STADSNIEUW». Uit Winkel Uit Oudcsrspel. Uit Noord-Beemster. De vliegmachine van Qaudart. öe grocte regenval. De verdwenen makelaar. Geslaagd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Winkel op Dinsdag 24 Augustus 1909, nam. I1/a uur. Afwezig de heeren Hobel en Sloos, beiden wegens ongesteldheid. De voorzitter opent de vergadering en heet den le den welkom, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Omtrent het behandelde in de vorige vergadering deelt de hoer Breebaart mede, dat het bezwaar, dat de tonnenwagen van het Witte Kruis op de loopstraat wetrd vastgezet, is opgelost, door toevoeging van een tweeden man bij dien wagen, en mocht het Witte Kruis in zijne financiën tekort schieten door de ver hooging der kosten daarvan, een verzoek om verhoo ging der subsidie te wachten, is. De heer Over deelt mede onderhandeld te hebben met de eigenares van de aan de kaasfabriek grenzen de perceelen, voor verbreeding van den weg en meent dat allen wel genegen zijn een strook grond af te staan, doch vraagt of de eigenares van het aan den noordelijken kant der fabriek gelegen perceel ook aangeschreven is, een verbreeding aan dien kant zou ook veel verbetering aanbrengen. Omtrent de gevoerde onderhandelingen noodigt de "Voorzitter den heer Over uit daarmede verder te gaan en overeenstemming omtrent prijs enz. trachten te verkrijgen, terwijl dë eigenares van het andere per ceel zal worden aangeschreven. Ingekomen is: Een adres van den Nederlandsehen Bond van Ge meente-ambtenaren afd. Noord-Holland, waarin wordt verzocht bij de a.s. behandeling der begrooting op de billijkheid der jaarwedden van Gemeente-ambtenaren enz. te willen letten. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de Vereeniging „Algemeen tehuis voor Militairen" te Helder, waarin een subsidie wordt gevraagd. Gesteld in handen van Burg. en Weth. Een schrijven van Ged. Staten waarbij wordt goed gekeurd aankoop van grond voor het bouwen van wo ningen ter verbetering der volkshuisvesing, met voor schot en bijdrage van het Rijk. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden, de heeren S. Over, O. Meurs en P. Wit Cz. De commissie adviseerde tot toelating. Aldus wordt besloten. Voorloopige vaststelling Gemeente-rekening. De commissie adviseert tot voorloopige vaststelling. Al dus wordt besloten en de Gemeente-rekening over 1908 voorloopig vastgesteld in ontvangst op ƒ25875.94, in uitgaaf op 25078.885, batig saldo 797.056. De Voorzitter onthield zich van mede-stemmen. (Beide Wethouders afwezig). Rekening Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1908. Wordt goedgekeurd in ontvangst op 5179.915, inuitgaaf op 5236.42, nadeelig saldo1 56.505. Reclames Hoofdelijke Omslag. Worden in beslo ten zitting behandeld. Na heropening richt de Voorzitter het woord tot de heeren Slooves en Timmerman, die als lid van den gemeenteraad hebben bedankt en thans hun laatste vergadering bijwonen als zoodanig. De Voorzitter dankt beide heeren voor alles wat ze gedurende vele jaren hebben gedaan in het belang der gemeente. Rondvraag. De heer Over vraagt of er al een prijs genoemd is, waarvoor de grond ter verbreeding van den weg naast de kaasfabriek in Lutjewinkel kan worden gekocht. De Voorzitter antwoordt van niet. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering en dankt de leden voor de opkomst. Uit Schagen. Den 24sten vergaderde alhier de raad der gemeente onder voorzitterschap van den eersten wethouder, den heer P. Buis Jz. De burgemeester was met verlof. Af wezig de heer 0. Bij post. Ingekomen was o. a. een dank betuiging voor de verleende subsidie tramonderzoek BehagenDen Helder; het jaarlijkse!» verzoek van de harddraver^-vereeniging West-Friesland om gebruik van de Gedempte Graeht, gemesntemateria&l en af steking van gemeentewege van een vuurwerk, waarop gunstig werd beschikt. Ter behandeling van de eervol-ontslagaanvrage van den directeur der gemeentegasfabriek, den heer G. V. Andriesen, tegen 1 Januari 1910 wegens vertrek uit de gemeente, ging de raad in eomité. Over die aanvraag was een schreven van de gas- oommissie ingekomen. Na heropening der openbare zitting stelden B. en W. voor het gevraagde ontslag tegen 1 Januari eervol te verleenen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan B. en W. werd daarop machtiging verleend in overleg met de gascommissie een oproeping van solli citanten te doen naar de vaceerende betrekking op de voorwaarden, waarop de heer Aadriessen indertijd was benoemd. Het adres van het bestuur der vereeniging «Alge meen Tenuis voor Militairen" te Helder om een bij drage stalden B, en W. voor kennisgeving aan te nemen. De heer W. Roggeveen wenschte f 50 te geven. Aldus werd besloten. De heer Raat vroeg of B en W. voortaan fcg de stukken en voorstellen kun schriftelijk advies zouden willen geven. Voorzitter deed daarvoor toezegging. Op het adres van da kaashandelaren tot wijziging van het aanvangsuur der Kaasmarkt sen kwartier vroeger werd gunstig beschikt en sal met 1 Sep tember de markt kwart voor twaalf beginnen. B. en W. zullen aan dit besluit de zondige publiciteit geven Het adres van de afdeeiing Noord-Holland van den Nederiandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren om verbetering der salarissen van de gemeenteambtenaren werd voor kennisgeving aangenomen. Een kleine wijziging in de verordening op de sa menstelling en inrichting der plaatselijke oommime van toezicht op het lage? onderwijs werd goedgekeurd. De commissie zal nu voortaan bestaan uit 6 heeren en 3 dames. Vroeger was dit 7 heeran en 2 dames. Benoemd werden mevrouw v. Grafhorst en de heor J. B. Keet. De gemeenterekening, dienst 1908, word vastgesteld op het bedrag zooals sg in de vorige vergadering werd aangeboden. Van de gascominissie was verslag en rekening der gasfabriek over 1908 ingekomen. Uit dit verslag bleek dat de technische en finantieele toestand bevredigend mogen genoemd worden en dat een nieuwe gashouder was bijgebouwd. Het aantal aansluitingen is thans, na 3 jaren exploitatie, verdubbeld. Er werd in 1908 293995 kub. M. gas geleverd. De winst- en verliesre kening sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van ƒ262 72.865 met een winstsaldo van 1500. De beer Raat vroeg of de gasprijs met zoo'n winst nu niet verlaagd kon worden. De voorzitter der gas cominissie, de beer Vader, verklaarde zich er tegen, ook het lid der gascominissie, de heer Meurs, en d© heeren Asjes en Buis. De heer Raat wenschte geen voorstel te doen, maar gaf verlaging toch in ernstige overweging. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. t» Zoo vlug bij kon sprong bij dan ook op het dames- rijwiel en achtervolgde biermede zijn steeds meer en meer uit bet oog verdwijnende fiets. Een allerkod- Den 25sten vergaderde in het N.-H. Koffiehuis al- bier de afdeeiing Sohagen en omstreken van de Holi. Maatschappij van Landbouw, onder leiding van den voorzitter, den heer K. Blaauboer. Besloten werd ad- haesie te betuigen aan het vanuit Alkmaar gezonden adres aan de Regeering als protest tegen de 15 cent keurloon per scliaap. Pogingen zullen worden aan gewend ook bier, evenals te Veendam, een landbouw- cursus voor meisjes te organiseeren. Met den heer C. Nobel en omliggende afdeelingen zal over deze zaak onderhandeld worden. De afgevaardigde ter Algemeene Vergadering, de heer P. Trapman, kreeg blanco mandaat, maar motet stemmen op de heeren K. Breebaart Jz. (N.-H.) en P. Overwater (Z.-H.) Den 2den October zal te Schagen weer de jaarlijk- sche rammenkeuring worden gehouden met als keur meesters de heeren 0. Asjes en J. Buis Jz. te Scha gen en A. de Graaf te Anna Paulowna; plaatsvervan gers de heeren O. Zijdewind, G. Meurs en A. Slikker te Schagen. De regelingscommissie zal bestaan uit de heeren G. Muijs, O. Ivooij en 0. Bijpost Rz., "We gens afwezigheid van den penningmeester werd geen rekening aangeboden. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren O. Kooij en G. Beers in dte plaats van de niet herkiesbare aftredende leden, de heeren K. Blaauboer en P. Stammes. Uit Stompeto'en. Door Dijkgraaf en Heemraden van de Schermeer is aanbesteed en gegund de leverantie van 3800 K.G. Amerikaansche petroleum aan de American Petr. Comp. te Alkmaar voor 81/4 de liter450 L. raapolie aan H. W. Holsmiiller te Alkmaar voor f 26.75 de 100 L.600 K.G. bladreuzel aan J. B. Claushuis te Amsterdam voor f 66.90 de 100 K.G.100 K.G. Stearinekaarsen aan H. W. Holsmuller te Alkmaar voor f 66.70. In de gisteren gehouden vergadering van het dage- Irjkseh bestuur en hoofdingelanden van de banne Oud karspel ia benoemd tot lid en tevens voorzitter de keer J. Butter Cs. Bg de gehoudwne stemming voor een hoofdingeland van het Geestmer Ambacht (Oosterdgk en Molengeer- sen) is gekozen de heer A. Kroon Pz. Voor het examen Hoogduitsch L. O. slaagde giste ren te 's-Gravenhage de heer J. Winkel, alhier. Bijgeloof. In het Friesche dorp Oudehaske overleed vooreen paar dagen eene vrouw. De bui en oordeelden dat de vrouw betooverd was en aan de gevolgen overleden. De familieleden begonnen hierin ook te gelooven en ze besloten in deze deskundigen te laten komen tot het instellen van een onderzoek in loco. De duivel banners uit de naburige dorpen Knijpe en Nieuwe burg kwamen en hunne conclusie was, dat werkelijk de overleden vrouw „betsjoend" was. En wie was de booze geest, die haar betooverd had? De deskun igen wezen als de tsjoenster eene koopvrouw uit Nijehaske aan en deze is nu met een zwarte kool geteekend. En zij ondervindt nu de nadeelige gevolgen daarvan, want in eens is ze alle klanten in het dorp kwijt geraakt: men wil ze zelfs niet eens in huis hebben. Ziet men ze aankomen, dan wordt de deur gesloten. Brutale diefstal. Dinsdagmorgen om tien uur ongeveer vervoegde zich in den sigarenwinkel van den heer Zondag, Oude Kerkplein 54 te Amsterdam, een ongeveer 17-jarige jongen, die twee sigaren vroeg en tevens verzocht, gebruik te mogen maken van de W. C. Even voordat deze bezoeker binnenkwam, was de heer Z. naar binnen in zijn huiskamer gegaan, om uit hot geldkistje een rijksdaalder te wisselen voor kleingeld in de toonbanklade. Het kistje had hij op een stoel voor de bedstede laten staan. Terwijl de eerste bezoeker nog achter was, komt nummer twee, die ook twee sigaren koopt en daarna r ummer drie, een dubbeltje sigaren vraagt. Hiervoor moest de heer Z. zich even omkeeren en van dat oogenblik maken alle diie gebruik, zich in allerijl te verwijderen De winkelier kon niet zien in welke richting. Wat hij wel zien kon, was, dat zijn kistje, inhoudende ongeveer driehonderd gulden, door de gauwdieven was medegenomen. De politie doet onderzoek. Eenigen tijd geleden werd een soortgelijke truc uitgehaald bij een sigarenhandelaar aan de Gelder- sche kade. Een dief in vrouwenrokken. Dezer dagen bracht een dame in het bezit van een fiets, een bezoek aan het café van den heer Z. te Nieuw-Milligen, gelegen tusschen Voorthuizen en Apeldoorn. Blijkbaar had de dame reeds een grooten tocht achter den rug. Althans met veel belangstel ling informeerde zij of er ook gelegenheid bestond haar per rijtuig naar. Apeldoorn te brengen. Hoewel Z. wel in 't bezit van paard en rijtuig is, kon wegens bijzondere omstandigheden niet aan het verzoek vol daan worden. Toevallig bevond zich echter ook in 't café een militair uit het naburige remonte-depót, die natuur lijk niet afkeerig was om eens iets nader met bet keurig gekieede dametje kennis te maken. Heel galant bood hij der wielrijdster aan, haar een eindweegs per fiets te vergezellen. Immers, zoo met zijn tweeën alléén, te midden van de prachtige Soerensche bos- schen, zou de moeheid toch ook wel spoedig vergeten zijn, aldus redeneerde onze cavalerist. En waarlijk, de dame liet zich bepraten en nam weldra het on baatzuchtige voorstel dankbaar aan. Na eenigen tijd al keuvelende voortgefietst te heb ben, vertelde de dame dat zij het wel leuk zou vinden ook eens op een heerenfiets te rijden. Nauwelijks had de aardige babbelaarster dit verlangen te kennen ge geven of de soldaat sprong van zijn machine en bood haar der jonge dame aan. Hoe vreemd echter keek onze krijgsman op, toen hij bij het bestijgen van het rijwiel bemerkte, dat van onder de rokken van het dametje ook nog eon heerenbroek te voorschijn kwam. Dit, gevoegd bij het feit dat „de dame" er met de heerenfiets pijlsne. van doorghg, deed den soldaat argwaan krijgen. digst gezicht leverde deze race tusschen „de dame" op het rijwiel der cavalaristen en den zoon van Mars, ge zeten op een damesfiets, op. Na moeilijken strijd mocht het echter den krijgsman gelukken de(n) vluchteling te achterhalen en zijn rijwiel terug' te he komen. Alle gedachten aan een eventueel© amourette waren nu natuurlijk uit des cavalaristen brein ver dwenen, waarom hij besloot maar aanstonds de terug reis te aanvaarden. Behalve een japon, droeg „de dame", die inderdaad een man bleek te zijn, een voile en een pruik. Juist den vorigen dag huurde een dame bij den rijwielhan delaar Van S. te Barneveld een fiets, die tot nu toe niet teruggebracht is. Hoogstwaarschijnlijk zijn de huurster dezer machine en „de dame", die des solda ten rijwiel probeerde, één en dezelfde persoon. Een pasrd gestolen Gistermorgen bemerkte een veehouder aan den 's-Gravenlandschenweg té Weesperkarspel dat zijn paard dat eergisteren nog in het weiland aldaar liep te grazen, plotseling was verdwenen. De politie slaagde er echter in het paard op te sporen. Eergisteravond vervoegde zich nl. een man bij den stalhouder B. te Weesp en trachtte het paard te verkoopen wat hem echter niet gelukte, daar genoemde heer niet thuis was. De afspraak werd gemaakt, dat hij het paard daar op stal zou laten om gistermorgen terug te komen. Hij verscheen echter niet. Een wlchtigjstukje. Gistermorgen is aan de Noordersluis te Dordrecht, waar een nieuwe ophaalbrug gebouwd wordt, en waar men bezig was de 24.000 kilogram zware bas cule op haar plaats te brengen, door het breken van den hijschketting het gevaarte naar beneden gekomen en geheel verbogen. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade wordt op een paar duizend gulden begroot. Ook voor de omwonende neringdoenden levert het ongeval schade op, daar de opening der brug deze maand zou plaats hebben en de stremming van het verkeer, thans reeds ongeveer een jaar bestaande, zeker nog geruimen tijd zal voortduren. De fabrieksbrand. Omtrent den brand bij de firma von der Nabmer te Stratum meldt men nog, dat de brand om kwart over zeven is uitgebroken, terwijl de fabriek om vijf minuten vóór zeven eindigde. Bij het blusschen zijn de slangen ingesneden. En dat men daarmede niet zuinig is geweest bleek ten duidelijkste bij het op bergen t er Eindhovensche brandspuiten. Een slang was op achttien plaatsen met een mes of ander voor werp ingekorven. Alle slangen hebben in meerdere of mindere mate inkervingen en nochtans heeft de brandweer kranig gewerkt, zoodat aan haar optreden het behoud te danken is van het geredde en van de tegenover liggende gebouwen. Recisme De „Bakkersbondscourant" deelt mede, dat aan den Keizer en de Keizerin bij hun bezoek aan Hiddachten het brood van den bakker Ant. "Wanders te Arnhem zoo uitstekend is bevallen, HH. MM. om op reis mede te nemen en te gebruiken een krentebrood en een moscovischen tulband bij dien bakker bestelden. Het bakkersorgaan waardeert dit als „een bewijs te meer hoe hoog de bakkerij in het algemeen in ons land staat, zoodat zelfs de meest verwende per sonen er lof van spreken". Een vreemd® aardigheid 't Is een mooie, stille zomeravond. In 't welbe kende hotel-pension „De Piasmolen" onder Mook bij Nijmegen zitten de gasten rustig in de leeszaal of buiten onder de veranda om van den heerlijken zomeravond te genieten. Plotseling weerklint een kreet: een boot in brand en zoowaar een der booten, waamee men op den donkeren vijver voor het hotel aan 'f spelevaren was, staat inbrand. Deinzittenden vluchten op het eilandje in het midden van den plas maar een 12-jarig meisje is uit de boot gevallen en dreigt te verdrinken. Vele heeren ontkleeden zich gedeeltelijk springen te water ter redding en hebben het geluk de kleine te redden en aan de gelukkige moeder terug te brenren. Maar wat blijkt nu dat alles een mop is en voorat de rolL n verdeeld zijn. Enkelen, die niet vermoedden dat alles tooneel- spel was e ook te water gesprongen waren om het kind te redden, liepen lekker een nat pak op, waar mee de ingewijden zich kostelijk amuseerden. Onvoorzichtig. Gisternacht *gn er te Amsterdam bjj de Kalfjes laan vgf huizen afgebrand. De oorzaak is het omval len van een jietroleumlamp. Een meisje van elf jaar kreeg hevige brandwonden, twee andere meisjes kre gen aan de handen brandwonden. Ontslag. Aan een 50tal z.g. losse werklieden aan de papier fabriek De Eendracht te Veisen, is ontslag aangezegd. Gisteren is door den deurwaarder G. D. Dammers de dagvaagding uitgebracht inzake het civiele geding van den heer De Hondt contra de maatschappij „La Mouette". De eischende partg vraagt veroordeeling van „La Mouette", tot betaling van de 5000 francs, waartoe de maatschappij zich contactueel verbonden had, terwgl tevens de van-waarde-verfclaring van ket beslag gevraagd wordt. Door den grooten regenval van eergisteravond en gisternacht zijn in hst Zuidelgk des! van Noord-Hol land de stoomgemalen en de meeste der watermolens in werking gesteld. Voor zoover thans reeds bekend, zullen de baten van den boedel van den te Haarlem verdwenen ma kelaar Piët pl.m, f 50.000 minder bedragen dan da lasten. Te 's-Gravenhage slaagde gisteren voor het examen Hoogduitsch de heer J. Miedema, alhier. De Kermis. Nederlandsche Tooneelvereeniging. Gisteravond ging wederom „Kleine Dora", dat blijkens het herhaalde applaus, weer in den smaak viel. Morgenavond vertoont de Tooneelvereeniging het tooneelspel „Het kind" van Reijneke van Stuwe, waarvan de heer Rössing in het „Nieuws van den Dag" getuigde dat er „iets vriendelijks, iets goed- doends over ligt, en waarvan de „voortreffelijke ver tooning" (N. Rott. Ct.) wordt geprezen. Zaterdagavond gaat het bekende, aardige blijspel „Inkwartiering" van von Moser en Schönthan. Schouwburgtent W ij lacker. Het Tooneelgezelschap van den heer A. Wijlacker van Amsterdam gaf gisteravond in zijn tent op de Laat een openingsvoorstelling. Opgevoerd werd „De Orgeldraaister' De tent waarin de zitplaatsen ruim en amphithe- atersgewijze zijn geplaatst, was bijna geheel bezet. Het publiek amuseerde zich uitstekendmet dit „succes-volksstuk". Het bekende nastukje „eene vergissing" deed de lachspieren terdege werken. Stoel en Spree, zal Vrijdag 27 Augustus, op verzoek, een enkele opvoering geven van „Klaasje Zevenster" tooneelspel in 5 bedrijven en een voorspel naar den bekenden roman van Mr. Jacob van Lennep, door M. Spree. Mevr. Jeanne SpreeMönch vervult de rol van „Klaasje Zevenster'', Spree die van Galjart, student. Wegens het-uitbundig succes zal Zaterdag 28 Aug. nog één, tevens beslist laaste, opvoering plaats hebben van het succes-stuk „De dochter van Ouwe Jaap", Zondag 29 Aug. gaat als afscheids-voorstelling „Teun de Nachtwacht" een stuk werkelijkheid in 5 bedrijven naar de novelle van Justus van Maurik, voor het tooneel bewerkt door den heer Spree. D i 1 i g e n t i a was Maandag, Dinsdag en Woensdag uitverkocht en dit zegt al genoeg. Daar wordt genoten en met rechter valt te genie ten. De humorist Kempinsky en de heeren Solser en Hesse zijn genoegzaam bekend bij het publiek, zij mogen de juweeltjes zijn die het meest schitteren; de prachtige glans van Serena's gekleurde fonteinen, de heer Gay met zijn Xylophoon, de 5 Sarah's en anderen, öok zij verspreiden door hun optreden een glanzend licht vair kunst en schoonheid. Het programma (dat Vrijdag gedeeltelijk zal ge wijzigd worden,) wordt vlug afgespeeld, in de tus schen ruimte hoort men goede aardige muziek. In 't Wapen van Heemskerk in de Breedstraat zal men vanaf Zaterdagmorgen geregeld kermismuziek hooren. De heer Peperkamp biedt de gelegenheid aan tot dansen op een spiksplinternieuwe teakhouten vloer, terwijl daar tevens een café-chantant-gezelschap zal optreden, wat veel goeds belooft. Clown Sandro vertelt z'n leven. In het daglichte haast-leege circus, onder het klap pen der chambrière, het slaan van paardenhoeven te gen den manègerand, het druk geschreeuw van dres- seurs en repeteerende jockeys dóór heeft clown San dro ons vanochtend rustigjes ip gebroken Hollandsch zijn leven verteld, het wondere leven van den man, die als kind het zaagsel onder de voeten heeft gekregen en nu, volwassen, tot geen andere conclusie komt dan deze: „Kon ik terug, moest ik opnieuw kiezen ik zou wéér clown willen worden." Van huis-uit is Alexandre Lesehan, zoo is zijn naam, geen artiest. Hij is van goede burgerlijke kom-af: zijn vader was officier bij dte artillerie in Boedapest, gelijk hij zeide en bewees door het over leggen van zijn geboorte-acte. Als klein kind had hü door toevallige omstandigheden dikwijls vrijkaartjes gekregen en het circus-Wulff oefende zulk een mach tige bekoring op hem uit, dat hij, knaap van tien jaar nog maar, met op dien leeftijd zeldzame energie ar tiest wilde worden. Daar hielp niets, om hem van zijn vaste voornemen af te brengen, bedreiging nóch overreding, hij moest en hij zon. Toen heeft, zijn vader hem maar laten gaan, hopend dat het harde leven van een jongetje dat artiest wil worden het beste middel zou zijn om hem van zijn fantazieën af te brengen. Maar het middtel faalde: de moeielijke leertijd werd met lust aangevangen en voortgezet. Al heel gauw kreeg hij Bourbonnel tot leermeester, Bourbonnel van wien clown" Busto van Carré enkele jaren geleden ons zeide: „Er war ein Vater für uns." En het is wel opvallend dat de beide genoemde leerlingen Busto is van vroegeren tijd als Sandro het niet alleen ver in hun vak gebracht hebben en in bijzondere mate de gunst van het pu bliek hebben verkregen, maar dat ze ook de particulie re liefhebberijen van hun gemeenschappelijken mees ter mee door het leven dragen: bedden zijn hartstoch telijke jagers en visschers! In ontwikkeling staat Sandro niet zoo hoog als Busto, hij kent bijv. geen Latijn en Grieksch, schildert en botaniseert niet, maar met dezen heeft hij gemeen een groote liefde voor de natuur. Daarbij is hij een dolle liefhebber van motor- en autorijden en hij toonde ons clowns dragen in den regel hun heele archief in hun binnen- jaszak bij zich zijn rij- en nummer bewijzen.. Het leerlingcontract van Sandro liep tot zijn achttiende jaar. Op een leeftijd, waarop een ander pas in de wereld komt, had hij reeds door de wereld gezworven, kende Europa bijna op zijn duimpje en Amerika op een prikje. Als acrobaat en trapéze-wer ker vormde hij goede nummers, maar van nature be gaafd met zeggingskracht en humor, gevoelde hij zich in het bijzonder aangetrokken tot het clowns-vak. In het circus-Libert werd hem gelegenheid gegeven den clown te spelen en het bleek, dat hij goted gezien had: waar hij optrad, had hij kolossaal succes. Dertien jaar is hij gebleven in het circus, waarvan de eigena resse inmiddels zijn schoonmoeder was geworden. Twee meisjes heeft hij, van 8 en 10 jaar en er kwam een glans van vadertrots over zijn zoo sprekend op Louis Bouwmeester's gelijkend gelaat, en een schitte ring in zijn levendige oogen, toten hij zeide: „Don- nerwetter, daar zit ras, artiestenbloed in die kinde ren Maar dra verdween de glans en verdofte de schitte ring, toen hij kwam te spreken over zijn echtgenoot©. Den vijftienden Augustus voor een jaar was ze over leden. Och, dat was 'n tijd geweest! In het zieken huis van Gent lag ze en hij speelde in dten Bosch. On- geneeselijk was ze longtering maar hij speelde, speelde. Op een Zaterdag, 's avonds om half tien, was het telegram van haar overlijden gekomen, maar in den circus bleef de lach om den „leuken" clown dave ren, en Zaterdag en Zondag heeft hij het overtalrijke publiek als altijd doen gieren van plezier: „oh, 't is haast ongelooflijk, maar het moest, het moest, ik mocht m'n schoonmoeder niet laten zitten," Toen kon hij zijn vrouw begraven. Graag zou hij vacantie genomen hebben, „maar dat bestaat in 011s vak niet, als je vacantie hebt, is d'at niet best, want dan heb je geen engagement, of je bent ziek, 'n enkele keer niet spelen, dat 's alles En zoo maakte hij al weer heel gauw zijn dolle sprongen, zijn komieke geluiden, zijn vermakelijke grappen. Het: „lach dan paljas, als u 't hart is gebroken", is toch niet zoo sentimenteel-onwaar als men misschien wel zou denken. Circusmenschen zijn öök inenschen, met een gevoel en gevoeligheid^, waarover men dik werf versteld staat; in het geharde lichaam dragen ze vaak een week gemoed, dat men niet verwacht had. Eén groot gelnk heeft Sandro in zijn leven gehad 't Was in 1895. Zijn engagement in het Alhambra te Brussel was afgeloopen op een Maandag, Woens dag zou hij met een collega naar Hamburg vertrekken, terwijl ze daar Donderdag scheep zouden gaan voor Amerika, waar over twee maanden een nieuw enga gement inging. Op korten termijn werden ze echter te Brussel geprolongeerd, d. w. z. dat ze er nog een week blijven zouden, de reis werd uitgesteld en „de Elbe" is zonder hen uitgevaren. Spoedig daarop kwam het bericht van de vreeselijke cahastrophe: de Elbe vergaan, meer dan 300 menschen verdron ken Met zijn vader heeft Sandro altijd tot diens dood 1896 op goeden voet gestaan, maar zijn zusters en zijn broer hebben nimmer iets met hem te doen willen hebben, omdat hij maar een clown is en een zigeuner leven leidt. Graag had hij dit anders gezien, wensch te hij een goede verstandhouding, maar daar, is nu eenmaal, niets aan te veranderen. En zoo gaat hij thans alleen en vrijwel vereenzaamd maar toch wel gemoed door het leven, werkend voor zijn kindertjes, waarvan de een in België woont en de ander in Nij megen in het circus van zijn schoonmoeder toeft, en die hem door prentbriefkaarten en bi'ieven voortdu rend van hun toestand en gezondheid op dte hoogte houden. Maar werkend ook voor zichzelf, voor zijn genoegen. Hij zou niet kunnen rusten. Als hij ar men of beenen of schouderbladen gebroken had, vond hij dat vooral onaangenaam, omdat hij dan niet

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2