DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt No. 202 Honderd en elfde Jaargang. 1909. DINSDAG 31 AUGUSTUS. Onteigening voor de verruiming van het Waagplein. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor ikmaar f 0,80$ franco door het geheele Rijk t 1, AJ >nderlijke nummers 3 Cents. Oroote Prfji der gewone advertentiën; Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. te Alkmaar, op Maandag 6 September 1909. Gemeentelijke Cursus voor de hoofdacte. B i N N E N L. A N Telefoonnmamflr Het HOOFD van het Gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de stukken betrekkelijk de uitvoering van het ontelgeningsplan, ter verruiming van het Waagplein, van heden al voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage zijn nederge- legd en noodigt hen uit hunne bezwaren tegen dat plan in te brengen bij ecne Commissie uit de Gedeputeerde Staten, die daartoe zitting zal houden ten Raadbuizeop Donderdag 23 Sep tember a.s., des voormiddags te tien en een kwart uur. Het Hoofd van het Gemeente-bestuur voornoemd G. RIPPING. Alkmaar, 30 Augustus 1909. De drank. sr«2S3*znn2at3r» svarrzcsaaarr miI-J2X33DCS30CGK*a Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat de eursus voor de hoofdacte te Alkmaar ongeveer halt September zal aanvangen. Zij, die dezen cursus wenschen te volgen, worden verzocht zich aan te melden vóór of op 10 ept. e.k bij den directeur, den heer J. MEDEMBLIK te Ursem, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt ALKMAAR, 31 Augustus Gisteren gaven we reeds een relaas van Zeppelins triumftocht naar Berlijn. Heden willen we nog een paar gedeelten uit meesterlijk geschreven Duitsche verslagen opnemen die zoo duidelijk het gewicht van deze geweldige gebeurtenis doen gevoelen. Zoo schrijft Norbert Falk onder den titel „de groo te Z.": „Nu bebt ge allen bet gezien! Het glijdende wonder van de luchtAan den blauwen hemel moest het zijn en in de gouden stralen van zomerzon. Niet in het sombere licht van den bepaalden dag. Het toeval is de beste regisseur. Oorspronkelijk en geniaal maakt het het tooneel. Een Zondag en een zomerdag was het. En van bo ven is het gekomen, het lichte wonder van groote men sehenkrachtAlsof een stralend stuk van den he mol losgegaan was en nederdaalde op de menschen Zondagmorgen heb ik een lichtende letter gezien, de Z., de laatste figuur van de lange alfabet-polonai se. Sinds maanden rekt zij zich, wordt transparant en gonst met de glans van vallende sterren aan Duitschlands hemel. Van eeuw tot eeuw valt zulk een letter uit de rij, stijgt omhoog en zijn weerschijn •traalt op aller hoofden. Honderd jaar geleden was het de N van den grooten Bonaparte. Nu is het de Z van den grooten luehtgraaf. Heel Berlijn stond in het teeken van de Z., alles in haar ban. Millioenen hersenen, bezig gehouden met dezelfde voorstelling, met hetzelfde geestdrift-wekken de voorwerp, geboeid in dezelfde gedachtenketen. Ge leid naar een bepaalde sensatie, door den druk van een machtige suggestie op eenzelfde punt gericht. Eene vreemde zeldzame gebeurtenis deze reuzen-sug gestie van een millioenen-stad. Karei den Grooten wilde het niet gelukken twee klokken precies gelijk te doen loopen, maar drie millioen menschen op een en dezelfde gedachte, uren- en dagen lang te. concentree- ren, hetzelfde beeld voor te tooveren, dat bereikte dit maal een enkele. de groote Z. Zij fladderde in de wimpels en vlaggen der Frie- drichstrasze, zij kronkelde zich in de bochten der auto's, die volgepropt met kijklustigen voortgonsden, zij blikkerde op de helmen der agenten, zij vlamde in de draden der electrische, welke den moeielijksten dag in haar leven had; zij trilde bij de uitgangen der sta tions, waardoor na eiken trein duizenden provincialen «chreden; zij schitterde in alle vensters. Als papieren slangen en serpentines ritselde zij door de opgepropte café's Unter den Linden; door de rookerige bierpa leizen der Friedrichstrasze, door de wijnrestaurants van het westen. En op de spijskaarten kwam ze voor. Prins PückleT was verbannen, daarvoor stond thans: bombe a la Zeppelin. Een kok van Wortwitz had een Zeppelin-sensuppe en propelleraardappelen uitge dacht. Midden door het gewoed van aapjes, auto's, bussen en trams rijdt een coupeetje. Een bruid in het wit, mirten in het haar en gesluierd zit erin, en een i heer in rok, een mirtentakje in het knoopsgat. Als de blonde bruid van nu eens een grijze grootmoeder is, dan zal zij haar kleinkindoren, die met haar dun nen, ouden trouwring aan heur bleeke, magere hand spelen, vertellen, hoe het de Zeppelindag' was te Ber lijn, toen ze met grootvader naar de kerk reed. „Lang, lang is 't geleden. Toen is het groote oogenblik gekomen, dreef het zilveren wonder boven de huizen, 's Middags was het en 's avonds en in den zoelen zomernacht. De men schenzee golfde en in haar murmelen en bruisen en klateren hoorde men voortdurend den naam van den held. En in de myriaden-lichten van den nacht flik kerde zijn initiaal, de groot Z. de lichtende figuur van den dag." En Fritz Engel schrijft o.a. „Volk van Berlijn, men moet U slechts imponeeren, en ge zijt een wakker en een goed volk! Dan zijt ge gehoorzaam als een goedopgevoed kind, zeurt niet, wilt niet alles beter weten en laat de propellers van uw spot niet zoemen. Meesterlijk braaf waart ge gis teren op het Tempelhofer Feld, omdat ge eerbied hadt voor den man, aan wien de dag gewijd was. Ik wil U geen complimenten maken, volk van Berlijn, maar gisteren waart ge eenvoudig mooi. zooals ge als mas sa, als geheel optraadt. Het veld zelf zag er zoolang er geen menschen wa ren onaangenaam uit. Maar toen kwamen de honderd duizenden, en men zag slechts vroolijke gezichten en hoeden en bonte parasols en witte en roode en blauwe kleeren, en hoorde een ruischen en suizen en bet ge heel was de diepe, opgewekte ademtocht van een mil lioenenstad. En toen dan het schip boven ons voer, en zakdoeken en auto-sluiers, hooge hoeden en sportpet ten door de lucht dansten, toen men in de handen klapte en den luchtschipper een honderdduizend- voudig „hoch" toezond, toen moet graaf Zeppelin daarboven hetzelfde ondervonden hebben als wij hier heneden. Hij hoorde het zeldzame gejuich van een onmetelijke menschenmassa en wij zagen zijn luchtreus voor het eerst en voelden iets nieuws, iets majestueus en onbeschrijflijks." En in de Morgenpost wordt de aankomst aldus be schreven „Met fabelachtige snelheid nadert, van het Zuiden het luchtschip. Van minuut tot minuut groeien de afmetingenhet kruist, terwijl de menschen in adem looze spanning naar den hemel kijken. Honderdmaal beeft men het schip afgebeeld gezien; men kent de lijnen der gondels, de sturen, de lange scheepsromp. Maar nu, nu men de welbekende verschijning voor zich ziet in de lucht, maakt zich van deze honderddui zenden een gevoel van ontroering meester. Dat is dus het wonderwerk, dat de lucht bedwingt en dat de men schen over bergen en dalen door de blauwe aether draagtEen donderende ovatie, zooals er wellicht nimmer te voren gehoord werd klinkt op naar den be^ dwinger der lucht. Ieder in dit onontwarbare men schenkluwen voelt dat deze gebeurtenis zijn geheele leven lang in zijn herinnering zal blijven en dit gevoel uit zich volgens karakter en temperament in duizend voudige vormen. Vaders omarmen kun kinderen, .jon ge menschen drukken opgewonden de hand van hun meisje, ernstige mannen krijgen tranen in de oogen." Schaatsenrijden Be Ijsbond Holland's Noorderkwartier, de Zuid-, hollandsche IJsvereeniging en de Stichtsche Ijsbond hebben besloten elkanders lidmaatschapskaarten te erkennen op hun banen in Noord- en Zluid-Holland en Utrecht. Ook is besloten een uniform-kaart aan te nemen, die tot model heeft de bekende initialen-kaart der Zuid-Ho 11 andsche IJsvereeniging. Do samenwerking' dezer groote vereenigingen met haar duizenden leden wordt een zeer verblijdend ver schijnsel geacht en kan, naar verwacht wordt, de schaatsensport, en speciaal den liefhebbers van het maken van tochten, niet dan ten goede komen. Een nieuwe terreinkaart der Zuidhollaiiidsche IJs vereeniging is in bewerking. Tweede Kamerverkiezing De anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Zegveld heeft eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer J. O. Heesterman te Amsterdam. Dr. A. Kuyper. Uit Interlaken wordt gemeld dat de toestand van dr. A. Kuyper naar omstandig'heden alleszins bevredi gend is. Dr. Kuyper is aan de beterhand, zijn toe stand vooruitgaande. Congres voo aeciaie hygiëne Met het oog op het voorkomen van choleragevallen te Rotterdam wordt het congres voor sociale hygiëne, dat 3 en 4 September te Groningen zou worden gehou den, tot nader order uitgesteld. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 27 Augutus 1909 no. 3, is jhr mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van d» Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot minister van Staat. Bloedvergiftiging. Een 70-jarige weduwe te Biervliet, die de vorige week een puistje aan het voorhoofd openkrabde, kreeg bloedvergiftiging' en is thans aan de gevolgen daar van overleden. Te water. Zondagochtend reeds de heer W. Leemans, (oud-hoofdinspecteur-generaal van den waterstaat) met zijn schoonzoon, mr. Kluyver uit Rotterdam, diens vrouw, kind en kinderjuffrouw in een brik van Warmond naar Leiden, toen het voor de brik gespan nen paard, waarschijnlijk voor een malenden watermo len schrikkende, van de helling der hooge brug aan het Warmonderhek over de daar eindigende leuning der brug dwars de Haarlemmer trekvaart inreed of sprong, de brik met zich medetrekkenda .die, met de wielen naar boven, in het water op den bodem terecht kwam. De koetsier wist zich spoedig op het droge te bergen, de inzittenden kwamen door eigen krachten, elkaar helpende boven, het kleindochtertje van den heer L. werd door den vader die het toevallig' vast had en hield, hoven op den met den onderkant onder het water uitstekenden wagen voorloopig in veiligheid ge bracht, van waar het door spoedig van het Warmon derhek aanschietende helpers werd overgenomen. Alle inzittenden bleken uiterlijk ongedeerd met uit zondering van den heer Leemans, die een lichte ver wonding onder het linkeroog opliep. De heer Leemans was op weg' naar Mannheim voor de zittingen der Centrale Commissie voor de Rijn- vaart. Zondag' reed een auto, bestuurd door den eigenaar, den heer Keurprins, wonende Albert Cuypstraat, op den weg naar Broek in Waterland, toen een jaagpaard door de auto schichtig werd en achteruit sloeg. Hier door werd het stuur van de auto verbrijzeld, waardoor de chauffeur geen macht meer over zijn machine had. De auto, waarin behalve de chauffeur, 3 dames en twee heeren zaten, reed te water. Spoedig konden de passagiers worden gered. Nadat zij zich in een naburige boerderij hadden ver kleed, gingen zij per rijtuig naar Amsterdam terug. Voor de auto werd Sinck's toestel gerequireerd, dat het gevaarte spoedig op het droge had. Lijk opgehaald Zaterdagmorgen werd in de rivier De Aa, st roe mende achter de Citadel-kazerne, het lijk opgevischt van den vrijwilliger-soldaat Joseph Hubertus olkers, geboren te Wittem, behoorende tot het 2e regiment in fanterie te 's-Hertogenbosch, die sedert 1.1. Dinsdag avond werd vermist. Het hoofd vertoonde een groote bloedende wonde. Hekserij De inwoners van Oudehaske (Fr.) zijn wijzer ge worden, wellicht door de mededeelingen in de pers. Werd der koopvrouw te Nijehaske, beschuldigd van hekserij, eerst de deur gewezen, nu wordt ze weer 1/ e- gelaten en heeft ze weer eenige klandisie gekregen. Aardsppflziekte. In Friesland vertoont zich op sommige plaateen de aardappelziekte; het loof heeft op enkele akkers een doodsch aanzien en een onaangenamen reuk. Men tracht door besproeiing zooveel mogelijk de voortplanting der ziekte tegen te gaan. Oude kennissen Te Zaandam kreeg in een volkslogement één der lo geergasten ruzie, die daarbij in een driftbui de bran dende lamp van de tafel nam en deze op den grond in stukken gooide, ten gevolge waarvan een begin van brand ontstond. Met medewerking van voorbijgangers wist men^ verde re gevolgen te voorkomen. Bij het door de politie in gestelde onderzoek kwam tevens aan het licht dat de dader, zekere P. J. Gort, uit de Zandstraat te Rotter dam, nog een vonnis had te ondergaan van Dec. 1908. Hij werd terstond in verzekerde bewaring- gesteld en den volgenden dag geboeid naar Haarlem overge bracht, ter beschikking van de justitie. besmet is verklaard. De burgerij wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van dit water voor wasschen, spoe len en zelfs voor schrobben. Het aakschip Albertina ligt in de Maashaven te Rot terdam onder toezicht van dein ontsmettingsdienst. De vrouw wordt verdacht lijdende aan cholera te zijn. De schipper en de andere opvarenden zijn in observatie genomen. Sedert gisterenmiddag' wordt ook als verdachte be schouwd de vrouw van den werkman N. B. uit de Ru- broekstraat. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft in overleg met de gezondheidscommissie uitgebreide maatregelen getroffen. De barak voor besmettelijke ziekten is in gereedheid gebracht, ter-wijl de directie van het gem. ziekenhuis door het gemeentebestuur van verschillende instructies ia voorzien. Het rivier en leidingwater worden dagelijks bacteriologisch on derzocht. Tot heden heeft dit onderzoek uitgemaakt dat zich in het water geen schadelijke bacteriologische deel en bevinden. Gisteren is door den burgemeester van Gorinchem ter algemeene kennis gebracht, dat in diez» gemeente een geval van cholera asiatica is geconstateerd. Tot heden is het bij dit eene geval gebleven. Op verzoek van den burgemeester is de bad- en zweminrichting tijdelijk gesloten. Overal ziet men bil jetten met den raad, water en melk te koken. Met het oog op de choleragevallen in Rotterdam is te Hellevoetsluis de zwem- en badinrichting in het Voornsche kanaal gesloten. Verder worden de van verdof teragkeerende militai ren van land- en zeemacht uit Rotterdam ter obser vatie in de exercitieloods, staande op het Glacis, op genomen. V >or rostregelllefhebbtrs De Amerikaansche post-administratie laat met het oog op de a.s. Hudson-Fultonfeesten speciale postze gels drukken. Zij moeten 20 September a.s. voor den verkoop gereed zijn. Er worden er 52.000.000 uitgege ven, alle van 5 (Holl.) cent. Aan den rand dragen zij het opschrift „Hudson-Fulton Centenary 1609- -1909." Op den postzegel komt een afbeelding van Hudson met op den achtergrond den oever met do b 'kende Palissaden. Op de rivier zeilt de Halve Maen stroom opwaarts; stroomafwaarts komt de Clermont haar te gemoet stoomen. Twee kano's met Indianen rerLven- digen nog het tafereel. Zondagavond omstreeks 81/a uur, terwijl de polder werker D. IJ. te Wierden te bed lag, zat zijn schoon vader J. O. met een paar kostgangers aan tafel te zin gen. IJ. verzocht hem daarmede op te houden, daar het tijd van slapen was. De schoonvader antwoordde: „Als je durft, kom er dan eens uit." Toen hij daarop het bed uitstapte, greep de schoon- vader een knipmes uit den zak en bracht daarmede zijn schoonzoon vier snijwonden in den rug toe, 2 Een boek over doctor Scti&epman. Tegen 1 Januari zal dr. Persijn het eerste deel van zijn artikelen over dr. Schaepman doen verschijnen. Hij schreef die in Dietsche Warande. QSMUHQv) NH2UW5. Verdronken. Zondagavond omstreeks half tien geraakte een 19- jarige dienstbode in den 'Nassausingel te Breda te water. Zij verdronk voor de oogen van haren vrijer, met wien zij gewandeld had, hoewel er pogingen tot redding werden aangewend. Het lijk is nog niet gevon den. Kind vermist. Bij een bezoek van 30 kinderen uit. het gesticht Hoenderloo aan Arnhem bleek dat een dertienjarig kind vermist werd. De knaap is nog niet terecht. Cholera. Een schipper, afkomstig uit Rotterdam, die met zijn schip in de haven te Breda lag, is onder verdachte verschijnselen, die op cholera wijzen, gestorven. Er is een onderzoek ingesteld. Het schip is onder bewaking gesteld. Te Ouderkerk a. d. Amstel zijn overal biljetten aan geplakt, waarin door de gezondheids-commissie ter kennis wordt gebracht, dat het water van den Amstel cM. en 2 van 2 cM. lengte. Dr. Utenhove to Rijasen verbond den getroffene. Bij de politie is door IJ een klacht tegen zijn schoonvader ingediend. Het gebruik van te veel sterken drank is waarschijnlijk .orzaak van hst optreden van den schoonvader. Kerkdiefstal. In den nacht van Zondag op Maandag hebben die ven door verbreking van een glasruit aan de achterzij de ingebroken in de R.-K. kerk t© Bavel en zich be diend van een kaars. Gepoogd werd de offerblokken te forceeren en alle binnendeuren zijn opengemaakt Ook werd een bezoek in het saeresty gebracht De rnare- chaussée onderzoekt de zaak. Versterking der commiezen. Uit goede bron wordt vernomen dat bij de invoering der nieuwe Duitsche tariefwetten het aantal Duitsche kommiezen op het grenstraject GendringenWinters wijk (8 uur gaans) met een 100-tal manschappen zal worden versterkt, niettegenstaande dit corps in de twee laatste jaren reeds op dubbele sterkte is gebracht üev&Uen. Op de scheepswerf van den heer H. H. Bodewes te I Millingen is een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl de werkman F. Reymers op 't dek bezig was, gleed hij uit en stortte van pl. m. 3 M. hoogte in het ruim. In wendig zwaar gekneusd werd de man terstond opgeno men en naar zijn woning vervoerd, waar hij Zondag morgen is overleden. De ongelukkige laat een zwangere vrouw na en 5 jeugdige kinderen. B a;wi In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer halfvier, ontwaakte de dochter van den stations-chef te Wormerveer en constateerde, dat in haar slaapka mer een sterke brandlucht hing. Zij wekte de andere huisgenooteneen onderzoek werd ingesteld en weldra bleek, dat de keuken in brand stond, welke, evenals de kamers van den chef, gelegen is op de bovenverdieping van het stationsgebouw. Per telefoon werd oogenbiikkelijk de politie gewaar schuwd en deze, alsmede het personeel der in de na bijheid gelegen gasfabriek, was spoedig ter plaatse. Men slaagde er in, het vuur tot de keuken te beper ken. De goederen in de onder de woning liggende goede renloods kregen slechts geringe waterschadede sein- toestellen hebben niets geleden. Naar de oorzaak van den brand kan slechts gegist worden. De inboedel van den chef was verzekerd bij de firma André de la Porte, te Arnhem. De H. IJ. S. M. draagt voor haar gebouwen eigen risico voor brandschade.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1