DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt No. 201. Honderd en elfde Jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P ikmaar f 0,80? franco door het geheele Rijk f 1» M aderlijke nummers 3 Cents. MAANDAG 30 AUGUSTUS te Alkmaar» op Maandag 6 September 1909. Gemeentelijke Cursus voor de hoofdacte. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Groote Priji der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON» Voordam C 9. Tweede Kamerverkiezingen. GEMENGD NIEUW 8. Een lage daad. De twintigdulzendste In zee verdronken. Aangehouden. Cholera te Rotterdam. Tetetoeanamiwsr S. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat de cursus voor de hoofdacte ,te Alkmaar ongeveer hall September zal aanvangen. Zij, die dezen cursus wenschen te volgen, worden verzocht zich aan te melden vóór of op 10 ®pt. e.k, bij den directeur, den heer J. MEDEMBLIK te Ursem, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Kennisgeving Hat HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 32 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven EEN KOHIER DER BEDRIJFSBELASTING No. 0 voor het dienatjaar 19091910, «xecutoir verklaard door den Directeur der directe be lastingen in Noordholland te Amsterdam den 26 Au gustus 1909; Dat ieder verplieht is zijn aanslag op den bi] de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zee weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 28 Augustus 1909. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestui* voorn., G. RIPPING. werd door soldaten aan ankertouwen vastgehouden. Het aan anker leggen van het luchtschip was spoedig geschied. Toen stegen de deelnemers van den tocht uit den gondel. De Keizer begroette graaf Zeppelin, en een militair muziekkorps zette het „Deutschland, Deutschland ue- ber alles" in, toen werd de heer Zeppelin door de Kei zerin en de overige leden van het keizerlijk huis har telijk verwelkomd. Burgemeester Reicke, aan het hoofd van het stede lijk bestuur, hield een toespraak, waarin Zeppelin als een held en een lieveling van het volk werd gehuldigd. Tot slot bracht de Keizer een driewerf hoera uit op Zeppelin. Hierna reden de Keizer en Zeppelin in een auto naar het slot. De Keizer had links van Zeppelin plaats genomen. De volksmenigte bracht den Keizer en Zeppelin onafgebroken stormachtige ovaties. Aan de lunch bij den Keizer en Keizerin, nam deel Graaf Zeppelin in donker jaohtcostuum, zooals hij uit het luchtschip kwam; de directeur Ooisman, de hoofd ingenieur Duyrr en Oober. De Keizer dronk tijdens den maaltijd ieder dezer heeren afzonderlijk toe. Na de lunch vertoonde, zich de Keizer verscheidene malen met Zeppelin voor het geopende venster van het slot. De verzamelde menigte brak in een donde rend hoerageroep uit, zong vaderlandsche liederen Later reisdè de keizer naar Swinemund tot het bijwonen der vloot-manoeuvres. En Zeppelin III aanvaardde te 11 uur 24 den terugtocht in zuid-weste lijke richting Vries drie vrij-liberalen. Maar van deza drie is de heer Scheltema buitenslands; hij heeft 2(jn geloofsbrieven nog niet ingezonden en bet is zeer twijfelachtig of hij 7 September, wanneer de Raad voor de wethoudersbe noeming bijeenkomt, zal kunnen zitting nemen. En een ander van de drie vrij-liberale heeren, de heer Zimmerman, ligt ziek en ook op hem kan men den 7en September allerminst met zekerheid rekenen. Blijven dus met stelligheid 13 stemmen voor den heer De Vries. Daartegenover staan even stellig de acht stemmen der sociaal-democraten en de zeven der vrijzinnig-de mocraten: samen 15. De middenstof bestaat uit zes tien liberalen, waarvan de heer De Vries er tien moet winnen om gekozen te worden. Indertijd heette het dat de anti-revolutionaire wet houder enkel liberale raadsleden had weten te bewer ken hun stem op hem uit te brengen. Zullen de beide ontbrekende» óók worden gevonden? Zeker, is het geenszins en zooals ik reeds vroeger schreef, hangt daarbij veel af van de tegeneandidaten. Want inzake het onderwijs is men hier liever Paapsch dan Turksch: men heeft nog liever een clerikaal aan het hoofd van den dienst der openbare scholen dan een geprononceer- den medestander der zoo recalcitrante openbare onder wijzers. ALKMAAR, 30 Augustus. Gisteren is graaf Zeppelin dan toch in Berlijn ge komen. Twee malen heeft men in de hoofdstad een Zeppelindag zonder Zeppelin gehad. Het noodlot, dat den luchtschipper dikwijls op zijn tochten ver volgt, heeft hem wederom niet in den steek gelaten. A 1« een Keizer verwachtte de hoofdstad hem: overal wapperden vlaggen en drie millioen menschen ston den klaar om hem geestdriftig te ontvangen en hem een hartelijk „Herzlich willkommentoe te roepen. Maar de ingewikkelde machinerie van het lucht schip stokte, er was een stalen draad, die den motor met de voorste schroef verbindt, gebroken en deze had zich vastgewikkeld om stangen en daardoor kon men de reis naar Berlijn niet volbrengen, doch moest in Bitterfeld gestopt worden. Over de landing lezen we in de Berlijnsche couranten o.a. „De menigte uitte geestdriftige jubelkreten en doorbrak de afzetting. Er waren geen gendarmen en geen pionniers meer, die het publiek konden terughou den. Een gendarm wilde met getrokken sabel de men schen te lijf, maar een collega scheurde hem het wa pen uit de hand. Het gedrang was vreeselijk. Vrou wen en kinderen raakten onder den voet. Het lucht schip dreigde bestormd en beschadigd te worden. Graaf Zeppelin trachtte zich door middel van een scheepsroeper verstaanbaar te maken, en de menschen te wijzen op het gevaar, doch dit gelukte niet. Het „Deutschland, Deutschland iiber alles" weerklonk. De graaf dankte en nam de schade op, Waarbij hem de tranen in de oogen kwamen. 's Avonds werden hem tal van ovaties gebracht door vereenigingen. Doch toen liet. later werd kreeg de oude heer slaap. Hij verscheen op het balkon en toen de reusachtige menschenmassa hetzelfde triumflied had gezongen, bedankte hij en wenkte met de hand, daarmede aangevend, dat hij wilde spreken. „Stilte" klonk uit de menigte „stilte." „Is die stilte voor mij V vroeg graaf Zeppelin. „Nu! dan zeg ik u daarvoor hartelijk dank en wenseh u wel te rusten!" Hij zei het, verdween in zijn kamer en draaide het licht uit. Hoezeer moet het den kleinen man wel gespeten heb ben, dat hij de millioenen in Berlijn en zijn Keizer moest teleurstellen! Maar gistermorgen is de Zeppelin III in Bitterfeld opgestegen en precies te half een kwam het luchtschip met geringe snelheid boven het Tempel-Hoferfeld, om den Keizer te begroeten. Onder het. luiden der kerk klokken en het. hoera-geroep der honderdduizenden op de straten en daken voerde Zeppelin verschillende manoeuvres uit, majestueuze kringen trekkend op een hoogte van 150 tot 200 meter, vloog toen in een kalm tempo naar het noorden, voer naar het koninklijk slot, en naar het stadhuis, om welks toren werd gevaren. Hier begroette een muziekkapel het luchtschip met Duitsche liederen. Nadat „Unter dten Linden" en de „Brandenburger Tori' waren gepasseerd, werd over het noordelijk gedeelte van Friedrichstadt en nog maals naar het slot gevlogen, en vervolgens naar het j Tegelerplein, waar het luchtschip om 1 uur 40 ver- j scheen. Oranienburger Vorstadt voorste gedeelte De anti-rev. kiesvereeniging te Vreeland heeft tot voorloopig candidaat gesteld in de vacature-De W aal Malefijt, mr. Tijmen de Vries, van 's-Gravenhage. Men meldt aan „De Tijd," dat als Katholiek candi daat in het district Breukelen ook genoemd wordt de heer F. J. H. Evers, pastoor te Duivendrecht, en lid van den raad van defensie. „Het Centrum" meldt, dat als eventueel candidaat ook genoemd wordt de heer C. A. de Bock, kapitein der grenadiers, van wien indertijd ook ernstig sprake was in Rheden. Van anti-rev. zijde komt ook in aanmerking' de heer J. C. Heesterman, te Amsterdam. Reeds heeft een plaatselijke kiesvereeniging, ressorteerende onder dit district, dezen heer candidaat gesteld. N^ar verluidt zouden de antirevolutionairen van plan zijn, als er geen vreedzame oplossing komt tus1- schen hen en de roomschen, bij de a.s. Kamerverkie zing in het district Breukelen den nieuwen minister van koloniën, den heer De Waal Malefijt, opnieuw candidaat te stellen. (Het Volk). De Christ.-Ilist. Kiezersbond was eerst van plan den candidaat der anti-revolutionairen te steunen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Bij nadere over weging is men daarvan echter teruggekomen, omdat men meent, dat 't kiesdistrict Breukelen veel meer chr.-historisch is dan anti-revolutionair. Vele personen in dit district stemden tot nu steeds den liberalen candidaat, omdat men volstrekt niet ge diend is van een anti-revolutionair. Men hoopt nu> dat dezen den candidaat der ehr.-hist. zullen stemmen. De candidatpur is althans aangeboden aan mr. H. J. Doude van Troostwijk, te Nieuwersluis, lid der Prov. Staten, die deze heeft aangenomen. j ka (Tijd.) De minister van Binnenlandsche Zaken heeft be paald, dat de tusachentijdsche verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Breukelen (aftreding op den derden Dinsdag in September a.s.) zal plaats hebben op Donderdag' 9 September e.k„ do stemming, op Dinsdag' 14 September d.a.v. en de her stemming-, zoo noodig, op Maandag 20 September d.a. v. 1 i Reeds nu wordt er, aldus de AmsterdamSehe mede werker van de Prov. Geld. en Nijm. Ct., bar geklaagd over werkloosheid op veler terrein. Er Wordt niet ge bouwd, waar zou dan voldoende werk voor timmerlie den, metselaars, schilders, loodgieters van daan ko men? De heele winkelstad lijkt wel één reusachtige uitverkoop, vooral mode-artikelen, kleeren, hoedën enz. worden op de beste standen tegen fabelachtig la ge prijzen opgeruimd; blijkbaar is de voorraad^ onuit puttelijk groot, denken die winkeliers er dus niet aan voor hen te laten werken, terwijl dé goedkoope winkel prijzen ook van grooten maar noodlottigen invloed zijn voor de kleermakers, naaisters enz., die voor particu lieren werken. De kleine middenstand, die werkt voor zijn brood, beleeft nu al droeve tijden. En deze kan niet met zijn armoede te koop loopen als de beroepsbedelaars, dio het onveilig maken plaats te nemen op onze café-ter rassen of in de Kalverstraat voor de geopende ven sters Voor zoover wij weten is de openbare bedelarij verboden en strafbaar, maar in Amsterdam schijnt daarvan d-oor heeren politie-autoriteiten in 't minst geen notitie genomen te worden. Nu is van humaan standpunt wel te verdedigen dat niemand voor zijn plezier bedelt, maar de beroepsbedelarij zooals ze thans ongecontroleerd en op groote schaal wordt uit geoefend is werkelijk voor velen een groote last. Beter ware 't dan nog een soort verlof te geven aan ehkele ongelukkigen om op bepaalde plaatsen de hand te mo gen ophouden, dan dat we nu een wet hebben, die niet wordt gehandhaafd. Men zal zeggen: de straattypen, die langs de cafés kuieren, zorgen wel dat de wet geen vat op hen heeft door een paar doosjes lucifers in de handen zijn ze toch koopliedenMaar de politie heeft toch wel slag overtredingen van de drankwet te constateeren of te beletten dat hier of daar in 't geheim gespeeld wordt. Daarbij komt toch zeker ook slimheid te pas en gewa pend daarmee kan het volstrekt niet onmogelijk zijn onze straten eenigszins schoon te vegen. Want er zijn brutale typen onder! Een groot zwart wijf bijv. altijd, tot 's nachts 2 uur toe, met een kind op den arm. 't Arme kindje zal wel gehuurd zijn, maar de stumper wordt door dit onnatuurlijke leven langzaam maar zeker doodgemarteld. Het wijf steekt tegen eiken terrasbezoeker een lange jeremiade af; vele zwakken geven maar iets, omdat de vrouw zoo blijft aandringen, maar o wee, als na haar gezeur een bezoeker haar een korzelig antwoord geeft, of dat een der kellners haar verjaagt. Het mondje als een hooi schuur gaat open en tal van lieflijkheden ontglippen haar. Toch haalt de vrouw blijkbaar nog al wat op, zij ruikt des avonds ten minste vaak heel frisch naai den jenever. Want er zijn altijd nog' velen, die mede lijden hebben met haar en haars gelijken en vergeten, dat er andere ongelukkigen zijn, die o zoo snakken naar een deel der centen, die zij krijgen, die watertan den naar den oogst dien zij binnenhaalt. Men kan dia werkelijke armen, die niet met. een bord voor het hoofd loopen, ook vinden op het Rern- brandtsplein, overdag op de banken van het plantsoen. Wat mr. De Vries betreft: zijne kansen voor het wethouderschap zijn er door het niet-toelaten van zijn partijgenoot Smit geenszins op verbeterd, zegt de Amsterdamsche briefschrijver van het Utr. Dagbl. Men weet hoe de heer De Vries, door de verkiezings agitatie der onderwijzers niet herkozen als raadslid, toch weder in den Raad kwam doordat een geestver want zijn plaats aan hem afstond. Alvorens dit offer aan te nemen, overtuigde de heer De Vries zich of een voldoend aantal liberale raadsleden op hem zou den stemmen om zijn herbenoeming als wethouder van onderwijs te verzekeren. Richtig of niet: de heer De Vries heeft de door hem gewenschte zekerheid gekregen. Doch nu valt daar een van zijn eigen geestverwan ten, op wiens stem hij zeker rekenen kon, af. En een tweetal andere stemmen zijn eveneens onzeker gewor den: die van de liberale heeijen Zimmerman en Schel tema. Of nu nog de herkiezing (van den wethouder zeo ze ker blijkt? L i Laat eens nagaan? De Raad telt 45 leden, waar, door niet-toelating van den heer Smit, een afgaat: maakt 44. Meerderheid 23. Het aantal vaste clerïkale stemmen bedraagt op t oogenblik 12. Daarbij voegen zich in 't geval De i Hoor ze redeneeren: „Hij-je nog een pruimpje tabak voor me?" „Nou, een heel klein beetje, maar enfin, neem jij het maar." ,Dank je wel. Als ik maar een smaakje heb, is 't al genoeg. Wel neen, 's avonds wordt het plantsoen geslo ten. En in 't Vondelpark fietsen den heelen nacht agenten met acetyleen-lantaarns. Als ze je snappen, dat je op een bank slaapt, wordt je naar Veenhuizén gestuurd. Nachtverblijf op een politiebureau, dat krijg je maar één keer. Verder moet je blijven loopen, al heb ie ook nog zoo'n slaap. Den fijnsten borrel drink je als je een kan brandspi ritus haalt voor 12 cent bij X. in de straat. Dan doe je er evenveel water bij en dan hij-je een slokkie waar je de beste klare jenever voor laat staan In het ooglijdersgesticht in de Nadorstetraat te Rot terdam is gebracht II. P. aldaar. Loopend© op den Bergweg heeft een onbekend gebleven jongen hem een bijtend voeht in het gezicht gegooid, waarvan ernsti ge brandwonden en beleediging van een oog het ge volg waren. Het aantal inwoners van Hengelo (O.) is tot, 20,000 gestegen. De fabrieksarbeider Te Kiefte, die Vrijdag de geboorte van een kind aangaf, ontving van het ge meentebestuur f 25, daar ziju kind de 20.0000ste in woner is. Te Vlissingen is een jongen van 13 jaar, E„ bij hot spelen in zee geraakt en verdronken. Een andere jon gen, W„ werd met moeite gered. Het lijk van E. is niet gevonden. W„ die bewusteloos was, maakt het- re delijk. Zaterdagmiddag zijn onder Weesperkarspel de bedde vermoedelijke daders van den moordaanslag, te Abcou de gepleegd, door de rijkspolitie gearresteerd. Ge boeid zijn zij per rijtuig naar het politiebureau te Wa tergraafsmeer overgebracht. Vandaar worden zij per celwagen naar het huis van bewaring overgebracht. De Burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat zich ten 3 uur 's namiddags in de tot de zieken huizen behoorende barakken bevonden 8 patiënten, lij dende aan cholera en 2 die verdacht worden daaraan te lijden. Onder eerstbedoeld cijfer is benepen de pa tiënt, die, Vrijdag nog in een particuliere woning- verpleegd, sedert naar een der barakken is overge bracht. Van deze patiënten is de toestand van 3 ernstig, van de overigen zeer bevredigend. Aangifte is gedaan dat een op 25 dezer everleden kind geleden heeft aan de cholera. Sinds 20 dezer is dus het aantal overiedene®5, zijnde allen kinderen. Geïsoleerd en onder observatie van den gemeentelij ken ontsmettingsdienst bevinden zich 47 personen, die met lijders in aanraking zijn geweest. De toestand van alle deze personen laat niets te wenschen. Met nadruk wordt herhaald de waarschuwing om geen ongezuiverd rivier- ofslootwater te drinken of voor wasschen en bereiden van spijzen of dranken te gebruiken. Geraden wordt de melk te koken daar deze met onzuiver water in aanraking kan zijn ge weest. De zwem- en badinrichtingen aan de Maaskade O. Z„ Oude Plantage en in de Baan te Rotterdam zijn gesloten. De kinderspelen, die men zich voorstelde op Ko ninginnedag te geven op het exercitietarredn in Croos- wijk, onder leiding van den Rotterdamschen Bond voor lichamelijke Opvoeding, zullen, op verzoek van den burgemeester, geen doorgang hebben. B. en W. van Maassluis hebben, met het oog op het gevaar van besmet rivierwater, de openbare bad- en zweminrichting aldaar doen sluiten. Aan boord van een goederenboot die Vrijdag van Rotterdam naar Uithoorn aan den Am.stel is vertrok ken, is de machinist Vrijdagavond te Uithoorn onder verdachte omstandigheden onwel geworden en des nachts te twee uur overleden. Alle verschijnselen we zen op cholera. De overige bemanning mag het schip niet verlaten; de autoriteiten hebben alle maatregelen tegen uitbrei ding genomen. In verband met de voorgekomen gevallen van cholera asiatica te Rotterdam en Uithoorn, zullen de in die gemeente woonachtige verlofgangers, naar wordt medegedeeld, voorloopig niet voor herhalingsoe feningen of om eenige andere reden onder de wape nen worden geroepen. Kegelen. Verschenen in het officieel programma van den In ternationalen Kegel wedstrijd, welke te Amsterdam ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Am- sterdamschen Kegelbond van 11 tot 27 September a.s. in het gebouw „Bellevue" zullen worden gehouden, j Het voorloopig bestuur van den onlangs opgerichte® Nederlandschen Kegelbond heeft goedgevonden om aan den Korpswedstrijd de titel van Club-Kampioen schap van Nederland te verbindten en aan den lsten prijs personeel, die van Neerland's Kampioen. Zaterdagavond 11 September heeft de officieel© ontvangst plaats, terwijl Dinsdag 28 September het I Concours gesloten wordt met prijsuitreiking en een groot bondsbal; op verschillende avonden gedurende het concours zullen muziekuitvoeringen plaats hebben door de stafmuzaek alhier. Talrijke medailles o.a. door 11. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik, Mr. G. van Tienhoven en het gemeente-bestuur te Am sterdam zijn uitgeloofd. Ten slotte vermelden wij nog dat do jury voor den Bondenwedstrijd bestaat uit de heeren A. van den Berg', voorz. van clen Alkmaarscnen .K.6- g-elbond. A. W. Schok, voorzitter van den Amster damse-hen Kegelbond. II. de Leeuw, voorz. van den 's Gravenhaagschen Kegelbond. B. Groenewegen, voorz. van den Haarlemschen Kegelbond. Dr. J. A. Schreuder, voorz. van den Leidschen Kegelbond. F. Mersel, voorz. van den Rotterd. Kegelbond. N. C.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1