STADSNIEUWS, Telegrafisch Weerbericht Laatste Berich en. MAATREGELEN TEGEN DE CHOLERA. Uit Bovenkarspel. De EdelAchtb. Heer A. G. J. M. Coenegracht, Burgemeester en Secretaris te Bovenkarspel, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 November ontslag aan gevraagd. Uit Venhulzen. Den 25sten Augustus j.l. herdacht de EdelAchtb' Heer C. Vis, Burgemeester te Venhuizen zijn 25-jang jubileum als Lid van het Bestuur der Banne en- huizen. Uit Schermerhorn. Begunstigd door schoon weder, niettegenstaande de dreigende regenluchten, maakten de kinderen der vier hoogste klassen van de school Woensdag een rij toertje naar Bergen. In de terugreis werd een bezoek aan de Alkmaarsche kermis gebracht, waar de middagvoor stelling in het paardenspel werd bijgewoond. Nadat allen nog eens in de stoomcaroussel een paar malen hadden meegedraaid, keerden de kinderen wel voldaan huiswaarts. Uit de Scheemeer. In een half etmaal van 24 op 25 is de regenval hier zóó groot geweest, als zelden of nooit te voren. In de Noord-Schermer waren de slootén 25 duim gerezen. De molens kunnen door windstilte niet malen. Uit Oterleek Hedenmorgen ging de oude rietdekker A. K. met zijn zoon K. naar Heer-Hugowaard om erwten van het bouwland te halen. Toen zijn Wagentje geladen was, nam hij bij het huiswaarts keeren de draai te kort, zoodat het wagentje kantelde en de oude man kwam te vallen tusschen lemoten en voorwiel, waardoor hij ernstig verminkt werd. Spoedig werd de gewonde zoo goed mogelijk verbonden en naar huis vervoerd, waar de heeren doctoren ten Veldhuis en Post den pa tiënt onder behandeling namen en een ernstige been breuk constateerden. Uit Oude Nledorp, Bij de gisterenmiddag alhier gehouden voltallige raadsvergadering deelde de voorzitter mee dat de heer P. Tromp, benoemd tot Hoofd der School te Zijdewind voor die benoeming heeft bedankt wegens zijne benoe ming tot secretaris-ontvanger van Warmenhuijzen, dat tot tijdelijk Hoofd der School te Zijdewind is be noemd de heer J. L. A. v. d. Heijde te Kotterdam; dat mej. Beun, onderwijzeres, wie verlof was verleend we gens ongesteldheid, hare werkzaamheden heeft hervat. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aange nomen. De Gemeente-rekening werd zonder eenige bespre kingen definitief vastgesteld met de bedragen zooals bij de aanbieding genoemd. Gedeputeerde Staten hadden bericht gezonden dat zij het door den heer Dr. Post te Heer-Hugowaard in gediende bezwaar tegen zijn ongevraagd eervol ontslag niet ontvankelijk verklaarden. Het bekende adres van den Bond van Gemeente- Ambtenaren werd door den voorzitter ter tafel ge bracht, gelezen en op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. Het Bestuur van het „Militair Tehuis" te den Hel der verzocht een finantiëelen steun van de Gemeente voor dé oprichting en instandhouding van het Tehuis. Burgemeester en Wethouders stelden voor aan die vereeniging een bijdïage van 25 te verleenen, daar ook jongelui uit deze Gemeente er van zullen kunnen profiteeren. De heer Rempt merkte op dat de meeste lotelingen (lezer Gemeente naar den Helder gaan. De heer v. d. Oord zeide dat dit tehuis alleen goed is voor de bezadigden. De voorzitter verklaarde dat burgemeester en wet houders ook het oog hadden op het algemeen belang en dat dan daarbij de bezadigden in 't bijzonder zou den worden gesteund. Met algemeene stemmen besloot dé Raad de veree niging te steunen en voor dit jaar een bijdrage van 25 te verleenen. Ingekomen waren de verslagen van den toestand der Provincie Noord-Holland over 1908 en die van den Landbouw, welke verslagen voor kennisgeving werden aangenomen. M- Burgemeester en wethouders stelden voor de bijdra ge aan den veeverloskundige Pronk te Warmenhui- zen, groot 25, in te trekken, welk voorstel met alge meene stemmen werd aangenomen. De subsidie aan de Ambachtschool te Alkmaar werd evenals het vorige jaar bepaald op 10. De toelage aan den oud onderwijzer, den heer Tissink, werd door burgemeester en wethouders vast gesteld op 20 te bepalen. De heer Stam meende dat men de gebeele bijdrage moest intrekken, maar na eenige besprekingen werd het voorstel van burgemeester en wethouders aange nomen. Burgemeester en wethouders boden den Raad de be grooting aan voor den dienst van 1910, in ontvangst en uitgaaf aangevende 11208.12 met een bedrag van f 48Y.485 voor onvoorziene uitgaven. Bij de behandeling zeide de voorzitter dat de post aankoop van meubelen voor raadhuis van 50 tot 200 is verhoogd in verband met hét voornemen om voor het Raadhuis nieuwe stoelen en een tafel aan te schaffen, hetgeen algemeen werd goedgekeurd. De jaarwedden van de klokkenisten werd voorgesteld van 40 tot 100 voor beiden te verhoogen. De heer Yan der Oord vond de verhooging te hoog, hoe gering het loon was, het was voor die menschen meegenomen geld zijn werkman zou het er niet voor kunnen doen. De heer Stam wilde 80 geven. De heer Rempt vond 1 per week of 100 niet te hoog. De heer vatn der Oord zeide dat ze het er toch niet voor zouden willen missen. Het voorstel van den heer Stam om het tractement op 40 voor ieder te bepalen, werd aangenomen, na dat dat van burgemeester en wethouders was bestre den. De begrooting werd zonder eenige noemenswaardige besprekingen met algemeene stemmen vastgesteld. De heer Stam merkte daarna nog op dat de brand spuiten niet in voldoenden staat verkeeren. De voorzitter beaamde deze meening, doch geloofdo dat dan de post op de begrooting aanmerkelijk ver hoogd moet worden. De heer Hille zeide dat, zoolang hij Zijdewind kent, is de tegenwoordige spuit steeds voldoende geweest. De voorzitter stelde voor dit punt tot een volgende vergadering aan te honden, hetgeen werd goedgevon den. Da heer Strijbis merkte bij de rondvraag op dat mej. Beun weer ziek is. De voorzitter zeide dat deze aangelegenheid in de volgende vergadering van burgemeester en wethouders zal worden besproken. Do heer Hille die voor het laatst de zittingen van den Raad bijwoonde, uitte zijn dank voor den ondervon den vriendschap en belangstelling, hopende dat de be raadslagingen in dezen Raad onder de bekwame on partijdige leiding van zijn genehten voorzitter steeds bevorderlijk zullen mogen zijn voor den bloei van de gemeente Ouae-Niedorp. De voorzitter, daarop het woord nemende zeide, dat de heer Hille in de 12 jaren van zijn lidmaatschap zijn best heeft gedaan voor de behartiging van de be langen van de Gemeente, waarvoor hij hem namens de Gemeente bedankt, hopende dat hij nog lang in goede gezondheid van zijn ambtelijken rust zal mogen genieten. Ook persoonlijk dankte de voorzitter den heer Hille voor den steeds ondervonden steun en vriendschap en zich in diens vriendschappelijke gevoelens nog steeds aanbeval. De openbare vergadering werd daarna gesloten, waarna de Raad in comité eenige reclames in de Hoofdelijken Omslag behandelde. Uit Winkel. De haltwachter der TL IJ. S. M. te Lutjewinkel, J. de Wever, die voor eenigen tijd overgegaan is van de tramwegmaatschappij West-Friesland naar die Maat schappij, is thans als zoodanig ontslagen. Het voornemen bestaat om bij gunstig weer den verjaardag der Koningin op 31 Augustus a.s. feeste lijk te herdenken, door het organiseeren van een gon- deltocht, onder leiding van Winkel's Harmonie. Door den bliksem getroffen. Gistermiddag werd de kapitale boerenwoning van A. Meinen, in de buurtschap Paasloo, door het hemel vuur getroffen. De bliksem trof eerst de vrouw, wier haar en gezicht werden geschroeid en die toen ineen zakte. De oudste dochter en de slager S. uit Steen- wijk, die daar toevallig was, meenden dat de vrouw dood was. Daar bijna op hetzelfde oogenblik ook het huis van voren en achteren vlam vatte, droeg men de vrouw naar huiten in een weiland. Toen de buren kwamen toeschieten, stond alles in lichtelaaie, zoodat de brandspuit, inmiddels aangekomen, niets kon uit richten. Inmiddels was dr. Van der Wal ontboden, die bij aankomst, zijn zorgen aan de vrouw wijdde. Op een wagen werd zij, geheel wezenloos, naar de buren ver voerd. De toestand scheen niet gunstig. Toen de man en de andere kinderen van het melken thuis kwamen, was alles een ruïne. Van Texel. Tot brievengaarder te De Waal is met ingang van 16 Sept. a.s. benoemd mej. M. EelmanSelser, wedu we van den heer P. J. Eelman, die 1 Mei dezes jaars overleed en gedurende bijna 28 jaar in dienst was bij de Posterijen. Valsche kaartspelers. Op den Rijksweg bij Yelp voorbij Nederhagen bij de dennenlaan, was gistermiddag een als heer gekleed persoon aan het kaarten; twee anderen dito naderden per fiets, speelden mede en wonnen. Dit trok de aan dacht van een paar juffertjes, die op uitnoodiging der heeren met het z.g. schoppenazen ook haar geluk eens wilde beproeven. Edoch het bekwam haar slecht; een harer was spoedig 17.50 kwijt. Wel werd de politie dadelijk in den arm genomen en stelde déze een onder zoek in, maar de slimme vogels waren al gevlogen in de richting van Arnhem. 'Een ieelijke vergissing. Een drogist te Haarlem had een tweetal meisjes in plaats van een laxeermiddel, insectenpoeder ge geven, waarvan de meisjes zoer onwel werden. Met melk kreeg men ze aan het braken. Een zeldzaamheid. Bij den landbouwer P. Verdegaal te Lisse beelt een schaap dit jaar voor de tweede maal 2 lammeren ter wereld gebracht, hetgeen wel een zeldzaamheid mag worden genoemd. Een bier boycot. In een de vorige week gehouden vergadering der N.V. Bierbrouwerij de Posthoorn te Tilburg werd den heer J. van Roessel ontslag verleend als directeur. Thans hebben meer dan 200 kasteleins zich ver bonden geen bier met de a.s. kermis van genoemde brouwerij te zullen nemen, maar dit te betrekken van de brouwerij waarvoor genoemde beer Van Roes sel als agent optreedt. Do Kermis. Nederla.ndsche Tooneelvereeniging. Maria Stuart. De Tooneelvereeniging, voor Donderdagavond een stuk willende opvoeren met een trekkenden titel, een stuk, dat gelegenheid geeft tot pakkend spel en dat tegelijkertijd costumn-pracht te bewonderen biedt, had besloten Maria Stuart te ver- toonen. Het blijkt, dat ze goed gezien heeft. De groote tra gedie van Schiller wekt nog altijd groote belangstel ling en nog altijd wordt ervan genoten ondanks de taal van Ten Kate met de vele valsche beelden, waar in de Nederlandsche schrijvers van voor '80 zoo sterk waren. SchiUer heeft, meer lettend op effect dan op historische getrouwheid, in de hoofdpersonen ver schillende karakters geschetst: Maria Stuart, de sym pathieke boetvaardige vrome vrouw; Elisabeth, de koele trotsche heerscheres, die voor het verschrikkelij ke aarzelt, maar er tenslotte niet voor terugdeinst, Mortimer, de jonge dweeper, die Maria redden en zijn kerk dienen wil, maar wiens verijdeld plan eindigt met zelfmoord; de onbetrouwbare Leycester, die aan vankelijk Maria's partij kiezend, tot Elizabeth terug keert als hij ziet, dat zij triumfeert; de resolute Bur leigh, die enkel het welzijn van land en koningin be oogt, de brave Talbot die het kwade tracht te kee ren Het zou onbillijk zijn de vertooning van dit véél- eischende stuk te beoordeelen naar wat het zou kun nen zijn. Men moet de uitvoering nemen zooals ze is en dan is er alle reden tot tevredenheid. Mevrouw van der Horst bijv. debuteerde dit jaar te Alkmaar bijzonder gelukkig. Aanvankelijk een beetje aarze lend, was zij spoedig geheel in haar rol, en in het hoogtepunt van het drama de ontmoeting met Elisa beth gaf zij het hartstochtelijke spel, dat haar voor rollen, waarin veel passie vereischt wordt, zoo bijzon der geschikt maakt. Doch zij is veelzijdig genoeg om ook het aandoenlijke slotbedrijf tot zijn recht te doen komen en haar spel hier bezat een innigheid, die de zaal pakte. Mevrouw van dér Horst mag dan ook een zeer groot deel van het succes op haar rekening schrijven. Miste men in Mortimer (de heer Gilhuys) den gloed der overtuiging, toen hij den uiterlijken glans van het Katholisisme schilderde, spoedig kwam er meer warmte in zijn spel en zoowel later tegenover Maria Stuart als tegenover graaf Leycester was hij heel goed. Trouwens - de meeste mannen-rollen wa ren goed bezet. En wanneer wij slechts Mortimer en Talbot (de heer van der Veer), die met veel waardig heid speelde en een mooi orgaan bezit, noemen, dan is dat, omdat zij tot de jongeren behooren van de ouderen is men een goede vertolking gewend. De aankleeding was zoo goed als dat in den kermis tijd geëischt kan worden en voor fraaie costumes was zorggedragen. Het talrijke publiek gaf dan ook herhaaldelijk blijk van groote tevredenheid. De Harmonie wa# gisteravond weer goed bezet. De „dochter van Ouwe Jaap" had wederom zeer veel succes, het publiek was zeer enthousiast en zong de verschillende volks liederen, welke in het stuk voorkwamen, uit volle borst mee. De Bioscoop. Hommersons Bioscoop werkte gisteravond met een geheel nieuw programma. Tot laat in den avond werd deze inrichting door vele menschen bezocht. Het nummer „De koop gesloten" verwekte veel ge lach. Het Circus de Jonghe. Het circus werkte gisteravond wederom voor een geheel uitverkochte tent. Wederom oogstte den ar tiesten veel bijval, vooral het slangenmensch werd be wonderd. Enkele personen kregen het er te benauwd, maar dank zij de hulp van een dokter onder het publiek en koud water waren ze spoedig weer bij. BURGERT IJ KE STAND. Ondertrouwd: Riewert Schouten en Geertje Escalto, wed. van Cornells Zwart. Geboren: 27 Aug. Arie Philip, z. v. Lukas Krijf'f en Sophia Wilhelmina van Seters. Willem Pieter, z. v. Thomas Kramer en Anna Jacoba Jantie- na Krijnen. 20 Aug. Maria Geertruida, d. v. Hendricus Jo- sephus Feldberg en Anna de Groes. Zuid- en oordschermer. Ondertrouwd: Jan Smit en Hiltje Bakker. Izaak Koenot en Grietje Kluft. Getrouwd: Jan Smit, weduwnaar van Maart je Heinis en Hiltje Bakker, weduwe van Klaas Admiraal. Geboren: Dirk, zoon van Simon Termaat en Grietje Wester. Overleden: Neeltje Kieft, oud 82 jaar, wedu we van Comelis Keppen. Ingezonden stukken. Ontvreemd. Vannacht hebben kwaadwilligen gebruik gemaakt van de eenzaamheid, door op de Laat de kisten van het voor de zusterschool staande vruchtenstalletje te inspecteeren en daaruit eenige cocosnooten en een mandje pruimen ontvreemd. Van de eene kist was het slot en van de andere de hengels verbroken. Het arme vrouwtje heeft daar door nog een paar gulden schade gekregen. Opgepast Hedennacht hadden twee mannen zich te slapen ge legd op de banken in de Vischmarkt. Toen zij ont waakten bleek een hunner, dat hem in zijn slaap zijn horloge was gerold. Als dader wordt vermoed een zekere H. S., een bekend zakkenroller. Dit is alweer een waarschuwing voor velen. Men ga niet met sieraden getooid naar de kermis! Een da me overkwam het, dat men haar haar gouden horloge ketting wilde ontrukken, terwijl een heer bijtijds be merkte, dat men een aanslag op zijn horloge deed. Geslaagd. Toegekend diploma A voor de zuivere toepassing van het Correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry aan den heer H. W. v. d. Berg, Alkmaar. Gedetacheerd De le-luit. A. H. P. Blaauw van de Cadettenschool alhier, wordt 30 Augustus gedetacheerd bij het 8e reg. int. te Arnhem. Inlijving Militie. De inlijving van de manschappen der militie van de lichting 1909, die in het tijdvak van 16 tot 30 September ter VOLLEDIGE oefening moeten worden ingelijfd, alsmede van de personen, bedoeld in art. 99 der Militiewet 1901, voor zooveel hunne inlijving in genoemd tijdvak moet geschieden, zal plaats heb ben als volgt Te HELDER, in het Casinogebouw, Woensdag 29 September a.s., des voorm. 9i/2 uur, de man schappen, behoorende tot de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Heiloo, Limmen, Egmond binn-n, Egmond aan Zee, Schoorl, Oudorp, Koedijk, Warmenhuizen, Scha gen, Barsingerhorn, Harenkarspel, St.-Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Callantsoog, Wieringerwaard, Helder, Texel, Wieringen, Oude-Niedorp, Heerhugo- waard, Broek op Langendijk, St.-Pancras, Oudkarspel, Noord-Scharwoude en Zuid-Scharwoude. Te HOORN, in het lokaal „Het Park", Donder dag 30 September a.s., des voorm. 10 uur, de manschappen, behoorende tot de gemeenten Hoorn, Ursem, Schermerhorn, Zuid- en Noord Schermer, Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Spanbroek, Opmeer, Mede mblik, Andijk, Wervershoof, Midwoud, Twisk, Abbekerk, Opperdoes, Enkhuizen, Bovenkar spel, Grootebroek, Venhuizen, Terschelling, Hoogkar- spel, Berkhout, Blokker, Wognum, Oudendijk, Zwaag, Avenhorn, Sijbekarspel, Nibbixwoud, Westwoud, Edam, Kwadijk, Warder, Purmerend, Beemster, Graft, Jisp, de Rijp, Wormer, Oosthuizen, Obdam en Hens broek. Predikbeurten. 29 Augustus 1909. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kramer, Directeur-Predi kant van Voordorp bij Lalden. Avond 6 uur, D*. Vinke. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Terneoy Apél. On derwerp: Van leed en van liefde. Deopsgex. Kerk, 10 uur, Da. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, geen dienst. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. A. Sshweitxer, van Buiksloot, 's Avonds 6 uur, dezelfde. Consistorie Geref. Kerk. Oudegracht D 83. Vrijdag avond 8l/2 uur vergadering van de Jongelingsveree- niging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/g5 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/a7 uur Vergadering van de Ghristel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 12—16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 6 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine xaal Harmonie, 5 uur. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, geen dienst. Ned. Herv. Gem. te Schermerhorn, 6i/a uur, Ds. Röder te Wesfgraftdijk. Ger. Kerk te Schermorhorn, 9!/a uur, Preeklexen. Herv. Gem. te Stompetoren, geen dienst. Herv, gem. te Bergen, 9!/a uur, Ds. Verwaal. naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Aug. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandseh Meterologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. ïi het gebied van de waarneming is de hoogste be- kendé stand van den barometer 767.6 te St. Matbieu. De laagste stand van den barometer 750.8 te Sey- disfjord. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 28 Aug.) Matige, westelijke tot noordwestelijken wind, af wisselende bewolking, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Zwakke tot matige noordwestelijken tot westelijken wind, afwiselende bewolking. Waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. HOOG WATER. Te EGMOND AAN ZEE: 's nachts 2 uur, 's mid dags half drie. Te BERGEN AAN ZEE: 's nachts kwart over 2, 's middags kwart voor drie. Geachte Redactie. Nu door de politie aan de kermisreizigers het ter rein bij de Spoorbrug' als standplaats is aangewezen, hebben de bewoners in den omtrek in straten als Hel- dersche weg, Snaarmanslaan, Kinheimstraat, Gashou derstraat en Stationstraat toch ook recht op meerdere bescherming van de zijde der plaatselijke overheid. Het is daarom te betreuren, dat het toezicht hiér zeer slecht schijnt geregeld, en men aan dé ongena dige brutaliteit dier zigeuners is overgeleverd. Erger is het, als er ongelukken dreigen te gebeuren zooals eergisteren, toen die lui hunne paarden ophit sten, die op hol sloegen, waardoor een spelend kind een niet onbelangrijk blessuur opliep. Mag ik daarop de aandacht der autoriteit vestigen? X. Alkmaar, 27 Aug. 1909. Dr. KUYPER. ARNHEM, 27 Augustus. Het Am. Dgkld. meldt dat het bericht dat Z. E. dé Minister van Staat, Dr. Kuyper, binnen enkele dagen van zijn vacantiereis zal terugkomen, onjuist is. Naar het blad verneemt, heeft Z. E. bij het nemen van een bad in een Hotel te Inter laken, door een val een rib gebroken, waardoor alle verdere reisplannen moesten worden opgegeven. Voor- loopig is volkomen rust noodzakelijk. De toestand is gelukkig bevredigend, zegt het blad. VERMIST. ZWOLLE, 27 Augustus. De Zwolsche Courant be vat een bericht van de vermissing van een achttienja- rigen jongeling L. M., die na de derde klasse der H. B. S. te hebben afgeloopen voor vier weken naar Pa rijs ging, waar een stadgenoot die tijdelijk aldaar ver blijf hield, hem aan een betrekking zou helpen. Uit Brussel zond hij een ansicht. Sedert dien heeft men niets meer van hem vernomen. Gisterenavond is er bericht ontvangen dat zijn koffer te Parijs is gearri veerd, maar niet afgehaald. DE CHOLERA TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 27 Augustus. Bij twee verdachten in de barakken is nog cholera geconstateerd, dus thans zijn er 5 positieve gevallen. Heden is nog als verdacht overgebracht een vierjarig knaapje, thuisbe- hoorend op een motorboot. De tuberculose-barakken op Crooswijk worden ook voor eventueele choleralij- ders gereed gemaakt. LONDEN, 26 Aug. Bijzondere maatregelen zijn te Huil genomen om het overbrengen van de cholera uit Rotterdam te voorkomen. Alle van daar komende passagiers worden aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. LONDEN, 27 Augustus. De medische havenautori teiten te Londen verklaarden Rotterdam besmet; in de haven worden alle uit Rotterdam komende passagiers aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Soortge lijke voorzorgsmaatregelen zijn ook in andere haven plaatsen genomen. MIJNONGELUK, LONDEN, 27 Aug. (V. D.) Hedenmorgen is in de Rhonddavallei in Wales de mijnkooi der schacht Ely neergestort. 5 mijnwerkers werden gedood en velen gewond. Men vreest dat meerdere zullen sterven. STAKING IN ZICHT. LONDEN, 27 Augustus. De strijd tusschen de werk gevers en de werklieden in de haven van Londen heeft geleid tot het besluit der werklieden om de quaestia van de algemeene staking aan stemming te onderwer pen. Wordt daartoe besloten, dan zullen ongeveer 20.000 man het werk neerleggen. Het geschil loopt over de werkuren. HQORN V. V. V. V. Gisterenavond hield de V. V. V. V. een buitenge wone algemeene vergadering in het Park, aangevraagd door 18 leden. Na opening door den voorzitter, den heer Van Erp, en goedkeuring der notulen, werd het woord gegeven aan den heer Van Beynum, eersten onderteekenaar van het schrijven, waarbij de A. V. werd aangevraagd. Deze het bestuur dankende voor de wijze, waarop het bedoeld schrijven had behandeld, en uiteenzettende het groote belang de vereen, weder in het goede spoor te brengen, vraagt de vergadering het besluit der vorige bijeenkomst in te trekken en zoodoende het volle vertrouwen in het bestuur uit te spreken. Een langdurig applaus volgde op deze woorden, waarop de voorzitter namens het bestuur meedeelde, dat het met groot genoegen constateerde, dat het besluit van feestvieren was ingetrokken. Het bestuur wenschte het gebeurde als afgedaan te beschouwen en deed toezegging althans tot 1 April te willen aanblijven. Hij gaf daajbij de verzekering de belan gen der leden en der gemeente zooveel mogelijk te behartigen (luid applaus). Namens de verg. sprak de hee; Van Beynum een woord van dank voor deze beslissing en hief de vergadering een luid„leve de V.V.V.V. leve het bestuur" aan. De heer L. Bakker, overtuigd dat het bestuur de belangen der leden voor oogen zal houden, beveelt alsnog een 1- of 2-daagsch feest aan. Toezegging dienaangaande kan de voorz. niet geven. Men weet niet welke argumenten het Dag. Best. der gemeente weer zal aanvoeren. Het bestuur be grijpt evenwel, dat de leden zeer gaarne zullen zien, dat nog een feest wordt gegeven. Misschien zou een winterfeest nog mogelijk zijn. De heer J. Blokker verdedigt eventueel een feest in September. De voorzitter, wijzende op de mogelijkheid, dat de feesten der Wilh. Commissie worden uitgesteld, zegt, dat dan weer het bezwaar van B. en W. geldt, dat het niet aan te raden is, kort bij dien datum een feest uit te schrijven. Hij wijst er nogmaals op, dat het noodig is, dat men zijn volle vertrouwen aan het bestuur schenkt. Hierna sluiting. Wilh. Commissie. Naar wij vernemen is door de Wilhelmina Com missie besloten, de feesten niet op 31 Aug. te houden, doch tot nader aankondiging uit te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2