STADSNIEUWS. Uit Wlerlügeü. Uit Oterleek. Uit WIeringerwasrd Uit Bergen. Uit Heerhugowaard. Uit Oude Niedorp. Uit Akersloot Slachtoffers van de warmte. Gevaarlijke karnemelk. Onweder ie Eindhoven. De vliegmachine in beslag genomen. Vreemdelingen te Bergen. Uit Egmend aan Zee. LAATSTE POST. Uit Heerhugowaard. De melk in de huishouding. Feest la de St. Dominicuskerk. Rijkstulnbouwproefvelden ia Noord Holland. Aikmaersche Kermis. De voordracht, voor heemraad voor het heemraad schap Wier in gen, vacature Jb. Keijzer - die tot dijk graaf was benoemd opgemaakt, luidt als volgt1 C. Maars, 2. J. Rotgans 8z. en 3a P. Kuut Ez. Dinsdag, den derden en laatsten kermisdag werden de verschillende wedstrijden voortgezet. Door 19 pa ren werd deelgenomen aan het sleuteltrekken en rmg- r ij den, waarvoor fraaie kunstvoorwerpen wapen uitge loofd. De prijzen werden behaald door de heeren W. van Graft, Jb. Dekker Czn., K. Korver en Jb. Bakker (ringsteken) en de dames (sleuteltrekken) T. Dekker, A. Schoen, T. Yethaak en I. Levendig. Om half zes had de laatste wedstrijd plaats in het hardloopen op glad gesmeerde muilen, waaraan 10 en 11 mannen deelnamen. Hiervan behaalden prijzen in contanten: 1ste groep: P. Kwast, J. Oostwouder, Jn. Dekker. 2de groep: O. Slinger, E. Voogt, H. ter Hoe- ve. Zoo liep ook deze dag, begunstigd door schoon we der en onder veel belangstelling ten einde tot groote voldoening van de commissie, die een welverdiende hulde toekomt voor de flinke regeling. ff De heer 0. Moeijes alhier is benoemd tot lantaarn opsteker, in plaats van den heer W. van der Lippe, die vele jaren aaneen deze betrekking vervulde, maar thans had bedankt. De leverantie van benoodigde olie, glazen enz. blijft, als vroeger, aan de winkeliers in 't dorp. In de vergadering onzer afdeeling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw werd tot afgevaar digde ter algemeene vergadering te Gouda in Septem ber a.s. benoemd de heer K. A. Kaan. Tot leden van het bestuur der afdeeling werden ge kozen de heeren J. Zijp Hz., J. A. Kaan en K. Zijp. Als candidaten voor het Hoofdbestuur werden ge steld de heer K. Breebaart Jz. te Winkel voor Noord- Holland en de heer P. S. Overwater te Strijensas voor Zuid-Holland. Aan het ingekomen adres van de afdeeling Scher mer, om pogingen aan te wenden bij den Minister van Landbouw ter verkrijging van geheele of gedeel telijke afschaffing van het kern-loon of geslachte schapen in exportslachterijen, werd door de vergade ring besloten instemming te betuigen en werd tevens goedgevonden bovengenoemde zusterafdeeling te steu nen tot een gesteld maximum in de kosten, welke uit hare werkzaamheden daartoe mogen voortvloeien. De vanwege de afdeeling Bergen van den Volles- bond tegen Drankmisbruik te houden tentoonstelling van bloemen en voorwerpen van huisvlijt zal, naar wij vernemen, gehouden worden op Maandag, 23 Aug. a.s. van des morgens 10 tot des namiddags 5 uur in de openbare school. De inlevering der stekken en de vrijwillige inzen ding van planten moeten geschieden Zaterdag, 21 Aug. e.k. 's middags van 122 uur, terwijl de inzen ding van bouquetten is opengesteld op Maandag 23 Aug. '8 morgens van 89 uur. Tot het geven van eene proefles in de openbare school alhier, zijn opgeroepen de volgende sollicitan ten naar de betrekking van onderwijzer (met hoofdak te) H. Postema te den Andel (Baflo), D. Stieltjes te Heer-Hugowaard, H. Beets te Spanbroek, G. A. v. Overbeeke te Krimpen a. d. IJsel en D. Klaij te Oud karspel. Bij de drooglegging der Heer-Hugowaard werden tal van stukken land, welke voor dien tijd watervrij waren, binnen de bedijking opgenomen. De eigenaren van dit zoogenaamde Oudland betalen jaarlijks een luttel bedrag per H.A. Nu de laatste jaren het onderhoud van straat- en grintwegen aanzienlijke uitgaven eischt, werd in de laatst gehouden vergadering van het Polderbestuur besloten, bovengenoemde eigenaren te laten bijdragen in de kosten der wegen. Dit besluit is echter door Ged. Staten van Noord- Holland niet goedgekeurd, zoodat tot veler ontevre denheid de oude toestand bestendigd blijft. Ter gelegenheid van de kermis gaf de Rederijkers kamer „Moliëre" alhier Maandagavond een tooneel- uitvoering in het lokaal van den heer T. de Jong, voor een flink bezette zaal. Opgevoerd werd: „Zijn Zoon," een blijspel in 3 be drijven, naar het Duitsch van G. von Moser. Het stuk, een echt kermisstuk, werd heel aardig opgevoerd; er werd over het algemeen goed spel geleverd. Dat er door het publiek dien avond genoten is, bewees wel de aandacht die er aan het spel geschonken werd en het applaus na elk bedrijf. Na afloop van het tooneelstuk werd de nacht verder doorgebracht met het grootste vermaak der kermis, met dansen. De Raad dezer Gemeente vergaderde hedenmorgen in voltallige vergadering onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. Hennes. De gemeente-rekening van 1908, nagezien door een in de vorige vergadering benoemde commissie, werd nadat die commissie bij monde van den heer Kraak man, wethouder, verklaard had dat alles in orde was bevonden, vastgesteld tot een bedrag van 16989.19 in ontvangsten en 15291.165 in uitgaven, alzoo met een batig saldo van 1698.025. Bij de algemeene besprekingen werd de wenschelijk- heid uitgesproken dat enkele rekeningen meer gespe- cifieerd werden ingeleverd. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur ver meldde in ontvangsten 4820.04 en in uitgaven 3471.535, batig saldo van 1348.506 en werd even eens goedgekeurd. De Raad uitte zijn tevredenheid over de administra tie van den Gemeente-ontvanger en van den Boekhou der van het Armbestuur en bracht daarvoor aan ge noemde ambtenaren zijn dank. De voorzitter stelde aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van den herkozen raadsleden, de hee ren Reijne en van der Oord. De heeren Dil, Meijne en Groot, vormende de com missie van onderzoek, verklaarden de stukken in orde en adviseerden tot toelating, waartoe de Raad be sloot. Medegedeeld werd dat was ingekomen: a. het voorloopig comité van het op te richten fan farecorps verzocht gebruikmaking van een der school- localen voor het houden van repetities. De heer Kraakman merkte op, dat er een locaal in de O. L. school leeg staat, waarna de Raad met alge meene stemmen besloot het verzoek toe te staan; b. D. Adrichem, schipper, verzocht in aanmerking te komen voor de levering van puin. De voorzitter zeide dat het volgend jaar met dit schrijven rekening zal worden gehouden; c. de afdeeling Noord-Holland van den Bond van Gemeente-Ambtenaren verzoekt de positie der ge meente-ambtenaren door verhooging hunner jaarwed den te verbeteren en eventueel met het vaststellen der begrooting met die verhooging rekening te houden. Voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag merkte de heer Kraakman op dat de Rommeldijk zeer slecht is, vroeger is er reeds over gesproken een paardenpad er in te leggen. De Raad besloot hiertoe over te gaan. De voorzitter wees op de financiëele regeling en gaf in overweging het werk te brengen ten laste van het dienstjaar 1910. De heer Zeeman zeide dat er met grint zeer zuinig moet worden omgegaan, het leggen van een paarden pad in den Rommeldijk werkt mee om toe te komen. Met algpmeene stemmen werd besloten in den Rom meldijk een paardenpad te leggen. De heer Zeeman stelde voor een andere wijze voor het teekenen van de presentielijst, zoodat het teeke nen dier lijst geen volgorde aangeeft voor de volgorde van stemmen en gaf in overweging de volgorde van stemmen te doen afhangen van het lot zooals dat in meerdere gemeenten het geval is. Na eenige besprekingen en onder aanhaling door den voorzitter van art. 16 van het reglement van orde, trok de heer leeman zijn voorstel in. De openbare vergadering werd daarna gesloten. Te Rotterdam is overleden een 61-jarige vrouw, die Zaterdag door de warmte het bewustzijn verloor en sedert niet weer bij kennis was gekomen. Voorts hebben Maandag onderscheidene menschen te Rotterdam tengevolge van de warmte het bewust zijn verloren. Men meldt aan dé Tel. uit Grootebroek (N.-H.), dat daar eenige menschen vergiftigd zijn door het ge bruik van karnemelk. Om ze wat zoeter te maken, was er iets aan toegevoegd, waarschijnlijk saccharine. Werd aanvankelijk gemeend, dat een der bewoon sters uit de Lucifersstraat te Eindhoven, slechts door schrik bezwijmd was geraakt, later is gebleken dat deze vrouw, echtgenoote van J. Rulo, door het hemel vuur werd getroffen. De toestand van de vrouw verer gerde zoodanig, dat zij heden naar het gasthuis werd overgebracht. Hare oogen zijn geraakt, zoodat voor haar gezichtsvermogen gevreesd wordt. Ook is hare borst gebrand. Verschillende bewoners der acht huizen, waardoor de bliksem zich een weg baande, zijn allen min of meer door het vuur getroffen, doch herstellen thans langzaam van de doorgestane emotie. Slechts een hunner, de heer Bogers, klaagt nog over pijnen in het hoofd. Toen de bliksem insloeg, zoo ver klaart hij, voelde ik plotseling een geweldigen slag op mijn hoofd, die mij deed neertuimelen. Sinds dat oogenblik heb ik nog hevige drukkingen op het hoofd. In Amsterdam is de vliegmachine in beslag geno men. De heer de Hondt, de impresario, zou behalve een percentage van de entrée-gelden voor iedere plaats, waar gevlogen werd 5000 francs ontvangen. De Franschen houden vol: er is niet gevlogen, ter wijl de heer De Hondt het tegendeel beweert. De Rechtbank zal dus uit te maken hebben of het geen Zondag gezien werd, toen het gevaarte over een afstand van ruim honderd meter geen grond raakte een vliegtocht was of niet. Tenzij, wat mogelijk blijft, partijen een schikking weten te treffen. In afwachting daarvan is de Voisin-machine in be slag genomen. De heer Gaudart moet tegen den heer De Hondt een eisch tot schadevergoeding ingesteld hebben, op grond dat zijn machine beschadigd is door water, dat in de loods was gelekt, waar het toestel was geborgen. Vervolg. LUNCHROOM. Fam. van Stuten van Amsterdam, 3 pers. Fam. Zeilinga van Amsterdam, 2 pers. Mej. Blank van Amsterdam, 1 pers. PENSION „OUDBURG." Fam. Hempenius van Amsterdam, 3 pers. Fam. Zuidema van Haarlem, 6 pers. HUIZE „BEUKENHORST." Fam. A. J. L. Visser van IJzendoorn van Gorin- chem, 9 pers. Fam. Prof. Dr. J. Woltjer van Amster dam, 9 pers. HUIZE „ONDER DE LINDEN." Fam. van Ekster van Amsterdam, 7 pers. HUIZE „INTRA NOS." Fam. Dr. N. Knapper van Amsterdam, 9 pers. PENSION „FEIJS." Fam. Peters van Amsterdam, 5 pers. De heer de Wilde van Amsterdam, 1 pers. PENSION „BUITENLUST." Earn. D. van der Meulen van Amsterdam, 4 pers. Fam. dames Stork van Amsterdam, 5 pers. BAD-IIOTEL „NASSAU BERGEN." Mevr. Trip Schaepman van den Haag, 1 pers. Erei- herr H. van der Kettenburg van Matgendorf, 3 pers. Fam. H. Yerspijck van Utrecht, 6 pers. Fam. P. H. Ilajonides van der Meulen van Amsterdam, 4 pers. De heer C. H. C. Bijvanck van Hilversum, 5 pers. Jhr. Mr. 1. Hora Feith en fam. van Groningen, 5 pers. De heer M. P. G. Kappeijne van de Copello van Delft, 1 pers. Fam. J. Brückner van Breslau, 2 p'ers. De heer A. Breitenstein van Bloemendaal, 1 pers. Fam. C. J. van Tienhoven van Bloemendaal, 2 pers. Mevr. C. Breitenstein van Velsen, 1 pers. Fam. Mr. L. P. J. Michielsen van Arnhem, 4 pers. De heer R. Boosman van Koog aan de Zaan, 1 pers. Mej. C. de Kanter van Rome, 1 pers. Fam. mevr. K. D. W. Boissevain van Amsterdam, 6 pers. Mej. O. de Vos van Hilversum, 1 pers. Earn. B. P. Verspijck van Utrecht, 2 pers. Mej. Ada Sache van Amsterdam, 1 pers. Fam. H. J. Meerkamp van Embden van Rotterdam, 3 pers. Fam. Henny-Viruly van Amsterdam,. 2 pers. Fam. A. Blussé van Oud Alblas van Dordrecht, 2 pers. Mej. M. Verley van den Haag, 1 pers. Mej. O. Ri- cardo van Amsterdam, 1 pers. Fam. K. W. F. Sib- machler Zijnen van Amsterdam, 5 pers. Mej. M. Kwast van Haarlem, 1 pers. Fam. Mevr. Moes-Vale- ton van Amsterdam, 5 pers. PENSION „WILHELMINA". De heer F. Poppelhouwer. van Amsterdam, 1 pers. De heer R. Veter van Amsterdam, 1 pers. De heer L. Bierman van Amsterdam, 1 pers. De heer A. Harm- sen van Amsterdam, 1 pers. De heer E. Goldsmit van Amsterdam, 1 pers. Fam. Mevr. Scholten-Vege- lin van Claerbergen van Hilversum, 4 pers. Fam. J. Houtman van Rhenen, 2 pers. Earn. L. Hagedoorn van Haarlem, 6 pers. Earn. W. F. Winter van Am sterdam, 3 pers. Fam. Z. M. Hagedoorn van Haar lem, 3 pers. Earn. J. E. Jurgens van Rotterdam, 3 pers. Fam. Proff. Dr. S. Hondius Boldingh van Am sterdam, 4 pers. CAFé. „PRINS MAURITS". Jongejuffr. A. van Hest van Amsterdam, 1 pers. Bij particulieren of op hun zelf wonenden. Earn. T. Ouweband van Watergraafsmeer, 6 pers. Fam. Mr. A. J. B. Blaisse van Amsterdam, 10 pers. Dames Hagen van Amsterdam, 2 pers. Earn. M. Wig man van Amsterdam, 3 pers. Fam. J. H. Olieslager van Amsterdam, 9 pers. Earn. N. Hildering van Am sterdam, 4 pers. Mej. C. Bosman van Amsterdam, 1 pers. Fam. J. de Vries van Amsterdam, 6 pers. Fam. S. Sutterland van Zaandam, 4 pers. Fam. S. Biallo- sterski van Amsterdam, 4 pers. Mej. Jongman van Amsterdam, 1 pers. Dames Hildering van Amsterdam, 2 pers. Dames de Vos van Rotterdam, 1 pers. Mej. de Jong van Rotterdam 1 pers. Mevr. wed. Stoeller van Rotterdam, 2 pers. Fam. L. Kuijk van Zaandam, 3 pers. Fam. J. A. de Zwaan van den Haag, 3 pers. Fam. K. J. Riemens van Amsterdam, 3 pers. Fam. Polak van Amsterdam, 3 pers. Fam. Muijsken van Amsterdam, 6 pers. Fam. Ds. J. D. J. Idenburg van Amsterdam, 7 pers. Fam. 0. Poel van der Stadt van Zaandam, 6 pers. Fam. IJ. Witsenburg van den Hel der, 5 pers. Fam. A. Eecen van Oudkarepel, 2 pers. Fam. J. Sterken van Amsterdam, 6 pers. Fam. Zand- stra van Amsterdam, 3 pers. Fam. Dr. Aghina van Haarlem, 5 pers. Fam. Mevr. van Overzee van Rot terdam, 2 pers. Fam. Burger-de Sonnaville van Deli (Indië), 4 pers. Fam. M. J. Kroon van Oudkarspel, 4 pers. Fam. Mr. II. Kraakman van Alkmaar, 4 pers. Fam. Proff. Dr. J. Boeseker van Delft, 7 pers. Fam. Ridder Alewijn van Amersfoort, 6 pers. Fam. Wed. van Zuiden van Amsterdam, 4 pers. Fam. Mevr. wed. van der Zee van Sneek, 4 pers. Mej. Woltman van Delft, 1 pers. Mej. Ral van Delft, '1 pers. Mej. van der Laan van Delft, 1 pers. Fam. dames van Ros- sum van Amsterdam, 5 pers. Fam. Klik van den Hel der, 4 pers. Fam. Bok van den Helder, 5 pers. Fam. van 't Veld van Amsterdam, 4 pers. Fam. Raissing van Amsterdam, 3 pers. Fam. Mr. de Lange van Alk maar, 5 pers. Fam. Landzendorffer van Amsterdam, 3 pers. Fam. Hoogeveen van Amsterdam, 3 pers. Mej. Burlett van Leiden, 1 pers. Fam. Leijers van Leiden, 3 pers. Dames Farber van Alkmaar, 2 pers. Fam. J. Fransen van Amsterdam, 5 pers. Fam. Heckert van Alkmaar, 9 pers. Totaal 558 personen. Alhier is gearriveerd een detachement genie-solda ten en matrozen, ten einde langs de kust manoeuvres te houden. Gisteravond waren reeds een paar oorlogschepen in het zicht, die vannacht oefening zouden houden, 't Doel was een landing, welke door de soldaten en ma trozen moet worden verhinderd, Terwijl gisternamiddag de zoon van den landbouwer D. Bruins alhier bezig was met het rijden van mest naar het land, geraakte door een onbekende oorzaak het paard, dat voor een driewielige kar was aange spannen op hol, waardoor de bestuurder er werd afge- slingerd met het gevolg, dat hij een vrij ernstige been breuk bekwam, welke door Dr. Post werd verbonden. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk over verplaatsing der eieren- markt moet wegens plaatsgebrek blijven liggen. Agenda WOSNI1DAG: Gynm.-ver. „De Halter," Mjir&stea 3Va GyntHL-ver. „Kraeht s* tYhegtalS" wrfaalaapwiwSS jongens-afd. IH ö®/4 en jongens-afd. II 7 uur. Gym».-ver. „Turalsst," isefadxffeavwaif I1/» aar. Gem. Koor „Zanglust," 71/, uur. DONDERDAG: Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Nieuw Leven, 8 uur, repetitie in de Unie. VKUDAGi Alk». Seh&akelak, S «ar, safil Eferreaèag. Alk». Itrijkerkeat, I1/» aar. TooneelTer. „Voorwaart!," rej., 8 aar, Vwl. Laaéate. Gynm.-ver, „Mr&akt Wiagk.id," Üaaaea-K&taiMag VL—87* hMren-sfdaeliB* 8»—#» aas. Orpheus. Repetitie 8 uur, Central. ZATERDAG; Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, mekjea-afd. II S;/2 en meisjes-af d. I 6 uur. Gymn. Ver. Tumlust, oefen. 7.1S. Gynm. Ver. de Halter, asp. sfd. 8*/« uur, koofdafü Mannenkoor „Excelsior," 3 maand. Algem. Verga dering, 81/2 uur Diligentia. Mannenkoor „De Ver. Zangers," 71/2 uur, eafé Gen tral. De fabriek van melkproducten te Bergen „Wilhel- mina" (directeur de heer N. S. Modderman) heeft onder bovenstaanden titel een geschriftje uitgegeven, waarin wordt betoogd, dat een melkinrichting dikwijls zeer onbillijk verweten wordt, dat ze geen versche melk heeft geleverd. In grove trekken wordt ge schetst hoe men de melk thuis moet behandelen (rauwe melk zoo spoedig mogelijk koken in een vol komen reinen melkkoker, dan onmiddellijk afkoelen, in een koel vertrek zonder sterk-riekende artikelen plaatsen en met een dun, luchtig en volkomen rein gaasdoekje afdekken). Neemt men deze maatregelen, dan zal men zelden of nooit last hebben van verzu ren. Wenscht men de melk rauw te gebruiken, dan plaatse men deze dadelijk in een koelen kelder in een emmer met koud water, evenals flesscbenmelk, die nimmer gekookt mag worden, daar dit vooral voor zuigelingen en zieken ernstige gevolgen kan heb ben. Voor bet bewaren der melk wordt aanbevolen glad- steenen of geëmailleerd vaatwerk, geen kannen met nauwe halzen, poreus of gebarsten vaatwerk, terwijl men bij voorkeur melk voor geen andere doeleinden moet gebruiken. Dit zijn, kort weergegeven, de wenken die de di rectie geeft. Hedenmorgen werd door den Wel Eerw. Pater fr. Thomas van den Burg, zoon van den heer v. d. Burg, uit de Langestraat, van de Orde der Dominicanen, zijne eerste plechtige H. Mis opgedragen. Ten 9 uur begon de indrukwekkende plechtigheid. Het hoogal taar was keurig versierd met planten en bloemen. De Neomist werd geassisteerd door den Z. Eerw. Heer J. A. T. Heijs, Pastoor der Parochie, als Presbijter assistent de Wel Eerw. Paters A. Orie en Zoelen, als Diaken en Subdiaken den Wel Eerw Pater H. v. Er- pals, Ceremoniarius, terwijl verder aan het altaar nog had plaats genomen de Hoog Eerw. Heer Holl- mann, Magister Generaal van de Kruisheeren. Door het zangkoor werd zeer verdienstelijk een feestmis van Don Perosi uitgevoerd. Na de plechtige H. Mis, die door tal van belangstel lenden werd bijgewoond, werd door velen den jongen Priester aan de Pastorie gelukgewenscht. Van onzen stadgenoot, den heer J. G. Hazeloop ont vingen we het gedrukte verslag van de Rijkstuinbouw- proefvelden, die in het afgeloopen jaar binnen de pro vincie Noord-Holland waren aangelegd. Op tal van velden te Lutjebroek, Grootebroek, Hoog- karspel, Venbuizen, Bovenkarspel, Enkhuizen, St. Pancras, Koedijk, Waarland en Oudkarspel werden be- mestingsproeven genomen bij groenten, de voor den Langedijk en De Streek (tusschen Hoorn en Enkhui zen) zoo belangrijke teelt. Over 't algemeen bleek de kunstmest, bij geschikte combinatie, betere resul taten op te leveren dan de natuurmest. Ten aanzien van do beme-stingsproeven bij bloembol len, die ditmaal genomen werden in de gemeenten Heemstede, Uitgeest, de Rijp en Heiloo, bleek uit de proeven nog niet met zekerheid welke voedingsstof op het bloeivermogen het best werkt en welke er den minst gunstigen invloed op uitoefent. Ter invoering in de een of andere streek van de provincie van nieuwe culturen of om de voor- of na- deelen van een gewijzigde kweekmethode te leeren kennen, werden op verschillende plaatsen van den Langedijk proeven genomen met de teelt van aardbei en en augurken, te Winkel met die van frambozen, te Nibbixwoud met tafelvruchten in struikvorm, te Hil versum met een nieuwe methode van wortelsnoei bij vruchtboomen en op laatstgenoemde plaats en te Nieuwe Niedorp met het enten van tussohenstam bij peervariëteiten. De proef met aardbeien aan den Langendijk (te St. Pancras, Koedijk en Oudkarspel) slaagde over 't algemeen goed, hoewel eerst in 1909 over de uitkomst eenigszins zal kunnen geoordeeld worden; de eerste proeven met augurken hadden onder ongunstige om standigheden plaats, zoodat het voor een behoorlijke kennismaking met dit nieuwe gewas noodzakelijk zal zijn de proef te herhalen; van de proef met appelen en peren in struikvorm te Nibbixwoud werd een batig saldo verkregen; van de framhozenstruiken te Winkel mag in 1909 een goede oogst verwacht wordep.. Met peervarieteiten wordt een veyedelingsproef ge nomen met het doel om den invloed van een tussohen stam op den groei en andere eigenschappen te leeren kennen. Door het overbrengen van de boompjes naar de proeftuinen te Hilversum en Nieuwe Niedorp moet nog eenige tijd verloopen alvorens over het verschil in groei en in den saak der vruchten kan worden ge oordeeld. De proef wordt genomen met Beurré Clair- geau, Bon Chretien William, Williams (Pitmastn) Duchess, Marguérite Marillat, Triomphe de Vienne, Durondeau, Beurré de Mérode. Ten slotte wordep nog bijzonderheden meegedeeld over de proefnemingen tot het bestrijden van planten ziekten en over gemeenschappelijk met andere tuin- bouwleeraren genomen proeven. Op aanvrage is het boekje gratis verkrijgbaar bij den Rijks tuipbouwleeraar. De s&velgeude Inrichtingen suilen gedurende de Kermis alhier werden geplaatst Op de Paardenmarkt. H. Hommerson Zonen, BiograafG. Regter, Hip podrome Le Riche, ParadetsntGultich, ïobbogim Van Dam, Lucktschcmmel. Op de Gsd. Nisuwssloot, Mfj. Dobber, Minerva; Dammar., Panorama; Ool- paert, Marionettentheaterde Winter, Photograaf Dieters, DierententZuidam, BallententTeller, Ringen- tentJeager Sir.galeezen Wed. Kabalt, Somnabule 0. Vader, SehiettentWed. Klopatra, Platentent; F. Florijn, ZuurkraamJ. Koster, ZuurkraamDek kers, PcffertjsskraamOudhof, Schiettent. Bsnner, Stoomcarroussel, op 't HofSchoensaaker, Car rousel, Korte Nieuvve*iootde Jengke, Circus, Doe- IsnveldHoefnagel, Beignetskraam, Steenenbrug Hutjene, Wafel en kraam, Stemenbrug; Wijlaeker, Schouwburg, LaatWed. Galjaard, Caroussel, Laat Ned. Tsoneel Ver., Schouwburg, bij de Groote Kerk. Benevens diverse inrichtingen voor Koek, Nougat, Paling, Suikerwerken, Galanteriën, IJs enzoovoort. Bovenstaande is de officiëele lijst. Maar er valt van de komende kermis nog wel wat meer te zeggen, dat velen lezers belang zal inboezemen. Zoo zal er gevraagd worden, welke stukken de Too- neelvereeniging zal spelen. Het geheele repertoire is nog niet vastgesteld, maar Zondag wordt de campagne geopend met een opvoering van „Kleine Dora," tooneelspel in 3 bedrij ven, nit Dickens' meesterwerk getrokken door von Schönthan. Maandag gaat „O, die Luitenants," een nieuw mili tair blijspel van Curt Kraatz, dat in Duitschland bij zonder veel opgang maakte en door ongeveer 160 the aters op het repertoire werd genomen. In de Harmonie komt weer het gezelschap Stoel en Spree, dat alvast drie opvoeringen aankondigt van het nieuwste successtuk van den heer M. Spree, „de dochter van „Ouwe Jaap," een karakterstuk uit het Zeeuwsche volksleven in den Fransehen tijd, waarin de echtparen Sjiree en Bigot de hoofdrollen vervullen. In het gebouw „Diligentia" zal als van ouds het gezelschap onder directie van Os (impr. de heer Henry Strous, die hier zijn sporen alreeds verdiende) voorstellingen geven. Daar zal het antwoord gegeven worden op de vraag wie Kempensky is de eigenaar van het beroemde Berlijnsehe eethuis niet, dat kunnen we al vast zeg gen .- Onder de talrijke nummers van het uitgebreide pro gramma zullen vooral de aandacht trekken een pracht van een electrisch nummer met veel licht- en kleur- schittering, een jongleur-nummer, dat volgens ver schillende bladen elders een groot lachsucces behaalde, dank zij ook den onberijdbaren muilezel, een muziek nummer, dat ver boven bet gewone variété-gehalte staat„Paganini Redivivus," die in Deventer een bui tengewoon succes verwierf en die thans in Rotterdam in het casino eveneens avond aan avond lauweren oogst dezer dagen ontving hij op één avond 4 kran sen. Natuurlijk komen Solzer en Hesse en komt mej. Cato Culp, de Hollandsche soubrette. Voegen we daarbij dat het lokaal Diligentia gedu rende de kermis electrisch verlicht wordt, dan zal men begrijpen, dat er alles is gedaan, om schitterende voorstellingen te krijgen. Er komt op het Doelenveld een paardenspel. In Leeuwarden trok het circus De Jonghe een talrijk pu bliek. Natuurlijk is het lang niet zoo groot als Carré of Althoff, maar het is een zeer nette inrichting waar in goede artiesten optreden. Clown Sandro bijv. moet hoogst gezellig en komiek wezen, en in Leeuwarden liepen de voorstellingen uitstekend van stapel. In het koning Willemhuis treedt een café-chantant- gezelschap op, waarmede de heer E. Nettenbreijers reeds verleden jaar veel bezoek behaalde, in het café „Centrum" van den heer du Crocq wordt eveneens ge zorgd voor een goed café-chantant, in het café Hout- kooper, Hofplein, komt weer het gezelschap van den heer Helman uit Antwerpen en de bekende hi-. Joseph de Munnink uit 's-Gravenhage zal met een gezelschap Hollandsche komieken en duettisten in het café „Het Wapen van Haarlem" de bezoekers aangenaam bezig houden. Meer internationaal zal vermoedelijk liet gezelschap zijn, dat in bet café Lievendag optreedt. Eindelijk zij vermeld, dat de beer Peperkamp in de Breedstraat speciaal voor muziek en dans en een nieu wen dansvloer zorg zal dragen, terwijl hij tevens een specialiteiten-gezelschap geëngageerd heeft. Ook bij den heer Mooy in het Gulden Vlies zal men gelegenheid tot een dansje vinden in een ruime zaal. Als een kermisviexder uit dit alles nog geen bevre digende keus kan doen, is hij niet gauw tevreden!

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2