DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BH No. 153. Honderd en elfde Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor iktnaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Af aderlijke nummers 3 Cents. MAANDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 5 JULI. BINNENLAND. TeïeïosffiawMssser 8. Tweede Kamerverkiezing. De quaestie mr. Tideman. Nasr Duitschland. Van Texel. Zijn witte drukletters wenschelijk Een voordracht. Zakkenrollers. ALKMAABSGHE COURANT. - II I 11'illHI I JU l'l II sm Haar het Hbld. verneemt, is bij het bestuur van Vooruitgang IV nog als voorloopig candidaat voor de Kamerverkiezing' in het distriet Amsterdam IV opge geven de heer Jac. Heen en heeft jhr. mr. J. Röell be richt gezonden, dat hij niet in aanmerking wensoht te komen voor den Kamerzetel voor district IV te Am sterdam. GEMENGD NIEUWS. Spoorwegdiefstal. De Lee u w. Ct. schrijft Reeds geruimen tijd werden diefstallen gepleegd uit den laatsten trein op de lijn LeeuwardenZwolle, zon der dat het den wachtmeester der Kon. marechaussee te Leeuwarden mocht gelukken de(n) dader (s) op te sporen. Ook alle maatregelen, door de directie van de S.S. getroffen, konden niet meer licht in deze zaak brengen, dan dat men tot de ontdekking kwam, dat tusschen Heerenveen en Leeuwarden de diefstallen werden gepleegd. Vóór het vertrek te Heerenveen wer den n. 1. al de goederen, welke zich in de beide goede renwagens achter den trein bevonden, opgeschreven en de deuren der wagens verzegeld, terwijl bij aan komst te Leeuwarden direct "werd vergeleken met den toestand bij vertrek te Heerenveen. Deze maatregelen konden echter niet verhinderen, dat zelfs rijwielen, welke te Heerenveen aanwezig waren, te Leeuwarden bicken spoorloos verdwenen te zijn. Had at nu sedert ongeveer 9 maanden niets meer werd vermist, verdween de vorige week weer een pak, inhoudende 1000 sigaren. Do conducteur, die de goederen begeleidde, had het pak bij vertrek te Tieerenveen nog gezien, was onder weg niet uit den wagen geweest, en vermiste bij aan komst te Leeuwarden toeh het pak, zonder dat hij .zulks kon verklaren. Bij een nauwgezet onderzoek bleek het den wacht meester, dat de diefstal te Wirdum was gepleegd. Toen werd in deze richting het onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat als verdachte van den diefstal van boven genoemde sigaren werd aangehouden de 21-jarige A. K., de zoon van den stationchef aldaar. Het jong- menscli was nauwelijks één dag thuis. Iiij had 9 maan den gediend en was met groot verlof vertrokken. De sigaren, welke ergens waren verborgen, werden in beslag genomen. Ka een hardnekkig ontkennen, be kende de dader ten slotte, waarna de wachtmeester hem ter beschikking stelde der justitie. De verdachte werd hierop in het huis van bewaring ingesloten. Kaar we vernemen, zijn al meer goederen, verdacht van diefstal uit treinen, in geslag genomen, w. o. een rijwiel. Het H b 1 d. ontving het volgende schrijven, waarvan de slotopmerking' Vrijdag reeds door mr. Bie- derlack in het blad is gemaakt, doch een andere op merking nog nieuw is Aan de Redactie. Kiet zonder verwondering' vernam ik uit uw och tendblad van heden den inhoud van een door mr. S. de Vries te Amsterdam aan De Standaard ingezonden Aan het verslag van den toestand der Gemeente Alkmaar over 1908 ontleenen wij het volgende. De Bevolking bestond op 31 December 1907 uit 10145 mannen, 10575 vrouwen, totaal 20720. ,Zij ver meerderde door de geboorte met 246 m., 232 vr., totaal 478. Door vestiging in de gemeente met 1004 m., 850 vr., totaal 1854. Totale vermeerdering- van 1250 m. 1082 vr., totaal 2332. Zij verminderde door overlijden "met 159 m., 147 "vr., totaal 306 en door vertrek met 1093 m., 814 vr., totaal 1907, geheele vermindering 1252 in., 961 vr., totaal 2213. De bevolking verminderde in 1908 met 2 mannen en vermeerderde met 121 vrouwen, dat een geheele vermeerdering geeft van 119 personen en bestond op 31 December 1908 uit 10143 m., 10690 vr., totaal 20839 personen. Hieronder is begrepen de bevolking van de Cadet tenschool en van het Rijksopvoedingsgesticht, be staande resp. uit 131 en 128 personen. In 1908 werden alhier geboren 246 jongens en 236 meisjes, waarvan 9 jongens en 4 meisjes buiten huwe lijk. Als levensloos geboren werden ingeschreven 9 jongens en 3 meisjes. De geboorte bedroeg 1 op 43 of 2.3 van de bevol king, het overlijden 1 op 08 of 1.5 In 1908 werden 145 huwelijken gesloten, terwijl er 5 echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolkingsregisters, waarvan het bijhouden geen reden tot het maken van bijzondere bemerkingen maakt, worden geleidelijk vervangen door het kaarten- stelsel. r De kiezerslijsten gaven aan 3144 kiezers voor de Tweede Kamer, 3125 voor de Staten en 2943 voor den Gemeenteraad. De samenstelling van den Raad onderging een ver andering door het bedanken van de lieeren II. J. Vonk en G. W. Melchers en door het zitting nemen in dat college door de heeren D. Govers en j. Pot. De staat der gemeente-ambtenaren en bedienden on derging' de volgende wijzigingen: De heer S. II. van Druilen werd benoemd tot markt meester der kleine kaas- en aardappelmarkt, Mej. C. stuk, blijkens hetwelk de Amsterdamsche Wethouder van Onderwijs van oordeel is, dat het optreden van mr.. Tideman in de veelbesproken ridderordequaestie is eene „res mali exempli," waaraan hij, als „man van het vak" nog toevoegt, dat jonge curatoren bona exempla noodig* hebben, vooral van oudere confrères, een en andeg' onder zinspeling' op wat mr. De Vries, als curator in een ander faillissement, zoude hebben kunnen doen, maar niet gedaan heeft. Aangenomen eens, dat mr. De Vries het noodige gezag als ouder confrère heeft om mr. Tideman een bonum exemplum te stellen, zoude ik toch willen vra gen, of het niet wenschelijke zoude wezen, dat eerstge noemde confrère de heeren mr. Troelstra, Van Kol e. a., door hem in zijn ingezonden stuk genoemd, wier correspondentie met wijn gewezen failliet zoo „inte ressant" moet zijn, vergunning verzocht, om den in houd daarvan bekend te maken? Immers eerst daarna zoude kunnen worden uitge maakt, of de inhoud dier correspondentie eene verge lijking' met het geval Tideman motiveert. Alleen wan neer het onderwerp der door mr. De Vries zoo discreet onder zich gehouden correspondentie ook maar bij be nadering zóó zeer. het algemeen belang raakt, als dat met de ridderordequaestie het geval is, zoude eene vergelijking te pas komen. Is dat niet het geval, dan ware die vergelijking be ter achterwege gebleven en het woord bonum exem plum niet gebruikt. Om toch te weten of iets een bonum exemplum is, behoort men heter op de hoogte te zijn van datgene, wat daarvoor moet doorgaan, dan de lezers van „De Standaard" door de regelen van mr. De Vries kunnen zijn. Ik zoude nog willen vragen, of het van mr. De Vries een bonum exemplum is, de namen te noemen van de heeren Van Kol en mr. Troelstra in een ver band, dat den argeloozen lezer zoude kunnen doen vooronderstellen, dat hidien de inzender even indis creet ware geweest als mr. Tideman, omtrent de han delingen dier heeren 'een minstens even zonderlinge in druk zoude moeten gewekt worden, als door de publi catie Tideman en wat daarop gevolgd is, vooralsnog is geschied ten aanzien der handelingen van dr. Kuy- per. Ten slotte schijnt mr. De Vries,, vóór hij naar - de pen greep, zich al zeer slecht op de hoogte gesteld te hebben omtrent de qualiteit waarin mr. Tideman tot zijne mededeelingen aan „Het Volk" overging. Bedrieg ik mij niet, dan kan in geen geval beweerd worden, dat deze confrère de door hem gepubliceerde stukken als curator in een faillissement onder zijne berusting had. ^Dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend, Mr. II. J. TEH BRITGGEHCATE, Advocaat te Almelo. Hu tal van arbeiders uit de provinciën Groningen en Drente uit Friesland reeds zijn teruggekeerd, Wei nig of geheel geen werk bekomen hebbende en ook de werkzaamheden in de veenderijen minder werkkrach ten vragen dan voorheen, nu gaan velen dezer lieden in Duitschland wederom werk zoeken. Deze week zijn honderden werklieden wederom naar Westfalen vertrokken, waar in vele fabrieken nu de hoogste loonen zijn te verdienen, loonen varieerende van den Kommer werd eervol ontslag verleend als stads-vroedvrouw, in hare plaats werd benoemd mej. D. M. Manheim. De heer II. J. de Vries werd eervol ontslag verleend als opzichter der gemeentewerken. De heer J. K. Otto als directeur van het stedelijk muziekcorps, en ter diens vervanging werd benoemd de heer H. A. Maas. Ter vervanging van den heer J. Schutte Hordholt, opzichter van het bouw- en woningtoezicht, op ver zoek eervol ontslag verleend, werd de heer G. Vos be noemd. De heer P. K. Tromp, 2e opzichter bij de gemeente werken werd bevorderd «töf le opzichter bij die tak van dienst en in diens plaats werd benoemd de heer D. Hartog. De heeren J. O. Burger en D. vau Barneveld' wer den definitief benoemd tot ambtenaren ter secretarie. De heer dr. W. Stuurman werd wederom voor een jaar benoemd tot keurmeester van vee en do heer G. A. J. Kloos eveneens voor een jaar tot schatter van de Drankwet. De heer P. Hoekstra werd eervol ontslag verleend als opzichter bij de gemeente-reiniging en in diens plaats wesd benoemd de heer M. Hensij. De heer R. Oostenveld werd eervol ontslag ver leend als hulp-keurmeester van de kaasmarkt. De heer C. Rood zant werd aangesteld tot plaatsver vangend directeur van het gemeente-slachthuis, de heer II. J. Keijzer tot 2e klerk ten kantore van den ge meente-ontvanger, de heer O. R. ten Khte voor den tijd van een jaar tot 3e klerk aan dat bureau. De heer H. J. P. Wernear werd benoemd tot con cierge van het stadhuis en de heer P. Bakker tot ge meentebode, ter vervanging van den heer A. Bolde- rink wien op verzoek eervol ontslag werd verleend, ter wijl de heer H. H. Hofmeester werd benoemd tot schatter van de Drankwet. Geldmiddelen: Van dit hoofdstuk, hetwelk grootendeels is ontleend is aan de rekening dienst 1907 vermelden wij slechts dat het primitief en de suppletoire kohieren der plaatselijke belastingen, dienst- 1908 aangaven na de vaststelling- door den raad :!450 aanslagen met een invorderbaar bedrag van 86803.39°. Op 31 December 1908 waren er 74 vergunningen voor ongesplitsten verkoop van sterken drank. 18 al- van drie tot vijf mark is 1.803 per dag. Bij veel overwerk is er geregeld een hoog loon te halen, terwijl vaste arbeid tot wederopzeggens toe is toegezegd. Heden, vertrekken'wederom vele arbeiders naar de genoemde industrie-centra. In delaatste weken zijn de wolprijzen op Texel stij gende. Werd in den beginne 6575 cents per kg. be taald, thans wordt per kilogram reeds 8085 cents ge boden. Groote partijen wol worden daar van de hand gedaan, per jaar ongeveer 200.000 kilogram berekend naar een opbrengst van pl. m. 4 Kg. per vacht. Men begrijpt dat een prijsverhoog'ing van 10 cent per Kg. over 't geheel dus veel te beteekenen heeft. Buitenlandsche kooplieden hebben reeds tot den hoogsten prijs groote partijen gekocht. Aanranding. Kaar de „L. K." verneemt, Werd door de marechaus sees te Vaals tegen een 6-tal personen, proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van de 3 gebroeders F., gepleegd te Laurensberg (Pr.). Deze bevonden zich te Ruitershaag, toen zij door verschillende personen werden aangevallen. Twee der gebroeders F. werden in 't gezicht geslagen, waardoor eene worsteling ontstond, waarhij G. F. tegen den grond werd geworpen en vermoedelijk door zekeren II. met een dolkmes in het onderlijf gestoken. Toen P. E. riep, dat hij een steek in den buik had gekregen, trok ken de aanvallers zich terug en was alles schijnbaar afgeloopen, zoodat men in de daarbij gelegen bierbrou werij besloot hulp te halen, onder welk bedrijf J. F. nog met een ijzeren staaf op het hoofd werd geslagen en bloedend verwond. De gebr. P. en J. F. werden door dr. Kohier te Vaalserquartier verhonden, waarna P. F. naar het hospitaal te Aken werd gebracht, waar hij thans nog' verblijft. Zijn toestand is gunstig te noemen. Witte drukletters op zwart papier zijn vaak aanbe volen als minder vermoeiend voor de oogen dan zwar te letters op wit papier. Deze kwestie heeft nog een practische zijde, voortkomende uit de moeilijkheden, welke de papierindustrie mogelijk zal hebben te over winnen. Bijna al het witte papier wordt uit houtpulp gemaakt en de voorraad van dit materiaal is niet overal onuitputtelijk. Ook zijn slechts twee houtsoor ten voor dit doel geschikt. Drukinkt weerstaat alle bleekmiddelen in die mate, dat eens gebruikt papier voor de verdere fabricatie van wit papier nutteloos is. Het schijnt aannemelijk, dat zwart papier veel goed- kooper gemaakt kan worden dan wit papier, daar het uit allen mogelijken ouden rommel en afval zou ver vaardigd kunnen worden. Ook acht men het verkrij gen van een bruikbaren witten inkt mogelijk. Of even wel dit laatste zoo gemakkelijk zal zijn, valt te betwij felen. Zwart houdt op wit zooveel beter dan wit op zwart. Men ziet dikwijls voorbeelden van witdruk in tijdschriften, vooral in het advertentiegedeelte, maar deze kunnen niet als proeven worden beschouwd, daar hier volgens een geheel andere methode wordt gewerkt. (Mbl. t. d. verv.ji Een lege streek. In de omstreken van Geldermalsen heeft men Vrij dag verschillende ooievaarsnesten van hun jongen be roofd. Men zegt, dat de dieren voor hoogen prijs naar Engeland worden verkocht. Tusschen de buff es Te Apeldoorn is Zaterdagmiddag de 27-jarige weg werker W. van Laar op het stations-emplacement bij het rangeeren van de treinen tusschen de buffers ge raakt en dood gedrukt. Hij laat een vrouw met één kind achter. Jeugdige dieven Drie jongens van 15 en 16 jaar te Rotterdam wer den gisteren betrapt op ladelichting in den winkel van G. v. d. H„ in de Lambertusstraat, aldaar. Zij werden gearresteerd en naar het politiebureau in de ILoflaan gebracht. Het geld, ongeveer 3.50, door hen gestolen, werd in de Elisabethdwarsstraat gevonden, waar zij het verstopten. Binnenkort zal den raad van Amsterdam een voor dracht bereiken tot machtiging van B. en W. om 100.000 aan het rijk te vragen als bijdrage in een eventueel te lijden verlies, bij in sommige door B. en W. te beoordeelen omstandigheden, mogelijken aan koop van grond en opstal van onbewoonbaarverklaarde woningen. Vier te Groningen aangehouden Rottei'damsche zakkenrollers zijn ter beschikking van de justitie ge steld. Zij hadden verschillende gouden en zilveren horloges, waaronder met gouden ketting, buit ge maakt. De waterstand. Door den snellen was der Maas, zijn gisternacht de lage uiterwaarden onder Maashommel en Appeltern overstroomd. Het duur gekochte hooi, dat grooten deels op den opper stond, is drijvende, wat nog ge maaid moet worden, is als voederhooi bedorven. leen voor tappen. 2 voor sociëteiten. 5 voor logemen ten. 4 voor het slijten van 2 tot 10 liter, totaal 103 vergunningen. Het betaalde vergunningsrecht daar voor bedroeg 2967.50, het maximum getal vergun ningen dat in de gemeehite zou mogen zijn was 66. Er waren 114 inrichtingen waar krachtens verlof werd getapt. Het bedrag dat de Gemeente op het Grootboek had staan was 55950. De begrooting voor 1909 gaf aan in ontvangsten en uitgaven een bedrag van 574.578.60°. Het totaal bedrag der gemeenteschulden was 31 December 1908 818000. Wat de toestand van de gebouwde eigendommen der gemeente zoowel buiten als binnen de stad be treft vermeldt het verslag dat deze over het algemeen goed of zeer goed is te noemen, alleen voor het huis Kieuwesloot hoek Krebbesteeg kan die toestand zeeü matig heeten; omtrent de helft van de schelpvaart tusschen Bakkum en Akersloot zegt het verslag dat deze ondiep is. Voor het onderhoud van straten, pleinen, riolen en waterleidingen, en voor dé borden van de motor- en rijwielwet werd uitgegeven 12463.46°, hetvernieuwen met klinkers of keien aan de verschillende straten kostte alleen aan arbeidsloon en transport 2607.44. Het behandelen van de urinoir met urinol kostte J 227, het rioleeren van de Oosterburgerst.raat, de Kieuwstraat en den Westérweg langs den Bergerhout 2630 en het in eigen beheer rioleeren van de Kanis straat 201.85. Voor het onderhoud van wegen en voetpaden werd uitgegeven 7182.35°, waaronder begrepen zijn de kos ten van den Iloeverweg ad 1005; 't gedeeltelijk be straten van den Bergerweg; het verleggen van 2000 M'. paardenpad in den Iloeverweg, het vernieuwen van de Bosmolenbrug en het gedeeltelijk verlagen van den Hoornsehen weg ad. 2475.65. Het onderhoud van do wandelplaatsen en plantsoe nen, met inbegrip van arbeidsloonen en belooning des kundig' adviseur en de kosten van de gereedschappen bedroeg' J 9733.84, waaronder 5762.08° aan arbeids loonen. Enkele walbesqhoeiïngen of walmuren werden aan gelegd of hersteld, terwijl aan onderscheidene bruggen verbeteringen werden aangebracht of vernieuwingen plaats hadden, waarvan de gezamenlijke kosten be droegen 10679.27. Waarschuwing aan den handel. De directeur der afaeeling Amsterdam van de ver- eeniging „Creditreform," bericht het volgende In aansluiting aan onze vroeger gedane mededee lingen, betreffende de oplichtersfirma A. Huish& Co., te Londen, die hier te lande vele slachtoffers maakte, deelen wij thans mede, dat de eene firmant Rodgers, tot 9 maanden „hard labour," en Baker, de andere fir mant, tot 12 maanden „hard labour" werd veroordeeld. Moet je nog 'n li»- tj<* Schmitz, de schrijver van Z'n Edelachtbare heeft een kluchtspel geschreven getiteld: Moet je nog 'n lintje? Het zal worden vertoond door het ensemble Kap-, de la Mar en Speenhoff. Opens'uitlng. Uit een woning in de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam is gisteren door middel van opensluiting een geldkistje, inhoudende 30, ontvreemd. Omtrent de gemeentereiniging zij vermeld dat de gemeente daarvoor verdeeld is in 6 wijken, en dat er 31 December 5666 Wisseltonnen geplaatst waren, die steeds met carbol werden ontsmet. Klachten over deze behandeling werden weinig vernomen. De stad gebruikte 1970 stere duinwater voor het schrobben der markten, 1589 voor het sproeien van straten en 288 voor drinkwater van de paarden. De verzamelde vuilnis die tot compost kon verwerkt worden bedroeg 4300 stere. De verbrandingsoven vol doet goed, terwijl het materieel in vrij goeden staat verkeerd. In 1908 werd 4181 stere compost verkocht aan ver schillende landbouwers in de omliggende dorpen. Het aantal werklieden bedroeg 46, die 265 verlofda gen genoten. Het getal paarden bij de reiniging in dienst is 14, hunne toestand is goed, terwijl de stallen in voldoen den staat verkeeren. De puinplaats aan de Limmer hoek voldoet slecht. Het bedrag der ontvangsten van de reinigingsdienst bedroeg 11240.62 en der uitgaven 38399.11, waar onder 25862.28 arbeidsloon en 3200 jaarwedden. De gebouwen c. a. van de duinwaterleiding verkee ren in zeer goeden toqstand, de opbrengst van het wa terverbruik was 06131.59 of 1713.43 meer dan in 1907. Van deze opbrengst werd 9626.32 aan de ge meente uitgekeerd, er werd in 1908 opgepompt eene hoeveelheid van 554.307 M3. water. Aan de bad- en zweminrichting werden in 1908 ge nomen door heeren 8264, dames 537, weezen 61, on- vermogenden 2207, totaal 11071 baden. De exploitatie heeft een tekort opgeleverd van 160.44. Het ledental van de vereeniging het Witte Kruis verminderde van 733 tot 622 door de oprichting van afdeelingen te Bergen en schoorl. Alhoewel gedurende het geheele jaar sporadisch nog gevallen van roodvonk voorkwamen, is de algemeene gezondheidstoestand niet onbevredigend te noemen. 5 gevallen van febris typhoidea, 4 van diphteritis en 30 van roodvonk werden aangegeven. 1 patiënt lij dende. aan diphteritis is overleden. V". r Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1