DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S CACAO; Honderd en elfde Jaargang. No. 167. 1009. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- m feestdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikrrmar f 0,80? franco door het geheele Rijk f 1, M hinderlijke nummers 3 Cents. W|0 E N S D A O der gewone advertentiën: Per regel f 0,1 Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de M. V„ Boek- en Handelsdrukkerij y/h HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. 21 JULI Bekendmaking. Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. BINNENLAND. fetoSooananiiiier I E* De DIRECTEUR vau het RIJKSTELEGRAAF KANTOOR te ALKMAAR maakt bekend, dat de NIEUWE UITGAAF van de NAAMLIJST voor den TELEFOONDIENST, met de nakomende snp plementen, tegen betaling van 50 C E N T per exemplaar ten Kantore verkrijgbaar is. Tweede Kamerverkiezingen. Oud-minister De Meester. De opvolger van minister Sabron. Mijnwet-Vais Koï. Telegram van baron Sweerts de Landas. België en Nederlandsch melkvee. Internationals Spoorweg-conferentie. Provinciale Staten van ftoordhoüand. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS. Een flinke juffrouw. Gered Albert Vogel. Gevaarlijk spel. Geldersch-Overljsselsche Maatschappij van landbouw. COURANT Da Directeur, E, WIND. In Terband met de nieuw uitgeschreven verkiezing- voor de Tweede Kamer in het district Ede, wordt nu «eds als ernstige candidaat van anti-rev. zijde ge roemd ds. II. C. Hogerzeil, pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Vorden, en laatstelijk candidaat voor Arnhem en Weststellingwerf. Tevens gaat het gerucht, dat jhr. Schimmelpenniinpk zich niet weder laat candidaat stellen. De persoon, die inplaats van jhr. van Citters, die Commissaris der Koningin in Gelderland is géwor dén, wordt gekozen, zal natuurlijk zijn geloofsbrieven moeten inzenden. Dpch. wanneer moet de Tweede Kamer die onderzoeken en goedkeuren? De sluilings vergadering der Staten-Generaal is op Zaterdag 18 September. Moet nu op dien dag de Tweede Kamer nog afzonderlijk bijeenkomen, om de geloofsbrieven van het Edesche Kamerlid te onderzoeken? Stel, dat dit op 18 September gebeurt, en dat 't nieuwe lid op dienzelfden dag wordt beëedigd, dan zal deze Hoog mogende Kamerlid zijn tot.. 20 September, 's avonds 12 uur. Zoo ongeveer precies twee dagen dus, want Dinsdag 21 September wordt de zitting der nieuwe Kamer geopend. Is dus iemand gelukkig te maken met den titel: oud-Kamerlid, hij solliciteere in Ede! Twee dagen kan hij volksvertegenwoordiger zijn en in den vervolge z'n visitekaartje mooi maken. Vermoed wordt natuurlijk wel, dat men voor deze verkiezing het pas gekozen nieuwe lid, jhr. Schimmel - penninck, zal candideeren, maar tegenwoordig weet men niet, hoe raar een. gulden rollen kan. In den toestand van den oud-minister mr. De Mees ter is thans een gunstige wending gekomen. De pa tiënt gaat in de laatste dagen, hoewel langzaam, toch geregeld vooruit. Naar wij vernemen, behoort onder degenen, met wie onderhandeld wordt in zake het opvolgen van minister Sabron, ook het Tweede Kamerlid voor Steenwijk, de heer L. F. Duymaer van Twist. (Msb.) Nu de heer Van Kol niet als Kameilid is herkozen, rijst de vraag, hoe het gaan moet met het indertijd door hem ingediende voorstel van wet, houdende een nadere regeling betreffende de mijnontginning. Waar schijnlijk zal de heer Van Kol in den tijd, dat hij nog Kamerlid is, dat is vóór 21 September, de Memorie van Antwoord doen verschijnen op het voorloopig ver slag van het nieuwe afdeelingsonderzoek, dat dezer dagen is verschenen. Maar dan? Het is een teleurstel ling voor hen, die zich reeds in stilte verheugden over het binnentreden van den éérsten sociaal-demo craat in de Eerste Kamer, waar de heer Van Kol zijn voorstel ook had moeten verdedigen. De N. O. had den heer Sweerts de Landas geschre ven over het artikel van het Hbld., betrekking hebben- do op een bijdrage, die baron Sweerts in de antirevo- lulionaire partijkas zou gestort hebben, door het Hbld. in verband gebracht met eene pressie door dr. Kuyper uitgeoefend om den heer Sweerts tot commissaris der Koningin in Gelderland benoemd te krijgen. He N. O. deelt nu mede van baron Sweerts uit Adelboden (Zwitserland) een telegram ontvangen te hebben van den volgenden inhoud: ..Wensch met geen enkel woord op onzinnige ver dachtmaking in te gaan." De Belgische minister-president, Schollaert (tevens minister van binnenlandsche zaken en van landbouw) heeft gisteren in antwoord op een interpellatie nopens de lastige formaliteiten, voorgeschreven inzake den invoer van Nederlandsch melkvee in België, het vol gende verklaard: België kan de lastige formaliteiten en de langdurige quarantaine niet afschaffen zoolang de veekooplieden op zoo groote schaal blijven knoeien. Van den 3en tot en met den 6en Augustus wordt er te Scheveningen een internationale spoorwegconfe rentie gehouden ter regeling van den loop der door gaande rijtuigen in de verschillende sneltreinen door geheel Europa. Aan deze conferentie, die onder lei ding staat van de Maatschappij tot exploitatie van S S., nemen behalve de Nederlandsche spoorwegen deel de spoorweg-besturen van Duitschland, Denemarken, Oostenrijk, Hongarije, België, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Zoodanig-e conferenties worden regelmatig twee keer per jaar in verschillende plaatsen van Europa gehou den en wel onderscheidenlijk voor den loop der door gaande rijtuigen bij de winter- en bij de zomerdienst- regeling der spoorwegen. Ditmaal geldt het dus de doorgaande rijtuigen voor den winterdienst, die 1 Oc tober begint. De laatste maal dat bedoelde conferen tie die in de spoorwegwereld bekend staat als de „Europaische Wagenbeistellungskonferenz," of „Con ference Européene des voitures directes" in Neder land werd gehouden, was in den zomer van 1898; zij had toen eveneens te Scheveningen plaats. Het aan tal deelnemers bedraagt gewoonlijk 120. In desisteren gehouden vergadering der Staten hei- dacht de voorzitter den eergisteren overleden heer J. Scholtens, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, d'ie van 1881 af met trouw, ijver en toewijding de hem toevertrouwde belangen- heeft behartigd. Hoe afwisse lend van samenstelling het college van Ged. Staten in die jaren vaak was, steeds bleef hij de adviseur, die de belangen der provincie behartigde alsof het zijn eigen belangen betrof. Was bij de benoeming in 1881 geen overeenstem ming- verkregen tusschen Ged. Staten en de Staten, bij zijn verscheiden zullen allen het eens zijn dat in hem wordt verloren een man die werkte met zeldzaam kennen en kunnen voor de provincie en bovendien een hoogst rechtschapen mensch. De leden hoorden deze rede staande aan. De rekening over 1907 werd goedgekeurd, het batig slot bedraagt 74.681. Er werden tal van subsidies toegekend, w.o. aan de vereeniging Noord-Holland tot bestrijding der tuber culose voor 1910 10.000. Vastgesteld werd een ontwerp-reglement voor de pensioeneering van hoofdbeambten, beambten en ver der personeel, verbonden aan het prov. krankzinnigen gesticht Duinenbosch, waarbij o. m. werd bepaald, dat om pensioengerechtigd te worden een diensttijd wordt geëischt van minstens tien achtereenvolgende jaren en dat de ongeschiktheid om langer door te dienen is ontstaan zonder opzet en ona^lankelijk van den wil van den belanghebbende. Vastgesteld werd eveneens een ontwerp tot het ver- leenen van pensioen aan weduwen en weezen in dienst, te Meerenberg en van gepensionneerden van dat ge sticht. Op verzoek van den heer Vliegen gaf de voorzitter de uitdrukkelijke verzekering, dat de opvoering van 600 tot 800 van het aantal patiënten te Duinenbosch niet de minste schade zou doen aan de medische of de gewone verpleging. Gevaarlijke rijkspatiënten zullen niet te Duinenbosch worden opgenomen en, bezet of niet, het rijk aal steeds voor 400 patiënten hebben te betalen. Besloten werd, na zeer langdurig debat, vol gens het voorstel der commissie uit de Staten, om patiënten 4e klasse 380 te laten betalen. Goedgekeurd werd de rekening van het gesticht Zwanenburgwal te Amsterdam over 1908. Vastgesteld werd de ontwerp-begrooting voor het gesticht Duinenbosch te Costricum tot een bedrag van 241.500 met een tekort van 79.285.50. De rekening van Meerenberg over 1908 werd vastge steld op 575.076.11 ontvangst en 566.768.80V2 uit gaaf, en alzoo met een voordeelig slot van 8307.305 en de begrooting voor 1910 in ontvangst en uitgaaf op 522.214.305. Vastgesteld werd een derde suppletoire begrooting voor 1908 tot een bedrag van 175.000 ten behoeve van den bouw van Duinenbosch. De commissie uit de Staten stelde bij deze begroo ting in het licht, dat de kosten van den bouw inclusief rente en aankoop van den grond en kosten van voor bereiding thans 2.018.000 hebben bedragen. Vastgesteld werd de begrooting der provincie voor 1910 tot een bedrag van 2.539.174.84 in ontvangst en uitgaven. Besloten werd om voor 1910 te heffen 12 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigen dommen, 12 op die der ongebouwde eigendommen en 11 op die van het personeel. De Staten hielden een geheime zitting en aan het slot iler vergadering werd met 61 van de 63 uitge brachte stemmen tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten benoemd mr. F. Th. Westerwoudt. De zomervergadering is in naam van H. M. de Ko ningin gesloten. - Z t ing 20 Jali 1909. Vervolg. Mishandeling. Dirk de Vr., Klaas D. en Simon M., allen te Andijk, staan terecht, omdat zij op Pinksteren Teunis Groot landman aldaar, in het café van Meiboom hebben mis handeld door hem te slaan en hem in zijn gezicht te krabben. Teunis Groot te Andijk zegt dat hij op 31 Mei in het café van Meiboom was en dat hij Klaas D. en Si mon M. bij het buffet zag, waar hij naar toe ging. Zij hadden 'n kleinen woordenstrijd. Hij zeide toen dat zij niet moesten vechten, waarop Simon M. hem in de keel greep en hem op den grond duwde, waarna hij slagen ontving, hij weet niet van wie en hoeveel. Willem Knip verklaarde dat hij op Pinksteren ook in de herberg was te Andijk toen de beklaagden ruzie hadden. Hij zag dat M. Teunis Groot in de keel greep en op den grond duwde, hij ging toen op M. af om Groot te bevrijden met behulp van anderen. Hij weet verder niets van de gevallen klappen. Jan de Haas, landbouwer te Andijk, zag ook de schermutseling met Groot en beklaagde M. en ook dat de beklaagde de Vr. hem zijn nagels in het gezicht had gezet, waarna hij bloedde, verder dat beklaagde D. die ook van de vechtenden was afgehaald, Jacob Broer in het gezicht sloeg. Gerrit Krul, landbouwer te Andijk, verklaart dat Groot geslagen werd, maar weet niet hoe, en dat hij op den grond lag omdat een ander tegen hem aanliep. De President wijst getuige meer dan eens op de ge vaarlijke houding die hij door zijn zwijgen aanneemt, waarna hij zegt dat Groot door M. is geslagen en dat M. met zijn beenen over Groot lag. Jacob Broer, landbouwer te Andijk, vertelt, dat hij, toen hij de vechtenden zou scheiden, een weinig be duidende slag van Klaas D. in het gezicht kreeg, ver der weet hij van de geheele zaak niets af. Jacobus Gr., eveneens te Andijk, verklaart dat hij Teunis Gr. en M. heeft gescheiden met Broer. Hij zag toen dat Broer een slag op zijn neus kreeg van D. eu meent dat dit wel een ongeluk kan geweest zijn, wat door Broer ook erkend wordt. De beklaagde de Vr. acht zich onschuldig, daar hij slechts gehandeld heeft om de vechtenden van elkan der af te halen. De officier acht het wettig bewijs tegen de Vr. niet bewezen en vraagt vrijspraak. Tegen M. en de Vr. vraagt hij 7 boete te vervangen door 7 dagen gevan genisstraf. Vernieling. Johannes K. stond terecht omdat hij zich weder rechtelijk bevond in de woning van den heer O. Ak kerman, caféhouder te Egmond aan den Hoef, en daar eenige vernieling heeft aangebracht. Akkerman, de eerste getuige, zegt dat op 10 Juni, omstreeks half een, beklaagde bij hem in 't café bin nen kwam; na iets te hebben gebruikt, werd hem het volgende geweigerd, daar getuige meende dat hij ge noeg had. Beklaagde voldeed niet aan het verzoek om het lokaal te verlaten, waarop get. hem bij den arm nam en hem er uitzette, waarna hij de politie riep Voodat bekl. echter was verwijderd, was een paneel be schadigd. Van den timmerman hoorde getuige dat de kosten van reparatie betaald waren. Beklaagde ontkent dat hij is aangemaand om weg te gaan, maar beweert dat hij op een zeer harde ma nier door den kastelein de deur is uitgezet. Wi-etske Bakker, echtgenoote van den lsten getuige zegt dat toen beklaagde in haar zaak was, een kind hem kwam roepen om te eten, hij speelde toen tegen aat kind op op een manier die getuige aan het licht bracht, dat hij genoeg had gebruikt, waarop zij meer gelag hem weigerde. De beklaagde ontkent de juiste toedracht. De Officier van Justitie acht het bewijs bewezen, vindt het niet aan te nemen dat een kastelein zijn klanten zonder reden de deur zal wijzen. De beklaagde is een goed man als hij niet dronken is, hij eischt on der het geven van een scherpe berisping aan beklaagde hem aanradende de drank te laten staan, een geld boete van 10 of 10 dagen hechtenis. Diefstal. Jacob B., smid te Helder, is ten laste gelegd dat hij zich wederrechtelijk had toegeëigend twee palingfui ken, aan J. Kuiper toebehoorende. Jacobus B., veldwachter te Helder, gaf een toelich ting op de constateering van het feit en gaf een ver klaring dat de beklaagde niet ongunstig bekend staat. JKuiper, visscher te Helder, zegt dat de fuiken stonden tusschen het weiland van Blom. B. vond de fuiken, haalde ze er uit, hoewel getuige zeide dat hij ze maar moest laten staan. Pieter Kuiper te Helder herkende de fuiken als over tuigingsstukken aanwezig, als zijn eigendom. Toen hij ze wilde ophalen miste hij ze en hij had niemand het recht gegeven de fuiken weg te halen. De Officier van Justitie eischte een gevangenis straf van 14 dagen, met bevel tot teruggave van de fuiken aan den eigenaar. Mishandeling. Dirk S. te Zwaagdijk gaf Jan Bakker op de kermis aldaar een slag op het hoofd met een flesch, waarvoor luj zich thans had te verantwoorden. Jan Bakker zegt dat beklaagde hem eerst tusschen de kramen op de kermis had geduwd en toen een half l ierfleschje op zijn hoofd stuksloeg. Beklaagde was dronken en kan zich van de zaak niets herinneren. Simon Schilder te Heerhugowaard, heeft gezien dat Spruit den eerste getuige een slag gaf met een flesch. toen hij uit den stal kwamhij meende dat er eerst een woordenwisseling plaats had gehad. Beklaagde gooide Bakker eerst tusschen de fietsen. Getuige zegt dat beklaagde wel wat druk was, maar niet dronken. Herman Sch., te Zwaagdijk, bevestigde de door de rorigo getuige afgelegde verldaring. De Officier van Justitie zegt dat beklaagde niet ontkent, maar de rol aanneemt van door dronken schap zich niets te kunnen herinneren. De getuigen verklaringen logenstraffen deze houding, en hij eischt ten slotte een maand gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Een kinderjuffrouw, Zondagavond tegen halftwaalf te Zandvoort van den trein komende, werd op weg van het station naar den Boulevard Paulus Loots on geveer bij den stormpaal onverwachts aangevallen door een man met een slappen vilten hoed op, die haar bij de voeten greep, zoodat zij voorover op de steenen viel, met het hoofd op den trottoirband. Daarop ont stond een hevige worsteling, die wel tien minuten moet hebben geduurd; een flinke trap met de hak te gen onderlijf of been deed den aanvaller, dien het blijkbaar niet om berooving te doen was dé porte- monnaie van de juffrouw, die in de worsteling op straat was gevallen, bleef onaangeroerd ten slotte afdeinzen. De politie is van het geval in kennis gesteld. Door den kapitein van de stoomboot „Burg. Coe- nen" werd Maandag op de Zuiderzee ter hoogte van Harderwijk een in zinkenden toestand verkeerend, met steen geladen, tjalkschip ontdekt, de „Emanuel" van Wijnaldum, schipper B. Langius. De hevige wind be moeilijkte de redding. Van de stoomboot „Burge meester jhr. Coenen," sprong een matroos op het zin kende schip en had de voldoening de opvarenden te redden. Door aanhoudend pompen gelukte het 't vaar tuig drijvende te houden en met genoemde stoomboot naar Kampen te brengen. Zaterdagmiddag, den 7den Augustus van drie tot vijf uur, zal Albert Yogel een openluchtvoordracht houden in den tuin van Trompenbergs Palace Hotel te Hilversum, welke tuin geheel voor dit doel zal worden ingericht. Yogel zal in Komeinseh costuum voordragen: Coriolanus van Shakerspeare in de Hol- landsche vertaling van clr. Edward B. Koster. Gisterochtend vermaakten eenige jongens zich in de Anjelierstraat te Amsterdam met het in brand steken van stukken papier. Hoor een onvoorzichtigheid gooi de een hunner een vijfjarig jongetje zoo'n brandend stuk in 't gezicht, met het gevolg, dat het kind, deer lijk gehavend, naar 't zittingslokaal van den genees kundigen dienst moest worden gebracht, waar men het de eerste hulp verleende. Bovengenoemde vereeniging vergaderde gisteren te Deventer, op welke vergadering o. a. in behandeling kwam het rapport der commissie, bestaande uit de heeren T. Haitsina Muiier, mr. J. W. van Boneval Faure, H. P. Cramer en G. W. A. baron van der Feltz, inzake bestrijding der landlooperij. Op zeer uitvoerige gronden adviseert de meerderheid der commissie, nu de vorige algemeene vergadering te Apeldoorn uit spraak heeft gedaan, dat de bestrijding der landloope rij een landbouwbelang is, een adres te richten tot de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken met dringend verzoek om bepalingen in het leven te willen roepen, in den geest zooals die neergelegd zijn in het rapport der ingestelde staatscommissie, opdat aan het toenemende euvel van landlooperij en bedelarij en vooral van woonwagens en woonschepen, die een ondragelijke last is voor de rustige en nijvere platte landsbevolking, paal en perk worde gesteld. De minderheid der commissie daarentegen adviseert een proef te nemen met het stelsel, dat elke afdeeling der Maatschappij een commissie benoemt, wier leden zooveel mogelijk verspreid over de afdeeling moeten wonen'en die onder leiding van het bestuur dier af deeling een commissie tot wering der landlooperij zul len vormen, hierin bestaande, dat noch in geld, klee- ren, voedsel of nachtverblijf iets worde gegeven, ter wijl aan jonge krachtige mannen tegen een bepaalde vergoeding worde opgedragen de bewaking van de landloopers en woonwagens, waardoor zij zullen wor den afgeschrikt en zoodoende de bewaakte streek zul len mijden. Aan elke afdeeling daarvoor toe te kennen een sub sidie van 100, bijaldien de te maken kosten niet be streden kunnen worden. De heer mr. A. Schilthuis te Groningen bepleitte daarna uitvoerig de wenschelijkheid eener vrijwillige ongevallenverzekering der landbouwers, geheel over eenkomstig het ontwerp, zooals het bestuur, in samen werking met verschillende zustervereenigingen, die in het leven wenscht te roepen. Dit ontwerp houdt in, dat in iedere provincie wordt opgericht een verzekeringsvereenigingde Provinciale- Landbouw-Onderlinge, waarvan alle landbouwers in die provincie lid kunnen worden. De verschillende verzekerings-vereenigingen vormen te zamen een groot centraal lichaam, de Centrale Landbouw Onderlinge. Deze dient in de eerste plaats om de hoofdadmini stratie der geheele verzekering te voeren. In de twee de plaats om op gemakkelijke wijze de kosten der zwa re ongevallen over alle provinciën te verdeelen. De regeling der schadeloosstellingen bij het voor komen van ongevallen is als volgt: Indien een arbei der een ongeval krijgt, waardoor hij niet zijn gewone werk kan doen, ontvangt hij tijdelijk of levenslang, lo. wekelijks een zeker bedrag in geld, dat nooit meer dan 70 van zijn loon bedraagt; 2o. als het noodig is kostelooze behandeling van den dokter en geneesmid delen. Bovendien wordt voorzien in uitkeeringen indien

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1