DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 194. Honderd en elfde faargang. 1909. ZATERDAG 21 AUGUSTUS. Tusschen twee kaarten. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Staatsbegrooting 1910 OGMEPiOD NIEUWS Be last van woonwagens. Roekeloos. Onrust voor niets I Vergif igd. Een goede vangst. Een haas tusschen de fiets. Weinig honing. Meeldauw. Een grafsteen ontdekt. Kinderspeelterreinen. Toch gekozen. Een wielerongeluk Straatschendafen, Het Arasterdam-iche Wethoude schap van Onderwijs. Zeilwedstrijd Aikmaarder Meer. StooTipont te Velsen. Uit Heiioo. AL&MAARSCIE COÜRANT. RIA.VI Wanneer men de pas uitgegeven wandelkaart ver gelijkt met haar voorgangster van 1883 en daarbij ver schillende andere gegevens van toen en van nu naast elkaar legt, dan krijgt men een eigenaardig beeld van de ontwikkeling van onze stad en hare bevolking. En des te interessanter wordt dat beeld, indien men in aanmerking neemt dat vijf en twintig jaar in het leven van een stad', die haar ouderdom hij eeuwen telt, toch waarlijk geen veel-omvattende spanne tijds is. Op onze oude lezers, die feitelijk van dag tot dag de ontwikkeling der stad hunner inwoning hebben ge volgd en als het ware elke vordering in hun geheugen hebben aangeteekend zal dat beeld niet den indruk maken, dien het vermoedelijk geeft aan wie nog niet het voorrecht hadden zoolang in Alkmaar te wonen en voor wie de punten tot vergelijking schaarscher zijn. Binnen zijn gordel van water heeft Alkmaar weinig wijziging ondergaan. De heide kaarten toonen in dat opzicht gering verschil de uitbreiding van hot Waagplein bijvoorbeeld, hoeizeer op zich zelf be schouwd van groot gewicht, is relatief van zoo weinig beteekenis, dat zij op een plattegrond niet wordt op gemerkt. Terloops zij even gezegd, dat de oude kaart toch wel duidelijker is dan de nieuwe: men kan er de kerken en openbare gebouwen beter op onderscheiden, omdat zij niet zijn weergegeven door een rood' vlak, m'aar door teekeningetjes, men kan beter zien wat een plein is de Paardemarkt is bijv. op de nieuwe kaart precies zoo geteekend als een huizen-massa, terwijl het Hof niet aangegeven is, evenmin als bijv. het burger weeshuis met het gymnasium en de Magdalenenstraat. Met deze paar opmerkingen willen we intusschen aller minst een ongunstig oordeel over de kaart uitspreken. Daarvoor herinneren we ons nog te goed hoe onrecht vaardig we indertijd een onderwijzer vonden en we doen dat nog die een kaart van Frankrijk, veelkleu rig product van veel uren huiswerk en opoffering, met een cijfer 4 (van de 10) teruggaf, omdat hij tijdens zijn meer dan vluchtige beoordeeling toevallig ontdek te dat er Fontainebeau in plaats van Fo-ntainebleau stond geschreven. Buiten de Singelgrachten is op de plattegronden onzer stad het onderscheid aanzienlijk. Waar de oude kaart slechts de Druiven- en Snaarmanslaan vermeldt daar treffen we op de nieuwe een heel straten-complex aan van Gashouder-, Kinheim-, Stations-, Spoor, Stu- art-, Midden- en Tuinstraat Wat ten westen van den Stationsweg' toen nog de groene graskleur bad heeft nu een roode-steenen-tint. Het straten-complex op het vroegere land van Holtz is van te jongen da tum dan dat we dat nog zouden moeten releveeren, waarbij komt dat er nog niet zoo heel veel gebouwd is. De eerste overweging geldt ook voor den aanbouw ten Oosten van den Kennemerstraatweg, waar een heele plek rood is, die vroeger groen was, en in de om geving van de Nieuwpoortslaan, waar men hetzelfde opmerkt. Dit zijn wel de grootste brokken van nieuwen aan- leg. Hoe groot zij ook mogen lijken, zij schijnen klein in verhouding tot de oude stad, als men ze vergelijkt met de toeneming van de bevolking. Daarvoor moeten we aan beide kaarten op den ach terkant zijn. Op de oude zien we aangegeven, dat Alkmaar ruim 14000 inwoners telt, op de nieuwe „meer dan 20.000" (den eersten Juli j.l. bedroeg het reeds 21.094). Dit is inderdaad een flinke toename. De kaarten geven beide nog een cijfer: de aanvoer op onze kaasmarkt. De oude kaart zegt: „Jaarlijks worden hier op de Vrijdagsche markten 4 a 41/2 mil joen K. G. kaas gewogen," op de nieuwe lezen we dat er „ongeveer 7 millioen K. G. per jaar" wordt aange voerd (in 1908 was het 7.818.305 K. G.) Dat zijn cijfers die spreken Meerdere punten van vergelijking kunnen we vin den in de gemeente-verslagen. Maar alvorens we uit die boeken een paar bladzijden opslaan, moeten we even constateeren, dat de oude kaart, niet speciaal uitgegeven voor vreemdelingen, een aardiger, volledi ger en interessanter beschrijving van onze stad geeft. De nieuwe beschrijving heeft de foto's vóór, maar Overigens leert men onze mooie stad met haar belang wekkende gebouwen veel beter kennen uit de oude. Mochten bijv. het huis de „Schopjes" en het huis met den kogel vergeten worden, zijn de geschiedkundige bijzonderheden van de kerken en liefdadige gestichten niet vermeldenswaard Zou de nieuwe kaart niet in bruikbaarheid gewonnen hebben, indien ook aan den achterkant wat meer zorg besteed ware? Vergelijken we nu enkele andere gegevens uit de beide jaren, allereerst betreffende het marktwezen. De aanvoer van vee op de verschillende week- en jaar markten steeg van 79.599 tot 97.876 stuks, van boter van 89945 K. G. tot 124.105 K. G. De zaadmarkt daar entegen liep een weinig achteruit. Jammer is het dat we voor het verkeerswezen geen cijfers kunnen geven, betrekking hebbende op 't reizi- gersvervoer. Het telegraaf- en postverkeer toont een enormen vooruitgang. In 1883 werden er 12697 tele grammen behandeld en in 1908 77.827 (en dan nog de 31324 verzonden telefoongesprekken van de inge komen wordt geen statistiek meer gehouden). Het aantal brieven daalde van 815.674 tot 716.823 gefran keerde, maar het aantal briefkaarten steeg van 160.400 tot 573.474, en het drukwerk van 332.902 tot 1.588.208 De gemeente-rekening is in die vijf en twintig jaren ook gestegen. Voor beide jaren kan men de zelfde mille-cijfers gebruiken alleen zijn ze wat anders ge groepeerd: 281 en 821. De ontvangsten bedroegen in 1883 281.682.46 tegen 821.618.40 in 1908. Wanneer de gemeentehuishouding precies was ingericht als de gewone huishouding van ieder verstandig burger, wanneer n.l. de uitgaven naar de ontvangsten werden geregeld, dan zou de toename een niet te beschrijven heugelijk verschijnsel zijn. Wij weten echter beter: het gemeentebestuur zegt eerst, hoeveel geld het noo- dig heeft en regelt daarna en daarnaar zijn ontvang sten. Het zou interessant zijn, de verschilpunten in onderdeelen na te gaan om tot een goed inzicht dei- stijging t©_ komen en misschien doen we dat bij gele genheid wel eens, doch voor heden willen we slechts nog één post beschouwen. Onze politie is duurder ge worden de kosten zijn gestegen van 11.112.805 tot 24.011.67. Daarvoor hebben we natuurlijk meer dere veiligheid gekregen. Ofschoon we veel talrijker zijn dan destijds, hebben we het der politie niet zoo heel veel lastiger gemaakt. Zij behoefde slechts 209 malen meer te verbaliseeren en dat is niet zoo- veel, immers de wetgever heeft ons, vrije burgers, aardig in banden geslagen en heel wat voetangels en klem men gelegd op verboden terreinen, waar de menschen van '83 zich vrijelijk konden bewegen of die toen nog ontdekt moesten worden. Toen ter tijde kon er bijv. niet 224 maal een waargenomen overtreding van mo tor- en rijwielwet gepleegd worden, had men niet be vreesd te zijn een drankwet of een leerplichtwet te overtreden. Neen, wij zijn er wat de misdrijven en overtredingen betreft op vooruitgegaan. Wel niet zooveel als dp Kaasmarkt, maar toch er valt vooruitgang te con stateeren. Dat is een goed punt om voor heden -J- den eersten Kermisdag! mee te eindigen. De nieuw opgetreden Ministers van Oorlog en van Koloniën hebben zich, naar men verneemt, in hoofd zaak kunnen vereenigen met de ontwerpen der oor- logs- en Indische begrootingen voor den dienst ve.< 1910, welke door hun onmiddellijke ambtsvoorgangers waren voorbereid. Overigens zijn deze bewindslieden voornemens hunne beginselen in d© memories van antwoord op de onder scheidene begrootingen uiteen te zetten. Gisternacht heeft ten huize van den landbou wer W. van den Bosch, te Walderveen, onder Lunteren, een brutale diefstal met inbraak plaats ge had. Door eenige ijzeren spijlen te verbuigen, heeft men zich door een raampje toegang tot den kelder we ten te verschaffen, waaruit ongeveer 200 eieren, 6 kazen en een groote hoeveelheid spek ontvreemd zijn. Vermoedelijk is de diefstal gepleegd door bewoners van reiswagens, die waarschijnlijk een of meer kinde ren door de kleine opening naar binnen hebben ge stuurd. Te Gouda had een jongmensch uit Winterswijk, die te laat op het station aankwam, de roekeloosheid op den reeds in beweging zijnden trein te springen en een coupédeur te openen. Hij geraakte tusschen den trein en het perron. Do reizigers in de coupé trachtten tevergeefs hem naar binnen te halen. Het jongemensch wist zich aan den trien vast te honden totdat de machinist, opmeek- zaam gemaakt door geschreeuw en gebaren, den trein deed stilhouden, waarna de reiziger, die er zonder let sel was afgekomen, uit zijn gevaarlijke positie verlost werd. Natuurlijk werd proces-verbaal tegen hem opge maakt. Donderdag kwamen een vijftiental onderwijzers uit Westfalen (Duitschland), die een voetreis door Ne derland maken, door Barneveld trekken. Toen de hee- ren echter het onder de gemeente gelegen Briellard- sche Bosch bereikt hadden, achtten zij dien dag ver genoeg te hebben gewandeld. Fluks werd een tent, waarvoor zij alle materialen bij zich hebben, geplaatst en weldra strekten zij hun moede ledematen uit om den slaap des rechtvaardigen te slapen. Eenige bewo ners dier streken evenwel die de toebereidselen dei- wandelaars, die zij in voor hen onbekende klanken hoorden spreken en die er met hun gedeeltelijk bloote beenen en hun door de zon gebruind gelaat ietwat Oostersch uitzagen, met onrust hadden aangezien spoedden zich naar de politie, met de boodschap, dat blijkbaar een troep zigeuners in hun nabijheid verblijf hielden, met verzoek natuurlijk „deze bende" even te komen arresteeren. Ter plaatse aangekomen, zag de politie direct, dat men zich onnoodig ongerust had gemaakt, waarna, ook de buurtbewoners zelf zachtjesaan begrepen, dat zij van de vreemde gasten niets te vreezen hadden. Omtrent de vergiftiging der kinderen in Botterdam wordt nog vernomen: Gisternamiddag zijn ook de 4-jarige Cornelia en de 11-jarige Louise Korteland overleden, terwijl het vijf de kind uit het gezin Korteland, de 6-jarige Jacobus, pier rijtuig naar het ziekenhuis is overgebracht, omdat zich bij dit knaapje mede verdachte verschijnselen openbaarden. Overal in de stad worden steeds meer doosjes met het verdachte .snoepgoed d'oor de politie in beslag ge nomen. Zij zijn voorloopig op de politiebureaux gede poneerd. De lijken van de vier overleden dochtertjes van Kor teland worden voor de gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Au de droogmaking van de plassen de Koekoek en het Zwijnsleger bij Kampen zoover is gevorderd dat hier en daar reeds land boven komt, worden er door verschillende visscliers duizenden kilo's paling gevan- Te Loosduinen keerde een jongmensch per fiets van het Badhuis terug, toen eensklaps een haas, die uit de duinen dwars over den weg wilde vluchten, tus schen de ketting der fiets bekneld geraakte. De jonge ling sprong spoedig van zijn rijwiel, nam het gedjood- de dier mee en bracht het naar huis. Verbrand. Gisternacht was de kolenwerker M. F. B.; wonende in de Paul Krugerstraat te Botterdam werkzaam op het stoomschip Mutatio, liggende in de Maashaven aldaar. Tijdens de werkzaamheden stiet een kolen bak tegen een paal waaraan een brandend© lamp hing. De lamp viel en brak en de brandende olie stortte zich uit over den rug van den kolenwerker voornoemd. Met zware brandwonden aan hoofd en rug is de man, door de pijn nagenoeg bewusteloos, naar het zieken huis vervoerd. Ut Barneveld schrijft men: Het honinggewin is dit jaar zoo slecht te noemen, als het nog maar zelden of ooit geweest is. Van het drijven der stokken, dat gewoonlijk om dezen tijd van het jaar reeds heeft plaats gehad, kan in het geheel geen sprake zijn. Een imker, die reeds 36 jaar bijen heeft gehouden, vertelde ons nog nooit zoo'n slecht jaar als dit gekend te hebben. En ook thans nog wordt op do heide niets gewonnen. Ten eerste, deelde ons genoemde imker mede, bloeit de heide verre van mooi, en ten tweede wordt in de bloempjes, geen honing ge vonden, wat vermoedelijk moet worden toegeschreven aan het vallen van brak water, gedurende een onweers bui. Een angstige nacht. Ten gevolge van het. breken dier zeilval van zijn zeilscheepje, was de rijkshavenmeester van Urk, die met zijn vrouw, dochter en twee zoontjes uit zeilen was, genoodzaakt zijn anker uit te werpen en den ge- heelen nacht van Woensdag op Donderdag in angstige spanning ter hoogte van Schokland door te brengen. Donderdag werden zij uit hun benarden toestand verlost, en door een botter weer naar Urk overge bracht. Te Frederiksoord vertoont zich de meeldauw op de bladeren van het eikenhout. Vooral jonge loten zijn het meest aangetast. De groei van het hout wordt door deze woekerplant zeer belemmerd. Ook op de Veluwe vertoont zich de zoogenaamde meeldauw in erge mate op het eikenhout. Geheele bosschen hebben dientengevolge een witgrijze kleur aangenomen. Vooral de jonge loten hebben van de ziekte te lijden. Te Velsen is een grafsteen ontdekt welke de namen draagt van Isaac Leyendecker (f 18 Februari 1706), Petronella de Beer (t 22 Mei 1670) en Barbara van Deuvei'den (t 29 Januari 1680). Hoogstwaarschijnlijk is het de grafsteen van ds. I Leyendecker, die van 1668 tot 1699 predikant was te Purine,rend ;en die in 1706 is gestorven. De twee goed gebeitelde wapens hebben vermoedelijk betrekking op de families, tot welke de beide vrouwen (echtgenooten van den predikant) hebben behoord. De niet groote en nog gave zerk, welke langen tijd omgekeerd tot bedekking van een put heeft gediend heeft voorloopig eene plaats gekregen in de bur gemeesterskamer van liet Baadliuis te Velsen. Uic- en Inlegkunde. Boer Teunis bezocht met zijn zoon Krelis dé stad Amsterdam waar hij nog nooit van zijn leven geweest was. De meester van het dorp had hem nog een gidsje meegegeven, waarin hij letterlijk van alles kon vinden wat er hier ter stede maar te koop is. Natuurlijk moest het paar naar Artis, in het boekje aangeduid als N. A. W. (Natura Artis Magistra). „Wat zonen die letters N. A. M. toch beteekenen?" vroeg de vader. „Wel, dat is nog al wiedes vader; natuurlijk: He derlandsche Apen-Maatschappij. (Hbld.) Het ITaagsche raadslid Ter Laan maakt op het oogenblik, op in.ita.tief der Commissie van Bijstand voor het gemeenteonderwijs en in opdracht van het ge meentebestuur, een dienstreis door Duitschland, ter bestudeering der inrichting en exploitatie, van kinder speelterreinen. Hoewel de kiezers waren gewaarschuwd, dat de ver kiezing van een vergunninghouder als lid van den ge meenteraad onwettig is, is gisteren de heer W. A, Smeenk, vergunninghouder te Gen-dringen, met groo te meerderheid tot lid van den gemeenteraad gekozen. Een oudje. Te Zandberg (Gr.) was de 85-jarige vrouw K. giste ren nog werkzaam bij het inhalen van het koren. Even voor achten had gisteravond te Groningen de aankomst plaats van de tweede en grootste étape: MaastrichtGroningen van den wielertoer door Ne derland. Een groote massa menschen was op de been gekomen, om getuige te zijn van de eindspurten dei- deelnemers. De eindcontrole was geplaatst bij Help man, Café du Passage. Jammer genoeg had de aankomst, door onvoldoend optreden der politie, een ongeluk ten gevolge, dat op het eerste aanzien een zeer ernstig karakter droeg. Terwijl de deelnemers in volle vaart naar het einddoel spurtten, kwam een bakkerswagen uit een zijstraat ge reden, met het gevolg, dat drie renners met zulk 'n geweld tegen den wagen botsten, dat zij een heel eind over den grond werden geslingerd en bleven liggen. Gelukkig kon weldra worden waargenomen, dat slechts uitwendige lichte verwondingen het gevolg waren van deze minder aangename ontmoeting. Door de Haarlemsche bladen wordt ernstig geklaagd over straatschandalen, avond aan avond in de Groote Houtstraat. Tiet straatvlegeldom viert daar op de meest, brutale wijze hoogtij. Liederlijke taal wordt uitgeslagen door jongens en meiden en vaak worden voorbijgangers ernstig gemolesteerd'. Beeds heeft het O. M. bij de rechtbank tegen indi viduen, die, zich aan dergelijke feiten schuldig maak ten, 2 en, 3 weken gevangenisstraf geëischt. Donderdagavond weer kreeg de heer P. Leupen on verwachts een klap op zijn rug van een onder invloed van sterken drank verkeerenden loteling, waardoor zich een gevecht ontspon, waarbij de beer L. gekwetst werd en werd weggedragen. Het bleek dat zijn knie ernstig was opgezwollen en de knieschijf stuk was. De dader is gevat. De Telegraaf vernam, dat, indien thans geen ander vrijzinnig raadslid een eandidatuur aanvaardt, de heer Ketelaar zou terugkomen op zijn voornemen om zich niet beschikbaar te stellen voor het ambt van wethou der van Onderwijs te Amsterdam. Op verzoek om inlichtingen seinde de heer Ketelaar aan Land en Volk: „Kqnde bewuste bericht zelfs niet. Heb aan mijn© verklaring van twee weken geleden niets toe te voe gen." Voor den morgen te houden zeilwedstrijd op het Alkmaarder Meer, uitgeschreven door de Zaanland- sche Zeilvereeniging, zijn ingeschreven 50 zeilvaartui- gen, 8 motorbooten en 16 wherries. Gisteravond ongeveer lialf-zes sprong van de stoorrr- pont Kennemerland een der staaldraden, waaraan de overtochtkettingen bevestigd zijn. De overvaart kon daarom niet meer plaats vinden. Gelukkig was juist de stoompont Velsen met 't inleggen van nieuwe ket tingen gereed gekomen, ze had daarvoor gisteren ge~ pi'oefstoomd. Hoewel de vuren reeds afgedekt waren en 't personeel hiervan zich juist huiswaarts zou be geven, was de Velsen binnen zeer korten tijd in de vaart gebracht. De stoomtram HaarlemAlkmaar ondervond eeni ge vertraging. Diefstal. Uit Philippine meldt men dat, toen Donderdagmid dag De Neuf en zijne kinderen te huis kwamen aan het station Bouchaute (België) zij hun vrouw en moe der aan een stoel in de huiskamer vastgebonden von den met een prop in den mond, terwijl alles overhoop lag. Nadat de vrouw uit hare netelige positie verlost was, vertelde zij, dat twee mannen, haar onbekend, al het geld hadden gestolen. Uit Wieringerwaard. De heer IT. Peereboom is benoemd tot sub-ontvanger der accijnzen. Den 23en dezer des morgens ongeveer half tien zal onder leiding van Pastoor Seutei' de kapel nabij de Bunxputte, gewijd aan O. L. Vrouwe ter Nood, wor den ingezegend. Den 25en zullen 2 extra treinen ongeveer 1000 pel grims vervoeren van Amsterdam tot het houden van godsdienstoefeningen ter bovengenoemde plaatse. Door „Heiloo Vooruit," vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, is in hare bij den heer E. -van der Horst gehouden vergadering na re- en du pliek met de vertegenwoordigers van verschillende zanggezelschappen en het fanfarekorps „Eensgezind heid" beslote^op den verjaardag van IT. M. de Ko ningin eene muziekuitvoering te geven, des avonds om 7 uur. Het plan bestaat om eene muziektent op te richten in de nabijheid van het Postkantoor en uit te geven feest-programma's nader de zang- en muziekstukken aan te duiden. Werkt het weer een weinig mede,, dan belooft de avond van 31 Augustus recht gezellig te worden.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1