DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 81 No. 155. Honderd en elfde jaargang. 1909. WOENSDAG 7 JULI. BINNENLAND Deze Courant wordt eiken Avond, behalve op Zon- en reestdagens uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar I 0.80: franco door hei geheele Rijk f 1, ;)nderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N„ V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. TelfflSeemmJtiffiseF De Nederlandsch Belgische Commissie Mr. Th. da Meester. Provinciale Staten van Noord-Holland Hel ministerie. De Trapplaten te Tilburg. ALKMAAHSGHE COURANT. imih- ut Het algemeen secretariaat der Hederlandsch-Belgi- sche Commissie zal de rapporten en besluiten, aange nomen door de in den Haag gehouden vergadering der commissie, als boek doen verschijnen. Dit boek zal in het Eransch en het Rederlandsch worden uitgereikt aan de ministers en de Kamerleden, alsme de aan de voornaamste autoriteiten en vereeniginggn, welke studie maken van economische vraagstukken. He Commissie zal voorloopig niet meer bijeenkomen, behoudens het verrichten van enkele officieuse onder handelingen, terwijl zij niet vóór October haar eigen lijke werkzaamheden zal hervatten, met het oog op de derde conferentie, welke het volgende jaar te Brussel zal worden gehouden. Mr. Th. H. de Meester heeft de verklaring, dat hij voor Hen Helder opteert kunnen teekenen. Zijn toestand blijft zorgelijk; de longen zijn nog aangetast; ook was er weer eenige temperatuursver- hooging; maar men slaagt er in de verzwakking met versterkende middelen te beteugelen. He zomerzitting van de Staten werd gistermorgen te ll1/4 uur door mr. G. van Tienhoven, commissaris van H. M. de Koningin op de gebruikelijke wijze met gebed geopend. Onderzocht en goedgekeurd werden de geloofsbrie ven, ingediend door de heeren D. Rahusen, voor district I te Amsterdam, J. 1ST. Hendrix voor district VI te Amsterdam en A. P. Staalman te Hen Helder. Ha door den griffier te zijn binnengeleid, legden de heeren den eed of de helofte af en namen daarna zit ting. He voorzitter hield daarna een toespraak. Allereerst releveerde spreker de zoo heuglijke ge beurtenis van de geboorte van Prinses Juliana, door heel Nederland afgesmeekt voor Koningin en Vorsten huis en met zoo groote dankbaarheid begroet. Gedeputeerde Staten vertolkten de gevoelens van dit gewest in een adres aan H. M. In de eerste zitting der Staten, na de geboorte vair Prinses Juliana, past het ons, vervolgt spreker, uiting te geven aan den hardgrondigen en diepgevoelden wensch, dat de jeugdige Prinses onder Gods zegen moge opgroeien tot een waardige telg van het ons zoo dierbaar Huis van Oranje, de tradities van Haar ITuis getrouw. Moge de geschiedschrijver, die later haar leven zal herdenken, kunnen getuigen, dat zij die tradities steeds heeft hooggehouden en dat zij is geweest een zegen voor land en volk. De leden, behalve de socialisten, hoorden deze rede staande aan. Later verhieven zich allen wederom van hun zetels, toen de voorzitter de overleden leden, mr. Armand Sassen en mr. J. P. A. R. Caroli herdacht, gewag ma kende van de groote verdiensten van beider werk in het belang van dit gewest. Als nog ingekoihen werd medegedeeld een verzoek om subsidie voor een zuiveltentoonstelling te Zijpe en een voorstel tot het heffen van buitengewone maatre gelen voor de volksgezondheid te Marken. Afgevoerd werden de voorstellen tot het verleenen van subsidie voor den handelscursus van de R.-K. Vereeniging van den Middenstand te Hilversum, dat voor een subsidie aan de visscherijschool te Marken en (Vervolg.) Het Politiekorps onderging slechts weinig verande ringen. Den agenten J. K. P. Kraan, J. Bekius en AI. Henrij werd eervol ontslag verleend op verzoek en zij werden vervangen door A. de Boer, A. J. van Rooij- en en O. Tin. De agenten J. van Dijk en J. Overeem werden be vorderd van de 3de naar de 2de klasse. Er werden in het geheel 713 processen verbaal op gemaakt, waarvan 224 wegens overtreding van de mo tor- en rijwielwet, 155 wegens openbare dronkenschap. Door den commissaris van politie werden 9 bevelen tot voorloopige aanhouding uitgevaardigd. Door het asphyxiatietoestel werden 28 honden en 5 katten afge maakt. De brandweer behoefde slechts 3 maal dien sten te verleenen. De aanhangige plannen tot reorga nisatie van de brandweer kwamen nog niet tot uit voering, de daarvoor benoemde commissie bestaande uit* de heeren G. Looman, F. H. Ringers en C. Koster bracht haar desbetreffend rapport in Januari 1909 uit. De kosten van de politie bedroegen j 20784.855, van de brandweer 2932.87, die van de straatTPi liwhting 12106.83. Het getal lantaarns bedroeg 31 December 1908 517. Het getal ingeschrevenen voor de militie bedroeg 70 werden vrijgesteld, 61 werden afgeleverd en wel 43 voor volledige en 18 voor korte oefening. 58 lo- telingen bleven buiten oproeping voor 1909 werden 210 personen ingeschreven. Tot de landweer gingen 31 manschappen over. De Scherpsehuttersvereeniging Alkmaar telde 25 le den. olksweerbaarheid 38. De schietvereeniging Hertog Hendrik 17 leden. Aan het voorbereidend onderricht werd door 37 jon gelieden deelgenomen. Ter vervanging van den WelEerwaarden heer H. A. J. M. Quant naar Haarlem vertrokken, werd de Wei- Eerwaarde heer J. M. O. Ru ij en als kapelaan toege- dat voor den overdracht van een gedeelte van de ri vier de Amstel aan Amsterdam. Ingekomen was een verzoek om subsidie van het be stuur der ITondsbossche voor het maken van zeehoof den te Kamperduin. Op voorstel van mr. Westerwout werd nog in deze zitting aan de orde gesteld het rapport der commissie omtrent de overschrijding der kosten bij den bouw van Duinenbosch. Zonder discussie en zonder stemming werd de voor gestelde conclusieaanneming voor kennisgeving goedgekeurd. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Donder dag 15 Juli 's ochtends half elf. Men schrijft uit den Haag aan De Tijd: Raar met stelligheid wordt verzekerd, zal behalve Min. Sabron die om gezondheidsredenen zal aftreden, ook Min. Idenburg heengaan. De. zou namelijk den heer Van ILeutsz opvolgen als gouverneur-generaal van Red.-Indië. Omtrent Minister Helissen, wiens gezondheidstoestand eveneens te wenschen overlaat, schijnt tot dusverre nog niets met zekerheid bekend te zijn. RECHTZAKEN, Arrondfssernents Rechtbank *te A'kmaar. Zitting van 6 Juli 1909. Verduistering. Dirk V., oud 27 jaar, van beroep handelsreiziger te- Amsterdam, onlangs te Alkmaar, was ten laste gelegd dat hij te Alkmaar en elders, in den omtrek, gelden had ontvangen welke behoorden aan zijn patroon den heer P. J. Boom te Alkmaar en zich die gelden we derrechtelijk had toegeëigend. De beklaagde bekent het hem ten laste gelegde en verklaarde dat hij bij den heer Boom werkzaam was tegen vast loon en 5 provisie. Hij erkende ge rechtigd te zijn geld te ontvangen, dat hij dan in den regel in het einde der week aan zijn patroon afdroeg. Hij vertelde verder den 7en December, toen hij den dienst van den heer Boom verliet, dezen een lijstje te hebben gegeven van nog door hem verschuldigde be dragen. De President merkte hem op, dat hij meerdere uit gaven deed dan zijn inkomsten hem veroorloofden, waarop beklaagde een antwoord onder schouderopha len schuldig bleef. De heer P. J. Boom, de eerste getuige, verklaarde, dat V. 5 per week verdiende, vrij reis- en verblijf kosten, 2 voor iederen nacht dat hij uitbleef en provisie kreeg. Getuige had beklaagde gemachtigd bedragen, waar voor hij geen kwitantie bij zich had, te innen. Als reden dat beklaagde werd ontslagen gaf getui ge op dat wanneer hij geroepen werd in zijn dienst te komen, hij dikwijls niet kwam, en getuige niet wist waar hij dan was. In December 1908 gaf beklaagde hem een lijst ten bedrage van 561.56, die hij nog moest afdragen. Op een vraag waar dat g-eld was, antwoordde beklaagde dat hij het geleend had. Getuige kreeg nog geen kwaad vermoeden, daar hij beklaagde nog al vertrouwde. Getuige had, ware hij geheel gezond geweest, V. beter kunnen controleeren en .had voorloopig de zaak niet in handen van de po litie gegeven, daar hij steeds vermoedde: de zaak komt wel in orde. Toen beklaagde echter in gebreke bleef de aflossingen te doen, gaf hij de zaak aan, te meer daar het hem bleek dat ook beklaagde's vader geen borg wilde zijn voor het verschuldigde bedrag. voegd aan de parochie van de II. Laurentius. De plannen tot het bouwen van een bijkerk voor de Parochie van den II. Dominicus werden door het Ge- meentébestuur goedgekeurd. Met den bouw werd in middels begonnen. De WelEerw. ZeerGel. heer Dr. J. A. K. van Leeu wen, predikant, verliet deze Gemeente wegen zijne be noeming tot Hoogleeraar te Utrecht, terwijl den Wei- Eerwaarden heer A. Guldenarm wegens lichaamsgebre ken emeritant werd verleend. In beide vacaturen was einde 1908 nog niet voorzien. O n d e r w ij s. Aan de Schoolspaarbank aan de le Gemeenteschool werd ingelegd door 39 leerlingen 154 en teruggenomen 131.55. Aan de 5e gemeente school waren deze bedragen respectievelijk 36 137 en 96.75. Het tegoed van 36 leerlingen aan de 2e Ge meenteschool bedroeg einde December 172.88, terwijl aan de 4de gemeenteschool door enkele leèrlingen ge spaard werd door middel van zegels. Op 15 Januari 1909 stonden 1261 jongens en 1211 meisjes op de lijst bedoeld in art. 18 der Leerplichtwet, onderwijs werd gegeven aan 1244 jongens en 1182 meisjes, waaronder 31 jongens en 37 meisjes uit ande- re gemeenten. 1 jongen ontving huisonderwijs en 1 jongen uit deze gemeente gaat in andere gemeente school. 46 jongens en 66 meisjes eveneens geboren tusschen 15 Januari 1896 en 15 Januari 1902 genieten noch la ger noch huisonderwijs. Door bemiddeling van de afdeeli'ng Alkmaar en om streken der vereeniging van Volksonderwijs, tellende 74 leden werd evenals vorige jaren aan die kinderen die niet meer dan 3 maal hadden verzuimd een feestje bereid. De vereeniging kinderkleeding en kindervoeding ge noot wederom een subsidie van 300 van de gemeente. Harentwege werden ondersteund 430 kinderen, behoo- rende tot 187 gezinnen, op verlangen van dat school bestuur werden in 1908 ook de kinderen der Christelij ke school voor zoover noodig ondersteund. De kosten van het lager onderwijs bedroegen De getuige Jb. Mars te Oudorp, verklaarde aan be klaagde een bedrag te hebben betaald van ruim 61, verminderd met de percenten voor de contante beta ling. Beklaagde bekent de handteekening en de ont vangst van het bedrag dat hij niet aan zijn patroon afdroeg. Getuige II. P. Klein, wonende te Alkmaar, ver klaart op 10 November 1908 27.55 aan beklaagde te hebben betaald, ook omtrent dit bedrag legt de be klaagde dezelfde verklaring af als voor het hier voren genoemde. Eveneens was dit het geval met het door getuige van 'der Schinkel te Egmond aan Zee aan be klaagde betaalde bedrag van 22.85 met aftrek der kortingen. Verder had getuige wel eens verklaard dat bekl. te zwaar leefde en dat dit nog wel eens verkeerd zou afloopen, daar hij meermalen een bezoek aflegde bij een zekere „dame". Op een vraag van den advocaat, geeft deze getuige nadere bevestiging van deze verklaring en begrijpt niet dat de heer Boom dit niet eerder wist en onder zocht heeft. Beklaagde bekent de „dame" bezocht te hebben, maar daar geen geld te hebben verteerd. De Officier van Justitie zegt niet alles te zullen zeggen wat hij weet en vraagt of het wonen bij een „dame" op de Reguliersgracht te Amsterdam bekl. dan niets kostte en of het geld niet aan het inrichten van die huishouding werd besteed. De Officier van Justitie zal weinig aan zijn dagvaarding toevoegen, het daarin genoemde is bekend en wettig bewezen. Uit tal van verduisteringen waaraan bekl. zich heeft schuldig gemaakt, blijkt het karakter van beklaagde. Beklaagde heeft te veel misbruik gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen, niet willende zeggen dat het geld besteed is voor zeer ruim leven, maar dan toch door hem is geleend. In aanmerking nemende dat tegen beklaagde een eisch van 4 jaren zou kunnen worden gesteld en met het oog op het groote getal mis drijven, zal spreker tegen hem eischen een gevangenis- SUaf van 6 maanden. De verdediger, Mr. de Reeff, wees vooreerst op de preventieve hechtenis, welke beklaagde reeds had on dergaan. In verband met de vraag of verduistering beeft plaats gehad, verwees pleiter naar het werk van Prof. Simon van der Aa en naar de uitspraken van den Hoogen Raad. Pleiter ontkende de wederrechte lijke toeëigening in de dagvaarding genoemd, daar beklaagde het vaste voornemen had het geld terug te geven, als hij het geld van zijn vriend terug gekre gen had. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vermindering van den eisch, daar beklaagde door zijn „vriend" is verleid. Pleiter merkte verder op, dat het niet bewezen is dat het leven van bekl. met de juffrouw in Amsterdam hem geld kostte. Te meer dringt pleiter aan op vermindering van straf, daar hij in betrekking kan komen als reiziger voor Roord-ITolland zoo spoedig als zijn straftijd om is. Wederrechtelijke toeëigening. An toon van E., kermisreiziger, thans gedetineerd, stond terecht voor het feit, dat hij op 11 Juni 1.1. zich had toegeëigend 2 kwartjes en 5 dubbeltjes. Beklaagde bekent het feit te Enkhuizen gepleegd te hebben door een lade te lichten in den winkel van Roelof je Blok, aldaar. Toen hij dg lade lichtte, werd hij door de eigenares ontdekt, waarna hij de vlucht nam, maar achterhaald werd. Hij wilde toen het geld teruggeven, maar de bestolene wilde het niet terugnemen en gaf de zaak aan. Roelof je Blok zegt, dat op Vrijdag 11 Juni tusschen 9 en 10 uur, zij, toeu zij in de woonkamer zat, iets 75076.45s, waaronder jaarwedden 56656.89, onder houd scholen en onderwijzerswoningen 2626.87, schoolmeubelen 1195.56, schoolboeken c.a. 2299.33s, verlichting en verwarming en schoonhouden 489277s, de gemeente ontving aan schoolgelden 13127.75, bij-, drage van het Rijk in de kosten van opleiding van on derwijzers 1496.025. De R. K. jongensschool werd bezocht door 533, de R. K. meisjesschool door 560 leerlingen en de Chris telijke school door 113 jongens en 117 meisjes, te sa men 646 jongens en 677 meisjes. De cursus 1908/09 van het herhalingsonderwijs voor jongens werd aangevangen met 26 jongens in de eer ste en 16 in het 2e leerjaar en die van de meisjes door 14 leerlingen. De kosten van het herhalings-onderwijs bedroegen 1671.06, waarvan J 404.40 door het Rijk werd ver goed, terwijl de schoolgelden 146.75 opbrachten. Aan de R. K. jongensscholen werd bij gebreke aan leerlingen, geen heTlialingsonderwijs gegeven. De bewaarschool, verbonden aan de R. K. school voor meisjes werd bezocht door 110 jongens en 145 meisjes, waarvan 27 meisjes boven de 6 jaar. De algemeene bewaarschool telde op het einde van het jaar 236 kinderen, het gebouw verkeert in goeden staat, de rekening van 1908 sloot met een voordeelig saldo van 6.315. De gezondheidstoestand der kinde ren is over liet algemeen zeer gunstig geweest, i Aan de Gemeentelijke Normaallessen werd bij den aanvang van den cursus deelgenomen door 12 jongens en 27 meisjes, 3 vrouwelijke kweekelingen verkregen de akte van onderwijzeres, de akte gymnastiek werd verworven door 1 mann. en door 1 vr. candidaat, ter wijl 3 vr. kweekelingen de acte nuttige handwerken verwierven. De uitgaven bedroegen 2015.685 tegen een op brengst van 201 aan schoolgelden en een rijksbij drage van 1500. Aan de gemeentelijke hoofdcursus werd wegens de te geringe deelname slechts 6 geen les gegeven. Omtrent het onderwijs aan de Rijks Hoogere Bur- hoorde, waarna zij beklaagde ontdekte. Radat hij ach terhaald was, wilde hij 80 ets. teruggeven en later nog 20 ets. Ricolaas Th. Groot, slager te Enkhuizen, verklaart beklaagde te hebben aangehouden op het geroep van Roelofje Blok en bevestigt het door de vorige getuige verklaarde. De Officier van Justitie acht het ten laste gelegde door beklaagde bekend en door de getuigenverklarin gen wettig en overtuigend bewezen. Met het oog op zijn jeugd, de omgeving waarin beklaagde leefde en op zijn berouw, eischt de Officier van Justitie 1 maand gevangenisstraf. Mr. Verhoeff, verdediger van beklaagde, schetste zijn leven, erkent de strafbaarheid van het gepleegde feit en acht het voor beklaagde goed dat aan het door hem gepleegde feit ruchtbaarheid is gegeven, doch meent dat een straf zooals beklaagde reeds in pre ventief ondervond genoeg is voor het gepleegde mis drijf en vraagt daarom vrijspraak. Wordt vervolgd. GEMENGD NIEUWS. Men meldt uit Zundert aan de „M aasbode:" Uit de filiale der Tilburgsche abdij in deze gemeen te gevestigd en „De Kievit" genaamd zijn de klooster lingen op de eerste aanmaning allen vertrokken, om zich naar Westmalle bij Hoogstraten (België) te be geven. De ex-abt van Tilburg zond inmiddels een tweetal broeders naar „De Kievit" om de roerende goederen der abdij' te verkoopen. Zaterdagnamiddag nu hebben zich de heeren Jules Pillot en J. van Beek naar het klooster begeven en het is hun na een langdurig on derhoud mogen gelukken, de twee broeders te overtui gen, dat zij verplicht waren, nu Rome gesproken had, het klooster te verlaten. Denzelfden middag nog vertrokken de broeders naar Westmalle. Bij het onderhoud tusschen beide heeren en de kloosterlingen bleek, dat de laatsten absoluut niet op de hoogte waren van den toestand. Toen deze hun duidelijk gemaakt was, dankten zij met tranen in de oogen voor de inlichtingen. Zondagavond om 5 uur hebben de paters en broe ders, die nog in de abdij te Tilburg in totale onwe tendheid van de decreten, uit Rome tegen den abt uit gevaardigd, waren achtergebleven, het waren er nog een 70 het klooster verlaten. Raar genoemd blad verder verzekerde, zou gister avond de abt van den Catsberg te Tilburg komen en 't decreet overbrengen, waardoor over de drie kloos ters Tilburg, Zundert en Charneux den ban wordt uitgesproken. Ontslagen. Eenigen tijd geleden werd bij de directie van de ge meentetram te Amsterdam een klacht ingediend, dat een wagenbestuurder aldaar onzedelijke lectuur zou hebben verstrekt aan eenige jongelieden van 16 17 jaar. Een nauwegezet onderzoek bracht aan het licht, dat deze jongens op hun tocht naar school vrij gere geld deze wagenbestuurder aantroffen, dien zij kenden uit een vroegeren werkkring. Het resultaat van de conversatie was, dat de wagenbestuurder den jeugdi gen passagiers afschriften verstrekte van obscene vers jes en schunnige verhaaltjes. Een van de leeraren ont dekte met welke lectuur zijn leerlingen zich bezig hiel den, wat tot de opsporing leidde van den verspreider. De wagenbestuurder, die eerst sinds eenige weken gehuwd was, is daarop uit den gemeentedienst ontsla gen. gerschool vermeldt het verslag dat deze bezocht werd door 167 leerlingen, n.l. 132 jongens voor volledig on derwijs en 2 voor enkele lessen en 31 meisjes resp. 2. Aan het toelatings-examen werd deelgenomen door 34 jongens en 6 meisjes, waarvan werden toegelaten 31 jongens en 6 meisjes. Bij het door 20 leerlingen afgelegde eindexamen verkregen 14 mannelijke en 2 vrouwelijke leerlingen het diploma. Het gebouw onderging een flinke uitbreiding, de inwendige inrichting daardoor een gewenschte verbe tering. Het gymnastieklokaal en de daarin zijnde toe stellen bevinden zich in onvoldoenden staat. In het college van curatoren van het Gymnasium werd mr. J. J. Carsten vervangen door mr. D. van Houweninge. 1 Januari 1908 werd het Gymnasium bezocht door 40 mannelijke en 8 vrouwelijke leerlin gen. De 7 leerlingen der 6de klasse die aan het eindexa men deelnamen slaagden allen voor diploma A. Ook de 2 toehoorders slaagden op het staats-examen voor di ploma A. Aan het toelatings-examen werd deelgenomen door lste klasse 10, geslaagd 8, voor 3e klasse 1 die werd toegelaten en voor de 5e klasse de 2 toehoorders der 4de die slaagden. De cursus 1908/09 begon met 47 leerlingen. Omtrent het schoolgebouw en leermiddelen luidt het verslag gunstig. Voor de Burgeravondschool met 4-jarigen cursus was 1908 een gewichtig jaar door de reorganisatie van het onderwijs, zij is van een 4 in een tweejarige cursus veranderd, terwijl aan haar aansluitende een avondschool voor handwerklieden werd opgericht. Aan het einde December 1908 werd de school be zocht door 201 leerlingen. De overgangs- en eindexa mens in 1908 hadden voor 175 leerlingen het gewensch te resultaat. Wordt vervolgd»

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1