bïTitenland. STADSNIEUWS* Vliegen. De brand te Raamdonksvecr. Lotellngen en de Duitsche Keizer. Ees gevaarlijke vrouw. Gevaarlijke neiging van den Duitschen? Keizer De raadsverkiezing te Bloentendaal. Een oud verhaal weer opgerakeld. Vacantiekoloule te Egmond a/Zee. Uit Bergen. Uit Egmond s/d Hoef. De bliksem. Er In geïcopen. Van rattenvergif gesnoept. Een ongelukkig fietsrijder en hsndige zakkenroller. Gemengds Mededeeling®n. Het drama te Oierleek. Gereformeerd Tractaat Genootschap Fillppus. afkeerig van den oorlog, wenschten elkander „Vrede. De Romeinen, in den tijd van Augustus de gebie ders der wereld en fier op lvun macht, zeidenW ees sterk De levensblijde Oude Grieken, trotscli op de plaats, die zij onder de volken innamen, riepen: „Verheug (Hbld.) wijs zou Lang vóórdat Blériot en de zijnen hun meesterstuk ken in de vliegkunst aflegden, waren w«, Hollanders zegt het Hbld., reeds onovertroffen vliegbeoefenaars Het is niet eens moeilijk dit te bewijzen uit de Heder- landsche taal! Wanneer een moeder tegen haar jongen zegt- „Vent, vlieg toch niet zoo wild langs den weg, dan wijst dit op een voorwaartsche, in elk geval een hori zontale beweging. Ook in den zin: „Zoodra lante mij zag, vloog ze mij om den hals" hier wordt weer een gansch andere methode van vliegen aangeduid is een vlakke, horizontale beweging op te merken. Een geheel andere uiting en weer een volstrekt andere wij- ze van vliegen wordt aangetoond in zinnen an Speyk vloog met vriend en vijand de lucht in," „De molen vloog dooi' een onbekende oorzaak in biand,^ en „Hij vliegt als een kakkerlak tegen den wand op. Hier is een öpwaartsche vliegbeweging duidelijk merk baar. En dat we ook al vliegend weten te dalen, kan- blijken uit een zinsnede als„Hij vloog de trap af. Dat we gewend zijn in de vliegkunst een aanmer kelijke hoogte te bereiken, spreekt het niet duide lijk uit de zegswijze: „Hij is geen hoogvlieger," waar in we met min of meer verachting neerzien op iemand, die het in deze nationale kunst niet ver gebiacht heeft En hoe dikwijls hoort men niet een paar vrienden gemoedelijk tegen elkander zeggen: „Kom eens °ver- waaien!" Waaruit o.i. duidelijk blijken kan, dat Ble- riot's resultaat volstrekt geen nouveauté was. Nog enkele bijzonderheden over den geweldigen brand, die, als gevolg van een ontzettend onweder, Zondag te Raamsdonkveer woedde, ontleenen wij aan de 's-H. Ct. r., Ieder redde wat hij kon, doch veel was onmogelijk bij zoo'n woedend-snellen voortgang. Jammerende vrouwen met de schreiende, klagende „dutskens vastgeklemd om den hals zoeken behoud in den pol der. Mannen zitten wezenloos onder het knetterende dak. Sommigen moeten met geweld naar buiten ge voerd worden. Redden wat er te redden valt. De een met een goedgevulden geldzak, de ander met een waardelooze vogelkooi of een kreupelen keu kenstoel, zonder eenig overleg greep men, wat er voor de hand lag of stond. Aandoenlijke tooneelen Een vrouw heeft een kindje verloren eenige dagen terug, 't lijkje ligt te midden van den matten schijn van enkele trillende kaarsjes. En daarboven knettert en knapt alles in den feilen brand. Het lijkje is vergeten! Maar de moeder komt tot bezinningDe moederEn zij rent het brandende huis in en redt haar doode kindje. Zij jubelde nog van blijdschap. Even daarna stort het dak in. Ook in Dordtrecht wordt gezorgd dat lotelingen op den dag der loting afleiding kunnen krijgen. Ten hunnen behoeve treden er goochelaars op en leden van een rederijkerskamer. De voorzitter der onthouders-vereeniging, dr. E. Delhez, hield eergisteren een aardige rede, waaraan het volgende ontleend is. Hu het bezoek van Keizer Wilhelm aan Middachten in gansch ons land zulk een belangstelling wekt, wilde spr. uit de omgeving des Duitschen Keizers een twee tal bijzonderheden mededeelen. Allereerst werd verhaald, hoe een Duitsch officier, uit principe voorstander van geheelonthouding, op 's Keizers verjaardag niet durfde weigeren Champag ne te drinken, alvoren hij 's Keizers meening daarom trent had gevraagd. Deze antwoordde, dat nergens was voorgeschreven, met welken drank zijn gezondheid moest worden gedronken. Zoo zijn velen bevreesd voor Keizer Publiek. Doch ook in niet-onthouders-kringen moet de onthouder zijn principe getrouw blijven. Te dien opzichte hoopt spreker, dat onder het opkomend geslacht meer durf zal komen. En in de tweede plaats wees dr. Delhez er op, hoe de beide chauffeurs des Keizers geheel-onthouders moeten zijn. Dit bewijst, dat ook die omgeving be kend is, dat degelijkheid en kunde alleen niet bescher men tegen de gevaren van den alcohol. Vrouwenkiesrecht In de Herv. Kerk. Door bet Comité voor vrouwenkiesrecht in de Herv. Kerk is aan de Synode opgezonden een adres met het verzoek, het Algemeen Reglement aldus te wijzigen, dat ook vrouwelijke lidmaten stemrecht krijgen. 5468 mannelijke en 9488 vrouwelijke lidmaten uit 142 gemeenten steunen bet verzoek. (Stand.) kunnen zijn. De consequentie van deze stel ling zou zijn dat men in plaatsen, waar de meerder heid van den Raad rechts is, zou moeten zorgen dat niet de gelieele Raad rechts werd, opdat er althans nog één niet-rechtsche zou overblijven om wethouder van onderwijs te worden. Het verheugde spr., dat hij gekozen was in vi„ na dat VIII hem uitgeworpen had, omdat hier de gele genheid bestond voor de vrijzinnigen, om te toonen of zij het eens waren met hun politieke leiders, die nu voor hun pantalon gehad hebben. (Daverend .applaus). Jacobus Polak minder stemmen nog dan de vrij zinnig-democraat m. De Jongh Het is een groote nederlaag geweest, maar een, die dubbel en dwars verdiend was. Met alle christelijk gevoel waarover hij beschikt zegt spr. toch: „Ik gun het ze! (Hernieuw de toejuichingen.) In voorloopige hechtenis is gesteld de echtgenoote van den behangersknecht D. Klaasen te Zutphen. Zij waren Zondag samen op den IJssel bij de Bronsbergen aan het bootje varen, toen plotseling de vrouw haai man in het water duwde met, naar beweerd wordt, het kennelijke doel, hem te verdrinken. Met zeer veel moeite wist de man zich te redden. Uit het verslag van het Hbld. over het Keizerbe- Zijne Majesteit, die voor historische reliquieën en curiosa zoo veel gevoelt, scheen bijzonder^ getroffen door de schoonheid van twee bekers, die^ tijdelijk door graaf Bentinck van Amerongeii naar Middachten wa ren overgebracht, juist omdat men de belangstelling er voor van den Keizer wel vermoedde. Deze bekers waren bij een der rampen, waardoor het kasteel in den loop der tijden is getroffen, spoorloos verdwenen, maar onlangs door een schoonzuster van graaf Go- dard Bentinck in Engeland teruggevonden, zoodat ze nu tot groote vreugde weer deel van het vaderlijk goed uitmaken. Immers zijn beide bekers na den roemi'uchten slag bij Fehrbellin, waar Frederik Wil lem van Brandenburg de Zweden versloeg, ten ge schenke .gegeven aan een der voorvaderen der Ben- tincksche familie voor betoonden moed. Keizer Wil helm zei tegen den dienstdoenden inspecteur der rijks- veldwacht dat deze, als hij (de Keizer) weer terug kwam, wel al zijn politiemannetjes mocht meebrengen om te zorgen, dat die merkwaardige reliquie niet naar Duitschland medegenomen werd! Haar men mededeelt, is de raadsverkiezing van Bloemendaal, naar aanleiding van het protest van mr. Tideman, vernietigd. In de „Deutsche Wochenzeitung" leest men het vol gende over een bericht, dat wij opzettelijk niet overna- men Kort na het huwelijk van Koningin Wilhelmina werd mij door Duitsche bladen herhaalde malen ge vraagd, toch eens iets over het leven op Het Loo mee te deelen. Wie iets van het Hederlandsche Hof weet, is er van overtuigd, dat de vervulling van zulk een wensch even moeilijk is als de oplossing van de kwa dratuur van den cirkel. Om echter den Duitschen collega's ter wille te zijn en tevens mijn journalistieke eer te redden, zoog ik uit mijn, in wanhoop gekrom- den, duim een kleine geschiedenis, in den trant van Harun al Raschild, waarvan de prinsgemaal de held was. Prins Hendrik, de steeds vroeg in bosch en veld wandelt, komt een vrouw tegen, die bezig is hout te stelen, zonder dat ze hem herkent, redt haar uit de klauwen van den vorstelijken boschopziener en zendt haar 's avonds een lading turf thuis. Dit verhaaltje sloeg in; alle Duitsche bladen na men het over. Arme Prins Hendrik, die in dien tijd In de Tel. wordt geschreven: Donderdag a.s. zullen er van het „Kerdijkhuis" en het „Zeehuis" te zamen Weer een 150 kinderen ver trekken, die gedurende 4 weken door de goede zorgen van het Centraal-Genootschap voor het Herstellings oord en de Vacantiekolonies te-Egmond aan Zee van zëe en duin hebben genoten en Zaterdag a.s. zullen er weer 168 komen, naar we hopen voor hen om ook te genieten als hun voorgangers. Gisteren hadden de verpleegden een feestje, een afscheidsfeestje, hun aangeboden door de directie van het Dagblad „De Courant." We gingen eens een kijkje nemen, want het is een waar genoegen het werk van het Genootschap na te gaan. Al spoedig hoorden we, dat de verpleegden zelven niets van het feestje wisten, het zou een verrasing worden. Ha het rustuurtje, 's middags half drie, moesten de kinderen van het „Kerdijkhuis," gewapend met vlag en schop, de kinderen van het „Zeehuis" af halen. Spoedig was het clubje van honderd-vijftig bijeen en gingen ze ordelijk, twee aan twee, met hunne bege leidsters en onder leiding van het Kamerlid Ketelaar, ver aan het strand bij de duinen. De onderwijzer in den heer Ketelaar kwam hier ten volle uit; hij deelde de kinderen in en nu moesten ze van zand tafels maken. In een half uurtje waren er twaalf flinke tafels gereed en nu moesten de kinderen weer mee, want ze wisten nog niets van het feestje. Weer twee aan twee, zingende verder. Daar werd een groote kring gevormd, de heer Ketelaar in het midden en zoo werden vele kinderspelletjes gedaan. Intusschen werden de zandtafels van lakens voor zien en daarop de versnaperingen. „Het is een werk om moe van te worden," zeiden we tegen de dames. „Toch niet, mijnheer, integendeel, het is een heerlijk werk voor die kinderen, het is zoo dankbaar." Den heer Ketelaar werd een sein gegeven, dat alles gereed was en nu namen 150 blijde gezichten aan de tafels plaats. Het was een verrukkelijke aanblik^ Vooral van de tafel met 14 lieve meisjes van 5 en 6 jaar. Aan de eerste tafel zaten de groote jongens van 12 en 13 jaar, waaronder er waren, voor wie hun verblijf aan de kolonie als 't ware een uitzet voor hun leven was, want, zei de volijverige heer Bos, „die jongens zijn nu van school af, en moeten, als ze thuis komen, meteen naar de fabriek, voor het eerst, maar ook voorgoed." Ha afloop van het feestje werd er nog een wande ling door het duin gemaakt, toen door het dorp, om eindelijk vermoeid en opgeruimd ter ruste te gaan. Ze zullen het navertellen, de kleinen, hun leven lang En nu een verzoek: Het Genootschap doet veel en een machtig goed werk, maar afscheidsfeestjes kan het niet geven. Toch is het zoo verrukkelijk voor de kinderen en er is zoo betrekkelijk weinig voor noodig om zoo een feestje hun te verstrekken. Wie geeft er iets voor dat doel? De geringste gave zal in dank worden aanvaard, en, zoo de redactie van dit blad het goedvindt, hier worden verantwoord. Hog tweemaal zullen de kolonies in dit seizoen bevolkt worden en met een dikke honderd gulden zullen er dan nog twee afscheidsfeestjes kunnen worden gegeven. wanneer ze ooit woer levend dit ondermaansche be treden. Eiken middag worden vanuit den Chineeschen kamp groote papieren ballons met zulke luchtreizigers opgelaten. De dieren hangen aan een parachute, die met een touwtje aan den ballon is bevestigd. Aan dit touwtje is een lont bevestigd, die bij het loslaten van den bal lon wordt aangestoken. Blijft de lont branden, tot dat het vuur het touwtje bereikt, dan valt de para chute en komt het hevig spartelend dier hier of daar weer ergens op den grond terecht; gaat de lont uit, dan blijft natuurlijk het dier net zoo lang zweven totdat de heete lucht van den ballon is afgekoeld, maar inmiddels is de ballon zoover afgedreven dat de oplater niet meer weet wat van het dier geworden is. Aan de politie om de dierenbeulen op te sporen en een eind te maken aan deze gruwelijke vertooning, merkt het blad terecht op. Een levende torpedo. De marine-kadet Whitting, die op de duikboot „Porpoise" dient, wilde eens proefondervindelijk er varen, hoe de manschappen van den duikboot zich konden redden, als het ongeluk wilde, dat hun de uit gang onder het water versperd werd. Om dit nu haar fijn na te gaan, kroop hij in de buis van een torpedo en liet zich met gecomprimeerde lucht als torpedo af schieten. Op het oogenblik dat dit gebeurde, bevond de „Porpoise" zich zestig voet onder de oppervlakte van het water. Whitting kwam echter geheel onge deerd aan de oppervlakte. Het verhaal is bepaald niet minder waar dan dat van baron von Miinchhau- sen, die zich op een kanonskogel uit den mond van een stuk geschut liet wegblazen. Tel) Een goede collecte. Een telegram uit Hew-York meldt: Terwijl een schare van zesduizend menschen Zondagavond te Or chard in Maine bad en zong, ging een predikant rond om te collecteeren voor het Christelijk Zendingsver- bond en haalde 132,000 op. De grootste gift was van 15,000. Wel u&nbod, Een advertentietje van drie regels, waarin een loop jongen werd gevraagd, bracht dezer dagen meer dan 500 sollicitanten voor een winkel van electrische toe stellen in Hew-York. Zij varieerden in ouderdom tus- schen de tien en de vijftig jaar, en behoorden tot de meest uiteenloopende naties. Toen de chef de winkel deur opende, stortte zich de zwerm, als een woest dooreenkrioelend kluwen in den winkel, terwijl ieder zijn best deed om de eerste te zijn. Het natuurlijk ge volg was, dat een der kolossale ruiten werd ingedrukt. De aanwezige verkoopers barricadeerden eindelijk met veel moeite en inspanning de deur, en telefoneer den om de politie, die er slechts door gebruik maken van den wapenstok in kon slagen, de wilde horde te verjagen. erschillende Duitsche hoven bezocht! De houtdieveg- I voorwerpen. i rrie. 1 Tirni..1 Bij geruchte vernamen we dat in verband met de van 16 tot 26 Augustus tusschen IJmuiden en het Ylie te houden manoeuvres van de zeemacht in veree- niging met de landmacht in deze gemeente inkwartie ring zal plaats hebben. Ter gelegenheid van de kermis werd Maandag bij het café van den heer Bult een harddraverij gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: le prijs wed. P. de Waard. Ie premie P. Meijnen. 2e premie R. Groot. 3e premie J. Groot. De toegekende prijzen bestonden uit fraaie kunst- De raadsverkiezing te msterdam De uitslag van de gisteren gehouden gemeente raadsverkiezing in district VI te Amsterdam is als volgtUitgebracht 3666 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 1834. Hiervan verkregen de heeren dr. P. C. F. Frowein (S. D. A. P.) 187 stemmen, mr. G. T. J. de Jong-h (v.-d.) 779, Jacobus Polak (lib.) 563 en mr. S. de Vries Cz. (antirev.) 3137 stemmen, zoodat gekozen is mr. S. de Vries Cz. Opmerkelijk mag genoemd worden het luttel stem- mencijfer waarmede de candidaat van Vooruitgang, de heer Jacobus Polak, uit de stembus is gekomen (563). Waar het een man geldt van de qualiteiten en de re putatie van den heer Polak, daar mag deze uitspraak der kiezers wel bijzonder teekenend heeten. Zal, vraagt de H. Rott. Ct., de raad in zijn veranderde sa menstelling, haar sanctioneeren In het R. K. Gildehuis is gisteravond de verkiezing- van mr. S. de Vries Czn. door geestverwanten en coa- litiegenooten gevierd. De heer de Vries verklaarde, dat toen de heer Ruys zijn voornemen te kennen had gegeven te bedanken, hij lang geaarzeld had. Zijn vrienden hadden gezegd „Laat den boel maar liggen en laat Gulden of Kete laar de zaak maar opknappen." De actie der sociaal-democratische onderwijzers (aldus de heer Dc Vries verder) heeft aan de openba re school meer kwaad gedaan dan spr. in het jaar, dat hij wethouder was. Het verheugde hem, dat de bur gerij met zoo verpletterende meerderheid getoond had, dat zij niet wenscht dat in de openbare school de toon wordt aangegeven door de sociaal-democratische on derwijzers. Deze verkiezing heeft bewezen, dat als de kiezers maar goed worden ingelicht, zij inzien dat van het Stadhuis uit moet worden geregeerd, en niet door hen, die zelf geregeerd behooren te worden. Het was vol gens mr. De Vries de vraag of op den duur toegestaan kan worden dat ambtenaarsvereenigingen als zooda nig zich met verkiezingen inlaten. De openbare school, zoo bétoogde mr. De Vries voorts, is van en voor allen. Het is absoluut onjuist dat de anti-revolutionnair geen wethouder van onder- ge vervolgde hem overal. Zelfs keizer Wilhelm vroeg vol deelneming naar haar. Ik hoorde dit van den toenmaligen secretaris van den Prins, den heer von Engel, aan wien ik toevallig werd voorgesteld. Ik nam me toen heilig voor, nooit meer hofberichten uit den duim te zuigen en ben aan dat voornemen getrouw gebleven. En nu duikt in een Arnhemsch blad de geest der dievegge weer op en spookt door de Hederlandsche bladen, om, zoo moge lijk, opnieuw een reis in het buitenland te beginnen. Verdwijn, onzalige geest; hij, die u heeft opgeroe pen, gebiedt het u! In verschillende couranten lezen we berichten over het inslaan van den bliksem. Zoo meldt met uit de Bilt aan het Utr. Dagblad: Op de akkers schoot de bliksem in een arbeiderswo ning, door den schoorsteen naar binnen. De man, vrouw en drie kinderen zagen het, maar hoofde niets. De man werd achterover geworpen en de vrouw sloeg voorover op de tafel. De bliksem, die schijnbaar geen uitweg kon vinden, doorliep het geheele huis. Een doek, die van den kinderwagen was gevallen, begon te branden, terwijl een parapluie, die aan het kabinet hing', ontvlamde. De bliksem is zelfs gegaan in een gesloten blikken sigarenkistje, in het kabinet staande, waarin hij gaatjes sloeg ter grootte van een erwt en een haverkorrel. Vervolgens is de bliksem door den muur en door de deur naar buiten geslagen, waar een jonge kat werd doodgeslagen. Den man, een zekeren L. K, is de schrik zoodanig op het lijf ge slagen, dat hij vanmorgen haast niet kon loopen. Een 17-jarige jongen vervoegde zich bij de politie te Hijmegen teneinde nachtverblijf te bekomen. Al spoedig bleek uit zijn genummerde kleeding, dat hij in een of andere inrichting thuis behoorde, waarom een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat hij den 7en Augustus j.l. uit het opvoedingsgesticht de „Kruisberg" te Ambt Doetinchem was weggeloopen. Op last van den commissaris van politie is hij we der naar het gesticht teruggebracht. Vier kinderen te Velp vonden op een puinhoop een doosje met twee poeders, en als goede vrienden deel den ze de gevonden lekkernij en aten ze op. Maar het bekwam hun slecht. De poeders waren een zwaar ver gift voor rattenéén poeder was voldoende om 30 van deze dieren te dooden. De kinderen werden al gauw ernstig ongesteld, maar door een spoedig toegediend tegengif, zullen waarschijnlijk de vier snoepertjes het leven er af brengen. Op den straatweg bij hotel „De Roskam," te Worth- Rheden is Maandag een wielrijder uit Arnhem over een hond gevallen. Hij kwam daarbij met zulk een hevigen smak op den weg terecht, dat hij hersen schudding' kreeg en bewusteloos bleef liggen. Dr. Van der Feltz bracht hem met zijn auto naar het ziekenhuis te' Velp, alwaar bleek, dat de toestand niet levensgevaarlijk was. Tijdens den oploop, dien dit ongeval veroorzaakte, wist een zakkenroller zijn slag te slaan en twee porte- monnaies, inhoudende 6 en 7 gulden te rollen. Morgen zal het 5-jarig bestaan der Harmonie-ver- eeniging „Lamoraal," directeur de heer Somer uit Alkmaar, herdacht worden, door het geven van een concert i nden tuin van den heer J. Belleman. Japan heeft op de mededeeling van China be treffende den ombouw van den Antoeng-Moekden- spoorweg geantwoord, dat het zich neerlegt bij het voorstel, dat de lijn van de standaard-spoorbreedte zal zijn en spreekt den wensch uit, dat de onderhandelin gen over de andere punten van het geschil te Moek- den zullen hervat worden. Te Peking heeft men nu een gunstiger kijk op den toestand gekregen. In Spanje ontving men officiëeletele grammen uit Penongomera (een Spaansche plaats in Hoord-Afrika) meldende, dat inboorlingen eergisteren en gisteren 't vuur op die plaats geopend hadden. Het Spaansche geschut beantwoordde dit met succes, waardoor de vijand, van wien een tentdorp werd ver nield, zware verliezen leed. Aan Spaansche zijde zijn geen verliezen. In Rusland maakt men zich vroolijk over een onhandigheid van een diplomaat. Prins Golinisjtsjeff- Koetoesoff, verbonden aan het ministerie van buiten- landsche zaken, bracht op verzoek van prinses Belo- selski-Beloreski, bij zijn terugkeer van een zaken-reis uit Parijs zes zijden toiletten, tien tailormadecostu- mes en vier hoeden van reusachtige afmetingen mede in een koffer, die van vier groote staatszegels was voorzien, ten bewijze dat er staatspapieren in waren. In Wirrballen vertrouwde men het zaakje echter niet, vond de koffer wel wat licht. Den Prins werd ver zocht een verklaring van het Russisch gezantschap te Parijs over te leggen. Dat vond de prins krenkend en daarom werd de koffer naar St. Petersburg gezon den. Hij verzocht het ministerie van buitenlandsche zaken de koffer niet uit te pakken en zond een lijst in van het gezantschap, waarin echter wijzigingen aan gebracht waren. Een bediende van de Prinses trachtte inmiddels het zaakje op te knappen langs den gebruikelijken weg van omkooping, maar toevallig hielp dit niet. In tegenwoordigheid van den chef der douane, nadat de prins op zijn eerewoord verklaardhad dat er slechts staatspapieren in de koffer waren, werd het voorwerp geopend. De te betalen 400 roebel in voerrechten en de 2000 roebels boete, zullen wel niet de zwaarste straf vormen. Zelfs bij het smokkelen heeft de Russische diploma tie zich nu weer onbekwaam getoond! Ckinaesche wreedheid. De ballonopstijgingen, die te Semarang plaats von den, hebben een nawerking, waarop de aandacht der politie zeer zeker mag worden gevestigd. Zooals men weet, liet de luchtreiziger zich met een parachute naar beneden vallen en dit schijnt zulk een emotie bij een aantal Chineezen in den kamp aldaar te hebben opgewekt, datzij zich thans dagelijks op eigen gele genheid dat genot verschaffen. Een luchtreiziger geëngageerd, die eiken middag opstijgt? Volstrekt niet, zegt de „Locomotief", de luchtreizigers, die zij de hoogte inzenden zijn honden en katten, die zich al zeer gelukkig mogen achten Morgen zal het lijkje van het meisje, dat op zoo vreeselijke wijze te Öterleek ter dood gebracht werd, naar Oudendijk worden vervoerd, waar zij een laatste rustplaats zal vinden naast haar moeder, die, gelijk wij reeds mededeelden, bij de geboorte van het kind het leven moest laten. En gisteravond is het stoffelijk overschot van de 23-jarige huishoudster naar Anna-Paulowna, haar vroegere woonplaats, gebracht, waar het ter aarde be steld zal worden. Ook de smart van haar ouders, die de dubbele daad van hun dochter ten zeerste betreuren, is zeer groot. Het gerechtelijk onderzoek heeft niets bijzonders aan het licht gebracht. Wel moet uit verschillende brieven van de huishoudster gebleken zijn, dat zij den laatsten tijd niet meer normaal dacht over de verhou ding die zij tusschen haar en haar meester blijkbaar zoo gaarne tot stand had zien komen. Een blaadje van een scheurkalender, waarop stond: „De man, die de vrouw als speeltuig gebruikt, moet zich niet verwonderen als dat speeltuig ontstemd wordt", scheen indertijd bijzonderen indruk op haar te hebben gemaakt, althans zij had het zorgvuldig be waard. Het Gereformeerd Traktaatgenootschap Filippus hield heden in de Gereformeerde kerk alhier haar 25ste algemeene vergadering. De voorzitter, prof. Lindeboom van Kampen, open de de vergadering' met een inleidend woord naar Je- saja 60:112 en herdacht het overlijden van het Be stuurslid, de heer Dr. Littooij van Middelburg. Uit het verslag van den secretaris, dat loopt over de jaren 1907 en 1908 bleek dat in 1907 werden gedrukt 526000 en verzonden 357493 exemplaren en in 1908 resp. 259150 en 237238 exemplaren. Blijkens het daarna uitgebrachte verslag van den penningmeester waren de ontvangsten in 1907 21371.125 en da uitgaven 19341.46, batig saldo du3 2029.665 en in 1908 de ontvangsten 21657.02 en de uitgaven 19456.62, gevende een voordeelig saldo van 2200.39. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1907 2627 en het aantal aangesloten coöperaties 183, op 31 December 1908 waren deze getallen resp. 2425 en 173. Aan het einde dezer verslagen werd dank gebracht aan allen die hadden medegewerkt tot den bloei van het Genootschap onder het uitspreken van de hoop dat die medewerking ook yoor het vervolg niet zal worden onthouden. Hadat de voorzitter dank had gezegd voor deze ver slagen stelde hij de vraag wat te doen om den achter uitgang te stuiten. Een discussie ontspon zich hierover, waarin de mee ning werd verdedigd het Genootschap provinciaal te splitsen, zóó dat iedere afdeeling dan zou kunnen wer ken onder het Hoofdbestuur. Dit denkbeeld werd door den voorzitter gesteund, die opmerkte dat de achteruitgang veel meer te wijten is aan vertrek of overlijden dan aan direct bedanken. Ook werd de opmerking gemaakt dat de achteruit gang normaal is doqh dat de vooruitgang' minder is dan andere jaren, waarna de aanwezigen werden opge wekt ieder in eigen kring meer te werken om het le dental te vermeerderen. De heer Reinardus sprak de beste wensclien uit voor den bloei van de vereeniging, wees op den toe stand in Amsterdam en gaf een beschrijving van de moeilijkheid die er was om de tractaatjes in de kazer ne ingevoerd te krijgen. Dank zij de medewerking van H. M. de Koningin gelukte het, en nu zij er een maal zijn gaat het in de kazerne zeer goed. Spreker dankt daarvoor de hoogere autoriteiten. Ook in de gasthuizen worden er veel geplaatst, zoo veel dat er te Amsterdam te weinig tractaten worden ontvangen. Het voorstel van het Bestuur „in 1910 wordt, tenzij bijzondere omstandigheden het noodzakelijk maken, geen algemeene vergadering gehouden" wordt na ge geven toelichtingen door den voorzitter van de agen da afgevoerd. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2