DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^ïn!ö¥nX¥n p. Honderd en elfde Jaargang. Gemeente-Rekening. Uit Hof- en Hoofdstad. No. 183. 1909- Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en Feestdagen s uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikrnamr f 0,80; franco door het geheele Rijk I 1»—. A* ouderlijke nummers 3 Cents. MAANDAG der gewone advertentiënj Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat, Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 9 AUGUSTUS Herhalingsonderwijs, Nationale Militie. TsSetooaaatziSQei' SS, voor Jongens en Meisjes, Herhalingsoefeningen. De verdwenen makelaar. Een run. Inbraak bij afwezigheid. Een Ijverig raadslid. Groene roos. Een rijdende motorspuit. Hard werken in den zomer. De grondwerfcersstakifig. ALRMAARSCHE COURANT l 1- iwy- -~ RgTKJ -..IWI" IIJT-1 BURG. en WETH. yan ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de kermis dit jaar zal ge houden worden van 21 tot en met 29 AUGUSTUS a.s.; dat de regeling van staanplaatsen en van hetgeen verder met de kermis in verband staat, opgedragen blijft aan de gemeen te-poli tie dat de loting van de niet-verpachte staanplaatsen zal plaats hebben aan bet poli tie-bureau op WOENS DAG, 18 AUGUSTUS a.s., des voormiddags te 10 ure dat de straatmuziek beperkt wordt en be halve de verleende voortdurende, niet meer dan vijf vergunningen voor draaiorgels zullen worden uitge reikt dat op Maandag, 30 Augustus a.s., des morgens, een aanvang moet worden gemaakt met bet afbreken en het opruimen der kramen, tenten en uitstallingen, welke uiterlijk op Woensdag, 1 September d.a.v. moe ten zijn opgeruimd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 7 Augustus 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen het herhalingson derwijs voor jongens of voor meisjes wenschen te doen volgen, dat de gelegenheid tot aangifte daartoe zal bestaan, ook voor hen die reeds in het vorig jaar aan dit onderwijs hebben deelgenomen, van 10 tot en met 12 Augustus a.s., des avonds van 68 uur, ten stadhuize. Het herhalingsonderwijs zal omvatten a. de Nederlandsche taal; b. het rekenen; c. het boekhouden, het handelsrekenen, het inrich ten van eenvoudige administratie; d. indien daaraan behoefte blijkt te bestaan, de be ginselen der Fransche, Duitsche en Engelsche taal; e. de nuttige handwerken voor meisjes. Het schoolgeld bedraagt per kwartaal: Voor één kind 1.50; voor twee kinderen uit een gezin, gelijk tijdig de school bezoekende, per kind 1.voor elk kind meer, per kind 0.50. Voor minvermogenden is slechts de helft, en voor onvermogenden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bij de aan gifte bet vaccinatiebewijs der leerlingen over te leg gen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 7 Augustus 1'909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande verlofgangers der nationale militie, binnen deze gemeente in het register van verlofgangers inge schreven om zich, ter bijwoning der herhalingsoefe ningen bij hun korps te vervoegen als volgt: Regiment grenadiers en jagers, lichting 1904, gar nizoen 's Gravenhage, 30 Aug. 1909ANTONIE WILLEM GERVER. 7e regiment infanterie, lichting 1904, garnizoen Naarden, 30 Aug. 1909: CORNELIS WITTICH. 7e regiment infanterie, lichting 1904, garnizoen Am sterdam, 30 Augustus 1909: HENDRICUS JOHAN NES MARIA HANRAADS. 7e regiment infanterie, lichting 1906, garnizoen Am sterdam, 30 Augustus 1909: PIETER CORNELIS MANTEL. 10e regiment infanterie, lichting 1904, garnizoen Helder, 7 Sept. 1909: DANIëL WILLEM HART MAN. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers voor zoo veel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het éérst vertrekkende openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station naar de jjlaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddags bij hun korps moeten aanmelden. Voor zooveel miliciens door ziekte of om eene an dere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 6 Aug. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat de gemeen te-rekening, dienst 1908, op de gemeente-secretario van heden af voor een ieder tér lezing is nedergel^gd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 7 Augustus 1909. ALKMAAR, 9 Augustus. Er is tegenwoordig in den komkommertijd geen reden tot klagen over gebrek aan stof en als het zoo blijft doorgaan wordt de zeeslang dezen zomer niet ontdekt. Het internationaal-politieke tooneel biedt voldoende afwisseling en spanning. Moest men vroeger tevreden zijn met één belangrijk vraagstuk, thans bieden er zich meerdere tegelijk aan. Toen volgden ze elkaar op: een Oostersche kwestie, een vraagstuk uit het Verre Oosten, en een Marokko- zaak bijv. Nu dienen deze drie lastige onderwerpen zich terzelfder tijd aan en vragen onze aandacht. Het is haast te veel, temeer omdat ze in een dreigend sta dium tot ons komen. Daar is in de eerste plaats het oorlogsgevaar in het Oosten. De nieuwe regeering in Turkije schijnt bijzonder oorlogszuchtig; zij dient eens van zich te laten spreken - wat hebben de Turken aan een nieu we regeering als zij de zaken op den ouden voet voort zet, als zij de ontbinding en afbrokkeling van het rijk niet tegengaat en niet eens zorgt een overwinning te kunnen boeken, die baar in vertrouwen en aanzien doet winnen? Tot nu toe scheen Allah tegen de Jong-Turken te zijn en als hij nu niet eens gauw een bewijs van zijn gunsten en gaven geeft loopt de Jong- Turksche regeering gevaar op haar beurt aan den dijk gezet te worden. Allah moet optreden en daar om dreigt Turkije Griekenland met een oorlog, zeker als het is van de overwinning. Het is zooals vech tende straatjongens zeggen geen „partuur." Iin 1897 kon Turkije het gemakkelijk klaar spelen en toen waren de toestanden heel wat ongunstiger dan nu. Als aanleiding tot den oorlog wordt de Kretenzer kwestie op den voorgrond geschoven. Een paar uren nadat de „beschermende mogendhe den" hun troepen van het eiland tusschen Grieken land en Egypte hadden teruggetrokken, hebben de Kretenzers, om hun vreugde te uiten,deGriekschevlag geheschen. Men weet, dat de bewoners van het eiland met het labyrinth liever Grieksch zijn dan Turksch; van de 310.000 inwoners zijn 271.000 Grieken en 31.000 Turken. Op Kreta vond Turkije nu een geschikten knuppel om Griekenland te slaan. Gelukkig zijn er nog de mo gendheden, die den zwakke beschermen als het in hun kraam te pas komt. De telegraaf meldt tenminste heden, dat de be schermende mogendheden naar Konstantinopel een nota zullen zenden, waarin het optreden van Turkije wordt afgekeurd. De mogendheden hebben geen zin aan een avontuur op den Balkan. Maar als Turkije nu eens wel zin blijft behouden? Oorlogsgevaar dreigt er ook in het verre Oosten. Japan hanteert er het wapen van dreigement tegen China. De landen aan weerszijden van de Gele Zee hebben het aanvankelijk na den vrede van Portsmouth goed kunnen vinden, maar langzamerhand Kwam er weer een verkoeling in en traden er verschilpunten op den voorgrond. Men herinnert zich zeker nog wel het Tatsoe-Maroe-incident, dat kans bood op een oorlog. Thans brengt de kwestie van den Antoeng-Moekden- spoorweg den vrede in gevaar. Deze spoorweg is in den tijd van den oorlog haastig aangelegd en de treinendienst laat veel te wenschen over. Japan wil er een goeden spoorweg van maken het kan daardoor gemakkelijker zijn invloed in Mantsjoerije uitbreiden. Maar daarop is China niet gesteld. Een spoorweg, geschikt voor handels- en in- dustriëele doeleinden goed, maar geen strategische weg. Doch dit kan men van Ohineesehe zijde niet zoo zeggen. Men komt met allerlei grieven aandragen: Japan betaalt niet voldoende voor den onteigenden grond, Japan gaat veel verder dan het mag, Japan legt soldaten langs de lijn. Intusschen gaat Japan kalm zijn gang. De Japan ners, handelend op last uit Tokio, hebben een aanvang gemaakt met de reconstructie van den Antoeng-Moek- denspoorweg. China zal ook nu wel weer het hoofd in den schoot leggen en het niet wagen, Japan aan te vallen. In Marokko wordt de oorlog nog steeds gevoerd. Het ziet er voor Spanje bij Melilla hachelijk uit en Spanje zal zijn oogst, waarop het krachtens de Algeci- ras-acte aanspraak maakt, niet zoo heel gemakkelijk binnen krijgen. Het zal heel wat offers aan goed en bloed moeten brengen, voordat het het Rif in zijn be zit en de bewoners tot onderwerping heeft gebracht De telegraaf zal nog wel verscheiden berichten over de gevechten brengen. En zoolang er nog een dergelijke stof is, is het voor de zeeslang geen geschikte tijd. De Amsterdamsche medewerker van de Leeuw. Ct. over „Gemeentewerken" Een grootere „janboel," het zij met allen eerbied ge zegd, had zelfs de onsterfelijke Jan Steen, in zijn vroolijkste uren niet kunnen bedenken en de herhaal de spottende kritiek, die men daarover bijna dagelijks in de pers kan vinden, beeft tot heden niet vermocht in dezen toestand van desorgansiatie ook een begin van verbetering te brengen. Toen bijv. onze stad van electriscbe trams werd voorzien, kon men bet stichte lijk schouwspel beleven, dat een dure ophaalbrug, die een paar jaar te voren was gebouwd, zonder medelij den weer werd afgebroken, omdat zoo'n electrische tram steviger voorziening eischte. De blijmoedige schrijver dezer naargeestige verzuch ting had in die dagen een ouden vriend vlak bij zoo'n schandaalbrug wonen en 't was een kwartje waard, zooals die goede grijsaard dagelijks bij de bouwlieden stond te brommen en te zuchten over de verspilde pen ningen onzer toch reeds zoo noodlijdende gemeente. Men moet eens in een nieuwe straat achter het Concertgebouw gaan kijken, om zich eenvoudig dood te ergeren. Eerst komen de stratenmakers (bureau 19, letter A, afdeeling 3, kamer 6) en zorgen voor een onberispelijk plaveisel, dat daarna zorgvuldig met zand wordt bestrooid. Dan rijst in het hoofd der bewoners van zoo'n nieuwe straat, plotseling het nooit-gehoorde plan om hunne huizen met gas te verlichten. Alsnu verschijnen stratenmakers (bureau 73, letter Q, afdee ling 11, kamer 13) breken de beele zaak weer op en leggen haar vervolgens, langzaam maar slordig, weer recht. Dit gereed zijnde moeten er weer, voor andere doeleinden, die een elegant briefschrijver niet verder aanroert, nieuwe pijpen gelegd worden en de jammer vangt weer aan. Mijne vrienden, het wordt nu kritiek, maar ik moet mijn volgepropte hart lucht geven en u even bezig houden met een onderwerp van intiemen aard. Gij hebt makkelijk zeggen, dat men van zulke dingen niet spreekt, maar gij moet eerst eens weken lang, nacht- in, nacht-uit, worden bezig gehouden door gemeente werklieden, die luidkeels pratende, lachende en stoei ende komen aanrijden met lange, zwarte, geheimzinni ge wagen en daarin -leest snel door! met groot misbaar, den ondersten inhoud van alle huizen in de buurt bergen. Ziedaar een plaag, waarbij die van Pha- rao een tiental peulschilletjes worden.... Neen, praat mij niet van de gemeentebedrijven van Amsterdam! Dezelfde over het apenbuis Het apenhuis in Artis is pas nieuw en 't is, sedert Hemelvaartsdag, „voor het publiek opengesteld." Deze komieke volzin, die ik uit de desbetreffende annonce indertijd lieb onthouden, heeft toen niet weinig hilari teit verwekt. 't Is 'n prachtig gebouw en er zijn 'n verzameling apen in, waarbij president Castro en zijn gevolg ge woonweg niets zijn. Als je 'n kwartier lang aandach tig naar zoo'n apenhok staat te kijken, heb je 't soci ale vraagstuk begrepen, helderder dan ooit te voren: je hebt een apennootje (hier in Amsterdam zeggen we'n „kerasousie") in je hand en je biedt hetzelve aan de verzamelde apengemeento aan. Zeven begee- ï'ige pootjes worden uitgestoken, waarvan één het uit je hand weggrist. Een klein aapje is de gelukkige geweest, en bereids zet bij z'n scherpe tandjes in de schil. Maar een groote aap, zelf bezig een onmetelijke kraakamandel te verbrijzelen, laat z'n eigen kapitaal in den steek, omdat 't sobere bezit van 'n kleinere-col lega hem de oogen uitsteekt. Hij neemt dus het klein tje het nootje af, waartegen deze beroofde midden stander zich met woedende bijtgebaartjes verzet. Een slim sjacheraapje, dat in den hoek dit schouwspel heeft zitten afwachten, komt met sluwe speculatiepas jes naderbij en eet met de kalmte, die den beleidvollen beursman teekent, zoowel 't „kerasousie" als den kraakamandel op. Ainsi va le monde In het midden van dit apenhuis zijn de baviaantjes en de chimpansees. Precies menschen. Daar bedoel ik, bij m'n schoone zielgeen compliment mee. Eén ba viaan zit in z'n rechtervuist een koekje op te eten; in de andere bergt hij nog drie zulke zaligheden. Rondom zit 'n hongerige kring hem bewonderend aan te staren. „Denk daar eens over na," zou vader Bol land zeggen. De chimpansees in het midden worden tijdens ons bezoek juist schoon gemaakt. Hun bewaker, 'n eenige^ vent, dien ik sedert jaren ken, sluit voorzichtig 'n bok open en laat de sleutels ijlings in z'n boezeroen glij den. De goocheme aap steeks subiet z'n poot in den broekzak van den oppasser, ten einde de bevrijdende sleutels machtig te worden. Maar als bij ziet, dat er niets in is, druipt bij eerst mismoedig af, dan slaat hij z'n beide armen om den bals van zijn verzorger, en die twee staan 'n deuntje te vrijen, dat het een lust is." De Amsterdamsche medewerker van het Utr. Dagbl. schrijft Miss Evertravel heeft in d'r jeugd een beetje slecht I ransch geleerd, waarmee ze erin geslaagd is zich in Frankrijk ten naastenbij verstaanbaar te maken. Ze verbeeldt zich nu op reis zich overal te moeten bedienen van de taal des lands. Koopt voor een kwartje een „Help yourself with Dutch," studeert een halven ochtend in 't Rijksmuse um, gaat dan aan den wandel en komt omstreeks den Dam tot de ontdekking, dat ze geld wisselen moet. 'n Engelsehman doet alles met Cook Sonsmiss Evertravel wil dus naar het kantoor van Cook. Doch ijverig in de nieuwe leer, zoekt ze in haar boekje op hoe Cook and Sons in Nederlandschen tongval heet. 't Boek in de hand spreekt de miss een agent aan. „Can joe zeg me where Kook and Zoan?" De agent, eerst was beduusd, begrijpt eindelijk wat men van hem wil, beduidt in agenten-Engelsch dat de miss achter het Centraal-station there op een boot moet stappen naar Zaandam en dan maar verder wandelen. Miss Evertravel oordeelt dat Cook z'n kantoor wat erg ongunstig gekozen heeft, stapt op de Zaansche boot, informeert nog eens onderweg, waarbij de aam- wijzing van den agent bevestiging ontvangt en komt per slot terecht te Koog aan de Zaan! Niet alleen liet de uit Haarlem verdwenen makelaar P. zijn boedel in desolaten toestand achter, maar ook zijn boeken blijken niet in orde te wezen. Verschillende menschen, die hem in de laatste we ken geld hebben toevertrouwd, worden in de boeken als zoodanig niet vermeld. Dit kan dus aanleiding geven tot tal van processen. Gistermorgen is op den Goudscherijweg te Rotter dam tegenover den Goudscheweg een sigarenmagazijn geopend. De winkelier had bekend gemaakt, dat de eerste 300 bezoekers van zijn winkel, die voor een be drag van 20 centen besteedden, 25 sigaren ten ge schenke zouden krijgen. Lang voor de opening van den winkel stond dientengevolge gistermorgen een beele menigte, waaronder ook vrouwen, daarvoor te dringen en te duwen om bij de eerste 300 te hooren. Plet gedrang was zoo erg, dat de winkelruiten van de buren gevaar liepen. Men riep de politie te hulp en eerst nadat eenige agenten gedreigd hadden met de sabel ruim baan te maken, kwam er orde in de opge wonden schare, en konden de kooplustigen geholpen worden. („N. R. Ct.") Ten huize van den koopman A. J. de Vries, in de Boezemstraat te Rotterdam, is ingebroken. De heer De Vries bevindt zich met zijn gezin te Oosterbeek. De inbrekers zijn van de achterzijde, waar de woning van den bestolene aan de bavelooze school grenst, over een poort geklommen, hebben van de keukendeur een paneel ingetrapt en zijn zoo binnengekomen. Het heele huis is doorzocht, kasten en laden overhoop ge haald. Ontvreemd zijn drie premieloten Stad Antwer pen 1887, benevens een aantal gouden en zilveren lijf- sieradiën, alsdiamanten en gouden oorbellen, ringen, horloges, charivari, armbanden, medaillons en een paar zilveren vruchtenlepels. De heer De Vries is te gen inbraak verzekerd. („N. R. Ct.") Te Uitgeest heeft na daartoe herbaalde malen aan gezocht te zijn, de heer P. Groen, wethouder, die reeds sedert ongeveer twee jaar geen raads- of wethouders vergaderingen bijwoonde, zijn ontslag als lid van den raad ingediend. In den hortus botanicus te Utrecht staat thans de groene roos in vollen bloei. Zou die groene roos ook nog roode bladeren krijgen? De „Vrijwillige Brandweer" te Zaandam heeft be sloten een rijdende motorspuit aan te schaffen. Bij het 25-jarig bestaan der vereeniging werd hier toe de stoot gegeven; dank zij het krachtig ijveren van het bestuur en de bijdragen van assurantie-maatschap- pijen en ingezetenen kon thans bij het 30-jarig bestaan aan den gekoesterden wensch gevolg worden gegeven. Naar het bestuur van de vrijzinnige kiesvereeni- ging „Vooruitgang" meedeelde, ijvert het met alle kracht voor de candidatuur van den heer Jacobus Po lak (gemeenteraad-district 6). Van de 5600 kiezers zijn reeds 2400 bezocht en vóór Dinsdag hoopt men dit getal tot 4300 op te voeren. Het verwacht dan ook, dat haar candidaat Dinsdag a.s. in herstemming komt. Men meldt uit Amsterdam: Er hebben zich een 20-tal nieuwe stakers, hoofdzake lijk pompers en puinopruimers, opgegeven bij het sta kers-comité ,der Grondwerkersvereeniging Helpt El kander te Amsterdam, terwijl ook verschillende te Amsterdam werkende grondwerkers uit Oostzaan en Sliedrecht het werk hebben neergelegd. De stakers patrouilleeren druk, terwijl op sommige werken posten zijn geplaatst; persoonlijk posten wordt echter niet toegepast. In overleg met het Nationaal Arbeids-Secretariaat zal begonnen worden met het inzamelen van gelden en het rondzenden van lijsten om steun in verschillen de fabrieken en werkplaatsen, teneinde de volgende week een uitkeering te kunnen doen plaats hebben; deze week kon daarvan echter nog geen sprake zijn.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1