DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. 1909 WOENSDAG 14 JULI Drankwet. Nationale Militie. Rationale militie, BINNENLAND. ï4o. 161. Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10» Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de NL V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HEJRMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Deze Courant #ordt eiken avondbehalve op Zon- en reesidagein, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden /ooi P ikmaar I 0,8öj franco door het geheele Rijk I 1, M hinderlijke nummers 3 Cents, Oproeping Onderzoek Verlofgangers. Herhalingsoefeningen. Feest ten Hove. Dr. Kuyper. Tweede Kamerverkiezing. GEMENGD NIEUWS. Op vrije voeten. Vrouwenkiesrecht in de Ned Herv. ke*k. T orpedo-oefenlngen. Verkfezlagsnaweeën. Worstvergiftiging. Hcndenverstand. Een slimme muls. Diamant of Kiezelsteen. Uit Schoorl. Tusschen de buffers. Oeen straatmuziek. T®!©£cs>©raaaiai&®r COURANT. -L^IMUL-..rbl3LL'-. 'H.Juw BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun col lege is ingekomen een verzoekschrift van A. R. A. GERRITSEN PLAGGERT te Punnerend om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Langestraat A 29. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 12 Juli 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR roepen bij deze op de verlofgangers van de mi litie te land, GERRIT CORNELIS ALDERS, lote ling van de gemeente Nijmegen, lichting 1903, van het 7e Regiment Infanterie, en WILLEM SLAGTER, loteling van de gemeente Alkmaar, lichting 1907, van het 10e Regiment Infanterie, om zich ter bijwoning- van het onderzoek bedoeld in art. 130 der Militiewet 1901, op DONDERDAG 22 JULI a.s. tusschen 10 en 12 ure voormiddags te laten" vinden ten huize van den Militiecommissaris alhier (Metiusgracht No. 9), ge kleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrustingstuk ken, benevens zakboekje en verlofpas. Den verlofgangers wordt daarbij herinnerd aan de navolgende bepalingen der Militiewet 1901. Art. 117. Het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te land, die zich onder de wapenen bevinden, van toepassing, en met opzicht tot de verschillende gevallen van desertie, op al de bij de militie te land ingelijfden. De manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn: lo. zoo lang zij zich bij hun korps bevinden; 2o. gedurende den tijd, dien het in art. 125 bedoeld onderzoek duurt; 3o. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed. Art. 127. De verlofganger verschijnt bij het onder zoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 128. Behoudens het bepaalde in art. 117 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den militie-commissaris worden op gelegd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 130. Onverminderd de straf, in art. 128 ver meld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 129 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 131. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, subs. 4o. van art. 128 be doeld, of nie_t overeenkomstig art. 130 voor den mili tie-commissaris verschijnt, of aldaar verschenen zijn de, in het geval verkeert sub 2o. en 3o. van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehou den. De duur van dezen dienst wordt door den Minis ter van Oorlog bepaald. Art. 133. De verlofganger der militie, die niet vol doet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 12 Juli 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande hier wonende verlofgangers, om zich, ter bij woning der herhalingsoefeningen, bij hun korps te vervoegen als volgt: 9e Regiment Infanterie, lichting 1902, garnizoen Groningen, 11 Augustus 1909, TIIEODORUS ADRI- ANUS KOESEN. lie Regiment Infanterie, lichting 1902, garnizoen Nymegen, 11 Augustus 1909, JOHANNES WILHEL MUS JANSSEN. j Grenadiers en Jagers, lichting 1906, garnizoen s-Gravenhage, 11 Augustus 1909, PIET POORTER. Grenadiers en Jagers, lichting 1902, garnizoen s-Gravenhage, 11 Augustus 1909, HUIBRECHT STOORVOGEL. 5e Regiment Infanterie, lichting 1904, garnizoen Amersfoort, 30 Augustus 1909, ROELOF HELDER MAN. 11e Regiment Infanterie, lichtipg 1904, garnizoen Ede, 30 Augustus 1909, WILLEM CORNELIS WAS- SINK. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden 2o. dat de iniliciens-vcrlofg'angers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers Voor zoo veel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten hegeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn zich op dien dag vóór 4 uur mmiddags bij hun korps moeten aanmelden. Voor zooveel miliciens door ziekte of om eenc an dere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 13 Juli 1909. Op het Loo had gisteren het tuinfeest plaats, door het Koninklijk echtpaar gegeven. Genoodigd waren civiele en militaire autoriteiten uit de provincie, bur gemeester en eenige autoriteiten van de gemeente Apeldoorn. Het Koninklijk echtpaar vereenigde de gasten in het Kon. Park bh' het oude Loo, waar buffetten waren opgesteld. Het bezoek was zeer talrijk. De fraaie uni formen en damestoiletten trokken in Apeldoorn veel aandacht. In een ingezonden stuk in de N. R. Ot. schrijft de heer J. A. J. .Jansen, secretaris „Nederland en Oranje" te Dordrecht het volgende: Eenigen tijd geleden kwam in uw geëerd blad het bericht voor dat dr. Kuyper aan den secretaris der An- ti-Rev. Kiesver. te Dordrecht een brie^fead gezonden waarin hij zich beklaagde over den uitslag der Kamer verkiezing in het district Dordrecht. Zoolang dit bericht een gerucht bleef, heb ik het gelaten voor hetgeen het was. Nu echter „De Vaderlander" dit bericht neemt als grond voor een karakterbeoordeeling van dr. Kuyper, meen ik uwe redactie te moeten mededeelen dat het bestuur der Anti-Rev. Kiesver. te Dordrecht nooit een brief van dr. Kuyper heeft ontvangen die over dit on derwerp handelde. In de Maandag te Schoterland gehouden vergade ring van het kiescomité der S. D. A. P., was een stroo ming om de candidatuur van den heer Bergmeier los te laten en den heer Van Kol te candideeren. Men oordeelde dat de kans om gekozen te worden voor den heer Van Kol grooter is, dan die van den heer Berg meier. De meerderheid was echter van meening, dat het niet aanging nu den heer B. te passeeren, te min der nu hij zich genegen verklaard had, ook bij deze stemming een candidatuur weer te aanvaarden. Door de centrale liberale kiesvereeniging is een grostal opgemaakt. Aan de verschillende personen zullen nog enkele informaties gevraagd worden. Het grostal bevat enkel unie-liberalen en vrijzinnige demo craten jhr. Röel komt daarop niet voor. Gisteren zijn officiëel candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer in het district Harlingen mr. ds. J. Ankerman (van kerkelijke zijde) te Wommels, ds. A. v. d. Heide (S. D. A. P.) te Britswerd, en de heer A. Plate (lib), voorzitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam, oud Kamerlid. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Amsterdam IV (vaca ture IJzerman) werden uitgebracht 1371 geldige stem men. Hiervan verkreeg prof. Van Hamel 1249 stem men, de heer Wijnkoop, candidaat der S. D. P. 122 stemmen. Gekozen is derhalve de heer prof. mr. G. A. van Hamel. De man, die Zondagavond in een logement op de Lijnbaansgracht te Amsterdam zijn vrouw, zooals wij reeds meldden, ernstig toetakelde, is weder op vrije voeten gelaten, daar de justitie geen termen aanwe zig achtte om den man preventief te zetten. Blijkens de verslagen der classicale vergaderingen is in de meeste classes het kiesrecht der vrouwelijke lid maten in de kerk ter sprake gekomen. Onder de clas ses, in welke deze zaak niet in behandeling kwam of althans niet in stemming werd gebracht, behooren: Dordrecht, Goes, Gouda, Kampen, Leiden, Nijmegen, IJzendijke. Vóór het kiesrecht der vrouw verklaarden zich de classicale- vergaderingen van: Alkmaar, De venter, Emmen, Haarlem, 's Hertogenbosch, IToorn, Leeuwarden, Winschoten. Tegen waren de classicale vergaderingen van: Arnhem, Brielle, Dokkum, Frane- ker, Meppel, Rotterdam, Zalt-Bommel, Zwolle. Hier en daar is de gehouden stemming nauwelijks beslissend te noemen. In de vergadering te Winscho ten was de stemming: 24 voor, 23 tegen, één blanco; te Meppel: 10 tegen, 9 voor, 7 blanco („om practische redenen, daar men niet wist, waartöe deze eerste stap zou kunnen leiden"). Bovendien waren in meer dan één classicale vergadering verscheidene leden al ver trokken, toen het vrouwenkiesrecht (een der laatste voorstellen) in behandeling kwam. Gistervoormiddag maakten een zestal torpedobooten die uit den Nieuwen Waterweg waren opgestoomd naar Séheveningen geruimen tijd zeer belangwekkende oefeningen voor het wandelhoofd Koningin Wilhelmi- na. Door de oorlogsvaartuigen werd het saluut vanaf de Pier gegeven, beantwoord. Ook werden signalen gewisseld met den vuurtoren. Het schouwspel werd door een groote menigte op het strand en den boulevard gadegeslagen. Ter halfeen stoomden de booten weg in noordelijke richting. Bij gelegenheid van de gemeenteraadsverkiezingen verscheen te Zutfen een blaadje „Zutphania," waar van de redactie onbekend bleef en dat op niet altijd even kiesche wijze zijn tegenstander te lijf ging. Als een voorbeeld van de wijze, waarop de neutralen strijden, werd in dat blaadje meegedeeld, dat de heer Bonté Jr. er op betrapt was, dat hij in een herberg met zijn oor tegen de deur had staan luisteren naar 't geen in 'n aangrenzend vertrek door liberale kie zers werd besproken. Dit verhaal had reèds lang de ronde gedaan, maar kwam nu voor 't eerst in druk voor. Daarop doelde blijkbaar ook een advertentie in hetzelfde verkiezings blaadje „Een spion, goéd bedreven in het luisteren aan deuren en het loeren door sleutelgaten, biedt zich aan," met een vrij duidelijk adres. Thans heeft de heet Bonté Jr. een aanklacht inge diend bij den Officier van Justitie. Of do zaak vervolgd zal worden, is natuurlijk nog de vraag, maar zoo ja, dan zal haar wel belangstelling wachten. De heer Bonté Jr. is de zoon van het raads lid, dat zich nogal roert. De Asser Ct. verneemt, dat door den heer Wal stra bij den wachtmeester der kon. marechaussee te Assen een klacht wegens laster is ingediend tegen den heer J. R. H. aldaar, omdat deze bij de stemming voor den gemeenteraad op Woensdag j.l. zou hebben beweerd, dat eerstgenoemde geld zou hebben aangebo den om op een der candidaten te stemmen. Bij den sigarenmaker K. en zijne vrouw te Kampen vertoonden zich Zondagmiddag na het eten hevige bra kingen, gepaard gaande met overeenkomstige ver schijnselen. Men vermoedt, ten gevolge het gebruik van worst. Doordat men zoo verstandig was oogen- blikkelijk geneeskundige hulp in te roepen, is de toe stand van beiden thans redelijk wel. Als tegenhanger van het in de bladen voorkomende bericht, dat de hond van een pachter eener eenzame hoeve op 3 kilometer afstand van Bishop-Stortford (Engeland) zich eiken morgen van de hoeve naar den spoorweg begeeft om de hem door den conducteur toe geworpen courant voor zijn meester in ontvangst te nemen, waarmee hij dan naar de hoeve terugkeert, meldt men dat ook te Goes zich tot vóór korten tijd zulk een geval heeft voorgedaan. Driemaal 's weeks begaf de hond van een herbergier aldaar zich des avonds, tegen het uur waarop een paar bladen versche nen, naar de deur van het bureau des uitgevers, waar hij zijn komst door blaffen kenbaar maakte. De cou rant werd hem dan in den bek gestoken en het dier spoedde zich huiswaarts. Gebeurde het een enkele maal, dat de courant nog niet was afgedrukt, dan kreeg hij een oude courant of een stuk papier mede, hij bracht dat bij zijn meester, waaruit deze dan be merkte, dat de boodschapper nog eens terug moest, wat dan ook geschiedde. Eenige weken geleden is het trouwe dier gestorven. Men meldt uit Scheveningen Dezer dagen ontving ik een treffend bewijs van de slimheid eener muis, dat misschien aan sommige uwer lezers belang zal inboezemen. In een met los in 't duinzand liggende steenen be vloerde bergplaats in mijn tuin ontdekte de dienstbode verleden week de tegenwoordigheid van muizen. Daar deze tegenwoordigheid de dienstbode bij hare werk zaamheden hinderde, w.erd een gewone muizenval (met gaatjes naast elkaar) opgesteld en met het suc ces, dat een groote muis gedood werd. De val werd behoorlijk schoongemaakt en uitgerookt en weer op nieuw gesteld. Op drie achtereenvolgende morgens werd nu de val teruggevonden met alle gaatjes opgevuld met zand en een berg zand aan den voorkant er tegen opgeworpen. Dit zand was een eind verder tusschen de steenen te voorschijn gehaald. Toen ik nu dezen morgen de bergplaats leeghaalde en daarin eene overstrooming bewerkstelligde, kwamen er drie kleine en *een groote muis voor den dag. De laatste ontkwam; het speet mij bepaald, haar niet voor hare slimheid met het behoud van haar kroost te kunnen beloonen. De afzender van drie aangeteekende brieven met een aangegeven waarde van 38.240, volgens zijn op gaaf te Breda met diamanten, doch die bij aankomst te Zandvoort kiezelsteentjes bleken te bevatten, G. P. M. O., door de rechtbank te Breda tot 11/2 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, heeft 30 Juni voor het hof te 's-Hertogenbosch terechtgestaan. Daarbij zijn 8 getuigen, waaronder 2 deskundigen, gehoord. Beklaagde had voor de rechtbank geweigerd de herkomst der diamanten, die volgens zijn zeggen het eigendom van anderen waren, te noemen. Voor het gerechtshof gaf hij nu als de eigenaar op mr. van Hall, president-commissaris van het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam. Het O. M. bij het gerechtshof eisehte bevestiging van het beroepen vonnisj de raadsman van beklaagde, mr. L. J. Lion, adv.-proc. te 's-Hertogenbosch, vroeg een nieuw deskundig onderzoek. Het hof heeft gisteren dit verzoek afgewezen, het vonnis bevestigd, doch met aftrek van het voorarrest. Een goede vangst Verdacht aan medeplichtigheid aan de diefstallen van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen door middel van braak gepleegd bij den goudsmid Z. op den Goudscheweg te Rotterdam in den nacht van 28 op 29 Mei en hij een goudsmid te Lekkerkerk in den nacht van 3 op 4 Juni j.l. is te Amsterdam door de rechercheurs van het hoofdbureau aldaar opge spoord zekere A. K. Deze A. K. bevond zich te Amsterdam in het huis van bewaring als een van de vermoedelijke daders van een inbraak in de Blasiusstraat aldaar. In dat huis van bewaring was hij ingeschreven onder den naam van O. v. d. P., valschelijk door hem opgegeven, want O. v. d. P. die op den Hofdijk te Rotterdam woont, liep vrij rond. Deze ontdekking van de rechercheurs heeft nu evenwel ook de arrestatie van den werkelijken O. v. d. P. tengevolge gehad en is hij, verdacht van heling, naar het huis van bewaring overgebracht. Zooals indertijd gemeld, werden reeds voor dezelfde inbraken gearresteerd en te Rotterdam opgesloten H. F., bijgenaamd Oacaroni en C. v. d. B., twee bekende recidivisten. LI.Hl Een vreemd geval. Op den Overtoom te Amsterdam woont iemand, die met voorliefde het spiritisme, het hypotisme^enz. be oefent. Een mannelijk familielid maakt deel uit van zijn gezin en eenigen tijd geleden woonde ook een nichtje bij hem in, dat als dienstmeisje bij hem in dienst was. Dit nichtje is thans in het bekende gesticht Beth San, op de Nieuwe Heerengracht, waar zij dezer da gen aan de directrice haast ongelooflijke dingen ver telde omtrent hetgeen zij ten huize van haar familie lid op den Overtoom ondervonden had. Deze heer zou haar niet alleen voortdurend onder hypnose hebben gebracht, maar haar daarbij ook zwaar mishandeld hebben, een en ander ten einde haar te brengen tot een huwelijk met het inwonende familielid. Op aanraden van de directrice en het bestuur van Beth San deed zij van de ondergane behandeling aan gifte bij de politie, welke daarop een onderzoek in stelde. Eigenaardig is, dat ook een ander meisje, hetwelk bij bedoelden heer op den Overtoom in dienst is ge weest, verklaard heeft, eveneens met kwade bedoelin gen door hem onder hypnose te zijn gebracht. De heer J. O. A. Fetter, cand. te Waalwijk, heeft het beroep naar Schoorl (Ned. Herv. kerk) aangeno men en voor het beroep naar Anna Paulowna be dankt. Maandagavond is een elfjarige jongen te 's-Graven- zande, die bij het rangeeren der Westlandsche Tram, tusschen de goederenwagens op de buffers hing, om mee te rijden,, met het hoofd tusschen de buffers ge raakt. Het hoofd werd totaal gespleten. Binnen en kele minuten was het kind een lijk. Op de aanstaande kermis te Leeuwarden zal niet worden toegelaten het maken van straatmuziek en het geven van vertooningen op straat. Varia. Tante: „Weet je ook Lotje, fape dikwijls da mensch tanden krijgt? Lotje: „Ja. Tweemaal tanden en dan een gebit!" Mopje: „Och moeder, moeder, léat me toch alsje blieft geen gaatjes in mijn ooren maken!" Moeder: „Maar, Mópje; die moeten erin gemaakt worden; voor de oorknopjes immers! En dat doet hee- lemaal geen pijn. Je moet je ouders gehoorzamen; dat weet je wel, dat wil 'Onze Lieve Heer." Mopje: „Nou! als Onze Lieve Heer gewild had, dat ik oorknopjes zou dragen, dan had hij de gaatjes wel zelf gemaakt. Ons nikkelen stuiverstuk geeft nog altijd aanleiding tot verwarringen, meestal onaangename, ook wel eens echter tot zeer grappige, zooals uit het volgende „heu selijk gebeurde" geval blijkt. Een heer ontving dezer dagen een nikkelen stuiver en, voorzichtig man als hij was, borg hij het geldstuk ter voorkoming van vergissingen dadelijk zorgvuldig- lijk expresselijk afzonderlijk op. De man nam een trammetje PostkantoorCentraal-Station, tarief 2V2 cent, besloot maar dadelijk zich van zijn lastigste geld stuk te ontdoen, en beduidde met gemoedelijk gebaar den conducteur, dat deze het restantje wel kon hou den, waarop de trambeambte niet naliet erkentelijk de

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1