DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 186. Honderd en elfde Jaargang. DONDERDAG 12 AUGUSTUS Drankwet. BIN NE NL AND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar I 0,80; franco door het geheele Rijk f ls— Af aderlijke nummers 3 Cents. Prijg der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. f©I®S©eeKra®8s«? i. H. M. de Koningin en de brand te Raamsdonk. H. M. de Koningin naar Brussel? T arief herziening. Bond van Christelijke Zangvereenlglngen In Nederland. Esn R. K. Instituut. GEMENGD NIEUWS, De roode hran De grondwerkers&taking. Korte vreugd. Frankfort—Schevenlnger?. Een rare coöperatie. Berooving. Vereenlglng tot rxololtatle eerier proef- zulvelboerderij te Hoorn. ALKMAABSCHE COURANT. mt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van T. G. DE MUNK aldaar, om verlof tot den verkoop van alco holhoudenden anderen dan sterken drank in het per ceel Laat A 59a. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. v. d. VEGT, lo. Secretaris Alkmaar, 11 Aug. 1909. ALKMAAR, 12 Augustus. Gisteren hebben wij onder „buitenland" melding ge maakt van een schandaaltje in Rusland: een ambte naar aan het departement van buitenlandsche zaken die voor een dame toiletten uit Parijs medegebracht had in een koffer, bestemd voor staatspapieren, werd het slachtoffer van zijn galanterie. Op zich zelf is het wel eenigszins vreemd dat een ambtenaar aan buitenlandsche zaken zich schuldig maakt aan belas ting-ontduiking. Maar niet minder vreemd is het, dat getracht werd langs den weg van omkooping aan een vervolging te ontkomen. Dat is typisch Russisch, be hoort bij de zeden van een land, waarin een der aan zienlijkste personen, grootvorst Alexejew, wegens om kooping uit zijn betrekking gezet moest worden omdat het onmogelijk was hem te sparen. Bij de be handeling der begrooting kwamen verscheiden bedrie- gelijke handelingen van staatsambtenaren ter sprake en enkele van hen wij noemen den onder-minister Goerko werden gestraft. Er staan nog meer op de nominatie. Nog altijd is het onderzoek gaande, dat onlangs is ingesteld en dat zelfs voor Rusland onge hoorde dingen aan het licht brengt. De bladen spre ken er van en het is de moeite waard om daar even bij stil te staan. Bij twee firma's te Moskou, die aan de regeering groote leveranties deden is een huiszoe king gedaan en de handelsboeken van die firma's spreken boekdeelen van het bedrog waartoe de staats ambtenaren zich hebben geleend. Uit die boeken is gebleken, dat voor Kerstmis en voor Pascben aan de ambtenaren, wier stem bij de gunning van de leveran ties van invloed was „een enveloppe met inboud," ge lijk dat bij een jubileum heet, werd bezorgd, hetzij aan het bureau, hetzij tehuis. Op dergelijke wijze werden personen bedacht, die de geleverde goederen moesten keuren, tellen, meten, wegen, enz. Van deze giften werden in de boeken der firma's ze heeten gebroe ders Alafolsof en Till en Co. -geregeld aaateekening gehouden en met die boeken in de hand is het niet moeielijk de ambtenaren aan te wijzen, die werden begiftigd, want de namen der heeren staan voluit ge schreven voor de bedragen, die ze ontvingen. Een goede boekhouding is een voornaam ding, ook als het slechte zaken betreft. En uit deze boekhouding blijkt dat tijdens den Russisch-Japanschen oorlog per jaar aan fooien 6 millioen gulden werd uitbetaald. Toen later de omzet aanzienlijk daalde, werd ook het bedrag der fooien minder, maar door een toevallige omstan digheid klommen ze weer: de beide genoemde firma's gingen concurreeren. Overal elders geldt de stelling, dat concurrentie de prijzen der goederen doet dalen. Voor Rusland gaat zij evenwel niet op; de prijzen gingen omhoog omdatde firma, die de levering wilde hebben, de hoogste fooien moest betalen. Dat is nog eens iets anders dan een smokkelpartijtje uit ga lanterie. Met belangstelling vraagt men zich af, waartoe de ze ontdekkingen, die zwart op wit staan, zullen leiden. Een der hoofdpersonen, de generaal-intendant is bui- i en-a f gegaan, hetgeen in Rusland een heel verstan dige daad schijnt te zijn als men geen schoon zonden- register heeft. roeger zou op zoo'n kleinigheid van een paar millioen,.die op oneerlijke manier verkregen werden, minder worden gelet. Wie boeken over Rus land gelezen heeft weet dat. Tegenwoordig is er wel een kentering gekomen, maar. St. Bureaucratius is machtig en Tsaar Nikolaas zwak. Dat moet men bij beoordeeling van toestanden in bet land van Nits- jewo, waar „wat kan 't mij schelen" een ieder, van den hoogste tot den laagste op de lippen zweeft, nooit vergeten. De burgemeester van Raamsdonkveer heeft gisteren #en telegram ontvangen van den volgenden inhoud: 't Loo, 11 Augustus 1909. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op haren dank over te brengen voor het draadbericht betreffen de de ramp in Uwe gemeente, en U te melden dat H. M. ter tegemoedkoming aan den nood den armlastige gezinnen vierhonderd gulden beschikbaar stelt. Hare Majesteits particuliere secretaris jhr. Van Geen, zal deze aangelegenheid verder met U regelen (got.) Adjudant van dienst, DUMONOEAU. De Indépendance Beige zegt: Een Antwerpsch blad meldt dat Koningin Wilhel- mina door Nederlandsche personen van invloed is aangezocht om in 1910 de tentoonstelling te Brussel te bezoeken. Wij hebben getracht bevestiging van dit bericht te krijgen, maar aan de Nederlandsche legatie, waartoe wij ons hebben gewend, heeft men ons geenerlei ant woord gegeven. De N. Ot. schrijft: Ter nadere aanvulling van onze onlangs afgedrukte mededeelingen aangaande de te verwachten tariefwij ziging moge nog het volgende dienen: Het ligt minder in de bedoeling een fiscale-, dan wel een technische herziening van de bestaande tarie ven ter hand te nemen, waarbij dient opgemerkt dat het ontwerp van minister Harte zeer zeker een fiscale herziening beoogde. Op de komende begrooting wordt een tekort van minstens twaalf millioen gulden verwacht. Gepoogd zal worden voor een goed deel het ontbrekende te ver krijgen uit belastingwijziging, door samensmelting van vermogens- en bedrijfsbelasting tot een inkom stenbelasting, waarbij de plannen van den oud-minis ter mr. Th. de Meester goede diensten zullen bewijzen. Dinsdag heeft deze Bond voor zijn leden in het Noorden van het land een zangersfeest op het buiten goed Oranjewoud gehouden. Ruim half elf opende de Bondsvoorzitter, mr. H. graaf van Hogendorp, den feestdag, die, begunstigd door prachtig weer, in alle opzichten gelukte. Het bezoek was zeer groot; het aantal feestgenooten bedroeg ongeveer 4000. Dit groote getal waa mede een gevolg van de om standigheid, dat het Christlik Selskip for Eryske Tael- en Skriftenkennisse tegelijk zijn eerste Selskipsdei hield. Het bondsbestuur zag daarin een bevordering van het christelijk lied en de „lansljue" zongen dan ook verschillende liederen in de Eriesche taal, o.a. Psalm 46, van Gysbert Japiks, terwijl de voorzitter van het Selskip, ds. Huismans, van Anjum, in het Eriesch een toespraak hield over De Noardsche- Bal ke." Verschillende predikanten traden verder als spreker op. De ruim 600 zangeressen en zangers gaven, bege leid door de stafmuziek van het 9de regiment infante rie te Leeuwarden, tal van liederen ten beste, die heel goed klonken te midden van de schoone omgeving. De heer JA. Zwaan, leeraar aan het conservatori um in Den Haag, de muzikale adviseur van den Bond, trad als dirigent op. Te Amsterdam zal, naar de Tel. meldt, in 't begin van September e.k., een R.-K. instituut worden ge opend, voor het onderwijs in afzonderlijke vakken aan jongelieden en volwassenen. Opleiding zal gegeven worden voor verschillende examens en acten. Het onderwijs zal hoofdzakelijk omvatten: geloofs- verdediging en godsdienstleer, de moderne talen en correspondentie, Grieksche en Latijnsche taal en let terkunde, boekhouden handelsrekenen, handels recht en handels-aardrijkskunde, stereometrie, steno grafie, enz. De lessen zullen gegeven worden door geestelijken. Ten slotte zullen bij voldoende deelneming op ver schillende punten der stad afdeelingen worden geves tigd. RECHTZAKEN. Arrondissenients-Rechtbenk te Alkmaar. Vervolg. Beleediging. Dirk H. W., kermisreiziger te Leiden, stond terecht omdat bij in den morgen van 30 Juni op het stations emplacement te den Helder den agent van politie de Glopper beleedigende woorden had toegevoegd. De agent de Glopper gaf een nadere omschrijving van de toedracht der zaak waaruit bleek dat hij bekl. op verzoek van den stationschef aanzegde zich van het station te verwijderen, waarop deze hem zoo uitschold. De beklaagde ontkende niet, maar verklaarde dat hij erg zenuwachtig is. De officier van justitie meende die kwaal het best te kunnen genezen met 15 boete of door 15 da'gen hechtenis. Beleediging. Salomon G., koopman, had zich voor een zelfde feit te verantwoorden. Hij was niet verschenen. De getuige, de rijksveldwachter van Keulen zeide dat beklaagde hem op den 25 Juni had beleedigd door tot hem te zeggen „vuile darm," toen hij hem, toen hij met een gevangene op het station was wat achteruit duwde om te kunnen passeeren. De officier van justitie eischte ook tegen deze be klaagde j 15 boete of 15 dagen hechtenis. Meineed. Ma rijtje St. te Andijk had in de zitting van den 8sten Juni meineed gepleegd in de zaak van J. H. De getuige Hoek die toen werd vrijgesproken, hield thans vol toen de waarheid te hebben gesproken in ver band met het watergooien op 8 Januari. De beklaagde hield vol dat de schutting niet door of voor haar is verlaagd. Hoek daarentegen zeide dat de schutting sinds Fe bruari wel 30 a 35 cM. is verlaagd. Deze verklaring werd bevestigd door de getuigen Pieter Hoek, Willem Sluijs en den veldwachter de Koekoek. De officier van justitie in aanmerking nemende de moeilijkheden die beklaagde door haar houding aan de justitie bezorgd heeft, niettegenstaande hij zoo dik wijls op het gevaarlijke van haar houding heeft gewe zen, eischte 6 maanden gevangenisstraf. Dronkenschap. Jacob van W. te Bergen had appèl aangeteekend te gen het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij we gens openbare dronkenschap bij 3de herhaling was ver oordeeld tot 2 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkinrichting. De officier van justitie eischt vernietiging omdat het een onwettig vonnis is en vroeg opnieuw 3 dagen hechtenis en 1 jaar opzending naar een rijkswerkin richting. Beleediging. Roelof de B., commies bij de rijksbelastingen te Schermerhorn, had den 21sten Juni den veldwachter Brom beleedigd omdat deze hem eens bekeurd had. In de herberg van Koster had beklaagde tegen Brom gezegd dat dat een ploertige zaak was geweest, Beklaagde bekende bet feit, doch voegde er aan toe dat Brom hem dikwijls lastig is. De getuige Brom bleef bij zijn proces-verbaal. Ge tuige sprak de B. er over aan omdat er in de herberg over gesproken werd alsof beklaagde 5 aan getuige bad moeten geven, zoodat er van de bekeuring niets was gekomen. Beklaagde bekende dat bij er in de herberg in dien geest er over gesproken heeft. Hem werd daarna door den officier van justitie on der het oog gebracht dat hij zelf een ambtenaar belast met h'et constateeren van overtredingen is en aange raden zich in het vervolg wat meer hoffelijk te gedra gen. De ambtenaar van het O. M. eischte 25 boete of 25 dagen hechtenis. Mishandeling. Simon A., werkman te Alkmaar, had op 25 Juni Si mon Koster die met een met een paard bespannen vrachtwagen bij de ijzerfabriek stond, mishandeld, waarvoor bij zich Dinsdag had te verantwoorden. Bekl. was dien middag niet al te nuchter, kwam bijv. met een open schaar bij het paard. Zij kregen eerst woorden en later volgde de mishandeling. Simon Koster bevestigde het hierbovengemelde. De officier v. justitie bracht in herinnering dat be klaagde al meer wegens dronkenschap is veroordeeld en eischte 14 dagen gevangenisstraf. Beleed ig in g. Focke Abraham K., onderwijzer te Enkhuizen, had den 29 Juni aan Arend Bakker aldaar toegevoegd de woorden, schoft, schoft, je bent een leelijke schoft, waardoor Bakker zich beleedigd gevoelde. Op den 27 Juni 's avonds 7 uur stond beklaagde te praten met J an Baas, en de oorzaak van deze beleedi ging moet gezocht worden in den feilen verkiezings strijd onlangs te den Helder gevoerd. De beklaagde was niet verschenen. De getuige Arend Bakker verklaarde wel eens tegen den beklaagde gezegd te hebben: „jij bent ook een draaier." Dit was gekomen omdat beklaagde had ge zegd: „Dr. Kuyper is een draaier en jij ook." De getuige Jan Baas, die met beklaagde stond te praten, zeide dat beklaagde de bedoelde woorden Bak ker had toegevoegd. De officier van justitie eischte 20 boete of 20 da gen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Sedert jl. Zondag werd eenige keeren een begin van brand ontdekt in de boerenplaats van den beer Gruis te Holtgast, bij Nieuweschans. Het huis werd daarna bewaakt, daar aan kwaadwillige brandstichting werd gedacht. Maar Dinsdagmorgen is niettemin de plaats een prooi der vlammen geworden. Met groote moeite werd liet, voorgebouw behouden. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Gistermorgen werden te Amsterdam, naar het Volk meldt, 18 spoorwegarbeiders in lossen dienst door de directie van de H.IJ.S. M. gecommandeerd om het werk te verrichten aan het westelijke viaduct, waar de grondwerkers hadden gestaakt. Zij weigerden en wer den op staanden voet ontslagen. Het gerucht loopt, dat nu de vaste spoorwegarbeiders voor dit werk zul len gecommandeerd worden. Dinsdagmiddag tegen vijf uur wist een gedetineer de uit het huis van bewaring te Breda te ontsnappen. Buiten het gebouw gekomen, zette de man het op een loopen, doch een gevangenbewaarder, die de vlucht be merkt had, zette den uitbreker achterna en mocht de voldoening smaken den uitgevlogen vogel weder in de kooi terug te brengen. Het uitstapje was te kort geweest om er bepaald genoegen van te hebben. In verband met den door de Maatschappij Zeebad Scheveningen uitgeloofden prijs voor het eerste be stuurbare luchtschip dat van de tentoonstelling te Frankfort naar Scheveningen zou komen om daar te landen, kan bericht worden dat van de Parseval Maat schappij aldaar bericht is ontvangen, dat eerstdaags een bestuurbaar Parseval luchtschip de reis naar de badplaats van Scheveningen zal aanvaarden, dag en uur van aankomst en landing zullen nader worden medegedeeld. Men schrijft uit Winschoten: Het is hier de laatste weken een heele herrie met de leden der coöperatieve V.i.o.s. en het bestuur, de voormannen der afd. van de S. D. A. P. te dezer stede en in 't geheele district. De coöperatie, in Mei 1908 geopend, had voor de af deeling bakkerij reeds een wekelijkschen omzet van meer dan 400. Niettemin was er op 1 Augustus jl. reeds 'een aanzienlijk te kort, men sprak van eenige duizenden guldens. De leden werden, waar ze 5 per aandeel in deze arbeiderscoöperatie hadden gestort, wantrouwend te genover de bestuursleden en ontsloegen den admini strateur, die een loon van 13 per week had. De overige bestuursleden op twee na, bedankten, en in een buitengewone vergadering werden nieuwe be stuursleden gekozen; de bestuursleden, die uitgetreden waren, werden als lid der coöperatie geroyeerd. Volgens opgaven van den cbefbakker is nu, na af trek van alle uitgaven en afschrijvingen, bij minder productie een winst behaald van 40 per week. Harde noten worden er nu gekraakt. Het dag. be stuur van den Bond van Arbeidscoöperaties te Amster dam eischt de bakkerij op voor de oude bestuursleden, of dreigt anders met het aanvragen van faillietverkla ring der coöperatie. Voor een bedrag van 1000 is de Bond bij deze corporatie betrokken. De afgetreden voorzitter en de ontslagen admini strateur der coöperatie, die gistermorgen namens den Bond boeken en kas kwamen opeischen, werden door bet bakkerij-personeel tegengehouden. Ze moesten het gebouw verlaten. Dinsdagochtend is een jong Amerikaansch toerist, die eenige dagen in Amsterdam vertoeft, het slacht offer geworden van een paar leden der internationale dievenbende, welke in de zomermaanden in de groote steden van het Europeesche vasteland haar slag tracht te slaan. De beide ridders van den grooten weg hadden blijk baar reeds lang op hun slachtoffer geloerd, want reeds vroeger was de jonge Amerikaan eenige malen op straat en in het Rijksmuseum door een van hen bei den aangesproken. De laatste maal, die noodlottig voor hem was, geschiedde dit gisterochtend, toen de jonge man onderweg was naar het hoofdpostkantoor, waar hij eenige brieven wilde verzenden. De dief, die zich voor een Engelsch toerist uitgaf, wandelde toen met hem op naar het postkantoor, waar de Amerikaan, na zijn zaken in orde gebracht te hebben, nog een vergeefsche poging aanwendde, om zijn indringerigen metgezel te ontsnappen. Bij den uitgang liet een heer, zoo vertelt de Tel., die vóór hen uitging, zijn portemonnaie vallen. De Amerikaan raapte deze op en overhandigde haar aan den eigenaar^ die daarin een gereede aanleiding vond, om een praatje met hem te maken en kennis aan te knoopen. De man gaf zich ook uit voor een Engelsch toerist. Met hun drieën gingen zij daarna eerst wat gebrui ken in een lunchroom en daarna in een der groote koffiehuizen. In deze laatste inrichting had de jonge Amerikaan de onvoorzichtigheid, zijn portefeuille, in houdende ongeveer 500 aan geld en geldswaardig papier en een kaartje van Ostende naar Dover, naast zich neer te leggen, en van een oogenblik, dat hij zich had omgekeerd, maakten zijn beide metgezellen ge bruik, om met de portefeuille spoorloos te verdwijnen. De Amerikaan deed onmiddelijk aangifte bij de po litie, maar van de beide dieven was geen spoor meer te vinden. Vermoedelijk zijn zij onmiddellijk per spoor trein naar elders gereisd. Aan het jaarverslag over 1908 van bovengenoemde vereeniging ontleenen we het volgende: Voor de boeren uit de bouwpolders mag 1908 onder de gunstigste jaren worden gerangschikt. Van enkele gewassen werden opbrengsten verkregen zooals bijna nimmer te voren. De veeboer in Noord-Holland ech ter ging zeer gedrukt onder de aanhoudende droogte. Velen waren genoodzaakt een gedeelte van het voor de hooiteelt bestemde land aan hef melkvee toe te ge ven. Later ontbrak de gelegenheid om na te hooien, zoodat verscheidene veehouders eenige koeien extra moesten verkoopen met de najaarsmarkten. Op de eerste groote herfstmarkten waren de prijzen tame lijk bevredigend; in andere provinciën, waar de hooi teelt gunstiger was, kon veel geplaatst worden, maar het aanhoudend aanbod deed ten slotte de prijzen sterk dalen. De koeien gaven te weinig melk; ter voorkoming van vermagering moest reeds vroeg bijgevoerd wor den. De hoeveelheid land bij de verefeniging in gebruik, onderging geen verandering (26-77-45 1I.A.), hiervan is gehooid 13-35-60 H.A., gevende 73.103 K.G. hooi of per H.A. 5400 K.G. De hooitijd duurde kort: voor 15 Juli was het hooi geborgen. Gemolken werden van 24 tot 36 koeien. In den herfst vele, omdat ruim 20 hoogdragende koeien wer den gekocht. Deze werden gestald, kalfden af en werden, voor zoover geschikt, voor het nemen van voederproeven met melkkoeien gebruikt. Ook al om dat de prijzen der herfstmarkt te Hoorn zoo tegen vie-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1