BUITENLAND. STADSNIEUW^ Weer onder dak. Brand in het Rijks Museum. Een gift. Z n telefoonnummer. Gedenkteeken Johnn van üldenbarneveit. Treurig. Opsporing. Plat gedrukt. Uit Schagen Uit dei Beeinster. Uit Oude Niedorp Uit Broek op Langendljk. Uit Sint Pancras. Een p-otest Telegrafisch Weerbericht De Bruinvis-kamer. Tegenheid werd ge&teld, om, althans voorloopig, op- j ddering te geven. Er moest een einde komen aan rdaehtmaking en verkeerde voorstellingen, aan per- naliteiten en zucht naar schandaal. Verkeerde oor- -el vellingen waren ook de basis van de interpellatie, ie bronnen, waaruit voor de publicaties werd geput, aren onzuiver; de betrokken partijen werden niet ge- ,oord, het gepubliceerde was verdachtmakend en een- i.idig. Spr. ging op de onjuistheden niet in. Hij ont- .êndè tén stelligste de genoemde sommen te hebben .■kregen als commissie of provisie; hij kreeg belang- ijlte bedragen als loon voor zijn arbeid als architect, fet een leverantie aan de gemeente had dit niets te naken. Men hfd op het hoofd van de heeren Van .iefland en Janse sommen genoteerd, die voor ande- m bestemd waren. Spr. ontkende eenig misbruik van zijn positie als gemeenteraadslid te hebben gemaakt. Maar hij was art ij. En hij gaf toe, dat onderzoek gewenscht was, '.oewel geen enkel bewijs was bijgebracht, d^t hij in ij 11 kwaliteit als raadslid te kort was geschoten in de ehartiging van het gemeentebelang'. Geen enkel ge- ïeenteraadslid kon van een der hoofdambtenaren der emeente eenige concèssie. krijgen voor een grond- laat.schappijElke zijdelingsche beschuldiging van 'e hoofdambtenaren wees spr. met verontwaardiging ;erug. Integendeel, die hoofdambtenaren zouden kuil en .getuigen, hoe spr. 22 jaren achtereen met hen ge- treefd heeft naar het gemeentebelang. Hij deed ten -lotte het voorstel, dat 15. en W. of een door hen aan e wijzen commissie van drie raadsleden een onderzoek ouden instellen naar spr's gedragingen als raadslid n verband met de bouwgrondtransacties van „Wijk VII" en van „Zandoord" en de met de gemeente geslo- en overeenkomst. Spr. voegde er bij, dat er 410.000 gereed lag, in bankjes, bij de Westlandsche Hypotheekbank, ter nako ming van de verplichtingen van „Wijk VII," dat .wrak" heet. En hij stelde zich overigens voor, in het publiek te antwoorden op het veelbesproken rapport, lat hij een pamflet noemde. De heer 13. Janse,tartte ieder, om aan te toonen, dat hij iets had gedaan, dat het daglicht niet mocht zien, .if in strijd was met zijn plicht als raadslid. De voorzitter zeide, dat het voorstel van den heer Van Liefland ernstig zou worden overwogen door B. en W. De vergadering werd daarna gesloten. De. dienstweigeraar. Zondagochtend te 7 uur is de dienstweigeraar Kam per van Nieuwe-Niedorp, dié sedert eenigen tijd in liet Huis van Bewaring te Haarlem heeft vertoefd we gens het weigeren van militairen dienst, uit deze in richting ontslagen. Hij moest zich te 1 uur op het ap pèl in de kazerne aanmelden en zorgen dat hij 's avonds om 8 uur weder aanwezig was. Zijn familie was overgekomen en heeft getracht hem den dag zoo gezellig mogelijk te maken. Naar ons ten stelligste wordt medegedeeld, blijft hij volharden bij het weige ren van dienst. (O. H. Ct.) Het gezin van den arbeider B. S., te Ekamp, gem. Midwolda, bestaande uit man, vrouw en drie kinde ren, dat gedurende een drietal weken, wegens gerech telijke uitzetting, aan den openbaren weg onder den blooten hemel vertoefde, is door bemiddeling van het burgerlijk armbestuur in die gemeente, te Finsterwol- de onder dak gebracht. In al die weken weigerde de man te werken, en moest het gezin door de gemeente worden ondersteund. Gistermiddag tegen 12 uur werd een sterke brand lucht opgemerkt in het bovengedeelte van het Rijks- Museum te Amsterdam in de nabijheid van de lokalen van de Rijks-Normaalschool voor 'teeken-onderwijs.' De school was op dat uur ledig, daar de leerlingen haar te half twaalf verlaten hadden. Bij onderzoek bleek, dat 't brandde in het vertrek waarin de boetseerklas gevestigd is. Toen men in de nabijheid kwam sloegen de vlammen uit het houten beschot, dat de boetseer klas van liet teekenlokaal scheidt. Er heerschte zulk een hitte in het vertrek dat de glazen van de licht- lantaarn reeds gesprongen waren en de vlammen het dak bedreigden. Gelukkig heeft de brandweer voor het kostbare ge bouw zulke voorzorgsmaatregelen voorgeschreven, dat, indien een brand spoedig wordt ontdekt, het personeel in staat is, op afdoende wijze zelf de eerste hulp te verleenen. Thans, den eersten keer, sedert het bestaan van het gebouw, dal 't lioodig' was die eigen bluschmiddelen I;- bezigen, is gebleken, dat zij inderdaad afdoende zijn. H. M. de Koningin heeft een gift doen toekomen aan de wed. T. Kuurstra te Èraneker, voor den aan koop van een wandelwagentje voor haar zoon. Boe'jes De politie Ie Enschede betrapte Zaterdag drie onge veer G-jarige knapen, die in de kolenloods der Holl. IJzeren Spoorw. Mij., station Zuid, bezig waren twee zakken en oen emmer te vullen met kolen. Op de vraag van den agent hoe ze daartoe kwamen, vertelde een der knapen dat zijne moeder er wel van wist; ze moesten de kolen maar op een stuk land laten, dicht bij de loods, dan zou de oudere broer ze 's avonds wel van daar weghalen. „Vader, wat beteekont dat toch, die mehecr heeft ren nummer op z'n zwembroekje; er staat 516 op." „Och jongen, begrijp je dat dan niet, dat is die m'nheer z'n telefoonnummer." De vereeniging Johan van Oldenbarnevelt, te Amersfoort, heeft zich per circulaire tot de inwoners gewend, ten einde geld bijeen te krijgen voor een een voudig monument (waarschijnlijk naai met medaillon) voor den grooten staatsman. Johan. van Oldenbarne velt werd 14 September 1547 te Amersfoort geboren. Het geboortehuis stond aan de Korte Gracht. Later is als woning betrokken een huis in de Muurhuizen ach ter het tegenwoordig Israëlietische kerkgebouw. De 19-jarige vrouw Pasterkamp te Urk had Zon dagavond haar kind van ongeveer 5 weken bij zich te bed genomen en toen zij ongeveer te tien uur Maan dagmorgen ontwaakte, kwam zij tot tie ontzettende ontdekking, dat zij haar kind dood gelegen had, het althans dood vond, toen zij ontwaakte. Er wordt een onderzoek ingesteld. ■IJit een spoorwegcoupé is tusschen Leeuwarden en Snoek ontvreemd een portefeuille, inhoudende 2 kilo- rneterboekjes van 500 K.M. der S. S. en een abonne- menskaart der H. IJ. S. M. No. 50, alles ten name van J. A. Kleyn. De commissaris van politie te Leeuwarden verzoekt opsporing en bericht. Door de Westlandsche tram is Zondagavond een vijfjarig zoontje van J. Brak te Loosduinen plat ge drukt onder de machine, zoodat het kind terstond dood was. De tram kwam met volle vaart om een hoek, toen het kind de rails overstak. Mevr. v. Tright-Urlus alhier heeft zich op de des betreffende vraag bereid verklaard de arrondisse- ments-vergadering der onderwijzers, welke waarschijn lijk den 13den in het N. II. Koffiehuis alhier gehou den zal worden, op te luisteren met de voordracht van eenige harer mooiste liederen. De heer v. Tright heeft bereidwillig de. piano-begeleiding op zich geno men. Deze afwisseling van het programma zal den onderwijzers zeker zeer welkom zijn. Gisteren slaagde te Leiden voor het doctoraal exa men in de wis- en natuurkunde de heer A. J. van der Molen, alhier. De collecte, gehouden voor den gewapenden dienst, heeft in deze gemeente, na aftrek der gemaakte kos ten, opgebracht 5.35. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij den heer J. Bakker Kz. te Zijdewind 2 paarden uit de wei de gehaald. De vermoedelijke dader is door de politie te Purmerend aangehouden en ter beschikking gesteld van den heer officier van justitie te Alkmaar. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk aangevoerd 14.112 zak aardappelen, 412.200 bos wortelen, 465 bos uien en 585 bloemkoolen, bovendien werden van de laadplaats verzonden 51 wa gonladingen groenten. Maandagmiddag werd te St. Pancras in het lokaal van den heer J. Rnvs door notaris de Gelder te koop aangeboden een huis, ingericht tot broodbakkerij, met schuur, paardenstal, wagenhuis, erf en tuingrond, aan den boveijweg, zameu groot 13 aren 10 centiaren. Een en ander werd in bod gebracht op 2995 en daarvoor opgehouden. Een brutaal stukje. Gisternacht is in het station te Harmeien een bru taal stukje afgespeeld. Tusschen 12 en 4 uur, een tijd, waarin bedoeld sta tion onbewaakt is, hebben inbrekers door het uitsnij den der groote deurramen, zich toegang weten te ver schaffen tot de bureaux. Alle laden en kasten zijn daar opengebroken, terwijl tenslotte de brandkast, welke vermoedelijk de pogingen om haai' te forceeren, te goed doorstond, gewoonweg medegenomen werd. Blijkbaar hebben de inbrekers, want het staat vast dat er meer dan één geweest is, de brandkast per krui wagen willen vervoeren. Deze schijnt echter onder den last bezweken te zijn, want in elkaar gezakt werd hij teruggevonden in de nabijheid van het station. Ook is nog getracht, het station in brand te steken, men vond althans gistermorgen een hoop brandbare stoffen, papier, hout, etc., welke reeds eenigen tijd ge brand schenen te hebben. Rijks- en gemeentepolitie waren gistermorgen 6 uur bezig den ganschen omtrek af te zoeken. Men verdenkt van dezen brutalen diefstal een bende zigeuners, welke zich daar in den omtrekt ophoudt. Bij Ged. Staten van Zeeland is protest aangetee- kend tegen de verkiezing van twee leden van den ge meenteraad te Stavenisse, omdat op een der candida- tenlijsten, zeven liandteekeningen tellende, er twee voorkwamen, door een ander er op geplaatst. Een vreeselijke ramp is, naar we gisteren reeds in een telegram vermeldden, te Newport in Engeland voorgekomen. Zes-en-zestig arbeiders werden door een instorting bedolven, twintig hunner kostte dit het leven en drie zitten levend opgesloten. Er was een 30 M. diepe gracht gegraven door zand- modder en kiezelsteen om den rotsgrond te bereiken, waarop, ten behoeve van een uitbreiding van het Alexander-dok een nieuwe muur moest worden gemet seld. Tusschen vijf uur en half zes, toen de geheele ploeg arbeiders aan het werk was gegaan, zwichtte plotseling het houtwerk, dat den grond ter zijde tegen hield en de oever met spoorwegstaven, kranen, hout stapels, blokken cement en werktuigen en het verdere materiaal voor zulk een groot werk, alles verdween in de gracht. Onmiddellijk snelden de arbeiders uit de omgeving toe om hun makkers te redden. Weldra waren vijf dooden en 43 levenden boven gebracht, van welke laatsten er 9 gewond waren. Drie waren levend be graven. Een hunner, een jonge man van 18 jaar, wiens hoofd boven de modder uitstak, verzocht- dat men een zijner armen, die tusschen balken geklemd zat, zou af houwen, opdat de redders onderwijl anderen zouden kunnen helpen. Zoo groot zelfbedwang toonde hij, dat hij om een sigaret vroeg, die hij glimlachend en kalm oprookte ondanks zijn pijn en het gevaar waarin hij verkeerde. Een anderen arbeider waren de beide beenen ver brijzeld. Zij moesten op de plaats worden afgezet. De ongelukkige stierf op weg naar het hospitaal. De Duitsche Rijksdag verwierp art, 1 bevat tende het beginsel van het regeeringsvoorstel betref fende het staats-erfrecht met 191 tegen 136 stemmen en 1 onthouding, en daarna alle overige onderdeeleu van het voorstel, zoodat de derde lezing ervan, wijl niets meer overschoot, onmogelijk geworden is. De Rijksdag verwierp de wijnbelasting, zooals die door de regeering was voorgesteld, en nam de door de com missie voorgestelde belasting op mousseerende wijnen aan (op flesschen van een verkoopprijs van 2 Mk. een belasting van 75 Pfg., op die van 2 tot 5 Mk. een be lasting van 1 Mk., op die van 5 tot 7 Mk. 2 Mk., op die, welke een verkoopsprijs hebben van meer dan 7 Mk. 3 Mk., verder een invoerrecht van 150 Mk. per dubbelen centenaar) met 200 stemmen tegen 125 en 3 onthoudingen. De tocht van Biberach naar Metz is voor het Duitsche rijksluchtschip Zeppelin I een zegetocht geweest, Van Biberach ging het in noordoostelijke richting eerst naar Ulm en daar zwenkte het in wes telijke richting, om over Stuttgart en Karlsruhe, Bit.sch en Saargemünd naar Metz te stevenen. De Z. I verscheen Zaterdagnacht tegen tweeën bo ven Stuttgart. Het was in den helderen maneschijn goed te zien. Toen het boven de villa van Zeppelin kwam groette het door de spits te laten zakken. Het luchtschip bleef boven de stad op een hoogte van 200 tot 300 M. en werd door de menschen op straat 1 uide toegejuicht. Op de omliggende hoogten was ben- gaalsch vuur ontstoken. Een aantal automobielen re den het luchtschip achterna. Te Karlsruhe herhaal den zich dezelfde tooneelen, toen de Z. I. om 3 uur in het Oosten opdook. Zij vloog in een kwartier tijds over de stad heen. De landing te Metz ging gemakkelijk en rustig in haar werk. Om 7 uur 10 minuten zag met het daar aankomen. Het voerde een aantal bewegingen boven Metz en de voorsteden uit en stevende vervolgens in een grooten boog over de ballonloods heen. Tegen achten stond het op matige hoogte voor de loods stil en werd aan de uitgeworpen touwen door soldaten naar den grond getrokken. Majoor Sperling en kapitein George meldden zich bij den bevelvoerenden generaal en bij den gouverneur van de vesting aan, die hen hartelijk gelukwenschte. Onder stormachtig gejuich gingen de twee officieren met den bevelvoerenden generaal mee, om te zijnen huize te ontbijten. Bij de landing brak de menigte door de afzetting heen. Zij kon slechts met moeite weerhouden worden, om vlak bij het luchtschip te komen. De afdeeling luchtschippers, die klaar stond, trok het schip spelenderwijs in de loods, waar het op ge- ringen afstand boven den grond geankerd werd. De zeven luchtschippers, die in de schuitjes gezeten hadden, waren doodmoe. Om 8 uur begonnen de groote poorten van de loods zich langzaam te sluiten. Te Teheran in P e r z i loopt het snel op de groo te crisis aan. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de Engelsche en Russische tolk de nationalisten tegemoet gezonden, om hun te zeggen, dat, indien zij verdei' op Teheran aanrukten, onverwijld het land zou den bezetten, Later meldden de twee afgezanten dat de kozakkeu van den Sjah de opstandelingen onder aanvoering van Sipachdar, den gouverneur van Gilan, te Sjacha- bad bij Teheran hadden verslagen. De opstandelingen kregen 12 dooden, de troepen van den Sjah verloren een officier en drie man aan dooden. Een afdeeling Bachtiaren, die in dienst van den Sjah stond, en tegen de oproerige Bachtiaren, die uit Koem aanrukken, uitgezonden was, is naar de laat sten overgeloopen. Zaterdagochtend is op den bazaar te Teheran een bom geworpen. Er werden vier menschen gewond. De daders vluchtten, zonder herkend te zijn. De be volking is zeer opgewonden. Kleine patrouilles ko zakken trekken tot handhaving van de orde door de stad. Een nader bericht meldt over het gevecht bij Te heran nog de volgende bijzonderheden: De kozakken van den Sjah hadden zich uit Keredsj, 20 IC. M. ten W. van Teheran, waar een groot militair kamp is, teruggetrokken, daar zij bang waren afgesne den te worden. Hier werden zij Zondagmorgen door de nationalisten aangevallen. Voor het vuur van twee machine-geweren moesten zij met groote verliezen af deinzen. De troepen van den Sjah vermeesterden een kanon en vier vaandels. De Sjah heeft den overbrenger van de tropeeën, een majoor, tot generaal bevorderd en den soldaten 50 to mans geschonken. Serdar Assad, de aanvoerder van 1000 Bachtiaren, zou den Engelschen gezant medegedeeld hebben, dat hij niet van plan was, iets tegen den Sjah te onderne men. Zijne bedoelingen waren vredelievend. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Meetings. De Budget League in Engeland gaat zich weren. Tien ministers hebben reeds toezegging gedaan, een spreekbeurt te vervullen op reuzen-meetings, die op verschillende plaatsen in Engeland en Schotland zul len worden gehouden ten gunste van de wetsvoorstel len van minister Lloyd George. Reeds zijn de data vastgesteld voor achttien van zulko bijeenkomsten, waarvan de eerste den lOden de zer te Rochdale zal worden gehouden, als wanneer ko lonel Seely zal spreken. De ministers Asquith, ITaldane, lord Crewo en sir Edward Grey zullen eerst in Augustus, respt. te Ble- tehley, Liverpool, Glasgow en Leeds, het woord voe ren. Slachtoffers. De viering van den 4den Juli Onafhankelijk heidsdag in de Vereenigde Staten heeft aan 43 menschen, die onvoorzichtig met vuurwerk omgingen, het leven gekost. Bovendien zijn honderden gekwetst, waarvan velen voor hun leven blind of verminkt zul len zijn. De meeste slachtoffers waren weer kinderen. Het suikerseh andaal. Drie-en-dertig leden van den tepuiwoordigen en den vorigen Japanschen Rijksdag zijn veroordeeld wegens medeplichtigheid aan het Japansc-he suikerschandaal. De beschuldiging luidde, dat zij door het bestuur der suikertrust, dat ook achter slot zit, waren omgekocht. De commissarissen der maatschappij erkenden, dat zij 120.000 jen hadden besteed om parlementsleden om te koopen om te ijveren voor de naasting der trust, welke door aankoop van de aandeelen door den Staat zou geschieden. Vijf der beschuldigden kregen 10 maanden gevan genisstraf, 4 zeven, 5 vijf en 9 drie maanden. Lemoine veroordeeld. Het vonnis in zake de bedriegelijke handelingen van den Parijschen diamantmaker Lemoine is uitge sproken en deze is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaren, 3000 fr. boete, terwijl hem tevens voor den tijd van 5 jaren het verblijf in Frankrijk wordt ont zegd. Wernher ontvangt voorloopig' 10.000 gld. schade vergoeding. De cholera. Er zijn gisteren te St. Petersburg wederom 68 per sonen door cholera aangetast, 27 cholerapatiënten zijn gestorven en het geheele aantal lijders aan die ziekte bedraagt thans 677. naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Juli. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 774.5 te Horta. De laagste stand van den barometer 749.4 te Thors- havn. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 7 Juli.) Meest matige Zuidwestelijke tot Westelijken wind, bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien, iets koeler. NEERSLAG: te Alkmaar 6 Juli 0.6 m. M. HOOG WATER. Woensdag 7 Juli. EGMOND AAN ZEE: 's morgens half zeven; 's avonds zeven uur. BERGEN AAN ZEE's morgens kwart voor zeve'n, 's avonds kwart over zeven. Hedenmiddag om half twee is vereeuwigd de nsasn van dsn man, die (wij kunnen niet beter dosn dun te herhalen dat wat we aekreven ia oa« „Uit den den Raad" voorkomende in ons nummer van 5 Sep tember 1908j „uit liefde voor r.gn geboortestad en uit liefde voor zijn vak geheel belangeloos zich opofferin gen getroostend voor het museum en voor het archief, meer heeft gedaan dan met een paar woorden valt te zeggen." Heden is vereeuwigd de n&am van den man, wien elders wegens zijne aan de stad zijner inwoning en hare omgeving bewezen diensten het eereburgerschap zou worden sar.geboden, heden is nameljjk vereeuwigd den naam vanCorndis Willem Bruinvis, oud-wethouder en oud-lid van den Raad, thans nog archivaris dezer ge meente, ridder in de orde van Oranje-Nassau, door de plechtige en officieele ingebruikstelling van de kamer, die den naam zal drsgen'van „Bruinvis- ka m e r". D» Commissie die zich alhier had gevormd om te trachten de oude keffieka r er van de stadsschouwburg, later na* de klasse voor de oude talen te herscheppen in een Kamer die den na»m van den medeburger Bruin vis aan de vergetelheid zou ontrukken is dank zij vooral de welwillende medewerking van het Gemeen tebestuur daarin ten volle geslaagd. Zeker was het daarom heden voor die Commissie, bestaande uit de heeren mr, K. A. Cohen Stuart,ZjG. T. M. van den,v Bosch en D.s. P. J. Glasz een aangenaam, een dank-"" - baar gevoel den hser Bruinvis te zien gehuldigd wor den op een voor 1 em zoo waardige en see eervolle wij te. Vele genoodigden om deze voor Alkmaar zoo gewichtige gebeurtenis bij te woneD, begaven zich hedenmiddag naar het museum, waar de overdracht van de Kamer aan den heer Bruinvis bij monde van den hser G, Ripping, burgemeester dezer Gemeente, plaats had. D i heor|Ripping gprsk daarbij het volgende s Het is mij een aangename taak als voorzitter van den Raad dezer Gemeente U allen bier welkom te hee- ten; in de eerste plaats zeer zeker U mijnheer en me vrouw Bruinvis, ter wier eere en huldiging wij hier zjjn samengekomen en in de tweede plaats gij allen, die door Uwe aanwezigheid blijk wenseht te geven van Uwe belangstelling' en daarbij in blijvenden vorm Uwe sympathie wenseht te betuigen aan onzen hooggeaeh- ten archivaris, Het was in den zomer van 't jaar 1899datdehr.Bruin- vis te kennen gaf, niet meer in aanmerking te willen komen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, dat onafgebroken gedurende ruim 25 jaren door hem was bekleed, waarvan de laatste "12 jaren als wethou der. Hoezeer dit besluit te betreuren viel en niet het minst door mij die in September van datzelfde jaar tot burgemeester dezer gemeente benoemd, daardoor zijn gewaardeerde voorlichting en steun moest missen, men moest bet eerbiedigen, vooral ook met het oog op zijn hoogen, toen reeds 70-jarigen leeftijd. Wie echter mocht denken dat toen voor den heer Bruinvis de tijd voor welverdiende rust was aangebroken, zou zich daarin deerlijk vergissen. Was 't alreeds van vol doende bekendheid met hoeveel voorliefde en ijver de heer Bruinvis reeds sedert jaren de belangen van het archief en 't museum behartigde; het was alsof met het klimmen der jaren die zorg zoo mogelijk vermeer derde. In het begin van 1900 door het college van B. en W. op zijn verzoek benoemd tot gemeente-archiva ris (terloops Zij hier opgemerkt buiten bezwaar der ge meentekas) wijdde de heer Bruinvis zich sedert dien tijd uitsluitend aan zijn geliefkoosde bezigheden. Ilt zal U niet vermoeien met eene opsomming van al 't geen in het verloopen 10-jarig tijdperk door hem is verricht; doch om U een klein denkbeeld te geven van zijn veelzijdige kennis en werkzaamheid breng ik in herinnering dat naast de jaarverslagen van archief, museum en bibliotheek, de catalogi der prentverzame ling, der schilderijen en oudheden met aanvullingen, naast den uitgebreiden catalogus der bibliotheek, in drie gedeelten in 1896, 1902 en 1904 verschenen tal van publicaties en geschriften van zijn hand het licht za gen. Laat ik hiervan slechts vermelden De Ambachtsheerlijkheden van Alkmaar 1730 1855 (in 1904 verschenen). Levensschetsen van en mededeelingen over Beeldende kunstenaars, die te Alkmaar geboren zijn, aldaar gewoond of voor die stad gewerkt hebben (1905). De strijd om de Westfriesche munt in de 2e helft der 16e eeuw (1905). De Alk- maarsche Bedrijfs- en Ambachtsgilden, hun bestaan, vernietiging en nalatenschap, een uitgebreid werk dat in 1906 verscheen. De Regeering van Alkmaar tot 1795. De Alkmaarsche vroedschap tot 1795 en de naamlijst der Regeeriiigsleden sedert 1795. Uit Alkmaar's verleden, politieke afstraffingen zui vering in 17951798. De gevangenissen, inzonderheid het Tuchthuis te Alkmaar, 1908. Doch daarenboven was de heer Bruinvis in moeilijke en twijfelachtige gevallen de vraagbaak voor het col lege van B. en W. en den Raad dezer Gemeente waar zijn heldere, van groote kennis getuigende adviezen steeds op hoogen prijs werden gesteld, Was het daarom te verwonderen, dat, waar de Hoo- ge Regeering reeds in het jaar 1900 was voorgegaan, door den lieer Bruinvis te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, ook het Gemeentebestuur behoefte gevoelde in eenigen vorm, liefst van blijven den aard, uiting te geven aan zijne gevoelens van waardeering voor den rusteloozen en belangeloozen ar beid ten behoeve der gemeente verricht? Het was evenwel niet gemakkelijk aanstonds den goeden vorm te vinden, om den man te huldigen, die zoo men wist, niets voor zich zelf verlangde; doch na eenige besprekingen met de Commissie, uit wier naam de heer Cohen Stuart na mij het woord zal voeren, was het college van B. en W. eindelijk zoover gevor derd, dat in de geheime raadszitting van 22 Mei 1907 het voorstel kon worden gedaan, om bij de noodzake lijke verbouwing van liet Z. W. deel van het stadhuis, dit te doen uitvoeren op eene wijze die ten duidelijkste onze bedoeling ten opzichte van den heer Bruinvis weergaf. Verzekerd van de instemming van den Raad, werd aan de voorloopige plannen voortgewerkt, en het moet mij van het hart voortgewerkt op een wijze, waaruit ondubbelzinnig bleek, hoezeer de ontwerpers zelf met het beoogde doel waren ingenomen. In Juni 1908 waren de plannen geheel gereed en nam de Gemeenteraad het definitief besluit, volgens die in gediende plannen te doen uitvoeren het werk dat U straks zal worden getoond. De voorbereiding dezer plannen was opgedragen aan den heer Looman, directeur van Gemeentewerken, in overleg met den bekenden Amsterdamschen architect, den heer Jan Stuyt. Het teekenwerk werd grooten- deels verricht door den heer Schulte Northolt, destijds hier ter stede opzichter bij het Bouw- en Woningtoe zicht, terwijl de gemeente-opzichter, de heer Tromp bij de uitvoering met een groot deel van het toezicht werd belast. Ook blijve hier niet onvermeld dat de binnenbetimmering der kamer in hoofdzaak het werk is van den heer Schoonhoven. Hoe alle deze heeren zich van hün taak hebben gekweten, laat ik gaarne en met vertrouwen aan Uw oordeel over; een welverdiend woord van dank en van waardeeriiig voor hetgeen door hen is tot stand gebracht, vinde hier echter zijn plaats. En zoo is dan het vertrek, dat voortaan „Bruinvis- kamer" zal worden genoemd, gereed om in gebruik te worden genomen. Namens den Raad dezer Gemeente geachte heer Bruinvis, verklaar ik thans deze kamer geopend en vertrouw ik die verder aan Uwe goede zorgen toe. Mo ge zij nog vele jaren bij Uwe Echtgenoote en bij U de herinnering levendig houden, aan de hulde U op de zen dag door den Raad der Gemeente Alkmaar ge bracht; en U het bewijs leveren dat ook Alkmaar ter juister tijd zijn waarlijk goede burgers weet te eeren.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2