't Nieuwste Overdreven Eea gedenkplaat. Tteutig ongeluk. De tfasflemsche kermis. Oplichting. Inbraak fn een klooster. Weggeloopen. „Groet Sptlel". Vliegen- Het Vredespaleis. Verduistering. Een gevaarlijke opdracht. Oude muziek. Uit SCo'horn. Uit Haringcarspe!. Sabotage Een boafjs. Uit Oost-Qraftdljk. Uit Oudcarspe!. Uit Egmond aan Zee. wat do practijk in deze voor den Middenstand hoogs, belangrijke zaak in het Noorden heeft bewezen geef, de heer Nederhoed zijn reeds medegedeelde conclusies. Credietinstellingen voor den Middenstand. De heer L. J. G. van der Maesen geeft de volgende eonclusiën l. De oprichting van Credietiustellmgen voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, ter ver strekking van tijdelijke credieten is beslist nooc 2. Daar het oprichten van Credietinstellingen voor den Middenstand een levensvoorwaarde is, is de Re geering verplicht het initiatief tot oprichting te 3. Op plaatsen waar de Middenstand niet bij mach te is het benoodigde kapitaal geheel of in voldoende mate bijeen te brengen, dient het Rijke tegen lage ren te kapitaal beschikbaar te stellen. De heer L. J. G. van der Maesen geeft ter toelich ting zijner conplusies een categorische beantwoording der volgende vragen: 1. Zijn credietinstellingen voor den Handeldrijven den en Industriëelen Middenstand noodig en zoo ja, op welke basis? 2. Moeten dekredietinstellingen zij i plaatselijk of moet er een Centrale Middenstandscred etbank komen met in iedere gemeente een corn pondeerende Mid dens tandsvereeniging? 3. Moet de Staat behulpzaam zijn in het beschik baar stellen van kapitaal voor oprichtingskosten en te verstrekken credieten? 4. Welke positie moeten de Middenstanders zelf innemen ten opzichte van de Middenstandscredietin- stellingen? 5. Aan welke Handeldrijvende of Industriëele Mid denstanders moet geen crediet verleend worden en aan welken wel 6. Met welke zekerheid kan en moet een Midden- standscredietbank volstaan? 7. Welke ondervinding lieeft de Algcmeene winke- liersvereeniging (afdeeling credietbank) te Amster dam reeds opgedaan ten opzichte van het Orediet- vraagstuk van den Middenstand? Ter toelichting heeft de heer Van der Maesen in zijn praeadvies nog opgenomen de nieuwe reglemen ten der afdeeling Credietbank der Algemeene Winke- liersvereeniging te Amsterdam. De heer K. Citroen Rzn., sprak als afgevaardigde voor de Algem. Winkeliersvereeniging, -te Amsterdam. De conclusies acht men te scherp gesteld. Daarom wordt voorgesteld in de eerste conclusie de woorden „beslist noodzakelijk" te vervangen door het woord „gewenscht" en achter het woord „credieten" te voe gen „voor zoover de- behoefte der credietnemers niet voortspruit uit een gemis of tekort aan oprichtingska pitaal. De 2e conclusie kan vervallen. De slotconclusie leze men aldus In plaatsen, waar op initiatief van den Midden standsbond de oprichting van credietinstellingen wordt ter hand genomen, doch deze uit eigen middelen de kosten daarvan niet kan bestrijden, is de hulp daar voor van de overheid hoogst gewenscht. Per electrische tram naar 't stadhuis rijden om zich in den echt te doen verbinden.... 'tis niets nieuws meer. 'n Huwelijk per automobielis ook sehon dagewesen. Maar absoluut nieuw is 't, te gaan trouwen per auto-taxameter. Het is hedenochtend in den Haag gebeurd, in* een van de aardige Spijker-kar retjes, welke de firma M. Oostmeyer A.T. onlangs daar in dienst heeft gesteld. Naar ons uit goede bron wordt meegedeeld is het onjuist, dat de huzaar, die de hollende paarden voor het rijtuig van mej. Sluyterman van Loo te Haarlem tot staan bracht, als belooning een jaarlijksche rente heeft ontvangen. Hij ontving wel een belooning, maar een die meer in overeenstemming was met het gebruik en bovendien met de beteekenis van het ongeval. (H. Dgbl.) In tegenwoordigheid van Ged. Staten van Friesland en bestuur en leden van het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde, had gistermiddag 3 uur, in tegenwoordigheid van den heer W. Elliot Grif fis, uit Ithaca N. Y„ in de Statenzaal te Leeuwarden de aanbieding plaats van een gedenkplaat ter herinne ring aan het feit, dat de Staten van Friesland het eerst van al de Geünieerde Provinciën bij besluit van 20 Februari 1782 aan hunne gecommitteerden ter Staten-Generaal hebben opgedragen, om het daarheen te leiden, dat John Adams als gezant van de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika zou worden erkend. De uitvoering zoowel als de gedachte om deze ge denkplaat te doen aanbrengen in het gouvernements huis te Leeuwarden ging uit van den heer Griffis. De redevoeringen, bij deze overdrachts-plechtigheid gehouden, werden geopend met een toespraak van Th. M. Th. v. Weideren baron Rengers, lid van Ged. Sta ten van Friesland. De bronzen gedenkplaat, gevat in massief houten raam bevat het volgende opschrift: Memorial of gratitude At Leeuwarden in the states of Friesland February 1782 the first vote was taken which led to the recogniti on of the independence of the United States of Ame rica by the Republic of the United Netherlands. Erected by the De Witt Historical Society of Tompkins county at Ithaca N. Y. A D 1909. Het opschrift der gedenkplaat is omgeven door de wapens van Nederland, de Yereenigde Staten, Fries land, den staat New-York, Leeuwarden en Ithaca. Te Nijmegen was de 18-jarige schoenmakersknecht Van G. met eenige jongelieden op de voormalige ren baan aan 't stoeien. Hij kwam daarbij te vallen, met het gevolg, dat een open schoenmakersmes, dat hij bij zich droeg, in zijn lichaam drong en de linkerlong en den hartslagader kwetste. Hij werd in bewusteloozen toestand naar een politiepost gebracht, waar hij over- leed. De kerkelijke vereenigingen te Haarlem, die eenige maanden geleden hebben gepoogd, door den raad de kermis te doen afschaffen, hebben thans een adres ge richt tot dat college om bij de aanstaande kermis het sluitingsuur der café's niet te bepalen, zooals tot nu toe, op 2 uur 's nachts, doch op 11 uur, dat is nog een uur vroeger dan in gewone omstandigheden. Geheel onder dezelfde omstandigheden als de firma v. L., uit de Jonkerfransstraat te Rotterdam, waar over wij gisteren iets meldden, is nu ook de schoen- winkelier A. G. F., uit de Zom rhofstraat, aldaar, opgelicht en de dupe geworden van_ de handelingen van een onbekende vrouw niet een kind op den ann. Zij lichtte hem voor drie paar schoenen op. Te Raamsdonkerveer is ingebroken in het klooster der Eerw. Zusters. Langs de bakkerij binnengeko men, hebben de dieven aldaar een groot© hoeveelheid gerookte vleeschwaren buitgemaakt. Hun pogingen om nog in andere gedeelten van het klooster hun slag te slaan, faalden. Van de daders is nog niets bekend. li uii ii i iiiimirn Gisternacht is slapende op ©en stoep aan de Schie- kade W. Z. te Rotterdam, aangetroffen de 20-jarige slagersjongen J. II. E. De jongen deelde mede in den Haag te zijn weggeloopen, na van zijn patroon een bedrag van 27 te hebben verduisterd. Van dit geld had hij niets meer in zijn bezit. Hij is onder po- litiegeleide naar 's-Gravenhage overgebracht. Te Futten op de Veluwe gaat het gerucht dat Z, K. II. Prins Hendrik onderhandelingen beeft aange knoopt met den heer jhr. J. E. Meijer, over den aan koop van diens buitenplaats „Groot Spriel". Op het landgoed van den heer Jochems „Groot Persijn", aan den Leidschen straatweg te 's-Graven hage, is de Fransche ingenieur Lefèvre, die graaf De Lambert heeft vergezeld naar ons land, bezig proeven te nemen met diens Wright-aeroplaan. er- leden Maandagavond zou de heer Lefèvre de eerste poging wagen, maar kon niet van den grond afkomen. Dinsdagavond ging het iets beter, doch de rail bleek te kort en het toestel verhief zich niet meer dan een 25 meter ver pl. m. l1/2 meter boven den grond. De volgende dag werd besteed om de rail te verlengen en dien avond, Woensdag, scheen do proefneming een oogenblik beter te zullen slagen. De luchtschipper vloog inderdaad enkele seconden, hoewel zeer onzeker en laag bij den vloer. Toen hij echter tusschen een troep koeien dreigde teland te komen, nam hij een te korte zwenking en viel met de machine in een sloot. De heer Lefèvre bleef ongedeerd, het toestel liep eeni ge weinig beteekenende averij op. De proefnemingen hebben gewoonlijk des avonds^ te 3 uur plaats en de koene aviateur hoopt ze nog eenige avonden, zooveel mogelijk dagelijks, voort te zetten, ten einde zich in zijn moeilijke kunst voldoende te bp- lcwamen, alvorens er mede ten aanschouwe van het pu bliek op te treden. In zijn training kan met hem heel aardig bespieden. „Groot Persijn" ligt aan den Leidschen straatweg, even voorbij de spoorbrug der electrische, schuin te genover „Wittenburg". In de gisteren te Middelburg gehouden vergadering van den Nederlandschen Aannemersbond werd een protestmotie aangenomen tegen de gunning van het Vredespaleis. De hotelhouder H. P. L., van de Hoogstraat te Rot terdam vermist uit zijn woning, twee aandeelen op naam van de Arnhemsche Hypotheekbank, elk groot 1000, waarop 10 pet. gestort, en twee coupons van een aandeel der bouwvereeniging Linker en Rechter Maasoever aldaar. Op herhaald verzoek van de familie zou een krank zinnig© vrouw te Dieren naar een gesticht gebracht In de archieven van het Kon. Paleis het Loo heeft men dezer dagen eenige muziekbladen gevonden, die, te oordeelen naar hun ouderdom, dateeren uit lang vervlogen tijd. Zij bevatten den volledigen tekst van twee, naar alle waarschijnlijkheid oud-vaderlandsche liederen, waar van er een geschreven is in het gewone marschtempo en het andere in het meer langzame tempo der Valeri- aansche muziek. Op vereerende uitnoodiging van II. M. de Koningin heeft de stafmuziek van het 8e reg. inf. te Arnhem, directeur de heer Fr. ITantzsch, ten paleize Het Loo beide liederen, zoomede bet nieuwe en het oude Wilhel mus, waarmede zij resp. veel overeenkomst vertoonen, voor II. M. do Koningin, Z. K. II. den Prins en eeni ge dames en heeren der Hofhouding ten gehoore ge bracht. Ook generaal Kool behoorde tot het auditori um. Er bestaat nog geen zekerheid omtrent oorsprong en auteurschap dezer oud-Hollandsche muziek. Alweer een velsch bankbiljet. Een bezoeker van den Franschen bazaar te Rotter dam deed daar voor G.4G inkoopen en betaalde met oen bankbiljet van 40. Dit biljet, dat in ontvangst genomen werd, bleek later valsch te zijn. De kleur is De voorzitter bood namens burgemeester en wethou ders den Raad aan de rekening der gemeente over 1908, sluitende in ontvangst met een bedrag - van 20089.775 en in uitgaaf van 19998.49, alzoo aange vende een batig saldo van 691.285. Tot leden der commissie belast met het nazien dezer rekening werden benoemd de heeren Rootjes en Over. Bij de op 21 Juni-gehouden lcasverificatie was con form de boeken en bescheiden in kas een bedrag van 787.015. Mededeling werd gedaan dat de heer M. JJvroon Mz., burgemeester en secretaris verlof vraagt tot I October 1909 als secretaris-ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, voor herstel van zijne gezondheid. Dit verlof werd zonder besprekingen verleend. De vergadering ging eenige oogenblikken in comité. Na heropening' werd overgegaan tot de benoeming van een waarnemend secretaris. Als zoodanig werd met algemeene stemmen benoemd de heer A. O. Kroon, die in handen van den voorzit ter de bij de Gemeentewet voorgeschreven eed en zui veringseed aflegde. Gedeputeerde Staten berichten de goedkeuring op de besluiten der geldleening der aanbesteding en de suppletoire begrooting, dat de burgemeester een ver lof is verleend van 1 tot 31 Juli, verder eenige mede- deelingen van huishoudelijken aard die allen voor ken nisgeving werden aangenomen. Na gedane rondvraag werd de vergadering gesloten. - Ill II I Ill ITl r M. van Zwieten de Blom, onderwijzer aan de- open bare school te Kolhorn, werd als zoodanig benoemd aan de ópenbare school te Leiden. Heden werd de gisteren te Haarlem geïnstalleerde burgemeester dezer gemeente, de heer J. Burger op feestelijke wijze ingehaald. Op verzoek was de burge- meester gisteren te Haarlem gebleven en arriveerde hij heden met den trein van IIs/-. uur te Noord-Schar- woude. Bijna de gansche bevolking maakte hare op wachting in de omgeving der hooge brug, welke deze gemeente scheidt van Oudkarspel. Op de hooge brug was een eerepoort opgericht; na hier onderdoor gere den te zijn stapten de commissie en de burgemeester uit, en sprak de voorzitter der commissie, de heer Dr. A. 'de Boer, onder het loeien van den wind en het ge kletter van don regen de volgende feestrede uit: „Geachte heer burgemeester, nu gij door de hooge regeering zijt aangewezen tot het regeeringsambt van burgemeester der gemeente Haringkarspel, zijn wij diep doordrongen van de gedachten die er in u moeten omgaan. Wij allen beseffen dat er veel, zeer veel m u moet omgaan. Gij zijt gekozen tot een ambt van hoog aanzien, van groote verplichtingen, van groote verantwoordelijk heid. Wij allen beseffen wat het is, nu voor u liet oogenblik is gekomen waarop gij aanvaardt het ambt, voor het publieke leven van zoo groote beteekenis. Ik wil u in de eerste plaats de dankbaarheid der gemeen te brengen voor het aanvaarden van liet ambt. Wij komen tot u met hoop en vertrouwen. Wij hopen veel, wij hopen, dat gij, nu gij zoo hoog zijt gestegen op de maatschappelijke ladder bestand zult blijven vooi de vele verleidingen, welke nu meer dan anders tot n zullen komen. Wij hopen dat gij u zult blijven ken merken, door de eenvoud, welke het kenmerk was van uw persoon, toen gij nog lid van den Raad dezer ge meente waart. Eenvoud toch is noodig. Zij maakt een mensch tot. een waar respectabel wezen. Wij hopen in u te vinden een moedig man, van rechtvaardigen en hooge beginselen, die onpartijdig de belangen dezer gemeente zal voorstaan en ons steeds goede beginselen en hooge idealen voor pogen zal stellen. Met vertrou wen hopen en wenschen wij dit, en uw levensloop m het publieke leven rechtvaardigt dit vertrouwen, het geeft ons de zekerheid dat wij hierin een goede kijk zullen hebben. Het is mij aangenaam u als burgemees ter dezer gemeente te kunnen verwelkomen, ik heet u van harte welkom als burgemeester dezer gemeente." Deze toespraak werd met luide hoera's, geschetter van het Fanfarecorps en gezang der schoolkinderen be groet. De burgemeester, dadelijk daarop het woord nemen de beantwoordde de toespraak met de volgende woor den: „Geachte voorzitter der feestcommissie en gemeente naren, hartelijk dank op dit oogenblik, ik acht mij verplicht als burgemeester een enkel woord tot u te spreken. Ik wist wel dat ik als burgemeester in Haringkar spel vele vrienden had, maar dat de achting van mijn persoon van dien aard was, dat men uit alle deelen der gemeente was saamgekomen om mij op deze wijze te verwelkomen, dat had ik niet kunnen, dat had ik niet mogen denken. Mijn dankbaarheid is zoo groot dat ik die niet in woorden kan uitdrukken, ik hoop dit echter te fcopnen door liefde voor mijn gemeente; ik heb Haringkarspel lief vanaf mijn jeugd, de band van liefde tot mijn gemeente is zoo groot, dat ik wel durf zeggen dat ik haar lief zal hebben tot aan mijn dood. Ik zal als burgemeester van deze gemeente op onpar tijdige wijze de belangen van de gemeente en de bur gerij behartigen en hoog houden, in de hoop daar door ©enigszins te gemoet te komen aan hetgeen mij op dezen dag is bereid." Daar 'tnog steeds bleef rege nen, haastten de burgemeester en de commissie zich om een einde te maken aan de hoera's en het gedrang van velen, die persoonlijk hunne gelukwenschen kwa men aanbieden, om in het gereedstaande rijtuig plaats te nemen en zette de menigte, bestaande uit een 40-tal rijtuigen, bijna alle versierd, benevens een groot aan tal ook versierde ruiters te paard en wielrijders, geza menlijk een lange stoet vormende, zich in beweging om een rondegang door de gemeente te maken. De treurige toestand van het weer moet wel jam mer genoemd worden, hoewel dit aan de stemming niets scheen te kort t-e doen. De gezichten der dames, waarvan vele gekleed in dunne zomerblouses, zoowel als die der heeren en kinderen gaven al vreugde te kennen. overeenstemming komen en daagd. werd tot morgen ver worden, om op Rijkskosten verpleegd te worden. Maar I hard groen, het papier dik en het watermerk ont zoodra twee rijksveldwachters verschenen om haar te halen, scheen de familie van een andere ineeniiig te zijn en gingen zoowel huisgenooten als patiënte do mannen te lijf, scheurden hun kleeren en bewerkten liet gelaat van een hunner met een ijzeren haarkam. De veldwachters tracht ten nog de krankzinnige te over meesteren, maar zij verweerden zich zoo hevig, dat zij ten slotte in zwijm viel, waarna de beide veldwachters met gehavende kleeren en bloedend gelaat, onverrich ter zake kondon heengaan. Te Asperen zijn een tiental werklieden der steenfa briek wegens sabotage ontslagen. De vormmachine was geheel onbruikbaar gemaakt. Te Rhenoy werden in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen gepleegd. Zoo ook bij O. V. Door een luik van den geitenstal had men tijdens afwezigheid van de. bewoners ingebroken, een kast was opengebroken en een portemonnaie met inhoud verdwenen. Als dader is thans aangehouden een 10-jarige jon gen. breekt. Het valselie biljet, genommerd N. W. 3559, is bij de politie gedeponeerd. Uit het verslag van Bestuurders van het Begrafe nisfonds voor Oost-Graftdijk en Omstreken blijkt, dat de bezittingen van dat fonds op 1 Januari 1909 be droegen 3750.42. Aan contributiën was in 1908 ontvangen 325.90 en aan rente van belegde gelden op hot Grootboek en de Rijkspostspaarbank 117.45, dus een totale ontvangst van 443.35. Er werd in dat jaar uitgegeven aan uit- keering bij overlijden van 2 personen 60 (een van 50 en een van 10); aan administratiekosten 54; aan bodeloon 10 en voor het aanschaffen van een brandkast 83.70 of totaal 207.70. Het voordeelig saldo in 1908 bedroeg dus 235.65. Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer Gemeente onder voorzitterschap van den heer A. Kroon Pz., lo co-burgemeester. Eén vacature. De voorzitter opende de vergadering, wa_arna de no tulen werden vastgesteld. In ons nummer van gisterenavond wordt abusieve lijk in het raadsverslag gesproken van een teveel in de kas van de gasfabriek. Dit moest zijn in de kas der gemeente. Men verzoekt ons dit te herstellen. Het Engelse he Lagèrhuis kwam gistermiddag weder bijeen, na een zitting tot negen uur in den mor gen. Behandeld werd de wet op de middelen, waar van de eerste vijf artikelen zijn aangenomen. Grey zeide in antwoord op een vraag betreffende Perzië, dat tot nu toe noch de Britsche noch de Rus sische gezant tot het besluit waren gekomen, dat bij zondere maatregelen tot bescherming van de Europe anen te Teheran noodig waren. Er zijn geen Russi sche troepen naar Teheran ontboden. Men hoopt vast dat de vijandelijke partijen in Perzië nu tot een schik king zullen komen, welke bijzondere beschermende maatregelen onnodig zullen maken. De Britsche mijnwerkersbond heeft gisteren te Londen vergaderd ter behandeling van de quaestie van de algemeene staking, ten einde de Schotsche mijnwerkers te helpen. De vergadering kon niet tot Nog drieduizend beambten aan -de blikfabrieken te Pittsburg staakten, den arbeid en vereenigden zich met de tienduizend, die reeds 30 Juni het werk lenmijnen hebben eveneens gister gestaakt, op de be velen van den plaatselijken bond, maar zonder de neerlegden. Veertienduizend mijnwerkers van de ko- goedkeuring van de vertegenwoordigers van de „Uni ted mineworkers Association". De staking zal waar schijnlijk maar van korten duur zijn. De Koning en Koningin van Denemark e n en de Prinsessen Dagmar en Thyra zijn gisteren in den namiddag te Kroonstad aangekomen en door den Tsaar en de Tsaritsa ontvangen. Daarna begaf men zich naar Peterliof, Naar vernomen wordt is deze week een contract ge- teekend te M a d r i d tusschen de Spaansche regee ring en een Engelsch syndicaat, betreffende den aan bouw voor de Spaansche vloot voor een bedrag van 7 millioen. De Turks che Kamer heeft naar een commissie van onderzoek verwezen het ontwerp betreffende de regeling der schulden van Abdoel Hamid en behan delde daarna in tweede lezing het wetsontwerp op de werkstakingen. Naar aanleiding .van het artikel waarbij verboden wordt het oprichten van werklieden- vereenigingen, werd een motie aangenomen, strekken de om in beginsel werkliedenvereenigingen toe te la ten en aan de regeering te verzoeken een speciaal wetsvoorstel in dien zin aanhangig te maken. De voorzitter wilde het artikel in zijn geheel in stemming brengen, waarop zulk een rumoer ontstond, dat hij de zitting moest sluiten. Uit Teheran wïsrdt gemeld, dat op bevel van den Sjah gistermorgen te zeven uur een kanonvuur op de stad werd geopend. Het verzoek van de buitenland- sche vertegenwoordigers aan de Russische en Engel- sche gezanten om den Sjah te bewegen tot een wa penstilstand, werd door den Sjah geweigerd. In de stad werd den geheelen dag gestreden. Het vuur was voornamelijk gericht op de gebouwen van de Kozakkenbrigade. De artillerie van den Sjah ver bruikte 200 projectielen. De stad heeft geen ernstige schade ondervonden. De infanterie van den Sjah werd bij Medsjlis met bommen ontvangen en uiteenge jaagd. De verbinding tusschen de stad en de zomer residenties der gezanten is zeer bemoeilijkt. Het te lefoon- en telegraafyerkeer is gestaakt. Berichten uit Salon iki melden, dat op het eiland Thasos onlusten onder dé Grieken zijn uitge broken, die zelfs zoo hoog liepen, dat door de militai ren op de oproerlingen geschoten moest worden. Nade re bijzonderheden omtrent de aanleiding tot den op stand ontbreken. De Servische regeering zond reeds tot twee maal toe een nota naar Weenen om de Oostenrijk- Hongaarsche regeering verklaring te vragen van de bezetting van het Drina-eiland, Sardoschewo, door Oostenrijksche troepen, welke, zooals men zich herin neren zal, kort geleden plaats had en groote veront waardiging bij de Serven wekte. De eerste maal ont ving men te Belgrado geen antwoord op de naar Wee nen gezonden nota; ook nu bleven de pogingen dei- Servische regeering opheldering in deze zaak te krij gen, vruchteloos. Te Belgrado denkt men, dat de Oostenrijksche re geering haar ongelijk inziet en eenvoudig tracht de zaak dood te zwijgen, daar ook de bladen zich er met geen enkel woord over uitspreken. De Oostenrijksche troepen zouden Dinsdag het eiland verlaten, maar het Woensdag opnieuw bezet hebben. Dan afgetreden Duitse ke rijkskanselier worden, tussehen de begroetingsartikelen voor zijl opvolger door, in de geheelo Duitsche psm warme woorden van kulde gebracht. Alleen de Gem&nia blijft wrang. De meeste kranten brengen in herinnering, koe Bülow den ring, dL Duitschland dreigde te omsluiten, ge broken en in het Ooatsrscha vraagstuk een groeten triomf behaald heeft. De liberale bladen bejammeren het echter, dat hij op binnenlandse! gebied de in wijding van een resetionssir-clericaaï tijdperk niet heeft kunnen verhinderen. Een stroom van artikelen oyer den nieuwen kan? geiler is losgebroken, De KOlnisehe Z e i t u n begint mst te s-ggeti, dat de opvolger vau Billow uit diens naaste omge ving voort is gekomen en de keus van den KUzer daarom da uitgifte van een program gelijkt. Voor Biilow is de benoeming van Bsthroann-Hollweg een laatste bewijs van keimigk vertrouwen, cUsr zij op zijn eigen voordracht geschied is. Ala opvolger van Possdowsky toonde hij zich den rechten man op de rechte plaats. Hij was de woerd voerder van den wel- ovtrdtcht-n vooruitgang, wien da aangelegenheden van sijn uitgebreid departement ter harte gingen, roodst feij e? zich met at de lust en kracht ia werkte, waartoe zijne rgfce' bel waaroheden hem in staat stel den. I joien het verleden recht geeft gevolgtrekkin gen voor de toekomst te maken, mag men die tos- komst met vertrouwen tegemoet zien. Een uitnemend begaafd, met rijke kennis en bezonken opvattingen toegerust man staat mn het roer, wien tegelijk een hoog karakter des samenwerking rast de veloönder-B, die hem ter zij ls sija geat* ld, gemakkelgk maakt Man kal daarom de hoop koestaren, dat de daden van den kanselier san de verwachtingen beantwoor den, die nu bjj zijn ambsta nvasrdi sg een volk van zestig miilioen op hem bouwt. Een harde slag voor de earicaturisten is de benoe ming van een Bethmann Hollweg tot rijkskanselier. Bismarck had zijn drie haren, Bülow de ronde kin, de kuiltjes in de wangen, zijn zwarten poedel. Von Beth mann Hollweg ook hierin kalm en eenvoudig, heeft geen bijzonder kenteeken. Misschien kunnen de eari caturisten de lengte van zijn lichaam en de kort© van zijn neus uitbuiten. Misschien vinden zij dankbare stof in zijn lange professoren-gekleed© jas. Anders zullen zij niets ontdekken, hoe zij ook zoeken. De nieuwe rijkskanselier stamt uit. Nederland. In de zestiende eeuw verhuisden de Bethmanns naar Duitschland. Zij moesten vluchten, omdat zij, die Joden waren, in ons toen met zoo gastvrij landje, ziel, niet veilig voelden. In de kleine stad Nassau, bij Frankfort, vestigde zich de familie. Simon Moritz Bethmann, die jood bleef, werd „Amstmann" in Nas- De beide zoons Johann Philipp en Simon Moritz stichtten in 1748 te Frankfort een bankiershuis. De zoon van Johann Philipp, die ook Simon Moritz heet te, werd steeds rijker, maakte de reputatie van het bankhuis steeds beter, Keizer Frans I adelde hem en keizer Alexander I benoemde hem tot staatsraad. Se dert dien hoorden de Von Bethmanns tot de crème van de Frankforter geld-aristocratie. Hun kunstzin en vrijgevigheid deed hun goeden naam stijgen, de geadel de Simon Moritz stichtte het Bethmann-museum te Frankfort, in welks tuin Dannecker's „Ariadne auf Naxos" staat. Frau Rat Goethe was zeer bevriend met de Bethmanns. Een zuster van Simon Moritz, Suzanna Elisabeth Bethmann, trouwde met de associé van de firma, Jo hann Jacob Hollweg, en de zoon van dit echtpaar,

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2