STADSNIEUWS, BUITEN lTnD. Ontslag Fruif café's Een autobiografie Een gevaarlijke pieterman. Moord. Zij bleef lang bij den grond. Uit Oude Niedorp. Uit Bergen. Het bezoek van den Duitsehen |Keizer te Middachten. Vreeselijk drama. Geslaagd. Te water. De boottocht van den A, B B Het doel van bet bezoek aan de tentoonstelling was in hoofdzaak een indruk te krijgen van de ellende en de schade die door de huisvlijtindustrie wordt berok kend. C?rrê niet. dangers gehu'cbgd. Gemeogde Medsdecllogen. Een bovenmenscheiijke aap. Zaterdagavond kreeg een gedeelte van het perso neel, in dienst van de aannemers Bogerd en Groene- wegen te 's-Gravenhage, werkzaam aan den bouw van het gemeentelijk abattoir, metselaars en_ timmerlieden (ongeveer 100 man) aanzegging, dat zij werden ont slagen, wegens wijziging van het werkplan, daar voor- loopig alleen met het grondwerk zal worden voortge gaan en de eigenlijke bouw, het leggen van fundee ringen enz., ongeveer 14 dagen zal worden^ gestaakt. Deze week hadden de metselaars en timmerleiden vergaderd, om te beraadslagen over pogingen tot het krijgen van loonsverhooging, doch van een beraamde werkstaking kwam niets, omdat een schikking getrof fen werd. w v l- De heer J. A. Kors, te De Bilt, schrijft in Onze Tuinen over de wenschelijkheid van fruitcafé's, waar ieder fatsoenlijk wandelaar gaarne een poosje zou ver toeven om onder het gebruik van een portie kersen, aardbeien, bessen, frambozen, meloen, appel, peer, druif, vijg, perzik, enz. enz. wat uit te rusten en zich te verkwikken, ook voor de grootsten. Of zoo'n inrichting levensvatbaarheid zou kunnen hebben, de schrijver twijfelt er geen oogenblik aan. Hij stelt zich voor, dat met dit doel zich vormt een naamlooze vennootschap, ten doel hebbende het exploiteeren van fruitcafé's, het aanleggen en onder houden van de hiervoor benoodigde fruitplantages enz. Dat deze N. V. over een behoorlijk kapitaal zal moe ten beschikken, spreekt wel vanzelf. Immers voor tij delijke fruitcafé's, bijv. gedurende het badseizoen te Scheveningen, Noordwijk, Zandvoort enz., zouden al daar filialen moeten worden opgericht; terwijl aan vankelijk in enkele onzer grootste stedenAmsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht enz. een vast café zou moeten worden gevestigd. Zoo'n inrichting zou behalve de installatie noodig voor een nette bediening der bezoekers, moeten be schikken over een inrichting waar de overgebleven vruchten worden verwerkt tot jams, vruchtenwijnen enz., omdat gedurende de wintermaanden in zoo'n in richting het gebruik van vruchtenwijnen, de verkoop van jam-siropen, gedroogde en geconfijte vruchten de levensvatbaarheid van de inrichting versterken moet. Het is onnoodig te zeggen, dat een dergelijke inrich ting op den steun zou kunnen rekenen van vele tegen standers van drankgebruik, van de vele vegetariërs en behalve dezen, van 't fatsoenlijk publiek, dat gaarne dergelijke inrichtingen zal bezoeken. Alleen rest nog de vraag: wie pakt de koe bij de horens, wie spant zich er voor, het benoodigde kapi taal bijeen te brengen? De schrijver is gaarne bereid hieromtrent van gedachten te wisselen. Wij lezen in de Nieuwe Apeldoornsche Ct. Onze welbekende plaatsgenoot en ijverige schrijver, de heer W. R. Hora Adema, heeft opnieuw een ge schrift samengesteld, ditmaal een autobiografie, geti teld„Vergelijkende geschiedenis van Multatuli (Edu- ard Douwes Dekker) en de Echo van Multatuli (W. R. Hora Adema)." De schrijver wenscht dit geschrift niet vóór het ju beljaar van Nederlands onafhankelijkheid), 1912/13, verspreid te zien, tenzij bij eventueel overlijden vóór dien tijd, in welk geval het werkje eerder het licht zal mogen zien. Hoewel dus nog niet verschenen, zijn door den schrijver een tiental exemplaren van het geschrift aan den ministerraad toegezonden, met het verzoek het te willen opnemen in het archief van den Raad en in de bibliotheken der 9 ministerieele departementen. Naar de heer Hora Adema ons mededeelt, zal deze autobiografie zijn laatste pennevrucht zijn. Mej. M., wonende aan de Papentorensvest te Haar lem werd gisteren bij het vischkoopen door een pieter man zoodanig gestoken, dat haar hand opeens gewel dig begon op te zetten. v' Mej. M. werd naar de polikliniek gebracht, waar de hand verbonden werd. mijs, 1615 M. in 3.62/6 en 3. HertW van Stal Mercun- us, A. Mol, 1630 M. in 3.8V5- II. Amateurs-Prijs. 1. Gusta van M. v d. Drift, rüder II J Smit, 2000 M. in 3.44, 2. Allouette van lj. de Vries, Wolstra, 2045 M. in 3.50 en 3. Beatrix van Joh. Boelstra, eig., 2150 M. in 3.5l7s- III. Beverwijk-Prijs. 1. Urame Schonrock, 1615 M. in 2.364/b, 2. Drubec van W. Ockhorst, Ensing, 1600 M. in 2.3876. 0Kf.i/ 9 IV. Velzen-Prijs. 1. Bertha Emil in -.50 2- Miss Maggie in 2.503/r„ Keesje S. was derde. Men meldt ons uit Rotterdam In de Kalverstraat te Rotterdam woont de 4Y-jarige los werkman D. Bosman, een eerste ruziemaker. Zoo had hij ook een vete tegen zijn buurman, den 28-jari gen metselaar A. R. Persoons. Zaterdagnacht, omstreeks half drie, zag hij dezen Persoons aankomen, greep een revolver, vloog hem te gemoet en loste a bout portant een schot op hem. De kogel ging P. door den hand, vervolgens door de buik in de richting van de hartstreek. De getroffene stortte ter aarde, werd met den meesten spoed per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, doch was daar ion 5 uur reeds overleden. De moordenaar werd onder groote toeloop van om wonenden in zijn woning gearresteerd. Men was zoo verbitterd op hem, dat men herhaaldelijk trachtte hem aan de handen der politie-agenten te ontrukken. Deze moesten dan ook herhaaldelijk van de sabel gebruik maken om den arrestant te behouden, die naar het po litiebureau aan den Oppert werd overgebracht. Kleine kleuters In de woning van het gezin Ruloo te Gestel bij Einhoven, trok een lJ/2-jarig kind eene kan met heete koffie omver. De kleine kreeg den inhoud over het lichaampje, waardoor het zulke hevige brandwonden beliep, dat het kort daarna aan de gevolgen is overle den. Een jongetje van 5 jaar, Gerrit Monnier ge naamd, kreeg te Amsterdam de wielen van een ver huiswagen over het hoofd en werd gedood. De tweede knaap, Gerard Biegstraten, oud Y jaar, werd aan het eene been gewond, maar niet levensgevaarlijk. In de Groningerstraat te Assen werd een zoon tje van den meubelmaker Van der Vlis door een mest wagen overreden. Het kind was onmiddellijk dood. In de Tollensstraat te Rotterdam is een knaapje van 16 maanden, toen zijn moeder met eenige buur vrouwen aan het kleedkloppen was over de straat ge kropen en terecht gekomen onder de wielen van een passeerende melkwagen, die het knaapje over het hoofd gingen, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Optimistisch echtgenootIk zeg je, vrouw, dank zij Blériot en Latham, worden we allemaal nog vogels! Lieftallige wederhelft't Zou me toch verwonderen als jij ooit 'n hoogvlieger werd! Door het omvallen van een petroleumlamp brandde Zondagmorgen de woning van P. Waterdrinker te Verlaat tot den grond toe af. De inboedel werd ge deeltelijk gered. Assurantie dekt de schade. De Kennemer Sportclub heeft het gisteren ge troffen; het weer was goed, de paarden waren goed en de opkomst van het publiek was goed. De uitslag was als volgt: B Uitgeest-Prijs. 1. Gusta van M. v. d. Drift, eig., 1630 M. in 3.53/6, 2. Harold van J. Lijnkamp, Oom- (Eigen correspondentie). Niet het bezoek yan den Keizer aan het dorp de Steeg, zooals men dezer dagen veel kan hooren. De Steeg is voor Z. M. een onbekende grootheid en alleen aan de toevallige omstandigheid, .dat het kasteel Mid dachten in dit kleine, zoo rijk met na<tg.urschoon be deelde dorpje is gelegen, is oorzaak dat de fivan het station naar het kasteel door het dorp voert. Van een officiëele ontvangst door het bestuur der gemeente is dan ook geen sprake, evenmin als van een officiëele feestviering. De versiering van het dorp bepaalt zich dan ook tenminste bij ons feezpek Za terdagmiddag aan het kasteel Middachteii gebracht, tot een enkel eerepoortje, met den wjjdschen naam „monumentale eereboog" in sommige bladen betitelt, tot enkele paaltjes met schilden versierd met de let ters W. of A. (Wilhelm, Augusta) en verder tot en kele zonnige tribunes, waar eenig sparregroen en wat vlaggedoek tevergeefs moeite doen om wat vroolijk- heid aa» te bren. Het bezoek yan den Keizer geldt, zooals gezegd, en kel Middachten, Waarom de Keizer daar komt? Offi- ciëel alleen om een vriendschappelijk bezoek te bren gen aan den graaf en zijne familie- Of de loopende geruchten waarheid bevatten, dat n.i. plannen in de lucht hangen voor een huwelijk tusschen eeg van 's Keizers zonen en de twintigjarige jongste dochter van den graaf, daaromtrent is niet de minste zeker heid te verkrijgen. Trouwens de buitenwereld gaat dat ook niet in het minste aan en het zich voorbarig be moeien met iemands particuliere aangelegenheden is en blijft ook al is die iemand de Duitscbe Keizer of graaf Bentinck tamelijk onkieseh. Afgezien hiervan is het begrijpelijk, dat het bezoek van den Duitsehen Keizer aan Middachten de ge moederen in de Steeg geheel en al bezig houdt, dat men in het dorp over schier »ie+ anders hoort spreken pn dat daar buiten tot in wijden 'kring, plannen ge maakt worden, om Maandag een bezoek te brengen aan het dorp. De dorpelingen varen er wel bij. Vélen van hen geven op bun erf een staanplaats aan rijtui gen, tegen prijzen, die iemand doen schrikken of heb ben in hun tuintjes private tribunefj.es opgeslagen, van enkele planken en dunne latjes, die op dengroofpn dag, Maandag, of op dep dag van vertrek, Dinsdag, verhuurd zullen worden. Elders weer ziet men een stukje karton voor de ramen hangen, jyaarop met Steegsche karakters den voorbijganger wordt meege deeld, dat a.s. Maandag daar een bovenraam te huur is, welk bovenraam in vele gevallen een zoldervenster- tie van enkele decimeters in het vierkant blijkt te zijn. Zoo trachten allen geld te slaan uit het ongedachte buitenkansje. Tot aan de Middachteralle, die pngerepte zuilen gang van oude boomen, wordt men door die jacht naar gewin achtervolgd. Daar echter houdt zij plotseling op; daar ook is men al spoedig aan den zijweg, die ter rechterzijde voert naar het oude kasteel yan Middach ten, het doel van 's-Keizers bezoek. Zaterdagmiddag waren de vertegenwoordigers der pers, een tiental hee- reu, dank zij de welwillendheid van den eigenaar van Middachten, in gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan het kasteel, dat gedurende bijna twee dagen den Duitsehen Keizer als gast binnen zijn mu ren zal ontvangen. De rentmeester yan het kasteel leidde de bezoekers onder wie ook schrijver dezes rond. Het ligt niet op onzen weg van dit verzoek een ge detailleerd verslag te geven, daarvoor sneepen wij te mogen verwijzen naar een tijdschrift als „Buiten,'-' waar de fotograaf den verslaggever ten dienste staa,t, om door zijn opnamen het geschrevene te verduidelij ken. Wij meenen met enkele korte aanteekeningen te kunnen volstaan. Na de ruime hal van het kasteel, dat in den loop der eeuwen talrijke wijzigingen beeft ondergaan, te zijn binnengetreden, wordt al dadelijk het oog geboeid door de pracht van het trappenhuis, waar t.er linker en ter rechterzijde een met een dikken lo.oper belegde trap omhoog voert in een rijk gebeeldhouwden koepel, behangen met tal van familie-portretten. Het licht, dat door een bovenlicht binnenvalt, wordt als het wa re in dezen koepel gezeefd en verdeeld, zoodat overal hetzelfde, gelijkmatige licht heerscht. De trap opgaande, komt men in een vorstelijk sa lon, waar tal van portretten van vorstelijke personen op den bezoeker nederstaren. Dit salon zal a.s. Maan dag- het keizerlijke paar terbeschikking worden gesteld. Al de pracht op te sommen, die in dit vertrek verza meld is, de vele schilderijen, het zeldzame Sèvres por- celein, het Chelsea en Saksisch poreelein, de fraaie meubelen, stijl Louis XVI, het is ondoenlijk. Wij noe men slechts het portret van den eersten Rijksgraaf van Oldenburg, Anton I, het portret van Keizer Wil helm (een geschenk van den Keizer zelf) boven de schrijftafel, waarop postpapier met het wapen van Middachten voor de vorstelijke gasten gereed ligt, het portret van den eersten graaf van Reede, van Koning Willem III, van de Markgravin van Brandenburg, van den eersten hertog van Portland, den grooten vrind van stadhouder Willem III, enz. Van uit de ramen van dit salon heeft men een prachtig uitzicht over de lage landen ten Z., waar de IJsel zich in grilligen loop doorheen kronkelt, een prachtig uitzicht ook over den tuin van het kasteel met zijn perken, omzoomd door geschoren palm, wier lijnen Maandagavond zullen schitteren in den glans van ontelbare vetpotjes. Rechts van dit salon ligt de gele kamer, die het keizerlijke paar tot slaapkamer zal dienen. Ook hier weer vele portretten en andere kunstschatten, het por tret van Frederik Willem, Koning van Pruisen, den vader van Frederik den Grooten, die tweemaal op het kasteel heeft gelogeerd, een klein schilderstukje, voor stellende de beroemde grenadiers van den zelfden Vorst, door hem zelf geschilderd, het portret van ba ron Reinoud van Reede-Ginkel, een onbekend portret, waarschijnlijk dat van Karei V, enz. Ook hier weer hetzelfde prachtige uitzicht en bo vendien nog een raam op het Westen. Aan de andere zijde van het salon bevindt zich de z.g. eikenhouten kamer, een tamelijk somber vertrek, dat echter een onvergetelijken indruk maakt. In dit vertrek bevindt zich om het ledikant een behangsel, dat bewerkt is door de 7 dochters van den eersten her tog van Portland. Evenals overal elders in het kasteel, wordt men ook hier getroffen door de dikte der muren, op de tweede verdieping ongeveer 1 M„ beneden 1.65 M. Achter de keizerlijke vertrekken bevinden zich aan beide zijden kleine bergkamertjes en de fraaie hadka mers. A adat de particuliere vertrekken van het keizerlijk paar door ons waren bezichtigd, voegde zich in de hal de eigenaar van het kasteel, Willem Carel Philip Otto, graaf tan Aldenburg Bentinck en Waldeck Limburg, heer Vati Middachten, bij ons. Persoonlijk geleidde hij ons door de voornaamste zalen van de benedenverdie ping Van het kasteel. In ieder zaal toonde hij ons de kunstschatten, die de schitterende geschiedenis verha len van het geslacht Bentinck. Daarbij gaf hij op de meest minzame wijze alle gewenschte inlichtingen, vertelde hij aardige bijzonderheden, en zijn vriendelij ke, schrandere oogen rustten daarbij nu eens op den een, dan op den ander. Na ons aldus te hebben rond geleid door receptie-salon, ontvangkamer en eetkamer, werd in de hal afscheid genomen en volgde een bezoek aan den prachtigen tuin. e Reeds vroeg in den morgen heerschte te Oleef een over weldigende drukte. Al vroegtijdig waren hier tiendui zenden* aanwezig. Het weder is eenvoudig schitterend en in den heerlijken zonneschijn prijken de straten in hun mooie versieringen met sparjegrpen en vlaggen. Die versiering was op enkele punten bijzonder fraai. Nu, dat kon ook wel, immers de stad Jiad hiervoor uit gegeven dertig duizend mark! Te elf uur stoomde de Keizerlijke trein de halte „Tiérgartep" binnen. Onder de veie aufoy jteiten die ter begroeting te genwoordig waren, merkten we natuurlijk op de Ne- derlandsche bijzondere zending van H. M, de Ko ningin, te weten generaal van Daalen, vice-admiraal Swêerts, ordormappe-officier Van Voorst en een escor te onder commando van erfgyaaf von Castell Roden- hausen, die een schoonzoon van graaf Bentinck is. Bij den ingang van bet stadsgebied hield de burge meester een toespraak, waarin den Keizer dank ge bracht werd voor zijn landsvaderüjke zorgen. Hierdoor, zoo verklaarde de spreker, is Duitschland in deze 21 vredesjaren van 's Keizers regeering, allerwege opge bloeid. Eerejuffers boden daarna den keizerlijken gast bloe men aan. Door dichte rijen van geestdriftig juichenden trok de stoet naar de Kleine Markt. Twee honderd vijftig zangers jongen hier ter eere van den Keizer, die in de Duitsche landen den mannenzang in hooge mate heeft bevorderd. Het woord werd hier gevoerd dopy .den landrat Eich, die in zijn rede wees op den toenemenden bloei der Cleefsche landen onder Pruisische keurvorsten .en kringen. De Keizer bracht een eeredronk uit en dronk daar bij uit den behaal, welke indertijd door Nederlanders te Wesel werd geschonken pit dank voor de gastvrije opname in de stad Weseï, Het gedenkteeken ter eere van den grooten Keur' .vorst is zooeven onthuld en thans is de Keizer bezig de Schwanenburg te bezichtigen. f T Uit de Steeg wordt ons gemeld dat de 2.011 er Jjiet te fel schijnt, maar dat het er toch warm zal wor den. Re drukte is buitengewoon, want de Steeg stroomt vol, niet zoozeer door de treinen, dat komt pas later, als door de ontzettende jpassa's rijtuigen, auto's en fietsen. Het dorp is weinig versierd, vlaggen langs den weg van den stoet eji gen enkele eenvoudige eerepoort, dat is alles. De wachtkamer derde klasse is door den heer S. A. Cohen te Arnhem voor ontvangst gereed gemaakt. De wanden zijn behangen met zachtgele vieulor zijde, een soortgelijk smyrna tapijt met blauw fond dekt de vloer en pit het kasteel zijn een menigte planten aange bracht. Voor de wachtkamer staat op het nieuwe perron een baldakijn, terwijl smyrna-loopers tot aan hêt rijtuig gelegd zullen worden. (Zje laat8te berichten.) In het naburige Oterleek heeft zich heden in de vroegte een ontzettend drama afgespeeld: een kindje van nog geen drie jaar is gewurgd en de daderes heeft zichzelf van het leven beroofd. Ziehier wat wij van dit droevige geval, dat op de bewoners dier gemeente een diepen indruk heeft ge maakt en waarvan zij ïiafuurlijk geheel vervuld wa ren, vernamen; Sinds Mei woonde in het dorp een veehouder, J. Vet genaamd, met een aanminnig blond dochtertje, waaraan de man innig gehecht was, hetgeen zich te meer laat begrijpen, als men weet dat het zijn eenig kind was en dat zijn vrouw, tpej? het geboren werd, haar leven daarbij moest laten. Ook woonde bp hem in zijn yader, terwijl een meisje van tusschen de twin tig en vijf en twintig jaar, Flora van der B., afkom stig uit Anna Paulowna, het huishouden bestierde. Vet verwierf zich spoedig aller achting, zijn vrien delijk lief kindje veler genegenheid. Het viel echter al heel gauw op, dat de verstandhouding tusschen het hoofd van het gezin en de huishoudster te wenschen overliet en evenzoo, dat zij voor het kleine meisje niet zoo hartelijk en voorkomend was, als velen wel gaarne zouden zien. Daarbij kwam, dat zij veelvuldig over "den heer des huizes sprak in verhand met huwelijksplan nen. Meermalen moet zij zich er openlijk over hebben uitgelaten, dat zij hem wilde trouwen. Vet zoo is de algemeene gedachte in het dorp heeft nimmer aanleiding gegeven om aan dat denkbeeld voedsel te geven. Eindelijk vond hij den toestand onhoudbaar en heeft hij haar den dienst opgezegd. Blijkbaar had ze hierin niet veel lust, want Vrijdag heeft ze nog ge vraagd of ze mocht blijven, maar een weigerend ant woord ontvangen en gisteren heeft zij den ouden man verzocht of die niet een goed woordje voor haar wilde doen bij zijn zoon, want ze wilde haar betrekking gaar ne behouden. Doch ook bij den ouden man vond haar verzoek geen goed onthaal. Heden zou ze vertrekken. Nri moet ze gezegd hebben: „Voor dat het Maan dag is zullen jullie nog heel wat beleven." En menschen, die haar gisteravond nog op straat hadden gezien, verklaarden, dat het hun was opgeval len, dat zij zoo vreemd deed. Vanochtend, omstreeks half vijf gingen vader en zoon uit melken. De huishoudster en het kindje slie pen beiden nog. Grootvader kwam het eerst thuis, doch vond de deur gesloten. Instinctmatig begreep hij dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn. Ondanks 't vroe ge uur het was nog vóór zessen waren er na tuurlijk menschen aan den weg, die den ouden man te hulp kwamen. Er werd een raam ingeslagen en al dus kwam men binnen. Allereerst ging men naar het bed van het kindje. Vreeselijk schouwspel! De arme kleine hing daar levenloos in een touw aan de bedde- kwast. Natuurlijk werd nu onmiddellijk naar de huishoud ster gezocht. Haar vond men op den zolder -zij had na haar afschuwelijke misdaad te hebben bedreven ook zichzelf door wurging van het leven beroofd. Te voren had zij een briefje aan Vet geschreven, waarin zij hem vroeg een op de tafel liggend pakje naar haar ouders te zenden. Dat briefje begon aldus: „Het leven biedt mij niets meer. „Je hebt mijn leven verwoest, nu doe ik het jou we Op een verschrikkelijker wijze had zij haar verfoeie- lijk plan wel niet tot uitvoer kunnen brengen. Een braaf oppassend man is wezenloos, zijn oude vader radeloos van smart. En heel Oterleek ziet met deernis neer op de beide levende slachtoffers van dit vreeselijk drama van men- scbenleed, niet in staat te begrijpen, hoe een jong meisje er toe kon komen, zoo'n allerliefst blond kindje, het zonnestraaltje in buis, van het leven te berooven. Te 's-Gravenhageslaagde Zaterdag voor het exa men handteekenen L. O. de heer B. B. Grone alh:y. Hedenmorgen geraakte F. K., hier meer bekend on der den naam die ook wel aan een hannekemaaier ge geven wordt, aan de Bierkade te water, toen hij zich daar in een schuitje bevond. Eenige personen wisten hem weer spoedig op het droge te brengen. De Alkmaarsche Bestuurdersbond had tegen giste ren een boottocht georganiseerd naar Amsterdam om daar een bezoek te 'brengen aan de huisvlijttentoon- stelling'. Deze to.cht is ip alle opzichten goed geslaagd, waar toe tekt?' bet zoo gunstige weder niet het minst heoft bijgedragen. Bij bet brengen naar de boot had de vader van een der jonge dames die de tocht meemaakte, het ongeluk, doordat hij door den stoom van de boot het einde van d,en wal niet kon zien, te water te vallen. Was er aanvankelijk sprake van dat bet circusOs car Oayéé hier té? gelegenheid van de kermis zou ko men, bij informatie is ons gebleken, dat dit paarden spel niet verschijnt. Wel koint er een ander, n.l. yah den heer J. L. de Jonge uit Leeuwarden, wiens tent pen iniddellijn beeft yan 23 Metier en ruimte biedt vopr 1000 personen, Een vernieuwde winkel. De heeren A. J. Elzas en Zoon heropenen heden avond hunnen winkel in de Langestraat, die door ver bouwing een groote uitbreiding en daarbij inwendig een defelijkè Verfraaiing onderging. C^.i *-Qi.i..i%i>ïnr mwi m.i .I., Zaterdagavond werden op de bovenzaal van Düi- gentia het enkel en dubbelkwartet, bestaande uit le den van de Mannenzangvereeniging „Excelsior", die op bet concours te Haarlem met een tweeden en een derden prijs bekroond waren, terwij} de directeur, de heer F. J.de Haas een zilveren kruis verwlèrf,"gehul digd. Door den voorzitter van „Excelsior," den heer Hendriks, werd een toespraak gehouden, waarna hij namens de overige leden aan den directeur een f raai en lauwerkrans overhandigde, terwijl meyropw gJajraJ als blijk van waardeering eveneens een fraaien lau werkrans liet aanbieden en de heer van der Hilst, als kunstlievend lid van „Excelsior", een opwekkend én waarcleerend woord sprak. De heer de Haas bedankte den leden in hartelijke bewoordingen voor dit huldeblijk, terwijl de heer van Schaik namens de kwartetten zijn hartelijken dank uitsprak. Hierna bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, Y1/, uur, Harmo nie. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond, 8*/4 uur. Gymn-ver. „Turnlust" oefeningsavond, 91/, uur. DOTtëDAG: Obr. Zangvtr. „God is mijn Lied", 8 uur, Okr. School Doelenstraat Gymn.-ver. „Kracht e® Vlugheid" ö«feal»i*stvu®$ mannen-afdeeling 8s/4 uur; jongeneafd. I Y1/a uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 a*r, nieawe Doek». Muziekgez, „Ons Genoegen," bovenvaal DilfgentU. vergadering 81/, uur. Arbeiders schaak- en damclub, 8 uur, „Voorwaarts." WOENSDAG i Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd I1/, *nr. Gyaaa.-ver. „Kracht en Vlvghefó" r-frfenHgrsaTand jongens-afd. III 5*/, an jongens-afd. II 7 uur. De Parijsche medewerker van de Zwolsche öt, schrijft iets om toch even iets te vertellen van bet fe nomenale wonderdier „Peter," een gedresseerden chimpansé, dien hij zag optreden. Hij komt op aan de hand van z'n baas, een Ameri kaan, die hem op een goeden dag ten geschenke kreeg en hem dresseerde. Op dit oogenblik is „Peter" de fortuin van z'n eigenaar, die fabelachtige sommen met hem verdient. Hij komt op zei ik volkomen ge kleed als gentleman, geeft z'n overjas die hij zelf uittrekt) en z'n hoogen hoed aan den bediende, en gaat op z'n hoogen stoel naast z'n baas aan tafel zit ten. Hij drinkt uit een glas, en eet zeer beschaafd met mes en vork. Een doosje lucifers wordt hem toege gooid; hij maakt het open, haalt er een lucifer uit, strijkt hem aan, en steekt een kaars aan. En daarna ik heb het „met m'n eigen oogen" gezien -blaast hij de kaars weer uit. Een groot hangslot en een sleutel worden hem ge geven. Hij doet den beugel dicht, steekt de sleutel in het slot, en sluit het. Het gesloten slot wordt den volke getoond, en daarna weer door „Peter" geopend. Z'n baas presenteert hem een sigaret. „Peter" steekt weer een lucifer aan, neemt en geeft z'n baas vuur, blaast de lucifer uit, en rookt met smaak. Dan, onder" algemeene vroolijkheid, gaat „Peter" zich uitkleeden. Hij is in avondtoilet, lire a quaire épingles. Rok en vest trekt hij uit. En vóórdat-ie ver der gaat in broek, bottines, overhemd en bretels danst-ie op de tafel een klepperende negerdans op z'n schoenzolen. Dan gaat-ie door: broek, bretels, schoe nen, gekleurde sokjes, er ontbreekt niets aan. Voordat- ie in bed gaat komt de groote poedel van z'n baas bin nen, waarmee-ie mag spelen. Ze zijn dikke maatjes, hij en de poedel. Ze pakken elkaar of liever: „Pe ter" pakt hem bij z'n pooten, en als uitgelaten kin deren rollen ze kopje-over met elkaar langs den vloer. Dan gaat „Peter" als 'n verstandig man naar bed, een mooi koperen ledikantje, waarin-ie zeer décent on der de dekens gaat liggen. Nu komen z'n toeren op de fiets. „Peter" wordt in wielrijders-tenue gestoken, en op z'n' heuschelijk fietsje hij stapt zonder hulp op! waarop-ie zich volkomen thuisvoelt hij rijdt b.v. telkens, en uit eigen plezier, met één hand los gaat het er van door. Een schuin-naai'-boven-loopende plank op, en aan de andere kant een trap af naar beneden; en daar aangekomen valt-ie niet, maar komt met een heel scherpen, bepaald moeilijk te nemen bocht weer op het töoneel. En aan het einde worden een aantal fles- schen over het tooneel gezet, op onderling-gelijke af standen van naar mijn schatting niet meer dan Y5 a 85 centimeter. Met „halve-voltes" links en rechts rijdt „Peter" tusschen de flesschen door, en keert de zelfde rij nogeens terug, zonder er één te raken, en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2