DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4o. 160. Honderd en elfde Jaargang. ?^09 D I NfS D A G 13 JULI BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P /kmaar f 0980* franco door het geheele Rijk f 1,— A* jrtiderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel I 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/to. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. f&SsfooajasMHiraer 31. 4b m Eet departement van oorlog. De ministerraad Minister Heemskerk. Hof van arbitrage. Compiimenteerlng. Dr Bos. Vereeniging voor vrouwenkiesrecht Verdronken. Onder de tram. Gevonden. Goed nfgeloopen. Een aanklacht- Uit Broek op Langedijk. Oudheden. Aangehouden. Inbraak. Auto-proccs. AL&MAMSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in bet Ge meenteblad van Alkmaar, Ho. 307, is opgenomen het^ besluit van den Raad dier gemeente van 19 Mei 1909, waarbij is vastgesteld eene Verordening tot wijziging der verordening tot ten de Koninklijke goedkeuring op de statuten is ver- kregen. Die goedkeuring stuitte o. m. af op de om standigheid dat, wat Indië aangaat, niet is toegestaan "dat daar politieke vereenigingen zijn, die Koninklijk zijn goedgekeurd. Het bestuur is aan dit bezwaar te gemoet gekomen door uit de statuten te lichten, dat er in Indië een afdeeling bestaat. Er zijn nu alleen regeling der jaarwedden van de onderwijzers aan de I in het huishoudelijk reglement bepalingen omtrent In- openbare lagere scholen in de gemeente Alkmaar, Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.05 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 10 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voorn., G. RIPPING, Voorzitter. HONATH, Secretaris. Ter vervanging van generaal Sabron zal als minis ter van oorlog optreden de generaal-majoor W. Cool, inspecteur van het militair onderwijs. Morgen zal de ministerraad weder vergaderen. De minister van Binnenlandsehe Zaken, mr. Th. Heemskerk, is gisteren naar Frankfort vertrokken. Eenigen tijd geleden werd de aanstaande komst naar ons land gemeld van dr^ Drago uit Argentinië, die deel uitmaakte van de Argentijnsche delegatie ter Vredesconferentie van 1907. Zijn komst houdt verband met het voor het Arbitra ge-Hof alhier te - berechten geschil tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika over een visscherij-zaak, welke beide partijen dr. Drago als opperarbiter hebben, aangewtzen. Hij wordt in September a.s. alhier verwacht. Eveneens zal omstreeks dien tijd hier aankomen de heer Roque Saenz Pen a, die eveneens Argentinië ver tegenwoordigde ter gemelde Vredesconferentie. Naar men verneemt, zal bij gelegenheid^ van de komst van Z. M. den Duitschen Keizer te Kleef, die tegen 9 Augustus in deze plaats nabij de Nederland- sche grens verwacht wordt, een buitengewone zending keizer Wilhelm namens H. M. de Koningin begroeten. Met die complimenteering zullen worden belast viee-admiranl baron Sweerts de Landas Wyborgh, com mandant der marine te Amsterdam, en de luit.-gene- raal van het Indisch leger met verlof hier te lande Van Daalen. Aan de missie wordt toegevoegd de le-luit. baron van Voorst tot Voorst, Hr. Ms. ordonnance-offieier. Tweede Kumerye-kiezlng. Jhr. mr. J. Röell wordt als candidaat voor lid van de Tweede Kamer in het district Schöterland ge noemd. Namens een clir.-historische groep in Haskerkerland (niet aangesloten bij de kiesvereeniging) wordt mede gedeeld, dat door haar zal worden geeandideerd de heer K. P. Keverling te Joure. (De heer Keverling werd, niettegenstaande de gas- kwestie in Haskerland's Raad en de permanente op positie tegen dit Raadslid, hoewel door geen enkele kiesvereeniging aanbevolen, dadelijk herkozen als Raadslid. Hij had meer stemmen dan een der andere candidaten op zich vereenigd, voornamelijk uit Joure, waar ook de fabriek in kwestie staat). Onder de vrijzinnige kiezers in Schöterland wordt gewerkt voor een candidatuur voor den oud-minister Lely. Het staat thans vast, dat dr. Bos, lid der Tweede Kamer voor het district Winschoten, zich tegen het nieuwe zittingjaar metterwoon te 's-Gravenhage zal vestigen. GEMENGD NIEUWS, De buitengewone algemeene vergadering van boven genoemde vereeniging, die Zondag te Arnhem is ge houden, werd Zaterdagavond voorafgegaan door eene gezellige bijeenkomst, die zeer druk bezocht was en waar de presidente der afdeeling Arnhem haar voldoe ning uitsprak over die drukke opkomst van zoovele vrouwen, die hun leven en hun werk gaven voor een groote en schoone zaak, een zaak van rechtvaardigheid. Spr. wees op het succes van de afdeeling Arnhem, die in enkele jaren tot 300 leden klom. Vervolgens werd door mevrouw Rutgers-PIoitsema uit den Haag een toespraak gehouden, waarin zij uit eenzette hetgeen de vrouwen door het kiesrecht kun nen verkrijgen, waarbij in het bijzonder gewezen werd op de noodzakelijkheid van verbetering der huwelijks wetgeving. Nog werd het woord gevoerd door mej. Anna Polak, terwijl het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld door het zingen van liederen door mej. Bommel van Vloten en het houden van voordrachten door de dames Minkman en Pompe van Meerdervoort. De algemeene vergadering werd Zondagmorgen geopend door de presidente, mevrouw dr. Aletta H. Jacobs, met een, met het oog op de agenda, kort wel komstwoord, waarin zij mededeelde dat na lang wach- disehe leden opgenomen Besloten werd tot de samenstelling van een boekje, waarin zal worden opgenomen die wetgeving die on billijkheden tegenover vrouwen bevat. De commissie, die dit zal samenstellen, bestaat uit de dames Rut gersHoisema, Anna Polak, BakkerNordt, Johan na W. A. Naber en freule Anna van Hogendorp. De voorzitster wëes op den grooten bloei van de vereeniging, welke thans 08 afdeelingen met ruim 6800 leden telt, terwijl er vier jaar geleden waren 19 afdeelingen met 1800 leden. Onder applaus der verga dering bracht zij dank aan allen, die tot dit resultaat hadden meegewerkt. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur luidende: „Do vereeniging voor vrou wenkiesrecht scli ei de zich af van het nationale comité in zake wettelijke regeling van vrouwenarbeid." In de toelichting wordt gezegd: Door het vertrek van mevrouw Van Loenende Bordes naar het buiten land, is de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, wier vertegenwoordigster zij was in bovengenoemd comité, aangezocht een andere vertegenwoordigster te benoe men. Het hoofdbestuur is echter van meening, dat het beter is zich thans van dit comité af te scheiden, omdat nu en dan adressen geteekend en verzoekschrif ten ingediend worden, die, hoe mooi ook van strekking in het oog van velen dezer, toch in strijd zijn met de neutraliteit der vereeniging. Dit voorstel werd uitvoerig bestreden door mevrouw RutgersHoitsema, in hoofdzaak, omdat het nationa le comité niets gedaan heeft in strijd met de neutrali teit der vereeniging. Na langdurige discussie werd dit voorstel aangeno men met 100 stemmen voor, 92 tegen en. 36 blanco. Na de pauze kwam aan de orde een voorstel van het H. 13. om maandelijks een brochure uit te geven. Van verschillende zijden werd betoogd, dat de door een uitgever voorgestelde overeenkomst niet aannemelijk was, omdat de vereeniging alleen de risico zou dragen. Het punt werd van de agenda afgevoerd. Breda stelde voor 15 Juni te maken tot een jaar lijkschen propaganda-dag. Rotterdam stelde vóór den propagandadag vast te stellen op den Zondag, vallen de tusschen 15 en 22 Juni. Besloten werd 15 Juni vast te stellen voor den propagandadag. Vervolgens werden door de afgevaardigden van de verschillende afdeelingen verslagen uitgebracht van de werkzaamheden tijdens de verkiezingen en plannen voor de winterpropaganda. Daarna werd de vergadering met de gewone plicht plegingen gesloten. Vereenlg'ng voor fentoonsfellirgsbelangen. Eenigen tijd geleden werd door het bestuur der ver eeniging voor Tentoonstellingsbelangen de aandacht gevestigd op een paar ondernemingen, die onder den naam „Tentoonstelling" eigenlijk niet anders be oogden dan het tegen betaling verkrijgbaar stel len van diploma's, medailles, etc. Het bestuur der genoemde vereeniging publiceert nu de volgende brieven. De eerste brief werd verzonden door een Compagnie Internationale du Commerce de l'ïndustrie te Brus sel, en luidt vertaald o. m. als volgt: „Wilt u zoo beleefd zijn, mij mede te deelen of u de volgende conditiën kunt accepteeren: Ik zal u 50 frs. per exposant betalen, waartegenover u mij ter mij ner keuze zult zenden een Diplome de grand prix, Diplome d'honneur en diploma v. gouden medaille (met inbegrip der medaille). Voor een eerekruis zal ik u per exemplaar 20 francs extra betalen. Ik kan u een minimum van 50 exposanten garandeeren." De onderteekening geschiedde door den „Directeur Général," wiens handteekening echter onleesbaar is. Het tweede schrijven is afkomstig van -een Duitsche cakes- en biscuit-fabriek, en luidt vertaald o.m. als volgt „Bij dezen heb ik de eer u beleefd te verzoeken, mij mede te deelen, tegen welken uitersten prijs u mij eerekruis en gouden medaille berekent. Aan het „hoofd" van dezen brief staat gedrukt ,Op alle tentoonstellingen, waaraan tot heden werd deelgenomen, met allerhoogste onderscheidingen be kroond. In verband met het bovenstaande deelt het bestuur der Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen (se cretariaat: Weteringschans 233, Amsterdam) mede, dat het steeds gaarne bereid is, omtrent het al of niet reëele eener „bekroning" inlichtingen te verschaffen. Het bestuur meldt nog, dat de aandacht der be trokken autoriteiten op den inhoud dezer brieven ge vestigd is, ten einde zoo mogelijk, eene strafrechterlij ke vervolging uit te lokken. aat, doet hij zulks te voet, met een paar stevige bo terhammen in den zak. Daar koopt hij onderweg in een klein kroegje voor 5 cent koffie bij. En als hij te rugkomt, heeft hij een pakje onder den arm. Daar zit ten een paar koepootevf in, die hij in de stad voor wei nige centen gekocht heeft. Thuis gekomen, begeeft hij zich naar den smid, die de koepooten voor domino op het aambeeld verbrijzelt. En dan gaat het gezin van den predikant de-volgende dagen te gast op soep, heer lijke soep. Zie, zoo leeft de dominé. En nu zal hij 10 voor een rijtuig betalen. Neen hoor! nog in geen tien Dominé gaat nu naar een rijtuigverhuurder in een naburig dorp, die hem echter ook 10 afvraagt, en even onverbiddelijk is als zijn confrater. Nu wendt do miné zich tot een der „liokkelingen," een eenvoudig boertje. Deze „broeder" is wel graag bereid, om do- maar hij heeft geen ander voer Een 8-jarig zoontje van den koopman T. Koot te Obdam is Zondagavond in een sloot gevallen en ver dronken. Beroepen. Beroepen te Venhuizen ds. D. E. W. van Weel Nieuw-IIelvoet. te Zondagochtend tegen halftwaalf geraakte ter hoogte van het Belgische park te 's-Gravenhage een jonge dame, die met opgestoken parapluie tegen den wind inliep, onder de stoomtram van de S. S. Onmid dellijk overgebracht naar het politie-posthuis aan het Gevers Deynootplein te Scheveningen, verleende dr. Wiers de eerste hulp, daar een arm en een heen ge broken bleken; van daar werd zij naar haar woning minée te rijden.... tuig, dan den wagen, waarmee de mest naar het land I vervoerd, gereden wordt. I Zaterdagavond geraakte de heer J. F. W. uit Enfin, dominé stapt over dat bezwaar heen, en zal I Oegstgeest, op den Rijnsburgschen weg onder de Noordwijksche tram, met het noodlottige gevolg dat een zijner beenen verbrijzeld werd. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en daar geneeskundig behandeld, teneinde later in 't Hospitaal Wallon te worden verpleegd. Het lijk van den jongeman, die voor eenige dagen nabij de haven van Harlingen door een rukwind van een tjalk werd geslagen, is herkend. De ouders herken den in den doode hun zoon, die onlangs als schippers- daar wel een mouw aan passen. Zondagmorgen, bij het eerste hanengekraai, staat de boerenwagen voor de pastorie en neemt dominé naast het boertje plaats op de plank, die voor zitbank dient. Even later loopt het paard al in een sukkeldraf je en hotst en ratelt het voertuig over de keien. Maar dominé is niet kieskeurig en schikt zich in zijn lot. Als zij echter een naburig dorp naderen, vindt do miné het toch wel wat mal, om op een mestwagen uit pre-eken te gaan. Er wordt krijgsraad gehouden en dominé verdwijnt tijdelijk van het tooneel. Hij ligt languit op den wagen en is geheel overdekt met het I knecht in dienst was getreden. Het lijk is gekist en sehootkleed. Zoodoende zullen nieuwsgierige oogen te Firdgum hegraven. Dat viel tegen. „Van een erg zuinigen dominé" vertelt de „Prov. Gron. Ct." Het was een dominé in het „land van hei en struiken," hetgeen in Groningschen mond een „Ko- sename" voor Drente is Voor eenigen tijd gebeurde het in het „land van hei en struiken," dat een dorpspredikant in een ver afge legen dorp moest preeken. Hij ging naar den kaste lein-rijtuigverhuurder, om diens rijtuig te huren. De kastelein is wel genegen, maar vraagt voor de lange reis 10 gulden. Dat is dominé te veel. Tien gulden! dat schreit ten hemel. Zooveel reisgeld is hij niet ge woon te verteren. Als hij naar de naastbijzijnde stad misschien gissen, dat er een -dood kalf of iets derge lijks wordt vervoerd. Maar het fijne van de zaak, zul len zij niet vernemen. Ook in andere dorpen die men passeert, onttrekt de passagier zich op dezelfde snuggere wijze aan de Drentsche nieuwsgierigheid en komt zonder ongeval ter bestemder plaatse. Na de preek wordt weldra de terugreis aangenomen, die even voorspoedig is, en waarop domine ook weer af en toe van het tooneel verdwijnt. Thuis aangeland, brengt dominé het boertje zijn hartgrondigen dank en overlaadt hem met pastorale zegenwenschen. „Jao doomie," zegt de voerman, „dat is nou hail best, maor doomie mus mie betaolen." „En hoeveel is het wel, vriend?" „Tien gulden, doomie!" Doordat 't paard schrikte van een voorbijrijdende auto, reed gistermiddag op den Amsteldijk te Amster dam bij de roeivereeniging „Willem III," een brik te Water, waarin twee heeren en twee dames gezeten wa ren.- Do beide dames wisten bijtijds uit het rijtuigje te springen, de beide heeren kwamen ongedeerd op het droge, en met behulp van eenige roeiers, die in hun bootjes onmiddellijk kwamen toeschieten, werd ook het paardje behouden aan wal gebracht. Sinck's toestel redde het brikje, Natuurlijk lokte het geval heel wat nieuwsgierigen. Aanvaring Gistermorgen zijn het Eng. s.s. „Marina" van Ant werpen naar New-York, geladen met stukgoederen -en met een aantal paarden aan boord, en het Eng. „Etrickdale" van Huil naar Antwerpen, op de hoogte van de Wielingen, met elkaar in aanvaring geweest. De „Marina" kreeg zulke zware schade, dat het dreigde te zinken en naar Vlissingen moest terugkee- ren, waar het bij Rammekens aan den grond werd ge zet. Inmiddels waren een 40-tal opvarenden van het stoomschip afgehaald door den Belgischen loodsschoe- ner no. 6, schipper Sytor. Het s.s. Etrickdale," dat ook schade bekwam, zette de reis naar Antwerpen voort. Een der opvarenden van de „Marina" is in het R.- K. weeshuis ter verpleging van bekomen verwondin gen opgenomen. Bij gelegenheid van de stemming voor den gemeen teraad te Goedereede beklaagde de kiezer D. L., na aan de stemming op de gewone wijze te hebben deel genomen, zich bij het stembureau over zijn hoogen aanslag in den hoofdelijken omslag. Zonder eenige aanleiding riep hij eensklaps het stembureau toe: Jul lie zijn allemaal pi..'.., greep den voor het stem bureau dienenden, gevulden inktkoker en smeet dien niet kracht langs de hoofden der zittende leden, ge lukkig zonder iemand te raken, waarbij de inhoud te recht kwam op de papieren, tafel en muren en ook op één lid van het stembureau, dat verplicht was zich te verwijderen om éen reinigingskuur te ondergaan. Door den burgemeester, voorzitter van het stembu reau, is een klacht ingediend hij de justitie. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langed'ijk aangevoerd 12.483 zak aardappelen, 422.000 bos wortelen, 10.375 bloemkoolen, 435 bos uien en 200 roode kooien. Van de laadplaats aldaar werden verzonden in die week 49 wagonladingen groenten. In het museum te Zutphen is een tentoonstelling ge opend van gouden en zilveren lijfsieraden en snuiste rijen uit vroegeren tijd. Er moet heel wat moois zijn ingezonden: horloges met gedreven kasten, eamée's, waarbij er één met émail en parels, doosjes belegd met émail, miniaturen, filigrainwerk en waaiers in ver schillende stijlen. Verder is er een zilveren, a jour be werkt bandje om een opschrijfboekje, waarin gegra veerd zijn de voorstellingen van de aanbidding der Koningen en de geboorte van Christus. De heer II. N. de J., kassier en commissionnair in effecten te Amsterdam, is Zaterdag, op last van den hoer rechter-commissaris bij de rechtbank te 's-Herto- genbosch, aldaar aangehouden en in voorloopig arrest in het huis van bewaring gedetineerd. Arm kind. Een zoontje, van den landbouwer Brouwer, in 't veen te Odoorn, dat in een onbewaakt oogenblik zeer heete thee dronk, is Zaterdag, na hevige pijnen te hebben geleden, overleden. Oplichting. Door den rechercheur Knorr te Rotterdam werd Zondagmiddag op den Goudschen Singel aangehouden de 39-jarige handelsreiziger en colporteur C. B., tegen wien door de Haagsche rechtbank bevel tot aanhou ding was verleend, verdacht van medeplichtigheid aan oplichting door het innen van gelden op valsche qui- tanties ten name eener liefdadigheidsinstelling. Bij fouilleering iverd ruim 800 op hem bevonden. Hij zeide eerst Mulder te heeten, doch werd op het bureau tot bekentenis gebracht. Hij weigerde echter zijn tegenwoordig verblijf op te geven. Sedert half Mei was hij uit Den Haag verdwenen. Hij is naar het parket van justitie te 's-Gravenhage overgebracht. Diefstal Naar aanleiding van de arrestatie van den treindief te Wirdum, den zoon van den stationchef aldaar, wordt een onderzoek ingesteld naar den diefstal in het Indisch Museum te Bergum, verleden jaar ge pleegd tijdens een bezoek van een gezelschap uit Wir dum, waarbij de nu gearresteerde ook tegenwoordig was. Te 's-Gravemoer is ingebroken bij den landbouwer en herbergier A. Timmermans. Uit een kast, in de herberg staande, is een bedrag van 95.45 ontvreemd, welk bedrag bestemd was om de pacht te betalen. Van de daders is niets bekend. Aanranding. Een al zeer brutale aanranding heeft Zaterdagna middag in het Haagsche Bosch plaats gehad. Eene Fransche dame wandelde met een meisje op de laan langs de achterzijde van het Malieveld nabij den Leidschen Straatweg, toen plotseling van achter een boom een manspersoon haar in den weg trad, die haar hare parapluie ontnam en haar daarmede een slag in 't gezicht gaf. De dame, hoewel ontsteld, wist haar regenscherm weder te bemachtigen en sloeg toen daarmede naar haren aanrander. Deze ontrukte haar toen hgar taschje en zette het op een loopen, dwars door 't Ma lieveld. Een slagersjongen te fiets reed hem echter achterna, roepende houd den dief, hetgeen de aan dacht trok van twee zich in het Malieveld, met het oog op een excercitie der troepen, ophoudende agenten, die er in slaagden, doch niet dan na een hevige wor steling, zich van den aanrander meester te maken. Op het poli tie-bureau bleek de arrestant een ontsla gen matroos te zijn, reeds vroeger te Willemsoord we gens diefstal veroordeeld. „Dus, terwijl u in uw kamer zat, van waar u niet op den weg kon zien, van waar u niet kon hooren wat er op den weg gebeurde, bevestigt u onder eede, dat er om zeven uur een auto voorbijreed?" Getuige: „Zeker, edelachtbare, want ik rook hem." (Hbld.)

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1