STADSNIEUWS. it L A N D. Uit Wlerlngerwaard. Cfered. Uit Schagen Uit St Pancras. Te erg. Jeugdige dieven. Dr. Kuyper. Benoeming van eene onderwijzeres aan de Meisjesschool. Omgeslagen. Herhalingsonderwijs. Aftsjvullirg Staat deelgerechtigden gemeentelijk pe sioenfords. Uit Heerhugowaard. Luchtvaart. Effect vermist. Candidaat tegen"wil en dank Invoer van Zwltsersche fokgelten. Het toeval. Laaiste Berichten. Een klacht Hoog water Een scharensiljper&jubneuni. Een pareten halssnoer vermist. Het lintje. NIEUWS UIT HOORN. Rijks Hoogere Burgerschool. Goedgekeurd Dienstweigeraar. Cadettenschool. A kmsersche Zweminrichting. Muziekuitvoering In den Stadshouf. 2. 8. 4. 6. 7. Agenda 10 uur, Oen- Gedurende de laatste jaren had men .daar een reser veboot in gebruik, van klein model. De prijs van het wol is dit jaar nog al aan schommeling onderhevig' en daalde sedert vel leden week van 87 ct. tot 771/. ct. per KG. I linke hoeveelheden zijn nog in voorraad. Groote partijen zijn echter van de hand gedaan tegen 85 ct. per K.G. Veel wol wordt er verzonden naar het buitenland. Aan den eervol ontslagen brievengaarder P. Peere boom alhier is een pensioen verleend van 403. Wegens de mazelen verzuimt thans meer helft der leerlingen de school. dan de étui, gevoerd met crème satijn. Op het deksel een el fen en een bewerkte vergulde rand. Op de terugbezor ging is een belooning van 100 gesteld. De po ie vraagt inlichtingen. In d© Buiten-Singelgracht te Amsterdam viel een 7-jarige knaap al spelende te water. Een inspecteur van politic sprong gekleed te water en dook verschei den malen tevergeefs naar den jongen, die eindelijk door een agent met een dreg werd opgehaald. De dren keling gaf geen teekenen van leven meer, doch kwam eindelijk bij, toen men het zuurstof-toestel Geneeskundigen Dienst aanwendde. Hij het Binnengasthuis vervoerd. van werd den naar Tot eere-lid der Harmonie-kapel werd Vrijdag be noemd de heer M. Visser, schrijver van de feestcanta te, die den 18den alhier wordt uitgevoerd. Den com ponist van dit gedicht, den heer Van Tright, werd een gouden insigne aangeboden. de Cz. Vrijdag werd te St. Pancras herstemming gehou den voor een lid van den gemeenteraad, tusschen heeren K. Duif Cz. anti.-rev. en Jn. Wagenaar lib. Aantal kiezers 170. Opgekomen 150. Van on waarde 1. K. Duif Cz. 70 st. Jn. Wagenaar Cz. 19, van onwaarde 1. i Zoodat werd verkozen tot lid van den Raaa den heer Jn. Wagenaar Cz., lib. Vrijdag was het feest voor de kinderen der la gere klasse, van de openbare school te St. Pancras. Met een achttal rijtuigen werd een rijtoer gemaakt naar Bergen en Bergen aan Zee, alwaar gratis een toertje met de glijbaan mocht worden gedaan. Onder ongunstig weer werd 's morgens om negen uur de tocht aanvaard en ongunstig weer bleef het voor de kleine feestgenooten en hare geleiders den geheelen dag, tot zelfs met dè thuiskomst, 's avonds 7 uur. Dit nam echter niet weg, dat de stemming^ prettig bleef en de heerlijke meegenomen consumptie hun goed bleef smaken. en is in on- De „Zuid-Afrikaansche Post" schrijft: De eminente Nedërlandsche partij-leider dr. Kuyper heeft in den laatsten tijd heel wat aanvallen te verdu ren van landgenooten, die in zake van politiek godsdienst met hem van meening verschillen. Dit echter geen reden, waarom de Engelsche pers Zuid-Afrika aangaande zijn persoon en karakter juistheden zou verspreiden; zoo'n onjuistheid staat in de „Cape Times," waarin, naar aanleiding van de stembus-overwinning der rechtsche partijen in ons land, van „dr. Kuyper Ü.D. L.L. D." o.m. wordt ge zegd dat „hij langen tijd een uitstekend journalist is geweest en. behalve verscheidene godsdienstige wer ken, enz. een opéra heeft geschreven." De argelooze Zuid-Afrikaansche lezer denkt natuurlijk aan de 1 ra- viata of Geisha of zoo iets, en vermoedt niet, dat de titel van een in het Laijn gesteld godsdienstig stan daardwerk is aangezien voor de algemeen© benaming van een bepaald soort van muzikale composities. Een der aftredende leden, die drie jaren met veel ijver en toewijding de belangen der gemeente had voorgestaan, was ter wille van een vet varken en eeni- ge tonnen bier van zijn zetel gedrongen. Donderdagavond zijn door de politie te Amsterdam aangehouden een knaap, verdacht van verduistering van eenig- geld, in dienstbetrekking gepleegd, en twee jongens, verdacht uit een badinrichting een zilveren horloge te hebben gestolen. Het Handelsblad zegt, dat de mededeelingen van mr. Tideman een scherp licht geworpen hebben oj> de methoden, volgens welke men „persona gratissima" wordt bij den leider der antirevolutionnaire partij. Het blad zegt, dat de vraag rijst, of, wanneer meer licht over de ridderordekwestie opgaat, wellicht niet tevens antwoord gegeven wordt op enkele vragen, die bij het blad gerezen zijn in verband met de candida- tuur van den Ilaagschen burgemeester voor de be trekking van commissaris der Koningin in Gelderland. Het Handelsblad brengt dan in herinnering de po lemiek, die over deze candidatuur in de pers is ge voerd. O. a. herinnert zij aan de uiting van De Stan daard, die in 1904 had geschreven, dat de staatkundige richting van baron Sweerts de conservatief-liberale was, maar in de bedoelde polemiek had verklaard, dat van achteren metterdaad gebleken was, dat baron Sweerts niet liberaal noch conservatief was, maar po litiek zeer beslist tegen deze groepen over stond. dries san, P. van Twisk, J. A. Verkuijl. A. Houwer, K. Kuijk, G. Nobel, C. Raat, II. Pic- cardt, N. Pool, T. Nobel, S. de Vos, J. Koppen (her examen werktuigkunde). Ter vervulling der vacature aan de Meisjesschool, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan Mejuffr. E. Beerenborg, stellen B. en W. voor: 1. Mejuffr. M. J. Poelman te Reiden. 2. Mejuffr. J. D. van Duiine- wold te Kampen. 3. Mejuffr. E. Sellemans te Alk maar. De minderheid van het college (de Voorzitter) kan zich niet met deze voordracht vereenigen en is van meening, dat Mejuffr. Sellemans op de tweede plaats en Mejuffr. van Dunnewold op de derde plaats moet worden genoemd. Onder leidiJg6 v!n Hl" ifag^aTd" te Haarlem is tasch met geld en een photographietoestel zijn verlo- ii,1 unn rrnvoolrr Door een rukwind is in de Zuiderzee nabij de haven te Volendam omgeslagen het jacht genaamd „De Kampioen." Alle opvarenden, de heer G., met vrouw, kinderen en eenige familieleden werden gered. Een In verband met de aangifte van nieuwe leerlingen voor den cursus, van het herhalingsonderwijs, welke be gin September a.s. aanvangt, zal het wenschelijk zijn over te gaan tot de benoeming der onderwijzers die gedurende dien cursus met de leiding van dat onder wijs zullen worden belast. B. en W. stellen voor den heer J'. J. T. Kooij en mej. J. Kijlstra voor den cursus 1909/'10 te benoemen. B. en W. stellen den Raad voor den Staat, vermel dende de deelgerechtigden in het gemeentelijk pensi oenfonds, zooals die is vastgesteld bij raadsbesluit van 3 September "1907 (Gemeenteblad No. 236) in dier voege te wijzigen, dat daarop alsnog worde vermeld: de Gemeente-controleur. den Vrijdagavond vergaderde de afdeeling „Heer-Hugó- waard e. O." van den Bond van Nederl. Onderwijzers in het lokaal van den heer Hofdijk te Heer-Hugo- waard. Na opening der vergadering en lezing der notulen kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Het antwoord van Zuid-Scharwoude op het adres in zake vacantie-regeling, gaf aanleiding tot de opmer king, dat noch Oudkarspel, noch Noord-Scharwoude ©enig antwoord op genoemd adres had gegeven. Bij bevoegde corporaties aan den Langedijk zal schrifte lijk worden geïnformeerd, of het waar is, dat kinder hulp in den koolplanttijd onmisbaar is. De heeren Du Burck en Brugman en mej. Buurs ontvingen de opdracht de voorstellen tot wetswijzi ging te onderzoeken en hiervan rapport uit te brengen in de volgende vergadering. Besloten werd om het initiatief te nemen voor het gaande maken van een beweging voor voorbereidend onderwijs aan den Langendijk. Tevens zal worden getracht om in samenwerking met Volksonderwijs en de afd. van het Nederl. onder wijzersgenootschap aldaar een permanente commissie te vormen, die zoo noodig zal optreden om bij de ouders de openbare school voor hunne kinderen aan te bevelen. Aan de Gemeentebesturen in het ressort der afdee ling zal worden geadresseerd voor uitbreiding van her- halings-onderwijs. Vooral zal hierbij worden gewezen op het nut van een desnoods maar een paar uur onder wijs per week, gedurende den zomertijd, opdat niet een goed deel van het op de dagschool geleerde ver vliegt, voor de wintercursus aanvangt. Bij betrokken Gemeentebesturen zal tevens worden gewezen op het onbillijke voor het uitsluitend benoemen van Hoofden van scholen voor genoemd onderwijs. Bij gunstig weder zou gisteren te Utrecht tusschen 11 en 12 uur de ballon „Rotterdam" van de Nederl. Vereeniging voor Luchtvaart weer opgaan. De opstij ging zou plaats hebben op het terrein nabij de gasfa briek, om het in die inrichting gefabriceerd wordende lichte gas te kunnen bevatten. Het gewone gas heeft een soortelijk gewicht van ongeveer 0.55het te ge bruiken kan gemaakt worden tot 0.16 en zal nu ver moedelijk zijn 0.25. Het gewone gas heeft een stijg- krneht van ongeveer 0.58 tot 0.60 Kg. per M3. gas, het nieuwe gas geeft 0.8 tot zelfs 1 Kg. Behalve de balloncommandant, kap. P. ,T. Post van der Steur, zouden den tocht medemaken mevr. v. d. Steur, de echtgenoote van den commandant, de heer Nell en vermoedelijk ook de heer Van Waterschoot v. d. Gracht, die tot balloncommandant wordt opgeleid. Het buiige weder was evenwel opnieuw de oorzaak dat de opstijging op het laatste moment werd uitge steld. daar ter stede een beweging op touw_ gezet tegen eedsdwang, in verband met de quaestie-Kriller. Regen organisaties hebben haar steun toegezgd. In Augustus zal een protestvergadering gehouden worden, waar o. m. als spreker zal optreden de heer Gerhard. Ten nadeele van de Ontvang- en Betaalkas, te Am sterdam, wordt vermist een effect origineele Southern Pacific shares, groot 1000 dollars no. 128888, met cou pons, waarvan één 15 Juli betaalbaar. Geheel buiten zijn voorkennis en tegen zijn zin is de heer J. Valk Jr. (antirev.), lid van den raad te Rotterdam, candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict L aldaar. Evenals in de beide voorgaande jaren zullen de hee ren J. Zuurbier te Beemster en R. Visser te Berkhout zich in het laatst van de maand Augustus naar het groothertogdom Hessen begeven, teneinde aldaar een aantal fokgeiten en -bokken van het Zwitsersche baa- nenras aan te lcoopen. Zooals bekend is, staat de fok kerij van dit geitenras in Hessen op hoogen trap, ter wijl de te betalen prijzen en verdere kosten aanmerke lijk lager zijn dan bij aankoop in Zwitserland. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten inbegrepen, 45 te boven gaan. Ook op de ze reis zullen genoemde heeren op verzoek van de di rectie van den Landbouw worden bijgestaan door de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 15 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Beemster. ren geraakt. In district II in Amsterdam deed zich gisteren bij de herstemming voor den gemeenteraad het eigen aardige geval voor, dat de heeren Sleef (S. D. A. P.) en Smit (R.-K.) evenveel (1391) stemmen op zich vereenigd hadden. De heer Smit werd, als oudere in jaren, gekozen. Omtrent bovenstaande stemming zegt de T e 1. Nadat de uitslag der herstemming in district II be kend was, werd door eenige kiezers in het hoofdstem bureau bezwaar gemaakt, op grond, dat in liet bureau Kraayenhofstraat vijf stemmen voor Sleef bij de op telling niet meegerekend waren. Dit protest werd echter niet geaccepteerd, op grond, dat het proces-verbaal reeds opgemaakt en geteekend was. Intusschen bestaat bij het nazien der geloofs brieven door den gemeenteraad nog gelegenheid, om een nieuwe telling uit te lokken en van die gelegen heid zal natuurlijk ook wel gebruik gemaakt worden. TEXTOONSTELLING HUISINDUSTRIE. De Koningin-Moeder hoopt Maandagmiddag half Irie de tentoonstelling van huisindustrie te Amster dam te bezoeken. Door den burgemeester van Dinxperlo is bij den officier van justitie te Arnhem een klacht ingediend tegen de grensbeambten in Suderwiek wegens de ver wonding, welke enkele personen uit die gemeente bij de jongste vechtpartijen van Pruisische beambten ont vingen en waarbij een zelfs een kogel in het lichaam kreeg. De Waal blijft gestadig wassen. Yoor Nijmegen ver toont de rivier zich als één breede stroom; een gedeel te der Waalkade ter hoogte van de Grootestraat staat reeds onder water. Gistermorgen was de waterhoogte 10.64 N. A. P. met 39 c. M. was gedurende de laatste etmaal. CONGRES YOOR INDUSTRIE. De minister van koloniën zal tegenwoordig het in September te Amsterdam te houden voor huisindustrie. zijn bij congres Pro- Klnder-herstelllngs- en vacantle-kolonle". Gisteren kwamen te Egmond in de drie koloniehui zen van het Centraal Genootschap, 150 zwakke kinde ren uit Amersfoort, Grouw, Groningen, Amsterdam, Leiden, Muiden, Opsterland, Winschoten, Velp, Heer- Hugowaard, Oude Pekela, Wormerveer, Baarn, En schedé, Zaandijk en Langedijk. 15 Juli zijn er onge veer een evengroot aantal vertrokken. De resultaten waren, ondanks het slechte weder, uitstekend, zoowel wat de gewichtstoename als den algemeenen toestand betreft. Te Noordwjjk arriveerden 51 kinderen uit Weesp, Oldenzaal, Breda, Utrecht, Amsterdam, Locheni en Leiden. Da vorige groep vertrok den 15 en Juli in de beste conditie. In de zes koloniehuizen van het Centraal Genoot schap Worden op het oogenblik 270 zwakke kinderen verpleegd. Meer en meer openbaart zich de dringende behoefte aan een grooter aantal tehuizen, vooral aan speciaal voor het doel gebouwde inrichtingen. De Amersfoortsche scharenslijper O. Heinz vierde dezer dagen zijn 35-jarig jubileum als zoodanig. Toen hij, als naar gewoonte, aan het paleis Soestdijk de mes sen en scharen kwam slijpen, ontving hij als blijk van waardeering een enveloppe, om naar eigen keus een herinnering te koopen, en een groote taart met de jaartallen 18741909. Ouder ds tram Bij hot uitgaan der school is het, 7-jarig zoontje van Landewers, te Doetinchem, onder de tram geraakt, waarbij hem beide beenen werden afgereden. Te Apeldoorn wordt vermist vermoedelijk is het ontvreemd een halssnoer van witte parels (waarde 2000), vier rijen boogsgewijze onder elkaar geregen, ieder parel ter grootte van een kleine erwt. Van ach teren is het halssnoer voorzien van een diamanten slot en is geborgen in een antiek rood Russisch lederen Deze is uit de laatste forum-redevoering van fessor Kolcadorus van het Amstelveld: .Zend ik me daar verleden week mijn pro curatiehouder Cheffie naar Den Haag om een partij lint voor nte te koopen. Geef ik hem mee een be drag van 11.000 om contant te betalen.... Wat brengt me die waterchinees thuis?.... Zoó'n pietsje van 'n lintje, niet meer dan de grootte van m'n knoopsgat Granaat gesprongen. In het kamp van Zeist heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Door het springen van een granaat werd een sergeant zwaar gewond en een andere ge kwetst. De zwaargewonde verkeert in levensgevaar. Terwllle ven de smeer Te Linne bij Roermond is het bij de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zeer eigenaardig toe gegaan. Dagen te voren werd de gemeenteraadsverkiezing m de café's druk besproken. Op zekeren avond, er was flink gedronken, zat in een herberg bij een de gemeen tepolitiek en de op handen zijnde verkiezing bespre kend publiek ook zekere v. d. L., landbouwer en tevens courantenbesteller. Deze was van meening ook wel geschikt te zijn, om een zetel aan de groene tafel naar behooren te kunnen innemen. Onder groote hilariteit werd de weddenschap aangegaan, dat een groot land bouwer uit dé buurt een vet varken van honderd kilo's en een andere dito twee. tonnen bier zouden geven, in dien v. d.L. een hem aan te bieden candidatuur zou blijven handhaven. Voor 't geval, dat deze na de can- didaatstelling toch zijne candidatuur zou prijs geven verbeurde hij drie tonnen bier. Nog werd de bepaling gemaakt, dat het eventueel te verliezen vet varken op een daartoe te organiseeren feestavond zou worden gebraden en opgegeten. De weddenschap werd druk besproken, en niettegen staande de geproclameerde candidaat v. d. L. door de meer ernstige kiezers herhaaldelijk werd aangezocht, zich toch terug te trekken, niets mocht baten. De can didatuur bleef gehandhaafd, er waren immers drie ton nen bier mee gemoeid. De dag der stemming brak aan. Er werd druk gestemd engedronken. Met de grootste spanning werd de uitslag afgewacht. Nog grooter was de hilariteit, toen bekend werd, dat de wedder-candidaat met twee stemmen meerder heid tot lid van den Linner gemeenteraad gekozen was. Door zijn kiezers werd het nieuwe raadslid een har telijke ovatie gebracht; zelfs zijn woning werd met groen en bloemen versierd. P r e d i k*b aurtes. Hervormde Gemeente. Ooster kerk. Vroegpreek te 71/2 uur, Ds. Post. Groote kerk. Voormiddags te 10 uur, Ds. Cramer. Namiddags te 121/2 uur, geen dienst. Luthersche Gemeente. Voormiddags te 10 uur, Ds. Visser van Enkhuizen. Remonstrantsche Gemeente. Voormiddags te 10 uur, Ds. Kater, pred. te Midwoud. Doopsgezinde Gemeente. Voormiddags te 10 uur, geen dienst. Gereformeerde Gemeente. Voormiddags te 10 uur, Ds. Zantinge. 's Avonds te 5 uur, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddags te 10 uur, A. J. Wildervanck, Godsdienstonderwijzer te Gro ningen. 's Avonds te 6 uur, R. R. Posthuma. Bij het gehouden toelatings-examen voor de R. H. B. S. alhier slaagden de volgende leerlingen. Voor de le klasse: P. J. Leemeijer, H. J. v. Rand wijk, J. v. d. Velde, -J. de Vries, P. v. d. Woude, E. Dijkers, B. E. O. de Hosson, A. van Dijk, W. C. de Erenne, II. E. Lamot, E. v. d. Kop, J. G. Hart, A. L. v. d. Moer, H. A. Verkuijl, J. C. Schuurman, D. Potharst, A. O. W. Nieuwkoop, C. J. Wielage, J. v. Rijn, N. S. II. Boxman, M. E. W. Flens, A. J. Brou wer, D. de Haan, L. Th. Franse, L. Molijn, J. L. W. Blokhuis, II. G. D. Hendriks, allen te Alkmaar; P. J. Arnold, Castricum; C. H. Ruijgrok, Uitgeest; W. C. de Liefde,Velsen; J. Vennik, West-Graftdijk; A. Kroon, Oudkarspel; J. L. Espagnol, IJmuiden; M. v. Elfrinkhoff te Santpoort; L, Visser Jz., Beemster; Joh. de Veer, Schagen; G. H. J.Strootman, Egmond aan Zee; M. Iluijser van Reenen, Stompetoren. Voor de 2e klasse: E. J. Quax, H. de Lange, N. Zwiep, W. J. Westerhof (voorw.) Bevorderd zijn van de eerste naar de tweede klasse: F. Veilinga, J. en Tj. Addens, J. Beekers, F.M.J.v.de Ben, A. Broere, II. de Groot, G. Jansen, G. W. Uil- ten, J. Lameijer, J. Liirsen, A. G. Melchior, J. II. Bot man, W. van der Ileij, J. Maats, W. Nieuwland, J. O. W. Koker, J. Koster, II. Stikkel, S. E. Abcouwer, J. S. Abcouwer, G. A. J. Boogh, N. M. Deenik, A. van Gastel, I. Houtsmuller, J. E. van Nierop, J. N. van der Oord, A. Visser, W. Schermerhorn, P. Molijn, II. L. T. Cuijpers. K. T. de Lange, II. A. Meiier. C. Pij per, A. E. V. Smorenberg, K. Visser. Bevorderd zijn van de tweede naar de derde klasse: S. J. Andriessen, S. C. Tuijn, A. M. Cock, A. Hekket, J. P. Wieringa, G. Jansen, N. van der Speek Obreen, W. Zaadnoordijk, A. van Ileckers, S. B. ter Spill, N. Bleeker, G. Hommes, W. P. Quax, F. Elte, J. Fortuin, S. W. Burger, G. Blokhuis (her-examen Duitsch), IT. Huijser van Reenen, S. van Nieuwkuijk, J. Th. v. Asperen, Chr. Knaap, M. J. Liirsen, M. Ohmstede, A. Peieck, A. Pette, A. M. van Rijsdorp, H. J. Swaag, M. O. Wintersteijn, G. He-instman, C. C. Rolff, B. Weijmer, D. J. Sieswerda, W. Witteveen (her-examen meetkunde). Bevorderd zijn van de derde naar de vierde klasse: J. Blaauboer, J. Klerk, Ns. Nobel, Neeltje Nobel, S. Spaan, A. H. Noo-rduijn, E. J. Schermerhorn, E. W. Melchior, G. A. D. Wieringa, R. E. Wieringa, J. Hel der, F. A. Melchior, C. Kooij, O. P. Timmerman, G. Dijt, M. Dijt, J. Groeneiwold, II. Leemans, H. Schol, E. B. Willinge, M. J. Lutterot, P. M. Pronk, J. Jan sen. Bevorderd zijn van de vierde naar de vijfde klasse M. Kaan, W. van Lidth de Jeude, A. Ohmstede, Z. v. Arnhem, P. S. E. Aulces, J. Hammes, J. Wils, J. Wis- selink, H. G. Hage, J. H. A. Wieringa, O. G. A. An- De statuten van den Bond van Nederlandsche ex portslachters zijn koninklijk goedgekeurd. Bij koninklijk besluit van 9 Juli 1.1. No. 34 zijn de statuten van de „Hanze", R. K. Middenstands-ver- eeniging alhier, goedgekeurd. De dienstweigeraar Chr. Kamper stond Donderdag, nadat hij wederom den dienst had geweigerd, voor den Krijgsraad te Haarlem terecht. Op nieuw werden 6 maanden gevangenisstraf voor hem geëischt. Kamper verklaarde beslist ongenegen te zijn, de wa penen te dragen. De le luit. J. J. Witterman van het instructie-batal jon te Kampen, wordt den 16en September a.s. werk zaam gesteld bij de cadettenschool te Alkmaar. De oTergargju-x^meaa san da Cadettenschool rijn heden sfgeloopende cadetten vertrekken met verlof. Aan de Alkrau&rscha Zwiminriclting zijn van 9 tot en met 16 Juli genomen 345 baden, waarvan 222 door Heeren, 9 door Dames en 1'4 door Onvermogenden. Temperatuur hoogste 66. Zondagavond 18 Juli, zulbn van 71/2—91/2 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer H. A. Maas, de navolgende stukken in den Stadshout worden uitgevoerd 1. Middenstandbond, raarsch Ouverture Com'que Carmen Sylva, Wa'zer Pantaisie de l'opera „Le Coeur et Ia Main Pauze. Om te di fileeren, Cavalerie galop-mar?ah a. Die Heinzeln aanchen 5. P. van Tienen. Kéler Bela. Ivanovioi. L°cocq. H. A. Maas. Eilenbarg. b. Eia Tauzchen auf g üner Wiese Eileaberg. Poipourri-populnire no. 5 Final". Renaud. II 31/, ZATERDAG: Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes-afd. en meisjes-afd. I 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.16. Gymn. Ver. de Halter, aap. afd. 81/a uur. hoofdafd. Mannenkoor gentia. „Excelsior", repetitie, 81/, uur Dili- ZONDAG: Zangers," repetitie, Mannenkoor „Ver. t,ral. MAANDAG Gem. Koor „Alemaria," repetitie, 77s uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 8i/i uur. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 97s uur. DENËDAQ: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. I11 het Engelsche Iloogerhuis vestigde lord Gorell de aandacht op het feit, dat het voor arme lie den in Engeland zoo hoogst moeilijk is, om echtschei ding te erlangen wegens de daaraan verbonden hoog© kosten. Hij haalde één geval aan, wa'arin de partij, die echt scheiding verlangde, twintig jaar lang daarvoor had moeten sparen. Spr. wenschte de rechtsmacht der graafsch-aps-hoven uitgestrekt te zien tot het oordeel in zake echtscheidings-aanvragen van de armere klas sen der bevolking. Door de hooge geestelijkheid in het Hoogerhuis werd het voorstel, uit een godsdienstig oogpunt, heftig bestreden, maar de Lord Kanselier merkte op, dat het ongetwijfeld de aandacht verdient, dat iemand, die 100 pond sterling betalen kan, wel de ontbinding van zijn huwelijk kan verkrijgen, terwijl een ander, die niet over die som kan beschikken, zich maar gelaten in zijn lot moet beschikken. Hij nam op zich, om zijn collega's in het kabinet 111 overweginc te geven, een soort van onderzoek ter zake in te stellen. Lord Gorell trok hierop zijn voorstel in. „Het twaalfde „Internationale Anti-alcohol-congres" dat de volgende week te Londen wordt gehouden, zal hoogst belangrijk zijn en buitengewoon groote be langstelling ondervinden. Bijna alle landen van Euro pa en vele van de Amerikaansche staten, alsmede de Engelsche koloniën, zullen afgevaardigden zenden, wier aantal niet ver van de 1500 verwijderd zal blij ven. Zooals de „Staatscourant" reeds meldde zal de Ne derlandsche Regeering zich officiëel doen vertegen woordigen door het lid der Tweede Kamer mr. O. Ruys de Beerenbrouckdr. J. R. Slotemaker de Bruin te Utrecht en dr. W. P. Ruysch te Den Haag. De zeer vóórloopige lijst van Nederlanders bevat thans twaalf namen waaronder ik dien vind van prof. dr. J. van Rees van Amsterdam; de heeren P. van der Meu-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2