te Leeuwar den. Daar dit gebouw rijkseigendom is, moest echter de vergunning der regeering voor deze plaatsing wor den verkregen. Kort geleden werd deze Vergunning verleend. De plaatsing zal nu omstreeks de helft dei- volgende maand geschieden. Gerold. Op de markt aan den Goudschensingel te Rotterdam is van juffrouw P. v. d. W., wonende op den Feijen- oorddijk aldaar, een portemonnaie inhoudende 108 gerold. Een aantal bewoners van den Gevers Deynootweg tusschen de Rotterdamsche straat en Seinpost té Scheveningen hebben zich tot burgemeester en wethou ders gewend met een klacht over de op genoemden Gevers Deynootweg gevestigde speelclubs, welke oor zaak zijn dat sinds 1908 het den bewoners aldaar door rustverstoring, burengerucht enz., lastig wordt ge maakt. Die speelhuizen worden den ganschen nacht bezocht, hetgeen gepaard gaat met rumoer en straat kabaai. Wanneer er bijv. een bezoeker in aantocht is per auto, geeft de chauffeur reeds om den hoek der straat een signaal aan den portier van de beoogde speelclub hetzij door de knalpot open te zetten of door aanhoudend getoeter; een wenk om een rijtuig is vol doende om vier of vijf snorders door de straat te hoo- ren hollen, gretig op een vracht en deze elkaar betwis tend door schelden, razen, vloeken en tieren; in den nacht van 23 op 24 Juni zijn de bewoners van meerge- noemden weg in- hun slaap gestoord door het angst wekkend gebrul en moordgeschreeuw van de bezoekers der meergemelde speelclubs, welk rumoer van half drie tot ruim half vier ure aanhield; dergelijke tooneelen zijn voor de pensionhouders aan den Gevers Deynoot weg zeer nadeelig, daar zij den verhuur hunner appar tementen niet alleen bemoeilijken, maar de reeds in wonende vreemdelingen verjagen. Adressanten verzoeken dientengevolgeopheffing van den Gevers Deynootweg als standplaats voor snor ders en huurrijtuigen, subsidiair de straat voor de speelhuizen zelve voor die plaats aan te wijzen; verbod tot het geven des nachts van rustverstorende signalen; voorkoming van tooneelen als in den nacht van 23 op 24 Juni 1.1. voorvielen. Men schrijft uit het district Veendam aan „Het Vad.": In enkele bladen heeft men kunnen lezen, hoe het gezelschap van ds. E. G. Petersen, geref. predikant en Kamjercandidaat te Veendam, na het houden van een politieke redevoering te Bourtange, werd onthaald op enkele steenen, waardoor een spaak uit het wiel van den spreker werd stuk gemaakt en de theol. student Drenth een blauwe plek opliep aan het linkerbeen. Deze daad is natuurlijk zéér te laken. Steenen zijn geen argumenten en zoo men te Bourtange een plaatsje aan de Duitsche grens niet gesteld is op de propaganda van de kerkelijken, dan is een flink debat met hen méér aan te bevelen, dan deze methode, waar schijnlijk door eenige kwajongens of onverantwoorde- lijken beoefend, en heel begrijpelijk is, dat de getroffe nen zich bij de marechaussee over het gebeurde hebben beklaagd. Doch daarmee was de pret niet uit. Want in het an- ti.-rev. blad „De Volkscourant," onder redactie van ge noemden dominee-eandidaat, wordt het gebeurde ver mengd met een pocherig verslag van de gehouden le zing, den lezers onder het oog gebracht met het sensa tie-opschrift geheel op effect belust Moordaanslag te Bourtange en Zou daar ook verband tusschen bestaan? Vervolgens wordt de zonderlinge vraag gesteld of er ook verband bestaat tusschen een liberaal verkiezings biljet en.... „dezen aanslag op het leven," omdat de vrijzinnigen den candidaat in een biljet hadden „dood verklaard." „Want nu" zoo heet het verder „moet hij gesteenigd worden. Die eere(?) wou Bourtange hebben. Maar die in den Hemel woont, zal lachen om des boozen aanslagen." Heeft men ooit zonderlinger godsdienstige kwakzal verij gezien? Op dezelfde plaats op den Amstel, te Amsterdam, waar de vorige week een paar Zondags-zeilers het le ven lieten, sloeg gisteravond weer een klein zeilbootje om, bemand met één persoon, een ervaren zeiler, lid van de Vereeniging „De Hoop." De rukwinden bij den Omval waren oorzaak. Tal van wherries en het motor bootje van den heer Weber boden bijstand en dus was de zeiler, die het geval zeer vroolijk opnam, spoedig op het droge, keerde het gekantelde schuitje om en werd naar het vereenigingsgebouw teruggesleept. Bij het Kalfje had nog een lid van de jonge veree niging „Poseidon" hetzelfde ongeval met een zeilende wherrie. De Amstel met zijn rukwinden is een ge vaarlijk zeilwater; dat blijkt telkens weer. Het dienstmeisje van den manufacturie Bokern, te Zutphen, was gisteren bezig hare glacé-liandschoenen met benzine te wasschen, toen plotseling de benzine ontvlamde door een brandende gaslamp, die zich ho ven de bak met benzine bevond. Zij werd aan beide armen tot aan den schouder ernstig gebrand en haar hoofdhaar werd verschroeid. De brand werd gebluscht door een toevallig aanwezig reiziger, die de vlammen met zijn jas doofde. Het meisje moest echter onmid dellijk in het ziekenhuis worden opgenomen. Aan de „N. T. Ct." schrijft men uit Echteld: In eenen uithoek van het dorpje Echteld, onder den rook van Tiel, waar goede scholen, goed onderwijs en verschillende inrichtingen en instellingen de hoofden vullen met allerlei wereldsche en bovenwereldsche ken nis en wetenschap, en beschaving en ontwikkeling in wijden kring verspreiden (men mag aannemen ook in dit uithoekje), waar het spiritisme vele beoefenaren vindt, daar kan men avond op avond, hoewel geen oog- of oorgetuige, toch deelgenoot zijn van eene geheel kostelooze séance van bovennatuurlijke dingen, waar van dan ook door lieden van allerlei stand, rijk en arm, uit Tiel, Echteld en omstreken een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Sedert een achttal dagen wordt het gezin van R. aldaar bezocht door onzichtbare wezens, die zijne wo ning bestoken en de bewoners van schrik en angst doen vervullen. 's Avonds tien uur, half elf, nadat het gezin zich ter ruste heeft begeven en vooral de man na vermoeienden arbeid versche krachten moet verzamelen voor den vol genden arbeidsdag, wordt deze eensklaps hevig opge schrikt als zijn oogen pas zijn geloken, door bonzen te gen de bedstede, wat dan gepaard gaat met verschil lende andere geluiden van hoefgetrappel, van fietser, menschenstemmen en menschengedraaf, en springt hij, geheel ontzet en rillende van angst uit bed. Ook dan nog dezelfde geluiden, den geheelen nacht door'tot de haneir beginnen te kraaien en de belagers voor den lichtenden morgen wijken en vertrekken. Uitgeput vjin doorgestanen angst begeeft men zich om 2 a 3 uur op nieuw te ruste, hoewel telkens opschrikkende door overspanning der zenuwen van den doorgestanen angst. Honderden uit den omtrek, gisteravond pl. m. 600, komen te voet, per fiets, om deelgenoot van dit bovenzinnelijk vertoon te zijn, gaan de woning binnen en worden met open armen door den bewoner ontvan gen, natuurlijk als een welkom middel om angst en vrees te verdrijven. Avond aan avond is de woning dan ook opgepropt van belangstellenden en moeten hon derden zich met een staanplaatsje buiten vergenoegen, hunkerende het een of ander verdachte geluid op te vangen. Spiritisten trachten contract te verkrijgen met de geesten, wat echter nog niet moet zijn gelukt. De groote toeloop van gisteravond was oorzaak, dat de Ecliteldsche politie moeite had, alle belangstellen den en nieuwsgierigen op een afstand te houden en het opdringen tegen te gaan. Zij zal, naar men mede deelt, voor de volgende avonden versterking aanvra gen. Wie had ooit kunnen denken, dat dergelijke schouwspelen jilaats zouden vinden bij al de 20-eeuw- sehe ontwikkeling en beschaving! De correspondent meldt nader:" In verband met het reeds alom beroemde spookhuis alhier, kunnen wij nader melden, dat gisteravond we der een groote menschenmassa aanwezig was, die nu echter door de nu aanmerkelijk versterkte politie op een eerbiedigen afstand van de woning werd gehouden. Aan een drietal belangstellenden uit Rotterdam hier voor overgekomen, werd eveneens het verzoek tot toe gang geweigerd. Het gezin ging naar bed, was reeds om een uur of één weer op en riep half twee de hulp der politie in, toen dezelfde tooneelen weer voor hen werden afgespeeld. Deze vernam inderdaad werkelijk verdachte geluiden: bonzen en kloppen. Zij zal nu te onderzoeken hebben, of stoffelijke of geestelijke krach ten.hierbij in het spel zijn. Het onderstaande overzicht van den stand der bloembollen op 16 Juni 1909 is, met medewerking der Rijks tuinbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. In Hoordholland hebben de bloembollen overal gele den van de wintervorst en van nachtvorsten in het voorjaar. Vooral het bijgoed, met name Iris en Ane mone, ondervond schade van laatstbedoelde vorsten. De schadelijke invloed deed zich evenwel niet overal even sterk gevoelen, vandaar dat de stand in de ver schillende streken nog al uiteen loopt. In sommige ge meenten (Uitgeest, Limmen) hebben de tulpen gele den, doordat zij in den herfst in te drogen grond wer den geplant. Ze waren daardoor gevoeliger voor vorst en het blad verdorde reeds omstreeks Pinksteren, na enkele warme dagen. In de omgeving van Sassenheim kwam het zwart- ziek en het geelziek in de hyacinthen veel voor, terwijl bij Hoordwijk veel „kwade plekken" in de tulpen en Iris Hispanica voorkwamen. Hyacinth. Het gewas is overal goed, behalve bij Be verwijk, waar het matig is. Tulp. De tulpen zijn goed bij Haarlem, Beverwijk, Veur, Voorschoten, de Haarlemmermeer en Roelofa- rendsveen, matig bij Uitgeest, Limmen, Akersloot en Castricum, zeer goed in de Streek en bij Sassenheim, vrij goed bij Hoordwijk en in het Westland. Harcis. De narcissen zijn goed hij Haarlem, Uit geest, Limmen, Akersloot, Castricum en in het West- land, vrij goed bij Beverwijk en Hoordwijk, overal el ders zeer goed. Crocus. Deze zijn goed bij Haarlem, vrij slecht bij Uitgeest, Limmen, Akersloot en Castricum. B ij g o e d. Het bijgoed is vrij slecht bij Beverwijk, vrij goed bij Uitgeest, Limmen, Akersloot, Castricum, Haarlem en Hoordwijk, goed in de Haarlemmermeer en Roelofarendsveen, zeer goed bij Sassenheim. Lelies. Deze zijn goed bij Veur, Voorschoten en om geving en in het Westland. (Stct.). Men schrijft aan de Tel,: Er zijn vele middelen om te voorkomen, dat men zijn parapluie in den trein laat liggen. Maar ach, dat er vele middelen zijn, het geeft grond aan het vermoe den, dat er niet één afdoend middel is. Weten we er niet allen van mee te praten? Laatst echter reisden we met iemand, die een onfeil baar middel scheen gevonden te hebben. Hij had zijn parapluie vlak naast zich in het net gehangen. Keek hij naar rechts, de parapluie aaide zacht zijn rechter wang; keek hij naar links, de parapluie klopte verma nend tegen zijn achterhoofd; boog hij zich v.oorover, de parapluie tikte herinnerend tegen zijn neus; leunde hij achterover, zij schommelde veelzeggend voor zijn oogen pa.... ra.... plu; had hij willen opstaan, de

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1