mm* DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 178. Honderd en elfde Jaargang. WOENSDAG 4 AUGUSTUS. Handelsavondcursus Burgeravondschool te Alkmaar. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- em feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P iktnaar f 0,80* franeo door het geheeSe Rijk f I,—. A* aderlijke nummers 3 Cents. PrljB der gewone advertentiën: Per regel f ÖJO. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER 8* ZOON, Voordam C 9. tijdelijke leesparats Duitsche tas! met Correspondentie, 5 uren oer week. Engelsche ,t 3 T©S®!t«M3soasiaraer S. aen de voor de navolgende vakken: s, Kamerverkiezing Schoterl&nd W. K. Loeff. f ïaVereeoIglng voor !entoonstelHngsbe!an>?en. Gehuwde onderwijzeressen. ■I fNederl Orde: wijzersgenootschsp. Doodgestoken. De kunst om geld te maken. Een blijde boodschap. COURANT. M- "J Voor da afdeeiing Huid-liander* ijs a*n dn Burger- ondsehocl worden opgeroepen Op eene belooniog 150 per wetkeirik g< gertn lesuur. Intending v*u stukken san de Csminissie van Tos- ziekt op het Middelbaar Onder*ij*, p. a. den Directeur der Burgeravondschool alkitr, vóór of op d< n 7 Aufu:- tua 1909. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op h*t bepaalde bij ait. 25 laatste lid der Wet op het Middelbaar Oadeiwij», ALKMAAR, 4 Aug. „Vadertje" was gezwicht. Langen tijd had hij tegenstand geboden, maar ten slotte had hij toegegeven aan den wensch van zijn mi nisters. Gaarne was hij stilletjes in zijn gouden kooitje ge bleven, waar hij zich in uren van optimisme veilig ge voelde, althans zich inbeeldde dat hij dit deed. Maar het kon niet langer. Het aanzien en de toe komst van zijn rijk gedoogden nu geen uitstel meer. Uitstel mocht geen afstel worden -zijn langgekoes terde wensch werd niet verwezenlijkt. Gedreven door de ministers zijn dienaren! is hij de West-Euro- peesche wateren ingegaan. Niet echter, dan nadat hem uitdrukkelijk en bij herhaling werd' beloofd, dat er niets zou worden nagelaten dat zijn persoonlijke vei ligheid zou kunnen bevorderen. Op zijn vertrouwd jacht de Standard zou hij mogen blijven als hij durfde, mocht hij aan land gaan, maar het behoefde niet. Reuzen-ootlogsschepen zou den hem voortdurend omringen, met hun geweldige vuurmonden dreigend een ieder, die hem ongeoorloofd zou durven genaken. Maar zoo'n drijvende muur van gepantserd staal was niet voldoende. Daaromheenmoes- ten snelvarende kruisers bij dag en bij nacht in de weer zijn, en op die kruisers moesten de matrozen ge reed staan om op het minste verdachte gerucht te kunnen vuren. Zoeklichten zouden tot op verren af stand de zee bespieden. Den Koning en zijn gevolg moest hij wel ontvan- 8erL gaarne zou hij ook hen hebben laten fouillee- ren. Men heeft hem overtuigd, dat dit niet ging en toen heeft hij zich tevreden gesteld met de verzeke ring, datde weinige bezoekers nauwlettend in het oog gehouden zouden worden. Overigens ontving hij nie mand. Aan de kust lag een boek, waarin hoogge plaatste personen huu naam als „bezoekers" mochten inschrijven. O, die gevaarlijke kust, waaraan menschen den laatsten tijd zulke verdachte vliegproeven deden! Lang te voren waren daar reeds Russische politie agenten gezonden vertrouwde personen, voor zoover personen betrouwbaar kunnen zijn. Gelukkig dat En geland het land is, waar de politie uitblinkt. Een be trouwbare, onomkoopbare politie heerlijk ideaal, helaas onbereikbaar in Rusland! Het hoofdkwartier van de beroemde Scotland Yard daar te mogen worden bewaaktwas op een wit jacht gevestigd. Politiebooten waren in menigte aan wezig. Aan de kust waakten talrijke Russische, Eran- sche en Engelsche detectives schoon zinnebeeld van de driedubbele toenadering De havensteden stonden onder strenge politie-con- tröle. Geen reiziger kon in- of uitgaan of hij was be kend. Werd er ergens een Russisch revolutionnair vermist, heel de politie aan de kuststreek wist het on middellijk, kon er op letten. Met zulke maatregelen durfde de man werd hem niet den bijnaam van Vredevorst gegeven? reizen in de nabijheid van het land der vrijheid. Zóó waagde de tyran en despoot door het noodlot zijner geboorte dit geworden, stellig niet door aanleg zich in de Engelsche wateren. Zóó naderde „der Russen Vader tje" de „moeder der parlementen!" Van een nationale begroeting was geen sprake. Een Engelsch blad heeft het zoo juist gezegd: „Op den dag, dat de Tsaar aan zijn volk vrijheid van spreken en vergaderen zal toestaan, dat geene ballingen zon der vorm van proces meer naar Siberië zullen gaan, dat de laatste Russische provincie van den staat van beleg ontslagen zal worden, zal de Tsaar, ondanks het ongelukkig verleden van zijne noodlottige regeering, zoo niet op de bewondering van een Engelsche menig te, toch ten minste op een eerbiedige en hoffelijke ver welkoming kunnen rekenen." De bladen melden, dat de Tsaar in een toespraak tot den Koning verklaarde te vertrouwen dat de vriendelijke welkomstwoorden en de1 ontvangst een be wijs zouden zijn van de toenemende hartelijke betrek kingen tusschen beide landen, terwijl de aanblik van de machtige vloot „een diepen indruk" op hem had ge maakt. Verjarlrsffsgeschenk voor H.M de ÜConingiti-Moeder. De Prins heeft aan de Koningin-Moeder bij zijn fe- licitatiebezoek te Soestdijk gebracht, een sierlijke ta fellamp als verjaarsgeschenk aangeboden. De Ministers op reis Gedurende de afwezigheid van minister Heemskerk neemt zijn ambtgenoot van financiën, mr. Kolkman, het voorzitterschap van den ministerraad waar, die gisteren buitengewoon en heden gewoon vergaderde. Tn het genot van binnen- of buitenlandsch verlof zijn thans de ministers van buitenlandsche zaken, van binnenlandsche zaken, van marine en van waterstaat. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Scho- terland zijn uitgebracht 4686 geldige stemmen. Daar van verkreeg de heer J. A. Bergmeyer (S. D. A. P.) 2219 stemmen en Mr. J. Limburg (V. D.)2468 stem men, zoodat gekozen is Mr. J. Limburg. Bij de stemming op 11 Juni verkreeg de heer J. A. Bergmeyer 1756 stemmen, mr. Th. H. de Meester (TT. L.) 1547 stemmen, en de heer J. Ankerman (O. H.) 1513, zoodat tusschen de beide eerstgenoemden her stemming moest plaats hebben. Bij deze herstemming behaalde de heer Bergmeyer 2125 stemmen en mr. De Meester 2565 stemmen, zoodat deze laatste gekozen werd. Gelijk men weet, was de verkiezing van gisteren noodig, omdat de heer De Meester in Juni ook voor Den LIelder verkozen werd, en voor dit district opteer de. Verklezirgspractijken. „Het Mieuws van den Dag van Med.-Indië schrijft: Een onzer vrienden, een anti-revolutionair, en iemand met middelen, deelde ons voor eenigen tijd in Holland mede dat men hem gepolst had over eene can- didaatstelling in een „zéker" district. „En wat hem flat waard zou zijn," werd er geïnfor meerd. De man een anti-Kuyperiaan, want die zijn er ook bij de anti-revolutionairen, sloeg het aanbod met verontwaardiging van de hand, maar men be grijpt dat er anderen zijn die niet zoo kieskeurig zijn uitgevallen. En wanneer er goed werd betaald om voor het zekere district in de Kamer te komen, werd met het geld van den ijdeltuit in het onzekere district gewerkt„Ad majorum Dei gloriam." En de „winste was er niet minder zoet om, al kwam zij uit onzuivere bron. Te Haarlem is de oudste notaris, de heer W. K. Loeff, die, na burgemeester van Goor te zijn geweest, in 1811 tot notaris werd benoemd, in den ouderdom van 68 jaar overleden. Sedert eenigen tijd wordt op groote schaal propa ganda gemaakt voor een „Tentoonstelling voor Han del, ijverheid, Landbouw, Kunst en Wetenschappen enz. genaamd „De elf Provinciën," die gedurende de maand September a.s. in Park Tivoli te Utrecht zal worden gehouden. Het bestuur der Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen vestigt er de aandacht op van hen, die eventueel aan deze tentoonstelling zouden willen deelnemen, dat zij moet worden beschouwd ais een zuiver particuliere onderneming, waartegenover voorzichtigheid ten zeerste is aan te bevelen. -"i-iiiiiminin— ii m mmi „Staatscourantno. 180 bevat een Koninklijk Be- sluit, waarbij is vernietigd art. 8 der verordening tot regeling van de jaarwedden van het onderwijzend per soneel aan de openbare lagere scholen te Uithoorn. Dat art. luidde: „De onderwijzeres, die in het huwe lijk treedt, wordt geacht als zoodanig eervol ontslag uit hare betrekking te vragen, ingaande met- den dag van het huwelijk." In de gisteren voortgezette vergadering is aangeno men een voorstel tot machtiging van het hoofdbestuur, samenwerking te zoeken met Zustervereenigingen, teneinde te komen tot een gemeenschappelijke salaris- aktie. De inspecteur in de 2e sectie, de heer J. O. Fabius, door den voorzitter welkom geheeten, zeide, dat het gewoonte is, dat een of meer inspecteurs de vergade ring van het M. O. G. bijwonen, en wel hierom, wijl het ET. O. G. de eenige vereeniging is, waarvan alle onderwijzers lid kunnen zijn. Hier toch wordt een drachtig gezocht naar de oplossing van vraagstukken, waarbij alle onderwijzers belang hebben. (Applaus). Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbe stuur: De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op in de afdeelingen aan de orde te stellen de oplei ding en de regeling der bevoegdheden. De meeningen der afdeelingen zullen worden ver werkt tot een rapport, dat de grondslag zijn zal van een bespreking op een volgende algemeene vergadering en leiding geven zal hij de te voeren actie. Overbodig mag wellicht de opmerking heeten, dat, wanneer door een wetsherziening de zaak urgent mocht worden, het hoofdbestuur zal optreden in den geest der tot heden verzonden adressen. Verder is verworpen een voorstel-Hoom om te ijve ren voor een radicale oplossing der opleidingskwestie en voorloopig voor verbetering der bestaande Rijks normaallessen. Voorts hechtte de vergadering haar goedkeuring aan een voorstel van het hoofdbestuur: Het hoofdbe stuur trachte de Regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid van de oprichting van Rijkscursus sen voor de hoofdakte in verschillende centra van het land. Het volgen van die cursussen dient kosteloos te zijn. Aan de deelnemers behoort in den regel vergoe ding van reiskosten te worden gegeven. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen, te geschik ter tijd bij de Regeering en de volksvertegenwoordi ging de noodige stappen te doen ter verkrijging eener wettelijke regeling van het meer uitgebreid lager on derwijs. Verschillende voorstellen die verder op de agenda voorkwamen zijn aangehouden. GEMENGD NIEUWS. De Belg II., die in de Grootestraat te Nijmegen, Dinsdagnacht 27 Juli door den Limburger A. H. K, uit Blerilt, met een mes in het hoofd werd gestoken, is gisteravond in het Canisius-ziekenhuis overleden. Het gerecht zal het lijk doen schouwen. In de Gerard Doustraat Ho. 12 te Amsterdam woon de in de maanden Februari en Maart een zekere Joh. Antonius Bernard, reiziger van beroep, die de kunst om geld te maken, trachtte te vinden. Hij had reeds vele beroepen bij de hand gehad, agent, huisknecht, reiziger doch geen van alle bleek erg lucratief te zijn. Eerst trachtte hij nog met een vriend een middel tegen ketelsteen te exploiteeren. Doch, toen ook dit niet hielp, legde hij zich toe op de kunst om geld te maken. Hij huurde een kamer in de Gerard Doustraat, voor den civielen prijs van 2.per maand. En daar richtte hij zijn „atelier" in. Uit een boek had hij een en ander vernomen, betreffende het maken van giet vormen. Het leek hem niet moeilijk en dus probeerde hij 't ook eens, aldus de Tel. Ma herhaalde pogingen schijnt Bernard er in ge slaagd te zijn, een tweetal rijksdaalders te maken. Daarmee geurde hij geducht. Hij liet ze zien aan de kinderen van zijn hospita, terwijl twee zijner vriendin nen, die hem wel eens op de kamer bezochten een, 'n aanvallig schuchter dienstmeisje, 'n ander, thans gedetineerd, 'nl brutaal, geslepen wezen de kunst stukken ook aanschouwd hadden. De rijksdaalders waren echter nog niet volmaakt, voldeden ook den fabrikant nog niet in alle opzichten. Hij had den een uit zink met koper samengesteld, den ander uit lood met tin, onder bijvoeging van eenig an timonium. Bernard heeft er heel lang mee in zijn zak geloopen, zonder ze uit te geven, zelfs zonder het oog merk te hebben, ze uit te geven. Langs een omweg is zijn bedrijf echter aan het licht gekomen. Hij was namelijk in correspondentie met zijn neef Timmerman, te 's-Gravenhage, die gevangen genomen was, wegens het vervaardigen van valsche dubbeltjes. Daarvoor meende de politie, dat Bernard een handlanger was van Timmerman en trachtte hem op te sporen. Die opsporing ging met vrij veel moei lijkheden gepaard, daar eerst als adres 120 Gerard Doustraat was opgegeven. Toen de politie eindelijk op Mo. 12 een inval deed, vond men daar het atelier en den niets kwaads vermoedenden eigenaar, die ge willig- meeging, daar hij zich van geen enkel misdrijf bewust was. Immers, hij had de valsche geldstukken niet uitgegeven. Thans is hem echter ten laste gelegd, de bedoeling om de door hem vervaardigde munten, zijnde een tweetal slecht geïmiteerde rijksdaalders te willen uit geven, en tevens het strafbare feit, een werkplaats voor valsche munten-fabricage te drijven. Deswegen had hij zich heden voor de vacantiekamer te verant woorden. II- De beklaagde, ondanks zijn jeugdigen leeftijd oud van uiterlijk, omdat hij na een diensttijd in Indië, met tuberculose terugkwam, scheen in den aanvang de zaak nogal van den vroo-lijken kant op te vatten. Aan houdend zat hij zenuwachtig te lachen. De deskundige getuige, dr. O. Hoitsema, controleur- generaal der Rijksmunt, te Utrecht, verklaarde, dat de valsche munten niet bijzonder geslaagd waren, hij had ze wel eens beter, maar ook wel eens slechter, te on derzoeken gekregen. De ambtenaar van het O. M. eischte in dezen een ernstige straf en vroeg 2 jaar gevangenisstraf. Bij dezen eisch werd de beklaagde doodsbleek. Hu lachte hij niet meer. Doch, al zijn hoop was was op den verdediger, mr. Schretlen, gevestigd. Deze trachtte in een uitvoerig pleidooi aan te too- nen, dat deze strafvervolging te vroeg is ingesteld. Een verre rel9. De schippersknecht A. P. Wiegman, te Wieringen, heeft in zee gevonden een donkergroene wijnflesch, waarin in een couvert een naamkaartje zat, met in het Fransch de mededeeling, dat deze flesch den 9en Juli j.l. in zee was geworpen van het schip „Folkes- ton" uit Boulogne en waarbij den vinder verzocht werd de flesch met den inhoud als postpakket te wil len zenden aan een aangewezen adres te Menton op de zuidkust van Frankrijk, die belooft den zender het bedrag zijner onkosten te zullen terugzenden met een aardige herinnering. De vinder is voornemens aan dat verzoek te voldoen en zal dan afwachten wat er op komt. Uit Klaaswaal (Z.-H.) wordt gemeld, dat niet min der dan zeventien boeren de onaangename boodschap hebben ontvangen, dat van hunne boerderijen dit jaar nog „de roode haan" zal kraaien, en dat zij, die de gewassen durven oogsten van de reeds afgebrande boerderij, het eerst aan de beurt zullen zijn. Niels nieuws onder de zon. Yan heel wat nuttige uitvindingen uit de vorige eeuw moet gebleken zijn, dat ze eigenlijk geen nieuwe uitvindingen waren, daar de gele langstaarten in Oost-Azië reeds voor vele eeuwen dezelfde vondst had den gedaan. Dezer dagen was de halve wereld zeer enthousiast over den kranigen vliegtocht over het Kanaal. En daar komt nu de een of andere nare snuffelaar ons verhalen, dat een Italiaansch kloosterboek melding maakt van een vliegtocht over het Kanaal in den jare 1753. De „Corriere della Sera" verneemt van zijn correspondent uit Bergame, dat in de stedelijke bibli otheek een brief wordt aangetroffen van 1753, af komstig uit Engeland. In dien brief wordt melding gemaakt van een eersten vliegtocht over het Kanaal, die volbracht zou zijn met een kleine machine door een zekeren Grimaldo, afkomstig uit Civita Vecchia. Dit document bevat bovendien het verhaal van den vliegtocht en technische beschrijving van het appa raat. Het oude bericht moet worden bevestigd door een geschrift, toebehoorend aan het Seminarie van Bergame en waarin dit bericht is overgeschreven. Men wacht algemeen met groote belangstelling de publicatie van dit document, hoewel degenen die het gezien hebben, het reeds als apcryphe beschouwen. Gevaarlijk vuurwerk. Yan een tijdens het vuurwerk Maandagavond in de Maliebaan te 's-Gravenhage over de tribune aldaar ge dreven sterrenregen, kwam een stok met zulk een kracht terecht op het hoofd van een tribunebezoeker, dat deze daardoor een bloedende wonde bekwam. Het harde voorwerp was door het zachte vilt van den hoed, dien de toeschouwer droeg, heengedrongen. De kwet suur werd in het politieposthuis aan de Boschbrug ver bonden. Het blauwe water. Door de Gezondheids-commissie te Arnhem is naar aanleiding van de vele klachten over het water der Arnhemsche Waterleidingmaatschappij een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat de blauwe kleur van het water, waarover geklaagd werd, voornamelijk optreedt, wanneer het water in verwarmden toestand stroomt door 'n onvertinden koperen geyser en dan met zeep in aanraking komt. Het water is door zijn zachtheid in staat om koper op te lossen in geringe hoeveelheid. Door twee bevoegde deskundigen, die door de com missie werden geraadpleegd, is verklaard, dat het wa ter overigens zoo deugdelijk is als maar gewenscht kan worden, terwijl het bovengenoemde verschijnsel niet het allergeringste te beteekenen heeft. Het slechte weer. Tn Hollandsch Hoorderkwartier wordt door alle land- en tuinbouwers zeer geklaagd over de vele regen, iets wat in de zomermaanden bijna nooit gebeurt komt nu voor, namenlijk dat stoomgemalen en wind molens, in de verschillende polders, het overtollige wa ter moeten uitmalen. Uit Oudkars el, Bij de op heden gehoudene stemming van drie hoofd ingelanden voor de Banne Oudkarspel tengevolge pe riodieke aftreding van den heer II. Hart Cz., benoe ming van D. Kroon CKz. tot lid van 't dagelijksch bestuur in den plaats van den heer A. Eecen Pz., overleden, en wegens overlijden van den heer F. dé Boer Pz. zijn benoemd II. Hart Cz., M. J. Kroon Mz. burgemeester en K. Kroon Jz., allen te Oudkarspel.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1