STADSNIEUWS» Uit Sint Maarten. Uit Broek op Langendijk. Uit Llmmen. Uit Ote leek. Uit Westgraftdijk. Uit Purmerend. Uit Oude Nledorp. Uit Bergen. De Mi<ze in de wolken. De drukte te Scheveningen Een dubbel gouden feest. Te toonstelling te Tilburg. De berooving van den Amerikaan. D. of T. Acht woningen afgebrand. De Prins naar ,,'t Leger". Hartjesdag. De" vKegproeven fe A mate dam. Het Trappistenklooster. De vetdwenen gouden tientjes. Nietig verklaard. Een gevangene ontsnapt. Gevaarlijke gymnastiek. Fog een uitbreker. De steden krijgen naambordjes. Geslaagd. Cadettenschool. „Eerste Alkmaa.scke Lunchroom." Luaigte Berichten» Telegrafisch Weerbericht hevige brandwonden bekwam, ia Zaterdag aan de ge volgen ervan overleden. Den 14 dezer vergaderde het Bestuur van het in 1848 te Eenigenburg opgerichte begrafenisfonds. De rekeningen over 1908 werden als volgt vastgesteld: begrafenisfonds, ontv. 997.905, uitg. 647.09, batig saldo 350.81'5fonds van toelage: ontv. 227.055, uitg. 36.055, batig saldo 191. Yan het kasgeld zal 300 worden belegd, waardoor het rentedragend ver mogen wordt opgevoerd tot 5850. De heer Jb. Biesboer als commissaris aan de beurt van aftreding werd herkozen. De vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk aangevoerd 1565 zak aardappelen, 77900 bos wortelen, 322.200 stuks bloemkool, 209.500 stuks roode kool, 20.300 stuks gele kool, 11.800 stuks witte kool, 350 koolrapen, 347 balen zilveruien, 30 balen uien, 550.500 stuks slaboonen. In dien week werden van de laadplaats verzonden 131 wagonladingen groenten. Zondag was het feest voor de vaste werklieden van de heeren K. en O. Wagenaar, groentehandelaars al hier. 't Vorige jaar werd een reisje gemaakt naar Haarlem, Zandvoort en terug over Amsterdam, waar 's avonds 't circus nog werd bezocht. Heden hebben zij den Haag en Scheveningen bezocht en kwamen zeer dankbaar en voldaan om 10 uur weer binnen. 14 personen namen aan dit uitje deel. Mogen velen dit goede voorbeeld volgen. In de maand Mei werden door bemiddeling van Ds. Bosch aan de kinderen van de Zondagsehool stekjes geraniums, foksia's en een bolbegonia's tegen 5 cent per stuk beschikbaar gesteld. Aan de jongens en meisjes werd toen opgedragen de stekjes goed te ver zorgen om dan later eens te zien wie de mooiste en grootste planten daarvan hadden gekweekt. Zaterdag 1.1. werden nu al de potjes met de genoem de soorten in de consistoriekamer gebracht om Zon dag daarop te doen beoordeelen wie van de jongens en meisjes wel de mooiste planten zouden hebben. Verscheidene mooie en zware planten waren daar bij, en het was een genoegen te zien, met hoeveel inspan ning die kleine bloemenverzorgers(sters den uitslag verbeidden. Aan 16 kinderen die het gelukt was de mooiste en zwaarste planten te hebben gekweekt werd voor aanmoediging een prijsje (bestaande uit verschillende potjes met plantjes en bloemen) toege kend. Het doel om bij de kleinen den lust tot bloemenver- zorging en kweeken op te wekken zal zeker op deze wijze wel bevorderd worden. Verscheidene kleine prijswinners en winsters gingen verheugd en trotsch met de door hen zelf verzorgde bloemen en verkregen prijsjes naar huis terug. De voorbereiding van den kermis en het uitzicht op gezellige samenkomsten van families gedurende de dagen der jaarlijksche volksfeesten hebben de geschok te zenuwen der inwoners na het tragische voorval van verleden week weer wat tot kalmte gebracht en het schoone weder doet er het zijne toe om op dit lieflijk beschaduwde dorpje gepaste vreugde op te wekken, bij dergelijke feesten onmisbaar. Zondag was het bezoek van gasten en logé's talrijk, wat voor den circus-di recteur Blanus die hier zijn tent heeft opgeslagen een niet onaardig voordeel verschafte. Men heeft zich bij hem uitstekend geamuseerd en het is gebleken dat als altijd de familie Blanus bij het publiek gewild is, vooral omdat zij zich door beschaving en bescheiden heid van vele andere kleine kunstenaarsgezelschappen onderscheidt. Maandagmiddag werden de feesten en wedstrijden geopend met hardloopen met hindernissen door man nen boven 40 en beneden 40 jaar. Aan de eerste afdeeling namen 14 deel en behaalden S. Volkers, H. ter Hoeve, P. Bakker en Jn. Stekelbos in volgorde de prijzen in geld. Aan de tweede afdeeling 10 mededingers, van wien •I. Dekker, J. Oostwouder en P. Kwast de prijzen be haalden, eveneens in contanten. De hindernissen bestonden uit kleine stations, waar den draver een korstje, een glas water, een sigaar en een hemd werden aangeboden, dus voor in- en uit wendig gebruik werd de tippelaar in overvloed voor zien. Natuurlijk werd om dit onschuldig vermaak soms onbedaarlijk gelachen. Om 81/2 uur vegen met hindemissende kunst om een balletje door kleine poortjes op een langen plank te vegen. 8 deelneemsters. 4 prijzen. A. Vergooi, M. Edel, E. Dekker en A. Debber. Hetzelfde door jonge kinderen, 11 deelneemsters, 7 prijzen. N. Reuzerianr, G. Klinkhamer, E. Klomp, Joh. Tromp, O. Volkers, A. v. d. Bosch en P. Voogt. Ballenwerpen door jongens van 6 tot 10 jaar: 16 deelnemers, 8 prijzen. O. Dekker, C. Wagenaar, H. do Keus, N. de Reus, M. Vergooi, J. Blom, P. Klomp en J. Leegwater. Boogschieten door jongens van 1114 jaar, 8 deel nemers, 4 prijzen. II. IJbel, J. de Reus, J. Frederiks en G. Vergooi. Morgenmiddag volgt nog wedstrijd in het ringrijden en sleut-eltrekken, gevolgd door hardloopen op ge zeepte muilen langs een plank. Het fanfarecorps „Graftdijk" heeft Zondagavond jl. te West-Graftdijk in het lokaal van den heer J. P. C. van Marle bij gelegenheid van zijn éénjarig bestaan een uitvoering gegeven, die alleen toegankelijk was voor de donateurs en hunne dames. Niettegenstaande de tropische warmte was de zaal goed bezet. De jeug dig vereeniging gaf blijken, dat zij reeds goede vorde ringen gemaakt had. De heer A. Hellingman, onderwijzer aan school 1, vierde heden zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer. Van collega's en verschillende autoriteiten mocht de jubilaris blijken van hartelijke belangstelling ont vangen. Uit de 6 sollicitanten voor tijdelijk hoofd der school te Zijdewind is aangesteld de heer L. J. A. v. d. Heij den te Rotterdam. Thans is in den Berger Kunsthandel de heer W. Graadt van Roggen aan de beurt van het tentoon stellen gekomen. Wat hij biedt is niet van groote af meting, trekt ook niet reeds op een afstand de aan dacht door felheid van kleur, maar is het warmgetin- te werk van een fijn- en diepvoelend kunstenaar, die zijn naam niet prijs en zijn werk niet uit handen geeft voordat het volmaakt af is. Etser is hij bovenal en als men uit deze fraaie collectie etsen zou mogen kie zen, men zou haast niet weten wat het beste van het goede is. oor zijn olieverfschilderijen trekt het Hollandsch landschap hem blijkbaar bijzonder aan. Maar niet het sappige groen in felle zonlicht overgoten, met diepe zwarte schaduwen groote contrasten vormend. Zijn oog wordt meer geboeid door gesluierde lichteffecten. Het landschap bij avond, het landschap, zooals het zich voordoet op een grijzen dag, heeft voor hem een bekoring. Van zijn aquarellen noemen we in het bijzonder het bruggetje te Giethoorn, van zijn pastel-teekeningen Enkhuizen, die achter de deur hangt. Trouwens de ruimte is niet zoo heel groot en het aantal geëxpo seerde werken talrijk, zoodat niet ieder een goed plaatsje kan krijgen. Waarbij nog komt dat al thans toen wij den kunsthandel bezochten het er bedenkelijk spiegelde. Intusschen dergelijke klei ne ongemakken neemt men gaarne voor lief, wanneer het geldt zulk voornaam werk, als hier tentoongesteld is. Gaarne raden wij dan ook tot een bezoek aan den kunsthandel aan. Wenscht men een blik op de prijs lijst te werpen, dan zal men verbaasd staan voor hoe weinig geld men hier een fraaie ets kan krijgen. Het V. vertelt van twee musici. Hun omhulsel was bij de viool, hun psyche in de wolken. De musici vioolden niet meer, zij steunden het hoofd en peinsden en sloegen hun kwistige lokken om hun hoofd en schouders als een leeuw zijn manen. Eurekariep er één, greep zijn vriend en snelde met hem gearmd als op vleugelen naar den timmer man. Heden, den 13 Augustus, in den jare 1909, was de vliegmachine naar muzikaal systeem gereed geko men en werd de tocht naar het vlakke veld onderno men, groote lappen zeil op latten en bamboe steunden een groot gevaarte op twee damesfietsen. Het geheel werd geflankeerd door de twee genieën en een staf van vrienden. Voort ging 't. Het was een toer. De twee muzikale luchtschippers drentelden druk doend, bakvischdartel, zwierig-lening, van links naar rechts om het krakend en zwiepend lattenzeil. Er werd gebonden, getim merd en gestut en. het veld bereikt. Met kenners oog werd alles nagezien, nog eens gerepareerd, terwijl het saamgestroomde publiek met groote belangstelling zag naar de lappen en latten en de kwistige lokken die dén halskraag overhuifden van de luchtschippers. Men was gereed. De sigaren werden opgestoken; dat geeft in gevaarvolle oogenblikken mannenmoed. Trotsch stapten de schippers, hun jassen fladderend in den wind, met engelschen pas hanig, terwijl hun stugge, lange lokken als natte touwtjes om hunne mo dern-magere hoofden bengelden, om het gevalletje. Groote wolken rook joegen zij in de lucht als boden vooraf. Zij namen op de fietsen plaats. Welwillende handen hielden het luchtschip in evenwicht. Een. twee. plof. de voorste fiets was in een terreingat terecht gekomen; de raderen waren als kinder-paasch-kransen ineen gedrukt. Groote teleur stelling. Een expresselijk meegebrachte technieker bracht het rijwiel weer aan 't draaien. Nog eens ge probeerd. Plof, weer in elkaar. Het ging niet. De fietsen gingen nu onder het toestel uit en er werden latten aangebracht, waarop de beide lucht- helden plaats namen. Aan het toestel was nu ook een groot vliegertouw gebonden, dat door ©enige flinke mannetjes werd gehanteerd. Met vereende krachten werden schip en schippers omhoog geheven en met tellen van een.... twee., drieterwijl aan het touw werd getrokken, omhoog gegooid. Hij vliegt. hij vliegt. gierden de dol-lachen- de omstanders en spotvogelden om de langlokkige schippers, die op den grond spartelden om het vlie gend kippenhok, dat krakend en brekend door de man nen aan 't touw over den grond werd voortgetrokken. Eén schipper had er genoeg van, de ander zou het nog eens probeeren, nam weer plaats, bleek, maar met een fanatieken wil om de wolken te bereiken. Het werd een janboel, een troep jongens had d© leiding aan 't touw gekregen. Men gierde van pret, men spotte over Zeppelin 4. Die afgesleten schoenborstel zal 't nog eens probeeren, grinnikte een spotter. Een. twee. de wind deed de latten breken, drie.de schipper-musicus sprong naar omlaag, het luchtschip pakte wind en draaide eenige malen als een vlieger zonder staart over den kop, smakte op den grond en werd als een vormlooze massa door de gierende jongens voortgesleept. In Apeldoorn is gevlogen. Het was Zondag druk te Scheveningen en de tram rijtuigen voerden duizenden bezoekers af en aan, vooral de afvoer door middel van lijn 10, die, als ge woonlijk, de drukste nering had, was interessant om aan te kijken. De controleurs, die met behulp van en kele politieagenten, hier als commissarissen van orde fungeerden, vonden de starre lengte van de queuen blijkbaar wat eentonig en bovendien te veel plaats in nemend. Zij brachten er wat afwisseling in en fat» soenneerden de lange rij van dames en heeren, die daar geduldig twee-aan-twee en drie-aan-drie als scha pen van Panurgus stonden te wachten, tot sierlijke slingers en krakelingen. De controleurs hanteerden dio menschenmassa, als een jongen een langen slier van stopverf, en de menschen lieten zich heel kalm op die manier behandelen. Ieder had den tijd en 't was mooi weer: waarom zou men zich dus haasten? Een Duitscher die op de queue kwam toeloopen en informeerde wat die lange, bochtige menschenslier beteekende, kon, toen hij ingelicht was, niet nalaten uit te roepen: Wunderbar! Op uitnoodiging van den controleur mochten de menschen die in een dichten wagen verkozen te rijden hun plaats verlaten en al vast in het rijtuig komen. Verreweg de meesten echter wachtten net zoo lang tot het hun beurt was een plaatsje in een open wagen te nemen. Zoo schoven en gleden de motorwagens met hun lange aanhangrijtuigen maar steeds aan en af en ter wijl aan het eene einde de kronkelende slang een 500 menschen korter werd, zwol ze aan het andere einde weer even lang aan. En zoo duurde het, ja misschien wel tot middernacht, tot alle huisbegeerigen even kalm, even zeker en even leuk naar huis waren gegle den. Ook bij de stoomtram van de S.S. ging het vertrek even kalm en geleidelijk in z'n werk. Nog niet zoo lang geleden was het op zulke dagen, als het op vertrekken aankwam, maar luk of raak of men, b. v. via de Duinstraat per IIoll. stoomtram, le vend en wel thuis kwam. De politiemaatregel, uitvinding van burgemeester Sweerts, is in effectu inderdaad gebleken te zijn „wunderbar", zegt de N. Ct. Bij de Naamlooze Vennootschap A. Driessen's Ca cao- en Chocolaadfabrieken te Rotterdam werd giste ren een dubbel gouden feest gevierd: dat van mejuf frouw R. W. Zwitze, hoofd der afdeelingen van het vrouwelijk personeel en van den heer J. Leyenaar, hoofdboekhouder van de vennootschap die beiden 50 jaar in dienst waren. Men meldt uit Tilburg aan de Tel.: Aan de exposanten van de tentoonstelling zal naar alle waarschijnlijkheid eene vergoeding worden uitge keerd van 50 De Amerikaan, die verleden week Dinsdagmorgen in café „Polen" bestolen werd, is gisteren uit Amster dam vertrokken, zonder dat de politie hem eenige hoop heeft kunnen geven dat hij zijn portefeuille met in houd terug zou krijgen. Bij de loting voor de nationale militie in Tietjerk- steradeel had een abuis plaats. De jongeling A. Ade- ma werd opgeroepen om een nummer te trekken, maar de jongeling R. Atema verscheen en trok no. 2. Het abuis werd gelukkig dadelijk ontdekt, het nummer weer in de bus gedaan en later trok hij op zijn beurt no. 92. Men meldt uit Oosterhout aan de Tel. Hedennacht zijn alhier door onbekende oorzaak, acht burgerwoningen tot den grond afgebrand, de meeste inboedels gingen mede in de vlammen op. De brand was zoo onverwachts dat aan redden niet viel te den ken. Wegens watergebrek kon de brandweer weinig of niets uitrichten. De panden zijn alle verzekerd, doch laag, zoodat de eigenaar groote schade lijdt. Ook de verschillende inboedels zijn niet of laag verzekerd. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft do landkolonie van het Leger des Heils bezocht, blijkbaar Veel belang stellend in de ontginningen, die er den laatsten tijd hebben plaats gehad, en in de statistie ken^ volgens welke gemiddeld ongeveer 80 pet. der verpleegden, ook na hun vertrek, alle reden tot tevre denheid gaven. De Hartjesdag te Amsterdam onderscheidde zich gisteren niet van zijn voorgangers. Bij dag de verkleed© kinderen, 's avonds de grooten, die zich lieten rondtoeren. Het was niet beter en niet erger dan andere jaren. Een plakkaat op een boom van Oud-Roosenburgh bevatte gisteren de geschreven mededeeling: „heden wordt niet gevlogen." De nadere informatie luidde: „uitgesteld tot later datum." Aan de Tijd wordt gemeld, dat de rechtbank te Bre da bewindvoerders heeft benoemd van het Trappisten klooster te Tilburg, waar de Trappisten voorloopig zeker niet terugkeeren. Naar het Hbld. verneemt, is de geschorste beambte der Ned. Bank te Amsterdam op last der justitie naar het Huis van Bewaring overgebracht. Door twee re chercheurs werd hij per rijtuig van het Binnengast huis, waar hij verpleegd werd, derwaarts vervoerd. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben nietig verklaard de beslissing van den raad der gemeente De nekamp, welke tot toelating had besloten van de nieuwgekozen raadsleden. In verband met het feit, dat aan geen der stembu- reaux bij opening de stemkaarten voorzien van den naamstempel van den voorzitter van 't hoofdbestuur aanwezig waren, was tegen deze verkiezing een be zwaarschrift ingediend. Vreemd geval. In Groningen ging een bezoeker van een café, na dat hij een broodje half had genuttigd, circa drie uur achtereen onbeweeglijk zitten op een stoel, daarbij aanhoudend starend op een plaat aan den wand. Toen de plaat door de politie werd omgedraaid, sprong de man, die het vreeselijk benauwd had, plotseling op. Hij beweerde in gesprek te zijn met een dokter in Bremen, die hem onder hypnose had gebracht, en hij deed allerlei onsamenhangende verhalen. Dh man bleek een zekere G. F. te zijn, schilder van beroep en woonachtig bij Bremerhafen. ITij was, om welke redenen wist hij niet, in Groningen gekomen. Daar had hij, zooals hij zeide „contact met den geest" gekregen, die hem gesuggereerd heeft, dat hij zal wor den doodgeschoten. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl zijn familie in Bremerhafen kennis gegeven werd van het gebeurde. Men seinde ons gisteren uit 's-Hertogenbosch, dat daar een gevangene ontsnapt is. De man werd gehol pen door kennissen, die tusschen drieën en half vijf in den nacht van Zondag op Maandag over den hoo- gen muur zijn geklommen, met een looper een deur van een binnenplaatsje hebben geopend en kalmweg den sleutel van de cachotten hebben gehaald. Naar men wil, moeten zij eerst bij dén verkeerden zijn binnengestapt, hebben, toen ze hun vergissing bemerkten, de deur weer kalmpjes gesloten, en zijn daarna bij den waren Jacob gaan aankloppen. Deze was direct bereid om met hen mee te gaan, en gezamenlijk heeft men het ©enigszins somber verblijf verlaten met medeneming van den sleutel. Zijn gevangenispakje vond men in een oude courant gewikkeld in de nabijheid. Aan het opheffen der militaire wachtposten rond om het gebouw en nidt aan plichtsverzuim of on achtzaamheid der beambten moet deze ontsnapping zijn te wijten. Te Nieuw-Arasterdam maakte ds eud«ts sson yan bakker Olsman thuis eerdge oefeningen aan den rek. Anders sea vaardig en bedsard jymnast schijnt hij een misgreep te hebben geds.a,a, waardosr hij zoodanig kw&m te vallen, dat hij bewusteloos Heef liggen en Zondagmorgen aan dien vsl is overleden. Asn de Tgd wordt uit Limburg gemeld, dat oen 28 jarig man, Bernard Jansen uit se gevangenis te Geldarn is ontsnapt en gepakt werd nadat hij 17 kilo meter asn een stuk deor had geloopen. Vroeger ont snapte kg meerdere malen en voer meermalen mot pcjlitiemsnnen, die hem «echten, over vare», of lag rustig te Led, als men hem in ae nabghsid zoekt of bevend rich bg een buurman onder een wgngs&rd op het dak, als msrechausssés zijn huis doorzochten. 't Is 'u „gewikste kerel", dse, had hij een goede opvoeding genoten, voor iets beters dsn 4e gevangenis bestemd was. N&sr de „N. R. Crt." verneemt, bestsan er bij ean groote fhms jlannen, om in overleg met den A. N. W. B., Toeristenbond toer Nederland, bij den ingang ep den hoofdweg van alle steden en derpen in ons land borden te pisatsen, aanduidende den plaatsnaam. Een duistere gerchiedenis. Te Wassenaar heeft een zeer ernstig misdrgf plaats gehad. Door do politie ondervraagd, heeft iemand kekend een zeer jong kindje in de Zglwatering te hebben geworpen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Nasporingtn omtrent het misdrgf worden nog voortgezet. Bjj het gktereu te 's-Gravenhage gehouden «xamen voor boekhouden M. O. K XII (huis:, et?is geslaagd de heer G. Beemsterboer, alhier. Voor plaatsing bij de Cadettenschool komen alsnog in aanmerking: J. Far nuregt, O. H. Varkevisser, C. A. Hoogterp, Op de plaats, waar kort geleden een gebouw stond met een geschiedenis, is, nadat des sloopers hand zijn werk had verricht, een zeer moderne inrichting ver schenen, die ongetwijfeld een toekomst heeft, de lunchroom van den heer Valk, bij de Waag. Aanvankelijk van zeer bescheiden afmeting moest deze lunchroom, dank zij het toenemend bezoek, zeven jaar geleden verruimd worden en thans was de eige naar genoodzaakt haar aanzienlijk uit te breiden. Wilde bij baar groei niet belemmeren dan moest hij haar in een ruimer en nieuwer pakje steken. Dat heeft hij gedaan, en wel op een wijze, welke zonder voorbehoud te prijzen valt. De inrichting is nu zoo groot, dat er met gemak een tweehonderdvijftig-tal bezoekers tegelijk kunnen vertoeven. Met gemak en aangenaam. De verschillende lokalen bieden al leraardigste zitjes. Ze zijn eenvoudig maar netjes in vriendelijke kleuren beschilderd en de betimmering doet prettig aan. Dank zij het vele glas is het er heerlijk licht. Een reeks goed uitgevoerde gekleurde tegel-tableaux sieren de wanden en maken tegelijker tijd een passende reclame voor verschillende zaken. Men ziet er een schoenmaker aan den arbeid, een ty pisch groepje hij een handwijzer met een silhouet van Alkmaar op den achtergrond, een kiekende fotograaf, een wijnoogst, eenige momenten uit het landbouwbe drijf, een oud-Hollandsch binnenhuisje, een paar Alk- maarsche gevels, Alkmaarsche kaasdragers, een aan lokkelijk watertochtje etc. Een aardig spiegeltje is met tegels omlijst, welke de herinnering wakker roepen aan Sneeuwwitje. Elders roepen de tegels.den bezoekers toe: eet wat gaar is, drink wat klaar is, spreek wat waar is. De verschillende lokalen een er van is alleen voor dames zijn overdag bestemd voor den gaanden en komenden man (en vrouw) die zich eenige oogen blikken wil verpoozen en verkwikken. Voor beiden is er een uitstekende gelegenheid. Het zit er gezellig en krijgt men een plaatsje aan het raam, dan beeft men een aardig uitzicht. Bovendien ligt er een zeer uitge breide spijslijst, waarin men te kust en te keur kan gaan, en bij het kiezen rekening kan houden met zijn portemonnaie. Stelregel van den beer Valk is: „nette bediening, goede consumptie, matige prijzen, geen fooien." En wanneer we zeggen, dat men voor vijf cents een portie heerlijke lunckpudding krijgt, dan kan men nagaan, hoe deze- stelregel in de praktijk ge bracht wordt. Een verdieping hooger zijn er nog een tweetal sa lons en in een erker is het uitzicht op de stad zeer fraai. Men ziet aan den eenen kant do:or het Enid- sen, voorts naar den Voor- en Zijdam, aan den ande ren kant door de Magdalenenstraat over Gedempte Nieuwesloot en Dubbele Buurt. In de komende kermisdagen zal men van hieruit rustig het gewoel kunnen aanzien. Hooger voerde de heer Valk ons. Wij kwamen op een vrij groot plat dak, vanwaar we over de meeste Alkmaarsche daken heen keken naar de Velserpont en in den wijden Schermer. Welk een ontdekkingen kan men hier doen! Daar ontwaren we een oud huis, dat er uitziet als een uitgetrokken telescoop, ginder staat een heel oude woning, waarvan we slechts den modernen, flatteerenden gevel kennen. Wat een ei genaardig genot is het de verschillende straten op te zoeken in onze stad, die zich vanuit dit hooge punt voordoet als een aaneengesloten huizenmassa. En van die hoogte daalden we af tot onder den be- ganen grond, in de bakkerij, die er sinds de verbou wing ook niet weinig op vooruit gegaan is. In de groote koele vertrekken waren nijvere kunstvaardige handen bezig met allerlei heerlijkheden, de fotokoe ken stonden er gereed en als in Ilildebrands Ver guldpartij stonden er kleine kunstbeschouwers voor spleten in de ramen van deze ateliers te gluren. Wanneer straks een groot deel van dat lekkers in de lunchroom wordt verorberd, zullen de uitroepen van bewondering, die we hoorden, daar vermoedelijk betuigingen van tevredenheid worden. En niet al leen zullen ze van vreemdelingen komen, maar ook van stadgenooten. Men behoeft geen groot profeet te zijn, als men durft voorspellen dat ook vele Alkmaar- de rs een bezoek aan de lunchroom zullen brengen en. herhalen Die overtuiging hebben wij nu tenminste van ons bezoek aan deze nieuwe inrichting meegenomen. Agead» DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Okr. Sehool Doelen® trast. Gyms,-ver. „Kracht es Vlugheid" aefssiagsaras.4 mannen-afdeeling 83/4 uur; jongensafd. I 71/, uur. Zangv. „Halleluja," r«$*stifci®. 8 uur, uieuwe Doalau. Miudekget. „On« Genoegen," bovasaaal Diligent!*. vergadering 81/, uur. Arbeiders schaak- en damclub, 8 uur, „Voorwaarts." AUTO ONGELUK, BERLIN, 17 Aug. Tu*sch*n Landatuhl en Kinds- baeh ontstond een bot mos? tusschen een Fransche automobiel op naar Parijs uit M^rienhed en *'on sneltrein. 4 dames werden Dveuïgevearlijk, een chaf- feur lichter gewend. naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Aug. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meterologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 766.9 te Horta. De laagste stand van den barometer 746.4 te Sey- disfjord. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 18 Aug.) Zwakke tot matige noordwestelijken tot zuidweste lijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen of on weer. Zelfde temperatuur. Neerslag te Alkmaar: 17 Augustus 1909, 10.6 m.M. HOOG WATER. EGMOND AAN ZEE: 's morgens half zes; 'smid dags zes uur. BERGEN AAN ZEE's morgens kwart voor zes 's avonds kwart over zes.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2