STADSNIEUWS. BUITENLA Oplichting. Een vermakeiyke vergissing. Het lintje. Uit Egmondfaan Zee. Opdracht Ieverini Geslaagd. Door den trein overreden. Uit Broek op]Langendijk. Uit Heerhugowaard. Uit Winkel. Uit Oude Niederp. Heling. Agenda WOENSDAG: Laatste Berichten. Uit Oterleek. hand aan de klep van de pet te brengen en zelfs een neiging te maken. Aan het Centraalstation van den wagen stappend, was de passagier ten zeerste verbaasd over den onge- meen-onderdanig-beleefden groet des conducteurs. Wat had dat nu te beteekenen? Eensklaps gaat hem echter een gasfabriek op. In plaats van den nikkelen stuiver, had de reiziger een echt zilveren kwartje gegeven! De conducteur had zeker gemeend, laten we dit voor 'smans eerlijkheid maar aannemen, minstens met een Hollandschen Carnegie te doen te hebben, die boven dien nog wel een extra-voordeeligen dag moest heb ben gehad en in ongelooflijk goedgeefsche stemming verkeerde. Het gelaat van den royalen passagier stond na deze ontdekking eensklaps verre van opgewekt. (Hbld.) Aan een der politiebureaux te Amsterdam is Maan dagavond een vrouw gebracht, die in den laatsten tijd herhaaldelijk in de bank van leening op Rechtboom- sloot nieuw schoenwerk kwam beleenen, hetgeen den bankhouder verdacht voorkwam. Zij bekende dit schoenwerk te hebben ontvreemd ten nadeele eener fir ma, waar zij als schoonmaakster werkzaam was. Eveneens werd een man aangehouden die bij een koopman aan den Achterburgwal een gouden ring, dien hij wilde beleenen, voor een koperen trachtte te verwisselen, zoomede een jongen verdacht van diefstal van twee bank van leeningbriefjes en een man ver dacht van diefstal van een paar schoenen en drie schoppen uit een in het Westerdok liggende schuit. In het „Utrechtsch Nieuwsblad" leest men het vol gende bericht, dat te Arnhem een groote beroering heeft verwekt: „De Rotterdamsche recherche heeft aangehouden een 39-jarigen handelsreiziger en gezant in Brazilië en echtgenoote; jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Arnhem, en echtgenoote; jhr. Sandberg van Leuve- num, kamerheer in b.d. en echtgenoote; jhr. Van Vredenburch, gezantschapsraad te Berlijn en echtge noote en baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van het Huis van II. M. de Koningin." De reden van de arrestatie van dit illustre gezel schap is, zegt de „N. A. Ct.", waaraan we bovenstaan de ontleenen, dat het bericht omtrent de arrestatie van den handelsreiziger is ineen gevloeid met dat om trent een maaltijd op het Loo. De heer Hovy, lid van de Eerste Kamer, plaatste het volgende ingezonden stuk in „De Nederlander" Het worde door x\ mij niet euvel geduid, wanneer ik hierbij uitspreek, dat ik nu reeds verscheidene dagen met grooten tegenzin heb kennis genomen van al de uittreksels uit, zelfs de meest vijandige, dagbladen, die gij gemeend hebt den lezers van uw blad te moeten voorleggen inzake de droeve lintjes-kwestie van dr. Kuyper. Het moge een welkome bladvulling zijn, maar zeker niet bevorderlijk aan het beginsel, dat toch ook uw blad als orgaan der Christenen in Nederland, moet trachten te bevorderen, en waai'omtrent toch het Apos tolisch woord dient te worden in acht genomen „Voorts, broeders, al wat waarachtig is, al wat eerlijk is, al wat rechtvaardig is, al wat rein is, wat liefelijk is, al wat wel luidt, zoo er eenige deugd is, en zoo er eenige lof is, bedenkt datzelve." Al zal ieder Christen met u betreuren, dat genoem de oud-minister een onvoorzichtige handeling heeft verricht, de wijze, om die op te blazen tot eene daar aan geheel ongeëvenredigde afmeting, zóódat zij bijna gelijk zou staan met landsverraad, acht ik in strijd met de goede trouw en in elk geval met de Christelij ke liefde. Het doet mij oprecht leed, dat door u de kolommen van uw blad zijn gebruikt om propaganda te maken voor zooveel vijandige en kwetsende uitingen tegen over een geestverwant. Mocht u oirbaar vinden, dit schrijven in uw blad op te nemen, geef ik daartoe mijne toestemming, of schoon ik daarom niet verzoek. Hierop antwoordde de redactie van „De Nederlan der" De geachte inzender zal ons wel gelooven als we zeggen, dat we aan bladvulling minder behoefte heb ben dan aan ruimte. Dat wij niettemin aan de bekende zaak zooveel plaats in ons blad geven, is, omdat het ons voorkomt, dat wij in dezen de openbaarheid, en de publieke be spreking van wat publieke zaak is, niet schuwen moe ten. Propaganda maken voor meeningen, die de onze niet zijn, ligt buiten onze bedoelingen, maar in een kwestie als de onderhavige, achten we de taktiek van „De Standaard," die niets, en van vele a.-r. bladen, die alleen de hen welgevallige pers-uitingen mededee- len, veel gevaarlijker dan ons objectief weergeven van de meeningen der voor- en tegenstanders van dr. Kuyper. Het bezwaar van den geachten inzender moet dunkt ons, niet de onpartijdigheid, maar de partijdig heid treffen. Het was ons aangenaam dit openlijk te zeggen, en daarom plaatsten we ook dit ingezonden stuk, ofschoon dan de heer Hovy dit niet bepaald ver zoekt. ring, dat het bestuur besloot niet meer te markten. Den 12 Juli vergaderde de Raad dezer gemeente. Na den g-edenkwaardigen 8-Juli-dag, dien der verkie zingen, kwam de Raad bijeen en zal dat nog verschei den malen doen voor den tweeden Dinsdag in Septem ber, wellicht zonder tegenwoordigheid van de heeren v. Hall en Middelkamp, zooals nu ruim sedert een half jaar het geval is. Veel nieuws bracht deze zitting niet te berde. Een oude koe werd uit de sloot gehaald, gevormd door het adres van mej. A. de Groot, verloskundige, die gaarne badgasten wilde houden, maar dit werd door enkele raadsleden belet. Aangaande het besluit in de voor gaande vergadering werd door twee raadsleden geïn terpelleerd. 't Leek wel of mej. de Groot begrepen had wèl gasten te mogen houden in hare (gemeente)- woning en dat zou niet de bedoeling van den raad zijn geweest. Op dén voorgrond toch was gesteld dat het voor het sparen van het gemeente-gebouw en des- zelfs verf en behang beter ware geen badgasten noch hunne kinderen toe te laten. De voorzitter verdedigde de meening dat besloten was de zaak voorloopig eens aan te zien, reden waar om mej. de Groot hare dankbetuiging aan den Raad had gericht. Alsnu wordt besloten een beperkt ge- bruik van het huis als pension toe te staan voor een jaar. (Vóór de heeren Conijn, Zwaan en v. Pel). Men houdt het verbod dan in de hand, wat dan ook volgens den heer Gul een zuivere concurrentiekwestie is. De kas der gasfabriek is gedurende Mei en Juni op genomen. Er bleek een kleinigheid te veel te zijn bij het laatste saldo, doch zal men dit spoedig thuis we ten te brengen. De geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden worden alsnu nagegaan en accoord bevon den. De heer Gul merkt bij de vaststelling daarvan op dat het zoo eigenaardig is dat een raadslid een halfjaar wegblijft (de heer v. Hall) en nu zitting zou mogen nemen, ondanks zijn blijkbaar weinige belang stelling. De voorzitter zegt dat dit niet een bezwaar uitmaakt tot zijne aanneming te beslissen. Mocht het bij den heer Gul zijn, dan kan hij zich wenden tot Ged. St. Het stukje grond in erfpacht bij Gerrit Zwart, die verzocht het te mogen koopen, gaat voor 1 per M. in diens handen over. Het beslaat 69 cA., alzoo 69. Mej. A. Bauling, h. d. s. van voorbereidend L. O. deelt den raad van hare huwelijksplannen mede. Aan gezien zij bij huwelijk wordt geacht ontslagen te zijn, biedt zij aan op haar post te blijven tot er een opvolg ster is. Dit wordt door den voorzitter uitgelegd als ontslagaanvrage, hetwelk hij wenscht te geven. De heer Conijn merkt intijds op, dat hier niet van ont slagaanvraag sprake is, zoodat het verleenen van eer vol ontslag bijtijds wordt gecoupeerd en wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag, voorafgaande aan de vaststelling van het kohier der H. O., vraagt de heer Zwaan naar enkele punten der begrooting, waarin hij door den voorzitter wordt ingelicht. Ook gaf hij den stoot aan het belangrijk besluit een adres te richten aan de H. IJ. S. M. tot vermindering der verhoogde tramtarieven. Hierna sluiting. Volgent de Corriere della. Sets zou de 111 i a a n- sche minitter-president Giolitti zeer gzune aftreden- Toen eenige dzgen geloèen zijn vrienden met hem tpraken over de steeds toenemende oppositie tegen de maritime overeenkomsten, moet hij gezegd hebben: „Des te beter, dan kan ik mgn tuin gaan bewerken". Naar het schijnt, heeft hg ook reeds aas den koning kennis gegeven van zijn verlangen om zijn ambt neder te leggen. Hij heeft er echter in toegestemd voorloopig nog aan te blijven met het oog op de thans bestaande moeilijkheden. Officieus wordt gemeld, dat, „naar men aanneemt", pas morgenochtend bjj een onderhoud, dat de Duitache Keizer met Btllow zal hebben, een be slissing over de keu» van den nieuwen kanselier zal vallen. In do pers zoo vervolgt de mededeeling zijn een aantal namen genoemd, voor welke een zekere waarschijnlijkheid pleit, terwijl andere maar op oppervlakkige vermoedens berusten. Voorloopig is echter de opvolging van Bülow nog aan niemand aangeboden, ook zijn nog met geen enkelen van de personen, die misschien in aanmerking komen, voor bereidende onderhandelingen geveerd, noch zijn er met iamand onderfeandsche voorstellen gedaan. Da levering van 210000 prima lauwe straatklin kers voor de gemaente Hoorn werd opgedragen san de N. V. „Bouwstoffen" voorb. P. Messelzar, alhier. Oaze vroegere stadgenoote mej. Amsterdam, slaagde gkieren voor be waarschool-onderw ij s. G. E. Bakker te het eind-diploma Maandagavond is te Bussum bij den overweg, op het einde der Brinklaan, een paard van den groentenven- ter Van Velzen, uit Hilversum, door den trein over reden en gedood. Toen de groenteboer den overweg- wilde oversteken, geraakte de kar bezijden den weg vast, door het te ver uithalen voor een paar fietsei's, die op datzelfde oogenblik passeerden en ook het paard geraakte met zijn hoef beklemd tusschen de rails. De baanwachter liep den naderenden trein wel te gemoet, doch liet gelukte hem niet den machinist nog tijdig op het ongeval opmerkzaam te maken. Het paard was onmiddellijk dood. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. In erge mate vertoont zich op sommige akkers weer de draaihartigheid in de bloemkool. Geheele akkers worden van de uitgezette planten ontdaan. De doorgezette kool moet het dan goed maken. De wedstrijd in het „Molentjedraaien," gehouden 13 dezer aan „De Hengstman" trok meer belangstelling dan de Zondag j.l. gehouden harddraverij. Er namen 18 paren aan deel. De prijzen werden behaald door: N. Groot, Ursem met K. Ursem. M. Bekker Hd. met L. Beers. I. Stam met C. Worp. M. Berepoot met P. Groenland. C. Tesselaar met K. Oudeman. A. KomenJongkind met G. Jongkind. Sedert enkele jaren werd des zomers aardappelen en groentenmarkt gehouden te Winkel en te Lutjewin kel. Met moeite is het bestaan, vooral van die te Lut jewinkel, die te kampen bad met Winkel en Noord- Scharwoude, voortgesleept, met toepassing van ver schillende hulpmiddelen, als het beschikbaar stellen van vaartuigen voor aanvoer uit 't veld en subsidie van de gemeente, doch dit jaar is de aanvoer zoo ge- Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie- dorp, gehouden op Dinsdag 13 Juli 1909, des namid dags 71/4 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., burgemeester. Na opening der vergadering werden de notulen van de voorgaande gelezen en onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede dat de regenbakken in de Heer-Hugowaard bij de Armhuizen zijn gemaakt, 2 van 2 M3. en een van 4 M3. Ingekomen waren: lo. Verslagen van het herbalings-onderwijs over Mei 1908 tot Mei 1909, alsmede het beredeneerd ver slag van B. en W. inzake volkshuisvesting vanaf 1 Januari 1908 tot 1 Januari 1909. 2o. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, d.d. 30 Juni 1909 No. 80, houdende mededeeling dat de af trek krachtens het le lid van art. 9bis der wet van 24 Juni 1897 (Staatsblad 156) is verminderd van 2000.00 tot 1360.00, is 640.00, welk bedrag reeds is ontvangen. Genoemde stukken worden na lezing voor kennis geving aangenomen. 3o. Een schrijven van den heer C. D. Boos d.d. 10 Juli j.l., houdende verzoek om zijne echtgenoote ont slag te verleenen als klokkenist© te Zijdewind, tegen 1 Augustus a.s. 4o. Een schrijven van denzelfde, d.d. 10 Juli 1909, waarbij liij zijn ontslag indiend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Zijdewind. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag verleend. 5o. .Een schrijven van S. Steen, thans wonende te Alkmaar, houdende verzoek, wegens zijn vertrek uit deze gemeente, ontslagen te mogen worden als sluiswachter te Verlaat. Op voorstel van B. en W. werd dit ontslag verleend ingaande 1 Juli j.l. De voorzitter deelde mede dat B. en W. als sluis wachter, onder nadere goedkeuring' van den Raad de zer gemeente en van Nieuwe Niedorp, voorloopig heb ben aangesteld J. Glas. 6o. Een Schrijven van de verlichtings-commissie te Zijdewind, houdende verzoek om een subsidie te mogen ontvangen voor de verlichting bij den toegangs weg naar de spoorhalte aldaar. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Thans was aan de orde de benoeming van een hoofd der school te Zijdewind. De voordracht luidde: 1 J. Terpstra, 2 P. Tromp en 3 W. J. M. L. Spitzen. Met algemeene stemmen werd no. 2 der voordracht benoemd. De indiensttreding werd bepaald zoo moge lijk op 16 Augustus doch uiterlijk 1 September a.s. De voorzitter deelde mede dat bij de proefles de schoolopziener er op bad gewezen dat het niet voldoen de licht was in de 6e klas en dat er door verplaatsing der borden wel verbetering in was "te brengen. Werd algemeen goedgevonden dat B. en ,W. dat in orde brengen. Niets weer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Men seint ons uit AmsterdamHeden werd voor bet gerechtshof alhier behandeld de zaak tegen Barend V., koopman te Alkmaar, beschuldigd van heling.^ De eisch van den procureur-generaal luidde: vernietiging van het vonnis van 20 April en opnieuw rechtdoende vroeg de procureur-generaal een gevangenisstraf van 6 maanden. Mr. van Gigcli Jr. trad op als verdediger. ZAAK YELLEMAN. AMSTERDAM, 14 Juli. Bij de behandeling van de zaak-Yelleman voor het Gerechtshof, eischte de Pro cureur-Generaal, met vernietiging van het bij verstek en later gewezen vonnis van de Alkmaarsche Recht bank. zes maanden gevangenisstraf. Gymn.-ver. „De Halter," iwsyirsaten *M. 8«mr, Gymn.ver. „Kracht es VlmgMi" s*fe»b®*&vsad jongens-afd. Ill 53/4 en jongens-afd. II 7 uur. Gymr'.-ver. „Turïilust,'' ®©fe®bB«sftvea>i, t1/» mar. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,t1/, aar, Central. Gem. Koor „Zanglust," 7x/a uur. Kinderkoor, Dir. EL lindeboom, rep. 7 aar, Cen tral. Nederl. Protestantenbond, ledenvergadering, 8 uur, café Central (beneden). DONDERDAG: Zangschool, dir. de heer de Haas, va» 7uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. VRIJDAG: Aifcm. Schaakclub, 9 aar, aaffi LUvanteg. Ai km. Strijkorkest, 8x/j Tooneelver. „Voorwaarts," rep,, 8 uur, Veil. Landetr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," date ei-af ieriirig 7Y48V4, heeren-afdeeling 8595 uur. ZESDE MIDDENSTANDS-CONGRES. AMSTERDAM, 14 Juli. Gisteravond begon het congres met de officiëele ontvangst ten stadhuize. Te voren waren de congressisten in Krasnapolsky bijeen gekomen en vandaar ging men naar het oude Prinsen hof. Het voltallig dagelijksch bestuur der gemeente was •er aanwezig. De burgemeester, mr. Van Leeuwen, heette de tal rijke aanwezigen, die de raadzaal bijkans geheel vul den, van harte welkom. Hierna werd de eerewijn rondgediend en bleef men nog korten tijd in de raadzaal onderling van gedach ten wisselen. Daarna werd de tocht aanvaard naar „Frascati," waar ,,'t Koggeschip," de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, den congressisten een feestelijke ontvangst bereidde. Elk kreeg, vóór de zaal binnen te komen, den nieu wen Gids van Amsterdam, door ,,'t Koggeschip" uit gegeven, en tot 't laatst bijgewerkt. Met zoo'n gids en plattegrond in handen, behoeft er niet één congressist van den goeden weg af te dwalen. De groote Frascati-zaal was met overleg en smaak aangekleed, Perzische tapijten en warmkleurig flu- weelen doek hingen over de balustrades der houten lo ges, en sierlijk waren de kostbare stoffen om bet po dium gedrapeerd. Daar zat een „strijkje," dat al dade lijk bij 't binnenkomen der middenstanders muziek vol feestklanken deed hooren. Tliee werd rondgediend, een lafenis, die welkom Gistermorgen heeft de politie een landiooper aan gehouden en beden op last van den burgemeester ter beschikking van de justitie te Alkmaar gesteld. Omtrent de grenskwestie tusschen Peru en Boli- y i a wordt" gemeld, dat het plunderen van Peruaan- tche en Argentijnsche eigendomman voortduurt. Het leger tracht de bevolking in bedwang te houden. Men eiseht het ontslag van den minister van Buitenland- scha Zaken. President Montes heeft een bezoek gebracht aan het gezantschap, betuigde z'g'n spijt over het gebeurde en zeide te vreezen, dat de politie en de troepen gemeene zaak maken met de bevolking. Naar van welingelichte zjjde vernomen wordt, heeft de Boliviaansche regeering besloten de uitspraak van den president van Argentinië in zake de grenskwestie Peru—Bolivia niet te aanvaarden. Daarna kwam de voorzitter van ,,'t Koggeschip," de heer M. H. G. Th. Eiedeldy Dop, op het podium. Hij heette de aanwezigen welkom binnen Amster dam en herinnerde vervolgens ook aan dat congres van 7 jaar geleden. Weer werden er ververschingen en verfrisschingen rondgediend, waarna de heer J. Das Dzn., uit Utrecht 't woord vroeg; niet als hoofdbestuurslid, maar als man uit de provincie. Ilij hield een speech op de vrouwen der middenstanders, wat insloeg in de feestelijke stemming. Toen sprak nog de heer Meuwsen namens het uit- voerend-comité der middenstands-tentoonstelling, al len uitnoodigend, naar de expositie in bet Paleis, naar „de glorie van den middenstand," te gaan. En de heer L. Duwaer huldigde het uitvoerend co mité der tentoonstelling, en de heer Van Duinen, uit Amersfoort, zeide dank voor de feestelijke ontvangst, den middenstanders door ,,'t Koggeschip" bereid. Nog kort bleef men in „Erascati" bijeen, om ver volgens naar de tentoonstelling te gaan, in de meest opgewekte stemming. Hedenochtend nam in de Schouwburgzaal van het Paleis voor Volksvlijt de zesde Algemeene Vergade ring van den Middenstandsbond een aanvang. Door den heer G. Muller, voorzitter der regelings commissie voor Congres, werd allereerst een wel komstgroet uitgesproken, waarna het woord was aan den voorzitter, den heer J. Meuwsen, tot het houden zijner openingsrede. De heer Meuwsen bracht hulde aan de besturen der aangesloten organisaties voor de medewerking bij de tot standkoming van de tentoonstelling ondervonden. Bij deze tentoonstelling stond spr. uitvoerig stil en maakte melding van de zeer talrijke inzendingen. Het woord werd daarna gevoerd door minister Tal- ma. Aan deze rede ontleenen wij De Middenstand toch welke in een eigenaardige po sitie verkeert, aan de eene zijde de intellectueele, aan de andere zijde de arbeidersklasse, beeft een stand en crediet op te houden en wil zij een plaats innemen in het economisch leven, dan moet zij bet volk economi sche diensten bewijzen. Het is een verblijdend teeken dat de Middenstand hier te lande haar eigen goeden weg opgaat. De regeering kan niets als het volk niet kan. De krachten komen uit het volk zelf. De Midden stand moet leiding blijven geven op haar eigen ter rein. Nadat de notulen der vijfde Algemeene Vergade ring waren vastgesteld, kwam in behandeling 't jaar verslag over 19081909. Uit dit jaarverslag stippen wij allereerst aan, dat de heeren M. van Hout te Helmond, J. Das Dzn. te Utrecht, A. A. Collenteur te Rotterdam en F. Keule- mans te Middelburg als leden van het Bondsbestuur dit jaar aan de beurt van aftreding, bij enkele candi- daatstelling als zoodanig zijn herkozen. Sinds de opgave, in het jaarverslag 19071908, zijn de volgende verenigingen tot den Bond toegetreden: De Vereeniging van den ITandeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand te Tiel; De Hanze, R. K. Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrie- ëelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, de. Alge meene Middenstands-Vereeniging te Bussum, de Tim- merlieden-Patroonsvereeniging Dordrecht, Midden stand te Sneek, de Algemeene Heldersche Winkeliers- vereeniging, de Algemeene Nederlandsche Bond van Schoenfabrikanten, Industriae Sacrum te Veendam, de Amsterdamsche Schoenmakers Patroons-Vereeni- ging, de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand te Meppel, de R. K. Mid- denstandsvereeniging te Amsterdam, Handeldrijven de Middenstand te Schiedam, en de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers. De Vereeniging' van Handelaren te Groningen, de Vereeniging Voorburg's Middenstand en de Vereeni ging van Melkhandelaren „St. Alphonsus Rodrigues" te 's Gravenhage hielden om verschillende redenen op lid van den Bond te zijn. Een groot deel van het verslag is gewijd aan de be spreking en uitvoering der besluiten van het Congres te Dordrecht, o. m. is in September 1908 aan den Mi nister van Financiën het verzoek gericht tegemoet te komen aan het zeer gerechtvaardigd verlangen van den Middenstand om een meer billijke regeling van de personeele belasting voor winkels, restaurants, hotels, café's etc. Eveneens werd besloten dat de vereenigingen, bij den Bond aangesloten, een adres tot de Regeering en de Tweede Kamer zouden richten, waarin ook zou worden aangedrongen op vrijdom van personeele be lasting voor alle lokalen dienende tot uitoefening van een beroep of bedrijf. Daar geruimen tijd niets van verzoekschriften, door de vereenigingen te dezer zake ingediend, geboord werd, zijn in April 1909 de besturen van vereenigin gen verzocht, alsnog, voor zoover dit nog niet had plaats gehad, verzoeken, in den geest van de genomen resolutie, tot Regeering en Volksvertegenwoordiging- te richten. Na dien werd herhaaldelijk vernomen, dat de ver eenigingen aan het verzoek van bet Bondsbestuur vol daan hebben en een «adres van adbaesie of een zelf standig adres aan de Regeering gericht hebben. Het rapport van de commissie voor het bedrijfsmu seum, hetwelk in het Bondsorgaan van 15 Juni werd gepubliceerd, werd op verzoek van den Minister van Landbouw in zijn bezit gesteld, met het oog op de voorbereidende werkzaamheden voor de begrooting voor 1910, daar de Minister tot de overtuiging was ge komen dat het wensclielijk was te dezer zake iets voor den Middenstand te doen. In zake het vraagstuk der vervroegde winkelslui ting heeft het Bondsbestuur gemeend dit te moeten laten rusten tot na afloop van de te houden enquete naar den toestand van den Middenstand. Van de uit komsten dezer enquete zal het wellicht afhangen, in hoever dit vraagstuk weder aan de orde zal behooren te worden gesteld. Inzake de ingediende Octrooiwet lezen wij in bet verslag Het bestuur van een der aangesloten vereenigingen vestigde er de aandacht op, dat het wetsontwerp tot invoering van een Octrooiwet, bepalingen bevatte, naar zijne meening, in strijd met de belangen van den Middenstand. De inhoud van dit schrijven werd ter kennis gebracht van de afd. Handel, die aan 't Bonds bestuur deed toekomen een exemplaar van het ont- werp-Octrooiwet, met verzoek in kennis te worden ge steld met eventueele opmerkingen waartoe dit ont werp aanleiding zou geven. In eene vergadering van het Bondsbestuur is deze zaak besproken en het besluit genomen, dat ieder lid van het Bondsbestuur, de vereeniging waarvan hij deel uitmaakt, zou aansporen, een exemplaar van het ontwerp ter bestudeering aan te vragen, ten einde, zoodoende belangstelling in zijn kring op te wekken voor deze belangrijke zaak. Aangaande het rapport over de oprichting van Mid denstandskamers, met het ontwerp van wet regelende de samenstelling en inrichting van deze Kamers, bet- welk de Staatscommissie voor den Middenstand aan IT. M. de Koningin heeft ingediend, wordt opgemerkt dat de afd. Handel welwillend een aantal exemplaren van dit rapport ter beschikking van het Bondsbestuur heeft gesteld, om één exemplaar te kunnen doen toe komen aan iedere aangesloten vereeniging. Bij rond schrijven van het Bondsbestuur, zijn de vereenigingen uitgenoodigd dit ontwerp van wet te bestudeeren en eventueele opmerkingen ter kennis van de Regeering te brengen. Tenslotte memoreeren wij dat bij gelegenheid der geboorte van II. K. II. Prinses Juliana, bet Bondsbe stuur, mede namens de aangesloten vereenigingen, II. M. de Koningin heeft geluk gewenscht met deze voor het Nederlandsche volk en bet Vorstelijk Huis zoo heugelijke gebeurtenis. Bij schrijven aan den particulieren secretaris van 11. M., is bet. Bondsbestuur namens II. M. en Z. K. Hoogheid den Prins der Nederlanden dank gezegd voor de aangeboden gelukwenschen. Des middags werd door de afgevaardigden en aan wezigen een bezoek aan de Middenstandstentoonstel ling gebracht, waarbij de bezoekers zich in een aantal groepen verdeelden, welke elk door een commissielid werd begeleid, die de leden zijner groep de» inzendin gen aanwees en toelichtte. Dit bezoek, dat den ge- heelen middag in beslag nam, zal door een offieiëelen maaltijd worden gevolgd, waarna hedenavond den Congresleden door het Comité der Tentoonstelling een feestconcert in den verlichten tuin van het Paleis voor Volksvlijt zal worden aangeboden.' INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Gelieve onderstaande te plaatsen als antwoord van den beer of mej. A. A. B. op zijn of haar stukje van gisteren. De begraafplaats was j.l. Zondag 5 min. vóór 10 reeds voor het publiek toegankelijk. Werkelijke vreemdelingen worden op hun verzoek steeds toegelaten. De toegang tot de begraafplaats is altijd kosteloos. Verder verwijs ik naar art. 12 van het Reglement op het begraven op de Gem. begraafplaats. Dankend voor de plaatsruimte, H.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2