DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 172. Honderd en elfde Jaargang. 1QD9. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P /kmaar f 0,801 franco door het geheele Rijk f I» Af jnderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 27 JULI BINNENLAND. Tetatoa&niuniBer 8. De verwisseling stars het departement van oorlog. Het secrel&rlaat ven het Ned Lmndhouwcomité Zeldzame onderscheiding 0 Uilenspiegel uit de kiosk. „Schoenpoetsen, mijnheer". 't Vlnkfe. Frnstlge menschen. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 27 Juli. De telegraaf heeft de laatste dagen herhaaldelijk berichten gebracht over gebeurtenissen in Marokko Zeer ernstige berichten, die deden zien dat er op Marokkaanschen bodem tusschen Spanjaarden en Mooren een bloedige oorlog wordt gevoerd. Gisteren luidden die berichten bepaald onrustbarend en van daag zijn ze weinig beter. Er wordt in Marokko, dat in de laatste jaren reeds zoo dikwerf tot strubbelingen aanleiding gaf, met groote hardnekkigbeid gevochten. Eiken dag opnieuw blijkt bet, dat deze oorlog zeer veel slachtoffers eischt. Toch verneemt men nog niet de geheele waarheid: de Spaanscbe regeering verbloemt baar en oefent een strenge censuur uit. Het Spaan- sche volk kan bet namenlijk in bet geheel niet goed vinden, dat Spanje de band gestoken heeft in het Ma- rokkaanscbe wespennest. Het is verbitterd en die verbittering neemt toe naarmate de stilzwijgendheid der regeering aanhoudt. De oorlog is dan ook zeer onpopulair. Het Spaanscbe volk weet, dat er slechts industriëele ondernemingen op bet spel staan en het herinnert zich uit de geschiedenis, dat Spanje in kolo niale aangelegenheden nimmer bijzonder gelukkig ge weest is. Wat is er overgebleven van de talrijke ko loniën, waarboven eens Spanje's vlag beeft gewap perd? Een vijftal kleine bezittingen met gezamenlijk drie honderd duizend inwoners! Het schijnt, dat de Spaanscbe regeering iets van de vroegere grootheid wil herstellen, dat zij thans wil trachten aan de Spaanscbe vlag erkenning te verschaffen in het Ma- rokkaansche gebied van den roghi, van Boe Hamara, wiens macht daar getaand is. Roghi is de bijnaam van den Marokkaanschen opstandeling Omar Serhoe- ni, die zich sinds October 1902 voor den ouderen broe der van den sultan van Marokko uitgeeft en wegens zijn liefhebberij voor ezelrijden Boe Hamara (dat is: vader der ezelin) genoemd wordt. Toen Boe Hamara over het Rif nog iets te zeggen had, heeft hij aan twee maatschappijen, de Compania espanola del Rif en de Eransch-Spaansche „ISTord-Africain" verlof gegeven tot het ontginnen van ijzer- en loodmijnen. Niet de rechtmatige sultan van Marokko, maar een preten dent dus, die persoonlijk bij de ondernemingen betrok ken was, gaf verlof. Beide maatschappijen legden spoorwegen aande Nord-Africain bij de haven van Melilla, de Rif-maatschappij van Melilla naar de mijnen in zuid-oostelijke richting over een afstand van 30 kilometer. De opstand der Mooren maakte aan den invloed van den Roghi een einde en in October j.l. werden de werken na ten deele vernield te zijn gestaakt. Generaal Marina, opkomend voor de Spaansche belan gen, wist echter gedaan te krijgen, dat de werkzaam heden hervat konden worden. Dit geschiedde ruim vijf weken geleden, onder toezicht der Spaansche troepen. De noodzakelijkheid van veiligheidsmaatregelen voor de Spaansche ondernemingen deed de regeering be sluiten een crediet van drie millioen peseta's ander half millioen gulden toe te staan. Den 9den Juli slaagden eenige Kabijlen-stammen erin, een viertal «Spaansche arbeiders te dooden. Na tuurlijk moesten die stammen getuchtigd worden. Maar men krijgt heel sterk den indruk, dat de Spaan sche regeering het vermoorden van vier onderdanen gretig heeft aangegrepen als een gelegenheid om eens in Marokko op te treden. Ja de berichten doen zelfs vermoeden, dat zij op de hoogte was van de plan nen der Kabijlen Trouwens de Kabijlen zijn nimmer te vertrou wen geweest. Zij zijn altijd onrustig en stammen dan ook af van de onde Middellandsche zeeroovers. De Kabijlen het Arabische Quabail moet „stam" heteekenen zijn soms wel gastvrij, maar bij hen heerscht nog de bloedwraak. Onder de verschillende stammen bestaat een soort van blijvend verband (de aoff), dat in gevallen van gemeenschappelijk gevaar optreedt. Het bestuur is op democratische wijze ingericht. Iedere stam (artsj) wordt verdeeld in zooveel districten (charoeba) als hij dalen of bergen bezet houdt. De aanvoerder in den oorlog en rechter in vredestijd is de amine. De feite lijke macht berust bij de sawia, de door maraboets (menschen, die in den roep van heiligheid staan) ge vormde kerkelijke gemeente. De Sawia heft belastin gen, welke dienen tot voeding van de armen, het be talen van gastvrijheid en het opvoeden der kinderen, welke aan de maraboets zijn gegeven. In ieder sawia bevindt zich een moskee of kapel, welke is gebouwd op het graf van een heiligen maraboet, en woningen voor schoolkinderen, geleerden, armen en reizigers. De sultan van Fez heeft weinig over de Kabijlen te zeggen. Zij betalen belasting wanneer zij het kun nen. De Spanjaarden te Melilla een stadje met nog geen 10.000 inwoners, gelegen op een smal schier eiland, met een citadel, welke door verscheiden forts omgeven is en de haven beheerschtde- plaats is zeer ongezond, zoodat gouverneur en bezetting veelvuldig worden vervangen moesten zich steeds voor hen in acht nemen. De Spaansche regeering scheen liefst zoo min mo gelijk met hen te maken te willen hebben. Zij was bang voor avontuurlijke politiek, welke zij gaarne aan den noorder huurman en bondgenoot overliet. Frankrijk heeft voortdurend en stelselmatig ge streefd naar het voeren van een militaire actie in Ma rokko. Nu de bekende „vredelievende indringing" mislukt was, trachtte men op andere wijze zijn doel te bereiken. Incidenten als het vermoorden van den Franschman Charbonnier, de handig verwekte onlus ten bij Melilla, Tetoean en Moeloeja, den moord op dr. Mauchamp in Marrakesj, zij gaven daartoe geree- de aanleiding. Men herinnert zich wellicht nog dat in verband met den laatsten moord het Noord-Marok: kaansche stadje Oedsjda werd bezet door generaal Lyautey. Aan alle eischen voor genoegdoening werd voldaan, maar het stadje bleef bezet! Thans acht Spanje blijkbaar het oogenblik gekomen, om mee te doen aan zulke avontuurlijke politiek. Het geheele Rif is nu in opstand. "Van alle kanten komen de Mooren opzetten, om de gehate Spanjaar den mores te leeren. Zij hebben aanvankelijk veel succes het gevaarlijke terrein, welker eigenaardig heden zij kennen is in hun voordeel. Hun leger, de „Harka" wordt nog steeds versterkt, zelfs door stam- genooten uit het naburige Algiers, die hun veldarbeid in den steek laten. Zij zijn goede ruiters en aan moed ontbreekt het hun niet. Een regen van kogels jaagt hun geen vrees in. Zij hebben de Spanjaarden uit de vooruitgeschoven stellingen gejaagd en zelfs een kanop vermeesterd. Daarbij komt, dat er weinig- belovende dingen over de Spaansche troepen worden gemeld. Er moeten bijv. verschillende gevallen van in subordinatie zijn voorgekomen. Kortom, de positie der Spanjaarden moet uiterst hachelijk zijn. Reeds spraken wij hierboven van het verzet tegen dezen oorlog, welks afloop men niet kan voorzien, onder de Spaansche bevolking. Het altijd woelige Barcelona heeft weer het voorbeeld gegeven: de algemeene werkstaking is afgekondigd en de stad in staat van beleg verklaard. En ook elders verzet men zich er tegen, dat de zoons van het land worden geof ferd voor iets, dat men geen nationaal belang noemt, maar een handelsbelang, en nog wel ten deele ook voor Frankrijk. Daarbij komt dat de zaak veel geld zal kosten. En geld is in Spanje zeer Spaansch. Maar de Spaansche regeering heeft haar hand in het wespen nest gestoken, zij zal er de nadeelige gevolgen van on dervinden. te Delft gaat een bij zonderen handelscursus oprichten. De gemeenteraad verleende daartoe een subsidie van 100 om zoodoende staats- en provinciale subsidie mogelijk te maken. De Nieuwe Cour. schrijft: De nieuwbenoemde mi nister van Oorlog, generaal W. Cool, behoort niet als zijn voorganger tot de officieren, die zich ge durende hun diensttijd in de bijzondere gunst der hooge legerautoriteiten mochten verheugen. Hij is daar zeker niet te minder om. De teleurstel lingen, welke hem niet werden bespaard, mogen hem soms hebben bedroefd, zij hebben zijn gemoed niet verbitterd. Eenvoudig van aard, kundig boven velen, recht schapen van karakter, ging hij, met onbevooroordeel- den, onbekrompen kijk op de dingen, zonder ophef, zijns weegs, arbeidende, doende veel meer dan zijn naastliggenden plicht. Zonder iets op de verdienstelijke eigenschappen van generaal Sabron te willen afdingen, gelooven wij dat de ruil geen slechte zal blijken te zijn." De nieuwe minister is 61 jaar oud. Vlagvertoon. De drie pantserschepen, behoorende tot de zee macht in Nederl. Indië, te weten de De Ruyter de Koningin Regentes en de Tromp zijn aangewezen tot 't maken van een reis naar de Philippijnen, China en Japan, tot het doen van vlagvertoon. Tevens is het pantserschip Noordbrabant, eveneens deel uitmaken de van de Indische zeemacht, bestemd om in Septem ber de Nederl.-regeering te vertegenwoordigen te San I rancisco hij de feesten ter eere van de wederopbouw van deze Amerikaansche stad. De vacature van secretaris van 't Nederlandsche Landbouw-Comité ontstaan door het bedanken van den heer S. R. von Franck heeft de aandacht ge trokken van het Nederl. Instituut van Landbouwkun digen, dat zich uit dien hoofde heeft gewend tot het bestuur van het Nederl. Landbouw-Comité. Het bestuur van 't Instituut zegt, dat het op hoo- gen prijs zou stellen, als door het Nederl. Landb.-Co- mité van de sollicitanten voor de betrekking van secretaris zal worden geëischt niet slechts het bezit van administratieve, doch ook vooral van degelijke landbouwkundige, respectievelijk landhuishoudkundige kennis. Intusschen is door het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité, zonder dat er een oproeping voor de vervulling van de vacature is geschied, een voor- I dracht ingediend, bestaande uit één persoon, die geen f landbouwkundige is. f De zaak hokt dus al. Daarom kan deze benoeming wel eens aanleiding geven tot een renstig conflict, ook omdat, naar het N. v. d. D. verneemt, verschillende leden van 't Nederl. Landbouw-Comité zich in 't geheel niet kunnen ver eenigen met de wijze, waarop het bestuur van 't N. L.-C. in deze is opgetreden. Misschien ware het 't best de benoeming aan te houden en te handelen in den geest zooals door het Instituut van Landbouwkundi gen is aangegeven. Mocht het dan blijken, dat onder de landbouwkun digen geen geschikte persoon is te vinden, welnu, dat men dan iemand benoeme buiten de landbouwkringen. Aan 't secretariaat is een salaris verbonden van 2400; voorgesteld wordt dat te verhoogen tot 2800. Ge Amsterdamsche wethouder van onderwijs. De heer Th. Ruys Gzn., die onlangs in district VI als Raadslid herkozen werd, heeft thans aan den bur gemeester bericht dat hij de benoeming niet aan vaardt. Hij wil mr. S. de Vries Czn., den wethouder voor het onderwijs, die in VIII als Raadslid is gevallen, een kans geven thans in VI te worden gekozen. Mr. De Vries had zich bereid verklaard een Candida tuur in dat district te aanvaarden, indien van te voren zou blijken dat een voldoend aantal Raadsleden zijne herkiezing tot wethouder wenschelijk achtte en "dus verwacht kon worden dat hij, weder deel uitmakende van den Raad, ook weer tot wethouder benoemd zou worden. Bij de nieuwe verkiezing zal 't er zeker spannen! B Ser ié f Te Haarlem is in den ouderdom van 62 jaar overle den de heer B. Serne, hoofd der weeshuisschool der Ned. Herv. gemeente. Ook was hij organist aan de Waalsche kerk en onder-directeur van de Haarlem- sche hulpspaarbank van de afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap. De^Hssgsche bouwgrondkwestle. Na een discussie van bijna vier uur is gisteren in den Haagschen gemeenteraad met op een na alge meene stemmen de volgende motie aangenomen: De Raad, het ongewenscht vindend dat raadsleden makelaarsdiensten bewijzen ten aanzien van bouw gronden waaromtrent voor zij in exploitatie kunnen worden gebracht nog regelingen noodig zijn, gaat over tot de orde van den dag. Te voren was met 18 tegen 14 stemmen verworpen een motie-Treub, waarin afkeuring werd uitgesproken en met 29 tegen 2 stemmen een motie-Hoejenbos (schorsing der beide betrokken raadsleden Van Liefland en Jansse). De raadsoverzichtschrijver van de Nieuwe Courant zegt in verband hiermede: We bevelen voor een volgende maal een andere mo tie aan, even onbloedig, even onschuldig, misschien iets practischer: De Raad acht het ongewenscht, dat raadsleden uren en uren gemeentetijd benutten (een amendement zou van dit laatste woord kunnen makenmisbruiken) om boomen (een amendement zou van dit laatste woord kunnen makeneen gansch bosch) op te zetten over zaken, wier vaagheid van te voren doet vermoeden dat eenig doeltreffend resultaat niet bereikbaar is. Een zeldzame onderscheiding is onze landgenoote mej. A. C. Croiset van der Kop, doctor in de Slavische filologie, door de Russische regeering toegekend. Den 20en Juli 1.1. overhandigde onze gezant te St.-Peters burg aan de gedecoreerde het diploma van het kapit tel der Russische keizerlijke en Tsaar'sche orde, waarbij haar verleend is de gouden medaille met het opschrift „voor ijverige behartiging," om aan het lint de St. Anna-orde op de borst te dragen. („Res.bode.") Bijzonder handelsonderwijs. Men schrijft uit Delft aan „Het Volk:" De R. K. Middenstandsrs-vereeniging „De Home" Nad Rijks V> erkliedenbond. In de te Amsterdam gehouden vergadering van den algemeenen Nederland. Rijkswerkliedenbond werd aangenomen een verzoek der afdeeling Alkmaar, om aan te dringen op meer vrijheid tot het nemen van verlof, extra vergoeding voor zwaren arbeid, als grond werk, aanvoer of vervoer van grondstoffen etc., en halve dagen vrij op verjaardagen van H. M. de Ko ningin, voor burgerwerklieden en corveeërs aan de Cadettenschool te Alkmaar. In de toelichting wordt er op gewezen, dat aan de Cadettenschool iemand met 0.64 werd gestraft, om dat hij 15 minuten te laat kwam wegens het springen van zijn breukband. Een ander kwam des Zondags te laat, blijft werken tot zijn corvee is afgeloopen, ont vangt voor dien dag geen loon, maar moet 0.25 boe te betalen. De Bondssecretaris drong er op aan, dergelijke za ken voortaan onmiddellijk ter kennis van het hoofd bestuur te brengen. Z. i. bewijzen deze en andere ge vallen, door hem medegedeeld, de noodzakelijkheid dat er kome een scheidsgerecht, vooral aan de groote in richtingen. GEMENGD NIEUWS. Nationale Zangwedstrijd te Zaandam. Te Zaandam is Zondag het tweede gedeelte van den nationalen zangwedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Mannen-zangvereeniging „Zanglust" ter ge legenheid van haar 10-jarig bestaan. Dezen keer zongen de gemengde koren. De jury kende de prijzen als volgt toe: 2e afdeeling: le prijs Y. Z. M. en 100 Zang en Vriendschap te Krommenie, 2e prijs V. Z. M. en 60 Nieuw Leven te Zeist, 3e prijs Z. M. en 40 Inter Nos te Amsterdam, 4e prijs a Z. M. Geheelont. zang koor Excelsior te Wormerveer, 4e prijs b Z. M. Kunst en Vriendschap te Amsterdam. Extra prijs voor de uitspraak: Nieuw Leven te Zeist. le afdeeling: le prijs G. V. Z. M. en 200 Zanglust te Zaandam, 2e prijs V. Z. M. en 100 Dindua te LIaarlem, 3e prijs Z. M. en 60 Polyhymnia te Haar lem, 3e prijs Z. M. Oefening baart Kunst te Purme- rend. Extra prijs voor de uitspraak: Dindua te Haar lem. Ongelukken. Gistermorgen omstreeks halfnegen is de boeier „Arvo," van den heer Holthuyzen, te Amsterdam, tengevolge van een sterke windvlaag omgeslagen op de Westpias bij Aalsmeer. De boeier was bemand door de gebroeders Huf, Kalverstraat 200, te Amsterdam. De een, Vincent Huf, wist zwemmende den wal te bereiken, een afstand van 300 meter; zijn broeder, Leo Huf, 31 jaar oud, is helaas verdronken. Te Oostzaan kreeg de vrouw van T. -v. d. D. on langs een onbeduidend wondje aan de wang. Later werd het grooter, terwijl het hoofd vreeselijk begon op te zwellen, met het gevolg, dat de vrouw thans, vermoedelijk door bloedvergiftiging, onder he vige pijn is bezweken. De directie der Amsterdamsche kiosken heeft ge weigerd het laatste nummer van 't humoristisch week blad Uilenspiegel te verkoopen, omdat het eenige aar digheden op den burgemeester bevatte. Geen slechte reclame voor het blad! Op de Tilburgsche tentoonstelling kwam gisteren een jongetje van „Nugget polish" op den Prins af en vroeg parmant of hij diens laarzen mocht poetsen. Met een grappig gezicht liet de Prins zich die attentie welgevallen. Toen een zijner laarzen glom als een spiegel, maakte Z. K. H. er zich lachend verder af. De dappere jongen kreeg van den adjudant een flin ke fooi. Llefd 3 op den zolder. Dr. L. E. Eerkens te Wildervank (Gron.) is met zijn gezin op reis. De koetsier, die dagelijks het huis laat luchten zag tot zijn schrik een paar damesschoe nen op de stoep voor de achterdeur en voetstappen in den tuin. Men was over de hooge huisschutting ge klommen. Inbrekers dusMaar, zoo alleen in huis te gaan, dat waagde hij niet'n Paar buren gehaald en met hun drieën werd het heele huis doorzocht. Wat bleek, toen men hoven kwam? Dat Geesje, de meid, die verteld had dat ze ook op reis ging, de zolderkamer tot woning had gekozen en aldaar vertoefde met den vroegeren marechaussee, thans huzaar. Br. Vreeselijk ontstelde het paartje, toen 't daar de drie personen voor zich zag staan. En Opeens was de lust Tot vrijen gebluscht. Ze haastten zich naar beneden te komen en verlie ten door een achterdeur de woning. Het publiek be groette ze met 'n hoeratje. Een dronken rat. Iemand te Rotterdam, die in zijn kelder een rat had maar geen kans zag het dier in de val te krijgen, zette 's avonds een bord neer, waarop een flinke portie brood geweekt in jenever. 's Morgens was het brood verdwenen en vond hij de rat in diepen slaap. Er werd terstond gezorgd dat het beestje niet meer ontwaakte. Er zijn wel hardvochtiger manieren om ratten te vangen. In Amsterdam vloog een vinkje uit een kooi en kwam, nadat er achter gejaagd was, in het water van de De Wittenkade terecht. Vrouwen jammerden, een werkman zag den drenkeling en sprong pardoes te water. Zwemmend bereikte hij het vinkje, greep het stevig vast en, het met een hand in de hoogte hou dend, keerde hij, onder luid gejubel van de omstanders, naar den wallekant terug. 't „Vinkie" was gered en 't zit nu weer, met een verkouden neus, in het kooitje. (N. v. d. D.) De Winschoters overigens voortreffelijke men schen schijnen het erop toe te leggen, de noodigo noodzakelijkheid van uitbreiding van het kiesrecht bij elke verkiezing te demonstreeren. Nauwelijks hebben ze een zonderlingen varkensdrijver candidaat gesteld voor den gemeenteraad en op hem een paar honderd stemmen uitgebracht, of voor een nieuwe verkiezing wil men een anarchistisch bewoner van het tehuis voor dakloozen candideeren. Deze man schrijft nu in een der plaatselijke bladen dat misschien een groep kiezers dit buiten hem om doet. En hij schrijft dan verder: „Wanneer ik echter voor mijn partij in den strijd

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1