mm. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. DINSDAG 3 AUGUSTUS BINNENLAND. No. 177. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en .Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P jkmaar f 0*8©; franco door het geheele Rijk f A* aderlijke nummers 3 Cents, Prijs der gewone advertentien: Per regel f 0,1 Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Nationale militie Tetafoon&Qtiutier Herhalingsoefeningen. Kamerverkiezing Ja Schoterland Inrichiin en tot den verkoop van sterken drank In het klein. Hed Onderwijzersgenootschap. De Amsterdamsche raadsverkiezing. Ned. Ver. tot a'schaffiig van alcoholhoudende drenken De Tariefswijziging. Een treffend ongeluk. De geluiden van Amsterdam. ALKMAARSCHE COURANT De BURGEMEESTEE der gemeente ALKMAAR gelaat, krachtens bekoming aanschrijving, den onder- staanden hier wonenden verlofganger, om zich, ter bijwoning der herhalingsoefeningen bij zijn korps te vervoegen 10e Regiment Infanterie, lichting 1902, garnizoen Haarlem 11 Augs. 1909, ARIE BUUR. Den verlofganger wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers voor zoo veel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zieh op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddags bij hun korps moeten aanmelden. Voor zooveel miliciens door ziekte of om eene an dere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 2 Augs. 1909. Kennisgeving. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering zijn overgegeven: twee kohieren der Bedrijfsbelasting nos. 15 en 16, voor het dienstjaar 1908/9 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 30 Juli 1909; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de ter mijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 2 Augustus 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 308, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 28. Juli 1.1., waarbij is vastgesteld eene verordening houdende: Aanvulling van den Staat van ambtenaren, bedoeld in art. 2 der verordening, regelende het verleenen van pensioen of wachtgeld aan ge meente-ambtenaren (Gemeenteblad No. 208) en in art. 2 der verordening, regelende bet verlee nen van pensioen aan weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren (Gemeenteblad No. 209). Welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is ne- dergelegd en aldaar tegen betaling van 0.05 in af druk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 2 Aug. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 3 Augustus. Icarus, door zijn vader met vleugelen van was be giftigd, vloog in bet luchtruim en gevoelde zich ge lukkig. Maar bet geluk was van korten duurbij vloog te boog, naderde te dicht de zon, de was smolt, bij stortte in zee en verdronk. Aan deze sage, uit de Grieksehe mythologie doet onze tijd ons denken. Nietwaar, wij zijn het er allen over eens, dat wij in een hoogstmerkwaardigen tijd leven. Uitvinders doen hun best om bet 0113 bier op aarde, volgens sommigen een tranendal, zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij zijn als de Fransche minister-president mannen van de verwezenlijking. Wat onze voorouders slechts in bun stoutste droomen durfden droomen, brengen zij tot stand. Illusies van eeuwen komen in vervul ling. De strijd om de heerschappij in de lucht wordt met succes gestreden. Wij kunnen door de lucht in enkele minuten woorden wisselen met onze me- demenschen die in vreemde werelddeelen wonen of zich op vreemde zeeën bevinden, zonder dat ook maar éen draadje ons met hen verbindt. Wij kunnen ons in de lucht bewegen. Wij kunnen bijna vliegen. De couranten hebben de laatste dagen met groote geestdrift getuigd van den inderdaad bewonderings- wekkenden vooruitgang, die in zoo korten tijd is ge maakt bij het veroveren van de lucht. Zij hebben ons prachtige verslagen gegeven van overwinningen van den Eranschman Blériot, den Amerikaan Wright, den Duitscher Zeppelin. Het is waar deze overwinnin gen kosten veel strijd en veel opoffering, zij eischen veel moed en veel geduld. Maar zij worden behaald en aangemoedigd en voortgezet. Voor iederen geval len strijder staan er dadelijk nieuwen in de gelederen en wie misschien heden in de voorste linie streed, wordt morgen naar de achterhoede verdrongen. Het leger, dat den strijd om de- lucht voert wordt steeds graoter en zijn arbeid wordt voortdurend meer gewaar deerd. En toch. In de boeiende, schitterend geschreven verslagen van Zeppelin's laatste triumftocht treft bijzonder één passage, n.l. die over de rede van Frankfort's burge meester. Deze spreker herinnerde aan de plaats in Antigone, „niets is geweldiger dan de mensch." So- phokles bezong hier de menschen, die het eerste paard hadden getemd, en het eerst de zee bevaren, dingen die thans hebben afgedaan. Het grootsche van heden is dat wij getuige zijn van een nieuwe toepassing, waarvan wij hopen, dat zij de menschheid zal vooruitbrengen, al weten wij niet of zij de mensehen zal gelukkiger maken dan zij in vroe ger eeuwen waren, maar het allergrootste geluk noem de de burgemeester het hier van nabij te zien den man, die er in geslaagd is de Duitsche harten mee te doen zwellen. Al weten wij niet of zij de menschen zal geluk kiger maken. Dit kleine zinnetje geeft te denken. De vraag is gewettigd of de reuzenontwikkeling der techniek wel zoo heel veel geluk aanbrengt, of het „intenser leven" dat zij mogelijk maakt, wel een „gelukkiger leven" is. Beantwoorden kan men die vraag niet, noch objec tief, noch positief. Pessimisme zoomin als optimisme kan haar tot oplossing brengen. Maar dat juist geeft haar een hooge beteekenis. Zij is een nuttig en een noodzakelijk tegengift. Zij is de zon, die het was der vleugelen, waarop de menschheid naar het hoogste reeds meent te kunnen vliegen, doet smelten en haar daardoor uit de hoogere sferen terugvoert naar de aarde, naar het onvolmaakte, naar het menschen-werk. Wij weten niet of uitvindingen van heden de men schen gelukkiger zullen maken, dan zij in vroeger eeuwen waren, of zij de menschheid zullen vooruitbren gen. Wij kunnen slechts hopen. Maar keeren kunnen wij niets. Wij zijn niet in staat wetten te maken of schoon men tegenwoordig inderdaad heel sterk in het wetten-maken moet zijn waarbij uitvindingen ver boden worden. Wij kunnen den drang naar .ontwikke ling van de menschheid en verovering van de elemen ten niet stuiten. Als het den komenden generaties slecht gaat wij kunnen het niet helpen. Onze voorouders zijn aanvankelijk tevreden geweest met het land, met te leven op desnoods in de aarde. Later gingen zij zich ook bewegen op, nog la ter in het water. Eindelijk lieten ze zich drijven op den adem der winden. Is het wonder, dat wij hun voorbeeld volgen en nu trachten hooger en zekerder de lucht in te gaan? Hebben zij gevraagd, of hun stre ven ons geluk brengen zou? En is het» dan onze schuld als de vleugelen, die wij schenken aan wie na ons komen, hen gelijk Icarus in het verderf mochten storten? Nog nimmer werd in het district Schoterland zoo veel kracht ontwikkeld voor een verkiezing als thans, zelfs niet in de dagen, toen de heer Domela Nieuwen- huis gekozen werd. Avond aan avond treden sprekers met debaters op. Door beide partijen wordt verbazend veel aan huisbezoek gedaan. Eenige Haagsche onderwijzers en journalisten be steden een gedeelte hunner vacantie om te werken voor de verkiezing van den heer Limburg. Hun bureau is te Heerenveen gevestigd, van waar zij het district bewerken met strooibiljetten, huisbezoek en het vele schrijfwerk verrichten dat dergelijke verkiezingsactie met zich brengt. De verkiezings-courant der sociaal-democraten „Schoterland Rood" bevat o.m. twee artikelen van den heer Van der Zwaag. I11 Leeuwarderadeel, een gemeente met een bevolking van bijna 12000 zielen, bestaan 38 inrichtingen tot verkoop van sterken drank in het klein, 2 beneden het maximum. Burgemeester en wethouders, van oordeel, dat het maximum nog lager moest zijn, stelden den raad voor, een adres aan de Koningin in te dienen met het verzoek, het maximum te stellen op 35. De ge heelonthouders in den raad, allen soc.-democraten, wilden nog' verder gaan en het maximum op 30 zien gesteld. Na langdurige beraadslagingen werd het voorstel van den heer Groenewoud (s.-d.), om het ge tal op 30 te zien bepaald, met 7 tegen 6 stemmen (onder de eersten 6 soc.-demoeraten) aangenomen. cassis Te Delft wordt de 64ste algemeene vergadering ran het N. O. G. gehouden. De afdeeling Alkmaar wordt vertegenwoordigd door den heer J. A. Zwarteveen. Afd. Alkmaar-Buiten door den heer J. van Albada. Afd. Héer-Hugowaard door den heer S. Brugman. Afd. Schermereiland door den heer J. Klinkenberg. Afd. Sint Pancras door den heer Joz. Zaal. Afd. Duinkant. W. d. door mej. ITenr. Frans. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de tot een einde gebrachte salarisactie, waarvan de totaalindruk deze is: dat slechts door eene bevredigen de verhooging van de in de rijkswet genoemde mini ma de materiëele belangen van de onderwijzers vol doende worden verzorgd. Een hartelijk woord van dank richtte spr. tot het Rijks-Schooltoezicht, dat in het afgeloopen jaar toon de een open oog en een warm hart te hebben voor de belangen der onderwijzers. Spr. herinnerde aan de gedane stappen tot samen werking van alle vereenigingen, tot. behartiging van de stoffelijke belangen; eene samenwerking, waartoe het hoofdbestuur van het N. O. G. het initiatief nam en welke het beste doet verwachten. Daarna stilstaande bij het streven van enkele Ge meentebesturen, om de gehuwde onderwijzeres buiten de school te houden, beschouwde spreker elke poging in deze richting als eene verzwakking van de rechts positie, zooals deze is geregeld in de rijkswet. De voortgaande splitsing van het onderwijs, in vele deelen van het land, is reden tot ernstige bezorgdheid en doet de vraag rijzenof deze splitsing geen gevaar dreigt te worden voor de eenheid van onze natie, voor de kracht van ons volk. Midden in de natie, in voortdurende aanraking met de behoeften en wenschen van ons volk, daar is de plaats van hen, die een krachtig aandeel hebben te ne men aan de vorming van ons toekomstig geslacht. Betoogende het nut van den onderwijzer van het kennisnemen van elke nieuwe, zich aandienende rich ting over onderwijs en opvoeding, opdat de heerlijke taak niet verworde tot dof en grauw sleurwerk, drong spreker aan op terzijdestelling van al wat naar zieke lijkheid lijktomdat eene ziekelijke verheerlijking van de majesteit van het kind niemand minder zou baten dan den jongen mensch zelf. En dan in het licht stellende de paedagogische rich ting, welke heenwijst naar het gymnastieklokaal, naar de zwemschool en naar het speelterrein vooral, bond spr. den onderwijzers op het hart daarmede rekening te honden. Met recht mag van de regeering worden verwacht, dat zij de pogingen ter bevordering van het openlucht spel zal steunen. Niemand der onderwijzers heeft het recht als onverschillig toeschouwer te blijven bij den strijd, welke gestreden wordt voor de voortgaande ver betering van ons lager ondierwijs, bij den strijd voor de geestelijke en materieele verheffing van den Ne- derlandschen onderwijzer. Collega's aldus eindigde spr. de toekomst van jong Nederland, de toekomst van den Nederlandschen onderwijzer, de toekomst van onze vakvereeniging lig gen voor een belangrijk deel in onze handen. „Blijft dan tot den strijd bereid!" Met deze woorden verklaarde spreker de vergadering voor geopend. Na deze warm toegejuichte rede kwamen verschil lende huishoudelijke zaken aan de orde. 219 afdeelingen waren vertegenwoordigd door 280 afgevaardigden. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Arnhem gekozen. Hierna kwam prof. dr. H. IJ. Groenewegen, uit Leiden, aan het woord voor het houden van zijn rede over Het geestelijk leven in Amerika. Met applaus werd begroet de mededeeling, dat men in Amerika op de scholen geen standen-onderscheid maakt en dat men er niet al dat onderscheid van gods diensten heeft, in ons land kunstmatig geïmporteerd. Vervolgens werden de afgevaardigden ten stadhuize ontvangen. In de avond-vergadering werd het hoofdbestuur op gedragen zieh tot den minister van Binnenlandsche Zaken te wenden met het verzoek de Tabel, aanwijzen de het aantal kinderen, die in iedere gemeente, elke provincie en in het Rijk de onderscheidene klassen der lagere school verlieten, henevens voor zoover zij de hoogste klasse niet hadden doorloopen de redenen, waarom de school verlaten werd, zooals die het laatst voorkwam in het verslag van den staat der hooge, middelbare en lagere scholen van 1900—1901, weder in dat verslag op te nemen in den vorm, die bij den tegenwoordigen toestand past. Het hoofdbestuur werd voorts opgedragen de pro paganda ter hand te nemen van de z.g. „oeuvres post- scolaires" (onschoolsche bijeenkomsten met oud-leer lingen). Het punt zal in de afdeelingen worden be sproken. Blijkens de toelichting zou de propaganda kunnen aanvangen met (in samenwerking met het Nut- en Volksonderwijs) het uitschrijven van een prijsvraag naar leergangen voor dergelijke bijeenkomsten; ook zou men gegevens kunnen verzamelen over datgene wat reeds op dit gebied is gedaan, ten dienste van hen die deze zaak in hun kring willen ter hand nemen. Het hoofdbestuur zal in de afdeelingen het vraag punt aan de orde stellen van de algemeene kosteloos heid van het lager onderwijs. Een voorstel van het hoofdbestuur hield in het hoofdbestuur op te dragen een commissie te benoe men, die de regeling der wachtgelden in studie zal nemen en het hoofdbestuur zal adviseeren tot het in dienen van bepaalde voorstellen aan de eerstvolgende algemeene vergadering. Na uitvoerige discussie werd hiertoe met op 2 na algemeene stemmen besloten. Het hoofdbestuur zal onderzoeken: a. in welke mate het, vooral in groote gemeenten, voorkomt, dat kinderen wegens verandering van woon plaats, enz. genoodzaakt zijn naar een andere school over te gaan; b. in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is door meer eenheid te brengen in het leerplan van scholen tot dezelfde categorie behoorende, de nadeelige gevol gen van het onder a genoemde fèit te verminderen. Het hoofdbestuur kon met beide voorstellen mee gaan, wat b. betreft voorzoover dit betrekking heeft op scholen in dezelfde gemeenten en wenschte de ge heele zaak in de afdeelingen aan de orde te stellen. De algemeene vergadering droeg eindelijk het hoofdbestuur op jaarlijks op de begrooting een som uit te trekken ten bate van de stichting van het Her stellingsoord te Lunteren. De vrijzinnig-democratische vereeniging te Am sterdam heeft met algemeene stemmen candidaat voor de gemeenteraads-verkiezing in district VI (vacatu reRuys ten bate van de verkiezing van mr. de Vries) gesteld mr. G. T. J. de Jongh. Te Leeuwarden hield de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing' van Alcoholhoudende Dranken in „De Harmonie" haar 76ste algemeene vergadering. De heer P. van der Meulen, de voorzitter, opende de vergadering met een rede, waarin hij er op wees, dat geen enkele Nederlandsche organisatie van drank bestrijders kan wijzeh op een aanwas van leden als de ze Vereeniging. De toename sedert de vorige jaar vergadering bedroeg een 30-tal afdeelingen en onge veer 2200 leden en adspirant-leden of bijna 30 In zonderheid in Friesland is er groote energie en de toe komst schijnt nabij, waarin Friesland „droog" gelegd wordt en aan heel Europa toont wat ernstige drank bestrijding vermag. Aanwezig waren 154 afdeelingen met 228 afgevaar digden. Een motie van „Iloogezand-Sappemeer" om er in het belang der propaganda op aan te dringen, dat in „De Blauwe Vaan" geen advertenties worden opgeno men van hotels, café's en dergelijke gelegenheden waar alcoholische dranken worden verkocht, ook al wordt dit in de advertentie niet vermeld, werd ten slotte met overgroote meerderheid verworpen. Bij de bespreking van de redactie van „De Blauwe Vaan" werd door enkele afgevaardigden gewezen op •den rooden tint van het orgaan en den wenseh uitge sproken, dat het blad een beslist neutraal karakter zou dragen. Weer anderen vonden, dat het blad hoven het bevattingsvermogen van vele leden ging, en vroegen meer korte, pakkende, in verhaaltrant geschreven stukjes. De rekening en verantwoording over 1908, sluitende, zonder saldo, in ontvangst en uitgaven met 13.576.37s, werd goedgekeurd. Zoo ook de begrooting voor 1910, in ontvangst en uitgaaf op 14.700 ge raamd. Nadat de ontworpen reglements-herziening was be handeld, werd het hoofdbestuur opgedragen een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het stichten van een bemiddelingsbureau voor de ontsla genen uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Zwolle werd aangewezen als plaats van samenkomst der volgende vergadering. De Tijd zegt bepaalde reden te hebben, om te ge- looven, dat minister Kolkman in geen geval het voor beeld zal volgen van zijn voorganger Harte van T., welke de indiening van zijn Tariefswijziging tot het laatst der. vierjarige parlementaire periode uitstelde, iets, dat in het oog van het blad altijd een tactische fout is geweest. Eene herhaling van die fout zou ve len voorstanders van vrijhandel a-outrance zeer gele gen komen. En ook in dit geval zal het wel waar zijn wat men hoopt gelooft men gaarne, zelfs op mi- nistrieele bureaux. De tegenspraak van het bericht kwam het blad dan ook volstrekt niet onverwacht. OEMENQO NIEUWS, Zaterdagnamiddag heeft er op de Leede onder War mond een treffend ongeluk plaats gehad. Drie jonge lieden uit Leiden, die aldaar aan het zeilen waren, ontmoetten op den terugtocht naar hun woonplaats een motorboot en bekwamen op hun vraag toestem ming van den bestuurder van het motorvaartuig om hun zeilbootje langs de Haarlemmervaart naar Leiden te doen sleepen. Kort nadat het vaartuig op sleep touw was genomen, brak de verbindingstros, met het gevolg, dat het zeilvaartuigje door den schok kantelde en de drie inzittenden te water geraakten. Twee hun ner konden zich met behulp van de mannen der mo torboot redden, maar de derde, de 21-jarige Van der V., verdronk. Korten tijd na het ongeval werd het lijk opgehaald en overgebracht naar de woning der ouders te Leiden. De geluiden van Amsterdam zijn vereeuwigd! En op eene zeer origineele manier. De firma William Koch Go., alhier, brengt namelijk een gramophone- plaat (Anker-spreekmachine) in den handel, waarbij een boertje zijn wedervaren in Amsterdam vertelt. Het typische van deze plaat is, dat daarbij zijn opge nomen de geluiden, die de ooren van het boertje aan genaam troffen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1