DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. MAANDAG 19 j U]L I. BINNENLAND. No. !65. 1000. Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P /km aar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, P3 mderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. WeMmaimammer S„ De komst van H. M. de Koningin in Amsterdam Provinciale Staten Noord-Holland. Verzekering tegen werkloosheid. GEMENGD NIEUWS. Geëindigde staking. Ds. Van Lummel. Ouaheden. Da Is'onvlinderplaag. Samenwefking armenzorg. Een paard op hol. Ned. Bond ven Gemeenteambtenaren. Levensmoede. De feesten te Beemster. ALKMAARSGHE COURANT. Naar het Hbld. van zeer gezaghebbende zijde ver neemt is H. M. de Koningin, met het oog op de ver zorging der Prinses, althans nog niet in September of Oetober te Amsterdam te verwachten. Prins Hendrik als schutter. Op de banen van de Sehietvereeniging te Vaassen is een onderling concours gehouden, waaraan deelna men Z. K. H. de Prins en eenige heeren uit Vaassen, Epe en Apeldoorn. Er werd geschoten op een vast en een zich bewegend doel. De hoogste prijzen werden behaald door Z. K. H. den Prins, de heeren P. Beyer te Het Loo, jhr. W. Bas Backer, Apeldoorn, van Regteren Altena te Apeldoorn en J. Mulder ten Gate te Vaassen. Krankzinnigenverpleging. Omtrent de krankzinnigenverpleging vanwege de. provincie zijn door de commissies rapporten uitge bracht, waarover het een en ander te zeggen valt. De commissie, die had te rapporteeren over het ge sticht Meerenberg, stelt o. m. in het licht, dat er over 1908 wel een goed batig saldo is gemaakt van 830Y.801/2, doch dat dit niet anders is kunnen wor den verkregen, dan ten koste der grootste en zelfs niet langer vol te houden bezuinigingen. Noodzakelij ke onderhoudswerken zijn achterwege gelaten, de sala rissen, zoowel van verplegend als van technisch- en ander personeel zijn op een te laag peil gehouden, ja zelfs de gebruikelijke bijdrage van 5000 aan het pen sioenfonds is tot op 1000 ingekort. Het batig saldo mag dus niet gelden, om er de conclusie uit te trek ken, dat de resultaten der exploitatie gunstig zijn. De commissie vraagt, wanneer eindelijk eens de in het verschiet gestelde gezinsverpleging zal worden in gevoerd. Kan dat te Meerenberg niet gebeuren, dan zou men dit toch gaarne zien geschieden te Duinen bosch. Van de zijde van Gedeputeerde Staten wordt daartegen aangevoerd, dat het geen aanbeveling ver dient, om verplegers de verplichting op te leggen, zich in hun vrijen tijd in hun gezin nog met verpleging van patiënten té gaan belasten. Ook over de voorgestelde verpleegkosten is deze commissie niet te spreken, vooral wat betreft, die in de lagere klassen. De commissie oordeelt, dat een te hoog tarief in die klassen concurrentie zal uitlokken met particuliere gestichten en vooral de verhooging van de 4e klasse van 350 op 400 acht zij verkeerd. De kleine burgers, die er prijs op stellen, de kosten van verpleging te betalen, zullen door die verhooging wor den afgeschrikt en het slot zal zijn, dat de gemeente en armbesturen er mede zullen worden belast. Vandaar, dat de commissie voorstelt, het tarief voor die 4e klasse te brengen van 350 op 380 in Mee renberg. Ged. Staten zetten daartegenover, dat alle particuliere gestichten de tarieven hebben verhoogd en dat door hun college met hun voorstel tot verhooging van alle tarieven, een middenweg is bewandeld. De commissie, die over Meerenberg had te advisee- ren, dringt er in haar rapport op aan, dat alle zaken, de krankzinnigenverpleging betreffende, voortaan zul len worden gesteld ter beoordeeling in handen van een commissie. Over Duinenbosch is het een andere commissie, die advies uitbrengt. Zij doet dit in een zeer uitvoerig rapport, waarvan de conclusie is, dat de bouw van dit gesticht, inbegrepen de inventaris, zal kosten 2.018.000, onder die kosten is ook een bedrag van 4349.911/2, uitbetaald aan den rechtsgeleerden raads man van den aannemer. Tubereulos"best ij ding. Voor de bestrijding der tuberculose adviseert de commissie voor 1910 een bedrag van 10.000 toe te staan. Over de werkwijze van de vereeniging heeft de nemmissie zich op het oogenblik nog wel gee noor- deel kunnen vormen doch zij meent, die van dien aard, dat de subsidie moet worden toegestaan. De Alkmaar Packet. De Alkmaar packet onderhoudt den stoombootdienst tusschen Harlingen, Vlieland en Terschelling. Aan den heer Bosman wordt daarvoor een subsidie verleend door de provincie van 4000 per jaar. Ge vraagd was, deze subsidie met 1000 per jaar te ver- hoogen. De commissie kan zich niet vereenigen met de voordracht van Ged. Staten, om 1000 meer sub sidie per jaar te verleenen. Tweede Kamerverkiezingen. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegen de, dat, ten gevolge van het aannemen van de benoe ming tot commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, door den heer jhr. S. van Citters, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generanl voor het kies district Ede, in dat kiesdistrict eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben, heeft be paald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dins dag 27 Juli e. k., de stemming, zoo nooddg, op Woens dag 4 Augustus e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 Augustus e.k. (Stct.) Nadat de gemeenteraad van Rotterdam een motie liad aangenomen, uitsprekende de wenschelijkheid, dat de gemeente, door het verleenen van bijslag, de pogin gen steune van vakvereenigingen en andere corpora ties van werknemers tot bestrijding der gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, werd een commissie van 7 leden benoemd, om daartoe strekkende voorstellen bij den Raad in te dienen. Deze commissie heeft thans als resultaat van haren arbeid een ontwerp-verordening met memorie van toe lichting ingediend. De bedoeling is de stichting van een gemeentelijk fonds tot bevordering van de verze kering van arbeiders tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. De inkomsten van het fonds bestaan in een jaarlijks door den gemeenteraad vast te stellen subsidie en uit andere bijdragen als schenkingen en makingen. Het doel tracht het fonds te bereiken door het geven van een hijslag bij de uit- keeringen, welke de toegelaten vereenigingen in geval van werkloosheid aan hare leden doen met een maxi mum van 50 ct. per dag. De bijslag wordt hoogstens 60 dagen per jaar gegeven. Vereenigingen welke een bijslag wenschen te ont vangen, moeten door het bestuur van het fonds zijn toeg'elaten en voldoen aan nader gestelde voorwaarden. Intusschen was de commissie omtrent enkele artike len van hét ontwerp-verordening niet unaniem, zoodat aan de stukken nog enkele amendementen zijn toege voegd. Dr. Van Staveren wenscht het bestuur te doen bij staan door den directeur van de arbeidsbeurs als secre taris, en recht van beroep op den gemeenteraad tegen de beslissingen van het fondsbestuur betreffende het al of niet toekennen van den bijslag. De heer Diemer wil o.a. een bepaling, dat als de toegelaten vereeniging een vakvereeniging is, zij een afzonderlijke contributie van hare leden, voor dat doel moet heffen. Beide heeren willen voorts alleen spreken van werk dagen en mede bepalen, dat de verordening uiterlijk na 10 jaar wordt herzien, om alsdan, te kunnen beoor- deelen of de verlenging van het fonds al of niet noo dig is. De heer Spiekman acht eindelijk beslist noodzakelijk te bepalen, dat een vereeniging moet bestaan uit vakgenooten, daar men anders gevaar loopt, dat een aantal personen uit verschillende bedrijven, zelfs per sonen zonder bedrijf, een vereeniging gaan vormen, wat dan de slechte risivo's zeer zou vergrooten, daar dit in de eerste plaats personen zullen zijn, die vrij zeker weten werkloos te zullen worden. De glasblazersstaking aan de glasfabriek „Stella" te Maastricht, die eenige maanden duurde, is beëin digd. Het bestuur van het Vakverbond heeft van de di rectie eenige concessies bedongen omtrent de weder- aanneming der stakers. Omtrent het opheffen van de staking aan de „Stel la te Maastricht melde de „L. K.", dat Vrijdagavond 5 uur zich bij de directie der glasfabriek de „Stella" 107 stakers aanmeldden, verzoekende om weer in dienst gesteld te worden. Dit is de oplossing van de staking, begonnen 5 April j.l. Aangespoeld. Aan het strand onder de gemeente Ouddorp is aan gespoeld een gesloten flesch, waarin een brief was, ge schreven in het Engelsch, en gericht aan mevrouw E. S. te Heigley (Yorkshire). In dien brief neemt iemand afscheid van het leven. De burgemeester der gemeente Ouddorp heeft zijn tusschenkomst verleend, om den brief in handen van de geadresseerde te stellen. Men deelt aan de Delftsche Ct. mede, dat ds. Van Lummel door de classis der Geref. Kerk in het ambt van predikant is gehandhaafd, is losgemaakt van de kerk te Delft en het beroep naar de Geref. Kerk te Zuidland heeft aangenomen. De geref. kerkeraad van Delft had dezen politieken predikant, gelijk men zich herinnert, een berisping toegediend; hem werd o.m. misbruik van sterken drank ten laste gelegd. Het blijkt nu dat noch gélijk gevreesd werd de Rijksverzekeringsbank hem een retraite zal bieden, noch (gelijk de Rotterdammer meldde) Amerika hem onder haar burgers opnemen zal. Den gereformeerden lidmaten van Zuidland zal hij tot voorganger strek ken of men hem op het politieke veld zal terugzien, dient te worden afgewacht. Verd-onken. De 17-jarige knecht van schipper J. van Beveren, van Brouwershaven, uitgevaren ter garnalenvissche- rij, is Vrijdag ter hoogte varo den Osse overboord ge slagen en verdronken. De pogingen door den schipper tot redding aangewend, mochten niet baten. Bij het graafwerk bij de Groote of St. Janskerlc, te Gouda, is een oude altaarschel gevonden, met het randschrift: Jacoves Serke heft my ghegoten Ao. 1370. Het voorwerp is in den bodem zeer gaaf gebleven, is waarschijnlijk geheel uit koper gemaakt en heeft nog een zeer zuiveren klank. De reliefbeelden op het voorwerp geven o.a. Adam en Eva in het Paradijs te zien, terwijl nog andere af beeldingen op de altaarschel voorkomen, waarvan de voorstelling minder duidelijk is. In de dennenbosschen onder Alphen treedt de non- rups evenals in het vorige jaar -weer zeer ver woestend op; ook onder Tilburg' en Luiksgestel richt de vlinder wederom schade aan. Toch zijn er eenige verschijnselen, die er op wijzen, dat de plaag het vol gende jaar, zoo niet geheel, dan toch grootendeels, verdwenen zal zijn. Immers een groot deel der rupsen is belegd met eitjes van parasietvliegen, uit deze eit jes zullen weldra larfjes voortkomen, die in het li ehaam der rupsen dringen, zich met den inhoud daarvan voeden en. den dood van de rups of de pop veroorzaken. Vooral onder. Tilburg komen zéér vele met eitjes belegde rupsen voor. Als eene der redenen, dat dit aantal zoo groot is, kan men veilig aannemen, dat de parasietvliegen door het wegvangen der nonvlinders verleden jaar in een veel gunstiger verhouding tegenover dit insect zijn gekomen. Terwijl toch de nonvlinders, vooral in Til burg, op groote schaal werden weggevangen, konden de parasietvliegen zich ongestoord voortplanten. Het laat zich aanzien, dat de kans groot is, dat dit jaar onder Tilburg en wellicht ook onder Alphen en Luikgesteld het vangen der vlinders achterwege zal kunnen blijven. Het bestuur der Ned. Vereen, voor Armenzorg en Weldadigheid is -naar het Tijdschr. v. armenz. en kinderbescherming meldt voornemens, ter voorlich ting van hare leden, een overzicht samen te stellen van de verschillende pogingen, hier te lande reeds aangewend, om de samenwerking te bevorderen tus schen organen der burgerlijke, kerkelijke en bijzondere armenzorg, en heeft besloten daarnaar een opzettelijk onderzoek in te stellen. Het heeft daartoe aan verschillende instellingen verspreid over moer dan 100 gemeenten, een vragen lijst toegezonden, en hoopt de antwoorden zoo spoedig te ontvangen, dat het bedoelde overzicht op de aan staande ledenvergadering, op Dinsdag 7 en Woensdag 8 September hier ter stede te houden, zal kunnen worden ingediend. Drankmisbruik bij brand. Het is gewoonte in oostelijk Groningen, dat er bij branden veel wordt gedronken. Te Heiligerlee was brand in de behuizing van den voerman Joh. Stuut. Bij tientallen liters jenever werden daar gedronken: een totaal van 35 liter wordt genóemd. De gevolgen hieven niet uit. De brigade marechaus see van Winschoten had handen vol werk, om de orde te handhaven, zoodat de sabels moesten worden ont bloot. Tegen eenige personen werd proces-verbaal op gemaakt. Op heeterdaad betrapt. In den winkel van F. P. J. van E., in den Zwaans hals te Rotterdam is op poging tot ladelichting be trapt de 16-jarige P. G. van B., zonder vast woonver blijf. Niemand in den winkel ziende, toen hij er bin nen kwam, dacht hij zijn slag te kunnen slaan. Maar bij een poging om de lade te openen ging een electri- sehe schel over, de zoon van den winkelier kwam naar voren en de ladelichter nam de vlucht. Door dien zoon en anderen achtervolgd, werd hij op het Noordplein gegrepen en aan de politie overgelevrd. Zaterdagmiddag schrok het paard van den heer Schenk voor een auto. In vliegende vaart ging het den Middenweg te Watergraafsmeer af. Een vrij be jaard man, die de dogkar wilde verlaten, werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De beide zoontjes van den eigenaar kwamen er betrekkelijk goed af. Het mocht den heer Schenk ten slotte gelukken het paard tot staan te brengen. Dr. Legger, die onmiddellijk ter plaatse aanwezig was, verbond de gewonden. De Nederlandsche bond van gemeente-ambtenaren houdt te Maastricht 10 September a.s. zijn algemeene jaarvergadering. De agenda vermeld o.m. voorstellen tot benoeming van eene commissie in zake het leer lingwezen bij de gemeente-administratie, tot stichting van een museum voor gemeentebeheer en tot het uit schrijven van een prijsvraag betreffende gemeente administratie. Zaterdagavond, omstreeks kwart voor elven, terwijl honderden door het fraaie weder naar Seheveningen gelokt, zich op den Boulevard en langs het strand bewogen, weerklonk eensklaps een revolverschot. Het bleek, dat een schamel gekleed man, op wien een stuk gevonden werd, dat er op wees, dat hij waarschijnlijk een gegageerd Oost-Indisch militair is, zich voor het hoofd had geschoten. Door minderwaardigheid van liet wapen was het schot echter niet doodelijk. De politie-arts, dr. Van Duyl, verleende de eerste hulp, waarna de verwonde per auto naar het Gemeen teziekenhuis werd vervoerd. Het geval verwekte begrijpelijkerwijze onder de tal rijke wandelaars een groote opschudding. Begunstigd door het fraaiste weder, wat men, we kunnen het dit jaar zeggen, had kunnen verwachten, vierde het fanfarecorps „Koningin Wilhelmina" haar 20-jarig bestaan met een nationaal concours van di lettanten, harmonie- en fanfarecorpsen. De trammen die in den morgen aankwamen in „de Buurt" brachten veel deelnemers, niet minder veel be langstellenden voor liet feest, dat moeielijk op een schooner plaats in Noord-Holland had kunnen gege ven worden. „De Buurt," een ieder in den omtrek weet wat het zeggen wil, „de Buurt in de Beemster," het hartje van Noord-Hollands schoon, voor zooveel aangaat het schoons van landbouw en veeteelt was in vlaggen- tooi. Ten 11 ure vereenigden zich in de raadzaal boven het alom bekende Heerenhuis de feestcommissie, de jury en de Directeuren der verschillende corpsen die aan den wedstrijd zouden deelnemen. De waarnemende burgemeester, de heer A. de. Goe de, sprak daar den aanwezigen toe en heette een ieder welkom. In de eerste plaats wenschte spr. het fanfarecorps „Wilhelmina" geluk met zijn jubileum, hopende dat het moge blijven wat het is niet alleen, maar dat het moge toenemen in groei en bloei doordat zij immer moge zijn een sieraad van de Beemster. Moge het voor de juryleden! een moeilijke taak zijn, tevens is het een eervolle; de naam en de positie der heeren waarborg den een inpartijdige beslissing. Ook aan heeren directeuren en bestuurderen der verschillende deelnemende vereenigingen heette spr. een hartelijk welkom, dankte voor de verleende mede werking waaraan het welslagen van dit concours grootendeels is te danken. Ook de pers dankte spr. voor de belangstelling, be wezen door hare tegenwoordigheid. Met den hoop uit te spreken dat dit concours in alle opzichten mag slagen en dat het bevorderlijk mag zijn aan de beoefening dér schoone kunsten, besloot spr. zijn rede met het aanbieden van de eerewijn. De heer P. Knip, voorzitter der feestvierende ver eeniging bedankte voor de hartelijke woorden van we- ge het Gemeentebestuur tot haar gesproken, moge dit concours meer en meer dé beschaving bevorderen, daardoor meer aanspraak makende op den steun der gemeente en gemeentenaren. Dat „Wilhelmina" veel aan concoursen te danken heeft erkende spr. ten volle, daar het deelnemen aan een concours de studie bevordert, Rij hoopte dat dit ook zoo moge zijn voor de deelnemende vereenigingen die hij welkom heette. Ook de jury bedankende voor de aanvaarding van hare taak, besloot spr. zijn rede, verklarende hiermede het concours voor geopend. De heer J. D. Thie, voorzitter van het Stedelijk Mu ziekkorps te Purmerend, wenschte daarna Koningin Wilhelmina geluk met haar jubileum, die haar twin tigjarig bestaan mag vieren dank zij de energie van den directeur, aan de toewijding der werkende leden, maar niet minder aan den steun van gemeente en ge meentenaren. Mocht het Stedelijk Muziekkorps binnenkort zijn 25-jarig jubileum herdenken, spr. weet dan wat het zeggen wil, een jubileum zooals Wilhelmina te herden ken. Ook namens den Noord-Hollandschen bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen hoopt spr. ten slotte dat de jubilaresse moge groeien en bloeien, steeds blijk ge vende van de liefde die haar bezielt voor de beoefe ning van de schoone kunsten om meer en meer te too- nen te willen zijn een daadwerkelijken st^nn van den N. H. Bond. Het concours ving daarop aan op het schoone ter rein achter liet Heerenlogement; daaraan werd deel genomen door 3 af deelingen B., de Verwachting van Avenhorn, dir. de heer D. Koning; Excelsior van Haarlemmermeer, dir. de heer L. J. v. d. Meer; Vol harding van Berkhout, Dir. de heer T. van Dijk; Texelsch fanfarecorps van Texel, dir. de heer H. Groenewold; Crescendo van Middelie, dir. de heer R. Veneman; Eensgezindheid van Kwadijk, dir. de heer K. Butter. Derde afdeeling A. Ons Genoegen van Wijdenes, dir. de heer M. Bakker; le Ned. Bakkersfanfare van Amsterdam, dir. de heer M. J. Komst; Concordia van Oostzaan, dir. de heer H. Stapel; Waterlands fanfa recorpsen van BuikslootNieuwendam, dir. de heer Joh. Schuitmaker. Tweede afdeeling. Aalsmeer. Fanfarecorps van Aalsmeer, dir. de heer P. Hulsbos; Maassens fanfare corps van Maarssen, dir. de heer T. J. Odijk; B. M. O. L. te 's-Graveland, dir. de heer J. Schuitmaker; Olymphia's fanfarecorps, dir. de heer H. Stapel; Oost- Knollendammer kapel te Oost-Knollendam, dir. de heer G. Schaar. Eerste afdeeling. Kunst naar kracht te Amsterdam, dir. de heer A. G. SchoonderbeekDiemer fanfare corps van Diemen, dir. de heer P. Swager; Stedelijk Muziekkorps van Purmerend, dir. de heer B. Kwast. Afdeeling Uitmuntendheid. Amecitia van Lands meer, dir. de heer J. v. d. Meer. De vereenigingen waren verplicht te spelen: Lotus Bleu, Fantaisie van L. Blemant, terwijl zij daarbij ieder een stuk naar vrije keuze hadden. Vele vereenigingen toonden hunne reeds met medail les versierde vaandels, trouwens het ensemble was mooi en strekte de jubilaresse volkomen tot eer. Het overtalrijke publiek bewees dikwijls in meer of minde re mate zijn applaus. Om half twaalf aangevangen, eindigde dit gedeelte van het concours om ongeveer zeven uur, met den vol genden uitslag: 3e afdeeling B. le prijs a Texels fanfarecorps, le prijs b Excelsior, Haarlemmermeer. 2e prijs Volhar ding, Berhout. -3e prijs a Crescendo, Middelie. 3e pr;js b de Verwachting, Avenhorn. 3e afdeeling A. le prijs Waterlands fanfarecorps. 2e prijs a le Ned. Bakkersfanfare te Amsterdam. 3e prijs Ons Genoegen van Wijdenes. 2e afdeeling. le prijs a Oost-Knollendammer Kapel, le prijs b Olymphia, Monnikendam. 2e prijs a B. M. O. L. te 's-Graveland. 2e prijs b. Aalsmeer fanfare corps. 3e prijs Maarssens fanfarecorps. le afdeeling. le prijs Stedelijk Muziekkorps, Pur merend. 2e prijs Diemer fanfarecorps. 3e prijs Kunst naar kracht, Amsterdam. De eenig mededingende vereeniging in de afdeeling „Uitmuntendheid" kon slechts een tweeden prijs wor den toegekend.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1