DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Honderd en elfde Jaargang. 1909. DINSDAG 6 JULI. BINNENLAND. No. 154. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden /OOr jkmaar I 0P8Öj franco door het geheele Rijk f 1, M hinderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aars de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Provinciale Staten van Noord-Holland. Interpellatie over de handelingen van Haagsche raadsleden. ALKMAARSGHE COURANT. Krankzinnigengesticht Castricum. Door den heer A. F. B. Aubrecht is als rapporteur vfln de commissie uit de Staten van Noord-Holland rapport uitgebracht over bet door haar ingesteld on derzoek naar de overschrijding der kosten met 330.000 bij den bouw van het krankzinnigengesticht te Castricum, waarvan de kosten op 1.500.000 waren geraamd. Uitvoerig zet de Commissie uiteen hoe deze over schrijding is ontstaan en concludeert de mededeelingen door Gedeputeerde Staten op 13 Juli 1908 gedaan, voor kennisgeving aan te nemen en alzoo goed te keu ren de overschrijding van het toegestane crediet met 330.000. De commissie bestond uit de heeren Westerwoudt, Boreel van Hogelanden, S. P. van Eeghen, Eabius, Ge vers, Hazelhoff, Boelfsema, llouwing, Ingenohl, Lo- secaat Vermeer, Schut, Sillem, Wibaut en ïïubrecht, en uit haar midden werd de voorbereiding van het rap port opgedragen aan de heeren Fabius, Schut, Inge nohl, Hubrecht en Wibaut, waarvan de laatste verhin derd was aan dezen arbeid deel te nemen. Aan 't eind van het rapport zegt de commissie o. a. nog, na er op gewezen te hebben, dat de bouw door de Provincie later in eigen beheer werd genomen en zoo goed als gereed is, dat zij van oordeel is, dat in ieder geval de bouw van het gesticht zal blijven getui gen van de breede, onbekrompen wijze waarop daarbij de wensch heeft voorgezeten een in elk opzicht aan hooge eischen beantwoordende inrichting totverple ging van krankzinnigen tot stand te brengen, wijst er op, hoe de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het gesticht oorspronkelijk bestemd voor 620 personen dooi de regeering zal worden toegelaten tot een verpleging van 800 patiënten, waardoor de kosten per bed dan zullen bedragen '2350. Zij brengt voorts hulde aan de groote welwillendheid van Ged. Staten en den grif fier, bij het onderzoek getoond. Ongevallenwet. De Eijksverzekeringsbank is van oordeel, dat de provincie Noord-Holland verzekeringsplichtig is naai de Ongevallenwet 1901, op grond, dat door haar in de gestichten Meerenberg en Zwanenburgwal liet bedrijf van krankzinnigenverpleging' met krachtwerktuig zou worden uitgeoefend. Gedeputeerde Stateu kunnen zich daarmede in be ginsel niet vereenigen en hebben daarom reeds tegen de beslissing- van de Eijksverzekeringsbank een beroep ingesteld bij den Eaad van Beroèp te Haarlem. Zij verzieken thans, machtiging van de Staten, dit ook te doen, wanneer de Eijksverzekeringsbank dit beginsel wenscht toe te passen op bet personeel in Duinenbosch, en vragen goedkeuring van bet alreeds ingestelde beroep. Duinenbosch voor de helft rij kskranlc- zinnig enge sticht. Te Duinenbosch zijn op het oogenblik ondergebracht de patiënten uit bet gesticht aan den Zwanenburgwal, to Amsterdam, en waar thans ook te Zutphen en te Venray verschillende patiënten door de provincie zijn ondergebracht, en er dezer dagen 180 plaatsen be schikbaar kwamen in het Israëlitische gesticht te (Vervolg.) Op de algemeene begraafplaats werden op het voor Protestanten bestemde gedeelte begraven 175 lijken, op het gedeelte bes te rifd voor Katholieken 4. Op de Ka tholieke begraafplaats werden 132 lijken en op de Is raëlitische 3 lijken begraven. 23 maal werd op last van burgemeester en Wethouders den doodschouw ver richt. Het stadsziekenhuis verkeert in zeer goeden staat, terwijl de daarbij behoorende tuin werd vergroot. Do heer H. J. F. Wielage werd benoemd tot regent in de plaats van den lieer A. A. J. Bosch, vertrokken. De leerling-verpleegsters, de dames P. M. N. van der Wijck, A. M. A. Jans en G. M. Eoggeveen verlie ten de inrichting en werden vervangen door de dames M. Munk, A. G. B. Visser en E. Stöve. In 1908 wa ren er 271 patiënten met 9851 verpleegdagen, waarvan 250 ingezetenen en 21 ingezetenen uit andere gemeen ten. 0224 verpleegdagen waren voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur, 2 voor het Gesticht, 3-34 voor het Departement van Justitie en 3291 voor eigen rekening, waarvan 908 van 19 patiënten behoorende tot den dienstbaren stand, voor wie de meesters over het algemeen de kosten van verpleging niet hebben betaald, tengevolge waarvan die kosten oninbaar zijn gebleven. F groote en tal van kleine operaties werden ver- 43 maal werd eerste hulp bij ongelukken ver leend. Het aantal verlossingen bedroeg 8, waarvan C bijzondere. In de barak werden 24 patiënten verpleegd. Een van de i zenuwpatiënten moest naar Meer en Berg worden overgebracht, terwijl 29 patiënten in bet ziekenhuis overleden. In .het Rijksopvoedingsgesticht werden verpleegd 169 jongens met 2347 verpleegdagen. 1 patiënt is geplaatst' Wer(*en Cr *n een krankzinnigengesticht -1!!. zioken-inrichting in de Cadettenschool waren 99 lijders met 845 ziektedagen. lSt" kilisabetbsgesticht waren 185 patiënten met 6013 verp eegdagen. Overleden zijn 10 mannen, 11 vrouwen en G kinderen, bovendien werden er verpleegd Apeldoorn, waar bovendien de jaarlijksche stijging van het aantal krankzinnigen, door de heeren Wink ler, Buysch en Janssen van Eaay in hun rapport ge raamd op 60, in de jaren 1906 en 1907 tot de helft is gedaald, en dus jaren kunnen verloopen, voordat Duinenbosch geheel zal zijn bevolkt, hebben Ged. Sta ten overleg gepleegd met den minister van Binnen- landsche Zaken, om een deel van Duinenbosch ter be schikking van de regeering te stellen. De minister juichte het denkbeeld zeer toe, omdat daardoor de opening van een nieuw rijksgesticht, al thans in de eerste jaren, niet zou noodig worden. Z.Exc. overtuigde er zich persoonlijk van, dat het aantal te verplegen patiënten op Duinenbosch veilig van 620 tot 800 kon worden opgevoerd en behoudens de regeling van eenige ondergeschikte punten, stellen Ged. Staten thans voor, met den staat der Nederlan den een* overeenkomst aan te gaan, uiterlijk opzegbaar na 6 jaar, waarbij ten hoogste 400 plaatsen in het ge sticht Duinenbosch worden ter beschikking- gesteld van de regeering, tegen een vergoeding van 102.20 per jaar en per plaats, benevens verplegingskosten, die in geen geval lager zullen zijn dan die voor gemeente lijke patiënten. Aangeboden wordt een suppletoire begrcoting van J 175.000 in ontvangsten en uitgaaf, waarvan 85.000 nog eens voor Duinenbosch. Aan de Vereeniging Maatschappij voor den Werken den Stand, afdeeling Amsterdam, wenscken Ged. Sta ten voor de beide tijdelijke avond-teekenscholen voor 1910 elk J 1000 toe te staan. GEMENGD NIEUWS. Het Lintje. „Het Vaderland" schrijft omtrent de beschuldiging van mi'. Tideman tegen dr. Kuyper: Een der redenen, waarom de heer Lehmann door dr. Kuyper geridderd werd, was zijn verdienste „in natio- nalen zin" door gelden te zenden voor den wederop bouw van een Nederlandsche kerk op Ceylon. Een onzer lezers merkt ons op „En in die Nederlandsche kerk wordt gepreekt.... door 'n Schotsen dominé in het Engelsch en de ge meentenaren zijn.... N. H.neen, dissenters. t Eenige Nederlandsche aan die kerk is, dat ze in de dagen der O.-I. Cie. is gebouwd." Het „Bloemendaalscli Weekblad" deelt een brief mede, dien mr. P. Tideman op 17 September 1907 heeft ontvangen, luidende als volgt: Waarde mr. Tideman. Nevensgaand schrijven heb ik overgeschreven uit een brief van den heer W. West meijer aan zijn tante, mevrouw Thöne-Van Dieren Bijvoet. Na informatiefs, door mevr. Thöne geno men, bij mej. Betsy van Velsen, hotel 't Wapen van Amsterdam, Haarlemmerhout, is gebleken, dat dr. A. Kuyper dat geld voor zijn reis naar het buitenland zelf bij haar heeft gebracht. Wat een knoeierijen toch! Ook heeft de moeder van Matkilde Westmeijer haar meubelen laten weghalen, zij was er zelve bij tegen woordig, uit het hotel van Betsy van Velsen, zeggen de, dat die meubelen door haar van hare dochter M. waren overgenomen. Hierbij een afschrift van den brief van W. Westmeijer. Ik dacht het misschien goed was u al die knoeierijen eens wist. Achtend, (w.g.) Mevr. Van Dieren Bijvoet-Houwink. 30 zenuwpatiënten gedurende 4422 'dagen. Gedurende 1908 zijn in de Stadsapotheek gereed ge maakt 18982 recepten, waarvan 12290 kosteloos. De tijdelijke apothekeres, mej. Con, op verzoek we gens vertrek eervol ontslagen, werd vervangen dooi den heer C. de Fouw, totdat de stadsapotheker, de heer Dr. L. M. van den Berg 1 Augustus zijne betrekking weer aanvaardde. De ontvangst, waaronder 539408 toelage uit de ge meentekas, bedroeg 7009.81° tegen een gelijk be drag aan uitgaven. De 2 verpleegsters van de vereeniging voor gezins verpleging bezochten 172 patiënten met 7534 bezoeken waaronder 107 resp. 4551 kosteloos. 428 koepokinentingen hadden er volgens ontvangen opgaven plaats. Huizen van ontucht mogen er in de gemeente niet meer bestaan. De gemeenteraad toonde zich bereid te zijner tijd de door Gedeputeerde Staten opgeworpen kwestie der melkvoorziening ter hand te nemen. Het gemeente-slachthuis werd deu 27 Maart ge opend en 1 April d. a. v. in gebruik genomen. Het verslag meldt dat het gebouw aan alle eischen voldoen, alleen wordt gedurende den winter wat meer licht op het terrein verlangd. Verder luidt het verslag omtrent den toestand van de nevengebouwen en de daarin zijnde inrichtingen in alle opzichten zeer gun stig, evenzoo is dit het geval met de machineriën, werktuigen, toestellen en gereedschappen. Persoonlijke ongelukken kwamen bij het slachten niet voor. In het geheel werden geslacht 6720 stuks vee, van de ziekveehal werd voor liet slachten van ziek of ge storven vee 63 maal gebruik gemaakt. 4505 maal werd vai»1 de stal gebruik gemaakt. In het geheel werden afgekeurd 4 paarden, 8 koeien, 1 vaars, 1 pink, 2 vette kalveren, 1 graskalf, 8 nuchtere kalveren, 7 schapen, 2 lammeren, 2 bekleen, 18 varkens, totaal 54 stuks be nevens de noodige ingewanden, vleesch en vet. .ma«r werc^ proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de verordening op het keuren van vleesch, waarop 5 veroordeelingeu volgden. De balans van het slachthuis geeft in activa en pa- siva aan J 260250.195, waaronder een voordeelig saldo van 3082.S25. Aan het verslag van de Gezondheidscommissie wordt Het afschrift luidt 22 Juli 1907. Beste Tante, Hierbij deel ik u mede, dat ik schitterend gehomo logeerd ben. Een vreemd heeft mij geholpen en nu woon ik op een mooie villa te Hilversum met allemaal nieuwe meubelen en een vaste betrekking ook. Door tusschenkomst van mijne zuster Mathilde is juffrouw B tsy van Velsen een som van tien duizend gulden ter hand gesteld. (w.g.) Willem Westmeijer. De N. Ct. meldt: Mathjlde Westmeijer zal over eenige dagen 'een brochure uitgeven. Aan de Ilaagsche „Torenwachter"-correspondent van de Middelburgsche Courant werd van „zeer be voegde zijde" medegedeeld: „dat bij het verleenen van ridderorden in den tijd van dr. Kuyper's bewind zeer dikwijls van den gebrul kelijken weg werd afgeweken, zoodat er dan ook waar schijnlijk geen bescheiden in de archieven te vinden zullen zijn, die op de veel besproken decoratie betrek king hebben. Dr. Kuyper plaatste dikwijls op het al lerlaatst^ oogenblik voordat de lijst in den minister raad werd gearresteerd, er nog namen op, die de amb tenaren eerst zagen als zij de lijst der gebenificeerden in de Staatscourant lazen. Het gevolg van deze eigen aardige manier van doen was dan ook, dat personen, die ambtglijk voor een ridderorde in aanmerking kwa men, van de lijst werden afgevoerd en nog een jaartje moesten wachten. De Ivuypercandidaten gingen vóór. Niet de nu „beroemde" Oranje-Nassauorde van K, Lehmann moet de eenige decoratie geweest zijn, waar bij het „raar"is toegegaan." In den Haagsclien gemeenteraad, die gistermiddag zitting hield, heeft de heer Hoejenbos geïnterpelleerd over de handelingen van de raadsleden B. Janse Joh.zn. en Van Liefland, aan den dag gekomen door de publicaties in zake de Haagsche Maatschappij van Onroerende Goederen. Naar aanleiding dezer publicaties, moest, meende de interpellant, de gemeenteraad enkele feiten onder de oogen zien. In een rapport aan obligatiehouders der genoemde maatschappij, waren twee raadsleden genoemd, oirder het noemen van feiten, die op een schijn van corruptie wezen. Spr. wilde interpelleeren: om het publiek belang, omdat hij wilde propageeren voor de socialiseering' van den grond (gelach) omdat hij in het gelijk was gesteld in zijn bezwaren tegen verschillende transacties der gemeente met eenige bouwgrondmaatschappijen. Zijn mededeelingen aan den Eaad in zake de zwakke positie van „Wijk VII" waren juist gebleken. Enkele van de in het rapport der commissie ter verdediging van de belangen der obligatiehouders besproken transacties, werden door den interpellant vermeld. Hij wijst er op, dat eenige daarvan niet werden tot stand gebracht, dan nadat de gemeenteraad in enkele plannen had toegestemd en bepaaldelijk met „Wijk VII" eenige overeenkomsten had aangegaan. Wat wisten B. en W. te voren van de financieel© en moreele positie dei' contractante? Wa ren zij bereid dit te publiceeren? Was de contractante ontleend dat de algemeene gezondheidstoestand gun stig is. Aan het verzoek, indertijd ingediend door den heer Dr. Schroder om het kanaalwater bij de badplaats aan het Zeglis te onderzoeken, werd niet voldaan, hoewel de commissie onder aanhaling van alle mogelijke om standigheden die deze meening motiveeren, veronder stelt, dat het water wel zoo verontreinigd zal zijn als men in billijkheid .mag verwachten, en meent daarom dat het zeer wenschelijk ware voor een instelling zoo nuttig als een bad- en zweminrichting eens een ge schikter plaats te kunnen vinden. Dr. Schuurman heeft zich echter bereid verklaard in zijn vrijen tijd, al is het op bescheiden schaal, het onderzoek in te stellen. De commissie merkt echter op dat in de 30 jaren dat het badhuis aan het Zeglis bestaat, er nog nimmer een gegrond vermoeden is ge rezen dat de verontreiniging van het water voor de volksgezondheid nadeelige gevolgen heeft gehad. De commissie gaf het dagelijksch bestuur in overwe ging maatregelen te nemen dat ledige tonnen niet meer in de wateren binnen de bebouwde kom der ge meente zullen worden gespoeld, deze maatregelen zijn door B. en W. genomen, evenzoo zag de commissie gaarne dat de straten voordat zij werden geveegd wer den besproeid om het schadelijk stuiven te voorkomen. De woningen Kennemersingel E 20 en E 21 Schelp- hoek I) 17, werden onbewoonbaar verklaard, van deze laatste is echter na het aanbrengen der gewensehte verbeteringen de onbewoonbaarverklaring opgeheven en Schelphoek D 18 en D 19. De commissie bracht voor de scholen eenige direct noodzakelijke, noodzakelijke en wenschelijke verbete ringen aan de schoollokalen onder het oog van het Dagelijksch Bestuur. In Maart ook werd het lokaal der laagste klasse van de Burgerschool voor eenige dagen wegens een ge val van roodvonk gesloten. De commissie drukt de wenschelijkheid uit van het hebben van een eigen barak voor lijders aan besmette lijke ziekten, welke barak zoolang de lijders er niet waren, gebruikt kon worden voor verblijf van loopen- de patiënten. Het onderzoek van het duinwater is opgedragen aan den stadsapotheker Dr. L. M. van den Berg. In de oven van de vereeniging het Witte Kruis hadden 647 ontsmettingen plaats bij 667 overvullin- in staat haar verplichtingen tegenover de gemeente na te komen? Deze vragen moesten gesteld worden, omdat thans de wrakke positie van „Wijk VII" aan het licht is gekomen. Men moest dus weten, welke inlichtingen B. en W. hadden verkregen. Het rapport gaf echter ook feiten, documenten, na men - namen van raadsleden, de heeren Janse en Van Liefland, namen onder kwitanties voor provisies, die ontvangen werden weinige dagen na raadsbeslui ten waarbij de Maatschappij „Zandoord" was betrok ken. De heer Van Liefland had zelfs met den directeur der gemeentewerken over het plan „Zandoord" gesproken, alvorens de Haagsche Mij. van O. G., waarvan de heer v. L. commissaris was, den grond kocht. Hier vielen de sporen van corruptie niet te loochenen. Het was spr. voorts bekend, dat de Mij. „Zandoord" niet had nage leefd een overeenkomst met de gemeente betreffende het reserveeren van terreinen voor scholenbouw. Was het B. en W. bekend, dat de maatschappij de overeen komst niet was nagekomen? Zoo ja, waren zij bereid daarvan in het openbaar mededeeling te doen? Dat de heer Van Liefland de aangewezen bemidde laar was tusschen „Wijk VII" en de gemeente, bleek door een uitlating, in den gemeenteraad, in 1907, van den toenmaligen wethouder Bevers. De heer Van Liefland kreeg voor die bemoeiingen 30.000. Toch ontkende de heer Van Liefland, dat hij financieel bij „Wijk VII" was betrokken; hij ontkende dat in een openbare raadszitting! Dat was spr. wel wat al. te kras. Uit alles stond het vast, dat de heer v. L. fi- nanciëel bij de zaak betrokken was, zelfs als borg voor een hypotheek van meer dan 3 ton. Spr. stelde d© vraag, wat de gemeenteraad thans had te doen. Z. i. vielen de gepleegde handelingen on der art. 24 laatste lid der gemeentewet, waarop schor sing kan volgen. Spr. zou niet voorstellen om art. 26 eerste lid toe te passen, hoewel hij die bepaling op den heer Van Liefland althans beslist toepasselijk achtte. Dit met een beroep op prof. Oppenheim. De interpellant liet het voorloopig hierbij, zonder conclusie te trekken; hij wilde eerst de verdediging- der aangevallenen afwachten. Het zou dan aan den Eaad staan, om aan de gewraakte toestanden een einde te maken. De heer Van Malsen had van de zaak een onaange- namen indruk gekregen; hij kan, als oudste raadslid, aan niets anders denken. Maar spr. had door d© inter pellatie niet het licht gekregen, dat hij wenschte over de eenige vraagof een raadslid zijn eed geschonden heeft, zijn plicht geschonden. Zoo ja, dan zou spr. de eerste zijn om zoodanig lid onschadelijk te maken. Maar anders moest de heele Eaad medewerken om een smet af te wentelen van de besproken raadsleden. Dr. Mouton had eveneens een treurigen indruk van de zaak. In het belang der betrokken leden was het, dat zij zich in den Eaad konden uitspreken. Spr. wilde hen daartoe zelfs dwingen. Wilden B. en W. er iets bijvoegen, om zeker verband te verbreken, door den heer Hoejenbos gelegd tusschen een raadslid en den directeur der gemeentewerken, des te beter. (De lieer HoejenbosIk heb den heer Lindo niet beschuldigd.) Neen, maar ik wil reeds nu zeggen, dat daarvan ook geen sprake mag zijn. De heer Van Liefland, zou kort zijn, al zou 'them gemakkelijk vallen, op de rede van den heer Hoejenbos te antwoorden. Hij was dezen dankbaar, dat hij in de gen. Ontsmetting met formaldehyd had 224 maal plaats. In het badhuis van het Witte Kruis werden ge nomen 3564 huisbaden, 4307 regenbaden- le klasse, 7930 regenbaden 2e ldasse, te samen 15801 baden. Een plan tot uitbreiding van de gemeente, ontwor pen door de heeren J. A. Mulock Houwer te Gronin gen, L. A. Springer te Haarlem en G. Looman te Alk maar kwam in 1908 gereed, en werd onlangs door den Gemeenteraad aangenomen en met een kleine wijzi ging door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Eente- dragende voorschotten in verband met de woningwet werden door de gemeente niet verleend, evenmin wer den raadsbesluiten genomen tot overdracht van gron den of gebouwen aan vereenigingen bedoeld bij art. 31 der Woningwet. In het einde van 1908 was de grond tusschen Oude en Nieuwe Hoornsche vaart, in dertijd aangekocht ter bestemming tot bouwterrein daartoe nog niet ingericht. 286 aangiften, waaronder 47 voor nieuwe woningen kwamen er in van verhuur de woningen met 3 of minder ter bewoning bestemde vertrekken. De vereeniging ter verbetering van de volkshuisves ting „Alkmaar" werd erkend bij K. B. van 2 Mei 1908 no. 91. Op het verzoek door deze vereeniging aan de Gemeente gericht of en zoo ja tegen welke voorwaar den de gemeente bouwgrond zou willen afstaan, werd door den Eaad in 1908 geen beslissing genomen. De Coöperatieve Bouwvereeniging telt 52 leden en bouwde in haar 14-jarig bestaan 52 woningen. Een gedeelte van het bouwplan tusschen Kennemer-- singel en Westerweg n. 1. de Nassaulaan en Egmon- derstraat kwam gereed. De oude Zandersloot tusschen de Lindelaan en de sloot naar Bopjeskuil werd aan de Alkmaarsche Ex ploitatie-maatschappij verkocht, en wordt gedempd. 193 aanvragen, bedoeld bij art. 2 en 3 der Woning wet kwamen in, door nieuw- of verbouw vermeerderd© dit aantal met 72 woningen, 4 pakhuizen, 2 werlyjlaet- sen, 9 winkels, 18 loodsen of stallen en 1 kerk. Op 11 gevallen werd afwijzend beschikt op het in gediende verzoek van nieuw of herbouw. Het verslag concludeert dat de naleving van de wo- ningverordening steeds op minder moeielijkheden stuit; 43 maal kwamen er klachten in die aanleiding gaven tot een onderzoek. Er kwamen 39 verzoeken in om vergunning in verband met de hinderwet, waarvan 7 belangrijke. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1