DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 158. Honderd en elfde Jaargang. 1909. ZATERDAG 10 JULI. Herleving der Oudheid. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. AboniH.nentsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,V Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters r?aar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit drie bladen. GEMENGD NIEUWS. Protest aangeteekend. Een eigenaardig geval. Teruggegeven. Geld vermist. Een verzuchting. Treurig. Aanvaring. Bij ongeluk geschoten. Haagsche auto's. Door de tram overreden. De Haagsche bouwgrondkwestie. Ernstige mishandeling. Commissaris der Koningin, Om in de gevangenis te komen. Het nieuwe Academiegebouw. Een candidaat voor den gemeenteraad. Uit Bergen. Uit Petten. Uit Winkel. Uit Bergen aan Zee. Uit Oudkarspel. Uit Purmerend. Uit Schagen. Uit St. Pancras. Van den Langendljk. ALRMAARSCHE COURANT. Hebben wij in ons blad van gisteren enkele opmer kingen geplaatst over de ontwikkeling van de maske rades der studenten, voor lieden willen wij nog eens terugkomen op een vroeger door ons aangegeven plan om te trachten in Nederland door liet doen herleven van een episode uit vroeger tijd een clou voor het groo te vreemdelingenverkeer te maken. Wij komen daarop terug, niet omdat wij meenen, dat dit plan in beginsel aanbevolen moet worden vandaag of morgen zal het erg-ens verwezenlijkt wor den, dat staat vrijwel vast maar omdat het zoo'n onberekenbaar voordeel voor ons land zou zijn, dat wij juist hier dit nieuwe idee het eerst uitwerkten. Wat daarvoor noodig zou zijn, het is het voorbeeld door Ober Ammergau gegeven, door zooveel plaatsjes in de Alpen gevolgd, ook voor Nederland te volgen en te vervohnaken. In een gegeven stad zou men zoo denken wij ons de zaak een vereeniging moeten oprichten tot het verwezenlijken van het plan: een stuc-stad te bouwen en daarin het oude leven van een bepaald tijdvak, het zij in het algemeen volgens de historie, hetzij volgens een bepaalden bekenden historischen roman te leven. Tot die stuc-stad zou tweeërlei entree zijn: een voor hen, die het kleed van dien tijd zouden willen aantrek ken en vrijelijk tusschen de stuc-muren zouden mogen rondloopen, de bewoners bezoeken en de plechtigheid bijwonen en een voor hen, die van uit een getralied hoekje of van een iu de oude stad gemaskeerd plat form het leven zouden willen gadeslaan. Veel hangt af natuurlijk van de keuze van tijdperk of roman. Kon men Pompeji van „The last days" of Ito me van „Quo Vadis" laten herleven, het zou na tuurlijk meer trekken, maar ook moeielijker zfln dan het doen herleven van een stad uit de 13de eeuw. Een resurrectie van Babylonië of het oude Egypte zou zoodoende meer moeielijkheden, maar ook meer succes geven dan een inrichting van een Nederland- sche stad uit het gouden tijdperk enz. enz. Het best dreef men de zaak coöperatief. Wie bereid zouden zijn in die stad te leven, mee de vertooning te maken, zouden zich al vroeg moeten, voorbereiden en onder artistieke en wetenschappelijke leiding moeten gedrild worden tot waardige Pompejanen, Romeinen of Babyloniërs, hun vrouwen en hun kinderen. En inmiddels zouden de meer kapitaalkrachtige ele menten uit de stad en zij, die het meeste voordeel van het toenemende vreemdelingenverkeer verwachten moeten zorgen voor het kapitaal, dat in staat stelde de namaak, gebouwen te zetten, de leiders te salari- eeren en de reclame te bekostigen. Natuurlijk zou alles wat kermisachtig of aanstoote- lijk is, vermeden moeten worden. De zaak zou een handelsonderneming moeten zijn, zij die hun middagen of avonden zouden willen besteden om in de stuc-stad he't vreemde leven voor te leven, zouden dat moeten doen om bijverdienste en over het geheel zou het doel moeten zijn winst te behalen en vreemdelingenverkeer te trekken, naar de plaats zelf en bijgevolg naar Ne derland. Werd de zaak dus goed aangepakt, dan zou men haar ook buiten de stad met geld moeten steu nen, omdat de vele vreemdelingen, die ongetwijfeld al léén daarom naar Nederland zouden komen, van de ge legenheid gebruik zouden maken om nu ook verder in Nederland eens rond te kijken. Maar juist om dit alles te bereiken, zou men met grooten ernst en piëteit voor het verleden te werk moeten gaan, zou men alleen door de samenwerking van zeer velen een goed geheel kunnen krijgen. Op den duur het kan niet uitblijven zal men plannen als de hier uitgevoerde op allerlei plaatsen verwezenlijkt zien. Het ligt zoo geheel in de lijn van den tijd. Men wil realisme, men is niet meer tevreden met den tooneelschijn, met werkelijkheid in twee afme tingen. Naast lengte en breedte wil men ook diepte zien. Men gevoelt dat het tooneel die niet kan geven. Vandaar de neiging tot afwijken van de realiteit, tot stiliseeren, die men in den laatsten tijd op het tooneel waarneemt. Het kijkspel moet van de planken op de straat. Overal in Ober-Ammergau, in de Engelsche pageants, in de Berlijnsche opera, in de Hollandsche maskerades, in de kermisachtige reproductie der oude „tentoonstellingssteden" ziet men aarzelen om den sprong te doen. Welnu doet een stand in ons land dien sprong het eerst, dan heeft zij nu nog al het' groote voordeel van de eerste te zijn. Morgen reeds zal het wellicht te laat zijn. Nu is het niet waarschijnlijk en niet gebruikelijk dat Nederland in zulke dingen het initatief neemt. Maar het is toch niet onmogelijk. En daarom willen wij nog waarschuwen zoolang het tijd is. Heeft men eenmaal elders het initatief genomen, dan is een groot deel van de aardigheid en hét voordeel er af. Dat overwegend vinden wij vrijheid om het plan nog eens aan onze landgenooten ter overdenking aan te bieden. De verkiezing voor den gemeenteraad te Bloemen- daal, op Donderdag den 8sten Juli gehouden, had den volgenden uitslag. Herkozen de heeren Van Hooff en O. Roozen (kath.) en gekozen de heeren Van Tienhoven en jhr. Teding van Berkhout (lib.). Mr. P. lideman heeft gisterochtend protest aange teekend tegen de samenstelling van het hoofdstembu reau, dat om 9 uur den officiëelen uitslag bekend maakte en toen geweigerd werd van zijn reclame pro cesverbaal te laten opmaken, heeft mr. Tideman zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met verzoek, het door den Raad eventueel te nelmen besluit tot toelating der heeren te zijner tijd aan II. M. de Koningin ter vernietiging te willen voordragen. Bij de gemeenteraadsverkiezing in Wonseradeel deed zich liet volgende eigenaardige geval voor. Een der politieke partijen had een candidaat geprocla meerd, die daartegen protesteerde, wijl hij niet tot die partij behoorde. Toch bleef men hem als candidaat handhaven. De betrokkene verzoekt nu per adverten tie geene stemmen (van die partij) op hem uit te bren gen. Onlangs is melding gemaakt van een diefstal van 40 ten nadeele van den arbeider S. t. te Paesens. De dader is nog niet bekend gewordenmaar deze week heeft T. zijn briefje van 40 weer teruggekre gen! Hij was voor zijn boer een dag naar stad (IJok- kum) geweest, 't Schijnt, dat de dief zich niet gerust gevoelde met z'n gestolen geld, want toen T. den vol genden dag z'n werkbroek aantrok en toevallig in de zakken voelde, haalde hij er tot z'n niet geringe ver bazing en blijdschap het briefje uit te voorschijn. Blijkbaar heeft de dief van de afwezigheid van T. ge bruik gemaakt om zijn slechte daad weer ongedaan te maken. Een reiziger, gistermorgen te Vlissingen per nacht boot uit Londen aangekomen, miste bij het verlaten der boot zijn portefeuille, waarin een bedrag van on geveer 300. Een direct ingesteld onderzoek leidde niet tot een resultaat. Mannen van rechts-Dr. Kuyper, alvorens „bui tenaf" te gaan, zucht: „Ik heb van Lohman nooit zooveel last gehad als van Lehmann In den trein, welke 3.40 uit Amsterdam te Apel doorn aankomt, bevond zich Donderdag een persoon als werkman gekleed, die bleek zeer ziek te zijn. Tot eene juffrouw, die in dezelfde coupé' met hem de reis medemaakte, zeide hij„Als ik nog maar zoolang leef tot ik thuis ben.' Aan het station Apeldoorn aange komen, moest hij hij het verlaten van den trein gehol pen worden. In het goederengebouw gebracht, gaf hij daar spoedig den geest. Men vermoedt dat de man te Apeldoorn of Vaassen thuis behoorde. Gistermorgen had er te Hoek van Holland tusschen het uitgaande stoomschip „Cromer," een goederenboot der Harwichlijn, en het inkomende stoomschip „South field," even voorbij de semaphore, een aanvaring plaats, doordat de Southfield uit haar roer liep. De Cromer bekwam ernstige schade, terwijl de kop van de Southfield ingedrukt werd. De Southfield vervolgde haar reis naar Rotterdam en de Cromer kwam terug. Bij onderzoek bleek, dat de schade niet van dien aard was, dat ze hier moest blijven en vetrok ze weer om 9 uur. Een der reddingbooten van de Cromer, benevens de davids waren geheel stukgevaren, terwijl het berg hout voor een groot gedeelte afgevaren was. In den boomgaard van den heer Van Lutterveld, te Kesteren, liep de kersenkeerder met 't zoontje van den eigenaar te wandelen, toen plotseling het geladen ge weer afging en het schot het jongetje in het hoofd trof. Hoewel zeer ernstig gewond, heeft men hoop, het knaapje in het leven te behouden. Binnenkort zal Den Haag ook zijn taxi-auto's heb ben, die den naam II. A. T. O. zullen voeren (Haag sche Automobiel Taxameter Onderneming) en met benzine worden voortbewogen. Het bedrijf zal niet voor 15 Augustus een aanvang nemen. Terwijl in de Middachterallee, te Elleeom, eenige; jongetjes luisterden naar een aankomend muziekkorps, dat zich op het aldaar te houden zendingsfeest zou doen hooren, merkten zij niet, dat de stoomtram na derde. De vijfjarige Hendrik L. liep achteruit en kwam ongelukkigerwijze onder de locomotief, waar door hij eenige meters ver werd meegesleurd. Toen de machine tot stilstand was gebracht, werd het arme kind verminkt opgenomen. De machinist van de stoomtram heeft geen schuld aan het ongeluk. Het „Haagsch Nieuwsblad" meldde, dat in verband: met de Haagsche bouwgrondkwestie door het raadslid: den heer B. Janse een aanklacht wegens persdelict was! ingediend tegen mr. Joh. J. Belinfante, in diens kwa liteit van redacteur van het (voormalig) „Haagsch Weekblad." De „Avp." kan uit de beste bron inededeelen, dat dit absoluut niet waar is. Een ruzie onder buren, die gedurende de laatste veertien dagen de Anjelierstraat 43 in opschudding bracht, heeft, gisteravond tot een zware mishandeling K. van Citterd ging gisteravond 9 uur in het trap portaal van het perceel Anjelierstraat 43, bij den los sen arbeider C. J. van Ingen.vernemen, of 't waar was, dat kletspraatjes waren verspreid. Van Ingen deed open. Er ontstond tusschen beide mannen een woordentwist, waarbij Van C. de vrouw van Van Ingen beleedigde. Laatstgenoemde greep hierop Van O. bij de borst, waarop Van C. een mes trok en het zijn tegenstander in de buik stak, daardoor den buikwand van. Van In gen doorborende. Hevig bloedend zakte Van Ingen ineen. Radeloos van angst riep de vrouw om politie, die spoedig ter plaatse verscheen. Per brancard is de zwaar gewonde naar het Binnen gasthuis gebracht. Gisteravond poogde de waarnemend-commissaris van het bureau Westerstraat, den gewonde te hooren, doch zijn toestand liet 't niet toe. Van Citterd is op genoemd politiebureau in bewaring gesteld, in afwachting wat de justitie over hem zal- besluiten. In liet Nbl. v. h. Noorden werd als toekomstig Com missaris der Koning-in in Friesland of in Overijsel ge noemd de heer Rüell, burgemeester van Arnhem. Blijkens een bericht in de Arnh. Crt. is daarvan te Arnhem nog niets bekend. Hedennacht, omstreeks half twee, werd door een drietal personen een ruit ingedrukt van den winkel der weduwe Dc Vries aan de Haarlemmerhouttuinen 107. De bewoners, door het lawaai gewekt, zagen, in den winkel gekomen, de daders in allerijl op de vlucht slaan. Zij hadden eenige brooden en een paar koeken mee genomen, doch door het vallen van stukken glas op de straatsteenen de aandacht van een surveilleerenden politieagent op zich gevestigd. Hij zette de daders na en smaakte de voldoening, daarin terzijde gestaan door eenige ter plaatse ver schenen collega's, de vluchtenden te arresteeren. Het drietal werd naar het politiebureau aan de Wes terstraat gebracht en daar in bewaring gesteld. Hedenmorgen door den waarnemend-commissaris, den heer Elhorst gehoord, verklaarden zij, de daad te hebben bedreven, om in de gevangenis te komen. Zij worden ter beschikking der .justitie gesteld. Negenduizend vijfhonderd vijf en zeventig menschen hebben gebruik gemaakt van de door het college van curatoren opengestelde gelegenheid om het nieuwe Academiegebouw te Groningen te bezichtigen. 9575, waarbij nog een getal van ongeveer 1400 mag worden opgeteld, de houders van uitnoodigingskaarten voor de kerk-plechtigheid, die op hun kaart zonder betaling toegang hadden tot het nieuwe gebouw. Do bruto-opbrengst was 2109.15. De kosten van bewaking van bijna alle lokalen in het gebouw, het groote aantal controleurs, de kosten van schoonmaak eiken morgen van vier uur af door vier schoonmaaksters, dé kosten van advertenties en drukwerk hebben begrijpelijkerwijs een zeer belangrijk bedrag verslonden. Maar toch zal er, naar wij verne men, een batig saldo zijn van ruim 1600. In de eerstvolgende vergadering zal door het college van -curatoren der universiteit ten opzichte van dc be stemming van deze gelden voor een universitair doel een beschikking worden genomen. Te Winschoten is een varkensdrijver, Hilke Kuiper, candidaat voor den gemeenteraad'. Hij heeft Donderdagavond zijn gemeentelijk program uiteengezet en stak voor deze gelegenheid in een keu rig gekleed, zwart pak. Candidaat is hij gesteld, on der voorwaarde, dat hij na zijn verkiezing de eerste raadsvergadering met hoogen hoed en driekwart dronken moet bijwonen. Tegen het laatste had hij al lerminst bezwaar. De candidaat begon met te zeggen, dat h ij wel durfde spreken. Hij zou iets voor zijn medemenscheu doen, al moest ook zijn eikenhouten linnenkast voor leniging van den nood van anderen aan den man wor den gebracht. Vooral ook trok hij te velde tegen de Candida ten der S. D. A. P. En Kenter, die lid is van gemeenteraad en Prov. Staten, „der oet zei hai weer." Tot zoover het voorspel. Nu begon het eigenlijk. Eerst was het woord aan den voorzitter Jan Bolland, bekend uit de anarchistische arbeidersbeweging in het Oldambt, in den winter van 1892/93, thans bewoner van het tehuis voor dakloozen te Winschoten. Hij werd begroet met: „a, dei is oet 't dakloozenhoes." Een lange speech van Bolland over arbeidersklasse bourgeoisie, vrijheid, gelijkheid en broederschap, etc. Hij spreekt beter dan hij werkt en weet in anderen futi te brengen. En nu de candidaat. Ileel gewichtig zet hij eerst zijn bril op en begint met dank te zeggen aan het groote getal aanwezigen, voor hun belangstelling, die zijn verwachting overtrof. Meester in de rechten is hij niet, maar, zegt hij „ik kan 't nuver zeggen." Laf is hij ook niet en optre den durft hij, beter dan anderen, want, zegt hij„der wordt in onzen raad veul te veul zegd." Nu ter zake. De gasfabriek is een winstgevende zaak voor de gemeente: er blijft ongeveer 11.000 van over. De directeur krijgt daarvan 2200 boven zijn tractement. Dat is onbillijk: „zunder hom gong 't ook goud." Spr .vindt 2200 gein klain beetje. Hadden wie ne gen candidaotcn vcur de raod dei centen maor." De waterleiding kon niet uit en daarom werd de prijs van het water verhoogd. Dat is niet in orde: het tekort op de waterleiding moest betaald zijn uit de winst op de gasfabriek. „Als ik vaier gulden op een zwien (varken) verdain en a in gulden op '11 kalf verlais, kom ik toch nog mit drei gulden winst in hoes! Is 't zoo nait?" Aan de juistheid werd getwijfeld voor het geval de candidaat een herberg moest passeeren. Dan wil spr. belasting naar draagkracht en den bloei der weekmarkt bevorderen. Kooplui in lintjes en strikjes van elders wil hij daar weren. Onze hoofdstraten zijn mooi, zegt hij verder. Zoo wil ik de straten in onze achterbuurten hebben. En meer licht daar! (Lang applaus). Spr. had gehoord, dat werd hij gekozen, de bur gemeester wilde aftreden. Dat vond hij geen bezwaar: er kwam gauw genoeg een burgemeester weer. De voorzitter sloot de vergadering en onder het zingen van „Lang zal Kuiper leven!" ging men héén. Dat deze candidaat eenige kans van slagen heeft, onderstelt niemand, maar het feit, dat hij werd ge steld, is ook reeds zeer voldoende. De in deze gemeente gehouden collecte ter onder steuning van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht dó som van 13.105. Alhier zijn bij enkele Candidaatstelling tot leden van den Raad dezer Gemeente herkozen de heer A. Eriks Kz. en gekozen de heeren J. O. Bellis en A. v. d. Vlies. Bij de gisteren gehouden stemming van 3 leden van den Gemeenteraad zijn uitgebracht 270 geldige stem men. Gekozen zijn de hoeren S. Over aftredend, C. Mteurs en P. Wit Cz. Met het oog op den sterken wind alhier kan het vuurwerk Zondag 11 Juli niet ontstoken worden, zoo mogelijk zal dit op Koninginnedag geschieden. Bij de op heden gehouden stemming van drie le den voor den Raad alhier zijn uitgebracht 280 stemm., waarvan op G. Eecen 76, Jn. Glas 87, Jn. Hansen 170, .In. Kalverdijk 132, O. Over 291 en Jb. Slotemaker 100. Gekozen de heeren C. Over, J. Hansen en Jb. Slote maker. Van dc 365 stemhebbende zijn dus weggeble ven 109 personen. Tot leden van den Gemeenteraad werden heden herkozen de heeren B. II. Jurgens met 531 stemmen, Dr. H. C. Maats met 570 stemmen, J. Uitentuis Dz. met 541 stemmen en J. Lankelma met 500 stemmen. Op de heeren G. de Wolf en A. P. Velzeboer werden respectievelijk 216 en 236 stemmen uitgebracht. Vrijdagmorgen wilde de winkelier en melkkooper C. Smit te Purmerend op een walstoep aan 't Noord-IIol] Kanaal water scheppen. Vermoedelijk door de glad heid van de stoep is hij voorover in 't water gevallen, zonder dat dit door iemand is opgemerkt. Eerst eeni ge uren later werd zijn lijk op dezelfde plaats door de politie opgevischt. Op de arrondissements-vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen uit het arrondissement Helder, welke den 13den Juli in liet N. II. Koffiehuis alhier gehouden zal worden, onder leiding van den arr. schoolopziener, den heer II. W. Brugmans te Alkmaar, zullen behalve de gewone punten twee voordrachten worden gehouden, n.l. „Vondel en de 17de eeuw" door den heer O. Stumphius, hoofd der IJ. L. school te Hel der en „Eene causerie over Hendrik III van Frank rijk" door den heer S. Postmus, leeraar aan het Geref. gymnasium te Amsterdam. Ter afwisseling zal mevr. Van Tright—Urlus, begeleid door den heer Van Tright, beiden te Schagen, een drietal liederen voor dragen „Lentegroet" van O. v. Rennes, „Onder 't loo- ver" van S. v. Milligen en „Variazionen" van Dartil- lact. De vergadering belooft dus zeer belangrijk te zul len worden. Stemming voor twee leden van de gemeenteraad te St. Pancras, aftredende leden zijn Jn. Wagenaar Cz. en D. Kloosterboer, waarvan voor de laatste geen can- didatenlijst werd ingediend. Aantal kiezers 170, uitgelyachte stemmen 153, vol strekte meerderheid 76. Gekozen werd P. Bakker Pz. meé 82 stemmen. Her stemming tusschen KL Duif Cz. met 59 en Jn. Wa genaar Cz. met 75 stemmen. A. Kroonenburg ver kreeg 47 en Jb. Tol 28 stemmen. Van onwaarde 3 stemmen. Uitslag gemeenteraadsverkiezing Broek op Lange- d'ijk. Uitgebracht werden 322 stemmen, van onwaarde 1. C. de Does 96 st., A. Glas Czn. 206 st., IT. J. Hout- kooper 97 St., J. Huiberts 37 st., P. J. Kloosterboer 30 st., C. Ooievaar 24 st., C. Slot Ivzn. 59 st,., D. Wage naar 23 st. en C. Zeun 29 st.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1