BUITENLAND. Uit Oude NIedorp. Uit Sint Pancras. Uit^Oudcarspel. Uit Broek op Langendijk Van Texel. De Academie-feesten. De eedsquaestie. Ruime keuze. Velddag Leger des Helis. Een politieke dominéé. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht. Aikmesrsche Handelsschool. parapluie zou hem hebben tegengehouden. Het scheen inderdaad een oplossing, zij het dan al leen voor haakparapluies. Maar er gebeurde iets on verwachts. De reiziger, dus ontslagen van zijn parapluie-zorg', had rustig en stil kunnen zitten. Maar hij zat niet stil. Plotseling kwelde hem een andere zorg. Waar was zijn hoed? blaast zich, in het net of misschien op zijn hoofd? Hij moest zekerheid hebben zou even voelen. De hand ging onderzoekend omhoog. Doch de hand deed meer. De parapluie was in haar schommelingen juist naar voren gekomen. De hand raakte van onde ren de taas, lichtte de parapluie op, de haak schoot uit het net en de parapluie buitelde met een cirkelzwaai door het opene raampje op den spoordijk! Neen, er schijnt toch niet een afdoend veilig middel te bestaan tegen het vergeten van een parapluie in den trein. Uit de sollicitanten voor hoofd der school te Zijde wind zijn de heeren H. Brands te Uithuizermeeden, J. Terpstra te Wijdenes, P. Tromp te Warmenhuizen en W. J. M. L. Spitzen te Gennep opgeroepen, tegen Dinsdag 6 Juli a.s., tot het geven van een proefles, in de school alhier. De stemming zal plaats hebben Dinsdag G Juli a.s. Door het ophouden der groenten-afslagmarkt te St. Pancras, werd het veilingsgebouw en aanhoorigheden, (waarvan een gedeelte eigendom der afdeeling St. Pancras der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Lan- gedijk en Omstreken is) publiek verkocht. Een en ander bracht te zamen op 43.30, waarvan voor de afdeeling 18. Als candidaten voor den gemeenteraad werden ge steld de heeren G. Eecen, J. Glas, J. Hansen, J. Kal- verdijk, C. Over en Jb. Slotemaker. De heer Over is aftredend, twee vacatures zijn te vervullen wegens bedanken van de heeren C. Borst en TT. Hart Cz. De stemming zal plaats hebben den 9 Juli a. s. Officieel zijn candidaat gesteld voor 2 zetels in het gemeentebestuurde heeren A. Glas, Chr. de Does, O. Slot Kz., II. J. Houtkooper, D. Wagenaar Dz., Jb. Huibers, C. Zeun, C. Ooyevaar en P. J. Kloosterboer. Ycvkiezing 9 Juli a.s. Ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeente raad, wegens periodieke aftreding van de heeren D. O. Dro9, J. S. Dijt en II. W. Keesom, zijn behalve de af tredende leden candidaat gesteld de heeren D. Bakker Pz. en C. S. Keijser Cz.- Voor de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer Dikkers, zijn candidaat gesteld de hee ren J. Kikkert P. Pz. en C. L. van Scharenburg. Gisteren werd te Groningen de maskerade-optocht gehouden. Gelukkig bleef het droog en de kleurige stoet, de inkomste van Willem Hendrik Friso, met zijn gemalin Anna, trok rond door Groningens straten, overal geestdriftig ontvang'en door de twintigste eeuw- sche burgers, die in dichte menigte, vooral in de bin nenstad, langs de trottoirs stonden. Kleurig en fees telijk zag de stoet er uit. H. M. de Koningin-Moeder en Prins-Hendrik sloegen den maskerade-optocht gade van den stadhuisstoep. De 18de eeuwsche hovelingen en regenten bogen gracieuselijk voor de hooge gasten, het gelaat naar hen gekeerd, met den steek een sierlijk saluut brengend. H. M. droeg een licht lila-costuum, de Prins was in groot-tenue generaals-uniform. *8 Avonds ging de maskeradestoet nog eens rond. In zoo'n diepe straat, waar rossig het lampionnenpla- fond gloeide, zag je de stoet aankomen, met gouden glimmering van toortsen. Zwart plekten er voor de studentenvaandels en dan kwam 't al nader en nader. Met klikkend hoefgetrappel gingen de bereden mare chaussees over de naaste brug en dan zag je, de straat in. schijn van Bengaalsch vuur oplichten tegen de ge vels. Muziek dreunde met geschetter en koperklank en daar hadt je de bontkleurige stoet weer. De hove lingen en regenten, de pages en dienaren, allen de driekante steek op de witte pruik. Weifelenden fakkel- schijn lichtvlekte over de warmkleurige uniformen, an deren, hoog te paard, reden in den rossigen gloed, die over den stoet hing. Zoo trok de maskerade voort. Het statierijtuig volgde, electrisch verlicht. De prinses was thuis gebleven met haar hofdames, maar de prins boog vriendelijk naar links en naar rechts en 't volk juichte hem toe. Achter den optocht 'n joelende feest- groep in gehos dicht opeen. En laat bleef 't feestelijk rumoerig binnen Groningen, waar duizenden en dui zenden feestgangers zijn geweest. In Bellevue te Amsterdam hebben gisteravond de heeren F. Domela Nieuwenhuis en dr. P. C. F. Fro- wein geprotesteerd tegen het in gijzeling stellen van een getuige die in de bekende strafzaak tegen den an timilitarist Smit wegens g-emoedsbezwaren weigerde den eed af te leggen. Laatstgenoemde spreker hoopte dat thans een vervolging zal worden ingesteld op grond van art. 192 W. v. Str., opdat de Hooge. Baad uitspraak zal kunnen doen. Spr. gelooft eer aan veran dering van de jurisprudentie dan van de wet. Mocht de toestand geen verbetering ondergaan, dan richte men op een „Bond voor Gewetensvrijheid." Na eenige opmerkingen van prof. Van Kees ging de vergadering uiteen. Als een merkwaardigheid van plaatselijk politiek le ven meldt men uit Sittard, dat daar tegenover de vijl' aftredende leden, door de r.-k. kiesvereeniging weder om candidaat gesteld zijn, niet minder dan 14 tegen- eandidaten zijn gesteld. De kiezers van Sittard zullen dus een stembiljet met negentien namen ontvangen, om daaruit de vijf uitverkorenen af te vaardigen naar het raadhuis. Op het landgoed „Watervliet" te Driehuizen (gem. Velzen) had gisteren de jaarlijksche nationale velddag plaats van het Leger des Heils. Het weder, dat zich aanvankelijk dreigend doet aanzien, houdt zich tot het afzonden van het bericht nog goed. Te ongeveer 10 uur opende majoor Schoch deze bij eenkomst, die door ongeveer 5000 bezoekers werd bij gewoond, met te herinneren hoe voor een 20 jaar gele den de heilssoldaten uit deze omgeving werden uitge- steenigd en in boomen moesten vluchten om een goed heenkomen te zoeken en wat na dien door het Leger des Heils in ons land was verricht. Op deze toespraak volgden verschillende muziek- en zangnummers en bidstonden, waarna de opening van de vereenigde Heilingsbijeenkomst plaats had, die het gewone karakter droeg. Ben bekende figuur in vroegere anti-revolutionnaire verkiezings-campagnes is ds. 0. W. J. van Lummel te Delft, ook als polemist in de a.-rev. Delvenaar steeds op de bres tegen liberalisten en ongodisten. De Delftsche Ct. vernam van welingelichte zijde dat ds. Van Lummel wien een berisping is toege diend wegens misbruik van sterken drank en andere ongerechtigheden, door zeer invloedrijke voorspraak in aanmerking zou komen voor een betrekking bij de Bijksverzekeringbank. En nit 's-Gravenhage wordt het blad gelijke mededeeling gedaan. Het blad kan voorloopig niet aannemen, dat de Re- geering zoodanige benoeming in ernst zou willen be vorderen. De antirev. Rott. verneemt, dat de predikant binnen vijf weken naar Noord-Amerika zal vertrekken. NIEUWS UIT HOORN. Uit den Gemeenteraad. In de gisteren gehouden Raadszitting waren afwe zig de heeren Eyken, Kroon en v. d. Zande, de laatste 2 met kennisgeving. Van de ingekomen stukken vermelden we een schrij ven der V. V. V. V., waarin werd medegedeeld, dat de feesten voorloopig althans zijn uitgesteld en dat men zich voorloopig' zal bepalen tot het aanbieden van een vaas aan de Gemeente. ITet verzoekt vervat in baar adres (zie punt 11 der agenda) blijft het bestuur ech ter handhaven. Dit stuk werd voor kennisgeving aan genomen. Ingekomen was nog een adres van de visschersver- eeniging „Eensgezindheid," verzoekende, maatregelen te nemen, dat geen ijzer en blik van af de stadsbelt meer in zee moge worden geworpen. Nadat de heer De Vries dit adres ten zeerste had gesteund, werd het in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Verschillende voorstellen waren aan de orde betref fende het in huur of erfpacht afstaan van gemeente grond. De heer WT. Wormsbecher Jz. trof het, dat de adres santen Egelman en Brevé zoo nalatig waren geweest in het antwoorden aan B. en W. Daardoor verviel hun aanvrage, waarna die van den heer W. in aanmerking kwam, die namelijk een dergelijk verzoek over hetzelf de stukje grond had ingediend. Breed opgezet werden de discussies over een adres van de firma Jan Zeylemaker Jbz. om haar hij con tinuatie in huur af te staan een stuk gemeentegrond aan het Jeudje. De commissie voor de rentegevende eigendommen stelde voor dit stuk af te staan voor 10 jaar, ingaande 1 April 1909 tegen een huur van 100 gulden per jaar, hoewel de firma Zeylemaker het had gevraagd voor 78 gulden. De heer Bast wees eerst op de administr. moeilijk heid dat reeds een kwartaal was ingegaan. Bovendien herinnerde hij er aan dat in 1906 de O. voor de R. E. voorstelde dezen grond af te staan voor 100 g., een bedrag dat het D. B. toen te laag vond en het bepaalde op 200 gulden. Waarom, vraagt de heer B., dit be drag niet gehandhaafd, of den grond onderhands te verhuren, wanneer het zeker 100 gulden zal opbrengen. De voorzitter wees er o. a. op, dat in 1906 nog een ander bod werd gedaan van 200, een bod, dat thans niet bestaat. In evenredigheid met andere stukjes grond is het bedrag van 100 gulden niet te hoog. De heer Van Dijk (lid der C. v. R. E.) zegt dat de C. zich de vraag heeft gesteld, wat wordt voor andere perceelen betaald. Het ligt z. i. niet op den weg van het Gemeentebestuur om de industrie tegen te werken, door een overdreven huur. De heer De Vries waarschuwt ten zeerste zich voor 10 jaar te verbinden, hij acht het beter een verhuring per jaar met 3 maanden opzegging. Maar dan, antwoordt de voorz., krijgen we ieder jaar dit adres te behandelen, om het af te staan voor 78 g. De heer De Jong constateert, dat de huurprijs, blij kens de discussies, wordt beheerscht door de vraag óf er andere liefhebbers zijn of niet. Nu schijnen er geen andere te zijn, hoewel de mogelijkheid niet is uitgeslo ten, dat er genoeg zouden zijn, als men wist, dat dit stuk vrij was. In den loop van 10 jaar zal de moge lijkheid van gegadigden zeker bestaan, wil men den grond dus op langen termijn afstaan, dan is 200 gul den zeker niet te veel. Wil men een lager bedrag, dan voorzeker mag men den termijn niet langer stellen dan 1 jaar. De heer Van Dijk begrijpt niet, waarom in dit spe ciale geval zoo'n abnormaal hooge prijs wordt ge vraagd. Andere terreinen zijn ook op langen termijn gegeven (bijv. fa. Graftdijk) en waarom de fa. Zeyle maker achter te stellen bij andere. De voorzitter antwoordt, dat de fa. Graftdijk ook van jaar tot jaar huurt. Dan is er bij de C. voor de R. E. ook geen motief, zegt de heer Van Dijk, dit nu wel voor te stellen. Verworpen wordt thans een voorstel Bast om den grond te verhuren voor 200 voor den tijd van 10 jaar, voor stemden de heeren de Jong, v. Buren Len- sink en Bast. Een voorstel De Jong om het per jaar af te staan voor 100 g. wordt overgenomen door de C. voor de R. E. en bij acclamatie aangenomen, nadat de heer De Jong nog had geprotesteerd tegen een uitlating van den heer Van Dijk, als zou de fa. Z. worden achterge steld bij andere. Een voorstel op een adres van J. J. L. van Beek tot het in huur bekomen van een stuk tuingrond tegen over zijn zoutziederij aan het A. B. C. wordt aange houden op voorstel van den heer De Jong, na lange discussies. Men zal dan kunnen onderzoeken hoeveel de heer Van Beek hoogstens noodig heeft en in hoe verre het wenschelijk en mogelijk is den bovengrond te beplanten en bij het plantsoen te trekken. Met een dankbetuiging aan den onbekenden milden schenker werd aanvaard een ten behoeve van het St. Pietershof gedane schenking, bestaande in den op stal van het dubbele pakhuis in de Spoorstraat. Thans kwamen aan de orde een drietal aanvragen om subsidie. De vereeniging „het Rundveestamboek Noord-Hol land" krijgt 50 gulden tot bijdrage in de kosten van een stierenkeuring. Tot regeling van den te verleenen finauciëelen steun voor liet geval in 1910 alhier zal worden gehouden de algemeene vergadering der II. M. v. L. en de daaraan door de afd. Hoorn en O. te verbinden tentoonstelling wordt besloten aan de afd. toe te kennen: a. een subsidie van 2000; b. een deelneming in liet waarborgfonds van 500 g. c. een subsidie in de kosten der feesten van 1000 gulden; d. idem voor onvoorziene uitgaven van 500 gulden. Deze voorstellen werden bij acclamatie genomen. Het adres der V. V. V. V. om subsidie met het oog op de a.s. feesten werd beschouwd als te zijn verval len, daar de feesten op 18 en 19 Juli niet doorgaan, hoewel toch door het bestuur in liet 2e schrijven werd gezegd, dat het het verzoek handhaafde. Dó voorzitter zeide, dat aan de vereeniging kan worden medegedeeld, dat het eventueel kan rekenen op de 50 gulden, die gewoonlijk per jaar werden toe gestaan. De heer Bos wilde hieraan de voorwaarde zien ver bonden, dat de feesten niet op Zondag worden gehou den. Immers zij gaan door onder den naam van Juli- anafeesten en door H. M. was destijds verzocht, fees ten, ter eere van de geboorte van de Prinses niet op Zondag te vieren. De voorzitter aclit het 't best dit adres aan te hou den en aan de V. V. V. V. te vragen, of ze haar ver zoek handhaaft, te meer, waar ook andere jaren het verzoek rechtstreeks aan B. en \V. is gericht en dan evenals aan de Willi. C. 50 g. worden toegestaan. Klaarblijkelijk is nu de bedoeling dat om dezen bij- zonderen optocht meer subsidie wordt verwacht, waar om het verzoek dan ook gericht is aan den Raad en niet aan B. en W. Den heer Bos antwoordt hij, dat het waar is wat deze heeft gezegd en dat dit zeer zeker moet worden gerespecteerd. Bij de circulaire, waarin het bestuur laat weten, dat de feesten niet doorgaan, wordt ge sproken over feesten ter eere der Prinses, terwijl bij de le circulaire alleen wordt gezegd, dat het een optocht is, waarbij als motief wordt genomen de plaats gehad hebbende blijde gebeurtenis. Oorspron kelijk heeft het dus blijkbaar niet in de bedoeling van Vreemdelingenverkeer gelegen om feesten ter eere der geboorte te geven. Hij stelt voor liet adres niet in behandeling te nemen en de vereeniging als boven gezegd te berichten, waarop de heer De Jong zegt: „ze lezen het immers toch in de kranten?" Deze laatste uitlating mag zeker bevreemding wek ken. Als we de beleefdheid nu nog niet eens in aan merking nemen, dan zal de heer De Jong toch zeker de consequentie van deze woorden niet willen dragen. En nu blijkt, dat de vereeniging zich ook wil gaan begeven in de lijn der zusterverenigingen, iets waarvan vroeger in den Raad de wenschelijkheid is uitgesproken was daar een woord van waardeering toch zeker niet misplaatst geweest. Misschien is dit nog grooter teleurstelling, dan het niet ontvangen van een subsidie. Bij het vorig punt een subsidie van 4000! 't ls voor liet bestuur dei' V. V. V. V. om van te water tanden. In het E n g e 1 s c li e Lagerhuis hebben Keil' Har die en Hugh Law gevraagd aan den president van de Kamer en aan den minister van Binnenl. Zaken waar om de politie een delegatie van suffragettes belet had binnen te treden. Nadat de voorzitter van de Kamer geantwoord had dat Asquitli om verschillende redenen de dames niet kon ontvangen, vroeg Hugh Law urgentie van de be handeling der quaestie betreffende de weigering van Asquith de delegatie te ontvangen. De voorzitter van de Kamer had bezwaar tegen de urgentie, omdat de quaestie reeds twee jaar oud is. In den loop van den dag heeft een delegatie van mannen zich begeven naar het paleis van den Koning, om een verzoekschrift te overhandigen. Hierin wordt den Koning verzocht, de noodige maatregelen te nemen, dat Asquith de delegatie van suffragettes ontvangt. Lord Knollys, particulier secretaris van den Koning deelde den leden van de delegatie mede, dat het in strijd is met de gewoonten, dat de Koning persoonlijk een delegatie van onderdanen ontvangt. Ten slotte moest het adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken worden verzonden. Bij de behandeling in den Duitschen Rijksdag van de interpellatie der sociaal-democraten betreffen de de belasting op de levensmiddelen, de tijdelijke op heffing van de invoerrechten op koren en levensmid delen, verklaarde de staatssecretaris Bethmann, dat de verbonden regeeringen niet zullen afwijken van de grondbeginselen van de tegenwoordige oeconomische politiek. Voor onmiddellijke opheffing van de in voerrechten op granen hebben alleen de sociaal-demo craten gesproken. De nationaal-liberalen hebben bekend gemaakt, dat er geen sprake van is, dat zij zich bij het zwarte blok zouden aansluiten. Zij zullen de nieuwe meerderheid de financieele hervorming alleen laten bewerkstelli gen, als zij kunnen. Gastro doet nog steeds van zich spreken. Thans yerneemt „de Vossische Zeitung" „van goed ingelich te zijde", dat er niets waar is van het gerucht, dat Gastro uit Santander heimelijk op weg naar Venezue la zou zijn. Heeft Gastro werkelijk Santander verla ten, waarvan de mogelijkheid niet wordt ontkend, dan kan 't wel wezen, dat hij ter ontspanning op de Cana- rische Eilanden vertoeft. Het was zijn plan den 15en Juni daarheen te gaan. Tn toonaangevende Venezo- laansche kringen verzekert met overigens opnieuw, dat Castro voor goed heeft afgedaan en hij voor Ve nezuela politiek dood is." Verder meldt het blad, dat Veloz Goiticoa, die vroe ger Venezolaansch gezant te Berlijn was, en, door pre sident Gomez teruggeroepen, zich naar de Vereenigde Staten heeft begeven, om daar te blijven wonen, nu toch naar Venezuela is teruggekeerd. Do Sjah van P e r z i kan geen geld krijgen. Rus land en Engeland weigeren, zoolang hij de grondwet niet herstelt. De Engelsche en de Russische consul trachten de Bachtiaren te Kum te doen afzien van hun verderen opmarsch naar Teheran. Doch de nationalisten zet ten hun tocht voort. Men seint uit St.-Petersburg aan het „Berliner Tageblatt" De vijanden van den Sjah rukken langs vier kan ten tegelijk tegen Teheran op. Zij krijgen van alle kanten versterking. Volgens tijdingen uit Kaswin is het beleg van Te heran feitelijk reeds begonnen. De Russische troepen, 4 bataljons sterk, die waren teruggeroepen uit Perzië, kregen bevel naar Teheran terug te keeren. Uit Pittsburg wordt d. d. gisteren gemeld Tienduizend ervaren beambten van de American Sheet Tinplate-company, welke verschillende fabrieken bezit in Pennsylvanië, Ohio, West-Virginia en India na, zullen tegen middernacht staken, wanneer het be vel van de maatschappij, waarbij de ongeorganiseerde beambten evengoed worden toegelaten als georgani seerde, in werking treedt. De stakers zijn leden van de „Amalgamated Association of iron steel and tin wor kers." Hun nederlaag beteekent een krachtige vrijmaking in de zaken van de Steel-corporation, waarvan de tin- maatschappij een gesubsidieerde onderneming is. Zoowel de maatschappij als de arbeidersvereniging zijn klaarblijkelijk gereed tot den strijd. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Het weer. De warmte in Washington en andere plaatsen van Amerika was dezer dagen ondragelijk. In het Witte Huis heeft president Taft een diner gegeven op het dak van het gebouw. Tn Manhattan zijn 28 mensohen tengevolge van de warmte overleden, in Philadephia op één dag 6 menschen. Gisteren was het de Sint Pieterdag. De Petit Bleu vertelt, hoe die heilige bij de boeren in België in tel is en zijn naam aan allerlei gegeven is. Vooreerst aan tal van bloemen en allerlei zegswijzen. Dan heet het: op Sint Pieter is het goed, de kip te broeden te zetten; als de haan op Sint Pieter druk kraait, komt er slecht weer; regent het op Sint Pieter dan blijft het een maand regenachtig (Saint-Pierre pluvieux est pour trente jours dangereux) maar is het op Sint Pie ter mooi weer en waait 't niet hard, dan kan het lang goed blijvep. Het was gisteren in Brussel niet bepaald mooi weer, zegt de Petit Bleu, en hier ter stede hebben we regen en stevigen wind gehad. Dat belooft dan wat Chineesch. Koning Leopold moet hebben besloten, van het Chineesche paviljoen, dat in het gebied van zijn zo merresidentie te Laeken is gelegen, een restaurant te maken. Men wil, dat de geheele opzet Chineesch zal worden. Chineesche gerechten, door Chineesche be-* diening', Chineesch voorgediend. Er is zelfs sprake van Chineesch damespersoneel Als het Chineesche restaurant genoeg winst heeft opgeleverd, zou het gesloten worden en een Chineesch museum op dezelfdë plaats verrijzen. De geheele ge schiedenis ziet er eenigszins Chineesch uit Een mooie som. Sir Samuel McCaughey, lid van den Wetgevenden Raad van Nieuw-Zuid-Wales, heeft in het fonds, waaruit het Australische Gemeentebestuur de Engel sche vloot een Dreadnought zal aanbieden, 120.000 gestort. Een v a 1 s c li testament. Uit Boedapest wordt gemeld dat er een bevel tot aanhouding is uitgevaardigd tegen een grooten eige naar, die zicli schuldig heeft gemaakt aan het vervaar digen van een valseh testament, waardoor hij in het bezit is geraakt van een fortuin van vijf millioen kro nen. Men denkt dat hij zicli in Bohemen bevindt. ONTSPOORD. MIDDELBURG, 1 Juli. Hedenochtend is bij bet station Goes de mailtrein van Roosendaal naar Vlis- singen ontspoord, daar er een lorrie op den weg stond. Twee locomotieven en een bagagewagen geraakten uit het spoor. Veel materieele schade werd aangebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GEDOOD. LEEUWARDEN, 1 Juli. Bij het opwinden van het torenuurwerk werd hedenmorgen de 78-jarige koster der gereformeerde kerk te Ileeg door de neervallende gewichten, welke van den as schoten, getroffen en ge dood. IIET DREIGEND CONFLICT. CARDIFF, 30 Juni. In het conflict tusschen de mijnwerkers en mijneigenaars in Wales is een schik king getroffen. AARDBEVING. REGGIO, 30 Juni. Heden 6.30, hebben twee sterke golvende aardschokken plaats gehad, vergezeld van een onderaardsch gerommel. De verschrikte bevolking verliet de barakkenenkele gescheurde muren stortten in. MESSINA, 1 Juli. Hedenmorgen 7.30, veroorzaakte een aardschok, gepaard gaande met een sterk onder aardsch gerommel, een paniek onder de bevolking. Vijf minuten later volgde nog een schok en vervolgens tweemaal gerommel. Verscheiden wrakke muren zijn ingestort. naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 Juli. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 769.6 te Aberdeen. De laagste stand van den barometer 752.6 te Bres- lau. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 2 Juli.) Meest matige, noordelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. NEERSLAG te Alkmaar 1 Juli 1909 1.3 m.M. HOOG WATER. Vrijdag 2 Juli. EGMOND AAN ZEE: 's nachts kwart over drie;- 's middags kwart voor vier. BERGEN AAN ZEE: 'snachts half vier; 's mid- dags vier uur. S N E Z O NOEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Van harte stem ik in met de jeremiade inzake de jammerlijk langzame wijze van totstandkoming' der Alkmaarsche Handelsschool, door U aangeheven in Uw laatste raadsoverzicht. Dat voor den Handeldrijvenden Middenstand van Alkmaar en omringende gemeenten deze gang van zaken verdrietig en teleurstellend is, behoef ik U wel niet te verzekeren, voor hen toch en voor hen in de eerste plaats is het spreekwoord „Tijd is Geld" een waar woord! Hoevelen zullen er zijn onder hen, die vertrouwende op het openstellen der H. S. in September a.s., waar van zij van zéér bevoegde zijde de verzekering ontvin gen, bij langer uitstel, voor hun kinderen die dit jaar de hoogste klasse der Lagere School moesten verla ten, een kostbaar leerjaar zien verloren gaan, en hoe veel van de in 1907 aan B. en W. opgegeven ruim 30 aspiranten zullen van dit onderwijs nog kunnen profi- teeren Dat iedere zaak van eenig belang een redelijken tijd van voorbereiding eischt zal niemand betwisten, even min als dat die tijd van voorbereiding in dit geval on-redelijk lang schijnt Immers nadat de heeren Vonk en van Buysen van het plan der Commissie v. d. Handelsschool kennis ge nomen hadden, verklaarden deze heeren zich op de meest loyale en ridderlijke wijze bereid hun voorstel tot oprichting van een Handelscursus, verbonden aan Burger- en Burgeravondschool, intetrekken! Ons Hooggeacht Dagelijksch Bestuur zegde direct zijn wel willende medewerking toeBij de conferentie in Oct. 1907 met den heer Dr. Eockens, inspecteur v. h. M. O. verklaarde deze zich ten zéérste met ons plan ingeno men en achtte dit, behoudens eenige kleine wijzigin gen, voor spoedige uitvoering vatbaar. Kan het dan anders, M. de R., waar alles betrekkelijk als van een leien dakje ging, dan verwonderen en teleurstellen dat nu na bijna twee jaar, de opening nog twijfelachtig is! Iloewei ik bet eens ben met Uw opmerking dat de adviseur niet geheel is „nourri au sérail", wat betreft de oprichting van Handelsscholen c. a„ daar Z. Ed. ons verklaarde dat de materie handelsonderwijs voor hem nog betrekkelijk „terra incognita" was, meen ik er toch even aan te moeten herinneren, omdat het één der hoofdzaken betreft, dat Dr. Eockens van meet af aan gewezen lieeft op de wenschelijkheid „het Directoraat te geven aan den docent in Ilandeisreke- nen, Boekhouden enz., opdat ook daardoor het cachet van Handelsschool duidelijk zou in het oog springen." Laten wij hopen M. de R. dat door de bevoegde au toriteiten met den meesten spoed gestreefd worde naar een voor alle belanghebbenden aannemelijk compromis, dat niet moeielijk te verkrijgen zal zijn, omdat èn bij den Adviseur èn bij bet Gemeentebestuur den goeden wil daarvoor overtuigend gebleken is, en dat onze Han delende Middenstand zich in Sept. a.s. zal kunnen ver beugen in de opening der zoo zéér door hem begeerde openbare Handelsschool Met dank voor de plaatsing, Uw Dw. Dr. W. M. H. P.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2