DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Groote Paardenmarkt No. 196 Honderd en elfde Jaargang. 1909. DINSDAG 24 AUGUSTUS. te Alkmaar, op Maandag 6 September 1909. BINNENLAN 0 Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en .Feestdagen» uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f 0?80| franco door het geheele Rijk f 1, A* inderlijke nummers 3 Cents, der gewone ad verteritten Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote Setters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h, HERMs. COSTER ZOON» Voordam C 9. ALKMAAR, 24 Augustus. De bewoners Tan Europa mogen voor het overgroo- te deel tot één ras het Kaukasische behooren, onder de onderscheidene volkeren worden zooveel ver schillen aangetroffen, dat van éénheid weinig blijkt. Bijna ieder volk heeft zijn eigenaardig en om een leelijk, maar treffend woord te gebruiken eigen- dommelijk karakter. Men zal, lettende op hun karak tereigenschappen, den gemiddelden Nederlander niet gauw voor een Franschman slijten, evenmin een Span jaard voor een Duitscher. Reeds herhaaldelijk is getracht het meest karakteristieke onderscheid tus- schen verschillende volkeren in een paar korte zin netjes weer te geven, in den regel bij wijze van scherts en soms echter ook in ernst. In beide gevallen was het resultaat zeer gebrekkig. Nu weer heeft de heer Jules Huret, de bekende feuilletonschrijver van de Figaro, zich aan dit kunststukje gewaagd. Hij komt tot de volgende uitspraak: „De Spanjaard wenscht zich een kop chocolade en een sigaret voor al de dagen zijns levens. De Franschman wil zijn leven zoo vroeg mogelijk genieten en zijn werk gaat niet boven een zeker kwan tum. De Duitscher werkt onafgebroken en is er steeds op uit zijn belangensfeer te vergrooten, want hij ver veelt zich, als hij niets te doen heeft, zelfs reeds na enkele weken. De Amerikaan wil meer hebben dan zijn buurman. De Engelschman wacht op zijn erfenis bij een beet je werk en veel sport." In verband met deze pogingen, worden er andere inherinnering gebracht. Zoo komt er in de „Almanac des Muses" van 1799 een zesregelig versje voor, waarin de minnaar in ver schillende landen aldus wordt geschetst: „Als niet alles naar wensch gaat, is de trotsche En gelschman vertoornd, de Italiaan dieptreurig, de Spanjaard troosteloos, de Duitscher troost zich bij spijs en drank, terwijl de Franschman dadelijk heele- maal getroost is." In Mercier's „Tableau de Paris" van 1782 leest men de volgende vergelijking: „De reiziger, wiens eerste blik een beter oordeel geeft dan ons waarnemingsvermogen, dat door ge woonte bedorven is, zal ons steeds weer verzekeren, dat de Parijzenaars het meest van alle volkeren der aarde werken en er het treurigst van allen uitzien. De Spanjaard verwerft voor weinig geld voedsel en kleeding; in zijn mantel gehuld rust hij slapende aan den voet van een boom en leidt aldus zijn bestaan. De Italiaan geniet een stille rust, welke slechts van tijd tot tijd door licht werk onderbroken wordt en geniet dagelijks van de bekoring der muziek. De Engelsch man is goed gevoed, sterk en robuust, vrij en gelukkig in zijn tapperij; hij oogst al de vruchten van zijn vlijt en geniet deze persoonlijk. De Duitscher drinkt, rookt en mest zich zonder zorgen vet. De Zweed slurpt zijn korenbrandewijn. De Rus komt zonder bange zorg voor de toekomst in slavernij tot een zekeren welstand. Maar- de Farijzenaar is arm, gebogen on der den eeuwigen druk van opwinding en krachtsin spanning, of hij lasten tilt, op den steiger werkt, voor het aambeeld staat of in de groeven hamert, daken herstelt of paarden ment. Hij is aan alle machthebbers op genade en ongenade prijsgegeven en wordt als een insect vertrapt, zoodra hij zijn stem wil doen klinken. Slechts met moeite in het zweet zijns aanschijns verdient hij een karig stukje brood, dat zijn leven in stand houdt, zonder hem een rustigen en aangenamen levensavond te verzekeren." Deze uitspraak van den geleerden man, wiens hef tige taal in zijn „Tableau de Paris" hem drong naar het buitenland te vluchten, is uit een historisch oog punt interessant. Zóó werd de Parijzenaar geschetst vóór de Fransche revolutie en kort daarna worden de bewoners van Parijs beschreven als een vroolijk slag menschen De Duitsche wijsgeer Kant moet zich ook eens aan een dergelijke poging hebben schuldig gemaakt. Al thans vertelt een over hem verschenen boek met anec- doten het volgende: „De Franschen zijn beleefd, levendig, lichtzinnig, veranderlijk, schermen te veel met vrijheid. De Engelschen zijn volhardend, weldadig, winzuch tig, trotsch en in zich zelve gekeerd. De Spanjaarden zijn matig, trotsch, godsdienstig, ernstig, onwetend, wreed en lui. De Italianen zijn opgewekt, standvastig, harts tochtelijk en moorddadig. De Dvutschers eindelijk zijn huiselijk, eerlijk, phleg- matiek, vlijtig, bescheiden, volhardend, gastvrij, ge leerd, naaperig en verzot op titels. H. M. de Koningin Moeder de gelukkige Bij de verloting van de kunstwerken door den „Haagschen Kunstkring" is de schilderij „Bij de Beek", van D. J. R.'Jordens, getrokken door H. M. de Koningin-Moeder. De^nleuwe Gouverneur-Generaal. De benoemde Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, heeft heden bezoeken afgelegd bij den Minisfer van Koloniën en de andere Ministers, thans in Den HaagT aanwezig. De nieuwbenoemde Opperlandvoogd zal in den tijd tusschen heden en den datum'van vertrek naar de Kolonie rust nemen. Hij is voornemens 18 November per stoomschip „Rembrandt" van"de „Nederland" naar'Undie scheep te gaan, welk schip tusschen 18 en 20 December te Batavia verwacht wordt. Zijn ambtsvoorganger, generaal Van Heutsz, heeft met dezelfde gelegenheid passage naar Europa besproken, maar keert eerst later naar het moederland terug. Zondagsarbeid. Ten behoeve van de voorbereiding van «en wette lijke regeling, welke ten doel zal hebben loonarbeid van arbeiders op Zondag zooveel mogelijk te verbieden of te beperken, beeft de Minister van Landbouw tot de Kamers van Arbeidf een vragenlijst gericht, welker beantwoording vóór 15 October moet geschieden. Een zestal vragen bedoelt een beantwoording uit te lokken over aard, duur per etmaal en in bet jaar; over wisseling van meerdere arbeidersvan arbeid verricbt|tusseben|Zaterdag-!,*en Zondagnacht 12 uur. De Kamers van Arbeid hebben bet begrip arbejden zeer ruim op te nemen, zoodat opgaven worden ver kregen ook over kantoor- en handelsbedienden en anderen die door bet gewone spraakgebruik niet als arbeider worden aangeduid, maar toch voor loon werken. Ook dienen de gegevens te loopen niet alleen over ben, die in fabrieken, werkplaatsen, kantoren, hotels, koffiehuizen, restaurants enz. werkzaam zijn, maar ook over ben, die buiten, maar ten behoeve van zulke inrichtingen arbeid verrichten. Hengstenkeurlngen De gewone Rijksnaj aarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten zullen dit jaar gehouden worden voor Noord-Holland op 23 Sept. v.m. te Scbagen op 23 Sept. n.m. op Wieringen; op 24 Sept. te Hoofddorpop 25 Sept. op Texel en Terschel ling. Cursussen lirfLandbouwboekhouden Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier worden in streken, waar een landbouwonderwijzer gevestigd is, aan belanghebbenden circulaires verzonden teneinde ben op te wekken dezen winter aan een cursus voor volwassenen in landbouwboekhouden deel te nemen. Op twee plaatsen is reeds een bijeenkomst van be langstellenden gehouden, en is gebleken, dat de lust om een cursus te volgen zeer groot is. Naar wij vernemen hebben zich voor deze twee cursussen reeds een veertigtal volwassen personen aangegeven, en bestaat er dus alle kans dat door sen zeer groot aantal personen van dit onderwijs gebruik zal worden gemaakt. Katholiek Sociale Week. Zondagnamiddag is de 4de Sociale week, vanwege de Kath. Sociale Actie te Nijmegen gehouden, geëin digd. Desmorgens werd in de overvolle Augustijnenkerk de H. Mis opgedragen, met feesttoespraak, en de lof zang Te Deutn Landamus gezongen. In de slotvergadering, welke des namiddags te 2 uur aanving, werd door den voorzitter, jbr, mr. Cb. Ruys de Beerenbrouck, allereerst het telegram van antwoord van H. M. de Koningin voorgelezen, waarop alle aanwezigen opstonden en het oude Wilhelmus ge zongen werd. Als eerste spreker trad op de bekende propagandist der K. S. A. de heer A. H. J. Engels, met een rede over„de K. S. A. en de volksontwikkeling", en als tweede spreker de heer pater P. F. H. van Hooff, die tot onderwerp bad: „de K. S. A. en de godsdienst." De heer Engels, zichzelf als den minste onder de aanwezige sprekers beschouwende, nam enkele uit spraken van zijn voorgangers tot basis om in verband hiermede van zijne ervaringen als propagandist eeni- ge mededeelingen te doen. In 't bijzonder werd door hem op den voorgrond ge steld de algemeene ontevredenheid, die in allerlei» kringen, vooral onder de arbeiders, beerscbt. Zoowel in 't Noorden als in 't Zuiden, zoowel boven als bene den den Moerdijk. Een en ander tengevolge onzer maatschappelijke nooden. Zal echter hierin verande ring gebracht worden, dan zullen de arbeiders voor verbetering van hun positie zelf moeten aanpakken, na verkregen kennis door zelfstudie, waaraan echter noodzakelijk verbonden moet worden de voorlichting der katholieke geloofsleer. De tweede spreker betoogde in een uitvoerige rede de noodzakelijkheid bij 't werken voor de sociale vraagstukken, om vast te houden aan de „eenige war© kerk". Alle katholieken, die zich niet daarbij aan sluiten, belemmeren den vooruitgang van 't voorge- nomen werk. Zij dienen zich te herinneren de woorden van hem, die gezegd heeft „Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij." Vervolgens werd mededeeling gedaan van ingeko men telegrammen van Z. II. den Paus en den bis schop van 's-Hertogenbosch als antwoord op de hun gezonden huldebetuigingen. Ten slotte stond de voorzitter op om de sluitings rede uit te spreken. Volgens spreker kon met voldoening op de afgeloo- pen 4de Sociale Week, in het gastvrije Nijmegen, wor den teruggezien. Velen zijn hier gekomen om de te geven lessen te volgen en hebben zich een nieuwen kijk op de dingen eigen kunnen maken. Dit doet voor de toekomst van ons volk veel verwachten. De maatschappelijke vraagstukken werden van verschil lende zijden bezien en toegelicht en dus werd de grondslag gevormd om tot verdere kennis te geraken. Wat wij hebben geleerd, moet ons blijven een prikkel tot eigen ontwikkeling, die ten goede moet komen aan geheel ons volk in den meest ruimen zin. Wij be oogen met onze cursussen en politieke geschriften ontwikkeling voor hoogere en lagere standen, om tot meerdere kennis te komen van de maatschappelijke vraagstukken aan de hand der wetenschap. Nooit heeft, zoo zei spreker verder, de kerk de wetenschap geducht. Zij toch is steeds als haar bewaarster opge treden. De kerk toonde immer de wetenschap lief te hebben. Steeds moeten wij van ons ka tholiek voelen en zijn openlijk blijk geven, niemand' onzer behoeft voor te genstanders terug te treden. Ook werd door den voorzitter een woord van dank gebracht aan de niet-katholieke hoorders, die zich, zoo zeide hij, in de afgeloopen dagen hebben kunnen overtuigen van den vooruitgang, ook op sociaal ge bied, welken de Kerk tracht tot stand te brengen. OEMENGD1 N;i 2UW S.f^ Zigeuners Zondagnamiddag arriveerde te Oldenzaal uit Duitsch- land een troep Zweedsche Zigeuners,fsterk 18 man. Ze waren voorzien van "een buitenlandschen pas, geviseerd door een consulairen ambtenaar te Gothenburg en hadden plaatsbiljetten tot Rotterdam, waar volgens hun mededeeling 'een andere troep, voorzien van paarden en wagens, op hen wachtte. De aan het station dienstdoende marechausseé De Groot belette hun echter verder te reizen, waarop ze zich voorzagen van plaatsbiljetten naar Rheine geldgebrek hadden ze in geen en deele en naar Duitschland terugkeerden, om van daar elders de de Nederlandsche grenzen te overschrijden. Telegra- phisch zijn nu de Nederlandsche grensplaatsen van een en ander op de hoogte gesteld. Een meeting voor geheelonthouders Gistermiddag werd te Edam in de nabijheid van de Groote Kerk eene opénluchtmeeting voor geheel onthouding gehouden, die door ongeveer 1200 per sonen werd bijgewoond. Deze bijeenkomst was belegd door de afdeeling Edam van de Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken De voorzitter van genoemde afdeeling, ds. J. L. Klein, sprak het welkomstwoord uit. Daarna werd een rede gehouden door ds. G. Horrëus de Haas, van Sneek, die het doel van de geheelonthouding uiteenzette. Vervolgens werd nog door sprekers van verschillende richting het woord gevoerd. De slotrede werd uitge sproken door ds. A. van wijk, van Zaandam. In de pauze werden door verschillende zangkoren liederen gezongen en liet het muziekgezelschap „De Dageraad" van Amsterdam zich hooren. Vóór den aanvang en na afloop werd een optocht met muziek en ontplooide vaandels en banieren gehouden door de gemeente. Ontbosschlng. Naar „Gelderl." tot haar leedwezen verneemt, zal het prachtige park van den „üuckenburg", bij Nij megen, binnenkort denzelfden weg opgaan als inder tijd de beroemde eiken van het landgoed „De Hul zen" en als de Wildenborch, het geliefkoosd verblijf van den stichter Staring. Vijfduizend prachtige eikeboomen zullen eenvoudig worden verkocht om neergehakt te worden. Het ongeluk op de „ZaffinsDoom", Het onderzoek naar de vraag of bij het ongeluk aan boord van de „Zaanstroom" aan „dood door schuld" moet gedacht worden, heeft uitgewezen, dat hiervan geen sprake is. Een krasse oude heer. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de bijna 79-jarige heer Id. L. de Jong te 't Meer het lidmaatschap van den Gemeenteraad van Schoterland sedert 1891, door 18 jaren, heeft waargenomen, zon der een enkele van de 178 Raadsvergaderingen te verzuimen. Bij de jongste verkiezing verzocht hij om niet weer in aanmerking te komen, zoodat hij nu op den eersten Dinsdag in September a.s. aftreedt. Een merkwaardig Hsarkmme Verleden week is te Haarlem een man begraven, die, stil en bescheiden, voor de kennis der geschiede nis van Haarlem en ook van andere onderwerpen veel heeft bijgedragen: wijlen de lieer Abraham van Dam me. Twee-en-veertig jaar is hij werkzaam geweest, waarvan zeer vele jaren als meesterknecht, in de bloe misterij van Voorhelm-Schneevoogt, en die als zooda nig ook het Vondelpark te Amsterdam heeft helpen aanleggen. Voor genoemde firma heeft hij 53 me dailles behaald op tentoonstellingen in het binnen- en buitenland. Toen bij 42 jaar bij de genoemde firma yerkzaam was geweest, kreeg hij, wegens verandering- in de zaak, een hoogst eervol ontslag, geteekend door den heer De Breuk, destijds ook lid dier firma, thans wethouder. Abraham van Damme was bij zijn ontslag 62 jaar en had geen pensioen. Wat moest hij beginnen? Zij die hem genegen waren hielpen hem voort en bezorg- dten hem een postje op het Stedelijk en Provinciaal Archief als dagschrijver. En dat is hij 18 jaar geble ven tegen één gulden daags. Hoewel allerminst voor het archiefwezen opgeleid, heeft hij zich in het moeilijke oude schrift zoodanig ingewerkt, dat voor velen onontcijferbaar was, door hem gelezen werd als een kapittel uit den Bijbel. Hij kreeg smaak in het archiefwerk, maakte schat ten van aanteekeningen, heeft daarvan veel uitge werkt. Zoo ontstonden achtereenvolgenseen werk over al de buitenplaatsen van Haarlem, uit den oud sten tijd tot het jaar 1813; en voorts een uitgebreid werk over de geschiedenis der bloembollenteelt. De opteekeningen, in ouden tijd gemaakt bij bloembollen- verkoopingen op het land te Overvèen, had tot dusver niemand kunnen lezen; Abraham van Damme kon het, omdat hij de namen der bloembollen kende. Uit oude stukken heeft hij een aantal namen opge- teekend, die een komisch karakter hebben. Nog kort geleden toonde bij aanteekeningen over de Haarlem mer Halletjes, en bij de reclame-tentoonstelling te Haarlem gaf hij een boekje over oude gevelsteenen, enz. Portefeuilles vol aanteekeningen laat hij na, over alle mogelijke onderwerpen, o. a. ook over de ver dwenen plateelbakkerijen te Haarlem. Voor Dr. A. Bredius, oud-directeur van het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage, maakte hij uittreksels uit bet notarieel archief over alles wat schilders betrof, waarbij hij veel belangrijks ontdekte. Een reusachtig- Werk heeft hij volbracht door het afschrijven uit de Latijnsche taal van een lijvig handschrift voor de Ilollandsehe Maatschappij van Wetenschappen. Dit was, evenals al zijn werk, keurig geschreven. Een kleine ij delheid van Abraham van Damme was zijn grootgaan op zijn beweerde afkomst van den schepen Jan Olaesz van Damme, van wien een zegel bewaard wordt uit 1432. Zoo is Abraham van Damme, steeds voortwerkende en in eenvoudigheid zijn weg gaande, 80 jaar gewor den, werkende voor het archief, werkende voor zich zelf en voor anderen. Zijn twee patroons, zijn vroegere: de wethouder De Breuk en zijn latere de heer Gonnet, archivaris van Noord-Holland, stonden aan zijn graf. Een enkele krans dekte de lijkbaar. (N. v. d. D.) Ondeugdelijke worst Te Gouda heeft de politie in den winkel van Simon de Wit aan de Markt, 33 pond worst in beslag ge nomen, die bij onderzoek ondeugdelijk voor de con sumptie bleek te zijn. In een gezin waar van die worst was gegeten werden de menschen onpasselijk. Tegen den winkelier is proces-verbaal opgemaakt. Begrafenis der s achtofferr. Gistermiddag zijn te Zaandam op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld de lijken van de dezer dagen bij den brand zoo jammerlijk omgeko men vrouw en drie kinderen van den sigarenmaker Schoen. Een ontzaggelijke menigte was aan de groeve tegenwoordig, waar het woord werd gevoerd door ds. W. Bax, predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Oost-Zaandam. In brand gevlogen. Gistermiddag wilde de jongen, die den machinist van Meijer en Couvée, te Amsterdam, ter zijde staat, de machine smeren. Hij bezigde per abuis de kan met petroleum in plaats van met machineolie. De olie vatte vlam en in een oogwenk hadden de klee- ren van den jongen vuur gevat. Overmand door schrik riep de knaap niet om hulp, doch wierp zich op de kolen. Bemerkende dat ook dit niet hielp, rende hij de fabriek uit en sprong te water. Door de verschrikte voorbijgangers en het personeel dei- fabriek was hij spoedig op het droge gebracht en bij den naastbijzijnden geneesheer binnengedragen. Daar bleek dat hij hevige brandwonden han beko men, per rijtuig werd de knaap, na verbonden te zijn, naar zijn woning vervoerd. U t Heer Hugowaard Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Pijper de algemeene voorjaarsvergadering gehouden van het onderlinge begrafenisfonds alhier. Door den voorzitter, den heer P. Wonder Pz., wer den eenige woorden van waardeering gesproken ten aanzien van den overleden secretaris-penningmeester van het fonds, wijlen den heer H. Eauber. Uit de rekening over het afgeloopen jaar bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 189.845, de uitgaven f 181.685, zoodat de rekening sluit meteen batig saldo f 8,16, terwijl het saldo der vorige reke ning f 12.605 bedroeg. De rekening, nagezien door de heeren Pijper en Brugman en toegelicht door den heer Wonder, die haar uit de ontvangen aanteekeningen en bescheiden had opgemaakt, werd door de vergadering goedgekeurd. Besloten werd de algemeene vergadering voortaan per convocaat uit te schrijven. Op voorstel van het bestuur werd besloten de be noeming van een nieuwen secretaris-penningmeester

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1