"buitenlamp." STADSNIEUWS, MIMMMi W5j Kolven. Vliegen. Vrijwilligers. Te veel verbeeldingskracht. Feest aan de Dedemsvaart Uit"Meer Hug-iwaard. Uit Sijbecarspeï. r 1 I Opening Bruinvis-Kamer. Turnlust, Geheelonthouding. Verkeer naar Alkmaar en omstreken. Volgens besluit van de Kolf club Bolsward zal de 24ste nationale wedstrijd van den Nederl. Kolfbond worden gehouden op 12, 13 en 14 September, eonform het voorstel van het hoofdbestuur. Het vliegen met de Wright-machine te 's-Graven- hage ging gistermiddag niet door, doch is uitgesteld tot Dinsdagmiddag 4 uur op het terrein van Duindigt. Sedert 1 Januari tot einde Juni hebben 619 perso nen vrijwillig bij de koloniale reserve dienstgenomen. Tn het eerste halfjaar van 1908 namen 570 vrijwillig bij dit korps dienst. Zaterdag groote consternatie in de fabriek van de diamantslijperij op de N. Achtergracht. De diamant slijpersbaas S. vermiste n.l. vijf geslepen steenen, elk ter waarde van ongeveer 500. Hij had ze op een werkbank gelegd en nu waren ze spoorloos verdwenen. Overal werd gezocht, op den grond, in de laden, maar alles vruchteloos. Ze waren bepaald gestolen, meende de heer S., en ten slotte werd aangifte ge daan bij de politie. Deze stelde een voorloopig onderzoek in, dat echter tot geen resultaat leidde, want nergens waren de ver miste diamanten te ontdekken. Gelukkig echter zijn ze thans terecht. De diamant slijpersbaas bleek ze zelf thuis te hebben en ten on rechte in de verbeelding te hebben verkeerd, dat hij ze meegenomen had naar de fabriek. Op 9 Juli zal men het honderdjarig bestaan van de Dedemsvaart herdenken, of ten minste den honderd sten verjaardag van het oogenblik, dat de eerste spade in den grond werd gestoken. Dat was toen een groo te triomf voor mr. Willem Jan baron van Dedein, naar wien het kanaal zijn naam draagt, en die eigen lijk zijn gansche leven en zijn fortuin aan de verwe zenlijking heeft gewijd van het grootsche plan, door zijn schoonvader, Gerrit Willem van Marle, ontwor pen en op touw gezet. Van Marle had groote bezittingen in de Avereester venen, waar dewoeste, ongerepte veengronden zich uren ver ook buiten zijn eigendom uitstrekten en waar de uiterst armoedige streek tot welvaart en ont wikkeling zou kunnen komen, als men de schatten van den bodem maar zou kunnen ontginnen. Maar daartoe was het volstrekt noodig, dat er een afvoerka naal kwam, waarlangs men de turf kon verschepen, een kanaal, dat in verbinding stond met een bevaar baar water. Van Marle nu hield zich in de tweede •Jic-lft der 18e eeuw ernstig met dat vraagstuk bezig. Hem zweefde als ideaal voor een vaarwater, dat ten Oosten van Hasselt de uitgestrekte venen in zou gaan en tot aan de Vecht zou worden voortgezet. In 1791 had hij een plan gereed, maar het vond géén genade bij de autoriteiten in de provinciale hoofdstad, die voor den transitohandel van hun stad nadeel vreesden van het geprojecteerde kanaal en die, inziende wat er goeds was in het idee, om aldus een groot deel van Overijsel uit zijn isolement op te hef fen, met een ander ontwerp kwamen, dat van Zwolle uit met een groote bocht naar Hardenberg liep. Kam pen en Deventer steunden zusterlijk dit veel kostbaar der plan. In 1799 stierf Van Marle zonder dat men iets verder was gekomen. Zijn oudste dochter trouwde in 1802 met Mr. Willem Jan baron van Dedem, die toen hij met de plannen van zijn overleden schoonvader kennis had gemaakt en zich erin had gewerkt, vol ambitie er propaganda voor ging maken en met de door Van Marle verzamelde bouwstoffen de verwezenlijking zich ten taak stelde. Daarvoor ontzag hij geen moeite; hij bezocht de reeds bestaande veenkoloniën in Groningen Friesland en Drente, liet zich te Annerveen voorlichten door den kundigen Grevelinks, studeerde de landmeet- en wa- terpaskunde, onderhandelde met de eigenaren over af stand van grond en had eindelijk een ontwerp klaar van een breed scheepvaartkanaal, dat van Hasselt uit in vrijwel vlak oostelijke richting naar Ane aan de Vecht zou loopen. De tegenstand van de Overijselsche steden werd nu ondervangen door een beslissing, die aan koning Bo dewijk Napoleon was ontlokt ter gelegenheid van een bezoek, dat de koning in het voorjaar van 1809 aan de noordelijke provincies bracht. Het Zwolsche plan kwam den koning te omslachtig voor, de rechte lijn naar Ane aan de Vecht trok hem meer aan, en Van Dedem, handelende voor de erven Van Marle, ver kreeg bij Koninklijk besluit van 22 Maart 1809 con cessie tot kanalisatie. Den 9den Juli daaraanvolgen de werd de eerste spade in den grond gestoken. Het begin was er toen wel, maar daarmee was men nog niet over de moeilijkheden heen. Integendeel. Eerst ging alles goed, want reeds in 1811 was het eer ste gedeelte van Hasselt tot Oosthuizerveld onder Avereest voltooid, waar men met de eigenlijke verve ning kon aanvangen. Men legde ook zijkanalen en wijken of wieken aan en zelfs was de hoofdvaart in 1825 al tot de markt Lutten doorgetrokkenmaar in- tusschen waren de financiëele moeilijkheden voortdu rend grooter g'eworden en na verscheidene leeningen, die de onderneming op de been hielden, was men ge noodzaakt de vaart aan het Rijk over te doen voor een som van bijna viermaal honderdduizend gulden. Dat v/as in 1826. Iwee jaar later kocht Van Dedem, weer met vreemd kapitaal gesteund, de vaart met al haar objecten te rug, om door den aanleg van nieuwe werken en de voortzetting van het hoofdkanaal in oostelijke rich ting opnieuw de geldelijke moeilijkheden op zich te zien aanstormen en eindelijk in 1845 de geheele De demsvaart met zijkanalen en aanhoorigheden voor bij na ton over te dragen aan de provincie Overijsel. Die is nog eigenares; zij heeft de vaart tot aan de echt doorgetrokken, voltooide de doortrekking van het zijkanaal naar Ommen, van de Butt er hoofd wij k naar Coevorden en van het Bichtmiskanaal, dat de Dedemsvaart met den benedenloop van de Vecht ver bindt. In 1867 was alles klaar. Tn 1859 heeft men het marktplein te Avereest een eenvoudig monument voor Van Dedem onthuld. Het dorp Dedemsvaart met zijn ongeveer vijf duizend in woners aan de vaart van denzelfden naam en aan de spoorlijn Meppel Zwolle is ook zelf reeds een monu ment voor ontwerper en uitvoerder van het ontgin ningsplan, voor Van Marle en Van Dedem! Uit Lïmrïifiu. Op den 1 Juli heeft de veldwachter M. Wokke te Bimmen, die dat ambt ruim 40 jaren heeft ver vuld, zijne wapens in tegenwoordigheid van den Raad na een hartelijke toespraak van den Burgemeester neergelegd en werden die wapens den nieuw benoem de, P. B. Annaert, die met 1 Juli in functie trad, overhandigd. Uit B eek op Langendijk Van het begin der afslagmarkt te Broek op Range- dijk 5 Juni, tot het einde der maand, werd reeds aan gevoerd 18.774 zak aardappelen, 853.600 bos wortelen en 565 bos uien. Werd de aardappelhandel in deze omgeving ernstig bedreigd door gemis aan direct vervoer, aangenaam zal het landbouwers en handelaars zijn, te vernemen dat door de ijverige bemoeiingen van „Nieuwleven" dit vervoer van het station Noord-Seharwoude doch ook van Broek op Bangendijk, met aanvang van 5 Juli beter wordt geregeld. De gemarkte producten zullen nu direct na de la ding door een convooi worden opgehaald en kunnen dus nu gelijk met die van „De Streek" in 't Buiten land aankomen. Onze ploegbaas C. Timmer herdacht 3 dezer 't feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de II. IJ. S. M. In België zijn groote overstroomingen. In het Walenland, langs de Maas en hare bijrivieren, is de toestand, door de overvloedige regens veroorzaakt, zeer erg. Donderdag is er twee-en-twintig millimeters water gevallen te Hastiere, negen-en-twintig te Ande- nette, negentien ten Ben-Aliin, een-en-twintig te Hoei, even zooveel te Ampsin, drie-en-twintig te Amay, vier-en-twintig te Chokier, een-en-twintig te Argenteau en negentien te Visé. Als men van de kom der Maas overgaat tot die der Amblève, vindt men vier-en-dertig millimeters te Sta- velot; in de kom der Vesdre, twee-en-dertig te Ba Reid en vijf-en-vijftig te IBockai; in de kom der Becq, dertig te Harnois; in de kom der Semois, zeven-en- veertig te Poncel, twee-en-veertig te Bouillon en acht- -en-vijftig te Bonglier. In de kommen der Vilroin, der Ourthe, Bessen, en Samber is eveneens een groote hoeveelheid water gevallen. Er zijn in die streken erge overstroomingen te vree zen, die op dit tijdstip van het jaar een echte ramp zouden veroorzaken. In de provincie Ruxemburg is het niet minder erg gesteld. Gedurende twaalf dagen regende het daar on ophoudend. In de omstreken der gemeenten Messancy, Athus en Aubange staan de velden gansch onder wa ter. De eerste hooioppers drijven op het water rond. Er zijn zelfs eenige wegen overstroomd en het water is in de kelders der huizen geloopen. De landbouwers hebben hun vee op plaatsen moeten stellen, die door de overstrooming niet bedreigd wor den. De Semois, tusschen Etalle en Aarlen, is op ver scheidene plaatsen buiten hare oevers geloopen, en de Amblève en de Ourthe dreigen met hetzelfde onheil. Te Aarlen alleen is er Dinsdag drie-en-tachtig milli meters water gevallen! Alhoewel Aarlen op een© hoogte van 416 meters ge bouwd is, zal deze stad overstroomd worden, indien de regen aanhoudt. Ook te Buik wordt de toestand erg. Sedert Donder dag staat de Maas 1 m. 77 boven het normaal peil. Een gedeelte der kaaien staat onder water. De Duitsche Rijksdag behandelde Zaterdag in tweede lezing de brandewijnbelasting. De commissie stelde voor een accijns voor den inlandschen brande wijn voor een deel der productie van 105 M., voor het andere deel van 125 M., de z.g. Eiebesgabe van 20 M. per hectoliter blijft dus bestaan. De door de commissie voorgestelde belasting van parfumerieën en het invoerrecht werden met alge- meene stemmen verworpen. De bestaande-, en het. bovenvermelde besluit ook de nieuwe belastingwet, maakt onderscheid tusschen de zoogenaamde kontingentierte en de niet-kontingen- tierte brandewijn, d.w.z. een deel van de geprodu ceerde spiritus wordt met 20 M. per hectoliter minder belast, zoodat die belastingverlaging voor dat deel den producenten ten goede komt, de Biebesgabe. De Duitsche Keizer zal na de feestelijkheden te Sassnitz-Trelleborg in de Duitsche wateren blijven kruisen. Hij zou eerst later naar het buitenland gaan zooals ook trouwens het oorspronkelijke plan was. De Russische regeering richtte Zaterdag tot de vreemdde mogendheden een telegram van den vol genden inhoud: De Russische regeering kwam bij de bespreking over den toestand te Teheran tot dit be sluit, dat in geval van het binnentrekken der revolu tionairen in Teheran, de Russische en andere Euro- peesche gezantschappen, instellingen en onderdanen, evenals de Russische weg EnseliTeheran ernstig be dreigd kunnen worden. Daarom werd besloten uit Bakoe een afdeeling troepen naar Enseli te zenden. De bevelhebber van deze troepen is voorzien van de meest stipte lastgeving, waaruit volgt, dat het doel van de troepenzending uitsluitend de bescherming van de Russische en buitenlandsche gezantschappen, instellingen en onderdanen is en geen inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië mag plaats hebben. De Russische troepen blijven aan de grens van Perzië slechts zoo lang, tot het leven en de bezittingen van de Russische en buitenlandsche diplomaten, in stellingen en onderdanen volkomen verzekerd zullen zijn te achten. Den 18en dezer zal het twaalfde Internationaal Anti-alcoliol Congres in het Imperial Institute te Bonden door lord Weardale worden geopend. Een groot aantal afgevaardigden wordt niet alleen uit de Engelsche koloniën en de Vereenigde Staten, maar ook uit verschillende landen van Europa ver wacht. Wat Zweden betreft, hoopt de kroonprins van Zweden het congres bij te kunnen wonen. Ten congresse zullen lezingen worden gehouden en o.a. studiën worden ten gehoore gebracht over den in vloed van alcohol op de menschelijke nakomeling schap, alcoholisme en misdaad,, wetgeving' voor drank zuchtigen en zoo meer. Aan den Matin" werd uit Marseille geseind, dat het einde van de staking der inscrits marit-imes in zicht is. Een expediteur, die goederen naar Syrië had te ver zenden, deelde aan de Compagnie des Messageries Maritimes mede, dat hij zich tot een buitenlandsche maatschappij zou wenden, en kreeg toen den raad, nog een weinig geduld te hebben, daar eerlang de staking weer tot het verleden zou belmoren. In de Vereen igde Staten zal da eerste of- ficiëele proef met de verzetbare tijdrekening genomen worden. De burgemeester van Cincinnati heeft een besluit van den gemeenteraad geteekend, bepalende, dat te beginnen met 1 Mei van het volgende jaar, de klok ken een uur voor gezet zullen word'en, om de men- schen een uur langer van het daglicht te laten partij trekken. Met 1 October wordt de klok weer op den juisten tijd gezet. He burgemeester hoopt, dat het voorbeeld navol ging zal vinden. De New-York Herald maakt melding van geruch ten, dat er in Venezuela weer eens een revolu tie zou worden voorbereid. Aan het hoofd der bewe ging zou generaal Celestino Peraza staan^ de leider van de oppositie tegen president Gomez in het Venezo- laansche parlement. Dr. Francisco Pulgar, de financiëele agent van ge neraal Peraza in de Vereenigde Staten een Vene- zolaanscli generaal schijnt het zonder agenten en ver tegenwoordigers niet te kunnen stellen, want in Ame rika moeten zij het geld voor hun ondernemingen ha len, verklaart dat er van deze geruchten niets aan is. Generaal Peraza zou geen belang hebben bij een revolutie, integendeel zijn belangen zouden zeer ge schaad worden, daar zijn vermogen in hoofdzaak be legd is in aandeelen van een goudmaatschappij en voor den goeden gang van zaken is vrede noodig. De heer Olcott, president van de Orinoco Steamship Company verklaarde dat volgens door hem ontvangen inlichtingen er in Venezuela geen sprake is van een naderende revolutie. De N.-Y. Herald intusschen weet mede te deeleli, dat er toch Amerikaansche financiers zijn die gelden ter beschikking stelden van generaal PeraZa, omdat zij in hun verwachtingen, aan de regee ring van president Gomez vastgeknoopt, teleurgesteld zijn daar deze hun belangen niet voldoende schijnt te willen behartigen. Te Palermo is een algemeene staking uitgebro ken. De dokwerkers aldaar meenden dat Genua ten koste dmn Palermo werd bevoordeeld. De minister- raad houdt zich met de zaak bezig. GEMENGDE MEDEDEEBINGEN. Jack the Ripper. In de Eondensche wijk Whitechapel is Vrijdag een meisje van negentien jaar vermoord. Men vond haar met afgesneden keel, en er lag in een hoek van de kamer een met bloed bevlekt zakmes. Het meisje be hoorde tot die vrouwen, onder wie Jack the Ripper zijne slachtoffers uitkoos en de misdaad is in dezelfde buurt gepjeegd. De politie doet daarom ijverige na sporingen. Aardbeving. Op Jamaica is in den ochtend van den 2den de zer een hevige aardbeving gevoeld, de tweede binnen drie dagen. De bevolking van het voor eenige jaren zwaar geteisterde Kingston sloeg de schrik om het hart. Een dierentemster gewond. In het Eunapark te Parijs is een dierentemster, ter wijl zij zich met zes krokodillen oefende, door een der reptielen van acht voet lengte in den rechterarm ge beten. Het was een vreeselijke wond, waaruit het bloed gutste. De temster doodde het dier met drie re volverschoten, die zij met de linkerhand loste. Toen zeeg zij, uitgeput door bloedverlies, bewusteloos ineen en moest naar het hospitaal vervoerd worden. Revensmoede. Een strijkster te Hamburg was zoo bedroefd over den dood van haar bruidegom, dat zij uit een fleschje lysol dronk en toen naar bed ging om -te sterven. Eeni ge buren hoorden echter het kermen der arme vrouw; zij riepen in allerijl een dokter, die overbrenging naar het ziekenhuis noodig achtte, waar het meisje werd behandeld met gunstig gevolg. Toen zij bemerkte,'wat er gebeurd was, was zij wanhopend. De ongelukkige, die den dood zoekt, wordt streng bewaakt. Treurige dood. In het dorpje Nienhagen zijn in een modderpoel de lijken van een jong meisje en dat van haar zeven we ken oud kind gevonden. Het meisje, nauwelijks zestien jaar oud, was de dochter van een welgesteld landbou wer, die een buitenechtelijk kind had en zich van het leven beroofde, omdat zij voortdurend aanleiding gaf tot huiselijken twist. Gered. Een arbeider, die bij de instorting van den Brugg- waldtunnel begraven werd, is eindelijk na tien da gen gered. Eenige steunbalken, die niet onder den druk bezweken waren, hadden hem een veilig hoekje geboden. Met moeite moest de man uit zijn engen kerker gehaald worden. Zijn eerste woorden waren: „Breng me naar bed, ik heb slaap." Het aantal slachtoffers van de ramp bedraagt dus nu zeven. Alle lijken zijn nog niet gevonden. Brand. In Cobalt (Ontario) is de voornaamste wijk van de stad Vrijdagochtend afgebrand. Vijfhonderd houten huizen gingen in rvlammen op. De schade wordt op 100.000 pd. st. geraamd. Er zijn een dood© en zes ge kwetsten, twee kinderen worden vermist. Een mijn schacht en een spoorbrug zijn mede vernield. Drieduizend menschen zijn onbehuisd. II o t e 1 d i e v e n. In het seizoen van 1907 werden in een der eerste- rang-hotels dat alleen bijna door rijke Amerikanen wordt bezocht, en gelegen is aan den Nijloever, ver scheidene brutale diefstallen gepleegd, meestal tijdens de morgenuren. Het gelukte maar niet de spitsboeven te grijpen, totdat een Engelsche detective, die ook in het hotel verblijf hield, op een hoogst eenvoudige me thode kwam. De politieman stelde zich in verbinding met den schoenpoetser van het hotel; hij bestudeerde langen tijd het schoeisel van alle gasten en kwam daarbij tot de meest verrassende resultaten. Vooral werd zijn aan dacht geboeid door een paar laarzen met breede zolen, die aan de buitenranden en aan de punt een weinig versleten waren, doch overigens nog in volkomen goe den staat verkeerden. Op de laarzen die „verdacht" werden (de detective had meerdere paren opgemerkt die in de termen vielen om -nauwekurig te worden ga degeslagen) werd nu, zooals dat gewoonte is, met krijt het kamernummer van den gast geschreven, en het bijzonder verdachte paar laarzen, met het kamernum mer acht, werd extra gemerkt door het opdruppelen van kreosoot. De detective herhaalde dit proces gedu rende een week en op zekeren dag was uit een niet gesloten hotelkamer een portefeuille met 30.000 francs verdwenen. De gast had slechts eem enkel oogenblik zijn kamer verlaten en den diefstal terstond ontdekt. Binnen tien minuten was de dief gesnapt. Het was inderdaad de man met de gemerkte laarzen. Op het tapijt waren niet alleen zachte afdrukjes van het cijfer acht te zien, doch de voetsporen roken' ook naar kreo soot. Op den dief werden eenige portefeuilles gevon den, van vroegere, in het hotel gepleegde diefstallen afkomstig. Brutaal. De Parijsche juwelier Goldschmidt die naar Bon den was gegaan met een groote waarde aan edelge steenten om die in Engeland te verkoopen, moet in een koffiehuis te Bonden van zijn waardenzijnberoofd. Hij had zich naar de waschkamer begeven om zijn han den te wasschen en de tasch met zijn waarden op de waschtafel neergelegd. 2 mannen namen de tasch weg, zonder dat de juwelier, een man van 70 jaren, die nog trachtte zijn eigendom aan de dieven te ontrukken, het kon beletten. De waarde van het gestolene zou vol gens den heer Goldschmidt een millioen gulden bedra gen. Zeppelin n«ü de N ordpool. De Duitsche keizer en graaf Zeppelin hebben een plan ontworpen voor een Pooltocht met een bestuur baar luchtschip van het Zeppelin-type, onder leiding van den graaf en prof. Hergezell. De tocht zal in 1910 ondernomen worden, nadat vooraf verschillende proeftochten zullen hebben plaats gehad. j. i Dinsdagmiddag l1/2 uur, zal aan den archivaris der gemeente namens den gemeenteraad worden aangebo den de Bruinviskamer. Tevens zal dan namens zijn vrienden worden ge schonken de in die kamer passende meubileering. Zij, die zijn uitgenoodigd deze plechtigheid bij te wonen, worden op het aangegeven uur verwacht in het Stedelijk museum. (Ingang- breedstraat). Aan de gymnastiekwedstrijd, gehouden te Haarlem ter gelegenheid der reclametentoonstelling, werd door onze stedelijke vereenigingen de „Halter" en „Turn lust" deelgenomen. „Turnlust" verwierf onder de lei ding van den heer F. J. W. Bam'bert in de wedstrijd staaf- en vrije oefeningen beide eerste prijzen. Res pectievelijk een zilveren en een verguld zilveren me daille. Ongetwijfeld zal het Zondagmorgen bij het ontwa ken voor honderden en nog eens honderden, ja wij zullen kunnen zeggen voor duizenden en nog eens duizenden een groote teleurstelling zijn geweest na een dag als Zaterdag, den grauwen hemel te hebben moeten aanschouwen, die niets voorspelde dan regen en nog eens regen. Die teleurstelling zal zeker het meeste zijn gevoeld door hen die naast hun ontspan ning hun inspanning zochten ten bate van de geheel onthouding. De afdeeling Alkmaar van de Nederlandsche Ge- heelonthoudersvereeniging leed dan ook gisteren met haar openluchtvergadering, waarmee zij een flinke propaganda voor haar doel en streven beoogde en die zij, dank zij hare bemoeiingen die zij zich daarvoor had getroost, zeker had kunnen verwachten, volkomen échec door het weer. Het verwonderde ons dan ook niet, dat, toen wij ons om 2 uur, voorzien van capé en paraplx ie, naar het feestterrein begaven, daar te moeten vernomen dat de meeting niet daar maar in „Diligentia" zou wor den gehouden. Daar gekomen vonden we de zaal eivol onder het zeer aandachtig gehoor van den heer Averkamp, die duidelijk uiteenzette de kwade gevolgen die het drank misbruik niet alleen, maar ook het meest matige drankgebruik voor de maatschappelijke samenleving had. Zeer breedvoerig stond spr. stil bij het gebruik van alcoholhoudende dranken in verband met de men- schelijke voortplanting; waarvoor hij dit gebruik in alle opzichten zeer schadelijk en nadeelig achtte dit met vele voorbeelden uit officiële statistieken gege ven, toelichtende. Een warm applaus volgde op deze rede. „Op onthouders, met uw zangen, Fier omhoog met d' blauwe Vaan" werd daarna door een gecombineerde club van zangeressen en zangers uit verschillende af- deelingen zeer goed ten gehoore gebracht, waarna mej. Funke het podium betrad. In een keurige rede bracht spreekster het drankge bruik in verband met den huiselijken haard, waarvan de gezelligheid zoo veel in waarde verliest, door de kwade gewoonte van mannen, broeders of zoons om eens even een potje bier of een borreltje te gaan drin ken, welke gewoonte haar oorsprong vindt in de zoo te verfoeien en te laken handeling van ouders of ver plegers om de kinderen, hetzij reeds kort na de ge boorte met een lepel bedwelmende drank zoet te hou den of om ze later uit goedheid te laten meeproeven. Spreekster stelde zich voor 'een enge straat in een groote stad, in het holle van den nacht, zij ziet daar iemand met waggelende tred een kroeg uitkomen, zij ziet de vrouw, moeder, die nu wacht op haar man, maar door zijn drinken ook dikwijls wacht op geld, op brood en kleeren voor haar en haar kinderen. Breedvoerig werd verder door spr. geschetst hoe het drankgebruik armoede schept, liefdeloosheid zaait, de kracht voor den maatschappelijken strijd doet vermin deren, zelfbeheersching, zelfvertrouwen, doet te loor gaan. Spreekster stelde veel vertrouwen in de pogingen van de vrouwen om het stemrecht te verkrijgen, dan zullen zij meer kunnen strijden tegen het drankge bruik -en al mocht voorloopig in Nederland dit vrouwenkiesrecht tot de vrome wenschen blijven be- hooren, de vrouwen die het wel meenen met het lief en leed der maatschappij zullen niet met de handen in 't haar gaan zitten, maar zij zullen strijden tegen den kanker der maatschappij. Die strijd moet niet alleen bestaan in het houden van vergaderingen e. a. maar ieder die zich zedelijk geroepen gevoelt den strijd tegen den alcohol te strijden, zal dien strijd moeten aanbinden in eigen kring in eigen omgeving, waartoe zij een ieder aanspoorde. (Daverend applaus). De heer van den Berg noemde in een van humor tintelende rede de omvangrijkheid van het drankge bruik. Er zijn, zoo zeide spr.één geheelonthouder te gen één misbruiker tegen 98 matige, fatsoenlijk-mati ge gebruikers van drank, die jaarlijks 80 millioen aan dit gebruik besteden, een bedrag waarvan men aan 20000 personen, mannen, vrouwen en kinderen iedere week 8 zou kunnen uitkeeren, stelt u voor de bevol king van 10 steden gelijk aan Alkmaar. Die hoeveelheid drank is gelijk aan een kanaal lang 1 uur wandelen, 4 meter breed en 2 meter diep. De 23000 gelegenheden waar drank wordt verkocht vor men te samen een stad bijna 6 maal zoo groot als Alk maar. Na het noemen van deze duidelijke voorbeelden wendde spreker zich in hoofdzaak tot de arbeiders, die in verschillende vakken georganiseerd zijn, onverschil lig tot welke politieke kleur die organisaties behoor den. Hij wees er daarbij op dat zoolang de duivel „Alcohol nog zeggingskracht heeft, de strijd tegen ko ning Mammon" weinig resultaten zal opleveren, waar om hij het proclameeren van een werkstaking ten zeer ste aanbeval, n. 1. een werkstaking voor het drankge bruik. Wij werken niet langer ten dienste en ten bate van den alcohol moet worden uitgeroepen en het handha ven van die leus zal ongetwijfeld meer maatschappe lijken welstand en een meer menschwaardig bestaan bevorderen dan vele organisaties zich durven voorstel len. (Applaus.) Nadat het in den aanvang genoemde zangcorps nog eenige nummers had gezongen en ook Ds. Winkel van Franeker nog een kort woord ten bate van de geheel onthouding had gesproken, verliet men om ongeveer 5 uur de zaal, om nog toen onder het prachtigste we der een propaganda-optocht door de stad te maken. Dat het verkeer naar Alkmaar en omstreken giste ren wat beteekende en het daarom zoo te betreuren was dat het weer tot in den namiddag zoo weinig tot genieten meewerkte, blijkt o.a. uit de aanvraag giste renmorgen van 3 gezelschappen, 2 van ongeveer 200 en 1 van ongeveer 100 personen om een onderdak in de Harmonie, terwijl in den namiddag de Geheel ont houdersclub pogingen deed om zijn meeting, die door het slechte weer niet in de bosschen van Heiloo kon doorgaan, daar te mogen houden. Daar die Deutsche Verein van Amsterdam, een club van ongeveer 100 personen, de beide zalen van de Harmonie in beslag had genomen voor een diner en voor conversatie- en dansgelegenheid, moest de heer de Bange de andere gezelschappen belet geven.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2