stadsnieuws; BUITENLAND. Uit Wartnenhulzen. Uit Ondkarspel. Gevaarlijke speelplaats. Zuidelijk bloed Qraftiidiefsfai. Vee op stel. Uit Oude Niedorp. Uit Schagen U^t Egmond aan Zee. Uit den Helder. Oud-ksthoHeken. Een avonturier. SOJsrig: jubileum van „Krscht en Vlugheid". nog niet afgesloten zijn. Genoemd worden daarvanproeven met verschillen de melkzuurbacteriën-culturen met het oog op het ge brek „kort" in de kaas en proeven voor het gebrek „boekelscheuren" om na te gaan, of verschillende me thoden van bewerking der wrongel van invloed waren op het ontstaan van dit gebrek. Ook is gewerkt met een melkmachine, n.l. die van Schmidt te Altrahlstedt. Op grond van de voorloo- pige proeven is de algemeene indruk geweest, dat de machine niet zoo goed uitmelkt als een goed melker en dat ze te lastig is in behandeling, onderhoud en schoonmaak, en bovendien te duur, om voor onze boerderijen in dezen vorm in aanmerking te komen. Aan het verslag zijn toegevoegd verhandelingen over „Hooibroei" en over „Korte" kaas van den chef der bacteriologische afd. van het Kijkslandbouwproef- station, den heer E. W. J. Boekhout. De conclusie van de eerste verhandeling is: dat hooibroei vanaf den oorsprong ontstaat door oxydatie en dat deze oxydatie toeneemt met de stij ging der temperatuur, terwijl de aanwezigheid van wa ter de reactie bevordert. De conclusies te trekken uit de 2e verhandeling kunnen als volgt worden samengevat: le het „kort" in de kaas wordt veroorzaakt door de vorming van paracaseïnebilactaat; 2e het ontstaan van dit paracaseïnebilactaat wordt in de hand gewerkt, doordat een onvoldoende hoeveel heid kalk als neutralisatie-middel voor het melkzuur aanwezig is; 3e melk met een laag kalk-gehalte heeft een prae- dispositie om bij het verkazen „korte" kaas te leve ren. Alhier is tot gemeente-secretaris en ontvanger be noemd de heer P. M. Tromp, onderwijzer alhier. Bij de gisteren gehouden stemming voor een hoofd ingeland van het Ambacht van Westfriesland ge naamd Geestmer-Ambacht, in de plaats van den over leden heer F. de Boer Pz., is benoemd de heer Aalbert Borst Az. verordening, omdat de insectenrampen van Hooger Hand kwamen en er toch niets tegen te doen was. De heer Tulp verklaarde daartegenover, dat al erkende hij dat de rampen van Hooger Hand kwamen toch beslist alle middelen mogen worden aangewend om die ram pen zoo sterk mogelijk tegen te gaan. Dit bleek ook het standpunt van den Raad, die de verordening goedkeurde met twee stemmen tegen. Te Wieringen klommen eenige kinderen van om streeks drie jaar op de Hervormde pastorie, langs een door een smid gebruikten ladder, en gingen in de gootlijst spelen. Men begrijpt zich de angst van ds. Reinders, toen hij dit zag. Hij sprak de kinderen ech ter vriendelijk toe om ze niet te doen schrikken en haalde ze een voor een naar beneden. Door de po.litie te Scheveningen is aangehouden een Italiaan, die een Grieksch meisje, tegenover wel ker woning aan den Harstenhoekschenweg hij intrek had, wist te bewegen het ouderlijk huis aan de ach terzijde te verlaten, door zich uit een bovenvenster neer te laten, waar de minnaar het meisje opving. Het paar heeft toen den dag in Den Haag doorgebracht, terwijl het meisje, welker ontvluchting uit 't ouderlijk huis inmiddels was bemerkt, den volgenden ochtend werd aangetroffen hij den Italiaan op diens kamer te genover haar woning gelegen. Het meisje is aan haar ouders teruggegeven. Te Coevorden is ontdekt, dat er groote hoeveelhe den graan van den handelaar Lerie gestolen zijn door diens arbeiders. Het koren, gevonden bij een landbouwer, is in beslag genomen, proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl 5 ar beiders, waaronders de meesterknecht, ontslagen wer den. In Friesland wordt het vee tegenwoordig gestald en met gemaaid gras gevoederd, om daardoor ook van de weilanden de tweede snede binnen te halen. len, werden 5 koeien meer gestald dan het vorige jaar. Voor de vette- werd 264, de gelde- 171 en de tijd- koeien 172 per stuk ontvangen. De rekening koeien geeft een verlies aan van 1447.07. Men bedenke hierbij, dat vele koeien zijn gekocht voor 255 en dat deze op de balans voorko men voor 165. De schapenhouderij gaf een voordeel van 523.92. Men meende de proef: mesten van varkens van ver schillend ras, het vorig jaar uitgesteld, thans te ne men. De proef ware zeker geslaagd, indien ook niet nu weder de borstziekte zich onder de biggen had ver toond. Het Bestuur heeft daarna besloten, voorloopig deze proef van het plan af te voeren. De geboekte winst bedraagt 3558.68, waarbij echter buiten reke ning is gebleven 3663 veevoeder, zoodat het nadee- lig slot der varkenshouderij 74.32 bedraagt. Voor de kaasbereiding is gebruikt 116.486 K.G. melk. Steeds werd reincultuur gebruikt. Zoolang de ze aan de melk toegevoegd is, werd geen losse kaas gemaakttegen dit gebrek is de reincultuur een uit stekend middel. Toegetreden tot het Kaascontröle-station Noord- Holland, werd door de vereeniging steeds gebruik ge maakt van het stempel. Gemerkte kaas liet zich ech ter niet gemakkelijk verkoopen. Verschillende kaas- koopers hebben zich ongenegen verklaard het artikel gestempelde kaas in hun handel op te nemen, zij wil len ze dus niet koopen. Eenige firma's hebben niet zonder succes reclame voor de kaas met een gehalte van minstens 40 vet in de droge stof gemaakt en deze willen de kaas gaarne koopen. Die laten boven dien door enkele fabrieken gestempelde kaas afleve ren, zoodat aan de markt niet gecontroleerd kan wor den, of de vraag naar dit artikel toeneemt. Gemarkt zijn 3686 Edammers en 82 commissieka zen, wegende 7603 K.G. voor 4143.74. Per 50 K.G. is gemaakt 27.25. Voor 1051 Edammers en 25 com missie- en 153 kleinere kazen, voor 't grootste gedeelte geboord en stukgesneden, werd 895.61 ontvangen. Het hoofd kaas komt in de rekening voor met een winst van 4848.98. De opbrengst van 1600 kop (1/2 K.G.) melkroom- boter en 370 kop (V2 K.G.) Weiroomboter bedroeg 1381.95. De hoogste prijs van de melkroomboter 82.5 ct. per V2 K.G. werd 15 Februari, de laagste 57V2 et. 18 April gemaakt. De weiroomboter bracht per kop gemiddeld 71/2 ct. minder op. De winst op de boter-rekening bedraagt 1380.66. Herhaaldelijk werd de boerderij bezocht door leer lingen van landbouw-cursussen en op 6 Oct. werd het bedrijf bezichtigd door tal van buitenlandsche schei kundigen. In de plaats van den heer G. Wonder, die als lid van het bestuur om gezondheidsredenen bedankte, werd gekozen de heer J. Koopman te Beemster. In plaats van den heer Wonder werd de heer Chr. Oort- man Gerlings tot penningmeester gekozen. De secre taris, de heer R. Visser Lz., werd als zoodanig herbe noemd. De Balans wijst een verlies-saldo aan van 6200.32. Aan het jaarverslag zijn toegevoegd rapporten over de volgende proeven: I. Beproeving van de „tweeminuutkarn." De rapporteur. Dr. van der Zande, komt na een zeer uitvoerige toelichting tot de volgende conclusie: Hoewel het door de „tweeminuutkarn" geleverde karnresultaat in alle opzichten goed mag genoemd worden, verdient de invoering van deze karn als hand- karn voor onze toestanden geen aanbeveling. Als bezwaren worden genoemd: a. de tijd van kar nen, daar volgens de bij de proefneming gebleken er varing de naam „tienminuutkarn" beter zou zijn; en b. de kracht, die vereischt wordt voor het met de aan gegeven snelheid draaien van de karn is zeer belang rijk. II. Proef met kaasbereiding uit volle melk. Vergeleken is daartoe: A. Bereiding uit een mengsel van volle morgen- melk en ééns geroomde avondmelk en B. Bereiding uit hetzelfde mengsel, maar met bij voeging van den van de avondmelk afgeschepten room. De resultaten waren de volgende: Bereiding A gaf uit 1740 K.G. melk: 149.3 K.G. marktrijpe kaas, 10.1 K.G. melkroomboter, 3.5 K.G. weiroomboter, 1474 K.G. afgeroomde wei met gemid deld 0.12 vet, 47 K.G. melkroomkarnemelk met 1.18 vet en 42 K.G. weiroomkarnemelk met 1.01 vet. Volgens de bereiding B. hebben 1740 K.G. melk opgeleverd 160.1 K.G. marktrijpe kaas, 4.9 K.G. weiroomboter, loll K.G. afgeroomde wei met 0.13 vet en 45 K.G. weiroomkarnemelk met 1.09 vet. Ter vergelijking van de financiëele uitkomsten, is eerst aangenomen een marktprijs voor de kaas van 26, voor de melkroomboter 1.10 en voor de wei roomboter 1 gld. per K.G. De totale opbrengst bij bereiding A is dan 97.50 en bij bereiding B 92.605. Om dit verschil te dekken zou de vollemelksche kaas 3.06 per 100 K.G. of een marktprijs van 1.53 meer moeten opbrengen. Wordt aangenomen een kaasprijs van 32.50 en een boterprijs van 1.50 en 1.40 dan is de opbrengst bij bereiding A 122.35 en bij B 115.38. Dan moet de vollemelksche kaas 4.35 per 100 K.G. of een marktprijs van 2.17 hooger opbrengen. Het gehalte der kaas aan vet in de droge stof was van A gemiddeld 45.3 en van B 48.6 III. Proef over den invloed van sterke lijnkoekvoe- dering op het gehalte der melk. Uit de uitvoerige omschrijving van deze proef, waarbij verschillende tabellen zijn g'evoegd, blijkt, dat Dr. van der Zande eerstens uit de proef afleidt, dat 'terke voedering met lijnkoek een verhoogenden in vloed heeft op het gehalte der melk aan vet en aan droge stof, en op het gehalte aan vet naar evenredig heid iets meer, dan op dat aan vetvrije droge stof. Nagaande hoe het met de productie der koeien is afgeloopen, doet een berekening zien dat de meerdere kosten door het meerdere voeder veroorzaakt, niet di rect zijn vergoed door de meerdere opbrengst; im mers, terwijl per groep en per dag verkregen werd voor 1.16 a 1.17 meer, kostte het meerdere voeder, dat uit 9 maal 2.5 is 221/2 K.G. lijnkoek per groep en per dag bestond, tegen een prijs van 112.475, wat dus een nadeelig verschil zou opleveren van ongeveer 1.30 per groep van 9 koeien per dag. Bij de proef werd echter het bestaan van een niet onbelangrijke nawerking geconstateerd en wel op de opbrengst aan melk, niet op het gehalte. Samenvattende is de gevolgtrekking uit deze proef, dat sterke lijnkoekvoedering een iets verhoogenden invloed heeft gehad op het gehalte der melk en wel op dat aan vet naar evenredigheid meer dan op dat aan vetvrije droge stof; dat de meerdere kosten der sterke re lijnkoekvoedering door de meerdere opbrengst aan melk en zuivel niet gedekt werden, doch dat een niet onbelangrijk deel van het tekort weer werd ingehaald door de hoogere opbrengst tengevolge van de nawer king der sterkere voeding, een nawerking, die zich wel deed bemerken op de melkopbrengst, doch niet op het gehalte der melk. Behalve de hierboven genoemde proeven werden er m den loop van 1908 nog verschillende andere geno men, die nog niet tot een resultaat hebben geleid en De heer P. Tromp, onlangs benoemd tot Hoofd van de Openbare Lagere School te Zijdewind, die op 15 Augustus a.s. in dienst zou treden, is benoemd tot se cretaris en ontvanger der gemeente Warmenhuizen. Sollicitanten voor een tijdelijk Hoofd zijn reeds op geroepen. Door de kaashandelaren, die Woensdags alhier do markt bezoeken, zal aan het gemeentebestuur verzocht worden de markt een kwartier eerder te doen begin nen, opdat de buitenwonenden nog met den trein van 1 uur kunnen vertrekken. Hu gebeurt het meermalen, dat ze voor dien trein even te laat zijn en dan tot bij na 3 uur moeten wachten. Gisterenavond en van morgen heel vroeg heeft de Egmondsche Tooneel-vereeniging aan velen genoegen verschaft, 't Begon met een aardige klucht, blijspel in 3 bedrijven (van Carl. Lauf), Pension Scholier ge naamd. Zooals bleek zijn alleen de titel van het Duitsche stuk overgebleven en de Duitsche eigenna men. Het spel kon zeer goed plaats vinden op Hol- landschen bodem, vandaar dat de vereeniging weinig vleiend aankondigde, dat het „speciaal voor onze bad gasten was ingestudeerd." Edoch, deze waren niet te talrijk opgekomen. De feestelijkheden en bals zijn zoo vele geweest in den laatsten tijd, dat een lange rust in de vermakelijkheden gewenscht schijnt. Waarschijnlijk zal het seizoen nu gesloten worden met een Woensdagavond te geven Soiree met voor drachten en dans, door de vereeniging „Egmond." Willen we hopen dat deze hekkesluiter gelukken mag mede door een flinke opkomst der intróducé's. „Pension Scholier" is een.pension. De heer Philip Klaproth (v. d. Sloot) heeft zich evenwel door een paar vrienden laten wijsmaken dat het een parti culier krankzinnigengesticht is. En als dan de vrienden hem er brengen, ziét hij in alle de gasten met hun eigenaardigheden, krankzinnigen. De combina ties en toevalligheden zijn in dit blijspel, dat zich ont knoopt in twee geëngageerde paren, een bekeerde oude vrijer en vrijster alleraardigst en moeten goed wor den weergegeven, temeer waar het blijspel bij zijn vertaling eenige coupures heeft ondergaan. Nu willen we niet den hoogsten lof toezwaaien aan de dilettan- ten-artisten, daar uit den aard nog al een en ander viel op te merken. Zoo duurde de pauze enorm lang en hadden we daarvoor den heer Groen van Alkmaar en een eerste pianist niet gehad, die inderdaad goede stukken gaven de pauze zou hebben verveeld. De aankleeding van het tooneel echter was sierlijk te noemenhet spel vrij vlot en goed -doch het werd hoofdzakelijk gedragen door het werk van den heer v. d. Sloot uit Alkmaar, die een uitnemende mimiek be zit en vooral door rolvastheid uitmuntte. Voor het overige heeft de vereeniging door nieuwe krachten veel gewonnen, doch blijven merkbaar de oude krach ten de sterkste. Zoo waren vooral de heer K. in zijn kleine rol zeer goed, de heer en mevr. B. goed op dreef. Het blijspel letje is best bevallen, en heeft menigeen een aardigen avond bezorgd, waarmee de vereeniging een compli ment vei-dient. Het bal daarna droeg een gezellig ka rakter. Vanwege liet departement der Maatschappij tot Hut van t Algemeen is hier een bad- en zweminrich ting- geopend, bestaande uit 2 bassins, van 90 cM. en 3 M. diep. Reeds den eersten dag werd er een druk gebruik van gemaakt. Eenige jaren geleden heeft het Vaticaan de pries terwijding in de Anglikaansche kerk, na een histo risch en dogmatisch onderzoek, ongeldig verklaard. Hu is, naar de Manchester Guardian meldt, de kwes tie dier geldigheid aanhangig gemaakt bij de Oud-Ka tholieke Kerk hier te lande. Het onderzoek geschiedt onder leiding van den aartsbisschop van Utrecht. Dit is, zegt het Engelsche blad, niet de eerste maal dat Oud-Katholieken zich met die vraag bezig houden. In dertijd leken Oud-katholieken, die zich na het Vati- caansche concilie van de Roomsch-Katholieke Kerk afgescheiden hadden, geneigd de Anglikaansche wij ding te erkennen. Een geval werd aan een vergade ring van Oud-Katholieke Godgeleerden ter beslissing voorgelegd, en hun uitspraak was: ongeldig. De bis schop van Salisbury viel die beslissing vervolgens aan in een geschrift Contra Batavos. (H. R. Ct.) m ii i n - mi» ii in ii i mi De nonvïinderplaag. In de_ laatste raadsvergadering te Ede bracht de commissie die de ingediende verordening inzake be strijding van den nonvlinder onderzocht, rapport uit. Zij stelde eenige wijzigingen voor het het concept door Ged. Staten voorgesteld, welke door den Raad werden goedgekeurd. De heer van Dronkelaar verklaarde zich tegen de Een jongen van vijftien jaar uit Lonneker, op de nachtboot ZwolleKampen aangetroffen door de po litie, dischte allerlei verhaaltjes op. De waarheid kwam echter spoedig aan het licht: hij was het ouder lijk huis ontloopen om te trachten in militairen dienst te komen, of anders op avontuur de wereld in te gaan. De politie bracht hem naar huis. Uit Zweden wordt gemeld dat de staking der ■zetters nog weinig opgang maakt. Verschillende cou ranten verschijnen nog en men meent dat deze sta king een misgreep is, die veel sympathie zal doen ver spelen gelijk wij gisteren reeds als waarschijnlijk betoogden. Algemeen is de stakingsbeweging nog niet, maar wel groot genoeg om groote schade aan te richten. Het tramverkeer loopt goed'. Ook is er rijtuigver- keer, want ieder verhuurder is aangezegd dat hij zijn rijvergunning verliest, indien hij niet een rijtuig in gebruik heeft. De discipline onder de stakers is voortreffelijk. Staking-opheffers melden zich weinig aan. Het Engelsche ministerie van handel maakte het volgende in Engelsche bladen bekend: „Wij hebben uit goede bron vernomen, dat men er over denkt Engelsche arbeiders als staking-opheffers naar Zwprlon to fcicjijjen. Het ministerie wenscht al le betrokken personen te waarschuwen tegen het ge vaar van zich met dat doel naar Zweden te begeven." Te Huil worden dokwerkers aangenomen om in Zweedsche havens. Engelsche schepen te laden en te lossen. Ze krijgen van 15 tot 18 loon in de week met vrij logies en kost, en worden tegen ongevallen en dood verzekerd. Tegen deze staking-opheffers is één demonstratie gehouden. Zij werden door stakers uitgejouwd en nageloopen. Enkelen van hen werden gewond. Een spoorwegarbeider viel een verhuurder van rijtuigen aan, die zijn eigen rijtuig reed zonder een vergun ningsbewijs van het stakings-comité te bezitten. Doch dergelijke feiten zijn uitzonderingen. Alleen van jong- socialistische zijde wordt er op aangedrongen, deze kalme houding te laten varen en geweld te gebruiken. In een artikel in hun blad leest men o.a.„Het is noodzakelijk, dat ieder arbeider denkt en handelt. Handelt zelf kameraden, en wacht niet op een bevel. Waarom zouden we de „maatschappij" langer spa ren? De „maatschappij" is onze vijand. Als de strijd zoo voortgezet wordt, wordt hij een hongerstrijd en dan hebben de werkgevers grootere hulpbronnen dan wij. Wij mogen onze wapens niet ongebruikt laten, wij hebben niets te verliezen" enz. Eenige couranten zijn in beslag genomen wegens majesteitsschennis. De Tsaar van Rusland zal, heet het Mes sina en Reggio bezoeken en hij kan er zeker van zijn, heet het, dat hij goed ontvangen wordt, omdat de Russische matrozen tijdens de aardbevingen zich zoo kranig gedragen hebben. Groote brand. In de bekende Hew-Yorksche badplaats voor lucht beden, Montieello, in den staat van Hew-York gele gen, brak gisteren een groote brand uit. Drie hotels, twee redac tie-bureaux van dagbladen, de nationale bank en bijna alle handelshuizen zijn afgebrand. Ver scheidene duizenden bezoekers der badplaats zijn zon der dak. Dc schade wordt op ongeveer twee millioen dollar geschat. De brandweer moest dynamiet gebruiken om een verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. In de door den heer Teerink zeer eenvoudig doch net versierde zaal van het gebouw „Diligentia" was het gisterenavond feest. Het brandweercorps „Kracht en Vlugheid," voort gesproten uit de gymnastiek-vereeniging van dien naam, doch thans daarvan geheel afgescheiden, dat morgen 30 jaar heeft bestaan, herdacht er, door ver schillende omstandigheden, reeds gisterenavond dit feit. Om half zeven vereenigden de leden zich in groot brandweerstenue ter aangegeven plaatse en het mu ziekkorps, onder leiding van den heer W. Crefeld, liet al spoedig een vroolijken marsch hooren. De heer S. Koster Jr. als voorzitter van de feest commissie heette daarna allen aanwezigen welkom, iu het bijzonder de heeren commandanten en drukte zijn spijt uit dat de heer Bossert niet aanwezig kon zijn. Daarna bood hij de zeer nette programma's aan, versierd met de photo's van de verschillende comman danten. De heer O. Koster, hoofdcommandant, bracht in herinnering dat het corps „Kracht en Vlugheid" steeds een goeden naam in deze gemeente heeft ge had. Onder het uitspreken van de hoop dat die naam door flink en vlug optreden steeds zal worden gehandhaafd, verklaarde hij dit feest voor geopend. De heer Jb. Lutterot, die daarna het verslag van de laatste 5 jaren uitbracht, zeide dat sinds de herden king van het 25-jarig bestaan, toen de viering door verschillende autoriteiten werd bijgewoond, er weinig bijzonders was voorgevallen. Spr. bracht in herin nering de branden die er hebben plaats gehad, speci aal die aan de Baangracht door haar uitgebreidheid, en die aan het Luttik-Oudorp, waarbij de heer G. W. van der Veen zijn hoofd verwondde. Spr. betreurde het genomen ontslag van den heer Bossert. De vereeniging is verrijkt met een eigen muziek corps, met den heer W. Orefeld aan het hoofd. In het verslag werd ten slotte de wensch uitgedrukt dat de commandant de heer O. Koster, nog lang de lust zal gevoelen zijn zware taak met dezelfde animo te vervullen en dat de leden onder leiding van hunne commandanten door kracht, vlugheid en directe op volging der gegeven bevelen er steeds toe zullen mede werken den naam van „Kracht en Vlugheid" te doen handhaven, den bloei van de vereeniging te bevorde ren. (Daverend applaus). Daarna werd een ommegang gemaakt door een deel der gemeente. Het was een mooi gezicht die stoere jongens, onder de kranige commandanten, waaronder uitstekende orde heerschte, voorafgegaan door hun muziek, te zien marcheeten. Hadat deze optocht, die door een groote menigte belangstellenden werd gevolgd, was afgeloopen, veree- nigde men zich weer in het feestlokaal, waar een par tij werd potgespeeld en gekegeld. Daarna volgden er voordrachten, te veel om op te noemen. Het laat zich begrijpen, dat na zooveel inspanning, aan het souper, dat geleverd was door den heer G. W. van der Veen, en dat zegt al genoeg, alle eer werd aangedaan. De commandant de heer O. Koster wijdde de eerste dronk aan de zustervereeniging „Burgerplicht", verte genwoordigd door den heer J. Ringers, waarbij hij in herinnering bracht de goede verstandhouding, de flin ke samenwerking die er steeds bij de corpsen heeft voorgezeten. De heer Ringers bedankte voor de eer, door de uit- noodiging aan „Burgerplicht" bewezen en hij hoopte dat de samenwerking steeds zal blijven bestaan, niet alleen in het belang van de beide corpsen, maar niet minder in het belang van Alkmaar's burgerij, wan neer er gevaar dreigt. Veel werd er nog gesproken en alles getuigde van den goeden geest, die er heerscht in „Kracht en Vlug heid." Ha afloop van het souper ging men naar. de glijbaan. Niet naar Egmond of Bergen, neen maar naar een werkelijkeglijbaan, die in Diligentia was ver vaardigd en die gelijk was in vorm en hellingen aan die te Egmond. En er werd gegleden, te meer nog omdat de feestcommissie verder was gegaan en aan het glijden een wedstrijd had verbonden van ringste ken. Ook was er een wedstrijd in schaatsenrijden op rollen, al weer om mooie prijzen. Dat daarbij niet minder hartelijk werd gelachen dan bij het glijden, laat zich begrijpen. Reeds laat in den morgen was het, toen de heer S. Koster Jr. de prijzen, bestaande uit aardige kunst voorwerpen, aan de verschillende winners uitreikte. Hij sprak daarna de verwachting uit, dat dit feest nog lang in aangename herinnering zal blijven bij het corps en zijne leden en dat het er toe zal hebben bij gedragen de harmonie, de eendracht te versterken. Men verzoekt ons te melden dat de glijbaan in Di ligentia, waarover in bovenstaand verslag gesproken wordt, waarschijnlijk Zondag voor het publiek openge steld zal worden. Gereformeerd Traktaat-Genootschap Filippus. Vervolg van het verslag van de 25*t« Algemeene Vergadering. Nadat een voorgestelde reglementswijziging was aangenomen, hield de heer Da. H. W. Laman te Zieriksee een referaat over den arbeid der Evangelies onder onwetenden en dwalenden. Spr. begon met te erkennen dat ever dit onderwerp reed» zeer dikwijls was gesproken en geschreven, hij veronderstelde dan ook niet iets rJeuws te kunnen mededeelen, doch zou tevreden zgn indien zgne woorden de belangstelling in dese voor liet christendom zoo belangrijke aange legenheid mochten staande houden of vermeerderen. Nadat spr, een langen tgd had stil gestaan bg de om-ehrgving van dwalenden en onwetenden kwam hg tot de conclusie, dat alle onwetenden dwalenden zijn, maar alle dwalenden zijn geen onwetenden. De eerste» willen niet geloovea, de laatsten geloofden niet aan kst ware geloof van het christendom. D® eersten rijn sg die van Ged noch gebod willen weten, de laatsten zgn sij dis afvallig zijn geworden van de beginselen, waaronder zij sgn opgevoed. Spreker achtte het een plicht van iader waar chris ten om deze ongtlukkigea te bewerken, opdatfsg wor den opgenomen in da gelederen van hen die God willen dienen naar woord eu naar wandel. Het be vorderen van christelijk onderwijs achtte spr. een der beste middelen, Luther zeide immers zelfs „zal de duivel eens worden bestreden dan zal het zijn door de jeugd"; er most voor het chtisfcelgk onderwgs geen grid worden oatsisa, dat moet ia lederen vorm wor den in de hand gewerkt. Da bijbelverspreiding moet worden bevorderd. Kcrtom, er moet gezaaid worden, dsn zal er cok ge maaid kunnen worden dan suilen dronkenschap en ontucht worden beteugeld, dan ztl het Christendom worden bevorderd. Dsn Gere for meerden raadde hg aan meer vrijmee- digheid in hunne overtuiging. Waar de dwalenden wei durven spreken daar moeten zij omgang zoeken m-é de dwalenden en onwetenden, zjj moeten hande len overeenkomstig Gods woord. Spreker west dat er bezwaren aan verbonden sijo, maar wanneer er ge sproken eu gehandeld wordt met goede», wil en heilige overtuiging, Kullen cok daarvan de vruchten niet uit- feïgven. Tan tweede raadde hij aan dat de Kerk der Gere formeerden meer een daadwerkelijk aandeel neemt in de organisatie van den doer hem bedoelden arbeid. Z.i. ia het de roepicg van de Kerk om in dezen zin te werken. Over hst lasLJe punt werd een zeer breed roerig debat gevoerd. Men kwam tot de conclusie dat ket der vergadering wenschelgk voorkwam dat de kerk wel cis organisatie leidt en haar helpt, maar ze zelf niet direct tar hand neemt. Da heer H. Hooft werd vervolgens herkozen tot lid Y%n het bestuur. In de plsatg van den hoer Ds. B. J. Essen, die vertrokken was, werd benoemd de heer Ds, Mulder te Breek op Langendgk en ter vervanging van het «verleden lid Ds. A. Littoay werd benoemd de heer Dü. Laman te Zierikzee. Omtrent hstjin het eerste gedeelte der vergadering besproken punt betreffende de splitsing van het Ge nootschap in provinciale afdeelingen, zeide de Voor zitter d».t het Bestuur deze zaak zal onderzoeken en in de volgende vergadering rapport hierover zal uit brengen. Evenzeer over de vraag wat is de beste wijze voortdurend goede eopie voor Fdippus te krijgen. Den leden wordt verzocht als zjj voor dit punt werken of raadgevingen weten die ter kennis te brengen van het Bestuur vóór 1 November s.s. De Commissie voor de controle der boeken thans

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2