DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verplaatsing Eierenmarkt. wiim No. 185. Honderd en elfde Jaargang. 1009. WOENSDAG 11 AUGUSTUS HandeEsdagschool BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond? behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A Janaar f 098Öj franco door het geheele Rijk f I, Af hinderlijke nummers 3 Cents. Prij# der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N„ V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON? Voordam C 9. een DIRECTEUR, Yetetooanamiaer 8. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat de eierenmarkt met ingang van 14 Augustus a.s. zal worden verplaatst naar de graan- en zaadmarkt en dat van genoemden datum af op laatst bedoelde markt geene wagens meer zullen mogen worden geplaatst. Aan aanvoerders zal voor hunne wagens een standplaats kunnen worden aangewezen aan den Achterweg. Burgemeester enWethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo. Secretaris. Alkmaar, 9 Augustus 1909. te ALKMAAR. Aan de op te riekten HANDEL8DAGSCHOOL met 3-j*rigen cursus te ALKMAAR wordt gevraagd De minister van Buitenlandsche Zaken. Nederl.-Belgisch Eucharistisch Congres. Rechtstoestand bu-'gerlijke ambtenaren Geen opwekkend beeld. op" Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. RECHTZAKEN. Zitting van 10 Augustus. W ederrecktelijks binnentreding. GEMENGD NIEUWS. Een schadepost. Van Texel, Groeten. AL1MAARSCIE COURANT op eene jaarwedde van f 1200. De Directeur zal bovendien sgn DEERAAR in een of meer der aan de school te onderwijzen vakken, doch bij voorkeur ge kozen worden uit hen, die de bevoegdheid hebben tot het geven van onderwijs in boekhouden, handelste kenen, algemeene handelskennis en handelsrecht. De belooning als leeraar bedraagt f 100 's jaars voo- elk wekelijksch lesuur, met drie periodieke verhoovingen van 10 o/0. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 1 September a s. ALKMAAR, 11 Augustus. „De proef, die thans in Zweden genomen wordt is honderdmaal belangrijker dan de bemoeiingen der in ternationale diplomatie." Aldus Theo Wolff in het Tageblatt. En inderdaad de geweldige economische oorlog die daar in het Noorderland gestreden wordt is hoogst belangrijk. Hij is niet maar een hals over kop gepro clameerde, doch een weloverwogene, goedvoorbereide strijd. Niet een met zuidelijke geestdrift spontaan- verklaarde oorlog, onder leiding van menschen, die niets te verliezen hebben, maar een reuzen-strijd, aan gegaan door leiders, die slechts noode tot de oorlogs verklaring zijn overgegaan en die zwaar de verant woordelijkheid van hun daad gevoelen. En over heel de wereld slaat men met belangstel ling het verloop van deze worsteling tusschen kapitaal en arbeid gade, een worsteling, waarhij aan weerszij den alles op het spel gezet wordt. Zeker, algemeen is de staking nog niet. Het gan- sche raderwerk staat nog niet stil. Het spoorweg- en het postverkeer zijn nog niet stop gezet, het licht is nog niet uitgedoofd, de landarbeid van grooten omvang en beteekenis nog niet gestaakt. Elk oogenblik kan dat echter komen. Bewondering verdient de wijze, waarop tot heden de strijd wordt gevoerd. Het is waar, ook deze oorlog- heeft zooals elke andere zijn wreedheden, maar bijzonder treft de waardige houding van beide partij en. Er heerscht onder de stakers een schier ongeken de discipline en de blijkbaar onverzettelijke wil, om de sympathie en de kans van slagen niet te verliezen door wanordelijkheden. Zondag bijv. zag men in Stockholm de stakers met hun gezinnen op de buitenwegen wandelen of in de grachten visschen. Dronken menschen zijn er niet de verkoop van sterken drank is verboden. De politie-agenten verklaren dat zij zich geen tijd herinneren waarin zoo weinig verstoring van de open bare orde voorkwam als tijdens de algemeene staking. Tot heden dwingen de leiders respect af. De kans bestaat evenwel, dat die leiders geleid worden, wanneer het uur der beslissing nadert en dat zal bij de enorme kosten van den strijd en zijn omvang natuur lijk niet zoo heel lang uitblijven. Mocht het zoo ver komen, dan kan er iets vreeselijks gebeuren. De wa penmagazijnen zijn letterlijk geplunderd, niet door de stakers, maar door jonge mannen, die zich voor orde- en vaderlandslievende burgers uitgeven, doch voor wier hulp de politie beleefd bedankt heeft. Men be- grijpt, dat er, als de stakers minder rustig mochten worden, ernstige botsingen zijn te vreezen. Hoe lang de strijd kan duren valt niet te zeggen. Het heet, dat de stakers voldoende middelen hebben om het drie weken uit te houden, terwijl zij een be roep hebben gedaan op de vakvereenigingen in andere landen, ook in Amerika. De organisatie van de werk gevers moet eveneens zeer sterk staan, zij moet over 25 millioen kronen (een kroon is bijna 70 ets.) kunnen beschikken. De regeering ziet den strijd natuurlijk niet belange loos aan. De Koning heeft de leiders bij zich genoo dig'd en aan die uitnoodiging is gevolg gegeven. Maar van beide zijden werd er verklaard, dat men van zijn bemiddeling niet gediend was. De toestand was nu zóó, dat de strijd tot het bitterste einde moest wor den uitgevochten. Daarna heeft de Koning een door den minister van binnenlandsche zaken gecontrasigneerde proclamatie uitgegeven, waarin met nadruk wordt gewaarschuwd tegen het uitbreiden der staking tot terreinen, die er buiten liggen en tegen schending van contracten, om dat daardoor reeds te voren de grondslag voor een ge meenschappelijk besluit, namelijk het vertrouwen in het gegeven woord onmogelijk wordt gemaakt. De Zweedsche burgers zullen huif lijforganen voor- loopig niet meer kunnen openvouwen, om het nieuws van de staking uit de couranten te vernemen. De dag bladen verschijnen niet meer, omdat de letterzetters het werk gestaakt hebben. Het stakingsbesluit is consequent doorgevoerd: er komen ook geen sodalis tische bladen uit. Slechts één courant wordt er ge drukt „Het Antwoord," zoo genoemd omdat de sta king het antwoord van de werklieden op de uitsluiting der patroons is. Dit blad wordt uitgegeven door het stakings-comité, zal eiken morgen in Stockholm ver schijnen en 5 öre (ruim drie cents) per nummer kos ten. Redacteur is een redactie-lid van het sociaal-de mocratische hoofdorgaan in Stockholm. De stakings- comité's van alle voornaamste Zweedsche plaatsen zullen dagelijks uitvoerige berichten over den stand aan de redactie zenden. De zettersstaking is overigens niets anders dan een beginselzaak, daar de loonen dezer stakers zeer vol doende moeten zijn. Maar men toont zich solidair. Of dit nu juist wel zoo hijzonder verstandig is, wa gen we te betwijfelen. In de eerste plaats omdat het aantal menschen, die gesteund moeten worden, daardoor stijgt, hetgeen ten koste van de andere stakers gaat. Ten tweede, omdat de courant, sommigen mogen 's ochtends of 's avonds naar het oogenblik verlan gen waarop zij in de bus geworpen wordt, geen onont beerlijk artikel is, zoodat er met het niet-verschijnen weinig voordeel valt te behalen. En ten derde, omdat het niet-verschijnen van de couranten velen onaangenaam stemt en daardoor den stakers van sympathie berooft. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. De Marees van Swinderen, die, naar men weet, thans in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vertoeft, werd gisteren door president Taft in hijzonder gehoor ontvangen. Naar het Centrum verneemt, bestaan er plannen, om in den loop van het volgend jaar in een der ste den van Nederland een Nederlandsch-Belgisch Eucha ristisch Congres te doen houden. Dit Congres, dat vermoedelijk in de maand September zal plaats vin den, zal worden gehouden hetzij te 's-Hertogenbosch, hetzij te Maastricht. De keus tusschen die beide ste den staat nog niet vast. De Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren zal zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden op Zaterdag 25 September, te Amsterdam. Daarin zal de verkiezing plaats hebben van .een nieuw bondsbestuur van 5 leden. (D© aftredenden stel len zich niet herkiesbaar.) Verder staan o.m. de volgende punten op de agenda a. In den openbaren dienst is werkstaking niet toe laatbaar. b. Aansluiting van vereenigingen uit den openba ren dienst bij strijdvereenigingen uit het vrije bedrijf is af te keuren. c. Elke beperking van het stakingsrecht en van hetvereenigingsrecht der ambtenaren is af te keuren, indien niet meteen een wettelijke rechtstoestandrege ling den ambtenaren afdoende waarborgen tegen wil lekeur verschaft. De Nieuwe Courant ontleent het volgende lijstje aan het „Verslag omtrent Handel, Nijverheid en Scheepvaart gedurende 1908," dat geen opwekkend beeld geeft: Aardewerk. Men beschikte steeds over een vol doend aantal arbeidskrachten, waarbij echter somtijds eenige moeilijkheid werd ondervonden met het verkrij gen van voldoend ontwikkeld technisch personeel. Bouwvakken. De bekwaamheid der beschikbare werkkrachten, wordt in enkele plaatsen niet ge roemd. Gasdat over het algemeen gasfitters niet vol doen aan alle eischen, welke men aan hun beroep moet stellen. Droge verven. over de hoedanigheid der zich aan biedende werkkrachten, wat ontwikkeling, intelligen tie en energie betreft, wordt echter niet gunstig ge oordeeld. Boekbinderijen. er wordt door de patroons ge klaagd, dat de bekwaamheid dier werklieden vaak veel te wenschen overlaat.veelzijdig ontwikkelde vakmenschen schijnen schaarsch te zijn. Drukkerijen. Over de bekwaamheid der werklieden wordt niet onverdeeld gunstig geoordeeld. Houtbewerking. er wordt echter bericht, dat be kwame werklieden, in het bijzonder voor cirkelzaag bediening en voor de bediening van het stoomschaaf- werktuig, zeer schaarsch zijn. Goud en zilver.... de verkrijging vau bedreven werkkrachten leverde echter wel eens moeilijkheden Automobielen. Het verkrijgen van goedgeschoolde werkkrachten blijft steeds moeilijk. Brandkasten. De opmerking werd gemaakt dat de Nederlandsche werklieden dikwijls minder goed ge schoold 2ijn dan buitenlandsche, met name Duitsche. Instrumenten. Wat het verkrijgen van arbeids krachten in het algemeen betreft, ondervond deze in dustrie geen moeilijkheden; wel was dit echter het geval met het verkrijgen van bekwame werklieden. Machine-nijverheid.dat werklieden welke hun vak goed verstaan, vaak moeilijk te hekomen zijn. Metaalgieterijhun bekwaamheid liet echter veelal te wenschen over, hetgeen wordt toegeschreven aan onvoldoende opleiding en aan het feit, dat de werklieden steeds meer aandacht schenken aan hun rechten, en hun plichten niet steeds in het oog hou den. Metalen gebruiksartikelenover hun bekwaam heid wordt niet onverdeeld gunstig geoordeeld. Rijtuigen. Vaak viel mindere bekwaamheid der zich aanbiedende werkkrachten te constateeren. Spoor- en tramweg-materieel. Ook door fabrikanten op dit gebied wordt bericht, dat de bekwaamheid van de meeste aangenomen nieuwe arbeiders te wenschen overliet. Uurwerkenmaar dat vaak moeilijkheden wor den ondervonden bij het zoeken van werklieden, welke de noodige bekwaamheid bezitten voor het fijnere werk. Oartonnagewel was het soms moeilijk om vol doend bekwame werklieden te verkrijgen. Papier. Men schijnt echter soms moeite te hebben om goede bestuurders van papiermachines te verkrij gen. Scheepsbouw. blijft het toch steeds moeilijk om werkelijk bekwame werkkrachten te verkrijgen. Tabakspijpen. Werkkrachten waren er voldoende beschikbaar, maar hun bekwaamheid wordt niet alge meen geroemd. Weverijen. In. verband met de geregelde toeneming van het aantal weefstoelen in Twente, schijnt vooral aan goede wevers gebrek te zijn. Linnen. het was echt-er somtijds moeilijk om be kwame werkkrachten te verkrijgen, vooral voor de handweverij. Sajet.over hun bekwaamheid wordt echter niet geroemd. Kleedinger viel echter te klagen over gebrekki ge vakkennis bij de .werklieden. Tapijten. Het gehalte der werkkrachten wordt niet algemeen geroemd; naar de meening van sommige fa brikanten is het gehalte van buitenlandsche arbeiders vaak beter dan van de Nederlandsche. Bierbrouwerijde opmerking werd echter ge maakt, dat bekwam© werkkrachten onder Nederlanders vaak zeer schaarsch zijn. Als eerste beklaagde stond terecht Cornells V., werkman, 87 jaar, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, wien ten laste werd gelegd dat hij in den nacht van 1 op 2 Juni wederrechtelijk was bin nengedrongen op het erf van Cornelia Bos te Opper does. Beklaagde ontkende. De getuige Jacobus Bos te Opperdoes zeide dat hij in den nacht van Dinsdag na Pinksteren op gewonen tijd naar bed was gegaan, dat hij om 11 uur leven op het erf hoorde en even daarna ook gerammel aan een der ruiten. roen hij ging kijken zag hij beklaagde met een stok in de hand over 't erf loopen. Beklaagde trachtte een der ruiten te openen, waarna getuige hem beet pakte. De beklaagde schrok toeu zoo, dat hij direct om nachtlogies vroeg, de stok en een pakje liet vallen en daarna hard aan den haal ging'. De stok en het pakje dat hij ook al had gestolen, werden door de politie in beslag genomen. Deze stuk ken leidden tot zijn spoedige arrestatie. Bekl. bleef ontkennen, doch draaide steeds heen om de vragen van den president, wat hem dikwijls werd verweten. Hij verklaarde het pakje niet gestolen te hebben, maar gekocht voor 1 van een onbekende. Grietje Stok, de tweede getuige, echtgenoote van den eerste, bevestigde de verklaring van haar man en voegde er aan toe dat zij bekl. herkende toen haar man hem beet had. Zij riep toen dat ze den hond los zou laten, waarop hij ging loopen. De getuige J an Grootewal te Opperdoes zeide dat beklaagde ook te voren bij hem op het erf was ge weest en dat het pakje dat hij bij zich had vol met kleeren, van hem was gestolen. Zijne vrouw, Trijntje Pijper, herkende die kleeren als de hare, evenals Aafje Grootewal, die de kleeren dien dag op de bleek had ge legd. De getuige Maartje Bart, logementhoudster te Me- demblik, zeide hat beklaagde bij haar in 't nachtregis- ter was ingeschreven, evenals zijne vrouw die echter onder een andere naam reisde. Den 1 Juni was beklaagde met negotie uitgegaan en 's nachts ..half een zonder iets thuis gekomen, wat haar erg verwonderde. Aan de volgende getuige, Johanna Boekoer, loge menthoudster te Hoorn hij wien beklaagde den 2 Juni kwam, hadden zij het gestolen pakje te koop aange boden. Zij ging echter niet op dit aanbod in. De volgende getuige, Johannes Dekker te Alk maar, kocht het voor 75 ets. De officier van justitie daarna het woord verkrij gende, zeide dat beklaagde de grootste schuld draagt van het steeds verschuiven van deze zaak naar de openbare zitting. Het liegen en draaien van hem maakte het onderzoek zeer moeilijk. Spr. qualificeer- de het feit als erf vredebreuk. Beklaagde is meermalen wegens diefstal veroordeeld eu is nog straf te goed b. v. te Haarlem. De officier eischt 8 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. J. Verdam merkte op dat be klaagde zeer lang in voorarrest heeft gezeten en zou dit van de straf afgetrokken willen zien. B e d e 1 a r ij. Jan S., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, had den 20steu Juni te Uitgeest gebedeld. Toen hij daarbij door de politie op heeterdaad werd betrapt, had hij gezegd dat het hem er om te doen was om weer opgepikt te worden. De officier van justitie eischte 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. Mishandeling. Oornelis D., landbouwer te Spierdijk, had zich te verantwoorden voor het feit dat hij den 24sten Juni bij gelegenheid van de Spierdijker kermis een zekeren Komen bij de keel had gegrepen en mishandeld. De beklaagde zeide Komen wel hij de keel te hebben gegrepen maar niet te hebben mishandeld. Ko men was eertijds bij beklaag'de. in dienst, zij waren echter niet als goede vrienden gescheiden. Toen zij elkander in den bewusten nacht ontmoetten, was, naar beklaagdes meening, Komen niet beleefd genoeg tegen hem, waarom hij hem bij den nek greep, echter niet met opzet zooals bekl. zeide. De getuige Komen verklaarde beklaagde toen te hebben ontmoet. Getuige had gezegd „goeien morgen" waarop beklaagde wat terug bromde en daarna zeide „jij bent ook de rechte niet ploert" en hem in de keel greep, zoodat hij viel en niet meer op kon staan. Getuige zeide veel last van de keel te hebben gehad. De getuige Arie Knijn, die in den omtrek aan 't werk was, zag dat beklaagde en de vorige getuige handgemeen waren. Beklaagde was na afloop van de vechtpartij naar Knijn toegekomen, zeggende: „hij zeide me geen goei en dag en daarom heb ik hem eens onderhanden ge nomen." De officier van justitie achtte het feit bewezen en vond het een lage, gemeene daad van beklaagde om zulk een ouden man te mishandelen, en eischt 25 boete of 10 dagen hechtenis. Mr. Leer in gli uit Hoorn die als verdediger optrad achtte het opzet niet bewezen en vertrouwde de ver klaringen^ van den lsten getuige niet ten volle, waar om hij vrijspraak vroeg, subsidiair een lichtere straf. (Wordt vervolgd.) Onder drie, door den bliksem gedoode hengsten van A. de Bie, te Tiel, behoort het pracht-exemplaar Ito, waarvoor den eigenaar, na het concours hippique, te 's-Gravenhage vergeefs 12.000 werd geboden. De die ren waren slechts tegen inkoopswaarde verzekerd. Voor het station Koog, op Texel, is vanwege de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij een nieuwe reddingboot ontvangen, waarmede ter stond een oefentocht is ondernomen. De roeiers vertoefden ruim vier uren met de boot in zee en waren over hare zeewaardigheid bijzonder voldaan. Wanneer een Nederlander een zijner bekenden ont moet, vraagt hij„Hoe vaart gij Hierin vinden we het volk terug, dat op het water thuis hoort. De Engelschman, die van handelen houdt, vraagt: „Hoe doet gij De Duitscher, die de geheele wereld doorwandelt, zegt: „Hoe gaat het?" De Franschman let alleen op het uiterlijk vertoon met zijn: ,Hoe draagt gij u?" De Rus, gewoon aan den knoet, wenscht zijn vriend onderwerping en roept hem toe: „Wees tevreden!" De Spanjaard, tamelijk lui van aard, vindt zijn nietsdoen prettig genoeg om te groeten met „Moogt, gij lang leven!" een wensch, die vooral in de dagen van Barcelona en Melilla van toepassing is. „Hebt gij goeden rijst gegeten en is uw maag in orde?" vraagt de Chinees, die van smullen houdt. De Egyptenaar, blootgesteld aan de verschroeiende winden der woestijn, zegt: „Zweet gij wel?" De Perzen, bij wien een zonnescherm het teeken is der hoogste macht, wenscht: „Moge uw schaduw nooit imkrimpen De Mohamedaan groet door een willekeurige spreuk aan te halen uit den Koran en krijgt tot antwoord: ,Als Allah het wil." De oude Hebreeuwen, als de meeste herdersvolken 4

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1