T DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 166 Honderd en elfde Jaargang 1009 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en .feestdagen, uitgegeven Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 0,80* franco door het geheele Rijk f I, ynderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10» Bij groote contracten rabat. Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de M V» Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs» COSTER ZOON, Voordam C 9. 20 JULI BINNENLAND. ?©Ss<siJ©««i,»aniei®r 3» iHet kelzelljk bezoek Minister Sabron. Tweede Kamerverkiezing Christelijk Nationaie w rkmarshond Een Ju'.iana-klok Verdronken. Geen drinkgeld. Verdwaald. Reclame-tentoonstelling. Ernst'ge vechtpartij. Een opdacht CJas verstikking Vermist Diefstal. Oplichting. Aangespoeld Van den schommel gevallen. Dtensch b zoek, Doodgedrukt Overleden. De Trappisten van Tilburg. Duitsehe Greet, Uit Akersloot Uit Heer Hugo waard. V n den toren gev«"en Teruggevonden, Levensgevaarlijke verwonding. PUttciandsgemeenteraad. - COURANT. Bij gelegenheid van het bezoek van het Duitsehe Keizerlijke paar aan Middachten, wordt door den gast heer, graaf Bentinck, een concert van de Koninklijke Militaire Kapel, onder directie van 'luitenant Bouw man, aangeboden. De minister van oorlog, luitenant-genera al Sabron heeft met verlof den Haag verlaten, in afwachting van de benoeming van zijn o-pvolger, welke spoedig wordt verwacht. Luit.-generaal Sabron zal na zijn aftreden als minis ter in militairen dienst blijven. De vrijzinnige kiesvereeniging Burgertrouw, te Knij- pe, heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het district Schoterland gesteld mr. J. Lim burg, te 's-Gravenhage. GEMENGD NIEUWS. Op 8 en 9 September zal te Middelburg de bondsdag van den Ohristelijk-Nationalen Werkmansbond wor den gehouden. De afdeeling Middelburg zal dan te vens haar 15-jarig bestaan vieren. Den 30sten April bij het verkondigen van de blijde gebeurtenis is te Oudebildtzijl het dorpsluidklokje ge sprongen. Aangezien 't dorpje geen openbare tijd aanwijzing bevat, behalve dit luidklokje, was het dorp je er nu heelemaal van verstoken. De lterkeraad der Doopsgezinde Gemeente aldaar besloot, nu zij juist genaderd was tot de uitvoering van kerkbouwplaupen, op de Doopsgezinde kerk een torentje te plaatsen met uurwerk en luidklok. Nadat de kerkeraad toezegging van steun in de uitvoering van dit plan van de bur gerlijke gemeente ontvangen had, ontving deze een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat bet aan H. M. de Koningin had behaagd aan den kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente aldaar 100 te schenken als bijdrage in de kosten voor een nieuwe luidklok. Zoo heeft dan Oudebildtzijl de eer de Julianaklok te bezitten, hangende in den Julianatoren. Gistermorgen is een Y-jarig dochtertje van den land man J. Baas te Normerven, dat op weg was naar school, te water geraakt en verdronken. Een 16-jarige schippers jongen, die komende van Rotterdam een schuit aan een lijn voorttrok op 't jaagpad langs de Schie te Delft is te water geraakt en verdronken. Doordat de lijn in aanraking kwam niet een andere schuit, werd de jongen achterover het water ingetrokken. Door den Burgemeester van Hof van Delft werd van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld dat de kie zers in de gemeente Bergh waren uitgenoodigd vóór de komende gemeenteraadsverkiezing hun vertering voor de verkiezing in 1903 te willen voldoen. Thans wordt een der in herstemming komende candidaten, de heer Haverkamp, aanbevolen, omdat hij geen drinkgeld geeft. Door de politie te Enschede werden Zaterdag opge nomen van de straat twee kleintjes van 4 en 5 jaar, die blijkbaar waren verdwaald. Alle pogingen, welke in 't werk werden gesteld om de kinderen terecht te bren gen, bleven vruchteloos, totdat men ten langen leste met behulp der marechaussee te Glanerhrug tot de ontdekking kwam, dat de kleuters te Gronau werden vermist. Ze hadden een dikke twee uur te voet afge legd. Ze zijn door de beangste ouders teruggehaald. Stukgeslagen. Toen gistermorgen de „Glanmire" van Glasgow, varende van Amsterdam op Leith en Grangemouth, wilde meren bij den vasten steiger aan de De Ruyter- knde te Amsterdam, weigerden de machines na het achteruit varen weer vooruit te werken, zoodat de spiegel van het schip tegen den ijzeren kop van een der palen liep en eir een gat van ongeveer 2 dM. in dia meter in het plaatijzer werd geslagen. Het gat bevindt zich ver boven de waterlijn, zoodat de schade geen ver dere gevolgen had. De steiger bleef in zijn verband. Kind ontvoerd Een hoofdagent van de recherche heeft aan de Oos terkade te Botterdam aangehouden den meubelmaker E. R., uit Ziegelhausen. De justitie te Heidelberg verzocht zijn aanhouding. Hij wordt van ontvoering van een kind verdacht. Verduistering. Door de directie van de Heynekens Bierbrouwerij te Rotterdam is aan de politie opsporing verzocht van den 46-jarigen vertegenwoordiger A. P. F. van B., wonende Harddraverstraat te Rotterdam, verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering tot een bedrag van 8000. De reclametentoonstelling te Haarlem is gister avond gesloten. Het aantal bezoekers wordt op 66.000 geschat. Gisternacht heeft te Tilburg weer een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige jongelieden. Een zekere Schonings bekwam een messteek in een been; hij verloor zooveel bloed, dat hij bijna bezweek. Dr. Bloemen verleende heelkundige hulp, waarna S. per politie-brancard naar het gasthuis vervoerd werd. Een andere kreeg een messnede over zijn aange zicht, zoo erg, dat hij wel voor altijd een zichtbaar souvenir er van zal houden. De politie heeft een paar personen in arrest geno men. Naar De Locomotief uit goede bron verneemt (niet onwaarschijnlijk de heer Piet Ducroo zelf), heeft de heer Ducroo, de artistieke leider van de batik-in richting in de vrouwengevangenis te Boeloe, Sema- rang, van de vereeniging Boeatan te 's-Gravenhage de vereerende opdracht ontvangen, om een bedgordijn te vervaardigen, d. w. z. te batikken, dat bestemd zal zijn om dienst te doen in het slaapvertïek van Prinses Ju liana. De eenige beperkende bepaling aan deze op dracht vc-rbonden is, dat voor het batikken van dat gordijn van geen andere dan van Indische motieven gebruik gemaakt mag worden. Daar de heer Ducroo voornemens is als grondstof zijde te gebruiken, waarvan de verschillende banen la ter aan elkaar genaaid moeten worden en hij dus re kening dient te houden met de veranderingen (krim pen etc.), welke die grondstof onder de onderscheidene bewerkingen heeft te ondergaan, levert de technische uitvoering van die opdracht haar eigenaardige bezwa ren en moeilijkheden op, zoodat nog niet te zeggen is in hoeveel maanden die arbeid gereed kan zijn. Van bevoegde zijde'is deze mededeeling bevestigd. Door het inademen van gas is in den nacht van Za terdag op Zondag in bewusteloozen toestand geraakt een vrouw, wonende in perceel 220 le Helmerstraat te Amsterdam. Langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuurstof mochten niet meer baten. Een inmiddels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Gisteren heeft de firma W. A. H. van den Brandt, in effecten, aan de Korte Wijnstraat no. 9 te Rotter dam bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een aangeteekenden brief door de firma van Vlo ten en Gijzelaar te Amsterdam j.l. Zaterdag aan haar verzonden. Bij onderzoek is gebleken dat de aangeteekende brief ten postkantore te Rotterdam is afgehaald door een onbekende, op afgifte van de valschelijk met de handteekening van de firma W. A. II. van den Brandt voorziene kennisgeving tot het in ontvangst nemen van dezen brief. De vermiste aangeteekende brief hield in tien bank biljetten van 1000 van elk waarvan de nommers be kend zijn, een aandeel groot 1000, no. 55Y, van de Deli Cultuur Maatschappij, een gewoon aandeel Mis souri groot 1000 pd. St., no. 36.774, een couponblad 3 pet. Rusland 1859, twee couponbladen 4 pet. Orel Gris- si, drie couponbladen 4 pet. Kwisk Charkow .Azow, vier talons 4 pet. pandbrieven van 1000 Zuid-ITol- landsche Hypotheekbank, serie AA nos. 43, 1615, 1678 on 2041 en talon 4 pet. pandbrief Zuid-Hollandsehe Hypotheekbank, groot 100, serie EF no. 2257. In den nacht van Vrijdag Zaterdag zijn door ver breking van een glasruit uit. een perceel in de Linden- straat te Amsterdam een gouden halsketting en drie gouden ringen ontvreemd. Beroovlng A. E., een Duitscher, verblijf houdende aan boord van het stoomschip Anna Woermann, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam is in een huis in de omgeving van de Zandstraat in handen van totnogtoe onbekende lieden gevallen en beroofd van 700 mark. De politie te Rotterdam spoort op den veekoopman 1. K., uit 's-Gravenhage. Hij wordt verdacht de naaml. vennootschap Alg. Veehandel, kantoorhoudende in de Westerstraat aldaar, te hebben opgelicht voor 250. Om In de gevangenis te komen. Zondagavond meldde zich bij de politie te Amst. 'n man aan met. de mededeeling dat hij dienzelfden morgen een dekzeil had ontvreemd uit een zolderschuit aan den Kampersteiger gelegen. Bedoeld zeil, dat door hem voor 25 cent verkocht was aan een bewoner der Foeliedwarsstraat, is in beslag genomen. Nabij de waterververschiug in den Haag is aange spoeld het lijk van een jongmensch, dat vermoedelijk bij het zwemmen in zee is verdronken. Zijn kleederen en een rijwiel werden op korten afstand van de plaats ran aanspoeling gevonden. Zondagnamiddag is de veertienjarige Johan C., van Nieuwenhoorn in den theetuin van de Wed. De Pij per te Nieuw-Helvoet van den schommel gevallen met 'net noodlottig gevolg, dat hij een hersenschudding kreeg en spoedig overleed. De tuchtschool te Velserooi'd is Zaterdag j.l. be zocht door een Deensch gezelschap dames en heeren, directeuren en directrices, leden van voogdijraden, die met regeeringssubsidie een reis door verschillende lan den doen, om de wijze van verpleging, enz. in tucht scholen, opvoedingsg stichten, gevangenissen te bestu- deeren. Namens Pro Juventute werd het gezelschap begeleid door mr. Kranenburg van Amsterdam. Na beschouwing van het uitwendige van het ge bouw, werd men in de directie- en administratieka mer verwelkomd door den waarnemenden directeur, den heer A. de Lauwere. Deze gaf een uiteenzetting vah bouw, inrichting, wijze van opvoeding, enz. der I school. Bizondere belangstelling schenen hij het ge zelschap te verwecken de verpleegden wegens dron kenschap, alsmede de mededeeling dat aan deze tucht school op eigen initiatief een proef werd genomen met het Amerikaansche systeem, waarbij verpleegden zich oen zelfbestuur uit hun medeverpleegden kiezen een bestuur, dat o.a. aan den directeur verpleegden ter bestraffing mag voordragen. Vervolgens werd een tocht door het gebouw gedaan. Bizondere aandacht schonk het gezelschap aan de inrichting der kerk, die door verschuiving van enkele gordijnen, voor drie Godsdienstige richtingen kan gebezigd worden. In de keuken werden verschillende inlichtingen ge vraagd. Na bijwoning van eenige oefeningen en den maaltijd, werd nogmaals in de directiekamer een en ander toegelicht, waarna den waarnemenden directeur dank werd gebracht voor de vriendelijke ontvangst. Het gezelschap ging wederom te voet naar Velsen, waar, met Nederlandsche en Deensche vlag in top, do stoomboot Eensgezindheid wachtte voor ->en tocht naar Zaandam. Ook deze week zullen nog verschillende inrichtingen in ons land bezocht worden, o.a. de gevangenis te 's-Gravenhage, de Heldring-gestichten, Hoenderloo, Ned. Mettray. Gisteravond is op het rangeerterrein te Hilversum een zoontje van de weduwe Huiting, wonende in de Langstraat aldaar, tusschen een stootblok en een ran- geerenden trein doodgedrukt. De persoon, die Zaterdagavond aan 't Schevening- sche strand door een revolverschot zich het leven trachtte te benemen, is 's nachts te 3 uur in het Ge meente-ziekenhuis overleden. Hij is gegageerd militair van het O.I. leger, waarin hij dienst had genomen, na als onderofficier in het Duitsehe leger te hebben ge diend. Hij had een pensioen van 100, wegens ge breken niet in en door den dienst bekomen. De man leidde een zwervend leven en is van Dusseldorp af komstig. De vroegere abt van liet Trappistenklooster te Til burg vertoeft niet te Rome, maar houdt verblijf bij zijn familie te Berchem bij Antwerpen. Naar men meedeelt, is te verwachten, dat hij weldra in staat van faillissement zal worden verklaard. Margaretha Fiihrop (Duitsehe Greet) is aan het eind der vorige maand te Dusseldorp overleden. Jaappie Kelder tan Purmerend, liet Zondagavond j.l. voor een zeer talrijk publiek zich hooren op zijn Harmonica, in het café van den heer J. Groot alhier. Het spel was keurig en viel zeer in de smaak. Zaterdagavond werd een gecombineerde vergadering bij den heer Wolfswinkel gehouden door „Nieuwleven" en „Waarland," terwijl mede" door een aantal hande laars en hun voorzitter „Koophandel" flink vertegen woordigd was. Deze vergadering was belegd met het oog op de keur van zilveruien. Dat er voor de zaak heel wat belangstelling was, meende de voorzitter in zijn openingswoord te mogen constateeren, bewees de flinke opkomst, zoowel van tuinders als van hande laars hij heet allen welkom, in het Jpijzonder ook de h.h. handelaars en den stationschef, wiens voorgan gers de vereenigingen zeer ter wille zijn geweest, wat hij tevens hoopt van den heer Sutterland. Na de opening leidt de voorzitter de zaak in en lokt allereerst een uitspraak uit omtrent het veilen op monster, wat blijkbaar voor den handel groot be zwaar oplevert. Spr. meent, dat de groote bezwaren wel zijn te ondervangen, wanneer het volgende wordt vastgesteld Bij veiling op monster moet het monster niet te klein zijn, monsterzak en partijzakken moeten gelijk merk hebben, terwijl het monster in bewaring blijft bij liet marktbeheer tot de levering geschiedt. Van de zijde van „Koophandel" wordt opgemerkt, dat het zoo'n groot bezwaar is, wanneer de levering zoo lang uitblijft, dat de partij dien dag niet meer geladen of liever met het convooi niet meer vervoerd kan worden. Na eenige bespreking wordt men het te dezer zake eens in dier voege, dat de- levering b. v. moet ge schieden uiterlijk l1/2 uur vóór het vertrek van het convooi, dat de monsterzak 25 pond inhoudt en met de partij wordt verkocht en geladen. Vervolgens wordt overgegaan tot de bespreking der sorteering, waarover vrij wat woorden worden gewis seld en men toch jammer genoeg niet tot een besluit kan komen, die èn tuinbouwers èn handelaars bevredigt. Nadat de voorzitter de zaak, welke trou wens al in vroegere vergaderingen was besproken, met enkele woorden had ingeleid, daarbij verwijzende naar de comm. vergaderingen met „Koophandel" en op de circulaire van „Koophandel," den leden van „Nieuwleven" en „Waarland" toegezonden, vraagt hij in de eerste plaats het oordeel der zilveruien-verbou- wers. Door den heer Jb. Wit. ('t Veldt) wordt gezegd, dat hij wel aanneemt, dat een goede sorteering in het be lang is van allen, doch dat de sorteering voorgesteld door „Koophandel" voor de bouwers vrijwel onuitvoer baar is. Voor kleine bouwers worden de te verkoopen partijen van iedere soort te gering, voor -ootere bou wers zou deze sorteering te veel tijd eischen. Namens „Koophandel" voert de heer Brinkman al lereerst het woord. Deze toont daarbij een paar flacons ingemaakte zilveruien, daarbij 'wijzende op de gelijk heid der uitjes, welke algemeen gewenscht wordt. Te vens wijst spr. op het groote verschil in kleur, de blanke zijn op het einde van den groei gedekt tegen het scherpe zonlicht, de groene niet. Spr. meent het z.g. bleeken ten zeerste te moeten aanbevelen, wat evenwel naar de meening der bouwers niet kan, wan neer het artikel zooals hier in 't groot wordt ver bouwd. Door den heer Hage wordt meegedeeld, hoe de zil veruien in Zeeland worden behandeld. Daar koopt ech ter de opkooper de te veld staande uien en sorteert ze zelf, om ze gesorteerd op de markt te brengen, wat natuurlijk verschil maakt met den toestand hier. De heer Brinkman beveelt een goede sorteering ten zeer ste aan. De voorzitter vraagt allereerst het oordeel van hou wers en handelaars over de maximum grootte van z. g. drielingen n.l. 35 m.M. in langste doorsnr^ waarop de heer Bos verwijst naar de sorteering van het vorige jaar. Uit de verdere bespreking blijkt, dat de tuinbou wers zich zouden kunnen vereenigen met de vaststel ling van 3 maten; le soort tot 31 m.M., 2e soort tot 38 m.M., wat daarboven is zijn grooten. Hierna komen de handelaars aan het woord bij monde van de heeren Wagenaar, Yan der Molen, Houtlcooper en Slot, die een betere sorteering beplei ten dan de voorgestelde, wat zij meenen, dat ook wer kelijk in het belang is van de bouwers. Er moet gecon curreerd kunnen worden met de zilveruien uit andere streken aangevoerd. Thans kan soms een bestelling niet worden uitgevoerd, omdat op de markt hier geen partijen van een bepaalde markt te betrekken zijn. Waar de bouwers zich beroepen op de sorteering van het vorige jaar, wordt van de zijde der handelaars be weerd, dat toen slechts een overgangsmaatregel is getroffen. Nog lang en breed wordt het debat voortgezet, ivaarna ten slotte de groote meerderheid der bouwers zich verklaren voor de sorteering, zooals die in Waar land is voorgesteld. De handel verklaart, hiermee zich niet tevreden te kunnen stellen, hunnerzijds zal in „Koophandel" worden voorgesteld de drielingen niet grooter te koopen dan tot 35 m.M. doorsnee. Gaarne echter zou men tot éénstemmigheid gera ken, zoodat in deze vergadering nog namens de han delaars het voorstel komt om inplaats van 31 en 38 m.M. de maten 30 en 36 m.M. aan te nemen. Dit Voor stel, door den voorzitter den bouwers ter elfder ure nog in ernstige overweging gegeven, kan echter geen genade vinden bij de bouwersblijkbaar is men ter vergadering gekomen met de eenmaal aangenomen maat te handhaven. Daar het intusschen al vrij laat is geworden, vindt de voorzitter nog maar even gelegenheid om de ver gadering uitdrukkelijk te vragen, of ze de maten van 31 en 38 m.M. wenscht te handhaven, wat werd be vestigd. De door deze vergadering genomen besluiten, zullen in werking treden op Maandag 26 Juli. Gistermorgen is een arbeider werkzaam bij de kerk te Loppersum, van den toren gevallen. Dr. J. van Hui ten constateerde een hevige hersenschudding'. De man is naar het Academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd. De gouden voorwerpen, horloges, kettingen, ring, enz., afkomstig van den diefstal hij den heer Van Tongerloo te Gouda, zijn door de politie uit een riool voor den dag gehaald, loopende onder de eiwn ballen- kokerij achter het huis van den heer Yan Tongerloo. Deze vondst werd gedaan tengevolge van een aan wijzing van de dienstbode van den heer Va- Tonger loo, die in een vervalput, waarin <renoewb coot uit loopt, het losgeweekte deksel van een etui zag drijven. Opgevischt, werd dit door den heer Van Tongerloo herkend als het deksel van den etui waarin zijn eigendommen geborgen waren geweest. Aangifte bij de politie werd gedaan, die 't riool deed onenbreken, waarna de verdwenen voorwerpen daaruit voor den dag kwamen. Omtrent de wijze, waarop ze daar gekomen zijn, verkeert men echter nog volslagen in 't duister. Van 't vermiste geld is nog niets terecht. Zondagavond hebben drie beruchte personen te Uden een zekeTe Endevoets in zijne woning aangevallen en hem zóó mishandeld, dat hij dadelijk naar het gasthuis is vervoerd, waar hem de laatste H. Sacramenten wer den toegediend. Aan de N.brab. wordt geschreven: Aan de orde is 't artikel kunstmeststoffen. Een der leden vraagt en verkrijgt 't woord: „Jao, menier de veurzitter, ik hè mijn wei gemist

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1