DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BLOOKERS CACAO; Groote Paardenmarkt No. 203 Honderd en elfde Jaargang. Onteigening voor de verruiming van het Waagplein, 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor P Janaar f 0,80? franco door het geheele Rijk f I,—. Af aderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Prijs der gewone advertentiën-: Per regel f QJO. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 1 SEPTEMBER. Breek met de sleur; drink in plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. te Alkmaar, op Maandag 6 September 1909. Gemeentelijke Cursus voor de hoofdacte. BIN NENLAN D. T©3a9©OBöBsni&er 35. liet HOOFD van het Gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de stukken betrekkelijk de uitvoering van het onteigeningsplan, ter verruiming van het Waagplein, van beden al voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter inzage zijn nederge- legd en noodigt hen uit hunne bezwaren tegen dat plan in te brengen bij eene Commissie uit de Gedeputeerde Staten, die daartoe zitting zal houden ten Raadbuizeop Donderdag 23 Sep tember a.s., des voormiddags te tien en een kwart nur. Het Hoofd van het Gemeente-bestuur voornoemd G. RIPPING. Alkmaar, 30 Augustus 1909. Tweede Kamerverkiezingen. een drukfout GEMENGD. NIEUWS. Beroovlng van een vreemdeling. Zeeland steeds In gevaar. T weestrïjd. ALKMAMSCHE *3^*143$ 14 f Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat de cursus voor de hoofdacte te Alkmaar ongeveer halt September zal aanvangen. Zij, die dezen cursus wenschen te volgen, worden verzocht zich aan te melden vóór of op 10 Sept. e kbij den directeur, den heer J. MEDEMBLIK te Ursem, die gaarne nadere inlichtingen verstrekt. ALKMAAR, 1 September In Griekenland heeft een omwentelingetje plaats gehad, dat wel is waar slechts van korten duur was, maar waarvan de beteekenis toch niet gering is. De officieren vonden dat het zóó niet langer met de na tionale verdediging kon gaan. Zij stelden hun eischen ten aanzien van een hervorming van het leger op, en waren vast besloten, zoo het tot een oorlog met Tur kjje was gekomen, een militaire regering van natio nale verdediging in te stellen. Een bij het leger zeer gezien generaal zou opperbevelhebber worden en de kroonprins zou tevreden moeten zijn met bet comman do over één regiment. De organisatie van de officie ren bestond uit 160 landleger- en 150 zee-officieren, die op eerewoord beloofd hadden, de bevelen van het eentrale comité onvoorwaardelijk op te volgen. Maai er kwam geen oorlog. Toen werd besloten den Koning •n den minister-president met de eischen in kennis te stellen en als de regeering niet gezind was deze eisehen in te willigen zou er een gewapende betoo ging plaats hebben, waaraan zelfs gewapende studen ten deelnemen zouden. In de pers werden onderhan delingen gevoerd -feitelijk tusschen den Koning en het officierscorps Da Koning liet door zijn adjudant Messale en door hofambtenaren indirect aan de bladen mededeelen, dat de uitsluiting der prinsen uit het leger voor hem een aanleiding zou zijn om af te treden en dat hij, bij al dien de officieren hunne eischen bleven handhaven, mat zijn geheele familie het land zou verlaten. Het of ficierscomité antwoordde, wederom in de bladen, dat da prinsen de plaatsen in het leger konden innemen, waarop zij volgens hunnen diensttijd aanspraak kon den maken, maar dat hun geen enkel bijzonder voor recht kon worden toegestaan. Doch in de eerste plaats eischten zij, dat de betrekking van hoofd van het le gerbestuur, die den kroonprins bekleedt, zou worden afgeschaft, want de minister van oorlog mocht niet de mindere zijn van den kroonprins. Toen wènschten de officieren een deputatie te zen den naar het ministerie. Het kabinetRhallys wei gerde haar evenwel te ontvangen. De officieren, ge volgd door massa's soldaten verlieten Athene en wei gerden terug te keereii. De heer Rhallys trad onmid dellijk af, de Koning droeg de vorming van een nieuw kabinet aan den heer Mavromichalis op en deed weten, dat niemand van de deelnemers aan deze muiterij zou worden gestraft. Daarop zijn de troepen naar de hoofdstad teruggekeerd, waar de nieuwe kabinetsfor mateur inwilliging van de eischen in het uitzicht stel de. In hoeverre de vervulling van deze belofte n ge lijk is, zal moeten blijken. Behalve een gewillig mi nisterie en een veclrischend officierskorps is er in Griekenland ook nog een volksvertegenwoordiging. Het ministerie kan hervormings-ontwerpen indienen de Kamer kan deze evenwel verwerpen. De officie ren kunnen een program opstellen de Kamer kan hare goedkeuring weigeren. Tegen 13 September is de Kamer bijeengeroepen en zoolang zal men geduld moeten hebben. Met nadruk is verzekerd, dat deze beweging niet gericht is tegen den Koning. Maar het feit dat de legeraanvoerders zich verzetten tegen de staatsmacht en bovendien eischen stellen ten aanzien van de po sitie van den Kroonprins in het leger, zegt genoeg. Koning George moet ook nu nog met plannen om af stand te doen rondloopen. De kroon, welke hem doorde nationale vergadering in 1863 werd aangeboden, heeft den Deenschen prins nimmer veel genoegen opgele verd. Zijn land heeft hij niet tot een vaderland kun nen maken. "Nimmer is het hem gelukt zijn volt voor zich en zijn huis te winnen. Onder deze omstan digheden is het niet ondenkbaar, dat de Koning, mis schien om erger te voorkomen, vrijwillig het land gaat verlaten. De Times zinspeelt op dat erger, waar het schrijft „Zou een onheil de koninklijke familie treffen, zoo ware dit een ramp voor het land." Een Grieksch blad bevatte zelfs reeds de portretten van den Koning en den kroonprins, met bijschriften, die klonken als afscheidswoorden. Doet de Koning afstand van den troon, dan behoeft dit niet te geschieden ten bate van zijn zoon, den kroonprins, die eer minder dan meer populair is dan zijn vader. En toch heeft Koning George zeer constitutioneel geregeerd en zijn land veel goed gedaan, ook indirect door de betrekkingen, welke hij met andere Europee- sche staatshoofden onderhoudt. van binnenlandsche zaken zelf niet weet, wie niet on derscheiden is, moeten wij toch de laatste mogelijkheid het grootst achten, zegt het bald. De Amerikaan deed aangifte bij de politie, maai' zijn geld is hij kwijt. De Roomsch-Katholieke kiesvereeniging te Vleu ten en Haarzuilen, Zondag in vergadering bijeen, nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin wordt overwogen, dat het optreden met een Katholie ken candidaat niet bedoelt de samenwerking der Christelijke partijen te verbreken; dat reeds lang het de algemeene wensch der kiezers is om een Katholiek naar de Kamer af te vaardigen en dat ingaan tegen dezen wensch ontbinding der eigen organisatie tenge volge zal hebben. De vergadering vereenigt zich met het voorloopig algemeen gevoelen van het Centraal Bestuur om met een eigen candidaat op te treden; daar Breukelen grootendeels een landbouwdistrict is, oordeelt de kies vereeniging, dat de heer Wijkerslooth de Weerden- steijn beantwoordt aan den aard en de behoeften van het district en bij eene eventueele herstemming de bes te kansen heeft. Zij besluit een eigen Candida tuur daarom ter plaat sing voor te dragen aan het Centraal Bestuur op de groslijst. Jbr. mr. Röell, aangezocht voor een Tweede Ka- mer-candidatuur vanwege de eentrale liberale kiesver eeniging in het district Breukelen, heeft verklaard geen candidatuur te zullen aanvaarden. Wij meldden, schrijft het H b 1 d., dat in de in staat medegedeelde lijst van onderscheidingen een vergis sing moest zijn geslopen, daar volgens die lijst de hoe ren dr. C. E. Daniëls en J. IJzerman bevorderd worden tot officier in de orde van Oranje Nassau, terwijl bei de heeren reeds gerechtigd zijn tot het dragen van het officierskruis dier orde. Wij kunnen thans verzekeren, dat van een fout in de lijst, althans wat dr. Daniëls betreft, geen sprake iswij hebben de beide officiëele ministeriëele brieven gezien waarbij dr. Daniëls eerst in 1900 en thans we der in 1909 tot officier in de orde van Oranje Nassau benoemd is. Er zijn nu twee mogelijkheden. De be doeling kan zijn, dat iemand met twee gelijke ridder kruizen mag loopenof aan het departement van binnenlandsche zaken stelt men zich, alvorens aan de Koningin voor te stellen iemand tot officier in een Nederlandsche orde te benoemen, niet op de hoogte of die onderscheiding reeds vroeger verdiend en ver leend werd. Hoe onwaarschijnlijk het ook moge lijken, dat hooge koninklijke onderscheidingen zoo weinig be langrijk worden geacht, dat men aan het departement Wederom is te Amsterdam een vreemdeling beroofd en ook nu zijn de vermoedelijke daders buitenlanders, leden eener internationale dievenbende. Een Amerikaanscli toerist stond Maaudag in het Rijksmuseum toen hij plotseling werd aangesproken door een anderen heer, een Engelschman. De onbekende vroeg hem wat de titel was van een schilderij. De Amerikaan, een voorkomend man raadpleegde zijn catalogus en gaf bereidwillig de gewenschte in lichting, waarop de vreemdeling hem beleefd bedankte en ter verontschuldiging van den last, dien hij hem veroorzaakte, verklaarde, dat hij zijn catalogus verlo ren had. O, zei onze beleefde Amerikaan, dat is mets, ik heb wet een catalogus, loop u dan maar met mij mee De vreemdeling vond dit erg vriendelijk en maakte van het. aanbod eeu dankbaar gebruik, zoodat beiden verder iu eikaars gezelschap het museum bekeken. De Engelschman noodigde nu den Amerikaan uit, om met hem te lunchen. Beiden gingen dus de stad in en gebruikten in een der groote restaurants een lunch, welke zeer geani meerd was. Toen zij na de lunch het restaurant weer verlieten, liet een heer, die vóór hem liep, zijn porte feuille vallen. Onze Amerikaan, die het zag, raapte haar op en gaf haar aan den heer terug. Deze een Ier was hierover zeer verheugd en in zijn dankbaarheid bood hij den beiden anderen een glas bier aan. Door het drinken werd de Ier tot vertrouwelijkheid bewogen, vertelde, boe bij kort geleden van een broer, die op Ceylon zaken had gedaan, niet minder dan 80.000 pond sterling of 960.000 had geërfd. Die broer had echter bij zijn leven en althans vóór zijn dood erge filantropische neigingen gehad, want hij had in zijn testament de voorwaarde gemaakt, dat van die 80.000 pond 20.000 pond of 240.000 moest worden wegge schonken aan behoeftige lieden. Ook had hij daarvan in het bijzonder 12.000 bestemd voor behoeftige ge zinnen in Amerika. Die 12.000 moest de erfgenaam zelf m Amerika gaan verdeelen, tenzij hij een eerlijk man kon vinden, die bereid was, deze taak van liem over te nemen. JNu had de Ier, naar hij zeide, zelf ernstig bezwaar tegen een tocht naar Amerika, omdat hij altijd zoo n last van zeeziekte had. En daarom stelde hij onzen Amerikaan voor, de testamentaire taak van hem over te nemen. Voor zijn moeiten en kosten zou hij hem dan schade loos stellen met een bedrag van 1200. Onze Amerikaan had hier wel ooren naar. De broe der van den Ier had echter ook als voorwaarde gesteld, dat degeen, die eventueel met de taak heiast was, als waarborg voor zijn eerlijkheid moest toonen, dat hij zelf geld had. En hoewel nu de Amerikaan bij het vin den van de portefeuille voldoende bewijs had gegeven van zijn eerlijkheid, moest men zich houden aan den letter van het testament. De Amerikaan liet nu de chèques zien, welke hij in zijn portefeuille bij zich droeg. Doch deze cheques werden door den Ier geen voldoenden waarborg^ ge acht, omdat hij niet kon beoordeelen, of de chèques goed waren. Niet, dat hij den Amerikaan ook maar eenigermate wantrouwde, maar het testament stelde den eisch, dat het geld betoond werd in den vorm van contanten. Eerst had de Amerikaan wel eenige bedenking tegen het inwisselen van chèques, maar toen de Engelsch man hem was voorgegaan, door zijn geld voor Hol- landsch geld in te wisselen, stemde hij toe, de chèques 's middags bij de Nederlandsche Bank te gaan verzil veren. Nog een poosje zat men met elkaar te praten, waar bij bet gesprek ook kwam op wederzij dsch vertrouwen. Schertsend merkte de Ier o.a. op, dat de Engelschman hem best zijn geld zou durven toevertrouwen. En in derdaad gaf deze hem zijn portefeuille vol Hollandsohe bankbiljetten en maakte zich volstrekt, niet ongerust, toen de ander de bar verliet. Zijn vertrouwen werd niet beschaamd, want na een poosje kwam de Ier terug en gaf hem zijn eigendom weerom. Ten slotte stapte men op de Amerikaan om zijn chèques te gaan inwisselen en maakte de afspraak, dat men later in den middag' weer in dezelfde bar zou te rugkomen, om een definitieve overeenkomst te treffen Toen onze Amerikaan, na zijn cheques te hebben in gewisseld, op het bepaalde uur in de bar terugkwam, zat daar de Ier reeds op hem te wachten en kort daar op kwam ook de Engelschman. Weer werd een biertje gedronken en de Amerikaan schreef en teekende een ontvangbewijs voor de 12.000, welke hij van den ander zou meekrijgen ter verdeeling onder de Amerikaansche armen. Inmid dels had de Ier in een royale bui aan den Engelsch man 3000 cadeau gedaan. En toen deze laatste vroeg, waarom de Amerikaan niets kreeg, antwoordde hij, dat deze het niet verdiend had, omdat hij hem niet zulk een bewijs van vertrouwen had gegeven als de Engelschman, die hem zijn geld had toevertrouwd. De Amerikaan, die ook wel zoo'n buitenkansje van 3000 wilde hebben, betuigde nu, dat hij den Ier ook wel zijn geld durfde toevertrouwen. En de daad bij het woord voegende, reikte bij den ander zijn portefeuille over, ongeveer 740 bevattende. De Ier stak deze in zijn zak, ging lachende de deur uit en kwam niet meer terug. Toen de Amerikaan tot het besef kwam, dat hij be drogen was, was de Engelschman natuurlijk ook reeds gevlogen. Automobiel-ongeval. Een auto, afkomstig uit Duisburg, kwam Zaterdag middag in vrij snelle vaart van den Doorwertschen straatweg, nabij de Veenjesbrug te Heelsum, afrijden. De scherpe bocht in den weg niet opmerkend, hoewel vanwege de N. A. C. een waarschuwingsbord is ge plaatst, vloog de machine in volle vaart, vermoedelijk ook door te glippen, tegen de boomen. Chauffeur en eigenaar werden uit de auto geslingerd en beliepen beiden ernstige verwondingen. De eerste werd in Heelsum verpleegd; de laatste is per auto naar het Diaconeasenhuis te Arnhem vervoerd. Door ingelanden van ons waterschap, aldus meldt men uit Poortvliet, is een buitengewone vergadering gehouden, ter bespreking van den onderzeeschen oever, die in den laatsten tijd merkelijk was achteruitgegaan. Uit een onderzoek door helmduiking' en grondboring was gebleken dat voorziening niet kon worden uitge steld. Na toelichting van den waterschapsambtenaar, werd besloten, dit jaar nog een stuk verdedigingswerk te laten zinken van 1000 M0. en te bestooten met 1 scheepston steen. Een grenadier uit de gemeente Schoterland, liohting 1904, stond Maandagmorgen aan het station Heeren veen in tweestrijd. Hij moest opkomen en 's middags te 4 uur in de kazerne te Den Haag present zijn. Zijn reiswijzer in zijn zakboekje wees aan: per tram naar Sneek, per spoor naar Stavoren, per boot naar Enkbuizen en verder per spoor naar Den Haag. Men lichtte hem in, dat hij dan eerst te ongeveer half zes te Den Haag zou arriveeren, dus ll/2 uur te laat. De milicien stond eerst in beraad, doch de reis over land zou hij zelf moeten betalen. Dat was hem te duur en daarom heeft hij de reis via Sneek ondernomen, die hem was voorgeschreven, met de zekerheid, te laat te komen, en misschien daar voor gestraft te worden. Zoo'n reiswijzer heeft wel eens herziening noodig. Binnengedrongen. Zaterdagnacht omstreeks halféén drongen een tien tal mannen brutaalweg binnen in een woning aan de Raam te Delft, waar de bewoner en zijn vrouw ver schil van gevoelen hadden en daaraan op luidruchtige wijze uiting gaven. De deur werd opengetrapt en de kerels stormden het huis binnen, waar zij in zoo liefe lijke bewoordingen man en vrouw toespraken, dat de eerste weldra zijn heil zocht in een overhaaste vlucht en de vrouw op zolder haar toevlucht zocht. Doch ook hier was zij voor de onverlaten niet veilig. Na veel misbaar werd de 40- 4 50-jarige vrouw bui tenshuis gesleept en daarbuiten werd het nachtrumoer voortgezet. Toen kwamen de wildemannen op het donkbeeld om een „grapje" uit te halen; de vrouw moest „zwemmen." En ondanks haar verzet werd zij opgenomen en in het verre van reine Raamwater on dergedompeld. Nadat men de vrouw weer op het droge gebracht had, trokken de kerels af. Een afdoend middel. Te Weerseloo (Ov.) heeft het gemeentebestuur iu een diepen waterplas, welke ontstaan was door zand- gravingen langs den nieuwen straatweg en door velen als badplaats werd gebruikt een aantal vaten met teerwater doen werpen. De lust tot baden in de ze plas zal nu wel niet groot meer ziju, want het water ziet er vuil uit en verspreidt een alle# doordringende lucht. Ontvreemd. In het pand Zuidblaak 48 te Rotterdam ia door verbreking van een brievenbus ten nadeele van de fir ma de R. Oo. ontvreemd een kennisgeving van een aangeteekenden brief verzonden nit St.-Maartensdijk in Zeeland. De brief, welke inhield 185, werd met een valsche handteelcening aan het postkantoor afge haald. Choler» Een verdaeht geval deed zich Maandag ook voor in de woning van H. ter L. aan de Kralingsche Oostkade no. 214 te Rotterdam. Een verdacht geval heeft zich voorgedaan ten huize van den opperman F. S. in de Gouvernostraat no. 55a. De man is naar de barak gebracht. Het klipperschip Nanny is naar de Waalhaven verhaald. Aan boord bevindt zich de vrouw van den schipper L. de L., die verdacht wordt lijdende aan eho- lera te zijn. Het geheele gezin is aan boord gebleven. In pand no. 14 b aan de Zwaanstraat; houden een paar mannen van den ontsmettingsdienst de wacht. Daar woont een vrouw, die verdacht wordt met een choleralijder in aanraking te zijn geweest. De 34-jarige C. O., echtgenoote van N. B., uit de Rubroekstraat 86, die gisterenavond naar de barak is gebracht, is sedert overleden. Men meldt uit Breda, dat de cholera-patient uit Terheijden, die water uit de rivier te Rotterdam had gedronken en te Breda in de ziekenbarak was op genomen, is overleden. Een soldaat van bet 2de regiment infanterie, uit het garnizoen te 's-Hertogenbosch, beeft zich te Rot terdam als deserteur vrijwillig aangemeld. Naar den Bosch overgebracht, is hij wegens de te Rotterdam voorkomende cholera-gevallen in observa tie genomen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1