STADSNIEUW S. Uit Harenkatapel. Ral Cornriis 15 Schapenfokkerij Agenda missie de rekening welke sluit met een ontvangst van 132-13.34 en een uitgaaf van 12275.985 en dus een batig saldo oplevert van 969355, heeft nagezien en acooord bevonden, waarom zij voorstelt deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. HSTa1- dat de voorzitter een woord Van dank voor het werk der commissie had geuit, werd, omdat de rondvraag niets opleverde, de vergadering gesloten. Bij de gistermiddag alhier gehouden voltallige ver gadering van den Raad legde de heer P. Borst, be noemd tot lid van den Raad dezer Gemeente ter ver vanging van den heer de Groot, den zuiverings- en ambtseed af, waarna hij door den voorzitter en de ove rige leden van den Raad werd gefeliciteerd. Medegedeeld werd, dat de heer J. Bleeksma de be noeming tot Hoofd der School te Waarland heeft aan genomen. Voor kennisgeving aangenomen. He gemeente-veldwachter J. Homan, verzocht boven zijn tractement vrije woning te mogen genieten. Burgemeester en wethouders adviseerden tot inwil liging in verband met zijn laag traktement in verge lijking met andere gemeenten en zijn nauwgezette plichtsbetrachting. Met algemeene stemmen werd dit verzoek ingewil ligd. 120 ingezetenen te Kerkbuurt verzochten de vesti ging van een stembureau in wijk A. De voorzitter zeide dat burgemeester en wethouders met 2 tegen 1 stem besloten afwijzend te beschikken. De heer Borst vroeg hoeveel het oprichten van een stembureau kostte. De voorzitter zeide, dat de kosten pl. m. 11 voor ieder bureau bedroegen, vermeerderd met eenige kos ten van drukwerken. De heer Zut vroeg of heeren leden van het stembu reau voor niets hunne functie vervulden, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. De voorzitter zeide daarop dat men rekening moest houden met het groot aantal onderteekenaars, hoewel hij erkende dat van velen de onderteekening geen waarde heeft, daar het eventuëele nieuwe stembureau even ver van hunne woning is verwijderd als het bu reau waarheen zij nu moeten gaan. Ka eenige verdere algemeene besprekingen werd het verzoekschrift van de hand gewezen; tegen Bijpost, Bakker, Zut en Weel. De af deeling Noordholland van den Bond van Ge meenteambtenaren verzocht verbetering der positie der gemeenteambtenaren door verhooging hunner jaarwedden en bij eventueele inwilliging van dit ver zoek daarmede rekening te houden bij de vaststelling der a.s. gemeente-begrooting. De Voorzitter verliet de vergadering, waarna de heer Bijpost het voorzitterschap waarnam. De heer Bijpost zei, dat de beide wethouders er te gen waren. De heer Zut zei, dat het toen een ander geval was, daar de heer Swan voor verhooging bedankte. De heer Bijpost „Ik vind 500 als Burgemeester meer dan 1000 als Secretaris." De heer Slot„Heeren Gedeputeerde Staten stel den indertijd de verhooging voor der salarissen van den Burgemeester en Secretaris. Toen bedankte de heer Swan voor verhooging. Nu is dit anders" en-hij stelde voor het salaris van den Burgemeester te brengen op 800. De heer Bijpost: „Dan is het salaris van den Se cretaris te laag." De heer Secretaris daarnaar gevraagd, zegt dat zijn tractement is 650 met vrije woning. De heer Zut, de gemeente Warmenhuizen als voor beeld nemende, zeide: „dat is te laag." De heer Slot: „Al krijgt de Burgemeester mis schien geen verhooging, den Secretaris komt het toe." De heer Bijpost: „De verhouding der salarissen hier is niet goed." De heer Slot„Dit is overal zoo, de Burgemeester draagt de verantwoording, de Secretaris is zooge naamd knecht." De heer Zut stelt voor den Burgemeester 800 en den Secretaris 700 te geven. De heer Slot„Laten we eerst het salaris van den Burgemeester vaststellen en dan dat van den Secre taris," Het voorstel van den heer Zut voor zoover aangaat het tractement van den Burgemeester werd aangeno men met 5 tegen 1 stem, tegen de heer Bijpost. De Voorzitter kwam weer ter vergadering. De heer Bijpost deelde hem het besluit mede. De Voorzitter bedankte den Raad. De Secretaris verliet vervolgens de vergadering. De heer Bijpost wilde het tractement gebracht zien op 730 en vrije woning. De heer Slot„Dan is het tractement van den Secretaris boven dat van den Burgemeester." De heer Bijpost„Dat is steeds zoo." De heer Slot: „Dat was hier steeds zoo, omdat de heer Swan indertijd voor verhooging bedankte." De Voorzitter zou het salaris willen verhoogd zien tot. 700 met vrije woning. De heer Slot merkte op, dat z. i. het salaris niet verhoogd moet worden omdat dat van den Burgemees ter is verhoogd, maar omdat het hem toekomt. De Voorzitter erkende dit en heeft in den nog korten tijd van zijn Burgemeesterschap reeds eenigs- zins den omslag der administratie leeren kennen. De heer Borst: „De Secretaris is een uitstekend ambtenaar, nooit zijn er eenige aanmerkingen ge hoord, hij is zijn loon volkomen waard." Het salaris werd daarna met algemeene stemmen gebracht op 700 met vrije woning. (De heer Bijpost merkte nog op: „Tk wil 750, maar dit krijg ik er toch niet door.") De verhoogingen werden gerekend in te gaan op 1 Januari 1910. De heer Plaatsman had voor het aanbrengen van boomen en planten enz. in den tuin een vergoeding- van 25 gevraagd. Burgemeester en Wethouders stellen voor 20 te geven. De Voorzitter: „De school is er werkelijk door verfraaid." De heer Weel: „Mag hij ze er wel uitnemen?" De Voorzitter: „In alle gevallen kan hij ze kap pen." De heer Bakker: „Ik had liever niet gezien dat de heer Plaatsman dit gevraagd had", hij vindt het on net. Algemeen vond men de school pr veel fraaier door gelegen, wat bij de laatste sollicitaties door enkele heeren die er kwamen kijken, is erkend. De heer Borst vond het verzoek onkiesch. Het voorstel van 20 werd met algemeene stem men aangenomen. Tot wethouder werd benoemd de heer W. Zut met 6 stemmen en 1 blanco. Daarnaar gevraagd verklaarde hij de benoeming aan te nemen, hopende op den steun en medewerking die hij gedurende zijn tijdelijk wethouderschap heeft mogen ondervinden. De Voorzitter beloofde hem dit en hoopte dat hij nog vele jaren mag werkzaam zijn in 't belang van Ilarenkarspel's burgerij. Tot leden der commissie voor den landschouw wer den benoemd de door Burgemeester en Wethouders voorgedragenen, de heeren Borst, Slpt en den Voor zitter. De rekening 1908 werd na het goedgunstig rapport der commissie vastgesteld zooals door Burgemeester en Wethouders aangeboden. Het adres van de Vrijzinnige Kiesvereeniging, dat niet op zegel was geschreven, werd niet officieel in behandeling genomen. Het bevatte een verzoek aan den Raad om aan de H. IJ. S. M. te verzoeken bij de halte Schagerwaard een onderdakje te maken voor wachtende passagiers en om de treinen 636 en 645 daar te doen stoppen; verder wenschte de kiesvereeniging een copie van het kohier van den Hoofdelijken Omslag en van de Ge meenterekening. De voorzitter deed eenige mededeelingen betreffen de het gewoon onderhoud van enkele gemeentewerken. Bij de rondvraag vraagt niemand het woord en de voorzitter sluit de vergadering. Loting Nationals M'litie. H idon morgen werd er door de j sngelui uit da onder staande gemeenten geloot voor de lichting 1910 met den navolgenden uitslag: b„ d. broederdh nsi. 1. g. lichaamsgebreken, i, d. reeds in dienst. Hs8shncowfc*rd en Oierlsek te zamen 22 lot Hingen. Beers, Martinu*. I.g 19 Brugman, Hendr. J. I.g 15 Diepen v., Lmrens 11 Gelder, Pister l.g, 22 Groenland, Petrus 1 Hemke, Dirk 17 Heuvel, v. d. Hendrik bd. 6 HittermSimon ig. 9 Hoek, Jan 13 Kollenberg, Gsrrit 2 Leen, Dirk 3 Mol, Pieter 16 Molenaar, Pieter bd, 21 Nap, Coenraad 20 Oadhuis, Corn. (15 Juni) 18 Oudhuis, Cj (19 Nov.) lg. 14 Pascha, Dirk lg, 8 Vlasr, Dirk lg. 5 Wolfswinkel, Harms. Ig. 10 Wortel, Jan 12 Schaper, Jan ig. 4 Y teï, Klaas 7 Broek op Langedijk 20 iotelingsn Abma, Loure&tiu® A. !g. 14 Bik, Abram 8 Bak, Jas 12 Bak, Krjjn bd. 18 Blokker, Jaa 11 Boer do, |Pieter 10 Borsten, Pieter 20 Bre» de, Jacob 5 Dekker, Aria 6 Diepsmeer, Willem 7 S .-Panera» 9 lo teling an Gams», Barend 4 Glas, Abram 17 Glas, Gerrit 15 Gothland, Arie lg. 16 K-oon, Arie 9 L egwater, Egbert 18 S ara, S nusn 8 Strijfcu», Cornelia (twee- 1 Sïrgbus, Simon (dng) 19 Vroegop, Pieter 2 Milder, Pieter Schut, Cornelia Timmerman, Simon Visser, Cornelia bd. 8 8 Booij, Dirk id. 1 Hoogland, Leon&rl 5 Kigzir, Klaas 6 Kloosterboer, Jacob 4 Madderom, Klaas 7 Obdam 6 lotelingen. E genaardig was hst bg dat loting, dat de laatste 3 van de 6 lotelingen seker waren een vrrj nummer te trekken Barst Johannes 3 Baism n Jan 2 Bij voet Wilhelmus 1 Hensbro k 3 loteiiagen. Leegwater Arie bd. 4 Molen van der Corn. lg. 5 Wgn Jacob 6 Smit Kiaas Commandeur Pieter Smal Kiaae Oudcarspel IS loteiiagen. Balder, J »n Bommer, S.mon Greeuw, Simoa Heman, J in H. Huijgen, Hendrik Knap, Cornelia K-osn, Cirnebs 2 K'con, Mathjja Misen, Arie bd. 13 Ngmsn, Garardus 5 O i», Dirk Siooves, Jan Tauber, Frans A. 12 bd. 1 6 lg- 3 11 7 8 lg. 10 4 9 Borst Wouter Bruin Jacob Dil van Fioris Duives Pieter Engel Jan Himke Cornells H indeling Engelb. Jea Klaas Noordscharwoude 15 löfelingen. IS Ig. 6 5 4 1 9 lg. 10 12 Kri verdijk Louwris Sramer Cornelia Kuiper Marinus Lan^edijk Klaas 15 2 lg. 8 11 Molen van de? P. O. i.d. 3 Smit Jan Zeeman Arie lg- 11 7 Z'iidachsuwouds 17 iot-liagen. Bakksr Cornells lg. 1 Bergen, Johannes lg. 7 E g -ring, Petrus 14 G ,us, de Pieter, 1 Jaü. 4 G jus, de Pi t tr, 26 Aug, 5 Kleef, v. J ob&nnes 1^. 8 Koitelijk, Pieter 9 K 'am-sr, Corn lis bd. 6 K'oon, Simon 12 Lutterot, Jacobus Joh'. 16 Pot Jaeobua 10 Ruiter, de Cornell® 2 Schrijver, Lniren® 8 Tvmker, Will -m bd. 11 Zijp, D ,cdo:u® 17 Zjp, J ihannrs 18 Hedenmiddag werd in het café Central een verga dering- gehouden, uitgeschreven door het bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, met het doel om te komen tot de oprichting van een vereeniging van schapenfok kers. Het bestuur stelt zich de werking van zoodanige vereeniging als volgt voor: De vereeniging laat alleen ernstige fokkers toe tot een controle, die uitgeoefend wordt op de fokproduc- ten harer leden. Daardoor ontstaat de kans, dat deze fokkers, ieder volgens zijn eigen systeem, zich zullen gaan toeleggen op het fokken van schapen met een hooge gebruiks waarde. Op die wijze wordt dan misschien een kern van uitmuntende gebruilcsdieren verkregen, die vooral ook aan de daarover gevoerde boekhouding en controle een hooge waarde ontleenen, en door het bezit van het vereenigingsmerk overal te herkennen zijn. Ieder, die zijne fokkerij onder controle der Vereeni ging- wenscht te stellen, moet opgeven volgens welke methode hij zijn fokkerij wil drijven, en zoolang hij aan deze methode getrouw blijft, zal de vereeniging zijne schapen controleeren en merken. Wenscht hij om de eene of andere reden zijn systeem te veranderen, dan zal hij dit vooraf aan het bestuur moeten mede- deelen, en zal dit beoordeelen of evengoed met het controleeren en merken kan worden doorgegaan of niet. Na eenige jaren zal de gevoerde controle en zullen de uitkomsten, die met de gemerkte dieren zijn verkre gen, voorzoover op de voeding dier dieren controle kan worden uitgeoefend, waarschijnlijk leeren, welke fok kers met het door hen toegepaste systeem een goed slag schapen in stand weten te houden, en zal daaruit dus blijken welk systeem of -welke systemen voor de practijk de meeste waarde bezitten. En indien dan een deel dezer fokkers het systeem gaat toepassen van fokken in eigen ras en zich dus van den aanvang af voorneemt geen ander fokmateri- eel te gebruiken dan dat is verkregen uit gekruiste schapen, die reeds bij de oprichting der vereeniging in Noordholland aanwezig waren, en waarin dus na dien tijd geen vreemd bloed is ingevoerd, dan zal na eenige jaren kunnen blijken, of de zoo gefokte lamme ren en schapen in gebruikswaarde achterstaan bij die, waarin nog na de oprichting een of meermalen vreemd bloed is ingebracht, Fokkers, die volgens eenzelfde systeem gaan wer ken, zullen zich daarbij met elkander kunnen verstaan om door onderlinge samenwerking er voor te kunnen waken, dat men altijd volkomen op de hoogte is van de eigenschappen en de afkomst zijner fokrammen (of ooien) zonder tot familieteelt zijn toevlucht te moeten nemen. De heer O. Nobel van Schagen leidde de vergade ring, constateerde in zijn openingswoord met genoegen dat een flink aantal belangstellenden aanwezig is, en sprak de hoop uit dat de schapenfokkers nog wel eenige moeite in kosten zouden willen opofferen om de schapen fokkerij in deze omgeving op goeden basis te plaatsen, dat deze vergadering het uitgangspunt mocht zijn van een krachtige beweging tot opheffing en verheffing van de provinciale schapenfokkerij. (Ap plaus). Spreker deelde voorts mede dat de inspecteur van den landbouw, die verhinderd was te komen, met be langstelling den uitslag van de vergadering zou ver nemen en opende daarna de bespreking. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer Visser van de Beemster, die meende dat van achter uitgang van het schapenras geen sprake is. Op de schapenmarkten bijv. vindt men uitstekende vette lammeren. Het speet spreker dat in ruimen kring de meening zou worden verspreid, dat er achteruitgang is. Ook kwam spreker er tegen op, dat in de circulaire werd gesproken van dure Engelsche rammen, wat gced is is voor het geld niet te duur. De heer Zijpe van Wieringerwaard constateerde dat de heer Visser Engelsche rammen heeft geïmporteerd, en spreker is het met dezen eens, dat het dure op zich zelf geen argument mag zijn. Maar het is spreker ge bleken, dat ingevoerde Engelsche rammen geen verbe tering brachten en in die gevallen waren de rammen wèl duur, omdat de resultaten niet geëvenredigd zijn aan de kosten. Wat de tweede opmerking van den vorigen spreker betreft, zeker er zijn wel vette lammeren, maar daar op mag men niet te veel letten. De heer Visser repliceerende, betoogende, dat de door hem geïmporteerde rammen gekocht zijn van be kende fokkers. Niemand vroeg- verder het woord. De voorzitter ging nog even nader op de geopperde bezwaren in. De commissie heeft niet willen zeggen, dat de rammen te duur waren, slechts dat ze veel geld kosten. Ten aanzien van den achteruitgang van het schapenras merkte spreker op, dat velen de meening zijn toegedaan, dat die achteruitgang bestaat, spreker gaf toe, dat dit moeielijk proefondervindelijk is te be wijzen. Het is voornamelijk de vraag of het de moeite waard is, het schapenras te verbeteren. Namens de voorloopige commissie, bestaande uit de heeren (II. Kaan Kzn., O. Nobel, P. Schenk Dzn., II. Zuurbier, A. Zijp Hzn.) vroeg spreker het oordeel der vergadering over de plannen der commissie. De heer Jb. Zuurbier (Beemster) deed uitkomen dat het doel vooral is te voorkomen, dat er achteruit gang plaats heeft. Dertig jaar geleden had men een voldoend ras, goed voor de Londensche schapenmarkt. Na de beperking van den invoer van Engelsche ram men viel er achteruitgang te constateeren. Sedert dien worden er weer meer rammen ingevoerd en wan neer dit niet de verwachte resultaten heeft opgeleverd, dan kan dit ook liggen aan de schapen. De bedoeling is thans, om te verkrijgen nationeel fokmateriaal. -De voorzitter las een schrijven voor uit Groningen, waarin sympathie met het doel werd uitgesproken en enkele goede wenken werden gegeven. De heer Visser geloofde wel, dat er iets te bereiken valt op den weg, dien de commissie voorstelt te vol gen. Maar men moet niet meenen, dat dit reeds over een paar jaar het geval zal zijn. De heer de Graaf van Anna Paulowna, wees op de ervaring welke Texel heeft opgedaan, waar het schaap in de laatste twintig jaar vooruitgegaan is, omdat men uit eigen fokmateriaal heeft gefokt en geen En gelsche rammen heeft ingevoerd. De weg is aangewe zen als men hem maar wil inslaan en niet doen, als of men totaal onwetend is. De heer Zuurbier deed uitkomen, dat er behoefte is aan een ras, dat in den herfst kan worden verkocht als lammen van 9 maanden voor Londen, dat ook in den voorzomer kan worden verkocht, dat op zijn volle ontwikkeling zijn waarde behoudt in kwaliteit en goe de wol geeft. Spreker dweept met Texelsche schapen, maar deze zijn niet vroeg-rijp genoeg. Het beste is, dat men zorgt voor raszuiverheid en nauwkeurig de resultaten van kruising nagaat, dan kan men op den duur weten wat het beste is. De heer Zijpe verklaarde in 1902 10 Texelsche pijl staartjes te hebben gekocht, doorgefokt met halfbloed Lincoln, waarmede hij heele goede resultaten heeft bereikt. Toch wil spreker niet doorgaan, omdat men niet zeker, is dat die rammen constantheid bezitten om de goede eigenschappen aan te kweeken en licht slech te eigenschappen kunnen aanbrengen. Spreker hecht meer waarde aan een vertrouwden Texelschen ram. De Texelsche schapen hebben eigenschappen, die buitengewoon op de vleeschmarkt worden gewaar deerd, want zij hebben een goeden vleeschvorm. Spre ker toonde de vergadering eenige foto's van door liem gefokte schapen. De heer D. J. Govers (van Alkmaar) betuigde zijn sympathie met het streven der commissie, maar spre ker verklaarde overtuigd te zijn, dat het Texelsche schaap vroeg-rijp aan de markt kan worden gebracht, mits men het maar goed verzorgt. Pijlstaartjes lijken spreker te fijn, hij gevoelt meer voor het gekruiste Texelsche ras. Het speet spreker, dat er zoo slecht vrouwelijk fokmateriaal is. De voorzitter constateerde dat de vergadering sym pathiseert met de oprichting der vereeniging en dat er verschillende sprekers zijn gehoord, die vertrouwen hebben in het eigen fokmateriaal. De regeering is bereid de fokkerij te steunen en wanneer zeer velen als lid toetreden dan zou dit ver moedelijk voor de regeering een prikkel zijn om deze zaak te steunen. De heer Kruseman (Houtrijk en Polanen) meende dat de regeering niet moest steunen, omdat de fokke rijen vrij moeten blijven en niet gedwongen moeten worden te doen wat men in den Haag natuurlijk met de beste bedoeling wenschelijk acht. De voorzitter zeide dat de vereeniging moet doen wat zij zelf wil. Wenscht de regeering te steunen dan is' het goed. Maar dat is een zaak van latere zorg. De heer Breebaart van Winkel zou gaarne zien uit gemaakt, of men al dan niet subsidie zal vragen. De voorzitter vond dit niet de juiste manier. Eerst dient uitgemaakt of men een vereeniging zal oprich- ten. De heer Breebaart wil gaarne eerst zien uitgemaakt dat de boeren zeggen het geld der regeering niet noo- dig te hebben. De voorzitter betoogde, dat aan een regeeringssub- sidie geen beperkende eischen verbonden behoeven te zijn. Men kan beginnen met een contributie vast te stellen. Het speet spreker in een ongelukkig oogen- blik de subsidiekwestie ter sprake gebracht te hebben (gelach). De heer Visser wou toch maar liever dadelijk die subsidiekwestie beslist zien, want hij is van meening, dat men zoo min mogelijk uit de staatsruif moet eten. De heer Keijzer, schapenfokker van Texel, vroeg of Texelsche boeren ook lid moeten worden, daar de scha penfokkerij op Texel veel verschilt met die op Noord- Holland, waar zij slechts bijzaak is. Op Texel zal men weinig sympathie hebben voor vreemde rammen. Controle zal men wel willen, maar dan met eigen krachten. De voorzitter geloofde dat er absoluut geen bezwaar is tegen toetreding van Texelaren. De heer de Graaf wilde graag een maximum van contributie vernemen. De heer Zuurbier vestigde er de aandacht op, dat de kosten hoofdzakelijk zullen zijn het salaris van een inspecteur of controleur. Fokmateriaal behoeft er niet aangeschaft te worden. De contributie zal dus groo- tendeels afhangen van het aantal deelnemers. De voorzitter stelde voor 5 als maximum te stel len. De heer Govers wilde dit bedrag stellen op 2.50, men krijgt dan veel meer deelname. Hollands Noor derkwartier zal ook wel willen steunen. De heer Roelofs, veearts op Texel, geloofde dat men nu reeds met het dessert bezig was, terwijl men de hoofdschotel nog niet gehad heeft. Spreker zou bijv. wel eens willen weten hoe men die controle wil in richten, wie het fokmateriaal van een boer zal aanwij zen. Deze kwestie dient eeTst behandeld te worden, dan kan men zien of men een vereeniging wil oprich ten en de contributie bepalen. De voorzitter wilde allereerst de beginselkwestie uitgemaakt zien. Eenige aanwezigen verlieten de zaal, waaruit de voorzitter de vrees putte, dat de vergadering zou ver- 1oopen. Spreker vroeg of men, in beginsel de contributie vaststellende op 2.50, nu of in een volgende vergade ring der statuten zal behandelen. De heer Govers gaf in overweging de commissie op te dragen met een vast systeem van werken voor den dag te komen. De heer Jb. Kaan van Wieringerwaard dacht dat de commissie een systeem had ontworpen. De heer Theunisse van Amsterdam meende, dat de vergadering aan het verloopen was en wilde spijkers met koppen slaan, omdat men anders een verloren dag heeft. De heer Roelofs wilde nu graag weten, hoe men de controle denkt in te richten. De voorzitter verklaarde, dat de commissie een merk niet wilde beschouwen als een cachet van deug delijkheid maar als een teeken van afkomst, meer niet. Eerst later kan gezegd worden, hoe men de regeling wil. De heer Kaan deed uitkomen dat het plan niet is een stamboek in te stellen, enkel het registreeren van goede exemplaren. De heer Stapel had gedacht dat de controle een waarborg zou zijn. Hij wilde geen lid zijn, als ieder prul maar gecontroleerd werd. De voorzitter verklaarde dat dit ook niet in het voornemen ligt, immers men wil juist goed fokmateri aal hebben, dus zich niet bemoeien met lorren. Spreker wees op de ontwerp-statuten. In artikel 2 staat Het doel der vereeniging is lammeren en schapen te fokken, die bijzonder geschikt zijn om bij vetwei- ding het voeder in geld om te zetten, zonder dat daar bij al te veel van de natuurlijke Voedering op de weide behoeft te worden afgeweken, en bij het fokken een gewenscht aantal krachtige lammeren voort te bren gen en behoorlijk te voeden. Niemand was hier tegen. Artikel 3 luidt: Zij tracht dit doel te bereiken: lo. door te onderzoeken welke wijze van fokken het beste aan dit doel beantwoordt, meer of minder vaak herhaald bloedververschen met rammen van vreemd ras, of doorfokken met de thans reeds be staande kruisingsproducten zonder bloedverversching door middel van rammen van vreemd ras, of daarvan na heden afstammende ooien of rammen; 2o. door het organiseeren van een deugdelijke en uniforme controle en boekhouding over het fokmate riaal, waarmede dit onderzoek wordt uitgevoerd en van andere fokdieren, die voor de fokkerij bijzonder geschikt worden geoordeeldj 3o. door het bevorderen van de omwisseling van mannelijke fokdieren ter voorkoming van paring in bloedverwantschap 4o. door het nemen van proeven om de waarde te kunnen beoordeelen, die de verschillende fokproducten voor de weiding bezitten; 5o. door het verspreiden van kennis omtrent de meest doelmatige wijze van voeden en opkweelcen van de voor de fokkerij bestemde dieren; 6o. door alle andere wettige en gepaste middelen, die tot het in artikel 2 genoemde kunnen leiden. Daarmede was de heer Visser het niet eens. Hij wenschte prineipiëel uitgemaakt te zien, dat men niet zal vaststellen Welk ras het best is. De vergadering was het hiermede niet eens. De heer Roelofs wenschte, dat eerst zou worden on derzocht of een veestapel waard is om onder controle te worden geplaatst. In artikel 2 staat dit niet, want- er moet in staan, dat de vereeniging eerst keurt. De heer Govers wilde dat de vereeniging haar eischen stelt, voordat de controle wordt toegestaan. De voorzitter dacht dat men het hierover wel eens zou zijn, maar het behoeft niet te worden uitgedrukt in de statuten. De heer Roelofs wenschte in artikel 2 t.usschen de woorden „die" en „bijzonder" in te lasschen de woor den „naar hare meening." Daartoe werd besloten. De heer Visser wilde in artikel 3 de eerste alinea schrappen. De voorzitter betoogde, dat dit juist de basis der vereeniging was. De heer Keijzer zou bij schrapping van die alinea geen lid meer willen worden. Het doel der Texelaren is juist de eigenschappen van het Texelsche ras te doen uitkomen. Besloten werd die alinea te handha ven. De heer Kok vroeg wanneer de controle zal ingaan. Mag men bijv. zijn lammeren verkoopen in September of October of moet men daarmede wachten tot het volgende jaar? De voorzitter deed uitkomen dat sommige fokkers slechts fokken om vette lammeren te kunnen verkoo pen, maar de anderen willen voortdurend doorfokken. Ieder fokker dient volkomen vrij te blijven en dat kan omdat het plan is voortdurend controle uit te oefenen. De verdere artikelen werden vastgesteld. Wij releveeren slechts, dat de vereeniging zal bie ten „Vereeniging tot verbetering van de schapenfokke rij in Noord-LIloland," dat zij gevestigd is te Alkmaar en dat liet bestuur uit 9 leden bestaat, en dat de con tributie in bet huishoudelijk reglement zal worden vastgesteld. Het plan is reeds dit jaar te beginnen. Tn de volgende vergadering zal een definitief be stuur gekozen wm'den. Binnen drie weken zal er opnieuw vergaderd wor den. VUIJBAGs Aikat, ëdb&tkcltth, 9 iwr, «AS iütwa&sg. AUrm. iirijksrkesii, Tooneelver. „Voorwaarts," 6 Y«tL ÜaaAeir. Gym®.-?*?. „Kracht «a Viaghaia." Vs/*S1/^ h»«r«B-afi#sliEg 8*8" msx. Orpheus. Repetitie 8 uur, Central.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2