Reddingswezen. Halve stuivers. Ons voedsel. Langs een omweg. Holland op zijn best Hls GudkerspeL Beslaglegging op «en vliegmachine. Een lastige logée. Een rtfwleldief. Beestachtig. Opleiding tot Inirumentmaker. Nationale Zang. Sterna's Winkelsluiting. Een gasfabriek voos- Koog aan de Zaen. Rijksveldwachters voor de balie. De kicedbacs en zijn Uit een koffer gestolen. Leve het vereertlgingsleven I Goed efge oopen. Bijgeïoof Uit Heerhugowaard Een liefhebber. Gemeente- Controleur. 200 Fietsen. De gevolgen eener botsing. De onverbiddelijke natuurwet die bepaalt, dat twee laste zal worden gelegd de delicten, door ieder afzon derlijk gepleegd, en daarom vraag ik toepassing van art. 303 Wetboek van Strafrecht, zware mishandeling, met voorbedachte rade." President: „Het Hof zal letten op alles wat u ge zegd hebt, en uitspraak doen over 8 dagen, om halt elf." Beklaagde: „Pardon, ik geloof niet, dat u dit kunt doen. Ze zouden weg kunnen zijn." President: „Dat zal het Hof overwegen. Het on derzoek is gesloten." Heftig gesticuleerend verliet de beklaagde daaiop de terechtzitting. Uitspraak 25 Augustus. De reddingsbrigade „Hertog Hendrik" te IJmuiden, hield Woensdagmiddag een oefening aan het Zuider- strand in het opwekken van de levensgeesten, verbin den van gekwetsten, vervoer van schipbreukelingen, enz De oefening werd bijgewoond door 't bestuur van de afd. Velsen van 't Witte Kruis, en had plaats bij stormweer en hevigen regen. Ondanks dat, hielden de leden, waaronder veel dames, moedig stand. Te 's-Hertogenbosch is de schaarschte aan halve- stuiverstukken zóó groot, dat in arbeidersbuurten, waar men die stukken voor den muntgasmeter noodig heeft, niet zelden voor 2 halvestuiverstukken 9 centen wordt betaald. Ter voortzetting van de vergadering der Ned. Maat schappij tot bevordering der Pharmacie werd te Leeu warden de Conferentie voor Voedingsmiddelchemie gehouden, onder presidium van prof. Wijsman, van Utrecht. Het eerste onderwerp van bespreking was: „De be- teekenis van de bestanddeelen onzer voeding voor het menschelijk lichaam," welk onderwerp aan de hand van een breedvoerig rapport werd ingeleid door dr. P. C. Romkes. Na eerst uiteengezet te hebben, dat ons voedsel de dubbele rol van reparatie- en van arbeidsmateriaal speelt, ging de inleider achtereenvolgens na: de calo- riën waarde der voedingstoffenonze „totaalbehoefte' aan voedsel; de vraag-, hoe moet ons voedsel zijn sa mengesteld; op welke wijze moeten we ons voeden; en ten slotte de benoodigde hoeveelheid eiwit in verband met de totale behoefte aan voedsel. Ten opzichte van het laatste kwam spreker tot deze conclusie: Het is merkwaardig, dat men in alle landen, in Europa, Amerika, Indië en Azië tot dezelfde bevindin gen komt, wanneer men het dagelijksche' eiwitgebruik berekent in het dagrantsoen van alle lagen der bevol king; onafhankelijk n.l. van den vorm, waarin men het eiwit g'ebruikt, de dagelijks opgenomen hoeveelheid eiwit blijkt bij alle gezonde personen tusschen 80 120 G. te schommelen, om 't even of men deze hoe veelheid eiwit uit vleesch of wel uit plantaardig voed sel haalt. De groote beteekenis van het feit dat de mensch steeds dezelfde hoeveelheid eiwit in zijne voeding be hoeft wordt dan eerst ten volle begrepen, wanneer we haar beschouwen in verband met onze totaal-behoefte aan voedingsmateriaal. Het aantal caloriën, dat we dagelijks noodig hebben, is zeer verschillend en in de allereerste plaats afhan kelijk van den te verrichten spierarbeid. Verricht men weinig spierarbeid, dan kan men vol staan met een voeding beantwoordende aan pl.m. 2300 cal.; bij matigen arbeid stijgt de caloriënbehoefte tot pl. m. 3000 cal., terwijl bij sterken spierarbeid het aan tal caloriën niet onder de 3600 mag blijven. Zoowel bij bedrust als bij sterken spierarbeid moeten we nu 100 G. eiwit dagelijks eten. De gebruikte hoe veelheid eiwit is steeds dezelfde, maar de hoeveelheid stikstofvrije voeding welke we behoeven, loopt belang rijk uiteen en is des te grooter naarmate we meer van onze spieren vergen. De voeding van menschen, die geen spierarbeid verrichten is dus niet in absoluten zin maar wel relatief rijker aan eiwit. Volgens Rubner is de hoeveelheid caloriën welke uit eiwit verkregen wordt. Bij een arts 20 der totale caloriënbehoefte; bij een meubelmaker 17 bij een dienstman 17 bij een boerenknecht 15. bij een houthakker 89 We kunnen op zeer verschillende wijze de vereischte hoeveelheid eiwit in onze voeding verkrijgen. Eiwit noch vet, noch koolhydraten gebruiken we als zooda nig in zuiveren toestand. Het meerendeel der voe dingsmiddelen welke van dag tot dag op onze tafel verschijnen, zijn mengsels van één of meer dezer stof fen met anorganische verbindingen en onverteerbare voedingsresten. Het eene voedsel is eiwitrijk, het andere eiwitarm. Zoeken we de vereischte 100 G. eiwit in vleesch, eieren of melk, dan kunnen we met veel geringere hoeveelheid voeding volstaan, dan wan neer we deze 100 G. uitgroenten, erwten en boonen moeten halen, daar deze plantaardige voedingsmidde len wel rijk aan amylum maar arm aan eiwit zijn. Toch kan eiwitarm voedsel zijn nut hebben, wan neer het slechts bij dat weinig-je veel koolhydraten of vetten bevat. Eten we zóóveel van dit voedsel, dat de benoodigde hoeveelheid eiwit hierin gevonden wordt-, dan hebben we meteen zooveel koolhydraten of vetten gegeten, dat een groote hoeveelheid caloriën bij de digestie vrij komt. Gesteld, dat we 100 grammen eiwit hebben opgeno men in den vorm van vleesch, melk of kaas, dan heb ben we veel minder caloriën opgenomen dan wanneer we die 100 gr. eiwit in brood,aardappelen of rijst b. v. hadden gevonden. De onderstaande tabel maakt dit duidelijk. Vinden uit 100 gr. eiwit in vleesch, dan krijgen we daarin 495 cal., in eieren 1133 cal., in kaas 1704 cal., in melk 2070 cal., in maïs 4104 cal., in grof brood 4552 cal., in fijn brood 4720 cal., in aardappelen 5000 cal., in rijst 5600 cal. Wanneer we dus zwaren arbeid moeten verrichten, dan doen we het verstandigst dat voedsel te kiezen, waarin behalve eiwit veel koolhydraten of vet aanwe zig is. Een smidsknecht, die dagelijks 3800 cal. ver bruikt, kan zich bijvoorbeeld best voeden met 1800 gr. brood en 80 gr. kaas; hij krijgt dan een voeding waar in pl. m. 100 gr. eiwit aanwezig is, en welke tevens een gezamenlijke calorieënwaarde van 3900 calorieën vertegenwoordigt. Op analoge wijze is berekend dat een Japansche of Chineesche koelie, die den geheelen dag onvermoeid zijn wagentje trekt of lasten draagt, zich uitstekend met rijst kan voeden. Neemt hij 1167 gr. rijst, dan vindt hij in die rijst 70 gr. eiwit en een voedingswaar de van ongeveer 4050 calorieën. Een geheel ander dieet behoeven zij, die zich in hoofdzaak met geestelijken arbeid bezig houden en weinig of geen mechanischen arbeid verrichten. Iemand, die den dag op zijn bureau of in zijn stu deerkamer doorbrengt, zal zeer onverstandig doen door zich hoofdzakelijk met meelspijs en vet te voeden. Wil hij daarin zijne 100 gr. eiwit vinden, dan moet hij zoo veel meelspijs gebruiken, dat hij veel grooter hoeveel heid calorieën produceert dan hij mechanisch verwer ken kan, het eenige gevolg is, dat hij zwaarlijvig en lui wordt. Voor menschen met een zittende levens wijze is het daarom beter de benoodigde hoeveelheid eiwit te zoeken in vleesch, visch en groentenkortom in voedsel, dat uitmunt door een hoog eiwit en laag koolhydraten en vetgehalte. De voedingswaarde van vleesch is hoofdzakelijk gelegen m zijn eiwitgehalte; voor de hoogere standen, die nu met den ganschen dag spierarbeid verrichten is vleesch daarom een onmis baar artikel, omdat het juist de bestanddeelen bevat, welke bij een zittende dagindeeling en levenswijze pas- Een streng vegetarisch dieet past dus allerminst voor hen, die veel met het hoofd moeten_ werken. In geen plantaardig voedingsmiddel is het eiwit m die mate aanwezig, dat we in een betrekkelijk kleinvo u men ons dagelijksch eiwit minimum kunnen vinden. Het gevolg is dat we met een uitsluitend vegetarisch dieet het gevaar loopen onze ingewanden te overladen. Digestiestoornissen zijn daarvan te verwachten. Een animale kost heeft reeds hierdoor een belangrijk voor deel dat het weinig volumineus is, weinig arbeid ver- eischt bij het kauwen en eten als ook van den spier- wand van ons darmkanaal. Het grootste voordeel der animale voeding ligt echter in het feit dat ze weinig overtollige calorieën bevat. Verricht men bij geestelijken arbeid meer of minder spierarbeid, dan is door voeding met vet, brood, boter en suiker of weinig groente reeds ruimschoots m de meerdere calorieën behoefte te yoorzien, bij weinig mechanischen arbeid geeft een animale voeding der halve niet het gevaar van te weinig eiwit eenerzijds en te veel calorieën anderzijds. Gp welke wijze men de vereischte cajorieen buiten de benoodigde 100 gr. eiwit tot zich kan nemen, be hoeft spr. niet uit te leggen. Vet en koolhydraten zijn in dat opzicht psysiologisch gelijkwaardig, ze kunnen elkaar tot zekere hoogte vervangen, maar komen m het meerendeel onzer voedingsmiddelen naast elkaar voor. Voor zoover plantaardig en dierlijk voedsel m onge- wensehte of ondoelmatige verhoudingen vet, koolhy- Maandagmiddag passeerde de sleepboot Flevo_ den IJselbrug te Kampen met de nieuwgebouwde Rijnaak Volendam II, een schip van 2100 ton, dat niet in de Oranjesluizen geschut kon worden, en daarom de reis van Muiden naar Rotterdam via Kampen moest ma ken. Uit een schrijven van den heer J. C. Th. G. J. Iley- ligers te Trinidad in Neerlandia Ik kreeg onlangs op deze fabriek de grootste suikerfabriek van de West bezoek van 2 Engelsche entomologen. Een van hen zag op mijn tafel liggen „Van Deventer: De dierlijke vijanden van het suiker riet," een uitgave van de Vereenigde Proefstations der suikerindustrie op Java. Hij greep dit prachtige werk bijna in vervoering, prees het bijzonder en roemde Holland om zijn buiten gewoon fraaie boekwerken, Zoo'n boek met dergelijke gekleurde platen was vol gens hem niet in Engeland te drukken. En zijn col lega zeide halfluid, maar ik kon het toch verstaan; „Waarom zijn wij zoo achterlijk?" Tot lid van het bestuur van den Kerk en Dergmeer- polder is gekozen de heer Jb. Kroon Tbz. ter vervan ging van den heer E. de Boer Pz., overleden. De rechter zal in de zaak van de vliegmachine te Amsterdam a. s. Vrijdag een beslissing nemen en uit maken of het apparaat al of niet kan vertrekken. Door de hevige regens heeft de machine, hoewel ze goed was ingepakt, zeer veel geleden. Aan de Fransche maatschappij had de heer De ITondt, naar het Handelsblad verneemt, gouden ber gen in uitzicht gesteld. Betreffende Arnhem schreef de heer De ITondt, dat liij een terrein gehuurd had nabij het Paleis van de Koningin, zoodat het bezoek van de Koningin, de Prins en de Koningin-Moeder was te verwachten. Met niemand, zoo ried de heer De Hondt den Pranschen heeren aan, zouden ze over de tournée naar Holland spreken, vooral echter niet met de aviateurs De Lambert en Lefèbre of den heer Schiirman, met wie de heer De Hondt voor vliegtoch ten te Leur en in Den Haag was en die woedend zou den zijn, omdat hij hun te Amsterdam met de vlieg tochten voor was, Mej. J. M., uit Haarlem, die 1 Augustus te Arnhem aankwam om eenige dagen te logeeren, beviel het hier zoo goed, dat zij niet terugkeerde. Hare ouders ver zochten opsporing, aanhouding en terugzending naar het ouderlijk huis, waaraan gistermorgen door de po litie is voldaan, I draten en eiwit bevatten, heeft men ten deele als ge volg van smaak en gewoonte, ten deele ook door na tuurlijk instinct gedreven, bij de bereiding van dit voedsel suiker, boter, melk, enz. bijgemengd, met Jiet gevolg dat de voedingswaarde zeer veranderd en meestal veel verbeterd is geworden. Een constante ca lorieënwaarde kunnen we derhalve aan onzen dage- lijkschen spijs en dx'ank niet toekennen. Willen we naar de regelen der voedingsleer het di eet op passende wijze samenstellen, dan dienen we de analysen der meest gebruikelijke maaltijden te ken nen. Door den onverpoosden ijver van König, Atwa- ter, Rübner, Schwenkenbecher e. a., die door talrijke analysen toebereide spijzen in bestanddeelen en sa menstelling wieten te splitsen, danken we onze voe dingstabellen, waardoor we in staat zijn ook voor het huisgezin een maaltijd samen te stellen, wc]l>e de ver eischte calorieënwaarde zal bezitten. Aan het centraahstation te Amsterdam is een man aangehouden, die te Haarlem een onbeheerd staand rijwiel had weggenomen. De bestolene die yermoedde dat de dief zou trachten per spoor naar Amsterdam te ontkomen, begaf zich in allerijl naar het station te Haarlem, en kon nog juist constateeren dat zijn fiets in een der goederenwagens van den trein werd ge plaatst. Hij reisde mee naar Amsterdam, waarschuw de de politie en had het geluk aldus spoedig weder in het bezit van zijn eigendom te geraken. Een melkrijder uit Aalsmeer op Amsterdam had vanmorgen, nit de stad terugkeerende, zoo veel ster ken drank gebruikt dat hij overleed zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. De vereeniging tot opleiding- van Instrumentmakers te Leiden, onder leiding van professor Kamerlingh Onnes heeft veel succes met hare leerlingen. Her haaldelijk komen zelfs uit Amerka aanvragen om door de vereeniging opgeleide jongelieden en ook hier te lande kunnen meer geplaatst worden als er werden op geleid. Met het oog daarop heeft die vereeniging be sloten het getal leerlingen geleidelijk van 30 op veer tig te brengen. De meerdere kosten daarvoor hoopt zij te vinden uit een verhoogd subsidie van het Rijk en de provincie. Het bestuur heeft zoodanige verzoe ken gericht tot de regeering en de Staten der provin cie. Gp het laatste adres verkreeg het bestuur reeds een gunstige beschikking, mits ook het Rijk tot een evenredige verhooging besluite. Met het oog op de aanstaande viering van Konin- gins verjaardag heeft jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van het hoofdbestuur van Diocesane-Ver eeniging van den Volkszang in Limburg, een rond schrijven gezonden aan de vrienden dier vereeniging, waarbij hij hun aanbeveelt als een der meest geschikte middelen om de steeds groeiende liefde voor het Oran jehuis en bijzonder voor onze Koningin op te wekken, meer algemeen de aandacht schenken aan den zang. In cle eerste plaats stelt hij voor de nationale zangen „Wien Neerlandsch Bloed" en het „Wilhelmus" vol gens het tekstboekje „De Leeuwerik" en verder zoo noodig de andere vaderlandsche liederen in dit zang boekje voorkomend, te laten zingen. De weinige Sterna's, die op Texel in dezen zomer hebben gebroed, zijn tamelijk wel met rust gelaten, sedert zij door de wet beschermd worden. Nu zich ech ter de ouden met de jonge vogels bij de zandbanken in, zee vertoonen, worden de Sterna's opnieuw door brutale jagers bestookt. Indien de politie tegen dit misbruik niet streng optreedt, schrijft onze correspon dent, zullen de weinige Sterna's die op Texel nog res ten, vrij stellig- geheel worden uitgemoord. De vervroegde winkelsluiting te Enschede ging gis teravond in met goed succes mag men zeggen. De meeste winkeliers sloten te 9 uur, de sigarenwinkels te halftien. Voor enkele winkels, die nog open hadden, verzamelde zich publiek, en het gelukte sommigen daardoor te bewegen nog mede te doen. Slechts wei nigen hebben op den gewonen tijd gesloten. De raad van Koog- aan de Zaan besloot in zijn gis teren gehouden zitting met algemeene stemmen, tot stichting eener eigen gasfabriek, indien vóór of op 15 September e.k. met de gemeente Zaandam geen overeenstemming mocht zijn verkregen, omtrent de verlenging van het bestaande contract. Gisterochtend werd ter terechtzitting der arrond.- reclitbank te Maastricht eene zaak behandeld contra L. H. S., Rijksveldwachter-jachtopziener en G. M. D., onbezoldigd Rijksveldwachter, beiden te Merkelbeek, die beschuldigd waren op 17 Juni 1909 Johannes Jans sen mishandeld te hebben, nadat zij hem hadden be trapt op het nazien van door hen, veldwachters, on bruikbaar gemaakte wildstrikken, de eerste beklaagde door Janssen vast te grijpen, tegen den grond te wer pen en te stooten, de tweede beklaagde door Janssen met een geweer te slaan. Drie getuigen a charge wer den gehoord, waarna de ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. Hoyer, zijn requisitoir nam en vrij spraak vorderde. De uitspraak in deze zaak werd be paald op 1 September. Men schrijft uit Friesland aan de N. Ct. Er heerscht in Frieslands bouwhoek tegenwoordig overal op veld en akker een drukke bedrijvigheid: het is de tijd van den oogst. Het vlas wordt getrokken, het koren gezicht, de vroege aardappelen gedolven. Een en ander geeft handen vol werk en zet veel leven bij aan het in dezen tijd van het jaar zoo schoone en schilderachtige landschap met zijn overvloed van wee- lig opgroeiende gewassen en zijn velden met rijken oogst' Beladen. Als men, zooals wij dat dezer dagen deden, rustig voortpeddelt op zijn onvermoeibaar ros langs de wel- ouderhoiiden grindwegen van Frieslands Noorder kwartier en al deze bedrijvigheid kalmpjes gadeslaat, dan merkt men hier en daar, soms op verren afstand, een enkele maal ook zeer nabij, een breed uitwapperen- de vlag op; het is Neer lands driekleur, gebonden aan een zeer langen stok, rechtstandig in een bouwland geplant. Daaromheen is het een gewoel en gewirwar van menschen, die alle zeer druk in de weer zijn, daar is de kleedbaas met zijn kleed. Hij is met zijn staf van werklieden bezig het koolzaad te dorschen op het veld, waar dit landbouwgewas nog onlangs zijn helder gele bloemenpracht ten toon spreidde, een lust der oogen, dat tot op zeer verren afstand gezien wordt en dan een gele streep aan den horizon afteekent. Thans ligt het ter aarde geveld door de sikkel van den zich- ter, in losse schoven op het veld te wachten tot den tijd dat de kleedbaas met zijn kleed zijn tenten komt opslaan op het veld, om het rijpe zaad in de zakken te verzamelen en het uitgedorschte stroo meest als niets waardige ballast te verbranden op de plaats waar het is blijven liggen, soms hoog opeengehoopt. De hoofdpersoon van dezen stoet van werklieden is de kleedbaas, van hem is het dorschkleed en de daarbij behoorende werktuigen: het dorschblok, de vorken, gaffels, enz. Eigenaardig is het, dat al de mannen van zijn staf hun bizondere plaats innemen op het veld en dan ook een typischen naam of titel dragen, dienovereenkom stig. Naast den kleedhaas, die, de zaak dus aangaat, en die met den landman overeenkomt over het loon, ver vult zijn rol: de procureur, dat is de man, die het eigenlijke dorschen op het groote kleed regelt. Dit dorschkleed is vooraf op een daartoe zooveel mogelijk effen gemaakte plaats midden op het veld, strak uitgespannen op den grond en met pinnen beves tigd. De boer levert de paarden, die geblinddoekt het dorschblok in een cirkelgang vrij snel moeten rond trekken; een moeilijk of liever lastig werkje, waaraan de beesten niet gewend zijn; ze moeten dan ook dik wijls door andere worden afgewisseld. Dan hebt gij de procureur-verklikker, die de bevelen van den procureur overbrengt en tevens op de paarden toeziet; vervolgens de jager, en jongen, die de paar den bestuurt en op een er van plaats neemt; verder zijn er drie schokkers: zij werken het stroo los, telkens als het onder het dorschblok vandaan komt; zij schud den het stroo op en zorgen met den procureur en den procureur-verklikker, dat het zaad uit het stroo komt. Nu volgen twee dwarsbongelerszij werken de 3 schek- lcers tegen, om te beter het losse zaad uit het stroo te schudden. Ook zijn er twee, die den naam dragen van klauwers, deze werken het korte stroo, dat de 3 schekkers hebben laten liggen, uit het kleed. Dan is er een oude en een jonge roek: zij zijn heiast met het zeven van het uit gedorschte zaad. Twee „beeren" dragen het te dor schen koolzaadstroo en brengen het in een kleed dat aan twee stokken vastzit in het groote kleed: Het zaad toch zit slechts zeer los in de peulen en er zou veel van verloren gaan, vooral bij feilen zonneschijn, wan neer niet het stroo, heel voorzichtig in een kleed ge legd, verdragen werd. De twee mannen die tot taak hebben het koolzaadstroo in het kleine kleed te leggen, heeten kikkerts. Met deze 16 personen trekt de kleedbaas uit. Zoo noodig worden de beeren bijgestaan door de dwarsbon gelers (tegenstrevers). De boer stelt bij dit. personeel van den kleedbaas nog iemand aan als hoannebyter, die moet zorgen dat het uitgedorschte stroo aan een hoop komt en een of twee ooievaars, die de enkele koolzaadhaknen opzoeken van het veld, welke de kik kerts hebben laten liggen. Bij het einde van het werk wordt de vlag medegevoerd naar huis. Onder luid ge zang, en trompetgeschal vaak, trekt men huiswaarts zoodat men in het dorp reeds op verren afstand de kooldorschers hoort naderen. Ze worden door de dorpsjeugd gewoonlijk ingehaald en met gejuich groet. Dezer dagen verzond do heer L. uit Haarlem een koffer per spoor van Amersfoort naar Rolde. Bij opening bleek, dat hieruit twee biljetten van tien gulden, benevens eenig kleingeld was ontvreemd, welk geld zich in een beurs had bevonden. De koffer was aan den onderkant geschonden in den rand. Vereenigingen rijzen als paddestoelen uit den grond. En altijd zijn er liefhebbers te vinden die willen mee doen. Yopral een bestuur is gauw voltallig, want men vindt het een heele eer voorzitter, secretaris of penningmeester yan die-en-die vereeniging te zijn. Klaas, een grove Rotterdamsche bootwerker, wilde ook een vereeniging op touw zetten. In een café werd er over gesprpken en velen waren het met Klaas eens. De vereeniging werd opgericht met een klein aantal leden. Zij had ten doel, volgens de statuten „het voor- uithelpe van den werrikman, het steunen van zijn huisouë bij ziekte en overlije." De contributie was yijf cent in de week. Het ging echter treurig. Klaas was als voorzitter geküzen, terwijl zekere Hein, in de wandeling „de drankwagen" genaamd, „omdat hij afschaffer van leege glaasjes" was, als secretaris fungeerde. De functie van penningmeester was in handen van een zekeren Piet, ook ,,'n jongen van de vooruitgang." De eerste vergadering. Aan een yie§ tafeltje zat het bestuur deftig in „rok." De voorzitter, de vergadering openend, ge- I bruikte in zijn speech uitdrukkingen als: „We stinge d'r," „me benne gekomme," „we zelle pensioen© daar- stelle" enz. En in 't debat, dat na een voorstel volgde van het bestuur, hoorden de aanwezigen de volgende uitdruk kingen: „De bewuste Baars (doelende op iemand in de vergadering aanwezig) de Jodebreestraat en con sorten," ,,'k Heb 'm ginterviet," „Hai is de baiwage," „Me leve boite de polletiek," „Leg nou niet te klet sen," enz. De pers, die uitgenoodigd was, is hard weggeloo- pen. (R. N.) De voerman Arends, in dienst van de Lemmerboot- maatschappij, is gistermiddag te Groningen tijdens het onweer, vermoedelijk doordat de bliksem dicht langs hem ging, bewusteloos geworden. Hij was op dat oogenblik met zijn wagen in de Jozef Israelsstraat en bleef in bewusteloozen toestand gelukkig op den wagen zitten. En het paard zorgde wel dat de wagen' thuis kwam. Het dier vervolgd© zijn weg en kwam met zijn nog steeds niet-bij-kennis gekomen voerman bij de stal aan. Daar kreeg Dr. van Dam Arends on der behandeling. Gistermiddag moest de patiënt het bed houdën. (N. Gr. Ot.) be- Uit Wildervank wordt aan de „N. Veend. Ct." ge meld: Zij zijn een paar eenvoudige menschjes, reeds tame lijk op jaren. Yan de nieuwe ideeën, die; zoowat over al elders ingang vinden, hebben zij nooit iets willen aannemen. Zoo gelooven zij dan ook nog aan mira culeuze genezingen. Vóór pl. m. 20 jaren had de vrouw een ziekte aan het been. Verschillende midde len hielpen niet, zoodat men besloot een pot met ei gen water te begraven, in de hoop mèt het water ook de ziekte in den grond te mogen stoppen. De pot werd begraven op eenigen afstand van de woning en de vrouw genas spoedig. Vóór eenige dagen kreeg zij weer dezlfde ziekte. Ilij troostte al gauw zijn dierba re wederhelft, dat hij haar spoedig zou genezen, want wat was 't geval? Op de plaats waar vóór 20 jaren de pot met water was begraven, wordt thans een huis gebouwd, zoodat de pot uit den grond te voorschijn kwam. En toen brak de ziekte natuurlijk ook weer uit. Hij heeft thans een pot begraven op een plaats, waar nooit een huis wordt gebouwd, zooals hij zelf ver klaarde. Of 't weer helpen zal? ErgeHjk Een melkrijder uit Aalsmeer op Amsterdam had gis termorgen, uit de stad terugkeerende, zoo veel ster ken drank gebruikt, dat hij overleed zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. Voor hoofd der school te Eexterveen is op het drie tal geplaatst de heer D. Stieltjes, onderwijzer alhier. Een loteling te Rilland, zekere H. G., die gaarne soldaat wenschte te worden, doch eerst den uitslag der loting wilde afwachten, trok Maandag bij de loting een hoog nummer, zoodat zijn wensch niet vervuld werd. Hij begaf zich daarop direct naar Bergen op Zoom en meldde zich aldaar bij het garnizoen aan voor vrijwillige dienstneming. In den gssaeenters&d van Haarlem kwam gisteren ter sprake het aanstellen van een controleur der ge- meente-belsatirgen. Merkwaardig genoeg was de wet houder van financiën daar tegen. Hg zag in dezen ambtenaar voor Haadem geen heil, kon hem niet passen in het corps ambtenaren, zou zelfs op 't Stad huis geen plaats voor hem kunnen vinden, of zooalz bij het, tot vermaak van den Raad uitdrukte„ik weet niet waar hij atsan en 'niet waar hij zitten moet en zou hem dus liefst laten valiec." Dit was de meerderh<id evenwel niet met hem eens, zoodat tot benoeming van den controleur werd besloten, Oneerlijke wlnkeljuff.ouwen. Dinsdag zijn weer 9 winkeljuffrouwen in dienst van den „Grand Bazar de la Paix" te 's-Gravenhage op staand en vost ontslagen. De gestolen goederen zijn hoofdzakelijk manufac turen, ondergoederen, enz. Een der in dezen diefstal betrokkenen heeft zich wel voor circa f 500 aan klee deren en snuisterijen toegeëigend. Dst deze dieverijen niet zoo spoedig aan 't licht kwamen, is daarin ge- leger, dat zs met ruiling gepaard gingen b.v.een ceintuur voor een paar handschoenen, enzwaardoor de eontröle zeer moeilijk werd. Door onderlinge verwijten is het complot ontdekt, en volg :en huiszoekingen. Men verwacht nog meer onthulling? n. (Avp Bij da rondvrasg verzocht de heer Middelkoop, in den Haarlemschen gemeenteraad, de burgerij er op attent te maken, dat fietsen die men ergens neerzet, mceten worden vastgemaakt met een sist. De voorzitter deelde mee, ü*t er ongeveer 200 fietsen gestolen sijn en dat de politie »1 het mogelijke doet om ze terug te vinden, doch dat het publiek door zijn nalatigheid het steltn in de hand werkt.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2