STADSNIEUWE Teruggevonden- De Trappisten te Tilburg. Een aanklacht. Tuberculose onder de varkens In eer hersteld. Waarschuwing. Treurig voorval. T reinzakkenroliers. Steenkolenboringen. Overreden. Onder dak. Verdronken. Conflict In de Vrouwenkliniek, g Een witte ekster. Köelietransport. Meningitis cerebrospinalis. Verkiezings-st&artje. Klachten. Brutaal. Diefstal met braak. Treurig. Steiger ingestort. Brand. Het mes. Gestikt. Concours Harmonie- en Fanfarecorpsen. Uit Llmmen Uii Petten. Uit Bergen aan Zee. Vergadering van onderwijzers en onder wijzeressen in het arrondissement Alkmaar, Het schoolfeest er j.l. Maandagmiddag een conferentie van rtiim twee uur heeft gehad met dr. Ivuyper ten zijnen huize in de Kanaalstraat, te 's-Gravenhage. Mej. Westmeyer was diep gesluierd, uit vrees voor geïllustreerde bladen te worden gephotografeerd. Het resultaat van het onderhoud met dr. Kuyper was, dat besloten werd, dat mej. W. geen brochure zal uitgeven. Zij zal, waarschijnlijk reeds heden, naar Zwitserland vertrekken. In het nummer van Maandag maakten wij melding van een brutale inbraak, welke plaats vond in den nacht van Zondag op Maandag in het station Harme ien. De brandkast, welke bij die gelegenheid door de die ven werd medegenomen, is thans teruggevonden in een sloot, nabij het station. Hoewel de kast duchtig met een zwaren hamer scheen bewerkt te zijn, heeft ze toch de geweldpleging flink doorstaan, althans de brandkast is niet open geweest en van den geldswaar- digen inhoud werd niets vermist. Thans is ook verdenking gevallen op een inwoner van Harmeien, die reeds meer met de politie heeft kennis gemaakt. Zondag nog in Harmeien gezien en thans spoorloos verdwenen is Men schrijft uit Tilburg aan de „Tijd1:" Gisteren is de voormalige abt naar Rome vertrok ken om zijne onderwerping aan te bieden, zooals hij verklaard heeft. Een zes- a achttal kloosterlingen zijn achtergebleven, om voor de afwikkeling der loopende zaken en de bewaring en bescherming der eigendom men en der zich daarin bevindende goederen zorg te dragen. Noodgedwongen doen zij dit, terwijl zij vol komen bereid zijn zich naar de beslissingen van Rome te gedragen. De abt van den Catsberg bevindt zich sedert eer gisteravond te Tilburg en vertrekt weder morgen vroeg. Hij is niet te Koningshoeve geweest. Ook heeft gisteren hier vertoefd de abt van Ohimag. Door dit al les is de toestand weinig veranderd. De voormalige abt, die alle goederen op zijn naam heeft, evenals de schulden, zal ten slotte de verantwoordelijkheid te dragen hebben van zijne weigering om de goederen, die op zijn naam staan, aan eene vereeniging, die ook zijne schulden op zich zoude genomen hebben over te dragen. Zijne onderwerping komt nu te laat, en nog maals zet ik achter de vraag: Wat zal de toekomst geven? een groot vraagteeken. Alle berichten of voorspellingen dienaangaande kun nen gerust mistrouwd worden. Niemand kan met eeni- ge zekerheid op het oogenblik zeggen, hoe de zaak eindigen zal. Zoover heeft het de stijfhoofdigheid van één man gebracht, die echter daarvoor in de eerste plaats zal te boeten hebben, dat hij, al ware het alleen dit, het bewustzijn in zich zal ronddragen, vele slacht- offei's gemaakt te hebben. De bijzonderheden, in vele bladen vermeld, zijn voor een deel onwaar. Ik meen, dat in mijne berichten niets voorkomt, dat in strijd met de waarheid of minder nauwkeurig is. Het Haagsch Nieuwsblad verneemt, dat in verband met de Haagsche bouwgrondquaestie, door het Raads lid Janse een klacht is ingediend tegen den heer mi. Joh. Belinfante, in diens qualiteit van redacteur van het (voormalig Haagsch Weekblad. Vanwege de directie van den landbouw is uitgege ven een brochure gratis ter verspreiding verkrijg baar over „maatregelen ter voorkoming van de tu berculose onder de varkens." Voor ruim l1/s jaar werd de onder-directeur der coöp. boterfabriek Wiggers te Winterswijk ontslagen, daar hij verdacht werd van diefstal van pl. m. 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensche Rechtbank, doch daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling*. De verdachte hield zijne onschuld echter steeds vol. Thans is de po litie door de praatjes van kinderen op het spoor van den werkelijken dader gekomen, 't Is het zoontje van den directeur, die het geld voor en na versnoept heeft. In de eergisteravond gehouden vergadering is Wig gers weer in zijn eer hersteld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeeneHjennis, dat de naam van zekeren „Profes sor" Keith Harvey, te Londen, die op groote schaal middelen tegen doofheid adverteert in de Nederland - sche bladen, niet voorkomt op de lijst der personen die in Groot-Britannië en Terland bevoegd zijn de genees kunst uit te oefenen. Zijn ware naam is Edward Marr. Vermoedelijk worden door hem onder verschillende aangenomen namen deskundige aanbiedingen gedaan. Toen zich Dinsdagmiddag op de begraafplaats te Enkhuizen de inspecteur van politie Groot en de doodgraver Last bevonden, voegde zich bij hen een als heer gekleed persoon, die inlichtingen vroeg omtrent het graf van de gebroeders Schol ten, die indertijd op de Zuiderzee verdronken. Nadat hem de graven gewe zen waren begaf hij zich daarheen en deelde met be traande oogen mede, dat de gebroeders Seholten stu dievrienden van hem waren, voorts dat ook zijn vader op dit kerkhof begraven lag, alsmede dat in zijn eigen memorandum en testament g'eschreven stond dat hij daar zou worden begraven. De inspecteur verliet het kerkhof en eenige oogenblikken later meldde de heer Last aan de politie, dat bovengenoemde persoon sla pende aan den rand van het kerkhof lag. De heer De winsten verkregen uit de renten van discontee- ring beliepen 212.452.38 mi uit de rente van belee ning ,t 17.212.45 te zamen 229.664.83 tegen 226.144.591/2 in 1906/07. In het vaste personeel der gasfabriek kwam geen verandering, gedurende den winter werden 6 hulpsto- kers en een plaatsarbeider in dienst g-enomen. Indirect wordt op de beperkheid.der terreinen bij de fabriek in het verslag gewezen. Het buizennet werd met 696 meter uitgebreid en wel door het leggen der buizen in Nassaulaan Nassau- plein, Egmonderstraat en Krebbesteeg. De drukking was gelijk aan die in 1907. Er waren 517 lantaarns in gebruik die 35691/4 uur brandden. Bij raming werd verwerkt 122.160 ILL. kolen die aan geproduceerd gas opleverden 3015000 M3. of 24.5 M3. per II. L. Yan het geproduceerde gas ging verlo ren 67.196 M3. door condensatie en andere toestanden. Er werden gebruikt 3155 meters, waaronder 532 munt meters. De ontvangsten der gasfabriek over 1908 waren J 231.812.79", waarvan 167.257.71 aan gaslevering en 58.573.77 aan bijproducten. De uitgaven bedroegen hetzelfde bedrag, waaronder arbeidsloonen 22.861.46, aflossing van schulden en rente J 21.623.21, uitkeering aan de gemeente 33000, voordeelig saldo 8.612.685. Groot ging daarop weer naar het kerkhof en bemerkte dat de man nog rochelde en zich een weinig bewoog. Nadat de agent Talsma was gekomen werd de man opgebeurd, waarbij bleek, dat zijn gelaatskleur blauw was. Hier moest dus aan vergiftiging worden ge dacht, welk vermoeden meer zekerheid verkreeg toen men bemerkte dat de stervende een flesch in de bin nenzak hield. Dokter v. d. Lee, inmiddels ontboden, kon slechts den dood constateeren. Verdere mede- deelingen zijn voor publiciteit niet geschikt. Op den overledene werd een brief gevonden waarin gevraagd werd voorloopig zijn naam, wiens initialen O. A. zijn niet te noemen. In een ander schrijven, dat op hem bevonden werd, gericht aan zijn zoon, bleek, dat de overledene nog aan den zeilwedstrijd te Sneek had deelgenomen. Aan den inspecteur van politie werd het verzoek gericht zorg te dragen dat hij te Enkliuizen begraven zou worden, waarvoor het benoodigde geld in een zij ner zakken aanwezig was. Tevens verzocht hij een parapluie, die hij in een hotel te Enkhuizen gistermid dag geleend had, aan den eigenaar terug te geven. Een revolver met patronen werd ook nog op het lijk gevonden. Bij de politie te Rotterdam is aangifte gedaan dat op de reis tusschen België en Nederland een reiziger, de heer O. uit Brussel, in handen is gevallen van een zakkenroller die zich met vier medeplichtigen in den trein bevond. Tusschen Antwerpen en de grens werd hij beroofd van een portefeuille inhoudende o. a. 200 francs. De vermoedelijke dader werd te Rosendaal gefouil leerd, doch de portefeuille werd niet op hem bevonden. Hij had deze dus waarschijnlijk reeds aan zijn hand langers overgegeven. De zakkenrollers hadden biljet ten voor den Haag. In de onmiddellijke nabijheid van het stationsempla cement der staatsspoorwegen te Oss is men tegen woordig van rijkswege aan het horen, om steenkolen op het spoor te komen. In grooten getale zijn schel pen omhoog gehaald. Hedenmorgen is aan den Emmerikschen weg te Zutphen de tien-jarige schooljongen Gerrit Kreunen onder een zwaar beladen wagen geraakt. Het achter wiel ging over zijn hoofd. Zwaar gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Aan den kunstweg van Hoogezand naar Gro ningen te Foxham, gem. Slochteren, is se dert begin Mei een gezin met vijf kinderen in de open lucht is gehuisvest. Eenige oude doeken dienen ter be schutting tegen den regen en de nachtelijke koude. Wanbetaling van huishuur wordt als de oorzaak genoemd. Gistermorgen is een 3-jarig zoontje van den heer B. te Bovenkarspel verdronken. In de Vrouwenkliniek van de Gem. Universiteit te Amsterdam hebben negen daar .werkzame zusters haar ontslag ingediend, op grond' van een conflict tusschen prof. Hector Treub en één 'hunner-ontstaan. In „No- sokomos" geven deze negen verpleegsters in een door haar onderteekend ingezonden stuk de volgende uit eenzetting van het geval In de kinderkamer van de gynaecologische afdee- ling, waar anders alleen kinderen van patiënten lig gen, was het kind van een dienstbode van Prof. Treub opgenomen. Het was bij anderen verwaarloosd en nu hier in observatie. Op een der bezoekdagen komt de moeder het kind bezoeken. De dienstdoende zuster van de kinderkamer is aan tafel, de moeder moet dienten gevolge van 1 tot l3/4 wachten, tot er een andere zus ter mee mag om het kind te toonen. De moeder en de verpleegster komen nu tegelijk binnen en vinden het kindje bleek en vol braaksel; de moeder is natuurlijk doodongerust en de zuster zegt, dat zij in aanmerking moet nemen, dat het gebraakt en ook geslapen heeft. De dienstbode vertrekt en maakt bij prof. Treub aan huis een scène. Den vol genden morgen roept prof. bedoelde zuster, verwijt haar, dat zij gezegd heeft„het is een min kindje," en zegt dat zij nooit een diploma van hem krijgt. Zonder vorm van proces dus veroordeeld, omdat prof. zijn keukenmeid en niet de zuster gelooft. Omdat èn de directeur, dr. Kuiper, èn de gasthuis commissie onmachtig bleken in te grijpen, hebben de negen zusters nu geprotesteerd door hun ontslag aan te vragen. Een melkwitte ekster met vuurroode oogen is wel een groote zeldzaamheid, doch den naturalist Anton Sutherland, te Rotterdam, is het gelukt zoo'n vogel machtig te worden. In Ooyen (Geld.), is op 15 Juni 1.1. een nest eksters uitgehaald, waarin 2 volkomen al bino's werden aangetroffen. Eén dier zeldzame vo gels is in het leven gebleven. Per stoomschip „Banda" werd gisteren te IJmui- den aangebracht een transport van ruim 300 Javanen, mannelijke en vrouwelijke, bestemd voor de plantages in West-Indië. Wegens den kouden N.N.W. wind waren allen in dekens gehuld, wat een fantastisch gezicht gaf en dat enorme belangstelling trok. De vader van aan deze ziekte overleden kinde ren te Haarlem, de schoenmaker Schuijf, die als ba cillendrager in het St. Elizabeths-gasthuis was opge nomen, is thans "geheel genezen daaruit ontslagen. -In het gezin van den bootwerker Van der Ruit, aan de Gedempte Slaak, te Rotterdam, heeft zich een geval van Genickstarre voorgedaan. De patient is naar de barakken overgebracht. Door den Officier van Justitie te Haarlem wordt een onderzoek ingesteld naar het misbruik dat door een inwoner van Santpoort is gemaakt van een niet voor hem bestemde oproepingskaart voor de stemming voor een lid voor de Tweede Kamer in het district Beverwijk. Ofschoon geen kiezer zijnde, heeft hij van deze hem abusievelijk in handen gekomen kaart ge bruik gemaakt om te gaan stemmen. Tegen den socialistischen predikant da. Boers te Roordahuijzum (Fr.) zijn bij het classicaal kerkbe stuur klachten ingebracht: a. wegens het afkondigen van den kansel dat hij niet meer kan bidden bij de godsdienstoefeningen, wat hij ook nalaat; b. wegens het verzaken zijner kerkelijke plichten. Een ouderling is bij het bestuur aangeklaagd wegens beleedig'ing van ds. B. Sedert eenige jaren heerscht in de kerkelijke gemeente R. een en al tweedracht. Baldadigen wierpen gisternacht eenige ruiten in het politie-bureau te Eindhoven stuk. Deze brutale daad laat zich hierdoor verklaren, dat het bureau juist voor eenige oogenblikken verlaten was! Gisternacht werden nit de winkelkast van den uit drager A. Harings, Korte Koningstraat te Amster dam, vijf gouden en vijf zilveren ringen, vier gouden horloges en twee gouden slootjes met kralen ont vreemd. De dieven wisten deze voorwerpen machtig te worden door de winkelruiten met zeep te besmee- ren en daarna in te drukken. De bewoners bemerk ten den diefstal eerst vanochtend. Van de daders geen spoor. Een echtpaar te Neuzen, dat Maandag een kindje van drie maanden ter aarde liet bestellen, ontving dien dag bericht dat een tienjarig dochtertje, voor plezier een reisje medemakend aan boord van het schip, waarop haar oom vaart, te Gent verdronken, is. Gistermorgen is te Arnhem, vermoedelijk door te zware belasting, een steiger van een in aanbouw zijnd huis op den hock van den Brouwerijweg en de Velu- westraat, ingestort. Vijf werklieden stortten naar beneden en bekwamen allen verwondingen; één werd inwendig gekneusd. Te Rustenburg N.-IL. is gistermorgen afgebrand een arbeidershuisje van J. Wals. Niets was verze kerd. Een militair kreeg op de „Groote Berg" te Eind hoven twist en Werd kort daarop onverhoeds van ach teren aangevallen en met een nies eenige sneden over den arm toegebracht. De man verloor veel bloed en geraakte daardoor eenigszins flauw. De vermoedelijke dader werd aangehouden en na verhoor vrijgelaten. De militair, die zonder verlof was, werd naar zijn garnizoen overgebracht. Te Gouwsluis bij Alphen is een ernstig ongeluk ge beurd. De daggelder van v. d. St., G. Verbrugge ge- heeten, reed met een voer hooi in het land. Bij een dér bruggetjes gekomen, reed hij waarschijnlijk te dicht langs den kant, de planken wipten ten minste en G. V. geraakte met paard en kar te water; het voer hooi hoven op hem. Toen de ongelukkige leven loos er onder vandaan werd gehaald, zat zijn mond vol bagger, zoodat hij daarin gestikt moet zijn, terwijl hij nog een paar trappen van het paard heeft gehad, want borst en hoofd waren beschadigd. D© ongeluk kige, die 53 jaar was, laat een vrouw en zes kinderen achter. Den 15en en 22en Aug. a.s. zal een groot Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen gehouden worden te Amsterdam, op het terrein van het „Tolhuis over het IJ" alwaar Zondag 4 Juli reeds voor dit doel werd vergaderd, en het uitvoerend comité als volgt samen gesteld; de heeren F. ILeitz, voorzitter; W. Veenen- daal vice-voorzitterJ. Steinhout, le secretaris; G. v. d. Laan, secretaris-correspondent (Lijnbaansgracht 298)A. C. N. Schmidt, penningmeester, P. J. Kweron adviseur, W. Dil, O. Akkema, C. A. Keuss, C. J. Reurts, W. LI. Dronkers, J. P. Reijding en J. G. Braams, commissarissen. Tot leden van den raad werden den 7en Juli (we gens tusschentijdsche aftreding van de heeren A. de Groot en O. Breedveld; de periodieke aftredende hee ren T. Valkering en Jb. Kleef werden reeds bij enkele candidaatstelling herkozen) gekozen de heeren P. Kuijs en C. Pepping met resp. 189 en 159 stemmen, terwijl de heeren Jb. Dekker Wzn. en J. Jongejans resp. 62 en 23 stemmen verkregen. Uitgebracht werden 232 geldige stemmen, van on waarde 1. Uit Koedijk. Tot leden van den Raad der gemeente werden den 7den alhier herkozen de heeren P. Geus Cz. en II. Kramer. Te Petten moesten dit jaar aftreden een wethouder eu een raadslid. Er werden twee tegen-candidaten ge steld, die glansrijk de overwinning' behaalden omdat men vergat voor de aftredeuden een lijst in te leve ren. Zóó krijgt men al heel gemakkelijk nieuw bloed in een college. Uit de Rijp, Voor de verkiezing van den Gemeenteraad werden uitgebracht 222 stemmen, 8 van onwaarde. P. Dil Jz. (aftr.), 116 stemmen. P. Geerke (aftr.) 145 stemmen. E. Hoedemacher 124 stemmen. Gekozen P. Geerke en E. Hoedemacker. Gisteravond 11V2 uur leverde de zee een prachtig mooi gezicht op. Door de phosphoorbeestjes scheen het alsof de golven electrisch verlicht waren. Het zand ge leek soms vuur. Deze beestjes verplaatsten zich in massa bij inil- liarden zijn ze dan aanwezig. Met kalm weer wordt het veelal eenig-en avonden achter een op dezelfde plaats waargenomen. De feesten, welke Zondag alhier gehouden zullen worden, zullen bij erg slecht weer worden afgewimpeld, van de kerktoren te Bergen. Wanneer het echter droog is, gaan ze heslist door. In het lokaal Diligentia alhier werd heden de jaar- lijksche vergadering' gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Alkmaar, on der leiding- van den arrondissements-schoolopzienei', den heer O. van Buijsen. Behalve een groot aantal onderwijzers en onderwij zeressen waren aanwezig de Burgemeester van Alk maar, de leden van de commissie van Toezicht, de hee ren Altena en Dr. Kooij en de heer J. A. Verkuijl als lid van het bestuur van Volksonderwijs. Te ongeveer half elf werd de vergadering door den voorzitter geopend. Spr. riep allen een hartelijk wel kom toe, in het bijzonder de bovengenoemde heeren, den heer Loots van Haarlem, die zoo bereidwillig was geweest een groot deel van het programma op zich te nemen en Mej. Loots, die in plaats van Mej. Hermina Scholten die door een verkoudheid verhinderd was, zooals zij had beloofd eenige liederen te zingen, in ha re plaats zou optreden. In een jaar tijd, zei spr. verder, kunnen er allicht gebeurtenissen plaats vinden, die van grooten invloed kunnen zijn, zelfs op wijderen kring. Als zoodanig noemde de voorzitter het overlijden van den Districts schoolopziener, den heer F. van Rijsens, die door hem geschetst werd als een braaf burger, een liefhebbend echtgenoot en vader, een ambtenaar met veel toewij- ding, die niet licht zal worden vergeten, en wiens werk sporen zal achterlaten, die niet spoedig zullen worden uitgewischt. Eere en hulde bracht spr. aan alles wat de overledene voor het lager onderwijs, ook in ruimer kring heeft gedaan. (Applaus.) Thans volgden eenige mededeelingen omtrent de bi bliotheek, waarvan het gebruik steeds toenemende is, en enkele cijfers betreffende het resultaat van de wer king der leerplichtwet over het laatste jaar. Het aan tal aanmaningen bedroeg 516, het aantal processen- verbaal 39, tegen 506 en 54 in het jaar 1907. Het aantal malen dat proces-verbaal moet worden opgemaakt, neemt dus gestadig af, wat spr. een gun stig teeken achtte. Van die processen-verbaal kunnen er 16 voor rekening van de gemeente Alkmaar, 8 voor Broek op Langedijk, 8 voor Zuid-Scharwoude en 3 voor Noord-Scharwoude, dus 19 voor de dorpen aan den Langedijk. Aannemende, dat de 16 processen-verbaal te Alk maar voornamelijk een gevolg zijn van armoede, dan blijkt uit deze opgaven, dat aan de Langedijk het wil lekeurig schoolverzuim nog het meest voorkomt. Hierna verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend, waarna door den waarnemenden secretaris, den heer O. J. Reiziger de heer Ditmars was met vacantie afwezig de notulen der vorige vergade ring werden gelezen. De heer Loots en mej. Loots werden vervolgens uit- genoodigd de beloofde zangnummers ten beste te ge ven. Mej. Loots, begeleid door den heer Philip Loots van Haarlem droeg daarop een negental liederen voor uit den bundel „Levensmorgen", kinderliederen van Philip Loots. Deze alleraardigste liederen werden door mej. Loots op zeer verdienstelijke wijze voorgedragen. Haar voordracht muntte uit door een zeer duidelijke rüt- spraak, waardoor het aardige uit deze kinderliedjes ten volle tot zijn recht kwam. De vergadering dankte mej. Loots door herhaaldelijk applaus, terwijl een en kel liedje nog gebiseerd moest worden. Gezongen werden „Bij en blom," „Bij Jezus geboor te," „Nol en de Mol," „Vader komt naar huis," „Kik kerliedje," „Koppig," „Een poppenmoedertje," „Hoe prettig" en „Op den Zolder." Toen werd het woord gegeven aan den heer S. Boon, hoofd der school te Groet, ter inleiding van het onderwerp„Het taalonderwijs in nieuwe banen." Na met een enkel woord te hebben aangetoond, in hoevele opzichten men hij ons onderwijs nog conserva tief is en vasthoudt aan allerlei afgesloten vormen, en vele dingen nog leert, die in het dagelijksch leven nooit meer te pas komen, erkende spreker toch met vreugde, dat in de laatste jaren ook veel goeds is ver schenen op het gebied der methoden voor ons onder wijs. Daaronder moest volgens spreker ook gerekend warden de taalmethode van Strien een methode die spreker thans een paar jaren gebruikt. De voordeelen dezer methode, waarvan de hoofdre gel is„schrijf, zooals ge spreekt, tenzij 't u anders is geleerd," waarbij men dus uitgaat van de taal der leerlingen, om hun zelfbewust tot de vormen van de schrijftaal te brengen, werden door spreker zeer dui delijk uiteengezet, 't Is ook vooral hierom te doen dat de leerling door rechtstreeksche vergelijking, zelf de vormen zal vinden. Copieeren, doch niet het lesschrijven en dicteeren zijn intëgreerende deelen van deze methode. Niet ont kennende, dat ook met andere methoden goede resul taten kunnen worden verkregen, meende spreker, dat deze eenvoudige, natuurlijke methode met meer zeker heid tot het gewenschte doel zal leiden. Door zijn inleiding hoopt spreker de belangstelling voor het werk van Strien te hebben gewekt. Na een woord van dank van den voorzitter werd gelegenheid gegeven tot .gedachtewisseling, waarvan alleen door den heer P. Schipper van Alkmaar werd gebruik gemaakt. Deze meende dat de inleider zich aan overdrijving had schuldig gemaakt, waar hij de voordeelen der methode van Strien had uiteengezet. Hij verdedigde voorts het lesschrijven en toonde zich een groot voorstander van de methode den Hertog en Lohr. Door den heer Boon werd hierop aangevoerd, dat hij niet had betoogd, dat de methode van Strien de eenige goede was. Ook hij had evenveel eerbied voor het werk van den Hertog en Lohr als de heer Schip per; hij was echter van oordeel, dat de methode van den Hertog en Lohr, een aangekleede spraakkunst, noemde spreker ze, niet voor de gewone lagere school de meest geschikte is. Inleider zoowel als debater waren het er echter over eens, dat de onderwijzer boven de methode moet staan en er geen slaafseh volger van dient te zijn. Op deze inleiding volgde weder een muzikale voor dracht van mej. Loots. Ondfer luid applaus trad zij op en zong thans „In 't Woud" en „Een lentekind," beide ook van den heer Loots. Ook thans was de vergadering haar zeer dank baar voor het genot, dat hare zang verschafte en een luid applaus ging er op na haar laatste lied. De voorzitter bedankte mej. Loots en den heer Loots zëei' hartelijk voor het genot, dat zij de vergadering hadden verschaft en hoopte, dat het optreden van bei de aanleiding zou geven, dat men ook bij het zangon derwijs van de liederen van de heer Loots eenige zou invoeren. Daarna werd tot half twee gepauseerd. Na de pauze werd medegedeeld, dat tot bestuursle den waren gekozen de heeren J. J. T. Kooij aftr. lid en J. Ott voor de vacature du Burck. Als spreker trad thans op Dr. R. O. G. Schroder, arts te Alkmaar, met het onderwerp: „De school in den strijd tegen de tuberculose. Deze rede wordt Za terdag in de Alkmaarsche Courant in haar geheel op genomen. Dr. Schroder werd' door den voorzitter een hartelijk woord van dank gebracht voor zijn belangwekkende inleiding. Het laatste nummer van het programma was een muzikale voordracht voor 2 violen en piano door de dames A. C. Gouwe, Kitty Blom en G. M. M. O. Blom, allen van Alkmaar. Zij vergastten de vergadering op een zeer schoone uitvoering van Abendanon van B. Godard en Largo en Allegro uit sonate No, 2 van Handel, waarvoor de vergadering met luide bijvalsbetuigingen haar dankte. De voorzitter richtte een welgemeend woord van erkentelijkheid tot de dames voor de bereidwilligheid, waarmede zij wel hadden willen medewerken, om deze vergadering een aangenaam programma te kunnen aanbieden. Na de gewone omvraag, waarhij de heer H. van den Berg tot den schoolopziener een woord van dank richt te voor de leiding der bijeenkomst, werd de vergade ring te ruim drie uur gesloten. Wederom was gisteren de groote dag aangebroken, de dag, wsarnaar door Alkmaar's jeugd r*eds weken van tevoren wordt verlaagd en waarop zooveel geno ten wordt door de leerlingen van de hoogste klassen tan de verschillende scholen. Geen hunner zal niet opgetogen over den toeht naar Sehoorl'a duinen praten en zich allerlei bijzonderheden herinneren van het schoolfeest van het vorige jaar en het daaraan voor afgaande jaar. En de kleineren, die voor de eerste maal meegaan en zioh zoo veel van dit „groote" sokooi

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2