DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. DONDERDAG 5 AUGUSTUS. BINNENLAND. No. 180. 1000 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A ikmaar I 0,80? franco door het geheele Rijk f 1, Af aderlijke nummers 3 Cents. Prij» der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco mn de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. JrtERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Yetofoetsaoiiaffler 8, Mr. J. van den Biesen. Een lastig vruchtje.® Sluwe oplichters. Die zullen elkaar wel wees ontmoeten. Een ontsporing. Gceds diensten - kwade gevolgen. De Haarlemsche vcrp'eegde kwestie. Men vsrgeten heldendaad. Diefstal door een hond verijdeld. De waarde van het kleine. Een slecht geweten. Groote brand. COURANT. t*5*EZ3KTTT ALKMAAR, 5 Aug. Een practisch man komt met een eigenaardig voor stel: hij wil uitvoerrechten heffen op dollarprinsessen. Hatuurlijk is de man Amerikaan en is zijn voorstel voor Amerika bedoeld in andere landen zou het trouwens wel niet zoo heel veel geld in de kas bren gen. Wat is het geval? De Amerikaansche dollarprin sessen willen gaarne een adellijken titel dragen. Ar beidt adelt, zeker, maar geld doet het vlugger en se cuurder. Dus gaan ze naar Europa, vergulden daar een wapen en worden daardoor eigenares van een titel en een edelman -van het bezit van den eersten moe ten ze in den regel zekerder zijn dan van den laatsten. Iets minder waar gezegd: zij zoeken een man, zij slui ten een huwelijk. Vooral in Frankrijk komt dat veel vuldig voor en wanneer Alexander Dumas zijn Parij- sche Mohicanen nog eens opnieuw moest schrijven zou hij zijn beroemde uitdrukking „cherchez la femme" vermoedelijk wijzigen in „cherchez l'homme." Frankrijk is het land van den verarmden adel. Er zijn er heel wat princes, dues, marquis, comtes en vi- comtes, om van de lageren maar niet te spreken. Wel heeft de revolutie den erfadel opgeheven, wel zijn in '48 de adellijke titels afgeschaft en zijn ze formeel nimmer weer in eere hersteld, maar evenmin zijn de oude stamboomen voorgoed uitgeroeid, zoodat ze nog altijd vruchten dragen. Ze lijden echter een kwijnend bestaan, de Fransche bodem schijnt voor hen niet vruchtbaar genoeg. Tal van adellijke stammen, wier wortelen in bet grijze verleden opgediept moeten wor den, steken hun kronen in de schulden. Daarom wor den de dollarprinsessen door de edellieden met open armen ontvangen. Het nabij Parijs gelegen St. Ger main deze naam herinnert aan Cagliostro's leer meester, de beroemde avonturier die zich met behulp van allerlei aangenomen adellijke titels toegang tot de groote wereld wist te verschaffen schijnt zich bijzonder te leenen voor dergelijke Fransch-Ameri kaansche toenaderingen. Hoe het daar toegaat leert een luid protest dat de invloedrijke stem van den Pa- rijschen Amerikaan Paul Morton, een groot man op het gebied van verzekeringswezen, dezer, dagen, deed hooren. Met blijkbaren tegenzin verhaalt hij van een maaltijd, welke een rijk Yankee had aangeboden. De gasten, die aanzaten, hadden allen klinkende titels en schitterende wapens. Maar geen hunner kende den gullen gastheer persoonlijk. Deze had hen alleen om hun adeldom ten eten genoodigd en een bemid- dellaar had er voor gezorgd, dat de uitnoodigingen werden verzonden en aangenomen. Toen de overvloe dige maaltijd was afgeloopen werden er fijne sigaren gepresenteerd. Wat deden nu de adellijke klaploopers? Zij plunderden de kistjes met de dure rookwaar en stopten hun zakken vol sigaren, zeggend: „de Yankee betaalt het immers 1" Paul Morton heeft ook van nabij bijgewoond, hoe de huwelijken worden gesloten. Vaders verkoopen bij opbod om zoo te zeggen de gravenkronen van hun zoons. Aan deze huwelijksmarkt moet een einde komen, roept de verontwaardigde schrijver uit. Willen Ame rikaansche dollarprinsessen trouwen met edellieden van het vaste land best. Maar laat er dan van ieder harer een flink uitvoerrecht betaald moeten worden. Misschien dat dan eindelijk de Amerikaansche oogen eens open gaan. Men ziet het de practische man wil een belas ting met een opvoedend karakter. Hij wil de menschen geld in de schatkist doen storten voor hun eigen best en voor dat hunner dochters. Wordt dit denkbeeld op Amerikaansche wijze toegepast, dan zal het ongetwij feld ook niet zonder invloed blijven op de genegen heid van Fransche edellieden. Wellicht komen dan ook de jongedames weer tot de conclusie, waarbij hare voorvaders zwoeren, dat n.l. arbeid het beste adelt, Maar al mocht het denkbeeld in d*e praktijk niet zóó zegenrijk blijken, voor de schatkist zou het in elk geval een heel goed ding zijn. Jammer, dat deze maatregel niet toegepast kan worden in alle landen, waar tariefsherziening aan de orde is of komt, dat men bijv. in zeker niet groot land bij gebrek aan dollarprinsessen draadnagels en klompen moet belasten! In De Tijd brengt mr. A. C. B. Arts hulde aan het lid van de Eerste Kamer mr. Jacob van den Biesen, die heden, 5 Augustus, zijn 70en verjaardag viert. De lijd sluit zich met warme overtuiging aan bij deze hulde „aan een der verdienstelijkste veteranen in ons katholiek leger." GEMENGD NIEUWS Belangrijke bank diefstal. De Tel. meldt: Een dame van den Amstel, die reeds geruimen tijd een safe aan de Hederlandsche bank heeft, is voor een belangrijk bedrag bestolen. De correspondenties met deze dame werden aan de Hederlandsche Bank steeds gevoerd door den beambte L., wonende in de Kerk straat. Als de dame meldde, dat zij den volgenden dag komen wilde, werd haar steeds door genoemden L. verzocht, haar bezoek een dag te verschuiven. Het eigenaardige was, dat de dame een zwak heeft voor gouden tientjes en zij voor een bedrag van plm. 2000 daarvan in haar safe bewaarde. De vorige week nu, kwam de dame plotseling, zonder haar bezoek van te voren hebben aangekondigd. De beambte L. werd doodsbleek. Bij opening der safe bleek de dame, dat er slechts voor ongeveer 100 aan gouden tientjes in de safe aanwezig was. Het bleek al spoedig, dat de safe tijdens hare afwezigheid geopend was, en deze van andere zegels voorzien was. Het vermoeden viel aanstonds op genoemden L. De inspecteur Pijpers, met het onderzoek belast, deed eenc huiszoeking, ten huize van den verdachten beambte en vond er o.a. verschillende effecten, welke in beslag genomen zijn. liet vermoeden bestaat, dat deze effecten uit andere safe's afkomstig zijn. Een uitgebreid onderzoek zal dan ook in dezen ingesteld worden. De verdachte is gevangen genomen en be vindt zich in arrest aan het bureau St. Pieterslial. Aan de Hederlandsche Banu heeft het geval groote ontroering verwekt. Ook de safe-houders zijn door deze zaak allesbehalve op hun gemak. 't Schijnt dat de verdachte, die gehuwd is, uit spe culatiezucht tot de daad werd gedreven. Hij stond ove rigens bekend als een ijverig beambte en gen eot steeds het volle vertrouwen van zijne superieuren. t Is kermis te Haarlem. En nu vertelt de O. H. O.: 't Is één uur in den nacht. Een rijtuig houdt voor een der burgerlogementen in onze stad stil. Koetsier stijgt af en rulst een paar maal aan de schel. Een raam van de bovenverdieping wordt opengescho ven en van daaruit informeert de hoteljuffer met sla perig gezicht naar het noodeloos hard gelui De koetsier vraagt onderdak voor den in het rijtuig ronkenden m'nheer. Hij komt uit den Haag en moet er morgen met den eersten trein weer heen Dank je wel piept de juffer zulke vrachtjes moeten wij niet.Brengt dat maar naar. Schei uit, bromt de snorder. Ik ben er de heele stad al mee rondgereden, en nergens kan ik mijnheer te logeeren krijgen. Met eenHou, ik mot ook niettrekt de juffer zich terug en laat het raam dichtvallen De koetsier, ten einde raad, besluit het vrachtje mee te nemen naar den stal. En de mijnheer uit den Haag sliep aldaar zijn roes uit van de Haarlemsche kermis. Men deelt het volgende mede: Door het Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage .wordt sedert jaren in de stad gehouden een z.g. kwartjescol lecte, d. w. z. een beambte der instelling geeft aan de deuren der ingezetenen een briefje af waarin een ver zoek gedaan wordt om een kwartje af te staan. Eenige dagen daarna komt hij het resultaat vragen en bij een eventueel gunstige beschikking een quitantie van 0.25 aanbieden. Hu heeft men in deze zaak een ernstig bedrog ont dekt; het schijnt dat min betrouwbare personen den beambte volgen wanneer hij de uitnoodigingsbriefjes afgeeft en dan eenige dagen daarna „antwoord" ko men vragen. Het gevolg daarvan is dat de kwartjes komen in de zakken van deze „kwartjesvinders" en niet in de kas der stichting. Om nu te pogen een einde aan dezen misstand te maken, zal voortaan de quitantie-innende persoon voorzien zijn van een legitimatiekaart, bevattende een reproductie van het zegel der instelling (een baker kindje met opschrift Kinderziekenhuis te 's-Graven hage. Tevens wordt men dringend verzocht alleen tegen het in ontvangst nemén eener quitantie dé vijf-en- twintig centen te storten. De „tuInbouwonderHsige". Men schrijft ons: m Boskoop is op afdoende wijze gebleken, dat „de xuinbouw-Onderlinge" in eene groote behoefte voor ziet. Maandag', 26 Juli j.l., had de arbeider A. V., werk zaam bij den heer P. alhier, het ongeluk te water te geraken en te verdrinken, nalatende eene weduwe en 6 kinderen. Hoe droevig het ongeval op zichzelf ook is, is het toch zeker eene troost voor de weduwe te weten, dat zij, nu „de Tuinbouw-Onderlinge" bestaat, als weduwe op dezelfde uitkeering kan rekenen als zij zou hebben ontvangen, wanneer haar overleden man in de In dustrie werkzaam ware geweest. Voor hen, die om welke reden dan ook, tot heden verzuimden hun personeel bij „de Tuinbouw-Onder linge" tegen de gevolgen van bedrijfs-ongevallen te verzekeren, moge het bovenstaande eene aansporing zijn zoo spoedig mogelijk als lid toe te treden. Bij het behandelen van dit ongeval met doodelijken afloop bleek, dat de zoo dikwijls geuite meeninger komen in den Tuinbouw geen ongevallen voor, niet geheel mét de waarheid overeenkomt. Sinds het in werking treden van „de Tuinbouw-Onderlinge" op 1 Juli j.l., hadden reeds 6 kleine ongelukken plaats en het bovengenoemde, dat den dood tengevolge had. De heer Mr. A. Wassenaar, subst.-griffier bij de Rechtbank te Heerenveen, die met zijne echtgenoote per fiets uit Oudeschoot terugkeerde, werd Maandag avond op den weg nabij Heerenveen door eenige per sonen aangerand. Mevrouw W. werd met de feits om vergeworpen en mishandeld, en de heer W., die ter hulp toesnelde, werd met slagen ontvangen. Toen de aanvallers aftrokken, ging mr. W. terstond de politie opkloppen het was reeds bij twaalven en deze begon terstond haar onderzoek, met het ge volg dat de daders werden gevonden, namelijk bewo ners van woonscheepjes, die overdag gaan venten. De hoofddader is zekere d. Y. Proces-verbaal is opge maakt. Op eenigen afstand van Gorredijk, onder het be hoor van Lippenhuizen, ia de tram, welke ruim vijf uur van Gorredijk naar Drachten stoomt, Dinsdagna middag ontspoord. De machine sprong dwars over de rails en is daarna omgevallen; de volgende perso nenwagen liep tegen een boom, waardoor het balkon gebroken werd. De tweede personenwagen bleef in de rails; door het breken van den koppelstang, waardoor die wagen aan een goederenwagen was verbonden, kwam ook deze laatste dwars over de rails te staan. De postwagen bleef in het Spoor. De conducteur der brievenmalen, die in het rijtuig aanwezig was, schrikte hevig, doch kreeg geen letsel. De machinist kwam onder den ketel terecht, doch wist zich kruipende in veiligheidte begeven. Hij be zeerde zich aan een arm en werd door een paar in de lram .anwezige pleegzusters verbonden. Overigens kwamen geen noemenswaardige ongelukken voor. De oorzaak der ontsporing is niet bekend. Te;- nev >Iging. De nieuwe D-treinwagens der Saksische staats spoorwegen zullen in de eerste en tweede klasse met schilderijen van goede kunstenaars versierd worden Het doel is de reizigers der schoonheden van het Sak sische landschap te doen kennen en hen tot reizen te prikkelen. .Ten onzent kent men reeds sedert jaren met foto grafieën versierde spoorrijtuigen, en de reederijen der vaste stoomvaartlijnen concurreeren door middel van artistiek versierde salons en eetzalen. De Saksische nieuwigheid zal ongetwijfeld navolging vinden. Bij den brand te Velsen op Maandag 26 Juli ver scheen, zonder gerequireerd te zijn, ook de brandweer van IJmuiden, welke, onder leiding van haren opper- brandmeester, den heer S. O. L. Reyegersberg, aan het reddingswerk wilde deelnemen. De wethouder Hetscher gelastte dit evenwel af. Ook de burgemeester kon zich niet vereenigen met het op treden van de IJmuider brandweer. Later riep de op- perbrandmeester van Yelsen Weder de hulp der IJmui der brandweer in. De heer Reyegersberg heeft, mede naar aanleiding van een onderhoud met den burgemeester, gemeend zijn ontslag te moeten indienen. Onlangs heeft het lid van den Haarlemschen Raad, de heer Modoo, in openbare vergadering meegedeeld, dat naar hem ter oore was gekomen, een vrouwelijke verpleegde door het Burgerlijk Armbestuur zou zijn uitbesteed in een gezin, waar veel sterken drank ge bruikt, veel gevochten en de kleeding van de bestede- linge naar de bank van leening gebracht werd en wel ke woning nog wel in de onmiddellijke nabijheid van die van den armen-opzichter staan zou. Hierover heeft het B. A. nu rapport uitgebracht. Daarin wordt erkend, dat de keuze voor de opneming van deze verpleegde gedaan, aanvankelijk niet zeer ge lukkig was. Het was evenwel den armenopzichter, toen hij de verpleegde uitbesteedde, niet bekend, dat in dab gezin gterke drank werd gebruikt. Toen bem bleek, dat twee commensalen dat deden, heeft hij er de houdster over onderhouden, met het gevolg, dat de twee mannen vertrokken zijn. Yan vechtpartijen had de armenopzichter nooit iets vernomen, wel is hem bij zijn laatste bezoek door de kostvrouw meegedeeld, dat zij wel eens door haren commensaal was mishandeld. Eerst later heeft de opzichter pas vernomen, dart de kostvrouw de kleeren der bestedeling naar de bank van leening bracht. Ook nu weer heeft de verpleegde de vraag van den opzichter, of zij reden tot klagen had, ontkennend be antwoord. B. en W. keuren overigens af, dat de heer Modoo de zaak eerst bij de behandeling der rekening in den Raad ter sprake heeft gebracht. De opzichter verdient geen blaam, maar groote waardeering en in 't alge meen belang, zoowel als in dat van de bedeelde, zou het beter geweest zijn, wanneer de heer Modoo wat hij had vernomen, onmiddellijk ter kennis van het Burgerlijk Armbestuur of van B. en W. gebracht had. Do „Breskonsche Ct." meldt het volgende: „Den 9en Juli vertrok schipper Yan Hoeve, afkom stig uit Moerbeke (België), met zijn schip „Hiamoor" uit de haven van Cadzand naar Vlissingen. Even buiten de haven kreeg het schip aan bakboord zulk een zware zee, dat het roer defect werd. Een volgende zee deed het schip op een steenen dam stooten, waardoor het ontredderd werd. Op het hulpgeroep van den schipper, ging de pas aan de haven te Cadzand gesta- lionneerde reddingvlet zoo spoedig mogelijk uit. Aan de bemanning dezer boot mocht het, met gevaar voor eigen leven, gelukken het schip vlot te brengen, dat vervolgens met behulp van een man der reddingboot te Vlissingen werd binnengebracht. „De reddingboot was bemand als volgt: C. van den Heuvel; W. J. van den Heuvel en Jac. van den Heu vel (die bij verhindering van een paar mannen dei- vaste bemanning invielen), Joh. Baas, Jac. Missielje en A la Gasse, allen roeiers. „Het bovenstaande, dat tot nog toe door geen en kel nieuwsblad werd opgenomen-, verdient echter wel vermelding, omdat daardoor weer overtuigend wordt aangetoond, hoe noodig- de reddingvlet aan de haven te Cadzand en hoe wakker de bemanning is om red ding te bieden, waar ze wordt verlangd." Stoute beeldspraak De H. Ct. plaatste dezer dagen een opmerking van een Engelschman, dat een opengesneden Hollander er van binnen oranje uitziet. Dit geeft een lezer van dat blad aanleiding tot de volgende mededeeling: Kort na de geboorte van Prinses Juliana sprak een eenvoudig man op zeer geestdriftige wijze met hem over het Oranjehuis. Hij eindigde met te zeggen: „Ik ben er zeker van mijnheer, dat als ze mijn hart open maken er oranjebloed uit zal stroomen." Een beeldspraak dus in ongeveer gelijken zin tenzij de man een liefhebber is van saffraan. Zoo hoorden we, zegt bet blad verder, ook iemand eens beweren, dat hem rood, wit en blauw bloed door de oranje-aderen stroomde. Dat was tijdens een speech. Hoewel 's mans waarheidsliefde zulk moei lijk maakte, werd hij toch door niemand geloofd. Ook bij beeldspraak is matiging geboden. Dinsdagavond tegen 11 uur toonde zich een foxter- rier op een eerste bovenhuis van een perceel aan de Ceintuurbaan bij de Ruysdaelkade te Amsterdam zeer onrustig. Snuffelend en nu en dan zacht jankend liep hij de verschillende kamers door, keek dan veel zeggend zijn meester aan en begon dan weder zenuw achtig de kamers door te snuffelen. Gebrek aan wa ter of eten had hij niet. Men deed de deur open om hem naar buiten te laten gaan, doch inplaats van naar beneden te loopen, vloog hij pijlsnel naar den zolder en sloeg op eens heftig aan. De mannelijke be woners waren mede naar boven gesneld en zagen nog juist, dat een manspersoon door een branddeur den anderen zolder opvluchtte en van daar naar beneden stormde, om door de buitendeur op straat een goed heenkomen te vinden. Ha onderzoek bleek niets ge mist te zijn, doch twee koffers met wintergoederen waren geopend. Kinder Herstellings- en Vacantlekolonlep. Door het centraal genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies zal dit najaar, bij wijze van proefneming, 't Koloniebuis te Hunspeet tot winter verblijf worden ingericht en opengesteld voor een be perkt aantal kinderen, voor wie een langer verblijf dan vier weken noodzakelijk is. De verpleegtijd is vastgesteld op ten volle 8 we ken, van 9 October tot 4 December. Op de verschillende Amsterdamsche scholen wordt, zooals men wellicht weet, theelood enz. verzameld ten bate van de Amsterdamsche Vereeniging voor Ge zondheids- en Vacantiekolonies. De opbrengst nu van het verzamelde gedurende het eerste halfjaar 1909 be droeg de niet geringe som van 922.52, een bedrag waarvoor vejgcheidene kinderen kunnen worden uit gezonden. In het geheel werd bijeengebracht 500 K.G. zilver papier, 1787 K. G. capsules en 280 K. G. theelood. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is van een on bekende uit Hijmegen, onder letters H. H., per post wissel ontvangen 75, ter voldoening van te weinig verantwoord invoerrecht. Gistermiddag is er brand uitgebroken in de chemi sche fabriek „Oranje" aan de Oude Keulschevaart on der Ouder-Amstel (directeur de heer W. Krug). Het vuur breidde zich snel uit, door de aanwezigheid der enorme massa brandbare stoffen, en de omstandig heid dat de brandbluschmiddelen van Ouder-Amstel en Watergraafsmeer geheel onvoldoende waren om met eenige. kans op succes den strijd met het vuur aan te binden. Het geheele gebouweomplex is dan ook een prooi der vlammen geworden; alleen de gebla kerde muren staan nog. De brand onstond in de kookplaats, door het ont ploffen van etherische oliën en verbreidde zich onge- loofelijk snel, niettegenstaande het personeel pl. m. 20 man, alles aanwendde om den voortgang te stuiten. Wel slaagde men er in een aantal vaten met ether naar buiten te brengen. De voorraad benzine was gelukkig in de brandvrije bewaarplaats geborgen. In korten tijd sloegen de vlammen uit alle ramen, en een al booger stijgende en dikker wordende rookpluim dreef over den Watergraafsmeerpolder. Yoor de omwo nenden en ook voor de vele Amsterdammers was dit het sein om zich in allerijl naar de plaats van de ramp te begeven. Zij werden door de politie, die bij een brand als deze terecht voor noodlottige verrassingen vreesde (ieder oogenblik konden nieuwe ontploffingen worden verwacht) op een behoorlijken afstand gehou den.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1