"STADSNIEUWST Uit Oude Niedorp. Uit Schagen. Uit Winkel. Uit Halloo. Uit Heer-ti'ugowaard. Uit Bergen. Uit Egmocd aan Zee. Uit Utsam. Uit Rustenburg. Van Texel. VreemdeliRg nverkeer-feeaten. Eer» ovatie. Landbouwtentoonstelling. Kinderroof Een staker geraakt. Een koud bad. Brutale Inbraak, Een adres aan den kerkeraad. Beroepen. Benoemd. De Landbouwtentoonstelling. Zacheüs. Ia verband met den edgemeenen militairen maat regel, dat in deze omstandigheden geen verloven aan militairen worden verleend naar Rotterdam, beeft de stafmuziek in den Bosch, die geëngageerd was om te Rotterdam de Koninginnefeesten op te luisteren, geen vergunning gekregen om zich daarheen te begeven. Naar aan de Lok. Anz. wordt gemeld, is te Em merik een knecht van het uit Rotterdam gekomen schip Avontuur II, als verdacht van te lijden aan cho lera, in een barak geplaatst. Het schip mocht niet ver der varen. Naar men aan de Stand, mededeelt, heeft net gemeentebestuur van Uithoorn een vijftigtal vaten carbol in den Amstel doen uitstorten om besmetting tegen te gaan. Aan de N. R. Ot. werd gisteren uit Brussel ge seind: Hedenmorgen is er t6 Flenu (bij Bergen) een jong meisje aan cholera gestorven. Het gemelde cholerageval is cholera nostras (in- landsche cholera) geweest. Aan mejuffrouw T. M. Beun, onderwijzeres te Zijde wind, die 16 Augustus hersteld van hare ziekte weer in dienst was getreden, is weer een verlof wegens on gesteldheid toegekend tot 1 October a.s. Tot tijdelijk onderwijzeres is benoemd mejuffrouw Snieder te Haarlem. Ook dit jaar vierde onze gemeente weer haar Ko- ninginnefeest, georganiseerd door „de permanente commissie", 's Morgens werden alle schoolkinderen getracteerd en kregen dezen daarna den geheelen dag vrij van school, 's Middags had eene ringrijderij plaats, waaraan door een twaalftal paren werd deel genomen en voor welken wedkamp de heer J. Vader de prijzen had beschikbaar gesteld. De wedloop met hin dernissen en de estafetteloop door Lycurgus brachten een aardige afwisseling in het dag-program. Het avond-feestconcert van Harmonie en Euterpe werd om het ruwe weer niet in de buitenlucht maar in „Céres" gehouden. Ook de Nieuwstraters kwamen dit jaar weer uit; nu met een versierden wagen waar op Juliana's wieg, met beschermende engelen en het Koninklijk echtpaar. Voorrijders met hoogen hoed baanden den weg voor den feeststoet, 's Avonds werd in verschillende lokaliteiten nog wat gedanst en ge jubeld om het blijde feit van Koningin's verjaardag. De heer J. H. B. Buthfer, bouwkundige alhier, komt voor op het tweetal voor leeraar aan de Stads- teekenschool te Edam. De Koninginne-avond, uitgegaan van de Vereeni- ging „Heiloo Vooruit", incluis de „feestcommissie", is, in aanmerking genomen de hevige wind- en regen vlagen, uitstekend geslaagd. Dank zij de krachtige medewerking van het fanfarecorps „Eensgezindheid", onder leiding van den directeur, den heer Soomer, zoomede van de leden van het Gemengd Mannen- en Kerkelijk Koor, beerschte er een recht feestelijke stemming. Muziek en zang streden om den voorrang, terwijl eenige honderden lampions en vetpotjes stra ten en woningen, versierd met de driekleur, een echt feestelijk aanzien gaven. Hadden de schoolkinderen des daags genoten gedurende hun bezoek aan de school, des avonds toonden de ingezetenen en vreem delingen, dat ook zij konden genieten. Geen wonder, dat men tot laat in den avond feest vierde ter eere onzer Koningin. Door de afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd in hare vergadering, gehouden Maandag j.l., besloten wel een sympathiebetuiging te zenden voor de groote algemeen© kiesrechtmeeting, doch aan die meeting geen deel te nemen. Op de voorstellen inzake onderwijs we twijziging door het Hoofdbestuur aan het oordeel der afdeeling on derworpen, werden eenige amendementen ingediend. Wat de opleiding van a. s. onderwijzers betreft, achtte de afdeeling een 4-jarigen cursus aan een kweekschool, voorafgegaan door 3-jarigen H. B. S.- cursus voldoende, indien de leerplicht voor de lagere school tot 14-jarigen leeftijd wordt uitgebreid. Wor den de leerlingen echter op 12-jarigen leeftijd tot de H. B. S. toegelaten, dan acht men een kweekschool opleiding van 6 jaar noodzakelijk, opdat de onderwij zer ten minste 21 jaar zij, vóór hij als leerkracht op treedt. Pensioen zonder premiebetaling, zooals dat door het Hoofdbestuur wordt voorgesteld, acht de afdeeling vooral ook, waar de leeftijd, die recht geeft op pensi oen, aanmerkelijk verlaagd wordt, wel wat veel ge vraagd, zoodat ze zich verklaart vóór premiebetaling, mits dan behoorlijke salarieering. In de voorstellen betreffende het herhalingsonder- wijs wenscht de afdeeling te doen vervallenéén vreemde taal, koken en huishouden, doch op te ne men: nuttige handwerken. De afdeeling wenscht aan de Algemeene Vergade ring voorstellen voor te leggen omtrent het beschik baar stellen van een Bondsinsigne (baten voor de On dersteuningskas), het benoemen van propagandisten uit een voordracht door de afdeelingen opgemaakt en omtrent het publiek zijn der examens voor vrouwe lijke candidaten. Tot kapelaan alhier is benoemd de weleerw. heer H. F. Heijtveldt. Wat te zeggen van een „Koninginnedag" als wij gisteren meemaakten. Alles even poover, te beginnen met het weer. 't Weer was misère, ongeacht dan de zonneglimlachjes tusschen de stormvlagen door. Pre cies het weer van verleden jaar, maar dan één dag te vroeg. Zoo was onze 1 September-feestdag verleden jaar. Om den Koninginnedag nog een beetje te redden hebben eenige menschen hunne vlaggen laten uithan gen, maar beter-af waren zij, die dit nationale feest- doek hebben binnengehouden. We gelooven stellig dat de vereeniging „Koningin nedag;" gedaan heeft, wat ze kon maar begin eens wat zonder contanten! Die waren er niet. En rust nu niet op ieder Egmonder met een Oranje-hart de taak zijne bijdragen zoo groot mogelijk te maken? Enfin, ieder der kinderen althans heeft het zijne gehad. Op de Glijbaan, was het voornemen, zou een gratis glijdje worden gegeven aan de schooljeugd. Maar dat was mis. De storm beukte de kust en wit schuim stoof over het strand, nat was het uiteinde van de glijplank en dus zelf te vochtig, het weer werk te bovendien niet mee. Nu trok de commissie tegen 2 uur naar het veld nabij de Lunchroom en hier hadden den geheelen mid dag volksspelen plaats als: zakloopen, houtjesrapen, sprietloopen, enz. De commissie had het druk en de kinderen waren druk en vele ouderen waren op de been om dit feestje te zien. Er vielen aardige tooneeltjes voor, en dat gewroet om den prijs was een echt leuk gezicht voor kleinen en grooten. Maar daarmee waren de feestelijk heden voor de ouderen niet compleet. Te acht uur was in de Lunchroom een uitvoering van de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem." Zéér goed. Het idee om op dien dag welluidende volksliederen te zingen, zoodat men die niet met afkeer op straat hoort is zéér toe te juichen. Dat neemt men de vereeniging in dank af. Maar die liederen, en godsdienstige op een feestavond als 31 Augustus, waren niet een gelukkige combinatie. Men komt nu eenmaal op een feestavond niet bijeen om in doodsche stilte, hoogst correcte hou ding bijeen te zitten. Eenige badgasten hebben dan ook direct na afloop nog eenige walsjes en marschjes ten beste gegeven. Verleden jaar mochten we niet- het genoegen smaken „de Lof stem" te hooren, en dit jaar was zij de eenige feestvierende. Wat zij gegeven heeft, is zeer goed ge geven er werd met gevoel gezongen. Hopen we dat bij een volgende viering der 31ste Augustus „de Lofstem" weder hare medewerking ver leent. Nu zij alléén het initiatief nam, is dit te meer te apprecieeren. Te Ursem vierde men heden, Woensdag, Koningin- nefeest. Op het terrein van den heer K. Zuurbier werd het feest geopend. De geheele schooljeugd, ruim tweehonderd leerlingen, waren daar vereenigd om met van vreugde stralende oogen een souvenir aan dezen heugelijken dag in ontvangst te nemen.. Deze joelende kinderen, met oranje versierd, op dat feestterrein te zien dwarrelen, vormde een bonte groep, waard gekiekt te worden. Een aantal voorwer pen, uit Alkmaars veste afkomstig, herinnerende aan Neurenberg, werd aan de kinderen uitgereikt. Opgeto gen verlieten ze het feestterrein om zich op verschil lende wijze te amuseeren. De feestcommissie begaf zich daarop naar den Rus tenburger weg, waar een harddraverij gehouden zou worden. Veertien personen namen aan dien wedstrijd deel. Den eersten prijs verwierf de heer J. Stam te Noorddijk, den tweeden behaalde de heer J. Groot te Sohermeer ,de derde werd uitgereikt aan den heer A. Stuyt, Uitgang, Rustenburg. Na overhandiging der prijzen voerde de heer P. Vredenbui'g het woord, die een woord van lof toe zwaaide aan den heer D. Schermerhorn voor de moei te, welke hij zich getroost had om den Koninginnewa- gen zoo'n vorstelijk aanzien te geven. De heer Schermerhorn veroorloofde zich op te mer ken, dat die eer aan de dames toekomt, welke onmid dellijk daarop een nationaal lied tweestemmig zongen. Heden, Woensdag, vierde men de Koninginnedag te Rustenburg. Hoewel het weder ongunstig was, was de belangstelling niet gering. Te 10 uur opende de heer J. Wonder de feestelijkheid met een toespraak waarin hij er aan herinnerde dat overal in den lande de ver jaardag van H. M. werd herdacht ook te Rusten burg, het kleine plekje dat op de wereldkaart niet te vinden is, maar dat toch op feestelijke wijze dezen dag- wilde vieren. Hoewel de Alkmaarsche kermis schitte rend geweest is, toch hoopte hij dat voor deze plaats de dag van heden, die kermis in feestelijkheid nog zou overtreffen. Met den uitroep „Leve de Koningin," waarmee de aanwezigen instemden, verklaarde spreker het feest voor geopend. Inmiddels was de optocht opgesteld, welke na het zingen van een feestlied, uitgevoerd door een zestal jongedames, in een versierden wagen gezeten, den om megang begon. Voorop reden een tweetal ruiters, op een paar ste vige paarden gezeten, een aardig versierde muziekwa- gen volgde, daarachter reden twee rijtuigen met com missieleden. Vervolgens kwam de wagen met de in het wit gekleede zangeressen naast den ge-uni formden voerman zat een lief klein cupidootje. Een wagen, waarop mannen de jaargetijden voorstelden reed vóór een oudhollandschen haringventer met vischvrouw. Eigenaardig volgden hierop Napoleon en Madam Sans Gêne. Er was nog een voorstelling van de vier jaargetijden, thans door aardige meisjes. Een meisje in postzegelcostuum was een lieve verschijning. Veel hilariteit veroorzaakte de daarop volgende bees tenwagen. In een betimmerden bokwagen, overdekt en beplakt, vooraf gegaan door een clown en een heer met hoogen hoed, zaten verschillende vertegenwoordi gers uit het zoogdierenrijk, die af en toe him kop naar buiten staken en allerlei geluiden slaakten. Dan was er een wagen met tweelingen. Boven de wieg met tweelingen stond een ooievaar met een bord je in zijn bek met het opschrift „ik heb mijn taak vol bracht." Een ander bord met opschrift was voor de bewoners voldoende om te doen inzien dat dit op een niet lang geleden in de gemeente plaats gehad hebbende ge beurtenis sloeg. Heel aardig was de wagen waarin Roodkapje en de Wolf werden voorgesteld. De wagen „de Winter" voorstellende was af, en werkelijk prachtig jammer dat de Wintermannen zoo vlug ontdooid waren. De olifant en zijn geleider gaven twee komische fi guren. Een viertal bokken- en hondenwagens en een „ezel" op een versierde fiets sloot dezen waarlijk door flinke deelname uitmuntenden optocht. Nadat de optocht een paar uur langs de wegen dei- gemeente had gereden, vereenigde men zich te half een in de bovenzaal van den heer Kok. De voorzitter sprak daar de volgende toespraak uit. Dames en Heeren, deze optocht is geëindigd, ont bonden en door het publiek bewonderd en goedge keurd. Het is wel jammer dat de natuur niet ten vol le heeft meegewerkt, ik vermeen echter te kunnen zeggen, dat de natuur ons geen parten heeft gespeeld, want het had kunnen stormen en donderen. De be kroonde personen zullen worden afgeroepen en onze penningmeester zit gereed, om hun de prijzen die in gereed geld bestaan, uit te keeren. Wij kunnen niet nalaten te verklaren dat door de nette uitvoering meer was verdiend, wij hopen echter dat de prijzen dankbaar aanvaard zullen worden. Deze optocht heeft het geluk geslaagd te kunnen worden genoemd. Ik hoop dat de deelneming het volgende jaar niet minder zal zijn en geef de verzekering, dat, als het met het innen der gelden gaat zooals het ge gaan is, wij het volgende .jaar nog meer zullen kunnen geven dan thans, dan toch kunnen ook de prijswinners zeker zijn meer te ontvangen. Luid applaus volgde. Onder toepasselijke toespraakjes werden daarna de prijzen uitgereikt. De 1ste prijs voor de mooiste groep werd toegekend aan den Koninginnewagen,n.l. den wa gen met zangeressen, voerman (de heer P. Wonder) de 2de prijs aan Roodkapje (v. Doorn)de 3de prijs aan den Winterwegen (Jb. Gunter)de 4de prijs aan de allegorische groep „de vier jaargetijden" door vier jongedames van Ursem; de 5e prijs aan de „jaargetij den door mannen" (R. Koelemey)de 6de prijs aan Napoleon en Madame Sans Gêne (W. Klaver). De 1ste prijs in de belachelijke groepen werd toege kend aan den Beestenwagen dir. Windmaker (S. Gun ter) de 2de prijs aan de Kraamkamer (O. Schuffel) de 3de prijs aan den fietsenden Ezel (W. Schermer horn) de 4de prijs aan den Olifant (J. Broertjes)de 5de prijs aan de Konijntjes (Jb. Ruiter en compag non) de 6de prijs aan den man met den bok en de vrouw met de •ierenhandel (G. Bom)en de 7de prijs aan de verkoopster van krentebrood (Mej. G. Petiet). Particuliere prijzen: 1ste prij» het kabouterman netje, 2de prijs de postzegeljuffrouw. Aan de menners van den bokkewagen en hondenkar werd een souvenir uitgereikt. C-PC in n 'IWI —IIinwin IWI Zeer belangwekkende oefeningen met de alhier ge vestigde reddingmiddelen der N. Z. H. Redd. Mij. hadden aan de kust plaats. Met den z. g. reddingzak werden 2 personen van een op 't duin staande kaap overgehaald langs den reddingtros. Met het vuurpijl toestel werd een lijn uitgeschoten tot op bijna 400 me ter afstand. Daarna ging, bij krachtigen noordenwind en flinke branding, de reddingboot van Eierland in zee en manoeuvreerde daar, o. a. met den ankerzak. De oefeningen gelukten uitstekend. Afgevaardigden van het congres te den Helder en vele genoodigden namen gistermorgen deel aan den rijtoer, aangeboden door de feestcommissie. De tocht werd gemaakt langs de Buitenhaven, waar de gepa- voiseerde oorlogsschepen een grootschen indruk maak ten; verder door de gemeente naar Huisduinen. Op het feestterrein zelf werd een kinderfeest ge houden, waar ook ongeveer 1000 kleinen den bekenden kleppermarsch van Jan Morks uitvoerden, Dit num mer van het programma had als altijd veel succes. Gedurende de avonduren was er weer voor de noo- dige muziek gezorgd, afgewisseld door bioscoopvoor stellingen in de open lucht, Yoor de yele feestgan gers was het te betreuren, dat het weder zoo ongun stig was; het aangekondigde vuurwerk kon ook om die reden niet doorgaan. Te Zaandam hebben de leerlingen van de Hoogere Burgerschool den directeur dier school, den heer A. Pelt, wegens zijn benoeming tot officier der Oran- je-Nassau-orde, een ovatie gebracht. In een toespraak door een der leerlingen werd de wensch uitgesproken, dat de heer Pelt nog lang zijn krachten aan de II. B. S. zou blijven wijden, waarop de heer P. zijn ingenomenheid met de Koninklijke onderscheiding vertolkte en dank bracht aan de leer lingen voor hun gelukwenschen, die hij eveneens op zeer hoogen prijs zeide te stellen. Gisteren en de drie volgende dagen houdt de afdeeling Gouds van de Holl. Ms.*tsefe»ppij van Landbouw een landbouwtentoonstelling, die gistermorgen werd ge opend. Om half elf verzamelden ziek verschillende autori teiten op het stadhuis, waar de heeren werden ver welkomd door den burgemeester, de,heer R. L. Mar tens. Aanwezig was o.a, jhr. Van Doorn, het Tweede Kamerlid voor Gouda. Hier heerscht, zei de burgemeester, algemeene mede werking. Onze stad is een laudbouwstadje, een cen trum van aan welvarende landbouwstreek. Hier is da marktplaats. De bloei van onze stad hangt samen met den bloei van den landbouw. De burgerij is zeer ver heugd in 't bezoek van zoovele autoriteiten en land bouwers, en zal van die vreugde blgk geven. Spreker uit de foeste wenschen voor de algemeene vergadering en de tentoonstelling. Mr. Zaayer, voorzitter van het hoofdbestuur van de Holl. Mg. van Landbouw, zegt zich hier thuis te ge voelen en wgst op de gunstige ligging van de oude stad Van Ter Gouwe. Spreker wijst er op, dat naast staatsbemoeiing ook andere corporatie» veel voor den landbouw kunnen doen, sooals gemeentebesturen. Daar om is het bemoedigend te zien, wat de gemeente Gouda voor den landbouw dost. Mr. Zsayer eindigt met den wensch, dat het gemeentebestuur van Gouda nog vele besluiten moge nemen in 't belang van den landbouw. De heer Valckenier de Greeve, voorzitter van de afd. Gouda, brengt dank aan 't gemeentebestuur voor de officieel© ontvangst. Steeds heeft de afdeeling in haar 61-jarig bestaan veel steun vaa het gemeente bestuur ontvangen, Ook thans weer. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken, dat Gouda altijd moge omringd big ven door een welvarenden landbouwenden stand. Hierna begaf men zich naar 't tentoonstellingsterrein. Minister Talm» wa*s verhinderd en had daarom op gedragen aan den heer H. J. Lovink, directsur-gener&sl van den landbouw, zijn taak te vervullen. Allereerst riep de heer Valekenier de Greeve den aanwezigen in de feesttent hartelijk het Welkom toe. Dank w^rd gebracht aan de Korinklgke familie. Vervolgens sprak mr, 0, P. Zasyer, die zegt, dat deze tentoonstelling is een hulde aan den tegenwooi- digen landbouw en een opwekking voor de toekomst. Daarna krijgt de heer H, J. Lovink 't woord. Allereerst deelt spreker msd©, dat minister Talma tot zijn lesdwezsn verhinderd is, hier tegenwoordig te zijn, doch aan hem heeft opgedragen zijn taak over te nemen. Tentoonstellingen &£s deze kunnen den landbouw be vorderen en ontwikkelen. Willen tentoonstellingen werkelgk nut afwerpen, dan moet 't deel «gn den land bouw voor te lichten bg wat hg noodig heeft. Van die voorlichting getuigt 't programma. Spreker wgst op het vee. De zorg voor 't rundvee gaat langs nieuwe banen. Men let niet meer uitsluitend op het exterieur, maar op afstamming en productivi teit. Daarom ver&chgnen hier fok- en contröle-vereeni- gingen. En als hier over jaren weer eens een tentoonstelling wordt gehouden dan zal ook misschien ge vraagd wer den of de dieren kerngezond zijn. Hulpmegtstoffen en werktuigen werden vroeg&r op pervlakkig beoordeeld. Thans doet men dat nist meer ook dat is een vooruitgang. Ook wordt gewezen op de hotereentrole, di« vroege? onbekend was en op de gecontroleerde kaas, die evers- eens slier belangstelling verdient. Van veel belang wordt ook de pluimveehouderij, vooral als nweubedrgf, voor den kleinen man. Be «•steeschap doet ook Aan de tentoonstelling mee. Laat ieder sica toen vooral alles goed laten uitleg gen, Wij staan met ons vaahouöerafcedrgf geheel op den bodem van de wetenschap. Ten slotte brengt de heer Lovink onder iuid ap plaus hulde aan den wakkeren voorzitter van de afd. Gouda en aan allen, die hebben medegewerkt tot het skgen van dese tentoonstelling. Hierna werden da inseadiagen bezichtigd. Ta Wit marram (Fr.) passeerde een woonwagen. Plotseling riep een meisje uit dien wagen: „Daar zgn oom ©n tante, ik wil er heen 1" Oom en taats mochten het kind niet meenemen, eerst moest er bericht komen van don vader, die te Leeuwarden woonachtig is. Da politie houdt den vragen in het oog. Oom en tante herkenden het kind en begrepen niet hoe het meicje in dit gezelschap was geraakt. Ooor den storm. Een schip met hooi. gesleept door de Jehstun», uit Gorkum, verloor in den hevigen storm van gister morgen aabg Tie! zijn geheelen opperlastduizenden kilo's hooi. De scheepvaart stond door den storm stil. Brandstichting. Te Zuidwending heeft men gisternacht gepoogd twee boerderijen in brand te steken. Het plan is vergdeid. Brand. Gistermorgen om 7 uur brak brand uit in de keuken der infanterie-kszerne te Haarlem. Het vuur woedde zóó hevig, dat het 't dak uitsloeg. Met eigen middelen wist men den brand te bedwingen. Maandagmiddag is er, door het omvallen van een petroleumstel, brand ontstaan op het te Zuid-Sshalk- wgk liggend schip van v. d. H. uit Leiden, die met een lading hooi ep weg wjs naar Bergen bg Alkmaar, Het vuur vond n&tuurigk gretig voedsel in het hooi. en het gevolg wa», dat zoowel feet schip «Ia de lading een prooi der vlammen werden. Ds knecht, die even bg een boor wat drinkwater was gaan halen, bemerkte bg zga terugkomst, dat do lading in brand geraakt was. De schippersknecht had het geluk zijn baas, die in de roef van het scheepje in swgm was gevallen, te kunnen redden. De ffltn is zgn broodwinning kwijt aangezien zgn schip niet was verzeker Op den Zeedijk te Amsterdam is Maandagavond een betreurenswaardig ongeval gebeurd. Een troep sta kende grondwerkers, circa 100 inan sterk, trek na sfloop v»n hun vergadering in Handwerker» Vrien denkring door de Sfc, Anthoaiefcreestraat en over de Nieuwmarkt naar d&n Zssdijk. De politie gelastte kun hier uit elkander te gaan en toen daaraan na herhaalde sommatie niet voldaan werd, maakte zg een charge. Een rechercheur van politie zag zich toen door eenige werklieden bedreigd en loste tot zelfverdediging een schot uit zgn revolver. De bedoeling was dat dit een schot in d lucht zou zgn, maar door de agitatie mikte de ra-u. te laag en werd een der stakers door den kogel in de rechterzijde getroffen, Hij viel neer en moest naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Gisterochtend was zgn toestand bevredigend, zoodat de commissaris van politie hem reeds een verhoor kon afaemeD, Gistermorgen sloeg te Haarlem een roeibootje in het Zuider Buiten-Spaarne met ongeveer 9 perzonen, waaronder vrouwen en kinderen, aan den kant van het Haarlemmer Houtpark om. Allen werden gered. Een brutale inbraak heeft plaats gehad op de tuinderij „Rozenetein" nahg Velsen. Terwijl de huis houdster naar de Koninginnefeesten te Velsen was en de bewoner met zijn zoon en personeel in den tuin achter het huis werkzaam waren, is men van ter zgde binnengedrongen en heeft uit een bedstede een trom mel weggenomen, waarin ook het geldkistje met f95 (waaronder nog een biljet van f 50) van de huishoud ster, papieren en sieraden van den bewoner. Naden trommel opengebroken te hebben, heeft men zich meester van het kistje en een gouden ring gemaakt. De inbrekers veelden zich blijkbaar niet op hun ge mak, daar andere voor de hand liggende sieraden en op andere plaatsen geborgen geld van den bewoner onaangeroerd bleefhet ledige kistje is later in een beek stukgetrapt teruggevonden. De politie was spoedig ter plaatse. De mogelijk heid is niet buitengesloten dat tw-e orgeldraaiers, die onlangs een nacht hun orgel in den aehuur hebben mogen bergen en gistermiddag de huishoudster ont moetten, aan d*zs inbraak niet vreemd zgn. Te Medemblik circuleert een adres aan den kerke raad. Daarin wordt verzocht na het aanstaand vertrek van den orthodoxen predikant ds. L, B. Tjebbes, een opvolger te benoemen, die de Evangelisohe richting is toegedaan. Bij de doopsgezinde gemeente te Zgpe is beroepen ds. L. G, Holtz te Baard. Tot Kapelaan te Bseroster is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd de Weleerw. heer P. J. M. van der Burg, 15 Aug. j.l tot priester gewijd. Teruggevonden. Een heer, die meende, dat zgn horloge met de ker mis gerold was, is zoo gelukkig geweest, dit weer terug te vinden. Het was aan den binnenkant van zgn jas blijven hangen. D j groote zilveren medaille, door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden geschonken aan de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatsck&ppg van Land bouw, zal werden toegekend voor Edammer kaas van pi, m. 2 kilogram, onverschillig of dit fabrieks- of boerenkaas is. Dit ter aanvulling van een bericht in het nummer van gisteren. De medaille zal worden tentoongesteld in de étalage van den heer Jb. Lutterot, Kraanbuurt. De Christelijke Jongeli ngsvereen iging „Zachëua" hield gisteravond in het gebouw „Waakt en Bidt" een openbare vergadering ter herdenking van den ver jaardag van H. M. Koningin Wilhehnina. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze met, psalmgezang' en gebed geopend 'was, werd het woord gegeven aan den spreker, den heer J. Postmus, school opziener te Amsterdam, aan wien was verzocht een rede te houden over Juliana van Stolberg. Niemand zal het zeker tegenspreken, zoo begon apr. ongeveer, dat deze verjaardag van onze Koningin Wil- helmina in een bijzonder teeken staat. Zijn wij alle jaren blijde, dat het onze Koningin gegeven is Haren verjaardag te herdenken, ditmaal hebben we zeker re den tot bijzondere blijdschap. Had het traditioneels Oranjezonnetje vandaag ook heel veel moeite om door te breken, het zonnetje van binnen scheen schooner dan voorheen. Die meerdere blijdschap schetste spr. als een gevolg van de blijde gebeurtenis in April, toen God het Ko ninklijk Huis en ons volk verblijdde met de geboorte van een Prinses. Spreker, en zeker zeer velen met hem, had gedacht, dat de jonge princes Wilhelmina zou zijn genoemd, en vreemd vond men het dat zij den naam Juliana ont ving. Toch klinkt dat thans in 't geheel niet vreemd meer. Dat H. M. de Koningin Haar dochter juist dien naam gaf bewijst, dat Zij indachtig is geweest aan het verleden van ons geliefd Oranjehuis. Door dezo intie me daad van onze Koningin is men getroffen gewor den, ook in het buitenland. Daarom noemt spreker het een gelukkige keuze van deze vereeniging om op dezen dag te doen spreken over Juliana van Stolberg, de moeder van het Oranje huis. Hij herinnert er aan, hoe in het jaar 1531 in de eerste jaren der hervorming op het kasteel Dillenburg de bruiloft werd gevierd van Juliana van Stolberg, de 28-jarige weduwe van Filips van Hanau, en Willem

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2