ALKMAAR Damrubriek. Honderd en elfde Jaargang. V R IJ D A O 2 JULI Stemming Gemeenteraad. Drankwet. BINNENLAND. •Jo. 151. 1909. Deze Courant wordt elkers avond, behalve op Zon- en rees [dagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden /oor /kmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, A* j»nderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de NL V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. felsafraoBsisimflaar S. Kennisgeving. 12 32, 16 27, 15 24, 32 41, 27 36, 47-41, 50—45, 34 3, 40 20, 3 6!! 36 47, 47 29, 25 34, 14 25. Dr. J Th. de Visser. Sterke drank bij rijkswerken Tienjaa: lijksche volkstelling. Mr Th. H. de Meester. GEMENGD NIEUWS. De trappisten te Tilburg. ALRMAARSGHE COURANT. Ml De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 55 der Kieswet, ter alge- meene kennis, dat de stemming ter benoeming van twee leden van den Gemeenteraad voor het tweede kiesdistrict dier gemeente zal plaats hebben op WOENSDAG, 7 JULI a.s., van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. Oandidaten zijn: GROOT DE, G. VEER VAN 't, K. en WANNA, H. J. F. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 1 Juli 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoekschrift van S. DL VRIES, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcohol vrijen drank in het perceel Laat A 167. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 1 Juli 1909. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger dei- Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven: het kohier der bedrijfsbelasting No. 1 voor het dienstjaar 1909/1910, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 29 Juni 1909; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de ter mijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den .30 Juni 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RTPPING. Het lijkt zulk een mooi beginsel, dat men door de wet zooveel mogelijk vrij wordt gelaten bij 't aangaan van overeenkomsten, hij 't op zich nemen van verbin tenissen oppervlakkig bezien schijnt het, dat recht en wet ons zulk een groote mate van vrijheid laten, als zij verordenen dat hetgeen twee vrije, mondige perso nen eens zijn geworden, kracht van wet tusschen hen heeft, zóó, als zij het eens zijn geworden over de zaak zelve, over de prijzen, over de voorwaarden en bedin- Sen Maar hoe vaak hebben wij daartegen al met hooren aanvoeren, al jaren her, dat voor geheele categoriën AAN DE DAMMERS Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 32 van den heer S. Homan. De stand van dit probleem was: Zw. 1, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, 25. W. 21, 24, 26, 27, 30, 31, 33, 34, 35, 36, 40. 41, 50. De oplossing was als volgt: Wit speelt. 21—17, 26—21, 24—20, 41—37, 36 47, Wij zeggen hierbij den heer Homan dank voor de toezending van zijn aardig probleem! Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren D. Gerling, J. Houtkooper, G. van Nieuwkuijk, M. E. van Rijsens te Alkmaar, H. E. 'Lantinga te Haarlem en T. v. d. Velde te Huiswaard. ITET INTERNATIONALE DA.VITOERNOOI TE PARIJS. (Slot.) Ons rest eerst nog de bespreking der vier laatste spelers: Battefeld, Eabre, Baledent en Dumont. Wij Hollanders kennen den heer Battefeld wel goed en weten, dat hij, leerling van de Haas zijnde, een buitengewoon positiespeler is. Het soliede spel van hem, heeft in Parijs zeer veel bewondering gewekt. Zijn begin in dit tournooi was schitterend. Van de eerste 6 partijen won hij 4 (twee tegen Bizot en twee tegen Baledent) verloor 1 (tegen Dumont) en maakte 1 remise (tegen Dumont). Daarna kwam hij tegenover de sterkste spelers en eindigde als vijfde, evenveel punten hebbende als Ea bre. Wat te zeggen van dezen jongen Marseillaan 18 a 19 jaren oud? De verwachtingen omtrent zijn spel van personen deze vrijheid een geheel fictieve is, dat, met name, voor menig oeeonomisch zwakkere zich zoo vaak het geval voordoet, dat hij de dienstverbintenis, die hij krijgen kan, eenvoudig heeft aan te nemen, met beide handen, fluksopdat die dienstverbintenis hem niet ontga en hijzelf niet met zijn gezin vaak gebrek liebbe te lijden; fluks! met een voetstoots aannemen van prijzen en voorwaarden zóó als die dooi den werkgever zijn bepaald, zonder de minste wijziging- zelfs maar ter sprake te kunnen brengen. Wij allen weten het, hoe juist het streven van vele groepen dier zwakkeren, om van die fictieve vrijheid het fictieve ka rakter tot bescheidener afmetingen terug te brengen, een van de meest belangwekkende verschijnselen is van den modernen tijd. En nu, in den tijd dien wij beleven, het kleinbedrijf meer en meer plaats maakt voor grootbedrijf, groot bedrijf met monopolie soms, met onderlinge overeen komsten tusschen concureerende groot-ondernemingen vaak, nu zien wij nog- een geheel andere minder treffende, maar toch ook eveneens niet gewenschte reeks van gevallen zich opdoen, waarin die vrijheid in het zich verbinden evenzeer een volkomen fictief ka rakter verkregen heeft, waarin het over-en-weder-eens worden schijn en het den-ander-de-wet-stellen door een der partijen werkelijkheid geworden isde gevallen waarin het groot-bedrijf rechtstreeks zaken doet met het publiek, met het on-georganiseerde complex van elk op zich zelf staande enkelingen. Gij wenscht een transport-onderneming voor te stel len goed voor u te vervoeren, gij wenscht dienaangaan de overleg te plegen over den prijs, over de voorwaar den ge bekomt ten antwoord dat men uw goed vervoeren zal voor een overeenkomstig vaste tarieven nader te bepalen prijs, waarop men geen cent laat val len, en onder de op de cognossementen afgedrukte voorwaarden, waaraan men geen letter verandert. Hoe nu, ge hebt. bezwaar? Ge meent dat voor dit bij zondere en eigenaardige geval de bepalingen van het cognossement wijziging behoeven? Het spijt ons, maar ge kunt u de uiteenzetting van uw bezwaren wel be sparen; want van tweeën één: of wij nemen het zaakje aau naar die bepalingen, zonder wijziging, of wij ne men het niet aan. En bij onzen eenigen concurrent vindt ge precies dezelfde modellen in overeenstem ming met ons vastgesteld waarvan hij evenmin af wijkt als wijWat, ge vindt een der bedingen exor bitant? Ja, ziet ge, dat beding is niet geschreven voor fatsoenlijke lieden zooals gij er een zijt, maar met het oog op allerlei lastige cuicaneurs met wie wij soms za ken doen; we zullen het op u dan ook wel niet toe passen, maar het schrappen, dat gaat nu eenmaal nietAch zoo, ge hebt er bezwaar tegen dat, in het in artikel zóóveel bedoelde geval, de goederen eeni gen tijd onder ons zouden blijven terwijl gij dan in middels geen cognossement noch ander bewijs in han den hebben zoudt; ja, daar kunnen we nu eenmaal niets aan doen, en dan: ge moet een maatschappij als de onze toch immers vertrouwen, niet waar?" Gij wenscht een financiëele transactie met een bankinstelling te verrichten; ge wenscht uw inboe del of uw veestapel te verzekeren; ge wenscht in uw woning gas- of electrische verlichting aangebracht te zien. telkens legt men u gedrukte formulieren ter teekening voor, telkens gaat alles naar. vaste ge drukte modellen. Discussie over wijzigingen wordt niet geduld. „Teekent ge dit niet? Dan gaat de zaak niet door!" Ja, het is al mooi zoo men niet van tr vergt: dat ge domicilie zult kiezen.... ten kantore van de onderneming, uwe wederpartij, ofdat ge u zult onderwerpen aan een door haar vervaardigd regle ment en aan „alle wijzigingen en aanvullingen, die zij waren hoog gespannen. Wij moeten erkennen dat hij deze niet geheel beantwoord heeft, maar toch is er veel goeds van hem te vermelden. Weiss zegt: „Indien Fabre het positiespel en het eindspel wilde leeren, zou hij niet meer te verslaan zijn." Dit zegt ons alles. Fabre is uitsluitend combi natiespeler, maar dan een, die combinaties uitvoert, zoo diep, dat zelfs Weiss er over verwonderd staat. Wij lazen dezer dagen van „duizelingwekkende" com binaties. Nu zulke voert Eabre uit. Hij verwaarloost alles, alleen om een slagzet te kunnen doen. Door grondt de tegenstander echter zijn plannen, dan is hij verloren, want hij krijgt dan bijna zonder twijfel een slechten stand in bet. eindspel en daarin munt hij nu niet zoo erg uit. Wij hebben den laatsten tijd nog al eenige slagzet- ten van hem gezien, voorgekomen in gespeelde partij en (niet in dit tournooi, maar bij vroegere gelegenhe den). Een enkele willen wij onzen lezers hier laten zien. Hij is reeds gepubliceerd in een rubriek van den heer 1. Mijer, Amsterdam. Stand uit een partij tusschen Fabre en Dumaine. Zwart (D.) 2, 4, 7, 8, 9, 13, 16, 18, 19, 23,' 26. Wit (F.) 27, 31, 32, 33, 36, 38, 40, 43, 46, 49, 50. nader te rade zal worden er in aan te brengen!" In al deze gevallen treedt het groot-bedrijf, dat, theoretisch, in elk dier gevallen toch niet anders is dan hetgeen de notarissen noemen „partij ter eenre" feitelijk als wetgever op "tegenover dengeen, met wien het zaken zal gaan doen, de „partij ter andere." De gedrukte overeenkomsten, er mogen er onder zijn die inderdaad niet zonder streven naar billijkheid voor beide partijen zijn opgesteld luiden toch meestal zoo, dat de rechten en belangen van de groot-onder neming beter vaak zelfs zéér véél beter gewaar borgd zijn dan die van den afnemer. En, gelijk gezegd: zoo er al concurrentie is, heeft de concurrent meestal even bezwarende of, krachtens onderlinge overeen komst, zelfs geheel gelijkluidende voorwaarden. Keuze heeft de afnemer nietzal de zaak tot stand komen, dan zal dat alléénlijk onder die en die bepalin gen kunnen geschieden, hoevele en hoe groote bezwa ren hij ook daartegen hebben moge. Natuurlijk wordt in de overgroote meerderheid der gevallen, nadat de zaak eenmaal tot stand is gebracht, geen beroep op de bepalingen gedaan. Zoolang er geen noeielijkheden rijzen, geen verschillen ontstaan, gaat alles best. En als er eens iets gebeurt clan zijn er nog heel wat groot-ondernemingen die hun draconische bepalingen in vele gevallen betrekkelijk mild toepas sen. Maar als er eens eenig geschil ontstaat tusschen den afnemer aan den eenen kant, en de onderneming, haar directie, haar ambtenaren, haar beambten, haar bedienden zelfs aan.den anderen dan zal onze afne mer, dank zij de model-overeenkomst die hij, hoe schoorvoetend ook, wel heeft moeten teekenen, in den regel op het oordeel, het fatsoen, de goéde trouw van het personeel in hoogste instantie van de directie, door haar eigen personeel voorgelicht der onderne ming zijn aangewezen, en zal hij, dank zij de gedrukte formulieren! tegen een in-het-ongelijkstelling van ge zegde directie in de meeste gevallen zelfs voor den rechter geheel machteloos staan. Het dagliet in het Oosten! Onze naburen aan die zijde mogen bij ons niet in een reuk van vrijheidslief de staan bij hen bestaat, althans voor één actegorie van gevallen, een correctief tegen de wijze waarop groot-ondernemers aan het publiek, aan dat niet-geor- ganiseerde totaal van tienduizenden enkelingen, de wet plegen te stellen. Het Keizerlijke „Anfsichtsamt tür Privatversicherung" te Berlijn, dat van Rijkswege toezicht uitoefent op zoowat alle soorten van verzeke ringen het trad op in 1902, toen het Staatstoezicht in assurantiezaken, vóór dien door de verschillende Bondsstaten elk voor zich uitgeoefend, voor de groote meerderheid der gevallen in Rijks-toézicht overging heeft van meet af de gedragslijn gevolgd om, bij het toelaten van nieuwe verzekerings-ondememingen en ook bij het goedkeuren van wijzigingen in de polis voorwaarden van reeds bestaande wijziging te eischen van alle bepalingen in de polisvoorwaarden, die hoewel niet in strijd met de wet of de moraliteit, toch, uit een billijkheidsoogpunt bezien, de belangen van den verzekeraar te veel, en de belangen van den verzekerde te weinig waarborgën. En het ware te Wenschen dat wij Nederlanders hier óók zoo'n autoriteit hadden, of zelfs een autoriteit met nog meer en nog grooter bevoegdheid, zoodat hij niet alleen tegenover de verzekeraars, maar tegenover het geheele grootbedrijf voorzooverre het rechtstreeks met den particulieren enkeling zaken doet, het recht zou hebben om in de schablonenhafte formulieren het mes te zetten! Of dat dan vrijheid ware? Neen, maar het ware een uitnemend correctief tegen de onvrijheid van thans In dezen stand, waarschijnlijk ontstaan, nadat wit eerst 4540, zwart 2126 gespeeld had, speelt Fabre 3329, zwart kan nu op 2 manieren twee slaan, maar welke manier hij ook neemt, wit speelt altijd als 2en zet 2721, waarna zwart de andere twee slaat. Nu volgt 3832. Zwart slaat weer 2 van 16 op 38 en wit slaat 43 1 Opl. is dus 33—29, 27—21, 38—32, 43 1 23 45, 26 28, 16 38. of of 26 28, 23 45. En dit is nu één van de minst diepe combinatiezet ten van Fabre. Baledent uit het Noorden van Frankrijk, die uit kwam inplaats van Degraeve, is een groote robuste man, die vooral bekend is door zijn wek „Le damier." Hij heeft reeds veel gespeeld, en speelt nu niet om te winnen, maar alleen voor pleizier. Tegen de Haas en Bizot heeft hij evenwel uitstekend gespeeld. Dumont, de Parijzènaar bleek de minste der groote mannen. Hij is evenwel een uitnemend positiespeler en heeft veel studie gemaakt van de openingen. Het oordeel van Weiss, omtrent de Haas en Batte feld is zeer vleiend. Hij zegt Na mij is de Haas beslist de sterkste speler. In een match zou hij waarschijnlijk van Molinard winnen, de Haas speelt beter in een match, dan in een tournooi, waar hij telkens tegenover vreemde spelers komt. Battefeld zou, indien hij zich vooral toelegt op com binatiespel, één van de sterkste spelers worden. Weiss verklaart en ook de Haas stemt dit volkomen toe, dat de Hollanders hun systeem een weinig moeten veranderen. Zonder hunne positie te verwaarloozen moeten zij leeren hunnen tegenstander aan te vallen of hem in een slagzet te lokken. De Haas, wij herhalen 't nog eens, is vol bewonde ring over het spel van Weiss, die volgens hem beslist niet te verslaan is. Tot slot vermelden wij hier, dat de prijzen waren: le 100 fr. 2e 50 fr. 3e een gouden horloge, aangeboden De Banier bevat een schrijven van dr. Do Visser in zake zijn beslissing, aan de Christ-TIist. Vereeniging in het district Harlingen, ged. 26 Juni. Daarin komt o. a. voor: Bij dezen deel ik u mede, dat ik heden aan den bur gemeester der gemeente Harlingen het bericht zond voor Leiden te hebben geopteerd en derhalve voor mijn benoeming te Harlingen te moeten bedanken. Dat be sluit kostte mij eerlijk gezegd moeite. Persoonlijk had ik gaarne voor uw district zitting genomen, te meer omdat ik in dit geval van de trouw mijner geestver wanten en van de vastheid van mijn zètel verzekerd as. Maar ik breng dit offer, ter wille onzer partij, en nam Leiden aan als het minst vaste district, reeds vroeger in uitzicht gesteld. De reden dat ik niet eer mijn beslissing nam, lag ui het feit, dat ik eerst mijn ambt als predikant moest neerleggen. Het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drank misbruik heeft zich gewend tot den minister van wa terstaat met het verzoek de „Algemeene voorwaarden voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder het beheer van het departement van waterstaat" in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het gebruik maar ook het aanwezig zijn van alkoholische dranken op het werk verboden is, behoudens bijzondere gevallen ter beoordeeling van de directie en dat beschonken per sonen niet op het werk zullen worden geduld. De directeur van het Centraal bureau voor de statis tiek heeft aan de gemeentebesturen gezonden het ma terieel voor de aanstaande tienjaarlijksche volkstelling. Tegelijkertijd heeft de minister van binnenlandsclie zaken een schrijven over deze zaak gezonden aan de Commissarissen der Koningin houdende het verzoek, zich voortdurend op de hoogte te houden van den gang- der werkzaamheden van de voorbereiding der telling- in elke gemeente hunner provincie, en, waar twijfel dienaangaande mocht bestaan, zich hetzij vóór, tijdens of na de telling door een onderzoek in loco daarom trent te doen overtuigen. Het voornemen van den minister is te bevorderen, dat op de Staatsbegrooting voor 1910 als tegemoetko ming in de kosten der telling een bedrag wordt uitge trokken, berekend naar den maatstaf van 41/2 cent per etelden persoon. Naar de N. R. Ct. verneemt, is in den toestand van Mr. Th. H. de Meester nog geenszins verbetering te bespeuren. De infectie heeft zich niet beperkt tot de plek, waar zij zich aanvankelijk vertoond heeft, en de zieke is zeer verzwakt. Dezer dagen meldden eenige bladen, dat de paters in het Trappistenklooster den afgezetten abt gehoor zaam bleven, dat zij een smeekschrift naar Rome had den gezonden om hunnen abt die zooveel jaren zijn beste krachten aan het klooster wijdde te behouden. Als dat inderdaad zoo was, schijnt daarin verande ring te zijn gekomen, want gisteravond waren zes pa ters het klooster ontvlucht, terwijl één hunner, reeds geklommen op den drie meter hoogen kloostermuur om te vluchten, weer naar binnen viel. Vermoedelijk heeft men hem verhinderd te vluchten. Als men weet dat de kloostermuur nog omgeven js door een gracht, kan men zeggen dat het den vluchtelingen hooge ernst is. Zij begaven zich naar de „Koningshoeve," van waar eenigen per rijtuig naar het klooster derzelfde orde te Boxtel vertrokken, terwijl de anderen hier on derdak vonden. door „Le petit journal." De LIaas en Battefeld zijn beiden behouden in Am sterdam teruggekeerd, vol löf over de wijze, waarop zij in Parijs door hunne Eransche dambroeders ontvangen zijn. Tevens is geprobeerd, dit jaar een samentreffen te doen plaats hebben te Brussel, tusschen 8 Fransche en 8 Hollandsche dammersWij hopen dat dit door gaat. Als probleem geven wij ditmaal een probleem van den heer C. IT. Schroder te Utrecht, die één der sterk ste spelers is van de Damclub aldaar en zich vooral toelegt op 't maken van problemen met natuurlijken stand. Probleem no. 33 van C. II. Schroder, Utrecht. Zw. 9, 10, 12, 1.3, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 2-1, 29. W. 26, 30, 31, 32, 35, 36, 37, 39, 40, 42, 43, 47, 48. Opl. voor 8 Juli bureau van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1