STADSNIË U W BUITENLAND. De zaak-Hamburg, 3 Krulsbessenmeeldauw, Eectezkt. Treurig ongeluk. Auto-ongeluk Uit Be gen. Door stakers overvallen. Woningnood, Een schadepost. Een buitenkansje Vreemdelingenverkeer. £e medaille van den Prins. Ziekten, die men kan voorkomen. 7 uur 20. 7 18. 7 16. 7 13. 7 11. 7 09. 7 06. Onderscheidingen. Verbetering. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak in de zaak van den Haagschen tandmeester H. Hamburg door het gerechtshof te 's-Gravenhage, met bevestiging van een vonnis der Haagsche rechtbank, veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf'. De Hooge Raad ver wierp het beroep. De kruisbessenmeeldauw is in de omgeving van Geldermalsen aangetroffen. Onder Amerongen is men begonnen verschillende bespuitingsproeven op de aan getaste planten te nemen, waarvan de uitkomsten uiteraard nog niet zijn vast te stellen. Bedankt voor het beroep naar De Rijp, P. L. L. Post, Wijdtenes o. a. Zaterdagavond heeft te Vlissingen een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Aan den Zeedijk bij den Spui- boezem speelden eenige knapen en waTen tevens bezig met „voetjes wasschen." Van één van hen, het 9-jarig zoontje van E., dreef een klompje het water in, en toen de kleine zijn klompje wilde pakken, viel hij voorover en werd dirpct gepakt door den stroom, die daar ter plaatse zeer sterk is als het overtollige water uit den boezem in de „Schelde" wordt geloosd. De elfjarige W., die zijn vriendje wilde grijpen, raakte ook te water. De inmiddels ter hulp geschoten badmeester begaf zich gekleed te water, maar zou ze ker niet veel hebben kunnen uitrichten als niet ook de badknecht met de roeiboot van de badplaats te hulp was gekomen. Nu slaagden zij er in, W. te grijpen en bewusteloos aan wal te brengen. Het eerste ventje was echter reeds te ver weg en zijn lijkje werd niet gevon den. W. werd naar dr. De Koning, in de Badhuisstraat, vervoerd, die hem wist bij te brengen en hem eenige uren gastvrijheid verleende om geheel op zijn verhaal te komen. De droefheid in het gezin van E., waar nu nog vier kinderen zijn, was natuurlijk zéér groot. Te Boskoop hebben Zaterdagmiddag de heer B. en echtgenoote, van Bloemendaal, bij Haarlem, een onge luk gehad met hun motorrijwiel en zijspanwagen. Toen zij de terugreis aanvaardden zij hadden een bezoek te Boskoop gebracht werkte, bij den oprit die naar het Goudsche rijpad voert, eensklaps het stuur niet meer; in volle vaart vloog de motor met wagen tegen het daar geplaatste zware hek op, dat bezweek en naar benedén viel. De motor, daardoor vrije baan krijgen de, stortte met den wagen en de beide personen van de zeer hooge brug in de Watering. Op het angstge schreeuw schoten onmiddellijk eenige personen toe om hulp te verleenen, waarbij de werkman Weasel Ver- lindt zich te water begaf en beide personen op het droge bracht. Deze zijn er buitengewoon goed afge komen, groot lichamelijk letsel kwam niet voor, wel schade aan kleederen, motor en wagen. Zondagavond werd te Belfeld (Limburg) een fietsrijder, de zoon van den gemeente-secretaris al daar, aangereden door de automobiel van den graaf van IT., die thans op zijn buitengoed te Swalmen ver blijf houdt. B. werd dermate gekneusd, dat geneeskun dige en geestelijke hulp moest worden ingeroepen. Maandagvoormiddag verkeerde hij nog steeds in be- wusteloozen toestand. Naar men verzekert, moet de bestuurder van de automobiel geen schuld hebben. De Gooische stoomtram zou Zondagmiddag den overweg bij Watergraafsmeer passeeren, toen een automobiel nog beproefde om de locomotief der tram voorbij te komen. De conducteur liep voor de tram om zorg te dragen, dat er geene ongelukken zouden gebeuren. Bij het voorbijschieten der tram greep de auto hem aan en sleurde hem mee. Vreeselijk gekwetst werd hij opgenomen en naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam gedragen. Zijn toestand werd daar zeer bedenkelijk geacht en de Heilige Sacramenten werden hem toegediend. De conducteur is gehuwd en heeft acht kindexen. Hij bracht een rustigen nacht door. Zijn toestand is redelijk. Op den weg van Veurne naar Ieperen schrikte een boerenpaard door het rumoer van een automobiel. Het ging' op den loop en kwam dwars over den weg vlak voor de automobiel. Met een geweldigen schok botsten beide rijtuigen op elkaar, en een tweede automobiel die de eerste volgde, veroorzaakte een nieuwe botsing. Van de vier personen die in de automobielen zaten, werden er twee op den slag gedood; de twee anderen zijn zwaar gekwetst. Alle vier zijn woonachtig te Roubaix.waar zij van daan kwamen. De personen in het wagentje bleven ongedeerd; het wagentje is stuk. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer B. A. A. Smeeman, voorzitter van het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen St. Josephstich- ting, alhier. Twee werkwilligen aan de Zuidergasfabriek te Am sterdam zijn door 15 stakers overvallen. Een kreeg een bloedende wonde aan het achterhoofd en werd zóó in het nauw gebracht, dat hij uit angst te water sprong. Hij werd weer opgepikt. De ander vluchtte den polder- in. Twee der mishandelden zijn gearresteerd. Te Groenlo is het gebrek aan arbeiderswoningen zoo hoog gestegen, dat van de arbeiders een huurprijs wordt gevorderd, die boven hun krachten gaat. De ge meenteraad heeft daarom besloten een onderzoek naar dit woninggebrek in te stellen, terwijl ook de Afdee- ling van den Volksbond zich met de kwestie zal in laten. den een welkomstlied toezong, getoonzet door den di recteur der Marinekapel, den heer Hazebroek. 's Avonds werd het hoofdbestuur van den Bond en de afgevaardigden door B. en W. van Den Helder op het Raadhuis ontvangen. De voorzitter van den Bond, de heer D. Fockema van Arnhem, dankte voor de ontvangst. Zondagmorgen te 9 uur ving de vergadering aan. 34 vereenigingen waren vertegenwoordigd. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Nunspeet aangewezen. De heeren G. Muller van Amsterdam en J. G. Bur- kens van Haarlem werden bij acclamatie als leden van het hoofdbestuur herkozen. De reorganisatie van het orgaan van den Bond gaf aanleiding tot veel discussie. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van den bondspenningmeester om het orgaan in boekvorm uit te geven. De begrooting voor 1910 werd vastgesteld tot een bedrag van 3375. De voorzitter hield daarna een verhandeling over de voordeelen van een Internationalen Bond voor Vreem delingenverkeer, aan de hand van het door hem ver- nomene op de te dezer zake gehouden congressen te Kopenhagen en Londen. Een voorstel Delf ia te Delft: De Nationale Bond v. V. in Nederland onderneme stappen welke zullen kunnen leiden tot samenwerking met personen en ze delijke lichamen, welke de bescherming en bevordering van het stads- en landschapsschoon voorstaan, o. a. door te streven naar wettelijk verbod van het aanbren gen van ontsierde reclame, van stijlloozen bouw of het bouwen in een trant, welke niet is in harmonie met de onmiddellijke omgeving van het bouwwerk, werd, na toelichting van den afgevaardigde, bij acclamatie aan genomen. Te halfvier werd de vergadering gesloten. Gisteren maakten de afgevaardigden een boottocht op het Marsdiep. Te Langezwaag braken drie beste koeien van den heer M. uit de weide en landden aan in een perceel, waarop kunstmest verpakt stond. Alle drie nuttigden daarvan en stierven vrij spoedig daama. Voor den betrokken eigenaar gaf het een groote schadepost. Het water in de Dokkumer Ee is de laatste twee dagen erg bevuild. Dit heeft tengevolge, dat langs de dorpsbuurt van Birdaard en in andere vernauwin gen van het kanaal veel flauwe visch in het water drijft. Vele dorpsbewoners hebben aldus een flinke zood bemachtigd. De nationale Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland hield Zaterdag, Zondag en Maandag te Den Helder zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Zaterdagmiddag werden de afgevaardigden verwei komd met muziek. In optocht ging het door het uit gestrekte Den Helder naar het feestterrein, waar een koor van 500 zangeressen en zangers den afgevaardig- Wanneer men voor zijn eten en drinken en voor de reiniging van zijn eetgerei en zijn lichaam het sloot water schuwt, wanneer men alles wat men eet en drinkt, vooraf kookt, wanneer men alle mogelijke voorwerpen, die met onze spijzen en dranken in aan raking komen, door koken reinigt, of alleen met wa ter dat versch gekookt is, dan beperkt men het gevaar voor besmetting met cholera en typhus bijzonder sterk. Wanneer men in dit opzicht zich aan geen enkel vergrijp schuldig maakt, kan men geen cholera of ty phus krijgen. Wie ze dan toch krijgt? Wel, die heeft gezondigd. Het praatje, dat men die ziekten toch wel zal krijgen, heeft voor cholera en typhus zeker afgedaan. Die ver krijgt men eenig en alleen door besmetting met spijze en drank! In een gisteravond gehouden vergadering van het bestuur der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten de groote zil veren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden toe te kennen aan een kaasinzending, on verschillig of het boeren- dan wel fabriekskaas is. De verjaardag van H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van den 29*ten verjaardag van H. M. de Koningin wapperde heden uit openbare en uit zeer vele particuliere gsbouwen de driekleur. Er werd méér gevlagd dan andere jaren, terwijl velen *ieh met oranje hadden getooid en verscheiden kinderen sj erpen droegen. Overigens werd het carillon op de gebruike lijke wijze en uren bespeeld. Badhuis „Het witte Kruis" In de week van 23 tot 28 Augustus zijn in het badhui» van het „Witte Kruis" genomen70 kuipbadeD, 78 regenbaden le klas en 131 regenbaden 2e klas, tt samen 274 baden. (Naar het Duitsch). Er zijn ziekten en ziekten. De eene wordt ons op het lijf gegooid, zonder dat wij leeken ook maar eenige voorstelling hebben van de wijze van haar ontstaan. Tegen deze ziekten ons in acht t© nemen, is buiten gewoon moeielijk. Het eenige wat men kan doen is: er naar streven in het algemeen zoo „gezond" moge lijk te leven. Door te leven zoo als de gezondheid het vereischt, dus door overeenstemming te brengen tus- schen die hoeveelheid arbeid en de hoeveelheid rust, tusschen de hoeveelheid voedsel die men noodig heeft en de hoeveelheid die men tot zich neemt, tusschen de leefwijze die men leidt en de soort van voedsel dat men gebruikt, door all'e deze en dergelijke voorwaarden te vervullen, kan elk zich bestand maken tegen aller lei nadeelige invloeden, waaraan hij herhaaldelijk is blootgesteld. Bij meer dan eene gelegenheid, en voornamelijk wanneer epidemieën in aantocht waren, is gebleken, dat juist die menschen, die door overmatigen arbeid, door onvoldoende voeding, door drankmisbruik, in minder goede .conditie verkeerden, het eerst werden aangetast en het hevigst ziek werden. De tweede soort van ziekten breken in den regel voor den lijder ook onverwacht uit, maar van deze is het veelal mogelijk den oorsprong na te gaan. Dit zijn de besmettelijke ziekten. Haar naam duidt reeds aan dat ze haar oorsprong vinden in besmetting, het over brengen van de een of andere stof op een gezonde, die daardoor dezelfde ziekte krijgt als de persoon die de smetstof leverde, reeds had. Misschien mag wel zeggen, dat al deze besmettelijke ziekten worden overgebracht door oneindig kleine diertjes, bacteriën, maar toch zijn van alle besmettelij ke ziekten de bacteriën nog niet bekend. Zoolang ze niet bekend zijn, en vooral zoolang men niet weet, hoe zich de bacteriën van een bepaalde ziekte gedra gen, is het heel moeielijk, zich voor hen in acht te ne men. Van roodvonk bijv. en pokken kent men de smet stof nog niet; bij deze ziekten zal men dns uitsluitend op grond van ervaring kunnen spreken over de wijze waarop ze zich verbreiden. De ervaring heeft geleerd, dat roodvonk kan worden overgebracht .door middel van een brief of een courant; daaruit heeft men ge leerd, dat de ziekte zeer besmettelijk is. Zoo zouden er meer voorbeelden zijn aan te voeren. Van andere besmettelijke ziekten kent men de ver oorzakers wel; men heeft ze zorgvuldig gekweekt, men heeft er proeven mee genomen, men heeft hunne eigenschappen bestudeerd, en is in kennis van het ontstaan van die ziekten dan ook een heel eind ge vorderd. Tot deze ziekten behooren onder meer tuber culose, buiktyphus en cholera. Men kan gerust zeggen, dat deze ziekten nooit an ders ontstaan dan door de overbrenging van hare bac teriën op voorheen gezonde menschen. Als men nu maar weet, waar deze bacteriën het meest huizen, kan men zich voor hen behoeden. De tuberkelbacil komt het meest verbreid voor. Er zijn onnoemelijk veel lijders aan deze ziekte, en elke lijder is als 't ware een fabriek van tuberkelbacillen. Hij brengt deze te voorschijn voornamelijk in het slijm, dat hij ophoest, soms ook in de uitwerpselen. Typhus- en cholerabacillen komen naar buiten in de urine en de ontlasting van de lijders, anders eigenlijk niet. Wanneer nu maar met al die uitwerpselen zeer voor zichtig werd geleefd', zou het voorkomen van een ge val van typhus of cholera in onze omgeving heelemaal geen vrees hoeven te baren. Maar zoolang nog niet iedereen doordrongen is van de noodzakelijkheid, dat men met die uitwerpselen uiterst voorzichtig moet om gaan, zoolang nog openbare wateren worden gebezigd voor het loozen van riolen en het reinigen van tonnen enz., zoolang zal het gevaar dat een enkele lijder aan typhus of cholera voor de plaats zijner inwoning en voor de plaatsen in de nabijheid daarvan oplevert, heel groot zijn. Hoe nu aan dat gevaar te ontkomen? Door de meest pijnlijke reinheid in acht te nemen op zijn lichaam en vooral op wat men eet en drinkt. Typhus- en cholerabacillen worden alleen door den mond naar de ingewanden vervoerd. Een andere wij ze van besmetting is onbekend. Men heeft er dus voor te zorgen, dat niets dat den mond binnen komt, deze bacillen bevat. Of, als de spijs of drank ze wel zouden bevatten, dat ze dan ten minste dood zijn. Evenmin als een dood paard slaat, verwekt een do-ode bacterie typhus of cholera. Dooden kunnen we alle bacteriën door ze te ver hitten, te koken. In een tijd, waarin cholera of typhus heerscht, mo gen we dus niets nuttigen, dat niet gekookt is. Vooral geen groenten, want deze worden dikwijls vóór ze naar den gebruiker gaan, afgespoeld in slootwater. En het slootwater staat in den regel met de vaarten en kanalen, waarin privaten uitmonden of gereinigd wordten, in verbinding. Dan mogen we ook geen ander water drinken dlan leidingwater; wanneer dit ten minste niet, zooals des tijds in Hamburg, zelf besmet is. Onbesmet leiding water kan gerust ongekookt gedronken worden; twij feit men, dan moet men het ook koken. Regen- of putwater is ongekookt in zoo'n tijd altijd uit den booze. Want het heeft gelegenheid te over om besmet te raken. Lantarens op I Automobilisten en wielrijders, wilt gij geen ks.ru op een bekeuring hebben, steekt dsn deze week uw lantarens op 31 Augustus om 1 September 3 4 5 n n n n Behalve de gisteren rseds in onze geheele oplage gemelde onderscheidingen, werden nog toegekend, de gouden medaille aan en heer J P. Rijss, commits van den eersten rang aan het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens en de eere-medaille der orde van Oranje- Nassau in brons aan den heer J. H. Wessels in dienst bjj de firma G. A, Congn Zoon, alhier. In het ingezonden stuk over begrafenisfondsen in het Zaterdagavondnummer komt een storende fout voor. Er staat nl. bijvoorbeeld 1, dat de begrafenis sociëteit „Wormerveer" 200 verzekerden telde, dit moet zijn 2200. Agende DINSDAG: Chr. Zangver. „God is mijn Lied," 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid." oefeningsavoud marmen-afdeeling 8s/4 uur; jongenafd. I 7l/2 uur. Zang-v. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia, vergadering 8Va uur. Arbeiders schaak- en damclub, 8 uur, „Voorwaarts." Gemengde Geheelonthouders-zangvereeniging D. O. V., repetitie, 8 uur, Graanhandel. WOENSDAG: Gymn.-ver. „De Halter" aspiranten afd. 81/3 uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. Ill 58/4 en jongens-afd. II 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 91/2 uur. Gem. Koor, „Zanglust," 7x/2 uur. Zangkoor 8-October-viering, rep., 8 uur, Diligentia. DONDERDAG: Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Koorvereeniging „Alcmaria," ledenvergadering, 8 uur, Harmonie, VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 81/2 uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dumes-afdeeling 7V481/4, heeren-afdeeling 8596 uur. Mannenkoor „De Vereenigdë Zangers," Algemeene Ledenvergadering, 's avonds 81/a uur, lokaal „Diligen tia," bovenzaal. ZATERDAG: Gymn. Ver. Kracht en Vlugheid, meisjes-afd. II 3J/j en meisjes-afd. I 6 uur. Gymn. Ver. Turnlust, oefen. 7.15. Gymn. Ver. de Halter, asp. afd. 8J/2 uur, hoofdafd, Mannenkoor „De Vereenigdie Zangers," repetitie, 's avonds 71/2 uur, „Central." In België zal bij de a.s. groote manoeuvres een proef worden genomen met een automobielentrein voor de approviandeering der troepen te velde. Terwijl de 1ste divisie zich nog bedienen zal van de tot heden gebruikelijke voertuigen, door paarden ge trokken, zal op den lsten September, den dag der al gemeene concentratie der troepen, een trein van 15 auto's in den rug der 2de divisie de zorg voor den ge- regelden aanvoer van levensmiddelen op zich nemen. In Oostenrijk heeft men Maandag een eeuw feest in de stad van Innsbrück gevierd. Als in 1809 was de stad één groot militair kamp en wederom was de berg Isel het centrum van alle operaties. Op dezen berg bevonden zich o.a. een Beiersche, een Sak sische en een Fransche vertegenwoordiging van nako melingen der vijanden van 1809. De Keizer woonde de feestelijkheden bij en hij sprak de veteranen vrien delijk toe. Tot een gebrekkigen oud-gediende zeide de grijze keizer: „ook reeds zoo'n oud soldaat." Dertig dui zend Tiroter mannen defileerden voor den keizer, jo delend en met den hoed zwaaiend. Ook waren er histo rische groepen in den stoet o.a. Andreas Hofer. De oude keizer stond afgebroken, hetgeen de aartsherto gen bezorgd maakte. In Rusland heeft men alweer een nieuw schan daal. Senator Pahlen, die thans in Turkestan een on derzoek instelt, ontving een rapport van een officier, vergezeld van officieele documenten. Daaruit blijkt dat een door generaal Doedarow gecommandeerde bat terij slechts op het papier staat, hoewel de generaal geregeld de soldijen en de fourage-gelden in ontvangst nam. Nadat deze generaal een reeks ernstige misdrij ven had gepleegd en gelden had verduisterd, vreesde hij ontdekking en sloot daarom met den voortnaligen chef van het Transkaspi-gebied, generaal Oessakowski een overeenkomst, om de kroon stelselmatig te beste len en alle tegen hen ingebrachte bezwaren aohter te houden. Yan dat oogenblik af aan werd er op groote schaal verduisterd, jaarlijks werden er vele honderd duizenden roebels gestolen. Een officier, die hierover klaagde werd krankzinnig verklaard. De schriftelijke aanklachten tegen Dudarow ontzenuwde Oessakowski met valsche documenten. De minister van oorlog Roediger schreef zelfs op een dergelijke klacht: „Mocht de klager in de toekomst nog eens weer pro- beeren gerechtigheid te eischen, dan moet hij in de gevangenis gezet of verbannen worden." Uit Japan komen thans uitvoerige berichten over het groote herdenkingsfeest dat te Yokohama is gevierd. Den eersten Juli 1859 werd deze haven voor het internationale handelsverkeer geopend. Toen was het een klein visschersdorp, tendeele omgeven door moerassige rijstvelden, thans is het een stad meit 400.000 inwoners, de voornaamste in- en uitvoerhaven van Japan. Ondanks den tegenwoordigen slechten toestand van den handel is het herdenkingsfeest luis terrijk gevierd. Het was nog wel de regentijd, maar Pluvius was welwillend het bleef droog. Het feest kleed der stad was overal gelijk en overal prachtig. Houten stellages, van fraai snijwerk voorzien, rood en wit gekleurd, droegen lantaarns, sieraden van schilder kunst. Met teere bloemen en bonte waaiers was het geheel afgezet. Yan 's ochtends vroeg trok een dichts menigte door de straten zonder de versiering te be schadigen. De gezinnen gaan altijd gezamenlijk en zelfs de kleinste kinderen, vastgebonden op den rug van moeder, zijn van de partij. De meisjes zijn gekleed in kleurige kimono's, de jongens dragen een minder mooi pakje. Tegen den middag had er een feestelijke ontvangst plaats in het douanegebouw, waartoe Ja- pansche hoogwaardigheidsbekleeders, gezanten en ver tegenwoordigers van pers en handel genoodigd waren en hierop volgde een lunch, waaraan 400 personen deelnamen. Vervolgens zong een gemengd koor van knapen en meisjes een hymne, speciaal voor dezen dag vervaar digd, dansten beroemde geisha's hun lieftallige dan sen of dienden bier en limonade rond. En 's avonds trokken historische optochten door de straten, met prachtige riddereostuums uit een tijd, die nauwelijks een halve eeuw achter ons ligt, op tooneelen in de open lucht vertoonden toovenaars hun kunsten en dansten geisha's. Wagens van verschillende vak vereenigingen, bont versierd, werden omringd door gemaskerde en ongemaskerde trawanten in schilder achtige kleedij door ossen door de stad getrokken. In vele huizen waren poppen als levende beelden tentoon gesteld, ook helden uit de geschiedenis en de sagen van Japan, zooals Ama terasoe, de zonnegodin en stammoeder van de dynastie, en Benten, de geluksgo din, en de reus Benkei en vele anderen. Tegen negen uur werd een prachtige illuminatie ontstoken, waarbij de schepen in de haven, met electrische lampjes ver licht, een modern effect maakten. Drie dagen heeft het feest geduurd, want feestvie ren kan de Japanner. Ook een kleine, maar heftigs aardbeving verminderde de feestvreugde niet. In Frankrijk heeft minister Millerand den 29en een besluit geteeker d, waarbjj 146 entslagen postbe ambten weder in dienst worden genomen. In Zweden heeft de regeering, nadat de vtgzin- nige vereeniging en de Zweedsche bond van vrede en arbitrage haar om bemiddeling hebben gevraagd bg de algemeene staking, een verklaring afgelegd, waarin zij weigert het initiatief tot bemiddeling te nemen. De minister van Binnenlandsche Zaken licht uitvoe rig de beweegredenen tos van dese houding der re geering. Hg zegt, dat wanneer het initiatief tot be middeling van de regeering uitging, het de sehgn zou kunnen hebben, of de arbeiders hadden overwonnen in den strgd, dien zij, door de algemeene staking, hebben aangebonden tegen de burgerlijke maatschappij. Uit T u r k g e wordt gemeld, dat de oud-sultan Ab- doel Hamid teekenen van geesteaverzwakking vertoont. Hg kan 's nachts uren voor het open raam staan, dat naar Konstantinopel is gekeerd. Hij verwenscht ijjn lot, beklaagt zich, dat hij het oogenblik voor den staats greep slecht heeft gekozen. Hg ziet er slecht uit en kan niet slapen, 's Nachts is hjj bang, want hg gelooft dat hij 's nachts zal sterven. Dan roept hg zgn vrouwen en laat zich de kaart leggen. Soms barst hg in woede los, slaat met de vuist op tafel en spreekt vreeselijke verwenschiogen uit. In M e x i k o heeft een overstrooming in het gebied van Monterey vreeselgke verwoestingen aangericht. Meer dan 1200 personen zijn gedood en 16.000 dak loos, terwijl er voor 20.000,000 dollar schade is aan gericht. Er is 171/2 inch (ongeveer 45 c M.) regen gevallen op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, xoodat de rivier een hoogte bereikte als nooit te voren. De gemeenteraad zorgde gisteren voor de voeding van 6000 menschen; velen bevinden zich nog aan de zuidzijde, die volkomen ontoegankelijk is. De grootste ongelukken hadden Zaterdag plaats, toen hooge gebouwen, op welker daken zich groote menschen massa's verzameld hadden, in stortten, zoodat allen gedood werden. Negant'g vrouwen en kinderen, die in een school gebouw waren gevlucht, moesten al hooger en hooger schuilplaatsen zoeken voor het wassende water. Ein delijk stortten de muren in, zoodat allen omkwamen. Duizenden op den noordelijken oever waren van dat ongeluk getuigen, zonder dat zjj in staat waren hulp te biedeD. De waterleiding is gebroken, zoodat de stad zonder drinkwater is; ook het electrisch licht, de tram- en de treinverbinding zgn verstoord. Da autori teiten msenen, dat het wel weken km duren, voordat een trein in de stad kan komen. Hulp is hoog noodig. De „Conservative" schat het aantal dooden te Mon terey op 1400 en 't verlies aan bezit op 12 miilioen dollars. Een groot de 1 van de stad is vernield. De waterleiding kan niet worden gebruis t, dus is er geen drinkwater, er is geen licht en er ïoopen geen treinen, omdat al het matsriasl beschadigd is. De stad wordt dus bedreigd door den honger. De huizen s$n ver nield, duizenden zijn dakloos en zoeken bescherming in cAthedrslen en kerken. Vele spoorlijnen en brug gen zgn vernield. Men schat het verlies dat de spoor wegen leden op a en half miilioen'dollars. Het groote verlies van memchsnlevens te Monterey werd ver oorzaakt door de instorting van een dijk. Da rgke inwoners geven hun vrienden gelden om voedsel te koopen. Van alle kanten werden inschrij vingen geopend. Over de Unie yanZui d-A f r i k a hebben eenige personen, die Zaterdag van Southampton voor do Kaap scheep gegaan zjjn, n.l. de Kaapsche minister Merri- mar, de Transvaelsshe minister Smuts en de Nat&lsehe eerste minister Moor zich uitgelaten. De heer Moor sprak zich tegenover een berichtgever van Reuter uit voor een coalitie-minister als eerste minister van de Unie van Zuid-AfriikaBoer en Brit moesten er bei den in vertegenwoordigd zgn. Gen. Smuts bleek er ook veel voor te voelen. En kwam hst al niet tot een coalitie, dan sou er z i. toch een ministerie dienen te vormen, vertegenwoordigende het beste w»t er in do staatsmanschap en het patriotisme van Zuid-Afrika was te vinden. De oude partggroepeering kon niet blijven.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2