STADSNIEUWS. B IT KM LA fff». Uit Wferingerwaard. Uit St. Pancras. Schilderij gestolen. Een gevaarlijk strocper Tc watc. Middenstandstentoonstelling. „Gepacht" Ierd. Spoorweg Schagen- Wognum. Zondagsrust. Muziekuitvoering In den Stadskout Liefdadigheid naar vermogen, Herhalingsonderwijs. Benoeming onderwijzer 5e gemeenteschool. Benoemingen. Eind-examen R H. B. S. Agenda LsaÉste Berichten. het station, waarbij de muziek van Gebrs. Dekker heel wat vroolijkheid aanbracht. Het waren een paar aangename dagen voor de jeugd, dagen van succes voor de commissie. O *- Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Uit de rekening bleek dat er een batig saldo was van ruim 1350. Als ingekomen stuk werd behandeld een verzoek van den heer A. de Boer tot aankoop van gemeentewater ten zuiden van het perceel door hen bewoond. Toege staan voor een erfpacht van 5 per jaar, elk jaar op zegbaar. Besloten werd het nieuwe armenhuis alleen dispo nibel te stellen voor degenen die in staat zijn en ge negen eene nader te bepalen huur te betalen. En voor datloozen zal „een barak" worden gebouwd. Hierna sluiting. g* w De aardappelen-campagne is hier voor een groot gedeelte weer afgeloopen. Opbrengst en prijzen waren bevredigend, de wortelen blijven hoog in prijs. Met de bloemkool gaat het niet zoo goed, de prijzen worden laag en de bloemkool is licht. De heer J. Kooij alhier is benoemd tot onderwijzer te Buiksloot. De kinderen van de hoogste klasse der openbare la gere school te St. Pancras, hebben Vrijdag hare jaar- lijksche schoolreis gehad, 's Morgens kwart voor acht waren ze natuurlijk allen present, om naar de halte van de Hollandsche spoor te gaan, van waar ze per Broeker treintje van ruim acht uur, naar Alkmaar vertrokken, om van daar de reis per sneltrein te ver volgen naar den Haag, waarbij ook niet werd verge ten het bezoek aan Scheveningen. Van veel bezienswaardigheden hebben de kinderen genoten en af en toe werd gezorgd dat de hongerige magen en dorstige kelen konden gelaafd worden. Des avonds om acht uur kwamen allen onder hoede van hunne geleiders en onder begunstiging van goed weer, in opgewekte stemming w,eer te St. Pancras aan. Uit Brussel wordt aan het Handelsblad van Ant werpen geseind ^Het hoofd der Brusselsche politie heeft per telegram uit Italië het bericht ontvangen, dat de beroemde schilderij „De Blijde Boodschap" van den Italiaan- schen meester F. Accianiga uit de kerk van Moncalco gestolen is. Deze schilderij heeft eene groote waarde. De schuldigen, die bekend zijn, waren, naar zij be weerden, op weg naar Engeland; maar men vermoedt, dat zij niet den kortsten weg, maar een omweg langs Zwitserland, Duitschland en België zullen nemen. De landbouwer M. v„ d. Stelt, te Nieuwendijk (N. Br.), ontdekte op zijn land iemand met een geweer, blijkbaar bezig zijnde met stroopen. Van der Stelt ging er op af en zag, dat het de arbeider Joh. V. was, wien hij het stroopen reeds herhaaldelijk verboden had. V., die den landbouwer zag naderen, heeft toen op v. d. Btelt aangelegd, maar liet, toen deze doorstapte en hem waarschuwend toeriep, het vuurwapen zakken. Tot zoo ver liep het nogal tamelijk goed af, maar toen v. d. S. vlak bij den man was gekomen, gaf de strooper hem met de kolf van het geweer zulk een slag op het hoofd, dat v. d. S. bewusteloos en hevig bloe dend in een sloot stortte. Niemand er bij tegenwoordig zijnde, had het met v. d. S. in zoo'n toestand al direct slecht kunnen af- loopen, maar gelukkig was V. nog zoo barmhartig, den getroffene uit zijn ongelukkige positie te helpen en koos daarna het hazenpad. Een chauffeur haalde gistermorgen zijn automobiel uit den s^al van de zadel- en rijtuigmakerij van Fritz llerbschleb Co., Nicolaas Witsenkade hoek lluide- koperstraat te Amsterdam. Om voor zijn modern ve hikel wat ruimte te maken zette hij een keurig gelakt coupeetje, dat, na reparatie, gereed stond om afgele verd te worden, voor de deur en zonder verder naar dit voertuig om te zien, tufte hij heen. Slecht zou het de coupé vergaan. Doordat niemand erop lette en men dus ook niet de voorzorg had genomen blokjes hout tegen de'wielen te leggen, om het afglijden langs de daar ter plaatse naar het water afhellende bestra ting te beletten, werd het coupeetje het slachtoffer van een rukwind, die het meedoogenloos voortduwde, 'tusschen de hoornen door in de modder; alleen een klein stukje van de kap stak boven het water uit. Dra kwam Sinck's toestel opdagen, die reddende engel van viervoetige, twee- en vierwielige drenkelin gen. En Sinck's rappe gasten slaagden er na ongeveer een uur bezig geweest te zijn, want 't rijtuigje lag juist erg lastig in, den „drenkeling" op 't droge te brengen, wat natuurlijk met een hoeraatje van de omstanders gepaard ging. Cholerine Maandagmiddag waren de kinderen van den pak huisknecht A. N. aan de Steltenstraat te Dordrecht met familie van buiten de stad uit geweest, 's Avonds werd een dier kinderen, een jongetje van bijna 4 jaar, ernstig ongesteld met verschijnselen van braken en diarrhee, zoodat men aan vergiftiging dacht, dje ver oorzaakt zou kunnen zijn door het eten van krenten bollen, die men onderwerg gekocht had. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen, maar naar beweerd wordt kwam die te laat, zoodat het kind Dinsdagavond over leed. Gisterochtend is het lijkje ter aarde gesteld. Inmiddels zijn nog twee kinderen uit hetzelfde gezin, meisjes van 6 jaar en 21 maanden, ziek geworden on der gelijke verschijnselen en naar het Kinderzieken huis gebracht. Men vermoedt, dat zij aan cholerine lijden, maar hoopt hen in het leven te behouden/Met zekerheid valt nog niets te zeggen. Drie kinderen, twee jongens van 13 en 11 jaar en een meisje van 8 jaar, zijn nog bij de ouders thuis. Gistermiddag bracht de heer Jean Mammaert, di- reeteur-generaal van het Belgische departement van arbeid en nijverheid, met zijn kabinetchef en twee ingenieurs uit Brussel een bezoek aan de Midden- stnndstentoonstelling te Amsterdam. Ongelukkon. Op het etablissement Eeijenoord vielen gistermiddag twee werklieden Van der Mast en de zeventienjarige Paulus, 15 meter hoog van een in aanbouw zijnd schip. De eerste brak beide beenen. Paulus kreeg een sche delbreuk. Beiden zijn naar het ziekenhuis overge bracht, waar Paulus spoedig overleed. Te Delfzijl had een ongeluk plaats, dat echter nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijl men in het dok bezig was de ijzeren vloeddeuren in de daar voor bestemde loods op te hijschen, brak, toen de deur bijna op hoogte was gehesehen, een der schakels van den Westontakel. Hierdoor viel de deur, van pl. m. 10 ton zwaarte, met zes werklieden te water. Drie der werklieden werden ernstig gewond; geneeskundige hulp werd verleend door dr. Oosterhuis. De verwon ding van een hunner, den arbeider Smit uit Earmsum, is van dien aard, dat opneming in het Academisch Ziekenhuis te Groningen noodig zal zijn. Een eigenaardige geschiedenis vertelt het U. D. In de buurt van den Vossegatschen dijk te Utrecht woont een huisgezin, man, vrouw en kinderen. Achter in het tuintje resideeren konijnen, voor wie dagelijks gras noodig is. Papa weet dat moeder niet van stelen houdt, nog veel minder van stroopen en hij durft dus niet iederen dag thuis te komen met een voorraad gras, dewelke gegapt is op buurman's terrein. Hij vindt een oplossing: vertelt op een keer, dat hij een stukje grond in de buurt heeft gepacht om gras te hebben voor de familie, achter in het tuintje. Moeder prijst vader om zijn eerlijkheid, dat hij voor die ko nijntjes geen gras wil stroopen. Een heelen tijd praat men thuis over het „gepachte" stuk land. Wat 'n heer lijkheid: eigen grond! Op een goeien dag komt vader thuis en bromt, dat men van zijn land gras heeft ge gapt. Het heele gezin is onder den indruk: er is gras gestolen van het eigen gepachte land! Moeder heeft met vader te doen; de eerlijkheid van d'r man beloont met strooperij van anderen Het is haar te véél. Als vader naar z'n werk is, loopt moeder naar de politie, doet aangifte van de gras-strooperijze hoopt haar trouwen echtvriend voldoening te schenken door een aanhouding van de daders. Zelf wilde hij het niet bij de politie gaan zeggen, welnu, zij zou 'm verrassen, en de zaak stilletjes in orde maken. Politie gaat op onderzoek. Twee agenten in bur- gerkleeding gaan tegen drie uur 's nachts in hinder laag liggen, dicht bij het „gepachte" land. Ze hebben succes. Zes stroopers naderen. Plotseling komt de po litie uit haar schuilhoek. Stroopers gaan aan den haal. Politie sommeert: staan blijven, anders schieten wij. Niemand blijft staan. Politie lost twee schoten in de lucht. Twee grasdieven worden angstig en ge ven zich gewonnen. Een hunner is een agent van po litie.uit Paramaribo, met verlof hier te Utrecht. Moeder verrukt. De grasstroopers zijn gesnapt. Dat is haar werk. Het geheele gezin is in de wolken. Vader prijst moeder vanwege haar aangifte. Een dag later. Politie aan de deur van de blijde fa milie: Vader is geen pachter van het bewuste land, hij heeft er zelf weken achtereen gestrooptvoor z'n konijntjes. De arme vrouw is perplex. De konijnen hebben eenige maanden gegapt gras gegeten! En va der zelf een strooper! Het geheele gezin in zak en asch. Er komt nog erger. Er is een valsche aangifte ge daan van strooperij van gras op „gepacht" land, wat geen „gepacht" land blijkt te zijn. Moeder heeft dat gedaan in onwetendheid, in de vaste overtuiging dat ze „eigen gepacht" land bezaten. Door de aangifte zijner vrouw, krijgt vader een pro ces-verbaal wegens gapperij van gras.... En door vaders jokkerij van het „gepachte" land heeft moeder zich schuldig gemaakt aan het doen van een valsche aangifte. De konijntjes zijn afgeschaft. De minister van waterstaat heeft bepaald, dat op den spoorweg van Schagen naar Wognum, waarop be trekking hadden de overeenkomsten van 9 Juni/29 Maart 1909 tusschen den staat en de IT. IJ. S. M. en van 9 Juni/29 Mei 1909 tusschen den Staat en de Stoomtrammaatschappij „West-Friesland" in liquida tie, welke overeenkomsten zijn afgedrukt in de Stct. no. 150, het vereenvoudigd locaalspoorwegreglement 1902 van toepassing is, met ingang van den datum van voormelde beschikking. (Stct.) NIEUWS UIT HOORN. Predikbeurten. Hervormde Gemeente. Ooster kerk. Vroegbeurt te 7V2 uur, Ds. Tenthoff. Groote kerk. Voormiddag te 10 uur, Ds. Post. Namiddags te 121/2 uur, Geen dienst. Luthersche Gemeente. Voormiddag te 10 uur, De Eerw. ITeer Blase, Herst. Lut-h. Cand. van Amster dam. Remonstrantsche Gemeente. Voormiddag te 10 uui", Ds. Terwogt. Afscheidsrede. Doopsgezinde Gemeente. Voormiddag te 10 uur, Ds. Uiterdijk. 'Gereformeerde Gemeente. Voormiddag te 10 uur, Ds. Zantinge. Avond te 5 uur, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 uur, J. Valk, Godsdienstonderwijzer te Hilversum. Avond te 6 uren, R. R. Posthuma, Evangelist. Woens dag 28 Juli. Avond te S1^ uur, Bijbellezing Ps. 108. Op initiatief van de R. K. Middenstandsvereeni- ging „de Hanze" werd door 65 neringdoenden alhier aan den Stationschef verzocht, aan hen geadresseerde bestelgoederen in 't vervolg niet meer op Zondag te doen bezorgen. Politie-nieuws. Gevonden: Een geitje, een jasje en een ponds gewicht. Arrondissement avergadering. De gecombineerde vergadering der onderwijzers uit do arrondissementen Hoorn en Medemblik zal gehou den worden op 2 Sept. a.s. P R O G R A M M A. voor het concert in. „de Hout" op Zondag 24 Juli van Y1/291/2 uur. 1. Der schneidige Marinelieutenant, Marsch v. Kloss; 2. Concert-Ouverture, v. Labory; 3. Cag- liosto, valse tsigane, v. Joh. Strauss; 4. Eantaisie, de 1'opera „Faust", v. Gounod. Pauze. 5. Gre nadiers Marsch, v. Dunkier; 6. Heimliche Liebe, Ga votte, v. Resell; '7. Musikalische Tauschungen, Pot pourri, v. Sehreiner; 8. The Washingtonpost, Marsch, v. Sousa. Aikniasrsche Zweminrichting. Aan de Alkmaarsche Bad- en Zwem-inrichting zijn van 16 Juli tot en met 23 Juli genomen: door heeren 359 baden, door dames 11 baden, door onvermogenden 129 baden, totaal 499 baden. Temperatuur hoogste stand 67 graden. In de op 21 Juli 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van 85.78. Te water gelaten. Den 23 Juli 1909 werd van de scheepswerf „Nico laas Witsen" van de firma W. E. Stoel en Zoon te Alkmaar met goed gevolg te water gelaten: Een nieu we stalen motoraak, lang 47 voet, met motor van 10 P. K., gebouwd voor rekening van den heer J. Waal te Spanbroek en bestemd voor de beurtvaart Opmeer Amsterdam. B. en W. noodigen den Raad uit om, ingevolge art. 8 der Verordening tot regeling van bet openbaar lager onderwijs (Gemeenteblad No. 143), over te gaan tot benoeming van het personeel, 't welk gedurende den cursus 1909/1910 zal worden belast met het geven van herhalings-onderwijs aan jongens en meisjes, waar toe, in overlegd met den Arrondissements-schoolop- ziener, de navolgende voordrachten zijn opgemaakt: A. Voor het herhalingsonderwijs aan jongens. Eerste groep (2e leerjaar). 1. J. E. Grundlehner. 2. J. J. T. Kooij, voor Nederlandsche taal. 1. D. van den Berg. 2. A. List, voorrekenen. 1. TI. Sellemans. 2. I. Prins voor boekhouden. 1. K. Tinholt. 2. D. L. Beijneveld voor Fransch, benevens K. Hart voor Duitsch en En- gelsch. Tweede groep (le leerjaar). 1. J. J. T. Kooij. 2. J. Eits, voor Nederl. taal. 1. A. List. 2. J. R. van Arnhem, voor rekenen. 1. I. Prins. 2. H. Sellemans voor boekhouden. 1. D. L. Beijneveld. 2. J. N. Kroone voor Eransch, benevens K. Hart voor Duitsch en Engelseh. B. Voor het herhalingsonderwijs aan meisjes. 1. Mej. J. Kijlstra. 2. Mej. M. Bakker, voor Nederl. taal. 1. Mej. G. H. Pronk. 2. Mej. R. F. Boijenga, voor nuttige handwerken. Mej. G. Bakker voor Fransch. 1. Mej. Tr. Bakker. 2. Mej. G. Bakker, voor rekenen. 1. I. Prins. 2. H. Sellemans, voor boekhouden, benevens K. Hart voor Duitsch en En gelseh. Ter vervulling der vacature aan de Vijfde Gemeen teschool, ontstaan door het verleend eervol ontslag', wegens vertrek naar elders, aan den heer P. de Jong, bieden B. en W. ter voldoening aan het bepaalde bij art. 29 der Wet tot regeling van het lager onderwijs, den Raad de volgende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den Arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school 1. J. H. Arpeau, onderwijzer te Groet. 2. J. Kooij, onderwijzer te Wieringerwaard. 3. J. de Wit, onder wijzer te Beemster. Zij stellen den Raad voor tot de benoeming over te ga'an en het bepalen van den datum der infunctietre ding aan Jiun college over te laten. In de plaats van den heer J. G. Klein, als zoodanig op zijn verzoek ontslagen, is door Burgemeester en Wethouders benoemd tot ambtenaar belast met de be- teekening- van stukken, betreffende vervolging ter in vordering van plaatselijke belastingen, de heer H. J. Haasbroek, deurwaarder alhier. Benoemd met ingang van 1 September a. s. tot on derwijzer aan de R. O. Jongensschool alhier, de heer J. P. Mulder te Hoorn. Naar wij gisteren reeds in een gedeelte van on zen oplaag vermeldden, is de heer p. van Buijsen, leeraar aan de Cadettenschool en schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking benoemd tot districts schoolopziener in het district Alkmaar. Voor hot eind-txamen zgn heden geslaagd A. Edel, N. J. H. M. van Middendorp, R. K. Koppen, allen te AIkm»*r. P. J. A, van Scherpsnberg, A. J. J. le Roy, W. G. L van Bpengïer, «Hen van Haarlem. J S. Boom van den He der. Affewezen 4 candidaten. GESLAAGD. 's GRAVENHAGE, 24 Juli. Beden slaagde voor het voorbereidend totarioG-examen, de heer P. L. de Lange, te Alkmaar. ZATERDAG Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjea-afd. II 3Va en meisjes-afd. I 6 uur. Gymn. Ver. Tumlust, oefen. 7.18. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 81/, uur, hoofdafd. Mannenkoor „Excelsior", repetitie, 81/a uur Dili- gentia. ZONDAG: Mannenkoor „Ver. Zangers," repetitie, 10 uur, Cen tral. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 7Va uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 8'/4 uur. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 9YS uur. DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Ckr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 83/4 uur; jongensafd. I 7V2 uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. vergadering 81/, uur. Arbeiders schaak- en damclub, 8 uur, „Voorwaarts." WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. uur. Gymn.-ver. „Kracht e* Vlugheid" eefeningssvend jongens-afd. Ill 58/4 en jongens-afd. II 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," eefvniagsavoni, i1/, uur. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,uur, Central. Léon Bourgeois heeft, op de telegraphische uitnoo- diging van den president van Frankrijk, Falliè- res, tot eene bespreking, geantwoord daaraan niet te kunnen voldoen, zoodat op dezen ernstigen candidaat voor het eerste ministerschap niet meer kon worden gerekend. Na ontvangst van dit antwoord heeft president Fal- lières don minister van justitie, Briand, op het Ely- sée ontboden en dezen werd de vorming van het kabi net opgedragen. De heer Briand vroeg, alvorens deze opdracht te aanvaarden, uitstel, opdat hij zich eerst met verschil lende leiders der republikeinsche partij zon kunnen verstaan. De conferentie van president Fallières met Briand duurde omstreeks 11/2 uur. Na afloop daarvan begaf Briand zich naar het ministerie van binnenlandsche zaken, voor een onderhoud met Clemenceau. Gisteravond te halfelf is Briand naar het Elysée ge gaan om den President der Republiek mede te deelen, dat hij de opdracht tot vorming van een Kabinet heeft aangenomen. De ministers van Oorlog en Marine zijn nog niet benoemd. Voor Handel zal worden benoemd Jean Dupuy en voor Koloniën Trouillot. Het onder staats-secretariaat voor posterijen en telegraphie wordt opgeheven en toegevoegd aan het ministerie van Fi nanciën onder het secretarisschap van René Renault, terwijl Onderstaatssecretaris van Marine zal zijn Al- bert Sarraut. Chéron en Dujardin Beaumetz blijven onder-staatssecretaris van Oorlog en Schoone Kuns ten. De anti-militaire Hervé verklaarde in zijn orgaan La guerre sociale, dat het geheime verbond, dat bevel heeft gegeven tot vernieling der telegraaflijnen, den revolutionairen heeft verzocht, de vernieling zoo lang te schorsen, tot men wist welke houding het nieuwe ministerie tegenover de 800 ontslagen postbeambten zon aannemen. In de omgeving van de postbeambten volgde men het verloop van de Kabinetscrisis met de grootste spanning. De beambten hoopten dat de crisis zou leiden tot verwezenlijking van het reeds ter sprake ge brachte plan tot oprichting van een zelfstandig mi nisterie voor post- en telegraafdienst. Zij hoopten bo venal, dat dan dit nieuwe Kabinet werd toevertrouwd aan een minister met de noodige zelfstandigheid en energie, die van plan is de eischen der beambten in te willigen en dfiL ontslagen beambten weder aan te stellen, in wier gezinnen groote ellende heerscht, daal de ondersteuningsgelden zijn uitgeput. Het antwoord van de Porte, aldus wordt uit Kon- stantinopel gemeld, op de nota betreffende Kreta is aan de gezanten van de beschermende mogendheden ter hand gesteld. De Porte verklaart nota te nemen van de verzekeringen van de mogendheden omtrent de handhaving van de souvereiniteitsrechten van den Sultan en de rechten van de Muzelmannen. Zij spreekt de overtuiging uit, dat men daarmede even eens de burgerlijke rechten der Mohammedanen op het oog heeft. De Porte weet geen ander middel tot oplossing der tegenwoordige moeilijkheden dan een soort zelfregee- ring in te stellen op het eiland, maar zij beschouwt de handhaving van het tegenwoordig status quo op het eiland als een verkrachting van de souvereiniteits rechten van den Sultan en van het internationaal recht. De inmenging van een derde mogendheid in het be heer van het eiland kan niet langer worden verdragen. Wanneer alle inmenging zal ophouden, is de Porte heteid tot onderhandelingen betreffende een stelsel mm autonomie op het eiland, met als basis He souve reiniteitsrechten van den Sultan, Er schijnen in Rusland heel wat zaken te zijn, die het daglicht niet kunnen verdragen, zaken, die bij een nauwlettend onderzoek tot zeer groote verontwaar diging aanleiding geven over het volkomen gebrek aan eerlijkheid bij de ambtenaren, en aan controle bij den chefs. £00 wordt nu weer gemeld, dat hij het beheer dei- gevangenissen zeer ernstige misstanden ontdekt zijn. De secretaris van het bestuur der gevangenis te Kusnetzk in het gouvernement Saratof heeft den Se nator Garin, die door de regeering belast is met hel onderzoek van de administratie in verschillende tak ken van bestuur, geschreven: dat in Rusland jaarlijks gemiddeld anderhalf millioen Roebel gestolen worden, bij het beheer der gevangenissen. Die verduistering bestaat voornamelijk hierin, dat de beambten de helft der voor de gevangenen bestemde levensmiddelen ten eigen bate verkoopen, en op andere wijze zich staats gelden toeëigenen. De beschuldiger, die zich Iwan Alexander Kurschef noemt, heeft aan zijn schrijven' een berekening toege voegd, waarin hij uiteenzet, dat in 10 jaren voor meer dan 20 millioen Roebels gestolen is. Jlij wijst erop, reeds onder het bewind van den minister van justitie Moerawjef op deze feiten te hebben gewezen. Toen werd een onderzoek ingesteld, dat zulke erbarmelijke resultaten opleverde, dat de minister de zaak maar liever niet wilde vervolgen. Senator Garin heeft thans een onderzoek ingesteld, en een rapport aan minister Stolypin gezonden, dat voor zeer vele hooge ambtenaren zeer bezwarend is De Tsaar en de Tsarina van Rusland worden den 2en Augustus a.s., aan boord van de „Standart," te Spithead verwacht, waar koning Edward en koning in Alexandra hunne gasten zullen verwelkomen. De hooge bezoekers zullen den 5en d.a.v. weder vertrekken. Bij dit bezoek zal de Tsaar vergezeld zijn van zijn minister van buitenlandsche zaken, Iwolski, terwijl ook de Engelsche eerste minister Asquith en de mi nisters van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, en van Marine, Mc. Kenna, zich tijdens het bezoek te Co- wes zullen bevinden. Nauwelijks is het proces tegen Eulenburg voor onbepaalden tijd uitgesteld en de prins op zijn buitenverblijf Liebenberg teruggekeerd, of in de Duitsche bladen wordt gemeld, dat zijn gezondheids toestand veel verbeterd is. De Berliner Volkszeitung meldt, dat hij zooveel beter is, dat hij reeds geruirneh tijd eiken dag buiten het bed doorbrengt. De uren, die de prins thans vrij heeft, besteedt hij aan het schrijven yan Mémoires, waarvoor hij de stof ergens in veilig heid heeft gebracht, mémoires die samenhangen met zijn ervaringen in het officieeje hofleven, en die oxider den titel „Tagebuch eines Hofmannes" nog bij 's prin sen leven verschijnen zullen. Uit M e 1 i 11 a wordt gemeld, dat de generale staf het rapport heeft gepubliceerd betreffende het gevecht van gisteren Reeds vóór de dag aanbrak werd de aanval onderno men tegen al onze stellingen, maar in 't bijzonder te gen die van Sidimura en den post van kaap Moreno. Een colonne, bestaande uit zes compagnieën infante rie en een sectie artillerie, vertrok om de eerste yan deze stellingen te verdedigen. De vijand werd terugge dreven en twee kilometer ver achtervolgd. Een hevige strijd ontstond, die voortduurde tot het heldere dag was geworden. Daarop verdween de vij and. De Spaansche troepen bezetten vervolgens voor uitgeschoven stellingen. De verliezen bedroegen aan officieren een kolonel, een kapitein en twee luitenants gedood en 13 gewond. Het nauwkeurig verlies aan manschappen is niet bekend. De pas ontscheepte troe pen hebben aan den strijd deelgenomen. De Duitsche vereeniging voor vrouwenkies recht doet pogingen om het Sedanfeest in de scholen to doen afschaffen en het door een ander feest te doen yeryangen, bij voorbeeld door het feest der stich ting van het rijk, op 18 Januari. De reden hiervan is, dat Sedan aan de meest smav- telijke nederlaag van Frankrijk herinnert en de jaar- lijksche viering er van een hinderlaag is voor de ont wikkeling van goede betrekkingen met Frankrijk. HET FRANSCHE MINISTERIE. PARIJS, 23 Juli. De nieuwe ministers zullen zich morgenochtend voor de eerste maal in rade vereenigen in het ministerie van justitie. Briand zal zich daarna naar het Elysée begeven, om zijn medewerkers aan president Fallières voor te stellen en hunne benoemin gen te doen teekenen. Het kabinet zal zich Maandag of Dinsdag in de Ka mer voorstellen. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 23 Juli. Een officiëel telegram uit Me- lilla meldt, dat de Spaansche troepen met het oog op de onmogelijkheid ze afdoend te bevestigen, en om ernstige mogelijkheden te voorkomen, in den avond de vooruitgeschoven stellingen ontruimden, die zij in den loop van het gisteren geleverde gevecht bezetten.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2