DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en elfde Jaargang. 1909. DINSDAG 17 AUGUSTUS BINNENLAND. No. Ï90. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven,, Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikiiiaar f 0,80? franco door het geheele Rijk f 1, /-? hinderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiëns Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0. Telefoonnummer A. van Dammtf Katbo ieke Sociale Week. GEMENGD NIEUWS. Geweldplegers. Woeker. Schandelijke beroovlng. Een Jullanabord. Geen watervrees Naar „Flora" Uit Heerhugowaard. ALKMAARSCHE COURANT üii cggxuea rm-rm mm ALKMAAR, 17 Augustus. Den Rijkskanselier in ruste gunt men nog geen rust. De Duitsche geïllustreerde bladen hebben, ons dezer dagen doen zien, hoe de lange heer v. Bethmann Hollweg, reeds met een jachtclubpet getooid, met den Keizer op het dek van de „Hohenzollern" heen en weer wandelde, misschien sprekend over Kreta of over de ontdekkingen welke hij op het voor hem tot dusverre onbekende terrein der buitenlandsche politiek heeft gedaan, of over het kiesrecht, of over een ander be langrijk onderwerp. De heer von Bülow behoeft met zulke regeeringszaken zijn hoofd niet meer te kwellen. Evenals andere jaren brengt hij de zomermaanden door op zijn geliefd eiland Norderney, met dit onder scheid evenwel, dat hij nu niet weer naar de Berlijn- sche Wilhelmstrasze terugkeert. Vroeger „maakte" hij op „Norderney" ook politiek. Wij bedoelen niet door nonchalance, zooals indertijd bij het befaamde Daily-Telegraphhinterview aan den dag kwam. Keen, de heer von Bülow noodigde, wan neer hij het met politieke mannen niet kon vinden hen ten eten, in de veronderstelling vermoedelijk, dat de weg naar het verstand voor een Duitseher gaat door de maag. Waarbij komt, dat de heer von Bülow een voortreffelijken kok bezit. Die dagen van roem zijn thans voorbij, maar men vergeet den prins op zijn eiland niet. Zondag nog heeft men hem een bezoek gebracht. Vierhonderd bewoners van Wilhelmshaven waaronder tal van beambten van de marine met hun ne vrouwen en meisjes kwamen hem hulde betuigen. Met muziek werd er naar zijn villa gewandeld en het geval was een aardige afwisseling voor de badgasten. Voor de villa werd een afvaardiging ontvangen, waaraan de voorzitter den oud-rijkskanselier plechtig toesprak, diens eigenschappen prees en eindigde met een „hoch" op den Keizer en een „leve Bülow," waar op natuurlijk de verschuldigde geestdrift en een fan fare van de marinekapel volgde. Daarna was het woord aan den gehuldigde, die, men mag van hem niet anders verwachten, een aar dig toespraakje hield. Toen hij gehoord had, dat de heeren hem wilden be zoeken, had hij hun verzocht hun plan op te geven want hij wenschte, nu hij zijn ambten had neergelegd, niet meer in het openbaar op den voorgrond te tre den. Maar hij vernam, dat de heeren alle voorberei dende maatregelen reeds hadden genomen, en daarom wilde hij zich maar niet langer tegen hun voornemen verzetten. Daarbij kwam, dat hij juist hen bijzonder gaarne begroette het treft in zulk een geval nogal eens, dat „de rechte personen op de rechte plaats" zijn Als rijkskanselier was hij vele jaren in direct contact met de marine gekomen. En de heereii konden weten hoezeer hem in die twaalf jaar, gedurende welke hij de buitenlandsche zaken van het rijk had geleid, de ontwikkeling en vergrooting der marine in het belang van de veiligheid en den vrede van het vaderland ter harte gegaan waren. En dan er waren onder de heeren talrijke ambtenaren. „Ik hen, zoo ging de spre ker voort, zelf ambtenaar en weet wat het land aan zijn ambtenarenstand heeft. Men heeft gezegd, dat men onzen Pruisischen luitenant niet namaken kan Ik meen dat men zonder grootspraak mag zeggen, dat ook de Duitsche ambtenaar zich. door niemand laat overtreffen en ik ben overtuigd, dat de Duitsche amb tenarenstand in het algemeen en de aanwezige heeren in het bijzonder dezen goeden naam steeds zullen handhaven." De bezoekers lieten daarop den keizer leven en de muziek spelen en gingen welgemoed huiswaarts, den heer von Bülow, aangenaam getroffen, achterlatend. Evenwel het zaakje heeft een bijsmaakje. In de Duitsche pers toont men zich weinig ingeno men met deze huldebetuiging. De heer von Bülow, zoo betoogt men, heeft zich bij alle mogelijke gelegenheden een leerling van Bismarck genoemd en hoe men zich huldigen laat heeft hij den oude ook netjes afgekeken. Hij laat zich huldigen als een Bismarck, maar is hoogstens een heel klein Bis marckje. Voor een groot staatsman zoo schrijft een groot Berlijnsch blad hebben wij prins Bülow nimmer gehouden, maar wij meenden altijd te moeten zien een man met een redelijk goeden smaak. Nu valt ook dat nog weg!" Het bovenstaand blad gaat nog al door voor radi caal, maar een goed nationaal-liberaal orgaan Rhein. Westf. Zeitung, windt er nog minder doekjes om, waar het zegt: „Wij zijn gewoon de groote helden des geestes huldigen, een Bismarck, een Goethe, een Shakespeare. Maar Biilow? Bij een dergelijke categorie zullen we hem indeelen? Hij behoort bij den een evenmin als bij den ander. Men spare dus een huldebetuiging voor de grooten, wien zij behoort. Men compromitteert an ders zich zelf. En men voert gewoonten in het poli tieke leven in, die niet te billijken zijn, omdat ze niet overeenkomstig den ernst der zaak zijn en demorali- seerend moeten werken." Zulke uitspraken zullen den heer von Bülow ver moedelijk sterken in zijn voornemen, zoo weinig moge lijk in het openbaar op den voorgrond te treden! de te Zeer onverwacht is gisteravond te Haarlem overle den de heer A. van Damme, geëmployeerd bij het rijks archief, schrijver van tal van boeken op de geschiede nis van oud-Haarlem betrekking' hebbend. De vierde sociale week, uitgaande van de Katholie ke Sociale actie, wordt van 1522 ,^-Ug'. te Nijmegen gehouden. In 1906 en 1907 werd „de sociale quaestie en hare voornaamste onderdeelen" aan de orde gesteld; in 1908 „de gemeente en de sociale quaestie, terwijl deze week 13 sprekers de Volkshuishoudkunde" zullen be handelen. Zondagavond te 8 uur had de plechtige opening- plaats in de groote zaal der St. Josephsgezellen Ver- eeniging, met een rede van jhr. nir. Oh. Ruys de Bee- renbrouck, die het welkom toeriep aan de talrijke be langstellenden zoo uit de stad als uit het land. Wat is er bereids veranderd alzoo begon spreker sedert den 2en September 1906 toen de eerste soci ale week te Utrecht werd geopend! Hoe heeft het ge tal katholieken zich uitgebreid, die door woord en daad getoond hebben te begrijpen, dat hun eereplicht medebrengt in de rijen der werkers voor de godsdien stige, zedelijk en stoffelijke verheffing' van ons volk plaats te nemen. Spr. wees op de ontwikkeling die gebracht is onder de vele katholieken, die inzien dat zonder grondige kennis van het maatschappelijk vraagstuk practische arbeid onmogelijk is. Evenwel kan slechts vrucht worden verwacht van theorie die zich aanpast aan de practijk des levens. Even als de 3 vorige beoogt ook deze week ontwikke ling door het woord te brengen. Ons mondeling ka tholiek onderwijs 't welk een prikkel moet zijn tot eigen studie, bestaat uit 3 deelen n.l. de sociale cur sussen, de diocesane driedaagsche cursussen en ten derde de sociale week. Over het eerste en tweede deel zal spr. hier niet veel zeggen; de wijze van werken is bekend wat met enkele woorden nog werd toegelicht en het derde deel, n.l. de nu weer geopende Sociale Week, noemt spr. de voltooiing' van het sociale onderwijs, waar zij als de bekroning van het geheel aan de wel voorbereiden de gelegenheid biedt dieper in te gaan in het sociale vraagstuk en wat daarmede verband houdt. Vooral wijst spr. op de beteekenis van het zich goed voorbereiden tot deze sociale weken; bier hangt het succes niet zoozeer af van het groot getal bezoekers als wel van het gehalte. Zal deze week vruchten dragen, dan moet op het bijwonen der lessen de nastudie volden. Zonder die nastudie is van welslagen geen sprake. Ook dit jaar zal het in 1908 te Rotterdam voor het eerst toegepast „Vragen-instituut" de gelegenheid openen om misverstand weg te nemen of op te helde ren. Men blijve raad vragen aan de meer ervaren voor lichters bij de verdere studie. Met blijdschap begroet spr. de tegenwoordigheid der jonge krachten, die naast de ouderen in dienstja ren voor de Sociale Week hun krachten beschikbaar stellen willen. Die jongeren, zij willen gaarne mede werken met de ouderen, die de zaak willen blijven steunen. De katholieke actie is niet het werk van een of van eenigen. Ten slotte hoopt spr. dat de sociale week brengen zal, wat er van wordt v^wacht, niet het minst meer liefde voor de Roomsche zaak. Volg het voorbeeld der vroede vaderen dezer schoo ne stad Nijmegen, die bij de aanpassing hunner oude veste aan de moderne behoeften niet afbraken wat het voorgeslacht aan kunstgewrochten hun naliet, doch op het oude voortbouwden en dat oude zoo goed moge lijk bewaarden. Op voorstel van den voorzitter werden telegrammen gezonden aan den Paus, aan de Koningin en aan den Bisschop van Den Bosch. Na het uitspreken dezer rede werd een aanvang ge maakt met de reeks van lessen, en nam dr. Ch. Raay- makers het woord met een verhandeling over „Gewicht en belang der volkshuishoudkunde." De geheele week wordt voorts in beslag genomen door de navolgende onderwerpen: De volkshuishoudkunde (sociale economie) als we tensc.hap. De menschelijke arbeid. De grondpijlers der maatschappelijke orde. De valsche volkshuishoudkundige. Mercantilisme en physiokratisme. De volkshuishouding in den loop der tijden. Solidarisme of Maatschappelijk Arbeidssysteem. Volkswelvaart. Bevolkingsvraagstuk. Leer van Malthu». Volksontwikkeling en volkswelvaart. Godsdienst en zedelijke welvaart. Standen en klassen. V olksontwikkeling'. Daarna volgt de sluitrede van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, terwijl aan de Zondagavondzitting een kerkelijke plechtigheid zal voorafgaan. Gisternamiddag zijn te Rotterdam ter beschikking der justitie naar het huis van bewaring aldaar over gebracht twee kelner's, een varensgezel, een bootwer ker en 2 losse werklieden. Hun wordt ten lasten gelegd het plegen van openlijk geweld met vereende krachten, hetgeen lichamelijk let sel ten gevolge heeft gehad. Het vergrijp is gepleegd den nacht van 12 op 13 dezer in de Zandstraat al daar, op twee agenten van politie. Een maximum van zes jaren gevangenisstraf kan ieder hunner hiervoor worden opgelegd. De overbrenging geschiedde van uit het politiebu- 'eau in de Pauwensteeg, waar de verdachten een drie tal dagen voorloopig opgesloten waren. De mare dat deze overbrenging' op handen was verspreidde zich snel in de Zandstraat en omgeving en deed heel wat lieden, die men bij daglicht zelden te zien krijgt, nabij de Pauwensteeg samenrotten. Vooral de vrouwelijke aanhang van de arrestanten was goed vertegenwoor digd. Met wuivende zakdoeken en roode oogen namen zij afscheid. Reeds had een tweetal per politiewagen den weg naar den Noordsingel afgelegd, toen om twee uren de beurt kwam aan de bootwerker W. v. V., uit de Tuin derstraat. Een van de andere arrestanten ging den gereedstaanden wagen in, en reeds trad ook W. v. V. in den wagen, toen hij zich plots op de treeplank om keerde, tot het publiek achter de afzettingen iets riep en pogingen deed om vrij te komen. Van de zijde van den Schiedamschen dijk af, brak er publiek door de afzetting heen en stormde op den politiewagen los om W. v. V. te bereiken. Inspecteur en agenten grepen naar hun sabel, de bootwerker W. v. V. door velen te gelijk aangegrepen werd binnen het politiebureau te ruggebracht en op de straat volgde charge op charge. Bij een van de gemaakte charges heeft een werk man, die toevallig de Schiedanischendijk passeerde een sabelslag aan de rechterzijde in den hals gekre gen. De man, die met het oploopje niets te maken had, werd op het politiebureau in de Paauwensteeg verbonden. Meer slagen werdetn ontvangen, maar degenen die - geraakt werden meldden zich niet. De volgende transporten naar den Noordsingel gingen zonder ordeverstoring geregeld. De Opr. Haarl. Ct. deelt het volgende mede van een te Haarlem gevestigd huis van verkoop met recht van wederinkoop. Er werd gekocht met recht van wederinkoop binnen een maand een fonograaf. De verkooper kreeg, daar voor 2.50, moest als rente 12,5 cent betalen en had bovendien de verplichting om, als de maand om was en hij de fonograaf terughaalde, nog eens 12,5 cent te betalen, dat is alzoo van 2,50 25 cent per maand of 3 per jaar, dus 120 pet. Op een zilveren dameshorloge werd 1 gegeven, doch de kooper zei dit niet langer te kunnen houden dan drie dagen en rekende daarvoor 5 cent rente en bovendien nog eens 5 cent staangeld, wat dus in een jaar zou maken 1200 pet. Men lette nu vooral op, dat in de huizen van ver koop met recht van wederinkoop, zoo weinig mogelijk als koopsom wordt gegeven en de termijn voor den terugkoop zoo kort mogelijk wordt gesteld. Men bedenke er ook bij, dat de in nood zittenden in den regel in de wintermaanden, wanneer er geen werk is en dus geen kans van verdienste en alzoo geen kans op terugkoop, hun goederen in zulke huizen brengen em men kan dan vanzelf wel nagaan welke winsten door de houders van die huizen niet alleen aan rente, maar bovendien nog aan overwinst op het gekochte worden gemaakt en men behoeft dan toch zeker niet verwonderd te zijn, dat er hier in de stad een persoon is aan te wijzen, die een stil huis met recht van we derinkoop houdt, die voor eenige jaren nog een arme drommel, thans reeds bezitter is van eenige perceel tjes. En de armen, die op geen andere wijze aan geld kunnen komen, moeten wel bij zulke personen aanlan den, omdat nu eenmaal onze gemeentelijke bank van leening geen panden aanneemt en kan aannemen, die zij bij de houders van die huizen wel kunnen kwijtra ken. Vader had centen gebeurd en zus was met zes gul den uitgestuurd en :n lommerdbriefje, om te gaan lossen wat in tijden van nood bij oome Jan" was gebracht. Vroolijk liep 't kind wat ze kon, om maar gauw weer terug' te zijn bij vader en moeder, met 't begeer de goed. Op de Heerengracht spreekt haar een man aan. Hij vraagt bezorgd aan zus, of ze niet soms een gulden te weinig in haar portemonnaie heeft. Nee, m-eheer, zegt 't kind verbaasd. En vriendelijker nog wil hij 't wel even voor haar nazien: - Geef je portemonnaie maar even hier. In goed vertrouwen staat de naïeve kleine haar schat af, ten fine van onderzoek. Dan, na wat ijverig snuffelen, reikt hij het porte monnaie'tje weer met een: 't Is in orde, hoor. Verheugd en dankbaar, spoedt zus zich nog méér. Totdat. haar in de bank van leening een bitter ontgoocheling- wacht, als ze bemerkt, dat er zich slechts één gulden meer in de beurs bevindt. Lievig ontsteld en snikkend holt ze naar huis. De ellendige straatroover was natuurlijk niet meer te zien. Als signalement kon zus opgeven: „dat hij een krom been had." Naar we vernemen, loopen vooral 's Zaterdag- avonds, als dikwijls kinderen worden uitgestuurd om pandjes in to lossen, meer dergelijke individuen rond, loerend op prooi. (Tel.) De Delftsche aardewerkfabriek De Porceleyne Fles (voorheen Joost, Thooft en Labouchère) heeft bij de jongste blijde gebeurtenis ten hove, de traditie der vroegere Delftsche plateelbakkers gevolgd en thans een bord in den handel gebracht, ter herinnering aan de geboorte van prinses Juliana. Het middenvak ver toont den Hollandschen Tuin, waarin een bloeiende Oranjeboom, benevens een klimmende leeuw; deze houdt een speer waaraan een kronkelende wimpel, met de woorden: „Oranje boven" er op. Onder den Hol landschen tuin is de naam Juliana aangebracht. De rand is versierd met arabesken, waartusschen in drie open vakken, geboren 30 April 1909. Het bord is naar een ontwerp van den kunstschilder Senf in het eigenaardige, zachte blauw uitgevoerd, dat aan het geheel een zeer mooi cachet geeft. De bedoeling der fabriek is deze borden alléén op bestelling en gedurende een beperkten tijd aan te ma ken. Is eenmaal tot staking van den aanmaak beslo ten dan zal het niet meer mogelijk zijn zulk een bord te bekomen. Om een hondje te redden, dat door te lang zwemmen dreigde te verdrinken, sprong gister een man gekleed in de Loosduinsehe vaart te 's-Gravenhage. Hij liep evenwel gevaar zelf te verdrinken en werd door de politie met een dreg op den walkant gehaald. Onmid dellijk daarop sprong hij weer in de vaart en daar hij waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank was, werd hij, na dit tweede bad, naar het politiepost huis Regentesselaan gebracht. Op 27 Augustus, na afloop van de vlootmanoeuvres, zullen 9 oorlogsschepen te Amsterdam komen binnen vallen. De vereeniging „Onze Vloot" zal voor die ge legenheid een 700-tal matrozen uitnoodigen tot bijwo ning eener voorste^ing in de Variété „Flora." De Raad dezer Gemeente vergaderde gistermiddag in voltallige zitting, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Wonder Az. Ingekomen was een schrijven van Gedeputeerde Staten, vermeldende dat met 1 Januari a.s. vervalt de ontheffing tot het gevan van onderwijs in vak j en dat niet dan bij bijzondere omstandigheden andermaal ontheffing zal worden verleend. Het voorstel dit schrijven voorloopig voor kennisge ving aan te nemen opdat vóór de behandeling de in zichten van de heeren schoolopzieners gevraagd kan worden, werd aangenomen. De rijksontvanger te Schermerhorn betaalde den Gemeente-ontvanger 574.56. Gedeputeerde Staten berichtten de benoeming tot districts-schoolopziener van den heer O. v. Buijsen met toekenning van ontslag als arrondissements-schoolop- ziener. De heer C. van Twuijver, onderwijzer aan school 4 berichtte zijn 5-jarigen diensttijd als onderwijzer in verband met de herziening zijner jaarwedde overeen komstig de verordening. Het Comité voor de Bondswedstrijden der vereeni ging voor de lichamelijke opvoeding verzocht den Raad een paar vertegenwoordigers af te zenden naar de wedstrijden vanwege de bond te houden op 28 en 29 Sept. en 1 Oct. a.s. De afdeeling Noord-Holland van den Bond voor Gemeente-Ambtenaren verzocht verbetering van de positie der Gemeente-Ambtenaren en zoonoodig met het vaststellen der begrooting daarmede rekening te houden. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Gedeputeerde Staten zonden een verslag van het verhandelde in de najaarszitting van 1908, onder het geven van eenige wenken voor de wijziging der poli- tie-verordening, alleen betrekking hebbende op de melkvoorziening en op het reinigen van vaten, tob ben enz. en het vervoeren in gesloten kannen, bussen enz. De voorzitter stelde voor ook deze mededeeling voor loopig aan te houden; waartoe besloten werd. De gemeente-rekening werd daarna vastgesteld tot het zelfde bedrag waarmede zij werd aangeboden. De begrooting voor 1910 werd den Raad aangebo den. Wanneer de Raad zich vereenigt met het voorstel om in 1910 één obligatie af te lossen, kan het finan- tiëele onderscheid van het sluiten met een nadeelig saldo en het voordeelig saldo van vorige jaren worden opgelost. De begrooting geeft in ontvangsten en uitgaven aan 23227.67, waaronder een post van onvoorziene uitgaven van 1300. De openbare vergadering werd gesloten om in co mité over te gaan tot het behandelen van eenige re clames in den Hoofdelijken Omslag. Uit de Rijp. Beroepen bij de Ned. Hervormde Kerk (toez.) P. L. L. Post te Wijdenes c. a. ds. Uit Harenkarspel. Een kind van den landbouwer K„ dat verleden week door het omvallen van een emmer met kokend water

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1