DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verplaatsing Eierenmarkt, No184. Honderd en elfde Jaargang. 1909. DINSDAG 10 AUGUSTUS. Nationale Militie. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen uitgegeven» Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 0,801 franco door het geheele Rijk f e finderiijke nummers 3 Cents» der gewone advertentiên: Per regel f 0,10„ Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. Herhalingsonderwijs, ITeleJeosnaBaae*' Burgemeester en Wethouders van A 1 k. maar brengen ter algemeene kennis, dat de eierenmarkt met ingang van U Augustus a.s. zal worden verplaats naar de graan- en zaadmarkt en dat van genoemden datum af op laatst bedoelde markt geene wagens meer zullen mogen worden geplaatst. Aan aanvoerders zal voor hunne wagens een standplaats kunnen worden aangewezen aan den Achterweg. Herhalingsoefeningen. voor Jongens en Meisjes, Begrafenis Jhr. Mr S 38. S. de Savornln Lohman De Noordzee doodgevlscht. Hevige brand te Raamsdonkveer. Een kras oudje. Wettelijk vastgesteld sluitingsuur. ALKMAARSCHE COURANT aejKM 8»—rr-HararvT Burgemeester enWethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo SeeteUria. Alkmaar, 9 Augustus 1909. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande verlofgangers der nationale militie, binnen deze gemeente in bet register van verlofgangers inge schreven om zich, ter bijwoning der herhalingsoefe ningen bij hun korps te vervoegen als volgt: Regiment grenadiers en jagers, lichting 1904, gar nizoen 's Gravenhage, 30 Aug. 1909ANTONIE WILLEM GERVER. 7e regiment infanterie, lichting 1904, garnizoen Na arden, 30 Aug. 1909: CORNELIS WITTICH. 7e regiment infanterie, lichting 1904, garnizoen Am sterdam, 30 Augustus 1909: HENDRICUS JOHAN NES MARIA IIANRAADS. 7e regiment infanterie, lichting 1906, garnizoen Am sterdam, 30 Augustus 1909: PIE TER CORNELIS MANTEL. 10e regiment infanterie, lichting 1904, garnizoen Helder, 7 Sept. 1909: DANIëL WILLEM HART MAN. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps aanwezig moeten zijn; 3o. dat de ovez'ige miliciens-verlofgangers voor zoo veel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openhaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddags bij hun korps moeten aanmelden. Voor zooveel miliciens door ziekte of om eene an dere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan, vóór het tijd stip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie mededeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 6 Aug. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen het herhalingson derwijs voor jongens of voor meisjes wenschen te doen volgen, dat de gelegenheid tot aangifte daartoe zal bestaan, ook voor ben die reeds in het vorig jaar aan dit onderwijs hebben deelgenomen, van 10 tot en met 12 Augustus a.S., des avonds van 6—8 uur, ten stadhuize. Het herhalingsonderwijs zal omvatten: a. de Nederlandsche taal; b. het rekenen c. het boekhouden, het handelsrekenen, het inrich ten van eenvoudige administratie; d- indien daaraan behoefte blijkt te bestaan, de be ginselen der Eransche, Duitsche en Engelsche taal; e. de nuttige handwerken voor meisjes. r sc^loo-'seld bedraagt per kwartaal: Voor één 1-50; voor twee kinderen uit een gezin, gelijk tijdig de school bezoekende, per kind 1.—; voor elk kind meer, per kind 0.50. Voor minvermogenden is slechts de helft, en voor onvermogenden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bij de aan- gifte het vaccinatiebewijs der leerlingen over te leg gen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 7 Augustus 1909. ALKMAAR, 10 Augustus. Terwijl in bijna alle landen de parlementsleden va- cantie hebben, werken de leden van de Engelsche volksvertegenwoordiging rustig door. Vóór den 12den Augustus gaan zij niet „buiten-af." Dit jaar wordt het vermoedelijk nog later: men- schen, die het weten kunnen beweren, dat de sluiting van het zittingsjaar half-September of nog later zal plaats hebben. Er is dan ook nog heel wat werk aan den winkel: de financiëele regeeringsvoorstellen, de Iersche landvoorstellen en het voorstel tot het maken van een wet op den aanleg van steden. Her eerste ontwerp eischt natuurlijk zeer veel tijd en het krijgt dien, want de regeeringsmachine werkt dag en nacht. Wat die machine tot stand zal brengen valt nog niet te voorzien. De conservatieven willen namelijk niet veel van de plannen van minister Lloyd George weten. Hun woordvoerder lord Lansdowne heeft dat Zaterdag avond nog eens onomwonden gezegd. Hij zeide van meening te zijn, dat het volk herziening van de tarie ven wenschte, en bijv. geen belasting van het kapitaal. Llij was voorts van oordeel, dat het Lagerhuis niet meer de vertegenwoordiging is van den volkswil. Zij, die de rechten van het Lagerhuis tot het uiterste ver dedigen, eischen, dat elke maatregel, hoe heftig ook en hoe onvoldoende in het parlement bestreden, zelfs al ware hij niet behoorlijk aan het oordeel van het volk onderworpen, wet moet worden, ondanks het Hooger- huis Maar de Lords nemén, volgens den lord Lansdowne, een veel gematigder standpunt in; zij erkennen, dat ten slotte de wil van het volk den doorslag moet ge ven, maar eischen dat het land en het volk ruim schoots gelegenheid zullen hebben om dien wil kenbaar te maken, na grondige kennisneming' van dé zaak. De gevolgen van dat standpunt willen de Lords gaarne aanvaarden. Zekerlijk zal hun binnenkort een lievi- strijd te wachten staan, maar het Hoogerhuis is ge reed om zijn tegenstanders te ontmoeten en bereid ooi om de uitspraak van het volk te aanvaarden. Dat is fiere taal: kom maar op, tegenpartij, wij zijn in het Lagerhuis wel in de minderheid, maar als het volk uitspraak moet doen, rekenen wij vast op de overwinning. Deze woorden worden opgevat als een wenk, dat het Hoogerhuis de financiëele regeeringsvoorstellen zal verwerpen, om ontbinding van het parlement en daar door nieuw verkiezingen uit te lokken. Of het dan wel zoo zal afloopen als de unionisten denken? De unionistische pers doet haar best om dit te be reiken. Zij werkt voor tariefherziening. Men heeft echter nu juist weer in Üe Vereenigde Staten gezien waartoe dit leidt en het is voor den belastingbetaler niet de aardigste manier om „geschoren" te worden. Een parlementsverkiezing met belastingplannen als leuze is aan den anderen kant voor de regeeringspar- tij een kwaad ding. De heer von Biilow, rijkskanse lier in ruste, weet daarvan mede te praten. Zeker zou de uitslag van de verkiezingen voor geen van beide partijen zijn Maar de beste kans mag men aan de liberalen, die in den laatsten tijd niet onfortuinlijk waren, toeken- Gisteren werd op hoogst eenvoudige wijze op de alge meene begraafplaats te Zeist ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman. len sterf huize was vooraf een lijkdienst geleid door ds. Van den Broek, predikant te Schiedam. Slechts één krans, door H.M. de Koningin-Moeder gezonden, en de versierselen van commandeur der orde van Oranje Nassau en van den Ned. Leeuw dekten het lijkkleed. Aanwezig waren jhr. De Ranitz als verte genwoordiger van H.M. de Koningin-Moeder, de leden der Rekenkamer en de heer Recchlien Morra, secreta ris, Wakerling en Stumpff, chefs van de le en de 2e af deeling en de chef der secretarie. De heer Becking, een neef van den overledene, dankte namens de fami lie alle aanwezigen, inzonderheid den vertegenwoordi ger der Koningin-Moeder, voor de laatste eer den over ledene bewezen. GEMENGD NIEUWS De Ke zer en de mazelen. Uit het verslag van het Hbld. over het bezoek van den Keizer: Een merkwaardig geval moet ik nog melden, vooral omdat het een niet alledaagsch kijkje opent op de zor gen, waarmee gekroonde hoofden omringd worden. Godard John graaf van Aldenburg- Bentinck, Heer van Amerongen, behoort met zijn vrouw natuurlijk tot de gasten van Middachten bij het keizerlijk bezoek. Of beter gezegd, hij hoopt er toe te behooren, want het grafelijk echtpaar van Amerongen, dat tijdelijk nu in een villa te De Steeg logeert, heeft een kind, dat juist lijdende aan de mazelen is geweest. Die wetenschap heeft op Middachten heel wat zorg gebaard in ver band met de komst der hooge gasten. De arts van graaf Godard zag niet eenig bezwaar in de toelating van den heer van Amerongen en diens gemalin op het Middachter kasteel, maar toch vond de gastheer het noodig het gevoelen van des Keizers lijfarts in te win nen en deze seinde uit Berlijn vele bezwaren. Middach ten in last en graaf Godard's dokter niet weinig ont stemd. Besloten werd, dat deze medicus ten Raad- huize van Rheden over het geval een consult zou heb ben met den lijfarts van Keizer Wilhelm na aankomst van den keizerlijken trein. Nader vernemen wij, dat het consult tusschen beide medici dadelijk na aankomst van den keizerlijken trein plaats had en tot opheffing van de bezwaren heeft ge leid, die de lijfarts des Keizers, General-Artz dr. Von Ildberg, eerst meende te moeten hebben tegen de toe lating op Middachten van graaf Godard en zijne echt genoote. Men meldt uit Texel aan de Tel. De Noordzee schijnt doodgevischt te zijn, althans langs onze kusten. Op zeer onderscheidene plaatsen waren in de vorige week de visschers werkzaam, doch de uitkomsten waren bedroevend klein. En dat na zoo'n langen tijd van stormen en beroering! Over den ons gisteren geseinden brand wordt nader gemeld Dicht bij het Keizersveer, overgang van den nieu wen Maasmond, ligt het welvarende dorp Raamsdonk- veer, tot 1843 een uithoek van Raamsdonk, nu met zijn 4000 zielen feitelijk het hoofddorp der gemeente. Dat dorp is thans gedeeltelijk een ruïne. Zondagavond na een zeer warmen dag kwam er een zware onweersbui opzetten, en reeds bij een der eerste slagen sloegen de vlammen uit het dak der T>oerderij van A. de Bruyn, aan de Smitsstraat. Het huis stond dadelijk in lichtelaaie. Na eenige oogenblikken sloeg de vlam over op een daarnaast staand huis en wel tegen den hevigen wind in. En het bleef noodweer. Niemand kon aan redden denken. Weer gingen da vlammen op een naastbij- zijnd pand over. Alle waren met riet gedekt, vandaar de groote uitbreiding van den brand. De huizen van P. LI. Kommers, M. Konings, de leerlooierij van H. van Dongen, de huizen van de wed. Knaag, de wed. Derijer, de leerlooierij van De Bont, enz., kortom de gansche Smitsstraat ging in vlammen op, behalve de smidse van den Zuidkant om de huizen van de firma Simonis de Kok tot v. Dongen. Wat met pannen ge dekt was, bleef over het algemeen behouden; wat met riet was gedekt, ging in vlammen op. Totaal verbrand den er 22 woningen met 41 gezinnen. De ramp is verschrikkelijk; wel was er veel verze kerd, maar veel ook niet. Er verbrandden o.a. 12 boerderijen en ook het hotel De Witte Leeuw. Aan blussehen viel feitelijk niet te denken. Toch de den de brandspuitgasten wat zij konden; zij vermoch ten alleen het eerste huis, dat met pannen gedekt was, te behouden en daarmede den voortgang van het vuur te stuiten. Ook de hooipers van v. Dongen bleef behouden, dank zij het krachtdadige optreden der militairen van Geer truidenberg. Menschenlevens zijn er niet te betreuren, boewei de brand zich zeer snel uitbreidde en de vuurgloed ont zettend was. Een veulen en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Te middernacht was men het vuur meester. Thans, Maandagmorgen, is alles één rookende en smeulende puinhoop over een oppervlakte van ruim een halve hectare. De schade wordt op ruim twee ton geschat, maar is uit den aard der zaak nog niet te bepalen. Llonderden stroomen per fiets, per rijtuig of te voet toe om de ruïne in oogenschouw te nemen. Op het ter rein wordt met toestemming van den burgemeester gecollecteerd voor hen, die niet verzekerd waren. Zooeven vernemen wij, dat ook een vrouw door den bliksem is getroffen en gedeeltelijk verschroeid, maar niet gedood. De dakloozen zijn voor het meerendeel in het R. K. gasthuis onderdak gebracht en worden er liefderijk verzorgd. De Smitsstraat was geen fraaie straat en zal bij herbouw zeker bijdragen tot meer sierlijkheid van het mooie dorp. Intusschen blijft de dag van 8 Augustus een dag van zwaren ramp voor de getroffen gemeente. Twee en veertig gezinnen zijn door deze ramp dak loos geworden en meer dan tweehonderd personen moesten de nacht bij de smeulende puinhoopen hunner bezi ttingen doorbrengen. De verslagenheid in het dorp is groot; het waren flinke, stevig gebouwde werkmanswoningen, waaron der nog zeven boerderijen; vele woningen en inboedels waren niet verzekerd, anderen zeer laag; merkwaardi gerwijs is één woning midden in de brandende massa, de smederij van Govert van Onzenoord gespaard ge bleven. Tal van andere woningen aan de overzijde der straat zijn geblakerd en geschroeid; door de hevige hitte zijn van vele huizen de ruiten gesprongen. Men is dadelijk in eigen omgeving begonnen met geld voor de slachtoffers in te zamelen; met bussen werd bij de ingezetenen gecollecteerd; een offerbus, aan den ingang van het dorp opgesteld voor de voor bijtrekkende reizigers, werd door kwaadwilligen schan delijk opengebrokenj.de maréchaussee heeft daarop de bus in beslag genomen. Met moeite tracht men de ongelukkige slachtoffers tot bedaren te brengen en worden er pogingen aangewend de 200 woninglooze stakkerds een onderdak te verschaffen. Er is veel noodig om in de eerste behoefte te kun nen voorzien. Gelukkig is de maréchausséekazerne, waar niet min der dan 36.000 patronen geborgen waren, gespaard. Het gevaarlijk goedje is intijds door de militaire over heid naar Geertruidenberg vervoerd. Een man van 93 jaar te St. Philipsland heeft, zoo meldt men, de vorige week nog lustig den dorsch- vlegel gezwaaid. Door het Nationaal Comité tot verweer tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur, afdeeling Amster dam was gistermorgen 11 uur in het Paleis voor Volksvlijt een uitvoerige bespreking van het on derwerp: „Staatsinmenging in het klein bedrijf" aan de orde gesteld, en speciaal over „Wettelijk vastge steld sluitingsuur." Als sprekers waren aangekondigd de heeren mr. H. Verkouteren en L. Salomons contra en ds. A. Brum- melkamp en M. H. G.Th. Eiedeldy Dop, pro. In zijn openingswoord noemde de. voorzitter, de heer J. Boerliout, de quaestie, waarover heden gehandeld zou worden, een van groot gewicht. Het doel der bij eenkomst is niet het trekken van conelusiën, of iets van dien aard, doch meer onderlinge inlichting. De eerste spreker, mr. H. Verkouteren, ging de ver schillende bezwaren na. In de eerste plaats zal het debiet beslist minder worden. Hoevele winkeliers moeten het niet hebben van de vroege morgen- of de late avonduren. In de tweede plaats wordt inbreuk op de vrijheid gemaakt. De staatsinmenging zou hoe langer zoo grooter worden, en daarin ziet spr. een ge vaar. Ook vreest hij in zekere mate demoralisatie. Men krijgt een ontduiking en smokkelarij op groote schaal; de taak der politie zal haast onmogelijk te vervullen blijken. En de kantonrechters, wien elke wet nieuwe lasten oplegt, zullen voor een reuzenarbeid ko men te staan. Met al deze uitbreiding van staatsin menging zal het leven een geblinddoekte eierdans wor den tusschen de artikelen der politie-verordening. Het koffiehuisbezoek zal sterk toenemen door ver vroegde winkelsluiting, de huiselijkheid er door afne men. Een wettelijk vastgesteld sluitingsuur, merkte spr. op, wordt speciaal verlangd door de groote winke liers zóó kunnen ze beter de concurrentie volhouden tegen de kleinen. Men vermeerdert den arbeid van de koffiehuisbedienden en het gasverbruik zal zóó sterk afnemen, dat de belastingen zullen verhoogd worden. En wie is daarvan het eerst slachtoffer? De middenstand. (Applaus). Spreker merkt op dat hij geen voorstander is van de conservatieve richting, die het laisser aller, laisser fai re prediken. Daar hebben we ellende genoeg va'n ge zien; maar het gaat hierover, waar de grens van de Staatsinmenging moet getrokken. Wanneer een referendum onder de winkeliers werd uitgeschreven in Amsterdam, dan gelooft spr. niet dat het gunstig zou zijn voor het wettelijk vastgesteld sluitingsuur. Voor wie wordt het zoo sterk aanbevolen? Voor het winkelpersoneel, welks gezondheidstoestand door te langen arbeidstijd wordt geschaad. Maar de bedienden kunnen beschermd worden door de wet, zonder dat de patroons gedwongen worden te sluiten. De groote winkeliers kunnen dus als ze niet willen sluiten ook zelf eens achter hun toonbank gaan staan, en zien hoe aangenaam het in zulk een betrekking is. Spr. wil de bescherming van de bedienden zoover uitstrekken, dat hij in de strafwet bepalingen wil op nemen, tegen uitbuiting van het winkelpersoneel. Het over een kam scheren van alle soorten winkels, het stellen van één regel voor alle seizoenen keurt hij ook sterk af. Ds. A. Brummelkamp (Den Haag) diende zich aan als een verklaard voorstander van vervroegde winkel sluiting, zoo noodig wettelijk. Men zegt „het kan niet", maar dan verwijst spr. naar het buitenland en hij raadt aan het ook hier eens te probeeren. De win keliers hebben het recht om tegenover het publiek hun rechten als mensch te verdedigen. Geen man van het vak zijnde, wil spr. niet over de uitvoering spreken. Toch meent hij te moeten wijzen op de wenschelijkheid van rubriceering' der winkels, in dien zin dat sommige bedrijven 's middags, andere 's avonds worden geslo ten. Spr. is geen voorstander van Staatsinmenging in het klein- of in het grootbedrijf. Maar er schiet niets anders over, tenzij het particulier initiatief de zaak weet te regelen. Men spreekt van vrijheidsbelemmering, sluitings- dwang. De naam „dwang" is hier niet op zijn plaats; het geldt hier bescherming van den arbeider, waar onder spr. zoowel den patroon als zijn personeel ver staat. Patroon en personeel hooren bij elkaar. Het publiek mag niet de hand leggen op de vrije uren van den patroon of van het personeel. Men haalt het voorbeeld aan van den advocaat, die tot s nachts drie uur studeert, maar men vergeet dat er dan geen bediende i3, die ook zoo lang moet wer ken. En bovendien, de advocaat kan den volgen dag wat later opstaan. Men vreest voor misbruik van den vrijen tijd door het personeel. Voor dat argument heeft spr. zich wel eens geschaamd; men geeft er door blijk een geringen dunk van dat personeel te hebben. Vervroegde sluiting zal het zedelijk, verstandelijk en maatschappelijk peil van het personeel doen stij gen. De heer_ Brummelkamp meende in zijn repliek,dat de proef, die hij had aangeraden, volstrekt niet gevaar lijk was en hij vond nog gelegenheid te wijzen op de wenschelijkheid van een verstandig toegepaste protec tie.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1