DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. 190®. ZATERDAG 7 AUGUSTUS, BINNENL AND. ygSgSZ i<X e^wefeni°gm'eeen I No. 182. Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en feestdagen» uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P iktnaar f franco door het gehede Rijk f A* jtnderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10, Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BEBiEi. TeMoounummer 8, Dit nummer bestaat uit twee bladen Het bezoek van den Duïtechers Keizer. Ti De Staatsbegroting voor 1910. GEMENGD NIEUWS Droevig 'ongeluk. Een auto ongeluk. ALRMAARSCHE COURANT. Kent gij Bergen, lezers? „Maar mijnheer, wij zouden Bergen niet. Pardon, één oogenblik. Zoudt ge alvorens deze vraag te beantwoorden even het volgende willen lezen? „Geheel vrij liggende tusschen zijn tuinen, over goten door het volle licht; slechts aan de westzijde beschaduwd door hoog geboomte; met zijn witte mu ren en strenge rechte lijnen het karakter vertoonen- de van een eenvoudig-deftige patricische huizinge; zoo doet bij den eersten aanblik den wandelaar, die voor de brug komt te staan, het „Hof van Ber gen" zich voor. De geheele omgeving is, zooals zij voor eene van het heerenhuis van een groot landgoed past. Rond- om het particulier terrein een vijver, waarin goud schijnt te wemelen, als de zonnestralen de blinkende schubben van de slanke wenden hereiken. Voor de brug knoestige lindenreuzen, reeds uit de 17e eeuw dateerende, met de forsche beuken-lanen langs de grachten een indrukwekkende boschhoek vormende. Daar is altijd suizing in de kruinen, wier hoogte eerst in het oog valt, wanneer men over het veld geniet van het vergezicht op deze massa's. Het is een heerlijke partij, waarin de bijgebouwen weg schuilen onder zwaar lommer, de boomen donkere schaduwplekken op het zand en hun breede armen uitstrekken over het water naar de hagen en muren der tuinen, ook langs de ISTassaulaan. Haar links en aan de achterzijde is de gracht meer open. Spreekt vóór het huis het bosch meer, daar achter komt het watervlak meer tot zijn recht. Door de ISTassaulaan bereiken wij een der schil derachtigste plekjes van Bergen: het z. g. n. Melk- bruggetje, waar de vijver van de Mosselenbuurt aansluit hij de grachten van het vierkant. De bree de gracht tusschen de tuinen en het boschveld langs de Sluislaan ligt blank en vredig voor ons, in groe ne wanden gevat; een buurtje van boerderijen en kleine woningen verschuilt zich in het hout; een tweede bruggetje wijst naar de Voert, den uitgang naar het wijde veld; even schemert de duinrand bij de Franschman door de hoornen. Onze weg is thans van hier links af langs de Sluislaan, aan de eene zijde beschut door het bosch met uit- en doorkijkjes op den Duinkant en het veld van den Duinkavel en de Bergermeer, op den achtergrond afgesloten door de bosschen bij Alk maar; aan de andere zijde vertoont zij een bosch- weide, peplant met rijen slanke iepen. Een kleine ombuiging en een nieuwe verrasing wacht ons: de Studler Van Surcklaan, een der fraaiste wandeldreven. De naam is een waardige hulde aan de nagedachtenis van den aanlegger der lanen in het Bergerbosch. Forsche beukenstammen rijen zich statig aaneen en strengelen hun takken samen door de vorming van een beschuttend hoog berceau, dat steeds diepe schaduw werpt, al schijnt de zomerzon ook op haar felst. Links verlevendigt in het voorjaar de overtalrijke vogelkers het bosch; dicht hoog hout, waarin zijwegen wegschieten, ver gezellen aan weerszijden het zandige wagenspoor in dezen donkeren tunnel van groen, die naar den kant van het vroolijk-kleurige pension op den viersprong langzamerhand meer open wordt. De Hollandia-laan en Schoollaan inslaande, waar links Bergens dood en rusten bij den zang van het ruischende hout, en rechts vriendelijke boschwonin- ^gen (in dit buurtje is opmerkenswaard de Louis XIV bouw van de smidse, die ook in de Septemberda gen van 1799 een rol speelde; het woonhuis was toen ingericht als barak, waar de Russische solda ten den brandewijn roofden, die hun zoo slecht be kwam) ons herinneren aan de onmiddellijke nabij heid van het dorp, bereiken wij spoedig weder het centrum, op den hoek van het Raadhuis tegenover de Ruïne." Op den Schoorlsehen Nok: Ver naar het Noorden overal grauwe toppen en witte blinkerts, die nog op stoffeering van den ont- ginner wachten; naar het Zuiden de bosschen van de Bergerduinpan; naar het Westen schuilt het wit te en grauwe weg onder het jonge groen, dat golft in den wind en buigt als de halmen van een koren veld, zijn levenskracht toonende en beloften gevende voor de toekomst. Duizenden hij duizenden jonge stammen verrijzen er, op duin achter duin, tot over alle toppen heen. Aan den Randweg: Het oog moet op den verderen weg langs den rand eerst gewennen aan de nieuwe tinten en kleurschakeeringenhet is, alsof er een verwisseling van gezichten heeft plaats gehad, zooals dit bij een stereoseoop geschiedt. Bij een ombuiging van den weg staan wij weder onwillekeurig stil; daar openen zich drie vergezichten tegelijk, doordat onze horizon in drieën verdeeld wordt door de beide voorduinen, die hun toppen voor ons verheffen. Waarlijk wie dezen weg heeft aangelegd, heeft oog voor natuur schoon en ongetwijfeld opnieuw zeer velen aan zich verplicht door het openen van een nieuwen wandel weg, die aan den Randweg begint en eindigt op het punt waar Groeneveldslaan, Mosweg en Klim- weg samenkomen. Deze nieuwe weg, de Koningin neweg, belooft eén der mooist gelegene van de ge heele „ontginning" te worden. Keeren wij van dit punt op onze schreden terug, tot op den hoek van Staringsweg en Waterleidings- weg, dan wacht ons daar een nieuw panorama naar den Zuidkant, over het uitgestrekte duin. Een berglandschap in miniatuur! Vlak voor ons de hoo- ge Nok met oude partijen aan den voet en tegen de belling, met jong, groen, helder afstekend eiken loof. Tusschen hooge groene duinen rusten we; op eiken voet gronds een denneboompje tot over den top. In de diepte een lang breed dal met bosch be zet, in de verte afgesloten door zware duinruggen. Op den achtergrond wijst'de van Speijkstoren Eg- mond aan. K ent gij Bergen, lezers maken, zelfs het wordt uitdrukkelijk in hét boekje I behandelen, maar later- zal het als punt op de agenda gezegd eventueel gaarne behulpzaam zijn bij het I voor eene raadsvergadering worden geplaatst maken van bouwplannen, terwijl zij bovendien mede- Van het ministerie van binnenlandsche zaken was werkt tot het ongerept-houden van de schoone natuur. I bericht ingekomen van de herbenoeming van den bur- Gaat zij op deze wijze voort dan zal er, dat kan niet I gemeester, den heer F. Smit. Insgelijks van binnen- lutblijven, kracht van haar uitgaan, die ten^ goede zal I landsche zaken de mededeeling dat de Rijksuitkeering komen aan ial van ingezetenen, hotel-, café- en pen- I voor onderwijs-salarissen voor deze gemeente zal be- sionhouders, neringdoenden, ambachtslieden etc. I dragen 730 Enniet alleen Bergen zal hiervan voordeel ltrij- I j)e V00rzitter voegde hieraan toe als zijne persoon gen maar ook Alkmaar zal ervan profiteered ]ijke opinie> dat het nu gewenscht zou wezen de ver- Uit het advertentie-aanhangsel van dezen gids blijkt I hooging van so Voor het hoofd der school, nu voor dat verschelden onzer stadgenooten hiervoor de oogen 1910 nog aan te TOllen met nog 50; daai. nu geWe- open hebben. Immers m de advertentie-rubriek wor- ken is dat de 100 verkooging geheel door het Rijk den 21 annonces uit Bergen en 28 uit Alkmaar aange troffen. Wij verhengen ons hierover. Reeds vroeger drongen we aan op samenwerking tusschen de vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in onze stad en in de omgeving. De zaken-mensehen van Alk maar toonen, dat ze belang hebben bij het vreemde lingen-verkeer te Bergen. Dat is een stapje tot een „entente cordiale," die ten slotte zal leiden tot een alliantie. Zou men in den komenden winter niet eens een grooten stap probeeren, door na te gaan of het bijv. niet mogelijk is gemeenschappelijk reclame te maken Naar wordt medegedeeld, zullen geen regeerings- autoriteiten hier te lande te Middachten aanwezig zijn bij gelegenheid van het bezoek van het Duitsche Kei zerlijke paar, geheel in overeenstemming met het in cognito dat de Keizerlijke bezoekers wenschen in acht te nemen. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de geruchten omtrent een bezoek van den Duitschen Keizer op Het Loo en omtrent het gaan van Z. K. H. den Prins naar I school bracht, waarbij dan het hoofd der school aan de wordt vergoed. Het lid Nobel vond deze verhooging alleszins billijk, maar wenschte dit punt nu niet onder de ingekomen stukken te behandelen, maar wilde den Raad doen verklaren, dat dit punt door B. en W. voor de eerst volgende vergadering op de agenda zal worden ge plaatst. Algemeen vond de raad de verhooging gewenscht en werd in den geest van het voorstel Nobel besloten. Bij B. en W. was ingekomen een missive van de vereeniging Fatum, met aanbieding van eene verze kering voor gemeente-veldwachters. Aan B. en W. werd opgedragen een onderzoek hier naar in te stellen. Eveneens onder de ingekomen stukken werd door den voorzitter ter tafel gebracht een verzoekschrift aan den Raad van den Bond van Nederlandsche On derwijzers, om te komen tot het aanstellen van school artsen. Men wenschte dit als ingekomen stuk voor kennis geving aan te nemen, doch het lid Nobel was van oor deel, dat het beter was dat B. en W. eens een onder zoek instelden, door bijvoorbeeld met het hoofd der school te raadplegen, of het niet gewenscht was dat de geneesheer eens per maand een bezoek aan de Middachten, ongegrond zijn. - j; DE SLUIS. Voor wie thans deze vraag met minder stelligheid dan daareven beantwoorden, voor wie Bergen is, na lezing van het bovenstaande is verschenen als, terra incognito, deelen wij mede, dat de aanhalingen zijn ontleend aan een pasuitgekomen „Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, uitgegeven door de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Ber gen." M ij hebben tot verdere aanbeveling van dit werkje, dat tegen matigen prijs alom verkrijgbaar is, weinig te zeggen. Deze gids vindt zijn eigen weg wel ook buiten Bergen. Hij zal, eenmaal in handen van vreemdelingen gekomen, dezen goede diensten bewij zen en hen wel lokken. En voor hen, die in de nabij heid van Bergen wonen en daar veelvuldig komen lijkt hij onmisbaar. indien zij van het vele natuur schoon werkelijk willen genieten, indien zij „deze ge lukkige combinatie van bosch en duin en zee" goed willen leeren kennen. Maar wij dienen den naam van den schrijver te noe men, die doorgaans zoo boeiend zijn bewonderens- en benijdenswaardige kennis van deze schoone streek geen plekje schijnt voor hem verborgen gebleven! zonder eenige pretentie of pedanterie mededeelt. Het is velen hebben het zeker al vermoed de heer P. Rus van Amsterdam. En dan moeten wij nog een naam vermelden, van iemand die bij het samenstellen van dezen gids een groot aandeel heeft gehad: de heer I. G. Veldheer, de artistieke en ijverige voorzitter van de vereeniging. Hij zorgde voor welgeslaagde pen- teekeningen, die den tekst verluchten en verschillende interessante plekjes en gebouwen doen zien „a travers le tempérament d'artiste." En ook vervaardigde hij voor dit boekje een tweetal spinnewebkaarten van Bergen en Bergen aan Zee en der wandelingen in de Rijksduinen die zeer duidelijk zijn en den ontwerper alle eer aandoen al zijn het dan ook „maar" kaar tjes Naar het weekblad „De Vaderlander" uit goede bron verneemt, zal minister Kolkman in September de Kamer mededeelen, dat op de aanstaande begroo ting een tekort is van 12 millioen. Vredespaleis. Naar een Engelsch nieuws-agentschap uit Tokio verneemt, laat de Japansche regeering te Kioto een groot stuk brocaat weven, om daarmede een der zalen van het Vredespaleis te versieren. Verklaring yan overlijden. Een onderzoek naar aanleiding van een klacht over handelingen van een geneeskundige heeft aan het licht gebracht, dat de bewuste geneeskundige een ver klaring van overlijden had afgegeven, zonder zich van I naar B. en W. voor nader advies. geneesheer een abnormaal kind of kinderen, indien dit voorkwam, kon aanwijzen. De kosten zouden dan al licht niet hoog worden. Een voorstel van B. en W. na onderzoek kon in elk geval dan door den Raad worden behandeld. Het voorstel Nobel werd na eeni ge bespreking in stemming gebracht, maar werd met 5 tegen 1 stem (van den heer Nobel) verworpen, en het ingekomen stuk voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente om de jaarlijksche recognitie van S, welke de gemeente betaalt voor de begraafplaats, beginnen de met 1910 te brengen op 25, werd eveneens verwe zen naar B. en W. om in een volgende vergadering als voorstel op de agenda te komen. Een missive van den hond van gemeente-ambtenaren om voor 1910 de salarissen der gemeente-ambtenaren te herzien, was te laat ingekomen om door B. en W. te worden behandeld, werd daarom ook teruggebracht den dood overtuigd te hebben. Daarbij bleek, dat dergelijke handelwijze niet tot de zeldzaamheden be hoort. Hoewel dit, vooral ten plattelande, door de groote uitgestrektheid van de praktijk te verklaren is, mag er toch, naar de minister van Binnenlandsche Zaken Hierna werd aangenomen een post van af- en over schrijving op de begrooting groot 337.695. Goedgekeurd werden twee oninbare posten, groot samen 0.85. De gemeente-rekening werd aangeboden tegen een ontvangst groot 6181.065 waartegen een uitgave van meent, geen genoegen mede worden genomen, om de I f 5900.81, alzoo een batig saldo van 280.255. voor de hand liggende reden, dat het tot ernstige mis bruiken aanleiding kan geven, zelfs tot het verborgen blijven en het uitlokken van misdaden. Bovendien moet ook met de kans, dat schijndood voorkomt, reke ning worden gehouden. Mitsdien-is een wetsontwerp ingediend tot aanvul- De Raad werd hiervoor in zijn geheel tot oommis sie van nazien der rekening benoemd. Daarna kwam in behandeling een voorstel tot be strating van het speelplein, bij de openbare lagere school. Een gewone bestrating met drielingen was begroot ling in dien zin van artikel 5 der wet van 1 Juni 1865 I op 450, terwijl gewone straatklinkers een bedrag zoft (Staatsblad nr. 60), regelende de uitoefening der ge- I vorderen van 630 en dezelfde soort vlak neergelegd neeskunst. zou de gemeente 330 kosten. Na verschillende besprekingen was de Raad van Katholiekendag. I oordeel dat deze kosten van bestrating nog al hoog Het uitvoerend Comité van den 3en Dioc. Katholie- I waren en er werd dan ook algemeen goedgevonden, kendag in het bisdom van Haarlem deelt mede, dat de I het speelplein opnieuw te egaliseeren en flink te be- afdeelingsbesturen als volgt zijn samengesteld: le afdeeling. Patronaten. Mr. P. J. J. van den Bie- sen, voorzitter; J. 11. M. Schmedding, secretaris; W. E. Bredius, mr. L. J. "W. Smit, G. Woltman, E. Gier. 2e afdeeling. Vakonderwijs. Jhr. mr. L. E. M. von grinten, in het vertrouwen dat dit afdoende zou we zen. Bij de rondvraag maakte het lid Nobel de opmer king dat in de vergadering van 18 Mei was toegezegd, dat ook de herziening van de politie-verordening met Fisenne, voorzitter; jhr. mr. E. Wittert van Hoogland, I spoed zou worden ter hand genomen, secretaris; L. Eaber, architect; F. A. van Kessel, J. I De voorzitter deed andermaal de belofte dat deze II. R. van der Putten. I herziening ter bekwamer tijd zou worden aangeboden. 3e afdeeling. R.-K. Hoogere Burgerscholen en Gym- I De rondvraag verder niets bizonders opleverende, nasia. Dr. O. J. Vinkestijn, voorzitter; mr. Th. C. j werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gonsalves, secretaris; S. van der Meer, G. J. van der Well en dr. H. W. Wouterlood, leeraren II. B. S. Het is werkelijk opvallend, hoe flink de jeugdige vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer te Bergen met, naar wij vermoeden, bescheiden middelen voor haar doel werkt. Zij begon met een gids in de duinen, zij gaf een piactische pensionlijst nit en thans komt zij met een werkje, dat succes belooft. Het zou ons niet verwonderen, wanneer wij. het vol gende jaar door oorspronkelijke reclameplaten en door doeltreffende annonces in wijden kring de aandacht zagen vestigen op deze plek, welke zoo gemakkelijk is te bereiken en welke waard is het verkeer van vreem delingen te trekken. Maar de vereeniging wil niet de vreemdelingen trek ken, zij wil het hen ook aangenaam en gemakkelijk Uit Sint P^ïicras. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter was de burgemeester, de heer F. Smit. aiuüs smuo< Behalve de wethouder, de heer D. Kloosterboer, die laadplaats werden zonder kennisgeving afwezig was, waren alle raadsle den tegenwoordig. Bij loting werd voor eventuëele stemmingen, als eerste stemuitbrenger het lid A. Nobel aangewezen. Voor onderzoek van de geloofsbrieven van het her- Langedfjker groentenhendel. Aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werd in de maand Juli aangevoerd 45.194 zak aardappelen, 1.41.3.300 bos wortelen, 953.310 stuks bloemkool, 87.860 stuks roode kool, 1384 stuks gele kool, 659 stuks witte kool, 200 balen zilveruien, 1 baal nep, 635 bos uien en 200.800 stuks slaboonen, terwijl in die maand van de verzonden 419 wagonladingen groenten. Gisteravond, ongeveer half zes, had te Breda een Inwen rj f i j T" HU I treurig ongeluk plaats. Zekere J. S. R., een oppas- -Zar en P B.kïe/w f" T n' T Send Vadei' van zes kinderen, wilde van de Mastbosch- Nobel en Ib'Rn^ aangewezen de leden A. paardentram springen. Hij sprong tegen een aan den kant der Wilhelminastraat staande telefoonpaal, en kwam door den schok onder den volgwagen. De wa gen ging over de borstkas van den ongelukkige, dia onmiddellijk dood was. De stukken werden in orde bevonden en tot toela ting van bovengenoemde heeren besloten. Medegedeeld werd dat bij de laatste kasopname van den gemeente-ontvanger, in kas was en moest wezen de som van 515.1372. Van Gedeputeerde Staten was goedgekeurd terug ontvangen het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Op den Haarlemmerweg is tusschen Sloterdijk en Halfweg een 14-jarig jongmensch uit Amsterdam, Als ingekomen stuk wenschte de Raad dit niet dat zfjn rijwiel als het ware werd vernield en hij zelf te j ter zijde van den weg terecht kwam; de auto ging

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1